r I VIERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. MOTORRIJDERS heeren JStfotorjekkers SPAANDER Co., N.V.„DE TIJDGEEST S597 3588 6519 11756 14046 15396 17630 18790 885*3924 6790 11967 14230 15674 17737 19201 Tweede Kamer. Zaterdag 20 October 1923. 66ste Jaargang. No. 7319. POSTGIRO- EN AMBTENAARSENORMTTEITEN. Een lozer meldt aan de NJLCrt. het volgende ge val: Hij beeft een rijwieiovertreding begaan. Ten einde strafvervolging te voorkomen transigeert hij met den ambtenaar van het O. M. Hij heeft f 10 boete te betalen 28 Augustus gireert hij door middel van den Post- girodienst het bedrag ten behoeve van den ontvanger der registratie. Hij ontvangt daarvan bewijs van afschrijving, in den vorm van den gecentraliseerden dienst: geperforeerd 30. 8. 23. Door den ambtenaar van het openaar ministerie aan zijn verplichting her innerd!, met dreigement dat bij verzuim van betaling toch nog tot vervolging zal worden overgegaan schrijft onze lezer, dat hij per giro betaald1 heeft. In antwoord ontvangt hij bericht, „dat bij den heer ontvanger der registratie geen bericht is ingekomen van de per postgiro betaalde f 10 transactie." Op verzoek van den ambtenaar O.M. zendt hi) nu zijn bewijs van afschrijving aan dien ambtenaar in. Tot zijn verbazing ontvangt hij nu zijn bewijsje terug „met beleefde opmerking, dat dit noch is ge- teekend!, noch is afgestempeld! en dus niet als be wijs - van storting kan worden beschouwd nu bo vendien de ontvanger van ontvangst of overschrij ving niets afweet. Uwe zaak wordt 10 dezer verder behandeld." Onze. lezer een bankdirecteur, het is na het briefje van het O. M., dat het zaakje niet best schijnt te vertrouwen niet onaardig dit erbij te weten schrijft ons: „M. a. w.: de staat die onrechtvaardig den rekening houders hun geld onthoudt, ontkent bovendien de waarde van zijn eigen bewijzen van kwijting. In „het burger" zou men dergelijke practij'ken als onbe schaamde chicane kwalificeeren. Wat moet er van het toch al zoo poovere rechtsbewustzijn der massa terechtkomen alls de overheid voort blijft gaan het zelf op zoo'n ergerlijke wijze te krachten?" Men kan er een vraag bijvoegen: Wat moet er toch worden van onze rechtsbedoeling als de vervol gende ambtenaren zich door zulk vergedreven for malisme laten leiden, als deze ambtenaar O. M.? 1 Een burgemeester schrijft ons> Er zijn altijd personen die halsstarrig vasthouden aan 't geen eenmaal is besloten. Zoo zeifdt do minister van binnen landsche zaken en landbouw thans, door bemiddeling van de Gede puteerde Staten op 17 .October 1923, een schrijven van 22 Februari 1923 aan de gemeentebesturen, waarin bepaaidi wordt dat uitkeeringen wegens ge meentelijke inkomstenbelasting etc, zullen plaats hebben per postgiro aan het eind van de maarnoen Juli tot en met Maart. Zou men in Den Haag niet weten dat de giro is stopgezet? DE VLOOTWET. De Kameroverzichtschrijver van „De Tijd" bericht aan zijn blad: In de gisteren gehouden clubvergadering der Ka tholieke Kamerleden is men, ondanks langdurige beraadslaging, over bet Vilootwetsontwerp niet t<pt overeenstemming kunnen geraken. Het staat vast. 1 dat, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, de medestanders van den heer Bomans'niet talrijk ge noeg zullen blijken te zijn, om het ontwerp te doen vallen, ook als de gebeele linkerzijde aaneengesloten tegen is. GROOTE HOUTAANVOER. De aanvoer van papierhout voor de fabrieken Van Gelder ^Zonen te Velsen is in de laatste dagen zco groot, dat op het oogenblik twee stoomschepen in lossmg zijn en een viertal nog op ligplaats wacht. DE RIJKSMIDDELEN. In de beschouwing over do opbrengst der Rijks middelen, opgenomen in ons vorig blad, maakten wij de uit het H.blad overgenomen opmerking, dat de opbrengst in September ad f 5.106.368 niet klopte met, het bedrag dat men vindt, wanneer men het verschil berekent tusschen de opbrengst van de eerste negen en die 'van de eerste acht maanden en evenmin met het cijfer, dat verkregen wordt door een toepassing van dezelfde bewerking op de gedetailleerde opgaven betreffende de laatste vijf dienstjaren, welke in de „Staatscourant" wqj-den verstrekt. Nader blijkt ons, dat het Hbld. hiervan ten on rechte de rogeering een grief heeft gemaakt. Er werd nl. eon noot over het hoofd gezien, die in de „Staatscourant" onder den Middelenataat is* opge- nomem MOORD EN ZELFMOORD. Gisteravond omstreeks elf uur is voor haar wo ning te Oostburg, een 21-jayig meisje M. A. Ghijsols vermoedelijk door een revolverschot gedood. Haar verloofde, in wiens gezelschap zij was geweest, is vannacht niet in zijn 'kosthuis geweest, doch later dood in de vaart nabij die gemeente gevonden. Hij bad zich in het voorhoofd geschoten. Omtrent de drijfveeren tot dezen moord en zelfmoord Is niets be kend. INBRAAK OPGEHELDERD. Half September ls ingebroken in het kantoor van een transportmaatsehappij te Rotterdam. De brand kast is opengebroken en een bedrag van ongeveer f27000 is daaruit ontvreemd. De omstandigheden, waaronder het feit gepleegd was, wekten den in druk, dat de daders onder het personeel moesten zitten, of althans hulp van het personeel moesten hebben gehad. De sleutels van de brandkast waren in een open lade en degene, die de brandkast geopend beeft, heeft ze daar kalmpjes kunnen uithalen. Het onderzoek van de politie heeft thans geleid tot aan houding van den kassier der maatschappij. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het VJ).-bureau bericht nog: Een onderzoek in de boeken had uitgemaakt dat door het slordig toezicht der directie de kassier, die reeds twintig jaar hij de maatschappij in dienst was m den loop der jaren door het verduisteren van groote en kleine bedragen, in totaal ongeveer f 27.000 hnaAlei?u 0ok de boekhouder en de hoofd- eanouder werden door de politie aangehouden. LEGER DES HEILS. rvJXS einde_mogelijke vergissingen te voorkomen, Jr?i4imeu ^Tloe.f<1 verzocht, giften, bestemd voor de Ho-nl Nationale Aanvrage van het Leger des d uitsluitend af te dragen aan 111 un^orm (roode monteertng), -welke van^en' volmacht met naam van den nw Booth) en- voorzien van handteeeke- mng J. Poolsen, Kommandant. - CALLANTSOOG. Godoputeerde Staten van Noord-Holland is •ereenigln« "Eendracht maakt Macht" v®Tleend om met 6011 tractor met rüILT? n en n 'tweewieligen volgwagen te n Wf8'en 111 de Polders Het Koegras, t Hoekje, Callantsoog en de Zijpe. 1?2* 13 0011 Kenoemde vereeniging theffing verleend van het verbod om met een tractor te rijden op bij besluit van 20 Juni jl. no. 73 afgesloten wegen. Een afschrift van deze beschikking met de daar aan verbonden voorwaarden, is gezonden aan de be sturen van bovengenoemde polders, met verzoek voor 1 Januari te willen berichten of naar hun meening eene zoodanige vergunning en ontheffing voor het jaar 1924 onder dezelfde voorwaarden zou kunnen worden verleend. CALLANTSOOG. Donderdagavond 7 uur had de verloting plaats voor de vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer in Hotel Duinzicht, De zaal was geheel vol, toen de voorzitter der Ver eeniging, de heer P, Vos, de bijeenkomst opende met eon woord van welkom aan de aanwezigen. In zijn rede bedankte hij verder den heer Burgemeester voor het werk, dat deze in het belang der Vereeni ging bad verricht en verder de Verlottngscommissie, de heeren leden van het bestuur en de lotendebi- tanten voor hunne moeite, om de verloting te doen slagen. De heer Burgemeester wees er daarna op, dat den hee Vos alle eer toekwam voor den gunstigen uit slag, die verkregen was. Hierna werd overgegaan tot de eigenlijke verloting. Reeds onder de eerste nummers, die getrokken wer den. viel de hoofdprijs, een Indian motorrijwiel, op no. 371 in de serie van den heer J. Hauwert te Wi<v ringerwaard. De tweede en derde prijs, een dames- en een heerenrijlwiei, vielen rasp. op de nos. 1715 en 5447. 1 Na afloop der verloting konden de aanwezigen zich nog verlustigen in een gezellig dansje en toen be hoorde deze, voor onze gemeente zoo belangrijke avond, weer tot het verleden. ANNA PAULOWNA. Onze lezers worden met nadruk gewezen op de In dit nummer van ons blad voorkomende uitnoodiging tot het bezoeken van de oprichtingsvergadering van „Huiszorg". Hoewel reeds algemeen bekend zal zijn wat „Huls- zorg" bedoelt, zij er hier de aandacht op gevestigd, ■dan belangstelling thans bijzonder gewenscht is, opdat daaruit blijke, dat inderdaad eene vereeniging als deze de sympathie van vele inwoners onzer ge meente heeft Waar het in hoofdzaak gaat om zooveel doenlijk te voorzien in de nooden en behoeften van gezinnen die gedurende korteren of langeren tijd de leiding en verzorging van de moeder moeten missen, mag worden aangenomen dat velen zullen willen mede werken om deze vereeniging dien steun te verlee- nen dien zij tot bereiking van haar doel behoeft; te meer, waar uit de ontworpen statuten Wijkt, dat ook andere .dan de hier aangegeven hulp zal kunnen worden verleend: Het ligt in de bedoeling de vereeniging zoodanig te doen werken, dat bij het verleenen van interne hulp met do godsdienstige opvattingen der betrokke nen rekening wordt gehouden; zoodat voor niemand bezwaren behoeven te bestaan hulp te vragen of medewerking te verleenen. Ofschoon bijzondere aanbeveling hier overbodig is. hebben wij gemeend, ter bevordering van het goede doel tot algemeene deelneming te moeten opwekken. LANGEND IJK. Voorbereidende maatregelen worden getroffen om ook dit jaar weer een vier sociëteiten kolfwedstrijd te houden. Het doel is deze wedstrijden in Decem ber en Januari te houden. OUDKARSPEL. De prijs van de melk bij de slijters.is ook hier van 12 op 14 cent gebracht. I 35.-, I 37'/,, I 45.- CONCURRENTIH UITGESLOTEN. ALKMAAR. HOORN. Sleutel, penningmeester, en de hoeren EL Veuger, C. Sluis en W. den Hartog, commissarissen, Tot secre taris werd1 gekozen de heer G. Visser. Voorzitter bracht den heer J. Raven, die voorheen secretaris der vereeniging was, een welverdiend en hartelijk woord van dank voor de nauwgezetheid waarmede hij steeds deze functie had waargenomen. De heer Raven bedankte voorzitter voor zijne waar- deerende woorden. In de plaats van den heer J. Lan- gerveld, die vertrokken is, werd tot bibliothecaris be noemd de heer P. Keesman, Ook de heer Langerveld mocht een hartelijk woord van dank ontvangen voor de uitstekende wijze waarop hij steeds voor de biblio theek beeft gezorgd. Vanaf Woensdag 24 Octen daarna eiken Woensdag, zal or tusschen 2—8 uur gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van boe ken. Besloten werd de volgend» bijeenkomst te houden op 'Zaterdag 15 Dec. bij deni heer Kossen. Behalve een lezing, voordrachten, zang enz. zal waarschijnlijk een tooneelstukje ten beste worden gegeven. Eenige dames en heeren hebben reeds hunne medewerking voor dien avond toegezegd. Bij de rondvraag werd nog eens de wenschelijkheid besproken, van het aanschaffen van catalogussen. Met het oog op de kosten werd besloten dit punt tot het volgend Jaar aan te houden. Nadat door enkele leden nog gewezen werd op de hooge kostep voor pianohuur, werd de vergadering met een woord van dank voor de medewerking en een opwekking tot flinke medewerking voor do volgend» bijeenkomst, gesloten. T ZAND. De heer J. de Ruiter, Rijksarbeider alhier, is be- noemd tot pontwachter te Het Schouw. WINKEL. De voorbereidende besprekingen om tot de oprich ting van een begrafenisvereeniging te komen, nemen thans zoodanigen vasten vorm aan, dat een commis sie van drie personen, bestaande uit de heeren Van Leersum, Oudendal en de Ridder, is aangewezen, tot het ontwerpen der.. Statuten. Daarna zal in dit. blad: per advertentie een oproeping worden geplaatst voor het bijwonen eener algemeene vergadering, waar in tot oprichting kan worden besloten. Hoe meer aanwezigen .en hoe meer menschen die met het plan sympathiseeren, hoe zekerder het bestaan der ver eeniging. Waar reeds jaren geleden van gemeentewege ver plichtend werd gesteld het gebruik van een lijkwa gen én met den houder daarvan werd gecontracteerd, bij alle begrafenissen te verschijnen met gelijke be spanning en bekleeding, daarnaast wil de vereeniging bereiken een uniforme regeling van dragen en voor- loopen, zooals dit reeds op andere plaatsen in de om geving is. Deze instelling zal alleen voor leden zijn, waarvóór zij contribueoren.-Het gebruik maken daar van door niot-leden zal slechts mogelijk, zijn tegen een bepaald tarief, WINKEL. Uitgaande van de Vrije Groep „Hollands Noorden" was op 18 October jL in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn alhier, een debatvergadoring georgani seerd, waarin het pro en contra werd behandeld van het onderwerp: „Worden de maatschappelijke belan gen door het Evangelie gediend of tegengehouden?" Het prp werd behandeld door den heer De. D. E. Boke, Evangelist te Schagen, het contra door den heer J. Hoving, vrijdenker te Amsterdam: Beide sprekers vonden een aandachtig gehoon pl.m, 100 belangstellenden waren aanwezig, en na dat elk der sprekers een uur had' gesproken om zijn stellingen uiteen te zetten, werd door hen daarover gedebateerd. ZIJPE. Wij vernemen, dat op de door B. en W. aan den gemeenteraad aangeboden gemeentobegrooting voor den dienst 1924, een bedrag van f40.000 voor hoofd, omslag wordt geraamd. Dit bedrag steekt zeer gun stig af bij de begrootingen van 1923 en 1922, toen res pectievelijk een bedrag van f51500 en f80000 aan hoofd, omslag geraamd moest worden. LANGENDLJK. We vernemen, dat in de gehouden vergadering van den Ned. Tuinbouwradd opnieuw gesproken is over de door de algem. vergadering van de Langen dijker Groentencentrale aangenomen voorstellen om met de scheepvaartmaatschappijen in contact te treden over het inrichten van koelruimte in de schepen voor het verzenden van groenten. Bij de gevoerde onderhande lingen omtrent dit onderwerp is echter gebleken, dat de stoombootmaatschappijen zulke hooge eischen stellen voor garantie van vracht, dat het moeilijk zal zijn op die voorwaarden in te gaan. Er zal, dus wel geen vervoer in koelruimten mogelijk zijn, zoolang de eisch wordt gesteld, dat de vracht bij voorbaat door garantie is gedekt. Dit is wel te bejammeren, daar nu de noodzakelijkheid van expansie onzer af zetgebieden wel wat in hot gedrang komt, zoo niet geheel wordt tegengewerkt. ZUID SCHAR WOUD E. Woensdagavond waren alle leden van het comité voor de Jubileumfeesten met hunne dames, alle hel pers en helpsters bij die feesten, een gedeelte der ge meenteraadsleden en enkele anderen in feestelijke bijenkomst vergaderd ten lokale van den heer P. Kramer. Bijna allen haddon aan den oproep gehoor gegeven. De bijeenkomst had plaats om uiting te ge ven aan de vreugde over het1 welslagen van de Ju bileumfeesten. Deze feesten en hun afloop werden dan ook in herinnering gebracht en menig hartelijk woord heeft dien avond en nacht weerklonken. Men bleef tot ongeveer half 4 feestelijk bijeen, ook onder een vroolijk dansje* Wie nu zegt, dat de Zuidschar- wouders geen verstand van feesten hebben, moet wel een geboren kniesoor of een afstammeling van Ro- bertus Nurks zijn. ZUID SCHAR WOUDE. De arbeider J. EL kwam gisteravond thuis van zijn werk, werd onwel en was nog denzelfden avond een lijk. WEERINGEN. Jl. Donderdagmorgen is de voormalige Duitsche Kroonprins in gezelschap van Burgemeester Kolff, voor een 8-tal dagen naar huize Doorn vertrokken, tenednae een bezoek aan zijn vader, don ex-Keizer te brengen. De reis ging geheel per auto. WIERINGEN. Werden tot heden hier met het oog op de bewaking van den ex-Kroonprins en Zuiderzeewerken verschil lende rijksveldwachters gedetacheerd, thans heeft men het dorpje Oosterland alhier als nieuwe en vaste standplaats voor een rijksveldwachter aangewezen. Tot rijksveldwachter is benoemd of overgeplaatst met ingang van heden de heer A. J. Gijswjjt, thans rijksveldwachter te Nieuw-Vennep. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteren hield de heer W. C J. Bosman uit Alk maar eeu simultaan-seance in het dammen voor 25 uitstekende dammers van Langend ijk. De heer Bos man won 17 partijen, verloor er 7 en speelde 1 partij remisé tegen J. Pluister te Zuidscharwoude. ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond hield de vereeniging Nut en Ge noegen alhier een vergadering in het lokaal van den heer De Beurs, Nadat de vergadering met een woord van welkom door den vice-voorzitter, den heer Grin, werd geopend, volgde voorlezing en goedkeuring van de notulen, der vorige bijeenkomst. Besloten werd, de rekening en verantwoording van den penning meester het volgend jaar te doen plaats hebben. Tot bestuursleden werden herkozen de volgende heeren: W. Blaauw, voorzitter. P. Grin. vice-voorzitter. J. Trekking van 100 nummer* m Notaris A. G. Mulle Vrijdag 19 October 1923 14440 met Premie van f 3000.— Fr#s van f 100.- 181 19579 Prijzen ven t 90.— felgen geld Ml 5132 8428 M86S 10323 10374 18SQ Later aflosbaar. 62 1190 4500 6951 12467 14360 16090 18013 19311 82 1265 5005 7917 12657 6216119 17 41 63 23»^ 63 8575 13364 67 21 3619414 S 2783 JTI 906313499 44644 28 39 70 2824 5l57 931913534 00 33 4019905 ~)3M0 67 9581 13863 W700 W278 5620150 1 83 6087 961013900 44833 17387 18300 20530 48225 6121 11205 14008 12626 18239 34 t stond I 15086» mA 15087* 20959 2567 m z. 2563. 10510 os. KSÓ 17*» en 8248 ontbreken. Donderdag is het Vlootwet-debat voortgezet met als eerste spreker de heer Van Ravesteljn. Spr. wijst er op hoe vooral de katholieke pers het petitionne ment getracht heeft bespottelijk te maken. Spr. wijst er op hoe de Paus in zijn encyclieken den oorlog be strijdt, zich graag noemt de vredespaus en de katholieken dus het antimilitarisme niet mogen be strijden. Spr. wijst er op hoe juist het protestantsche deel van ons vojk zich voor de vlootwet heeft ge spannen, wat hem niet verbaast Calvinisten en Christelijk-Historischen zijn van huis uit oorlogszuch tig. De Katholieken zijn anders geaard, soepeler. En ais deze de Vlootwet er door halen, is dat alleen orr- de coalitie, de baantjestruat in stand tel houden. Door het niet invoeren van hot referendum, is het helaas onmogelijk om kennis te nemen van de wenschen van ons volk. De Volkenbond geeft spr. geen houvast, dat is ge weest een duidelijk fiasco tegen den oorlog. Spr. noemt de Volkenbond een werktpig in de handen der groote mogendheden. Dat fiasco heeft de ongerustheid onder het Nederlandsche volk grooter gemaakt Daar door is de overtuiging gekomen om ons te storten in de groote wereldpolitiek. Het gaat er met deze Vloot wet om, of wij straks bij komende internationale con flicten partij zullen kiezen of niet Het volk moet weten hoe er gekozen wordt Daarna behandelt spr. het wetsontwerp zelf. Het zoeken van steunpunten voor onae vloot noemt spreker verkeerd. Dat is Japan dwingen om ons te vernietigen. Spr. zegt dat wij in het openbaar een aanspo ring hebben gehad van Engeland. Hij besluit zijn rede met de hoop uit te spreken, dat als de wet wordt aangenomen, de agitatie daar tegen zal voortduren. De heer Mr. van Schaik was de tweede Katholieke spreker, die zich tegen de Vlootwet verklaarde. Spr. ziet in de actie der S.D.A.P. niets anders dan een gebruik maken van de sentimenten van ons volk. Niemand kan volhouden, dat door al de onderteeke naars met oordeel is gehandeld. Spr. zal niet spreken over de doelmatigheid van *het vlootplan, maar daar van afwachten het antwoord der regeering op de critiek. Spr. wil 'hooren, waarom niet aanvaard zijn de plannen der R.-K. defensiecommissie, nu de regee ring aankomt met veel duurdere plannen. Een vloot hier te lande kan niet worden gemist. Maar spr. is niet geheel gerustgesteld, dat het plan de finan cieel© draagkracht van ons volk niet te boven zou gaan. Deze vraag is zi. door de regeering niet vol doende beantwoord. Ook is niet beantwoord de vraag, of lm de toekomst de kosten door ons zullen kunnen worden gedragen. In principe wil spr. met. het plan meegaan. Doch wordt het doel bereikt? Is de consolidatie van het vlootplan in het vlootwetplan te aanvaarden? Aan bouw en vernieuwing zonder vast plan zijn volgens spr. weinig wenschelljk. Spr. wijst op de aviatiek, die een bijzondere rol in een oorlog zal innemen en hier logt men een 1 ïr arig plan vast zonder op al die nieuwe dingen te ^Do^kans ii zeer groot, zegt spreker, dat bet vloot plan Jaarlijks gewijzigd zal moeten wordon. Toch wil de regeering het plan onverstoorbaar ten uitvoer brengen. Als de wet de bedoeling heeft van tijdelijken aard te zijn, waartoe dan, vraagt spreker, de details vastgelegd in de wet? Een der hoofdbezwaren van spreker is, dat een groot deel van het maritieme beleid aan den invloed van de Staten Generaal zal worden onttrokken. Aan de regeering wordt gelegenheid gegeven groote pos ten te voteeren voor jaren aaneen. Spreker acht dit van parlementair 9tandpunt gezien, zeer bedenkelijk. De volksvertegenwoordiging moet jaarlijks haar 9tandpunt kunnen bepalen. Spr. acht het een vraag of men dit mag prijsgeven. De mogelijke wijzigingen in de internationale ver houdingen dwingen jaarlijks de plannen te kunnen herzien. Nationaal politieke gebeurtenissen, in an dere landen kunnen grooten invloed hebben. Bij dit vlootplan geeft de Kamer alle macht uit handen. Bij de bevolking groeit een begeerte naar ontwa pening. Deze wet zal naar spreker ducht een gevaar zijn om mogelijke inperking van marine uit te voe ren. Deze wet wordt gemaakt in de uitdrukkelijke ver onderstelling, dat do Staten-Generaal deze posten stel selmatig zullen voteeren. De eenige wijziging, die mo gelijk zou zijn, zou volgens spreker zijn eon wijziging van de wet. Wijziging van de Vlootwet zou practisch alleen plaats hebben, als het zittend kabinet het wil en zooais het die wil. Aan de controle van de Staten- Generaal wordt de uitvoering van de wet, volgens spreker, onttrokken. Spr. stelt de vragen tot de regeering, of het niet mogelijk is, het denkbeeld in de wet vast te leggen, dat buiten de wet meer kan worden geregeld dan in concreten zin nu wordt geboden. In de wet ligt veel goeds, zegt spr., maar laat de regeering*aan de ver tegenwoordigers niet alleen een formeele, maar ook een daadwerkelijke taak opleggen 1 De heer Mr. Oud bestrijdt eerstens do argumenten van den heer Van der Voort van Zijp, tegen de waar de van het petitionnement aangevoerd. Spr. wijst op het verzet ook in anti-rev. en roomsche kringen en hij bestrijdt de opvatting des heeren Snoeck Henke- mans aan de hand der regeeringsstukken als zou het slechts gaan om het halve minimum. Spr. komt tot de conclusie, dat de regeering op hot standpunt staat, dat over zes jaar niet zal worden ge stemd over het beginsel van voortbouwen. Dit staat al vast na aanneming van dit ontwerp. Spr. acht do voorstelling, als zou bij in standhouding van de vloot geen schuld; overblijven, foutief. De door den beer Snoeck Henkemans geopperde prijsdalingen en verminderde annuïteit, noemt spr. een speculatie, waar voorlopig geen rekening mee mag worden gehouden. Hierbij herinnert spr. aan de onaangename verrassing met de Java" en .Sumatra". Spr. bestrijdt eveneens, dat geen rekening wordt ge houden met eventueel e nieuwe uitvindingen, vooral betreffende scheepstypen en geschut. De becijfering in het ontwerp is geheel speculatief. In verband met de Nederrlandsche financien do wet beschouwend, gaat spr. onder het aanvoeren van vele cijfers, de berekeningen na van den heer De Geer, die tot het resultaat komt van bezuiniging en van- de Vlootwetcommissie, die tot verzwaring komt. Dt heer Colijn vervolgens, staat weer bezuiniging voor. Het verschil ligt in de methode der verdeeling der gewone en buitengewone uitgaven. Spr. noemt de berekeningen van d011 heer Colijn gegoochel. De voorzitter roept hem daarvoor tot de orde. Het brengen van 324 millioen aan pensioenlasten voor rekening van Indië is misschien heel rationeel, zegt de heer Oud, maar dit heeft met de Vlootwet niets te maken. De minister moet dit ook doen, al komt er géén vlootwet. Uit alles blijkt volgens spr., dat de berekening van den minister van Financiën zeer tendentieus en bodriegelijk is. Eveneens speculatief noemt spr. do becijfering dor exploitatiekosten in verband met bet lange tijdvak, waarvoor zij moeten dienen. Zulke becijferingen acht spreker dubbel gevaarlijk in dezen tijd. Rekent spr. alles goed na, dan vindt hij in strijd met Colijn toch een verzwaring voor Nederland van vier millioen. Spreker zal verder zwijgen over de financieel© ver houdingen met Indië. De lasten voor de koloniën zul len aanmerkelijk worden verzwaard. Spr. acht deze wet in alle opzienten verderfelijk en noemt haar: „de tweede phase van het vaste plannen-drama voor de marine". De eerste phase was het kruisersdrama. Eerst drie kruisers en toen. twee. Wat de continuiteit betreft, daaraan helpt deze wet niet. Zij kan bij de wet weer worden ingetrokken. Een gevaar van deze wet is tevens, dat men vastraakt aan lange contracten^ Resumeerende acht spr. de wet in alle opzichten verwerpelijk. De heer Drosselhuljs volgt nu en zegt dat de regeering dit ontwerp er door zal drijven, al loopt de Archipel leeg. De regeering is er van overtuigd^ dat er in Indië geen voldoend personeel zal zijn en toch wordt er zooveel materiaal gjebouwd, lang voor het perso neel vraagstuk is opgelost. Spr. zegt dat men voor Indië de schepen zal moeten wegzenden omdat es geen personeel is. Spr. verwijt den minister-president zijn zonderlinge militaire carrièfe en vraagt of wat de minister in. ieze te zien geeft, geen voortsukkelen is op militair gebied. Dit als antwoord op het verwijt spr. gedaan als zou hij op militair gebied liever willen blijven voortsukkelen. Spr. critiseert nu minister Colijn's voorstelling als baseerde spr.'s cijfers zich vorige week op een dub bele vloot en niet op dit ontwerp. Met die bewering was de minister vierkant in strijd mot de. stukken- zelf en citeert dit uit de stukken. Wettelijk zit de Kamer alleen aan dit wetsontwerp vast, maar het een is de consequentie van het andere. De minister van Marine zal' daarover een uitdrukkelijke verkla ring moeten afleggen, Van de beoordeoling der technische waarde van dif vlootje zal spr. zich onthouden. De regeering gaf daarovr geen voldoende inlichtingen Waarom niet? Waarom wordt er gezwegen over de vraag of uitstel niet mogelijk is? Thans vaart men opeens maar weer een andere koers, die van het kleine materieel. Waarom? Spr. vraagt met het oog op de nederzetting in den Riouw Archipel, of wij met Engeland gaan vech ten, of samen met Engeland? Ook deze spr. wijst op de superioriteit van de vlieg tuigen, waarvan men er 35 kan aanschaffen tegen één torpedojager. Voor de rru aangevraagde jagers kan men een luchtvloot van 420 vliegtuigen koopen. En Indië is een ideaal land om te vliegen, wordt be weerd, laat de Kamer hierover woiden ingelicht. De duikboot heeft im den oorlog haaT machteloosheid bewezen. r ^faro,m' vraagt spr., heeft men in den oorlog ons inoie gelaten?, omdat wij het openstelden voor een ieder. Deze minister bedreigt echter onze open deur imet het opvoeren van belastingen. Aan het buiten!andsche groot-kapitaal moet ech- 'ter getoond worden, dat in Indië een behoorlijk ren-

Schager Courant | 1923 | | pagina 11