Alpneei Nitiws- ALLEEN Heerenstr 24, JURGENST FIJNSTE PLANTENBOTER „VlffiT/N BEZUINIGING7 Waarschuwing. en I. PRINS, RIJWIELHANDEL. "EN WBSMDfi VOORDEN 1AAA GRDtHSIEN VERBRUIKER il/UvGULDEN Uitgevers i N.f, v.h. TRAPMAN CoSchonen EERSTE BLAD. Raad van Schagen. Zaterdag 20 October 1923. SCHAOËR 66ste Jaargang. No. 7319. DURAHT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedoro regel meer 20 cent <bewijsno. POSTREXENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BB8TAAT UIT VIER BLADEN. Vergadering op Donderdag 18 October 1923, des avonds half zeven uur. Voorzitter de heer P. Trapman, wethouder, secre taris de heer A. C. Roggeveen, Afwezig, de heer P. Koemeester, wegens ongesteld heid. Na opening der vergadering zegt voorzitter, dat de hoer Koemeester afwezig is wegens ongesteldueid en dat hij hoopt, diat deze weer spoedig hersteld zal zijn. De notulen worden goedgekeurd. Voorzitter deel mee, dat in de vergadering van B. en W. hij is aangewezen als plaatsvervanger als de Burgemeester afwezig is en daarna de heer Helder. Wordt overgelegd een schrijven van den Commis saris der Koningin, dat' aan den Burgemeester ver lof is verleend van 29 September tot 21 October 1923. Van Ged. Staten is ingekomen verdaging raads besluit, opheffing Vervolgonderwijs. Voorzitter deelt mee, dat B. en W- ondanks dit reeds zijn begonnen /den cursus voor schoolvrije jougdl en volwassenen voor te bereiden. Vervolgens is ingekomen van Ged. Staten: le. verdaging, raadsbesluit aankoop nieuwe straten en 2e. de goedkeuring van God. Staten daarop. Van Ged. Staten is ingekomen goedkeuring 'ver koop grond aan den beer C. Blaauboer. Hot raadsbesluit aankoop grond van P. Deutekom is door Ged. Staten verdaagd- Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen van wijziging datum van pensioen-verhaal op 1 Juli 1923. Eveneens goedkeuring van Ged. Staten op raadsbe sluit" aanvaarding schenking WedL D. P. Wit. Is ingekomen goedkeuring Ged. Staten aankoop grond van den hoeren Van der Woude en Kuij^or. Eveneens goedgekeurd1 do 5o suppl. begrooting 1923. De beer Van Nuland heeft bericht ingezonden, dat hij zijh benoeming tot lid van de Rietboschcom- missie aanneemt. De firma Tuinman en Voorman heeft bericht in gezonden, dat zij het door den Raad vastgesteld stroomtarief heeft geaccepteerd. Wordt overgelegd hot rapport van den accountant over het 2e kwartaal der gasfabriek. De saldowinst staat vermeld op f 910.35/-6. Het proces-verbaal van de laatste kasopname geeft aan dat in kas was en moest zijn f 45318.40 Is ingekomen een dankbetuiging van de jSchager Tennisclub voor de ontvangen subsidie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Met betrekking tot een ingekomen adres van den heer J. Oudhoorn, waarin deze er op wijst, om bij verdere uitbreiding van bet electrische not te den ken aan vakkundig onderlegde krachten, stellen B. en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te ne men, aangezien voor den bouw van het laagspan ningsnet voor do Nes van Ileemaf een zeier geschikte aanbieding was ingekomen en het werk reeds aan genoemde maatschappij was opgedragen. De heer Van Nuland' wil dit adres straks behande len bij de voorstellen tot uitbreiding Van de electri- ficatie. Voorzitter zegt dat bij die vooretellen van B. en W. een clausule voorkomt, om aan B. en W. over te laten aan wie de uitvoering van die werken op te dra gen. Wanneer dus straks de uitbreiding van de olectrificatie aan de orde komt, is er evengoed alle gelegenheid daarover te zeggen, wat men wenscht te zeggen en kan dus nu dit schrijven voor kennis geving worden aangenomen. Aldus wordt besloten. Volgt een adres der gymnastiekvereeniging Ly- curgus, met hot; verzoek van gemeentewege een gymnastieklokaal op het terrein van Vreeburg te stichten. Bijgevoegd is een uitvoerige memorie van toelichting. B. en W. stellen voor, dit adres naar hen te renvoyeeren om nader advies, aangezien nog onderhandelingen in deze worden gevoerd met den heer D. Hartland. De heej Bregman vraagt of B. en W. in hun plan nen ook hebben overwogen een paar woningen er bij te bouwen, hetzij boven of onder, waardoor die plannen wellicht meer rento zullen afwerpen. Voorzitter zegt dat B. cn W. in het geheel nog geen plannen'hebben en dat niet de gemeente met. den heer Hartland onderhandelt. B. en W. zullen later met nadere voorstellen bij den Raad komen cn zij zullen den wenk van den heer Bregman daarbij gaarne in overweging nemen. De-heer Roggeveen vraagt wie dan wel met den heer Hartland onderhandel^ als do gemeente dat niet doet, zooals door voorzitter wordt gezegd. Voorzitter deelt mee, dat door den heer Hartland is gezegd dat de vereenigJng nog met hem onder handelde en voordat B. en W. met plannen in den Raad komen, willen zij weten hoe de zaken staan. Komen dus straks die plannen ter tafel, dan is er alle gelegenheid er over te Opreken. B. en W. meenen goede redenen te hebben om het adres nu aan te houden. De heer Roggeveen vindt het vreemd dat de ver eeniging hier bij den Raad een gebouw aanvraagt en in onderhandeling is mot den héér Hartland. Vooratter vindt dat hoelemaal niet vreemd!, 1 in ieder geval zijn zóó de inlichtingen die B. en W. rijn verstrekt, maar misschien is de heer Roggeveen wel beter ingelicht. Het voorstel van B. en W. om het verzoek tot nader advies naar hen te renvoyeeren,wordt aangenomen. Is ingekomen een adres van den heer J. A. Zwaag alhier, om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelogen aan d e Roggeveen straat, groot 113 M2., voor den prijs van f 4.50 per M2. en volgens door B. en W. aangegeven voorwaar den en volgens aangegeven situatieteekening. B. en W. stellen voor, dezeen grond voor f 4.50 per M2. te verkoopen. Goedgevonden.- VAN RIJSWIJK'S Schoen handel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. Met nadrik wijzen wil er op, dal 0NB ADRES is naasl Firma KRAMERS VAN RIJSWIJK. Men verwarre onze firma niet met een andere. Van den heer J. Roos is het verzoek ingekomen, om van de gemeente te kunnen koopeo een perceel tuin, geleden aan het door hem bewoonde huis aan de Roggeveenstraat, brood 1 M. en diep 8M M. B. en W. stellen voor, dit stukje grond, dat voor een steeg moet dienen, te verkoopen voor f 4.50, on der de voorwaarden door B. eb W. vastgesteld. Ook dit voorstel wordt goedgevonden. Volgt benoeming onderwijzer aan de UX.O.-schooI. Het Hoofd der School dé heer Deenik, heeft ver schillende sollicitanten in hun klasse bezocht en naar aanleiding van zijn advies hebben B. en W. in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs de volgende voordracht opgemaakt: 1. L. F. Kl"i terp te Winkel, 2. L. Alger ate Sn eek, 3, K van de Ham, Den Burg, Texel. Waar niemand! der leden bespreking van de sol licitanten verlangt, wordt tot stemming overgegaan en met algemeen e stemmen de heer Klei terp be noemd. Indiensttreding nader te1 regelen. Naar aanleiding van het gesprokene van den heer Helder in een der vorige raadsvergaderingen, stel len B. en W. voor tot wijziging over te gaan van do verordening op de heffing van keurloonen. Zij stellen voor het keurloon te verlagen voor een paard of rund van f2 op f 1.25, voor een varken van f 1.25 op f 0.7B voor een kalf, schaap, bok of geit van f 0.50 op f 0.35. Van de hand van den ontvanger zijn ingekomen een opgaaf van uitgaven en ontvangsten der tegenwoor dige keuring van 15 October 1922 tot 9 September 1923, en daarop is een overschot van f661.74. De be grooting op de nieuwe tarieven gebaseerd-, geeft nog een geraamd overschot van f227.95, welke winst B. en W. gemotiveerd achten met het oog op het ge ringer aantal slachtingen van buiten in onze go- meente in yerband met de in de omgeving vastge stelde heffingen voor hernieuwde keuringen. Zonder bespreking worden ook deze voorstellen aangenomen. B. en W. bieden aan de begroeting voor 1924 en eveneens die van de Lichtbedrijven en verschillende memoriën van toelichting. B. en W. deelen mee dat zij hebben gemeend op dit oogenblik geien voorstellen te moeten doen tot verla ging van salarissen en weokloonen. ZiLhouden zich niettemin voor, om wanneer door het Rijk verininde- ring wordt ingevoerd, en zij dit weuschelijk ach ten, met voorstellen daaromtrent te komen. Tot leden van de commissie belast met het onder zoek dezer begrootingen worden achtereenvolgens be noemd de heeren Hopman, Overtoom en Bregman. Aan de leden zal een afschrift der begrooting wor den toegezonden. Volgt voorstel voor de uitbreiding der olectrifi catie der gemeente, dat is naar aanleiding van het gesprokene in de raadsvergadering van 10 Augus tus j.1. B. en W. hebben met den heer Boom, inge nieur van het P.E.N. <jn den heer Blaeser, directeur der lichtbedrijven een onderzoek ingesteld' en een bespreking gehouden. Als gevolg daarvan is van de band van iden ingenieur Boom een lijvig en goed gedocumenteerd rapport ingekomen. Aan de hand dier gegevens hebben B. en W. een begrooting der aanlegkos/ten en een exploita tierekening opgezet en het aantal te verwachten aansluitingen geraamd voor de volgende groepen: a. Groep NoordLagedijk. b. Groep Nesdijk—SchoenioakerswegKeins. c. Groep Loet, LoeterdljkTjaarsdorp. d. Groep Tjallewallerweg—Tjallewal—Tolke. Op de groep Noord—Lagedijk, deze begint vanaf Steenenbrug op het Noord, hebben B. en W. het aantal aansluitingen geraamd op 40. De aanlegkos- tën van een kabel vanaf de Markt en dus vervan ging op het Noord van een bovengrondsch in een ondergrondsch enz., zal beloopen f9400. De exploi tatierekening geeft op dezen basis een tekort van f88. Groep Nesdijk—Schoenmakereweg—Keins, met 10 aansluitingen, geeft een bedrag voor aanleg van f 5350, en de exploitatierekening geeft een resultaat van een tekort van f 374.50. De groep Loet, Loeterdijk, Tjaarsdorp, met een ge raamd aantal aansluitingen van 10, geeft aan aan legkosten f 2100 en een geraamde winst van f 0.50 op de exploitatierekening. De groep Tjallewallerweg,, Tjallewal en Tolke geeft aan aanlegkosten een bedrag van f6075 en een geraamd tekort op de exploitatierekening van f249. Op grond van deze geraamde uitkomsten stellen B. en W. voor.'om over te gaan tot de uitbreidingen groep Noord-Lagedijk en groep Loet-Loterdijk-Tjaars dorp technisch uitgevoerd overeenkomstig het ad vies van den Ingenieur Boom, tot do geraamde aan legkosten van f9400 en f2100, is f11500. B. en W. verwachten, dat na stijging van het oan- tal aansluitingen op de greep Noord-Lagedijk van 40 op 46, deze explotatierekening geheel gedekt zal wor den. Aan deze stijging behoeft niet te worden getwij feld, aangezien het oantal geraamde aansluitingen voor deze groep niet hoog geacht moet worden on kans op toename in deze groep waarschijnlijk is. Verder stellen B. en W. voor, om dé beide andere groepen niet uit te vooron, wegens de bolangfrijtk ge raamde exploitatiekosten. Bij deze beide groepen is het aantal aansluitingen reeds zeer hoog geraamd en de kans op bijbouwing niet groot. Mochten te eoniger tijd do bewoners van Tjallewal en Tolken nagenoeg eenstemmig hun ver langen tot het verkrijgen van electrisch licht te kennen geven, dan kan daar nog mot hen over nade re voorwaarden worden gepraat. B. en W. stollen voor, de aanbesteding en gunning aan hen over te •laten. Voorzitter deelt verder nog mede, dat bij de voor stellen niet wordt aangegeven hoe B. en W. zich de financieele regeling denken, döordat B. on W. nog niet weten welk besluit de Raad zal nemen. Mocht de Raad besluiten tot olectrificatie van allo groepen, dan zal voor die uitbreiding een leening moeten wor den gekloten. Wanneer echter de Raad besluit de voorstellen van B. en W. te accepteren, du» zich te bepalen tot de groepen Noord-Lagedijk en Loet- Tjaarsdorp, dan kunnen do kosten uit het bedrijf worden gedekt. Blijkens modedeelingen van den ac countant van de lichtbedrijven waren op 30 Juni de beschikbare middelen f 15400. Uit dat bedrag moet de uitbreiding aan de Nes nog worden betaald, maar daartegenover staat, dat dit. bedrag op 30 Juni be schikbaar was en do finantieele toestand van de be drijven, op het tijdstip dat deze voorgestelde uitbrei dingen betaald moeten worden, zeker heel wat beter zal wezen, omdat ook in het 2e% halfjaar een goede winst mag worden verwacht. De heer Roggeveen kan zich zeer goed vereenigen met de voorstellen van B. en W. om de 2 groepen min te sluiten. Verder wil spr. vragen of bij de aanbe steding niet gelet kan worden op krachten uit de ge meente, die het werk zouden kunnen doen en in dat verband wijst spr. .op het schrijven van den hoor Oudshoorn. De heer Van Nuland heeft met. blijdschap kennis genomen van de voorstellen van B. on W. Alleen heeft het hem! gespeten, dat er blijkbaar nog niet ge dacht kan worden aan voltallige electrificatio van de buitenwijken. Spr. geeft in overweging of ook do andere buitenwijken zonder al te grooto schade voor het bedrijf niet kunnen worden aangesloten en' wijst er dan op. dat in andere gemeenten met succes een zeker tarief, maar daarnaast een vast recht wordt geheven, Spr. vertrouwt, dat do buitenbewonors zich wel een offer zullen willen getroosten cn het zeer op prijs zouden stellen, electrisch licht te kunnen krij gen, al is het dan desnoods door,heffing van eeij vast recht. Dat vast recht zou dan alleen voor die wijken geheven 'kunnen worden, niet voor do bewo ners in de kom. Wat de uitvoering van het werk betreft,'do heer Roggeveen heeft hier hot gras voor spr.'s voeten weggemaaid, ook spr. had willen wijzen op het adres van den heer Oudshoorn. Spr. wijst op do werkloos heid, die hier groote afmetingen aanneemt en wan neer nu dit werk wordt uitgevoerd door de vakmen- schen uit do gemeente wordt de werkloosheid daar door verminderd. Het is bovendien een bijzondere groep personen, die niet allo werkzaamheden kun nen verrichten en die ook met de tjjdsomstand.lgho- den hebben te kampoix Hoewel spr. alle respect heeft voor de Maatschappij „Heernaf", geeft spr. toch in overwoging zooveel mogelijk het werk to doen uitvoeren door vakmenschen en arbeiders uit de ge: meente. De heer Van Erp wil in ieder geval voorstellen hot werk openbaar aan te besteder en wil niet de onder- handscho gunning aan B.-en W. overlaten, of B. en W. moeten voldoende gegevens hebl>en bij een Bo lled en goedkoop adres terecht te zijn. Ook de heer Overtoom gaat accoord met de voor stellen van B. en W. en bovendien doet het hem ge noegen te hooren, dat deze uitbreiding betaald kan worden uit de liquide middelen. Bij do 'venslagen van don accountant, was het spr. meermalen opgeval-, len, dat er zooveel ^eld aanwezig was, maar wan neer het geld op deze manier productief wordt ge- LANTA

Schager Courant | 1923 | | pagina 1