Predikbeurten. Uit het hart van Holland. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Spr. eindigt met de rede van den minister Colljn en bovendien een dageUJkschen toeslag van mim te noemen: treurig, onbenullig en onbeduidend. Wat de Standaard-lezers misschien slikken, zegt spr., slikt de Kamer nog niet. (Applaus.) De heer Dresselhuijs beklaagt zich over deze wij ze van werken, die een behoorlijke behandeling uitsluit De rechterzijde heeft misbruik gemaakt van haar macht. Spr. noemt de cijfers van den minister van Finantiën onjuist, zoowel voor Nederland' als Indië. De ministercrisis behandelend zegt deze spr., dat de regeering in een zeer zware positie verkeerde om te slagen een opvolger voor minister De Geer te vin den. Kr was iemand noodig die bezuinigen kon. en met geld smijten voor de Vlootwet Spr. wijst op het bespottelijke van de finantieele rede van minister Colijn. Vanwaar komen ineens al die millioenen? Alles klopt Hoe is het mogelijk dat noch minister De Geer, noch de minister-president ons ooit iets hebben verteld van al die millioenen? Deze debatten zouden ten onrechte de idéé vesti gen, dat ons rijksbudget er goed voor staat Deze minister heeft den indruk met zijn finan tieele rede gevestigd: nog drie van deze Vlootwetten en wij zijn uit den knoet Spr. gelooft, dat de minister na het houden van zulk een rede in zijn Kamer heeft zitten schater lachen. In zijn bestrijding van het finantieel betoog van den minister komt de heer Dresselhuijs tot een taxa tie der vloot: Aanbouw minimum kosten 400 mil lioen, vlootbasis aanbouw minimum 100 millioen, rente voor aflossing 50 millioen, kosten der exploi tatie 100 millioen, zoodat spr. tot een totaal komt van 650 millioen. Dan zullen, aldus spr., onze briiine broeders nog heel wat goudmijnen moeten aanborenl Vervolgens zegt spr., dat om de vlootbasis behoor lijk te verdedigen, men de landmacht zal moeten reconstrueeren, zoodat spr. tot een totaal van 800 millioen komt. Door deze Vlootwet aan te nemen, binden wij ons voor alle toekomst aan zulke lasten. Durft de Re geering, vraagt spreker, deze cijfers ziende, haar goedsmoedsche voorstelling handhaven? Naast de Vlootwet, die wij niet, kunnen betalen, die onnoodig was, heeft de regeering thans een anti-marinegeest wakker gemaakt. Dat is een groo te fout van de regeering en ini strijd met het doel dat zij beoogt. Indien de Vlootwet niet geheel van inhoud en be- teekenis wordt veranderd, zegt spreker, dat hij en zijn fractie tegen zullen stemmen. De keer 'Merchant zal niet meedoen aan het voeren van deze debatten, omdat, wat thans gezegd wordt, thuisbehoort bij de algemeene beschouwingen over de Vlootwet. Dit alles vertroebelt de zaak maar. SpT. 'stelt twee concrete vragen omtrent het advies van den Gouverneur-Generaal en hoe hoog de bouw- rekening Is van de kruisers Java en Sumatra. Spr. heeft die kosten, die handig in de begiwting zijn weggewerkt, nergens kunnen vüiden. Daarna bestrijdt de heer Hugenholtz de regeeriug, terwijl de heer Gerritsen de cijfers behandelt betref fende Indië., die door minister Colijn zijn genoemd 'en stelt voorop een nauwkeurig uitgewerkt finan cieringsplan van Indië van de regeering te wen- scben, opdat men tot in bijzonderheden een over zicht heeft van het Indische budget. Spr. betwist de gunstige voorstelling, die de minister heeft gegeven van de Indische financiën. Het overzicht, dat het fi nancieel rapport voor den Volksraad geeft, toont een heel ander beeld en geeft veel minder gunstige vooruitzichten, waarbij spr. eenige cijfers citeert. De heer Van Ravesteijn wijst er met nadruk op, dat bij deze interpellatie de ministercrisis bijna niet ter sprake is gekomen. Men dwaalt af tot bespre kingen over de Vlootwet en d!e eigenlijke kerm der interpellatie komt op den achtergrond. De regeering heeft niets losgelaten over deze kwestie en den in- terpellant eenvoudig afgepoeierd. Er is een omme keer in de regeering gekomen zonder dat het Parle ment en de Kamer er in is gekend. Het karakter van het Kabinet is veranderd, er is* een stap gezet in de richting van de dictatuur naar het fascisme. Wij hebben hier gekregen een nieuw koningschap, dat van koning Colijn (dav. gelach). Dit koningschap is niet erfelijk, maar verderfelijk (dav. gelach). Het parlement wordt uitgeschakeld en als Troelstra bij de Grondwetsherziening had meegeholpen het refe rendum in te voeren, dan stond men niet zoo mach teloos tegenover deze machtsdemonstratie van rechts. Daarna krijgen wij de antwoorden van de minis ters, die hun standpunt handhaven. En vooral al9 minister Colijn1 antwoordt, ontstaat er een geweldig rumoer, vooral als hij1 spreekt over de eerste zes jaar van de Vlootwet en dat daarna de tweede zes jaar niet vastzitten. Er wordt van verschillende kanten geschreeuwd dat dit staat in de Memorie van Antwoord, die wijst op tweemaal 6 jaar. De mi nister zegt de consequentie van de tweede zes jaar niet te aanvaarden. De regeering bedoelt thans al leen de eerste zes jaar. Over de andere helft wordl later bes'ist. Weer een geweldig rumoer dat he» voorstel anders luidt. De minister wijst op den grooten staat van verval waarin de vloot verkeert. Men had de marine regel matig moeten bijhouden, dan was dit niet noodig. Geroepen wordt, dat er de laatste 5 jaar nooit een cent is geweigerd. Telkens wordt de rede van mi' nister Colijn. door groot rumoer onderbroken. Tenslotte dupliceert de heer Troelstra nog. Hij stelt geen motie voor, omdat deze debatten meer het ka rakter had, van een voorloopig debat over de Vloot wet als van een politiek debat, waaruit menj poli tieke conclusies zou kunnen trekken. Spr. is nu ook prijs gaan stellen oj) de Vlootwet debatten, omdat men d®i zal kunnen zien wat men aan de Vlootwet heeft» Ilierna is het eind en men mag met recht citeerep: de hceren deden een plas en lieten de dingen zoo ala het waal één inilliard. Indien het gemeentebestuur aan deze eischen wilde voldoen, zou het daarvoor VA trillioen mark noodig hebben. Daar. het gemeentebestuur dus verklaarde deze eischen niet te kunnen inwilligen, nam de opwinding gistermiddag en -avond, beden kelijk toe, zoodat het gemeentebestuur zich tot de Frainsche bezetting wendde, welke het plein voor, het stadhuis door infanterie en tanks liet afzetten, ter wijl cavalerie-patrouilles door de straten trokken. Het verkeer op straat is van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens verboden. Hedenochtend trachtten de werkloozen opnieuw een demonstratie op touw ie zetten, welke echter door het slechte weer en bet ingrijpen der bezettingstroeperl; mislukte. rain scheikundige producten bevatte. Alle naburigedie 8V1 millioen per jaar een maritieme verdediging huizon werden beschadigd. De oorzaak ia onbekend, j wordt verkregen, die 50 pot te zwak is en dus GESTRAFTE OVERMOED. Men schrijft aan het Hdbld.: Een Hollander was getuige van het volgende gebeuren: In Bonn stapte een Fransch/ officier in den coupé, waarin behalve een in Duitse hl and wonende Hollander, een heer In een hoek een krant vat te lezen. l- door de krant liggen en vouwde een andere krant open, welke hij kalm ging lezen. Na eenigen tijd. sloeg de Franschman ten tweeden male den Duitscher de krant uit handen. Deze raapte de krant op en zette de lectuur voort, klaarblijkelijk^ ongeroerd door dit staaltje van bezettingsoourtoisie. Toen de trein het station te Keulen binnenliep, stond de Duitscher op en vroeg beleefd: „Please, vour pass* port, SirP" En ondanks dat de Franschman zich in allerlei verontschuldigingsplooien wrong, eischte de onverstoorbare reiziger,» die zich als een der hoogste Engelsche administratieve autori teiten legitimeerde, ae overhandiging van het pas poort en liet zijn bezettingsopllega op het perron arresteeren. De Franschman kreeg drie dagen hechtenis. DE ONGEREGELDHEDEN TE DUSSELDORF. Uit Dusseldorf, 12 Oct. In Dusseldorf zijn ock heden werkloozen-demonstraties gehouden. Zij eischen een onmiddellijke uttkeering van 60 milli&rd mark ENGELAND EN AMERIKA. In een gesprek met een journalist heeft Lloyd' George, volgens een bericht uit Niagara Waterval, verklaard: Ik geloof dat er een overeenstemming in aantocht is tusschen de Vereenigde Staten en Enge land; tot aaneensluiting voor het voorschrijven van een rodelijken vrede aan de wereld. Het moet geen geschreven overeenkomst zijn, maar louter een al- spraak dat zij samen voor den vrede zullen opko men en dat zij den vrede willen en zullen hebben. Het is het grootste wat. zou kunnen' gebeuren. DE DUURTE IN BERLIJN. De daling van de mark heeft de prijzen der le vensmiddelen zoo doen stijgen, dat zij voor de meesten niet meer te betalen zijn. Des morgens wor den meestal prijzen verlangd, die op grond van deD dollarkoers van den vorigen middag zijn vastgesteld. Inden groothandel vreest men echter, dat bij de uroote schommelingen, ook de prijzen des morgens niet gehandhaafd kunnen worden. In de markthallen wagen de handelaars het niet meer hun stand te openen. De stands zijn met rolluiken afgesloten, die niet meer opgaan, doch de handel vindt door een klein luikje in de rolluiken plaats. lederen mor gen vallen opgewonden tooneelen voor van huisvrou wen, 'die voor het geld, dat zij meegebracht hebben, niets kunnen krijgen. Er zijn geen aardappelen en groenten behalve wat spinazie, die op het oogenblik ongeveer 20 millioen mark per pond kost ZWARE WATERHOOS IN ITALIë. P&lermo, 11 Oct Aragona is geteisterd door een zware waterhoos, die in een omtrek van een halven kilometer alles heeft vernield. De schade wordt ge^ raamd op 10 milioen ire. DE MOND- EN KLAÜWZEER-EPIDEMIE. Uit Brussel, 12 Oct. De invoer van Nederland- sche herkauwende dieren in België is voortaan af hankelijk gesteld van de overlegging van'certificaten, afgegeven door een Nederlandschen districtsveearts. Imdeze certificaten moet voor ieder dier, afzonder lijk worden geattesteerd dat het afkomstig is uit een streek, waar het invoeren van herkauwer» en varkens uit met mon<k en klauwzeer besmette Neder- landsche districten, verboden is. UIT DUITSCHLAND. In de Duitsche politieke arena i» het op dit oogen- blik nog een groote chaos. Op het uiterste nippertje is de groote coalitie weer aaneengelijmd en heti oude cabinet onder Stresemann was afgestapt en weer voor het voetlicht getreden. Het eerste werk van den Rijkskanselier is nu geweest om met zijn machti gingswet te komen, die aan de regeering in deze troe bele' dagen de gewenschte vrijheid zou geven zon der overal het parlement in te behoeven te kennen. Het spreekt vanzelf, dat zulk een ingrijpende ver andering op den invloed van het parlement verzet uitlokte en dat zelfs daardoor in de Soc.-^Dem. fractie een* scheuring is gekomen. Deze grondwetswijziging moest hebben de aanwe zigheid van twee derde van alle afgevaardigden en van deze aanwezigen moeten er twee derde voor stemmen. De groote coalitie heeft ongeveer 75 ■Ier stemmen, maar zooals gezegd, de Soc.-Dem. denkt lang niet eensgezind en 30 leden dezer fractie en 15 van de rechtervleugel der Duitsche Volkspartij Ireigen root in het eten te gooien. Tn het midden dezer week is al reeds een roerige zitting van het Duitsche parlement gehouden, met als resultaat dat vandaag Zaterdag de eindstemming zal plaats hebben. Kn nu is alles aan het werk om het voldoende aantal Rijksdagleden present te doen zijn. Mocht do wet er ongedacht niet komen, dan heeft de Rijkskanselier de machtiging in zijn zak om den Rijksdag te ontbinden. Dat beteekent voorloopig re- geeren zonder Rijksdag. Het scheen dat dit paarden middel de heeren tam maakte. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Uit Berin, 12 Oct. Hedenmorgen is het in Noord-Eerlijn tot relletjes gekomen. Groote menig ten werkloozen en huisvrouwen namen in de markt hal een dreigende houding aan, zoodat de politie met de blanke wapens moest optreden. Tot plun deringen is het niet gekomen, xen gevolge dezer voorvallen is bij de politie „erhohte Allarmbe- reifcschaft" gelast. Talrijke patrouille-auto's met politie reden heden door de straten. Uit verschillende andere steden van het rijk zijn berichtenn ontvangenn over belletjes .Zoo kwam het te Wiesbaden tot onlusten en plunde ringen: er werden verschillende arrestaties verricht. Te dolingen moest de politie van de wapens gebruik maken, waarbij versoheiden personen licht gewond werden. Ook te EIberfeld kwamen samen scholingen voor, dooh groote ordeverstoringen jewn nog niet voorgekomen. Daarentegen kwam het te Höchst a.d. Main tot Ifctoogingen van werkloozen, die het raadhuis belegerden. De politie werd aan gevallen en moest van de wapens gebruik maken. Daarbij werd een arbeider gedood en drie zwaar gewona. Op bevel van den Franschen distriots- gedelegeerde trokken patrouilles door de stad. De politie werd van de straat genomen. Uit Keulen, 12 Oct. Hedenmorgen hadden in verschillende straten wederom samenscholingen laats, welke door de oliie uieengedreven werden Een met brood geladen wagen werd geplunderd. Vijf personen werden gearresteerd.d. Hedenmiddag hadden groote samenscholingen laats voor dea beurs en het Volkshuis, welke door bereden politie werden verspreid. Tegen-half zeven '3 avonds demonstreerden een groot aantal arbei ders voor het directiegebouw der Karlawerke Vel- ten en Guillaume. Bij de verspreiding der men- Bchenmenigte moes de ^politie van haar vuurwapens gebruik maken, waarbij een jongen door drie scho ten in een der beenen gewond werd, Te Kalk vertoonden zich ook groote menschen- massa's in de hoofdstraten. In de Severinstrasse vertoonden zich tussohen zes en zeven uur 's avonds weer groote samenscholingen, waaruit met steenen en glasscherven naar de olitie werd ge worpen. Uit de huizen werd met gloeiende kolen geworpen naa rde politiebeambtee, zoodat deze gedwongen waren van hnn' wapens gpbruik te ma ken. Vier hunner werden door steenworpen licht gewond. Volgens een B.T.A.-berioht nit Dusseldorf zouden er te Sloingen reeds elf dooden zijn gevalHen, waaronder een commissaris en verscheiden politie beambten, benevens 85 gewonden uit Grafrath zou den od marsch zijn om hnn kameraden te helpen. Te Dusseldorf was volgens het B.T.A. de toestand onveranderd. Op het stadhuis hadden conferenties plaats, in tegenwoordigheid van het gemeentebe stuur, de industrie, do vakvereenigingen, en de werkloozen om de middelen te bestuaeeren tot het geven van zooveel mogelijk «teun aan de werkloozen. Hdbld. HEVIOE ONTPLOFFING TE ANTWERPEN. Uit Antwerpen, 11 Oct. Er had een hevige ont ploffing plaats in een winkel, waarvan het souster- Kén man werd licht gewond. DE EXODUS UIT BEIEREN. Een correspondent meldde onlangs, dat uit Bele ren vele ongewenschte elementen, verlokt door de betere finantieele toèstanden, naar Tirol kwamen in den laatsten tijd. De Weensche correspondent van de „Times" meldt nu, dat deze exodus uit Beieren naar Oostenrijk, ter ontkoming aan den financieelen chaos in Buitsch- land, voortduurt. De meesten zijn loontrekkers, kell- nersi, enz., menschen die niet kunnen leven van het geen zij vrdienen* maar ook personen, die om poli tieke redenen bet v. Kahrregime ontloopen. Daar hun aanwezigheid intusschen door de autoriteiten in Tirol en Salzburg niet gewenscht wordt, daar de niesten toch zonder middeien van bestaan zijn, ter wijl er in Oostenrijk reeds werkeloozen genoeg zijn, worden er stappen gedaan om de grenzen nog be ter te sluiten. ANNA PAULOWNA. In de ledenvergadering der V.V. „Concordia" werd tot secretaris gekozen de beer G. Timmer inplaate van den heer J. Molenkamp, die als zoodanig be dankt heeft. ZIJPE. De dezer dagen vermelde spertijd, ons opgegeven door de directie van bet G.E.B. alhier, is ingetrok ken. Thans geldt de spertijd, vastgelegd in de Voor waarden van Stroomlevering. 'T ZAND. Vrijdagavond is in tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders, Raadsleden, Oud-Raadsleden, Gemeentesecretaris, Hoofdingenieur van het P.E.N.,- aannemers en andere belangstellenden, het electrisch net alhier onder stroom gezet. Te ongeveer 7 uur werd de stroom door het Raadslid Schilder inge schakeld. Hiermede ia het laatste gedeelte van het electrisch net van Zljpe in bedrijf gesteld. Wij' verne men dat reeds meer dan 200 aansluitingen op dit netgiedeelte zijn aangebracht. HOOG WATER. Door den hoogen waterstand is de Vecht te Maars- sen buiten hare oevers getreden. De weg tusschen Maarssen en Zuilen staat geheel blank. ZES ARRESTANTEN. Het „U. D." bericht, dat Donderdagavond de heer en mevrouw Boeke en vier volgelingen gearresteerd zijn, daar zij zonder vergunning der politie een rede voering hielden over „De vlootwet-doodwet". ANNA PAULOWNA Verbetering. In ons verslag der vergadering van A.L.E.G.O. is een zinstorende drukfout geslopen. Er staat n.1.: Vervolgens komt de begrooting ter sprake, die uit den aard der zaak voornamelijk op schul den berust, Wij schreven echter op schatting berust. DIRKSHORN. Bij den koopman Joh.5Wdnk alhier is bij zijn vee het mondL en klauwzeer geconstateerd. ZUIDERZEEWERKEN. Van de 10 October 1923 gehouden aanbesteding te 's-Gravenhage van een omringdijk, sluisput en zee dijk nabij. Oostoever, waarvan dé raming was f180.000.is de uitslag als onderstaand: *t Hoen, Alblasserdam f 137.000; J: Visser, Sliedrecht f139.200; M. v. Wijnen, Papendrecht f140.000; Bag germij. Holland, Den Haag f 146.000; v. d. Velde en C.o., Amsterdam f 157.500; KraaJeveld en Noordemie, Sliedrecht f174.800; De Bree en v. d. Bout, Nijme gen f186.000; Gebr. Hofman, Haarlem f188.000; Tijs Volker, Sliedrecht f203.000; E. .T. Bakker en Co., Gor- kum f207.000; N.V. Nederland Ba.ggermaatij f216.621. Het werk is giegiund aan den laagsten inschrijver 'tHoen te Alblasserdam voor f 137.000. NOORDSCHARWOUDE. De Harmonie Excelsior zal op haar matdnée op a.s. Zondag het volgende programma ten gehoore brengen; f 1. „On to Victory", marsch, T. Bidgood. 2. „Lustapiel Ouverture" Kéler Béla. 3. Fantaisie uit de Opera „Lucia di Lammermoor" G. DonizeUL 4. „Loin du Paysnatal", Walzer, Jos. Kessels. Pauze. 5. Ouverture „Die Zigeunerin" Balfe. aangezien zü niota kan uithalen 50 pot te duur is. Men soh&ft zich iets aan{ waarvan men weet, dat het onbruikbaar ia. Dit is de daad van een imbeciel die voor half geld een auto koopt met een rijwielmotor er in. Een ding dus, waarvan hij weet, dat het nooit als auto te gebruiken gal zijn, zoodat het dus voor 10 pot van den koopprijs nog te duur is. Al was het alleen omdat die „auto" toen net zooveel aan belasting kost als een echte. En vermoedelijk meer aan onderhoud, oppas sing, enz. Een tweede argument, jdat steek houdt, is dat tal van Marinemenschen, ook b.v. in Engeland, waar men toch van vloot-aangelegenheden wei iets afweet, hoe langer hoe meer de schepen uitschake len en de voorkeur geven aan motorbooten en vlieg tuigen, waarvan men een zwerm kan hebben voor veel minder geld. Tal van officieren zijn ten volle overtuigd, dat de Vlootwet ons iets zou brengén, dat minderwaardig is in vergelijking met hetgeen men voor hetzelfde geld anders besteed zou kunnen aanschaffen. In elk geval krijgt men niet het beste en zelfs dat beste voor het geld, dan! zou nog onvol doende zijn. Men kan dus met hetzelfde resultaat zelf het geld in zee gooien..* Behalve, dat in het geval de (onbruikbare erf onvoldoende)) vloot ooit gebruikt zou worden en tal van monschenlevens te loor zouden gaan en dus weduwe-pensioenen bij de vleet poodig zouden worden. Die onnoodig zijn, als men niets heeft om in den grond te laten schieten. Vooral klemt dit, omdat het zelfde resul taat wordt verkregen door een diplomatiek protest als door dat zelfde protest gesteund door een vloot, die uit de verte weerloos kan worden vernield. Een derde argument eindelijk, is het bestaan van den Volkenbond .cLi. van oen internationaal geweten, met als gevolg daarvan het feit der conventie van Washington en do vlootbeperking der groote mo gendheden, die ten aanzien van de Stille Zuidzee en dus van Nederland tusschen do keorkringon iets of alles hebben te zeggen. Natuurlijk kan men ae waarde van dit laatste argument zeer verschillend beoordeelen. Er zijn nu eenmaal te veel „vodj'es papier" op de wereld geweest en de lust van den sterke om voordeel te trekken uit zijn kracht om den zwakke te berooven, is nu eenmaal een historisch feit, waarmede men rekening heeft te houden. Juist de conventie's van Washington, waarbij de mogendheden nog eens extra beloven- elkanders bezit en den Htatus-guo aan den Stillen Oceaan te zullen eerbiedigen, is buitengewoon verdacht. Tn de eerste plaats heeft men zooiets reeds in het algemeen beloofd door toe te reden tot den Vol kenbond. Men zal voortaan elkanders gebied re specteeren, lezen we daar in het kort, Is het dan noodig nog eens afzonderlijk zulk een belofte te geven voor de gebieden daarginds P Zit in die tweede belofte niet een soort erken ning, dat die eerste maar een frase isP En zijn die twee beloften niet overbodig onder fatsoenlijke lieden P PWat zoudt gij er van zoggen, waarde lezer, als uw buren u uitiioodigen plechtig overeen to komen niet bij elkander en zelAa bij niemand 5e gaan-' inbrekenP Zoudt gy die buren, na zulk oeu invitatie, méér vertrouwen, of zoud gij uïv sloten en luiken laten nazien en een spijkerguirlandeop uw schutting slaan f Me dunkt het laatste. Al was het alleen maar dat de gedachte aan oen belofte van niet te zuilen inbreken allleen maar kan opkomen bil iemand, die zijn gedachten 'toch ïn stilte wel eens iaat gaau over eon produofcieven „knaak". Welk fatsoenlijk mensch denkt aan zulk een over eenkomst van mekaar niet bestelen P En welke waarde heeft een plechtige conven- tio tussohen menschen, die allemaal ik zal niet zeggen: denken over een inbraak, maar toch wei ovt>r het voordeel dat zulk een Inbraak eventueel zou kunnen opleveron. fWelke waarao? Immers zoo goed als goen. Noch bij particulieren, die onder vigeur van oen strafwet staan. Noch bij Staten, zelfs al is er eon volken recht. Al spreekt het dan ook van zelf, dat het nu de Volkenbond bestaat, steeds moedlijker zal worden een plausibele^ verdediging voor inbraak bij een buurman te vinden. Men moet beginnen er een paar officieren of 'n generaal aan te riskeeren, wil men 50 miüioep francs machtig worden.... Zoodra de generaals er op tegen beginnen te krijgen op die wijze in geld voor de schatkist, of eventueel in grondgebied voor hun land te worden omgezet, dient er natuurlijk naar eon ander middel ,to worden gezocht. Dooh het is zeer de vraag of het zoo gemakkelijk zal zijn dit te vindon. Het derde argument is dus niet zeer sterk, vooral omdatade waarde ervan afhangt van persoonlijke GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Maria Johanna, d. v. P. Portegijs en van W. Wijnker. Impje Janke, d. v. J. van der Vaart en van G. de Jong. Theodora Jo-hanna, <L v. J. Blom en van W. Duwel. Overleden: Grietje Schaap, ond 54 jaar, wed. van G. Kaaij. ZONDAG, 14 OCT. NEB. HERV. GEMEENTE te St. Maartensbrug, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. Oterdoom. Men zegt maar ik weet het niet zeker dat er deze week één dag is voorbijgegaan, waarop géén Vlootwetvergadering is gehouden. Overigens heeft het eiken dag gedaverd van protesten tegen dit ontwerp, waarvan nog steeds memand de por tie vermag te begrijpen. Het spreekt van zelf, dat bij de bestrijding al lerlei motieven en beweringen worden geuit, die er eigenlijk niets mee te maken hebben, doch die geschikt zijn indruk te maken op het publiek, dat eerder toegankelijk is voor leuzen, dan voor cij fers en feiten. Een dier praatjes is natuurlijk, dat de saïarlwer- mindering aer ambtenaren noodig zou worden door de Vlootwet en dus dit „dus" wordt door de propagandisten tegen "het ontwerp meestal zeer gecursiveerd achterwege kan blijven als het Vlootontwerp duikelt. Dat is meer aan volmaakt onjuist omdat de Vlootwet voorloopig aan Neder land 81/* millioen per jaar zou gaan Kosten en de 10 pot.-verlaging reedB vijfmaal zoo veel in het laaaje, d.w.z. in de zakken der belastingbetalers zou houden. Hoogstens kan men dus zeggen, dat het ketser. van het Vlootontwerp een vermindering van de korting van 10 op 8 pet. mogelijk zou ma ken. En ook dit is niet waar, omdat er toch uit-, gaven voor Marine gevraagd zouden worden, ala het ontwerp van thans zou duikelen. Wat wij van harte hopen, dat het zal doen, al vreezen wij met groote vrees. Me dunkt zoo, dat er andere^ motieven te over zijn tegen dit ontwerp. Daar is in de eerste plaats het feit, dat de regeering het door de commissie als allerminst toelaatbare minimum gevorderde reeds tot de helft heeft gereduoeerd, zoodat dus' voor 6. „Diavolino", Air Varié voor Alt Saxophone (door den heer K. van Dijk) E. Mullot onvattimre 7. „Ballet D'Isoline", (5 deelen) A. Messager. j Jere landen. 8 „Abschied der Gladiatoren", marsch Blankenburg Niettemin is het een bruikbaar argument, omdat het gaandéweg aan, kracht wint. Bovendien ver sterkt het in zooverre de eerste twee argumenten, dat een onvoldoende vloot, een onvoldoende verde dlging in het algemeen, juist in het oog van onfat soenlijke menschen een inbraak eerder verdedig baar maakt. Ken inbreker, die zijn slag slaat bij een alleen wonende oude vrouw, die zich niet kan verdedigen, is ernstiger veroordeeld door de publie> ke opinie, dan dezelfde die inbreekt door tralies en kluisdeuren onder het oog van gewapende wakers. De eerste is gewoon 'n schoft, de tweede wekt al thans iets van romantisme en heroiek. 'Zie do films!) Als het dan toch niet mogelijjc is behoorlijke wa kers en kluisdeuren te betalen, en die kluizen van Mik of bordpapier moeten zijn, waar staal te duur is, zou het waarachtig aanbeveling verdienen, den kostprijs van dat blik voor iets betera te besteden en maar liever vrijwillig als arme weduwvrouw te fuDgeeren tusschen de eventueele dieven, dan hun ook nog op onze kosten te voorzien van. een soort stralenkrans van valsche heroriek. Ziedaar wat ik na aanhooren en lezen van tal van vlootwetdebatten zou willen opmerken. Overigens vergadert Den Haag voor den vrede. Oificieele en niet-officieele bonden, vereenigingen, heeren en dames loopen van de eene zitting naar de andere receptie, van tea naar commissievergade ring en van diner naar meeting. Wie of wie is bij al dit gedoe weet men haast niet meer, doch dit eene staat vast, dat er duchtig gewerkt wordt om de wereld op vier pooten te zet ten en den vrede te doen zegevieren, Wie zou zich niet verheugen in deze pogingen en wie zal niet toe juichen, dat de regeering en de overheid gelden uit trekt voor recepties, dat Karnebeek hun een diner en anderen huü theo geven? Wie? Tenzij dan degenen, die er het oog op gevestigd houden, dat diezelfde Karnebeek en die zelfde re geering zoo weinig fiducie hebben in die bijeenkom sten, dat zij terzelfdpr tij dl die Vlootwet willen. Dit nu gaat niet aan. Of geld voor tea's en diners en recepties. Of, als men niet gelooft in het nut van het congres- houden, een Vlootwet om bij gberek aan internatio nalen goeden wil in staat te zijn zichzelf te bescher men tegen buren met mooie praatjes en een slecht hart. Maar niet allebei tegelijk: toosten en vriendelijk heden op hetzelfde moment dat men de wereld zoo weinig vertrouwt, dat men een blikken hang slot gaat hangen op een bordpapieren muur. Nu zal ik over de Vlootwet niets meer zeggen. Ik vind mezelf braaf dat ik in dit artikel zelf het woordi „giro" niet heb gebruikt.... A.

Schager Courant | 1923 | | pagina 12