en van dat en van alles wat! DAMRUBRIEÜ. Jan Klaassen als Prins Even lachen. Bijvoegsel der Schager Courant van Donderdag 18 Oct. 1923. No. 7318. WARE WOORDEN. Het ernstig genomen besluit moet snel wor den uitgevoerd, de beste wil kan wankelen, wanneer men het uitstelt, Jeugd zoude een ideale staaf zijn, indien zij slechte wat later in ons leven kwam. De wijze denkt. Do dwaas zegt: Ik dachl...^ Geloof ia de innerlijke overtuiging van de war kelijkheid der zedelijke idealen. Menigeen heeft zijn slapeloozen nachten te wijten aan de dagen waarop hij zich verslapen heeft Het hartelijkst reikt men elkaar de handen, als re leeg zijn Jochie: „Als Je mij er een geeft zooals die van moeder, zoodat ik hem op mijn neus kan wrijven." Verzoeke alles betreffende deze rubriek te eenden aan C. Am els Wzl, Winket Oplossing PROBLEEM No. 6ft. Wit: 3227 42—37 34-29 3934 34-29 48-42 35-30 40:9 44:4, wint. Oplossing PROBLEEM No. 6L Wit: 39—34 50—44 33-29 47—42 42-37 37 10 25 1 1eO, wint. een storm van vorontwaardigiiig op onder al len, die 3 a 5 maal gehuwd waren geweest. En toen een ander zei: „Nooit rooken", wondon do ras-pruimers en dampers zich tot stikkens-toe op van kwaadheid „Geen drup pel drank" stelde één voor, toen zwegen aillen: want geen, of hij had een rooden neaia. DE ZWEMBLAAS. Zooals waarschijnlijk bekend is, wordt de zwemblaas bij heel veel viaschen aangetrof fen, Het is een elastische zak, gevuld met lucht, die in de lichaamsholte ligt. Zij is ont staan als een uitzakking van den slokdarm; soms blijft hiermee de verbinding ontstaan, en kan dus door deze gang lucht ontsnappen, maar heel dikwijls verdwijnt de verbindings gang. Er ia dan in de zwemblaas een grootere of kleinere plek waar de lucht door bloed kan worden opgenomen of afgegeven. Er zijn nog veel verschillende meeningen over de eigenlijke bdteekenis, de physiologi- ache functie van de zwemblaas, In da wijzo van ontstaan, nl. als uitstulping, van <Xen slok darm, vertoont zij veel overeenkomst mot de long en men is dan ook veelal geneigd oorsprong van de zwemblaas do long aan te nemen, die langzamerhand in aanpassing aan het waterleven, overging in de zwem blaas. Inderdaad wordt hij primitieve via schen één-cellige bouw van de zwemblaas aangetroffen, een inrichting, die ook bij do long aanwezig is, en wat hier dus zou wijzen op een zelfde functie als de lang. Anderen moenen ochterr, dat nooit de zwem blaas geheel long geweest is, dat altijd do ademhaling een bijkomstige functie was, en hoofdzaak het dienst doen als hydrostatisch toestel, dus dat de visch door toe- en afvoer van lucht zijn soortelijk gewicht kan wijzi gen, overeenkomende met de diepte waarin hij zich bevindt. Bovendien wordf bij sommige vlsschen ojO. de haring, een verbinding van de zwemblaas met het gehoororgaan gevonden. Een mee ning verkondigt, dat de viech zoo het geluid van soortgenoaten zal herkennen; anderen zien in dit toestel een barometer. Het meest aannemelijke is echter, dat het geheet werkt als een manometer: drukverschillen, opge vangen door do zwemblaas, worden door de verbinding overgebracht op het gehoororgaan en hierna kan de visch den druk in de zwem blaas regelen door b.Y. het uitlaten van bellen. In het geheel genomen is de zwemblaas een heel variabel orgaan, met de meest vrachÜ- lendo vormen en het blijft gevaarlijk conclu sies te trekken. VOOR ZUN HOOFD. Een lid van het Parlement, dat imedo gene raal Montrase, hoofdofficier in dienst ven Ka- rol Stuart, ter dood veroordeeld had, liet zich in brutale bewoordingen tegenover den gene raal uit Je lijkt heelesnaal niet op een generaal, veeleer op 'n boef. De generaal zei niets. Ja oen boefl Verschijnt men «66 voor het Parlement? Je haren hangen langs Je kop als hij een vagebond. Kaam je je niet? Vroeger wel, nu niet meer, Vroeger? Ja, toen m*n hoofd nog van mij wasl ZN HET DROGE AMERIKA. Man: „Hoe komt het lieve, dat met do af schaffing van de drankgelegenhoden hot aan tal echtscheidingen zoo sterk is toegenomen?" Vrouw: „Ik denk, boste, dat dit komt omdat zooveel mannen nu nergens anders heen kun non dan naar huis.'* „Hoe kun je nu je dochter met dien jongen Hendriksen laten trouwen? Jelui bent doods vijanden?" „Zoo! nu krijgt is immers mijn vrouw tot schoonmoeder." HIJ WIST HET. Dokter (tegen Jongen patiënt): „He vermoed dat onze kleine vent wel een lekkere poeder wil hebben?" PROBLEEM Nou 62. Auteur A. Renoolj, Hoogwoud. Dil eindspel is voor den praktischen dammer van veel waarde. ZWART. WIT. Stand Zwart^ B schijven, op: 0 35 40. Stand Wit, 8 schijven, op: 9 28 89. HH PROBLEEM Nou SS. Auteur D. Olie Ar, N. Nledogrpu De mooie afwisseling vergoedt den eigenaardigdüen stand. ZWART. WIT. Stand Zwart, 12 schijven, op: 8 7 8 10 13 14 16 18 19 20 31 36. Stand Wit, 10 schijven, op: 11* 22 28 2S 30 38 39 43 44 47. Goede oplossingen ontvangen van L. Schui- temakor, Wogzrnm, D. Olie Ajl, N. Niedorp, A. Heerschap, St Maartonsvlotbrug; P. Nap, Bar- stngerhorn. Wit spoelt en wint geldt voor ieder probleem. Goede oplossingen steeds binnen 8 dagen. HET LUCHTSCHIP UIT ZIJN A8SCHE HERREZEN! Ameiika'ö grootste luchtschip Z.RL 1, voor zijn proefvlucht. Deze vliegende olifant is eventjes 210 meter long en 29 meter boog, dat ia hoogor dan volo kerktorens. De inhoud ia 00.000 kub. meter, dii. GO millioen liter. 0 motoren van 300 P-K. elk zijn in staat, het lucht schip een gemiddelde snolheid van 110 K.M. per uur te geven. LIEFDEI Met wat schrale bedeloentjes, Tobden ze de weken rorud; Vol van miezerige zorgen, Mixidelmaitigjoe gezondt, Zij een uitgeworpen sloofje, Hij een groezelige vent Om z'n ruwe veebtmanieren. In de heele steeg bekend. In hun scheefgezakte krotje Leefden zo van vuile lucht» Van een minderwaardig neutje Onder krijschend twistgierucht. Heel de huurt was dan op stelten, Tot er een agentje kwam En hem, onder een hoeraatje Mee naar het bureau toe nam! Als z'n roes was uitgeslapen, Zag ie dagen suf en bleek, Was z'n uitgemergeld sloofje Zonder vloeken wat van streek! Liep ie in zichzelf te praten, Huilde hij om al z'n kwaad, Sloop ie, als een gore pauper, Lichtschuw door een achterstraat I Eind'lijk op een gooien avond. Met een lijf vol alcohol, Sloeg 'em de delirium tremens Naar z'n doorgeziekten hol. En toen .z'n verfomfaaid sloof ja Hem al dagen had gemist, Werd ie in den vroegen morgen. T'it het water opgevischt! Ziezoo, nu hadden we toch een p£_ar gemak kelijke raadseltjes, nietwaar? Kijk maar oens hier: L Op de tafel branden vijf kaarsen Ik blaas er twee uit. Hoeveel blijven er over. Er blij ven twee kaarsen over, want de andeie drie branden rustig verder, tot ze op zijn] Dus geen vijl, zooals velen schreven! 2. In haardsteden wonen geen mepechen, 3. Een kers, of een druif. Goede oplossingen ontving ik van: Cornelia Groenveld, Twisk (Kijk eens bij"de eerste op lossing!); Gerri en Neelke Veuger, Sint Maar te ns vlotbrug (In bedsteden komen toch wel menschenl); Trien Mantel en Maria Krapman; Schagen; Trion en Neli, N. Niedorp; Betsy Ma- rinua, Anna Paulowna; Jansje en Ap, Oude- aluis (Onbekend toch niet heelemoaal, want door veel brieven ken je elkaar wal zoo'n beetje!); Niesje en Guurtlje Winkel, Sljbekar- spel; de twee zusjes Grietje en TrljU'.jo Har der, Kolhorn; Marie en Jannde Spaans, Wees- Toen ie stiekem werd begraven Van den arme, omdat het moest, Sloop z'n sloofje rond het kerkhof, Krimpend van een zenuwhoeat, 'a Avonds in d'r dooie krotje Snakte ze met een triestig snuit, Naar de meppen van z'n knuisten En z'n bulderend geluld'! Nadruk verboden. October 1923. KROES. HOENDERS. De tweede dag. Op den tweeden dag is heit embryo veel lan ger geworden; terwijl nu van uur tot uur be langrijke veranderingen plaats hebben. Met 24 uur zijn de roode bloedlichaampjes ontstaan, de kop met twee grooto zwarte stippen, de oogen worden gevormd, bert 28e uur ontstaat de staart, het 27e uur het hart, dat als öen klein buisje zichtbaar is en möti eene klour- looze vloeistof is gevuld. Het amnion hooft hei embryo nog niet geheel omsloten; zoodat groots hitte nog moei worden vermeden. Op hei eind van den tweedon brooddag ontstaat de uitscheidingszak (allantois) die dient om: le. de stoffen op te netmen, dito door voornie ren en nieren worden afgescheiden; 2e. als ademhalingsorgaaan, dat zuurstof van bui ten de schaal door de luchtlaag opneemt en koolzuur afscheidt; Sa tot verzamelplaats van porkarepel; Jan en Jacob Poot, Wie ringen; Ief- ^je en Meijert Grootes, Aartswoud; Sophia de Schipper, Anna Paulowna; de laatstgenoemde kindoren zonden de raadseloplossingen van de vorige week te laat weg, zoodat ik pas deze week hun namen kan vermelden. Uiterlijk Zondag wegzenden hoor! NIEUWE RAADSELS. L Het geheel is een spreekwoord, dat uil twee woorden bestaat, en 11 letters. Met een 10—7—0 0 4 3 klimmen we op den zolder. Een 3—110 Is een stuk speelgoed. 2—5 0 11 groeit aan den slootkant, 2. Met k ben ik een dier, met r ben ik ook ene dier, en wel de vijand van hot eerete, mei g ben ik een opening, met m lig Ik in eiken gang, met d ben ik een aanwijzend voornaam woord; mei t een ijdel hoertje, mot I bon ik lang en van hout, met v dien ik tof berging; mei n ben ik er oorzaak van, dat gij oen hand- dook noodig hebt! Wi© woot hot? Oplossingen zenden naar L. Roggeveen. Spu! 97, den Haag. het eiwit, dat verdikt tot een klompje, waarin de bloedaderen zich uitstrekken om het voed sel voor hert embryo pp te nemen en geven een beeld woer van bot aangroeien van den al lantois. Deze allantois groeit uit bet laatste dteel ,vaa den endeldarm (onaieopening) en vormt late® een aanhangsel van hot darmstelsol, dat voel gelijkt op oen langen blinden! darm. Evenals hot eiwit wordt ook do dooier om huld door een vlios, dat- uit do kiomhutd voort komt en dooierzak wordt genoemd. Hierin ontstaat eene vertakking van bloedvaten, die voedsel uit den dooier opneemt voor het beent* derenstelsol van het embryo. De derde dag. Do derde dag is een zeer belangrijke in het ont wikkolingsprocoa De dooier en het eiwü zijn geheol gestremd, de bloedsomloop ontstaat, het embryo is bijna door het lamvlios omsto ten, de uiteinden raken elkaar. Geen overver hitting nog van het proces vooreerst! De klem strekt zich uit en draait zich iets ara, heft bloedvatenstelsel is thans voltooid. De vierde dag. Het embryo groeit snel en wordt door hol aaneengegroeid© amnion de glashuid genoemd, omsloten, het overblijvende lamvlieo kan door den kiem worden opgenomen, het eiwit wordt kleiner. De kiemhuid heeft do helft van den dooier roods omspannen, het bloedvatenstelsel werkt krachtig. De allantois groeit tuaschen de buitenste en binnenste vouwen van hert amnion en meer aaneen en neemt do adeornhalingsfunctie waar, J' Wordt vervolgd (Zot vrij naar Franz Graf van Pocct) Varvolg ie bodryt Jan Klaassen (in 't bed van don Prins, roept lukt:) Katrijn! Hè? Wat is dat? Droom ik, of bon Ik wakker? Wel nou nog mooier? fk weet niet meer, of ik 't ben. of een andarl Katrijn! (Hij springt uit het ledikant). Ja, ft ben toch wakker! Nee dat is toch niet moge lijk! Wat een mooi bed, en wat een prach tige kamer! Maar ben ik dan razend? Heb ik misschien mijn veratand verloren? Ik word er bijna bang vanl Katrijn! Katriin- tjell Een lakei (komt zinnen en Kgt): Wat be veelt uwe Hoogheid? Jan Klaassen: Wa wa wat? Wat be- I teekent dat toch alles? De ben toch niet tsv J tooverd? I.akei: Heeft Uwe Hoogheid niet goed geelt. pen vannacht? Jan Klaassen: Wie ben je eigenlijk? Of zit ik in een gekkenhuis? Lakoi: Uwe Hoogheid schijnt niet goed ga- slapen te hebben, omdat Uwe Hoogheid zoo opgewonden is. Zal ik hot ontbijt brengen? Jan Klaassen: Het ontbijt? Dat is uitSÈ» kendi Dan kan ft meteen eens zien, wat em

Schager Courant | 1923 | | pagina 5