Aiitneei Niiiis- PR US VERLAGINGTHANSÖOI DERJNSTE PLANTENBOTER CTSPERPOND VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZJJN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT Raad Sint Maarten. Woensdag 10 October 1923. SCHAGER 66ste Jaargang. No. 7313. CflRRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. 'litüüVöfSi M.V, v.Si. TRAPMAN Co, Schaiien POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 8 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Vergadering van den Raad op Dinsdag 9 October 'a morgens half tien. Aanwezig allen. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemoeseter, te vens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen* die onver anderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat bij1 de laatst gehouden kasverificatie in kas was en moest zijn f848.37, en bovendien nog f700 bij de rijkspostspaarbank. Bij den gemeente-ontvanger was in kas f9955.90, over- leenkomstig boeken en bescheiden. De heer Swart heeft zijn benoeming tot Arm voogd aangenomen en het Armbestuur beoricht dat de heer Wit tot voorzitter is benoemd. Ged. Staten deelen mee, dat geen noodUitkeerin- gen aan de gemeente zullen worden verstrekt. Van den Minister van Financiën kwam bericht in, dat over 1920 f86.25 te veel was uitgekeerd als ver goeding voor onderwijs. De vergoeding voor het "vervolgonderwijs is ge steld op f920. Van den beer L. Witte ea is het verzoek ingeko men, om bij eventueele werkloosheid in den a^s. winter werk te willen verschaffen. Voorzitter heeft er den heer Witte al op gewezen, dat wegen enz. allen behooren aan polderbesturen en de gemeente dus geen werkzaamheden heeft die in aanmerking zouden kunnen komen voor werk verschaffing. Bovendien, wanneer er moeilijkheden voor den werkman zijn, dan zijn die er gewoonlijk ook voor werkgever en corporaties. Het gemeentebe stuur kan niet anders doen, dan bij de polders de zaak aanhangig maken en dan wordt er wel goede nota van genomen. Voorzitter zou heb adres willen renvoyeeren naar B. en W. en wanneer er dan werkloosheid mocht komen, zouden we op het adres terug kunnen ko men. De heer Brommer zegt, dat thans nog ieder aan 't werk is. De heer Glas vindt het toch goed, dat reeds over leg met de polderbesturen wordt gepleegd. De heer Wit daarentegen zegt, dat in beginsel we met het adres accoord kunnen gaan en dat doen de polderbesturen ook wel. Wat moeten we nu anders op het adres besluiten? Voorzitter meent ook, dat de polderbesturen vol doende met den toestand in de gemeente op de hoogte zijn en reeds vroeger hebben ze meegedeeld te willen meewerken. De heer Schermerhorn meent, dat geen enkel pol derbestuur zijn medewerking zal weigeren. Maar ook polderbesturen kunnen, zooals voorzitter zegt, in moeilijkheden verkeeren. De heer Glas blijft toch goedvinden overleg met de polderbesturen te plegen. Het adres word't hierna gerenvoyeerd naar B. en W. Door den lijnwerker van het G.E.B., den heer D. J. Mulder, wordt verhooging van salaris gevraagd en wanneer dit niet wordt toegestaan vraagt hij ontslag tegen 1 November a.s. Voorziter zegb, over deze zaak nog wel wat te willen zeggen in comité en daarom wordt deze zaak aangehouden tot na de openbare vergadering. Door de heeren W. Diepsmeer e.a. aan het Stroe- terdijkje, wordt verzocht aan de laatste paal van het electrische net een lantaarn te plaatsen. B. en W. hebben dit verzoek nog niet onderzocht, wellicht zijn er nog meier punten die verlichting noodig hebben en daarom is het wel wenechelijk eerst een onderzoek in te stellen. Hoewel men over t algemeen verlichting aan den Stroeterdijk wel wensehelijk acht, wordlb goed gevonden, dat eerst een onderzoek wordt ingesteld en B. en W. krijgen machtiging naar goeddunken te handelen. Voorzitter stelt aan de orde ombouw van het elec- trisoh net te Groenveld. Spr. deelt mee, dat de heer Boom, hoofdingenieur van het P.E.N. in overwe ging gaf, om het transformatorgehouwtje te Groen veld op te heffen en het net daar aan te sluiten aan het transformatorgebouw te Valkkoog). Te Groen veld zal dan een zwaardere draad moeten worden aangebracht. De ombouw wordt geacht in het voor deel van het bedrijf te zijn. De kosten van ombouw worden geschat op f1400, per annuïteit jaarlijks f 100. De huur van het transformator bedraagt per jaar f264, het transformatorverlies f26, totaal dus f290. Het voordeel zou dus zijn f190 per jaar, terwijl ook geen automa.^che klok voor de straat verlichting te Groenveld noodig is. Het reserve fonds van het G.E.B. bedraagt pl.m. f 1600 en voor gesteld wordt, de kosten van ombouw uit dat fonds te putten. De heer Glas vraagt, of bif uitbreiding van het stroomverbruik niet de mogelijkheid bestaat dat het transformatorgebouw te Valkkoog onvoldoende ls. VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. Vorzitter gelooft dat niet, het P.E.N. zal wel rekening houden. De heer Wit vraagt, of wel voldoende zekerheid bestaat' voor goed licht als een transformator ge bouw wordt opgeheven. Voorzitter meent, dat we toch mogen verwachten op het advies van het P.E.N. te mogen afgaan. De door de heeren Glas en Wit gevraagde inlich tingen zullen den heer Boom worden voorgelegd en overigens keurt de Raad goed tot den ombouw over te gaan en de kosten te putten uit het reserve fonds van bet bedrijf. Naar aanleiding van de vraag van den heer Lim- men, om aan de schoolkinderen van' gemeentewege schoolpantoffels te verstrekken, deelen B. en W. me de, dat ook door kinderen van gegoede ouders wei nig gebruik van schoolpantoffels wordt gemaakt en al hebben de kinderen pantoffels mee, veelal verge ten wordt ze te gebruiken. Bovendien als de ouders meunen dat schoolpantoffels noodig zijn, kunnen de ouders ze nog wel aanschaffen, want zoo verarmd is de gemeente nog niet. Waar de onderwijskosten reeds zoo hoog zijn opgevoerd in onze gemeente, ach ten B. en W. het niet gewenscht dit nog hooger op te voeren en zij' vertrouwen dat zulks ook bij de Bijzondere 9cholen voor oogen gehouden zal worden. De heer Limmen had de regeling zoo gewild, dat alle kinderen pantoffels kregen en ze zouden aan trekken direct wanneer de klompen werden uitge trokken. Daarop moest natuurlijk wat toezicht wor den gehouden. De pantoffels moeten dan in de school blijven. Spr. wijst er op, hoe nat soms de gangen zijn en de kinderen met half natte kousen in de school zitten. Voorzitter wijst nog eens op de kosten voor 5 scholen, op het oordeel van een hoofd der school, dat de kinderen de pantoffels niet gebruiken, enz. Zoowel door ouders als door de kinderen wordt blijkbaar de behoefte niet gevoeld. De heer Schermerhorn is het met B. en W. eens en zegt, dat met de regeling als de heer Limmen zich denkt, de onderwijzers zich zouden moeten be moeien. De heer Limmen beaamt dat,' orde zal er moeten wezen. De heer Glas zegt ook,0 dat het onderwijs hier al enorm veel geld kost en spr. beaamt ook, dat de kinderen de pantoffels niet voldoende gebruiken. De heer Limmèn gaat niet verder op de zaak in en het punt is dus hiermede afgehandeld. De Raad gaat nu een poos in comité in verband met de benoeming van, een onderwijzeres voor die school te St. Maarten. Na heropening vougt mededeeling ,dat de voor dracht luidt- 1. mej. M A. Boerema, Nieuw-Beerta, 2. mej. S. van Es, 't Waarland, mej. E. T. Schol te Zuiderwolde. Mej. Boerema wordt met algemeene stemmen benoemd. Goedgekeurd wordt een wijziging in de keurloonen, vfeeschkeuringsdienjst kring Barsingerhorn en wel zoo, dat thans niet voor ieder rund, groot of klein, eenzelfde keurloon wordt geheven, doch verschil zal worden gemaakt, verband houdend met den. leef tijd van het te keuren rund. Ook de wijziging in de verordening op den vleeschkeuringsdienst wordt goedgekeurd. De Gezondheidscommissie hechtte haar goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen. De Raad gaat verder accoord met de begrooting 1924, denzelfden keuringsdienst betreffende. Goedgekeurd wordt de begroot ing van het GJE.B. tot een- bedrag van f 9456.40, onvoorzien f667.05. Het Armbestuur biedt een begrooting aan tot een bedrag van f 10113^2, met een gemeentelijke subsidie van f1800. B. en W. willen deze subsidie verleenen onder voorwaarde dat wanneer de landverhuring, meer dan i f 4000 opbrengt, de subsidie met dat meerdere bedrag jwcrdt verlaagd Goedgevonden. De heer Glas deelt mee dat het hem heeft be- i vreemd dat op de begrooting vaai het Armbestuur j niet voorkomt een post, betreffende de 4 die bij de landverhuring van de huurders wordt geheven. In de vergadering van B. en W. heeft spr. daarnaar ge vraagd en toen is door voorzitter geantwoord, dat die post zich bij inkomsten en uitgaven dekt. Dat ge beurt evenwel bij de gemeentebegroting ook en toch staan de posten er op. Spr. wijst er op dat de ver huur soms opbrengt f6500 eo die 4 brengen dus op f 260. Spr. dacht dat die som in hoofdzaak betreft het zegelrecht, doch voorzitter kon hem daarover niet inlichten. Dat speet spr. en hij heeft zich daarom [ter bevoegder plaatse inlichtingen trachten ten ver- 1 schaffen. De nieuwe administrateur evenwel deelde mede, dat de stukken op de secretarie waren. Dat speet spr. nu nog erger, want spr. oordeelt dat wan neer hij in zijn kwaliteit ais wethouder inlichtingen vraagt aan den voorzitter, deze, wanneer de stukken op de secretarie blijken te zijn, toch wel die inlichtin gen kan verstrekken. Spreker vraagt thans opnieuw of het gemotiveerd is dat deze f260 niet op de be grooting voorkomen. Voorzitter zegt dat het hem bevreemdt, dat de heer Glas hiér zaken in openbare zitting ter sprake brengt die in de vergadering van B. en W. worden bespro ken. Dergelijke zaken behooren daar te blijven, ten zij onderling wordt goedgevonden ze in den Raad .te bespreken of wanneer aan den Raad advies moet worden uitgebracht. Het frappeert spr. dat de lieer Glas die inlichtingen dan niet gevraagd heeft in de vergadering van B. en W. Spr. heeft geen oogen- blik er aan gedacht dat de acte van verhuring bij de begrooting was. Spr. is niet van plan op de vraag van den heer Glas te antwoorden en hoopt dat hij er voortaan rekening mee houdt, dat de zaken van B. en W. hier niet behooren te worden besproken. De heer Glas zegt dat het hier betreft een begroo ting van een lichaam dat de gemeente steunt fiiet een subsidie van f 1800 en dus belangrijk genoeg is om niet buiten den Raad om te behandelen. Voorzitter zegt dat de verhuring altijd buiten de rekening om gaat. D^ heer G'as zegt dat het hem alleen niet duidelijk genoeg is. Voorzitter herhaalt dat hij hoopt dat de heer Glas voortaan niet meer dergelijke zaken in den Raad be spreekt en dat hij genoeg vertrouwen zal stellen in den voorzitter van het college van B. en W. De heer GJas zegt de laatste B. en W. vergadering door .ongesteldheid niet te hebben 'bijgewoond, au-- ders had spr. toen inlichtingen .kunnen vragen. Voorzitter antwoordt dat de heer Glas vorige week nog ter secretarie is geweest en dus inlichtingen had kunnen vragen. De heer Glas is er zeker heel erg op gesteld, dat deze besprekingen in openbare vergade ring worden gehouden. Deze vreemde houding van den heer Glas heeft spr. wel meer opgemerkt. De heer Glas wil graag antwoord op zijn vraag hebben. De heer Limmen zegt zich niet in de discussies te willen mengen, maar dacht toch dat op de vraag van den heer Glas een antwoord paste. Voorzitter zegt dat de verhuring van het Armbe stuur uitgaat, dat moet het maar regelen met de verhuurders. Vroeger bedroeg de heffing 6 later 4 dat weet de heer Schermerhorn ook wel. Het ge beurt in alle corporaties. De heer Glas: Niet waar, bij de gemeente is het 3 Voorzitter: Bij salarissen 7 8 De heer Glas: Dat respecteer ik, maar wat is er tegen mij antwoord te geven. Voorzitter: Wendt je tot het Armbestuur. De heer Limmen denkt dat Glas vraagt of er voor- of nadoelen voor de gemeente kunnen ontstaan. De heer Glas: Ik vind het een eerlijke vraag waar die *f 260 blijven. In zijn kwaliteit van notaris bij de verhuring is voorzitter daarmee op de hoogte. Voorzitter zegt niet ln zijn kwaliteit van notaris de verhuring te hebben gehouden. De heer Schermer horn heeft de verhuring gedaan en ik heb assisten tie verleend, is 't niet waar Schermerhorn. De heer Schermerhorn knikt bevestigend. Voorzitter vervolgt: En wanneer Je er straks ver der over wil praten, is Jou zaak, ik sluit er nu de discussies over. De begrooting van het Armbestuur wordt goedge keurd, als we goed hoorden stemde de heer Glas tegen. De gemeentebegroting wordt goedgekeurd op f44699.30, onvoorzien f575.96S. De heer Schermerhorn informeerde waarom de jaarwedde van den gemeenteontvanger nog uitgetrok ken was op f 1100. Voorzitter deelde mede, dat nog geen Koninklijk be sluit, regelende de salarieering, was afgekomen en dat dus nog het oude bedrag wondlfc uitgetrokken, Wat de kosten van. de straatverlichting betreft, Ged. Staten vinden heit niet commercieel dat die kosten worden gedragen door het G-EüB De heer Glas herinnert er aan dat over deze zaak al meer is gesproken en vraagt hoeveel de kosten van de straatverlichting zijn. Voorzitter zegt dat de heer Bruin berekent f355, de heer Boom pl.m. f500, maar daarbij is begrepen onderhoud lantaarns en afschrijving aanlègkosten. De heer Glas zou oplossing van de kwestie gemak kelijker vinden als ook Stroet en Rijpje straatverlich ting hadden. Spr. zou willen dat een onderzoek werd ingesteld naar de kosten van straatverlichting daar en wijst er op dat te Harenkarspel door de gasfa- j briek te Warmenhui zen, straatverlichting wordt ge geven. Voorzitter zou het dan goed vinden dat de bewo ners van Stroet en Rijpje die zaak ter hand namen, evenals de vereeniging voor straatverlichting te Dirkshorn. I De heer Limmen vindt het wel mooi straatverlich ting, maar de kosten* De heer Schermerhorn meent dat die wijken te wei- Inig ervan profiteeren in verhouding met de kosten. De heer Glas meent dat de kosten dan later kunnen worden beoordeeld. JURGENS' PLANTA

Schager Courant | 1923 | | pagina 1