Gemengd Nieuws. Do trein stopte dadelijk nadat het vreesolink on geluk had plaats gehad. De Geneeskundigen, Dienst werd gewaarsohuwd, dooh de dokter, welke spoe dig aanwezig was, kon slechts den dood oonsta- teeren. Do lijken die deerlijk verminkt waren, wor den door de politie gehaald en tijdelijk goborgon. Dver de oorzaak van het ongeval kan niets mot zekerheid" gezegd worden. Vermoed wordtdxt dn arbeiders op not roohtsche spoor loopend, don trein to laat om den hook zagen kpmen of op hot laatste oogonblik gepoogd hebben de rails over to steken OUDESLUIS. By het spelen van oenige kinderen op of by een stroosoholf op het orf van den hoer Biemond alhier, had een zoontje van den hoor C. G. hot ongeluk to vitllon on zijn arm vrij ernstig to brekon. DE „GROOTE" VEEDAG TE GOUDA. De „groote" veedag te Gouda noteerde als aan voeréén koo. INBRAAK EN POGING TOT MOORD. Gisternacht is to ongeveer 3 uur een inwoner van Groningen in zijn woning Pluimerstraat door oen tot nog toe onbekend, individu bijna gewurgd. Hij wist zich nog tijdig los te rukken, waarop de dader de vlucht nam. Vermist wordt eon bedrag van f 000. Van den dader la nog geen spoor. DE KOLENDIEFSTAL TE ROERMOND. Hot golioolo ondorzook in de zaak dor kolenvordulsto ring is afgnlooponi. Do gearresteerde ambtenaar is alleen schuldig, daar bleek dat hij als handelaar op trad (m zijn afnemers den gewonen prijs, zij 't iets minder, liet betalen. Zijn leveranties aan den kolen handelaar bewezen dit, en is de in verzekerde be waring gestelde vrijgelaten. Ook de particulieren gaan vrij uit. Het getal verkochte wagens overschrijdt de 20. ELECTRISCHE POLDERBEMALING. Te Raamsdonkveor (N.-Br.) is thans de bemaling van de Dongepolders aan het net dor P.N.E.M. aan gesloten en do eigen stoomaandrijving buiten werking gesteld. Naar nien meldt zijn thans roeds zes bemalings- stationa bij het Provinciaal oloctricitoitsnet aangeslo ten. WINKEL. Zondagavond! word in de 'kolfbaan van den heer P. Bakker, de rij. der winte ruit voeringen geopend met „Sulkerfneulo", opgevoerd! door het Kleine Tooneel van Noordscharwoudo. Het zeer ongunstige weer was wel mede oorzaak, dat het bezoek niet grooter was; jammer, want het spel van het Kleine Tooneel was ook nu weder van dien aard, dat het een talrijk be zoek had verdiend. Hot „na afloop bal" hield de be zoekers nog eenigen tijd aangenaam bij elkaar. WINKEL. Donderdagmiddag zal er voor d!e school' te Win kel weder een ouderavond worden gehouden, in het lekani van den heer J. van Sfipriaan. In die bijeen komst zal weder een oudercommissie moeten worden gekozen. Zooals bekend treden alle leden der com missie om de twee jaren af en zijn terstond herkies baar. Er zijn bovendteni nog twee vacatures ontstaan wegens vertrok, van mevr. Nijenhuis Ockhuijsen, en den heer D. Kaaij, waarin ook voorzien zal moo- ten worden. Voorla zijn verschillende bijdragen to verwachten. DIRKSHORN. Inplaats van moj. Ttiininga, dia vorhinderd is, zal in do propaganda-vocigadoring van „Volksonderwijs" alhier op Donderdag a„s. optreden do hoer P. van Movor. Men zie verder do advertentie in dit blad. DIRKSHORN. In oen op 19 Octobor gehouden vergadering van Ingelanden van den Voorpolder in do gemeente Ho- rernkarspel is besloten, zich tot Gedi. Staten van Noord-Holland! to wenden met hot verzoek, voor ver. melden poldor een reglement vaal bestuur vast te stelolen. DIRKSHORN. Een van do keordammen van do in aanbouw zün- do niouwo brug alhier «is Maandagmorgen dooigo- brokon. v Zal do doorbraak aan do hechtheid: van hot work waarschijnlijk weinig schade doen, to vreezen is toch, dat de beëindiging van het vrij omvangrijke werk or door zal worden vertraagd. Boeds van begin Augustus is men er moe bezig. VEEN HUIZEN, Zondag trad. bij den hoer J. do Beurs het duo Ver- ra op. Wij kunnen mot genoegen constatoeren, dat het ons een gezelligen avond bereid heft. Do hoer Venna is een komiek van grooto kracht, d'ie zelfs den zwanigalligsten inonsch een gullen lach weet te ont lokken. Met gomak kan hij oen publiek een heolen avond, aangenaam bezig houden, zijn tmimiek is on betaalbaar. Wanneer wij nog oen aanmerking willen maken, dan zouden wij voordrager willen aanraden niet zulke gewaagde onecdotes te vertellen. Niet overal en niet bij iederoen vallen die in goede aarde, vooral ook omdat/ het hier de gewoonte schijnt, jon gelui. nog niet do kinderschoenen ontwassen, naar dergelijke uitvoeringen te zenden. Ooki de ochtgo- nooto van den hoor Verra wist met haar dramatische liedjes, met mooie stem gezongen, ons te boeien. Do door het ochtpaar gespoelde kamerstukjes wekten door hun dollen inhoud groote hilariteit opw Er was trourig weinig publiek en ondeol dat pu- bliok was nog oen belangrijk godoolito, dat or zijn kracht in zoekt, oom in den minst mogelijken; tljdi oen maximum van cognac en Stoutbier binnen to wer- t keu (hot ging bij flosschcn vol tegelijk). Vandaar dat 'dezo jongelui van het begin af zeer hinderlijk en luidruchtig waren en hot vooral aan do takt en hot goodo spel van voordrager te djanken is dat hot niot erger wend. Van do gehuwden was niemand aanwe zig, wat eigenlijk wel gelukkig was, daar zij zich aan het optroden dor jongelui zeer geërgerd zouden hebben. Trouwens het is hier niet de eerste keer, dat en zoodanig groopjo oen mooien avond hooft bedor ven. NOORDSCHARWOUDE, Wo voriiaiuen, dat voorloopig nog geon uitvoe ring zal worden gogovou aan de Voornemens, om hier een Neutrale Öckoolvorecniging te stichten. Verdere uitvoering zal afhankelijk zijn van de ver- eeniging dor 3 Langondyker gemeenten. LANGENDIJK. Op tweo plaatsen aan den Langondyk is mond en klauwzoor onder het vee gooonatateerd. LANGENDIJK. Do vereonigde molkvonters hebben den prijs der melk mot 2 'oont or L. vorhoogd. Ze kost nu 16 cent. ZUIDSCH ARWOUDE. Mej. Van Zon, dio benoemd was als onderwijzeres bij hot Vorvolgonderwys, heeft daarvoor bedankt. Thans is moj. Niorop, dio bij de aanwijzing dor leorkrachten door don raad, werd gepassoord, aan gezocht* Deze hooft begrijpelijker wyzo nu ook bedankt. Jammer, dat do raad niot inging op hot voorstel van het raadslid Du Burck om alle onder wijzers by het vorvolgonderwys te benoemen. De zaak zou dan ongetwijfeld niot op deze wijze in 't honderd zyn geloopon. NOORDSCHARWOUDE. In do laatste vergadering van het comité voor do Iluldiginggfoosten bloek uit de rekening, dat er een batig saldo van ruim f9 was, dat in do Remeontekas zol wordon gestort. Dank word go- racht aan allen, dio hadden meegewerkt aan het welslagen van dio feesten. AART8W0UD. ITot oorste goval van mond- on klauwzeer doet zich hier voor by don voehoudcr .Tb. Groot. ST. MAARTEN. Mot ingang van 1 Nov. a.8. Is als lynwerkor bij het Gem. not alhior benoemd, do heer J. v. d. Ham to St. Maarten. MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond Is op den Nieuwen Zee-Boulevard te Zand voort een ernstig motor-ongeluk gebeurd. Toen dl». Van Veen van Overveen dee nachts om ongeveer half een met zijn auto den Boulevard! passeerde in de richting van den Nieuwen Zeewog, vond hij een persoon bewusteloos op den rijweg' liggen. Een eind verder lag een motor omgeslagen op den weg. Bij onderzoek bleek dat rechterdijbeen en knie ge heel ontveld waren, bovendien was het aangezicht deerlijk gehavend. Dr. Van Veen constateerde verder vermoedelijke schedelbreuk. De gewonde bleek te zijn de heer Verschure af komstig uit Amsterdam. Hij werd naar het Sint Eli- zabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Uit de omstandigheid ter plaatse valt af te leiden, dat de motorrijder tegen den linkerkant van den 'rot toirrand is gereden. Door don schrik is hij van don mo tor geslagen, terwijl de motor nog eon eind is door- geloopen zonder bestuurder. EEN AUTOBUS NAAR BENEDEN. Toen gistermorgen de autobus, die den dienst onder houdt tusschen Overdinkel—Losser en Enschede, een twintigtal processiegangers naar Overdinkel wilde brengen, kwam de bus in een kromming van den smallen provincialen straatweg, vlak voor do z.g. Ltiermansbrug (brug over het riviertje de Dirikel) te ver op den berm van den weg, kantelde en stortte eenigo meters naar boneden. Er zijn vele gewonden. Acht slachtoffers werden do vingers on andore lede maten gobrokfn. Dozo werden naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd. Do gewonden zijn allen uit En schede afkomstig. HET DRAMA TE VALKE NS WAARD. Uit 's-Hortogenbosch, 22 Oct* Het gerechtshof al hier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen mevrouw Desmet, een der beklaagden in zake het drama te Val'kenswaard. Het Hof veroordeelde haar tot vier jaar gevange nisstaf. mot aftrek van het voorarrest on mot bevel tot inhechtenisneming. Do veroordeelde zal in cassatie gaan. BEZUINIGING BIJ LANDBOUW. Naar het „Centr." vernoemt, bestaat bijl de regeering hot plan, wegens bezuiniging de ProefzuivelboerderiJ te Iloorn mot het daaraan verbonden boterfalbriekje, op to heffen. DIEFSTAL VAN RUIM f 1000. Uit Mo*uitricht, 21 Oct. Door den caféhouder D., wonenAe in het liassin alhior, werd uit oen blikken kistje een bedrag van.ruim f1000 vermist. Het geld in Hollandsch en Framseh bankpapier was geborgen in een binnenkamer, achter het café, welk© kamer echter door een deur en een gang in directe verbin ding met de buitendeur staat. Het vermoeden is op een paar jongens gevallen, welke daar een tijdlang in de nabijheid zijn gezien. De recherche heeft de zaak in onderzoek. BEWAKING VAN DE GRENS. Uit Heerlen, 22 Oct. In verband! met den gespan nen toestand in het Duitsche grensgebied, wordt de Nederlandsche grens door politie en marechaussees uit Kerkrade en Heerlen streng bewaakt. BRAND TE EINDHOVEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de sigaren fabriek der firma Smulders en Co. te Eindhoven Strijp uitgebrand. Do voorraden tabak, sigaren en in ventaris gingen vertéren. Op een zeker oogonblik zag de commandant der brandweer Camille van der Harten, dat een muur l>e-. pon te wankelen. Hij trachtte nog weg te komen, doch oen loodsje belette' hem een snelle vlucht. De muur viel op Van der Harten, die behalve vele kneuzingen oen schedelbreuk bekwam. Na weinige minuten gaf het slachtoffer den geest. De brandwacht Van Hout brak tweo ribben, terwijl de gemeente-opzichter Jan sen licht werd gekwetst De oorzaak van den brand is onbokend. Al het verbrande is verzekerd. TUSSCHEN JACHTOPZIENERS EN STROOPERS. Zondlagmorgen is het to Laag-Kepjml in oen bosch aan don ouden Zutphenschenweg tot een ontmoeting gekomen tusschen drio stroopers en drio jachtopzie ners. Toen de jachtopzieners de stroopers wilden1 ap- resteeren, volgde hevig verzet; de mossen werden pe trokken, en de jachtopzieners bedreigd. Herhaalde sommatio om het verzot op te geven, mocht niet ba ten, en toen een s/trooper met het geopende mes kwam aanzetten om zijn inmiddels gearresteerden broer te ontzetten, loste oen dier jachtopzieners een schot op hem, waardoor hij doodelijk word getroffen. Onmid dellijk word geneeskundige hulp gehaald, maar na twee uur trad: de dood in. De kogel was juist onder het hart, het lichaam binnengedrongen. De getroffene gaf op te zijn Johan Jansen. Het lijk is inbeslap genomen, en het parket te Arnhem ge waarschuwd! De beide andere stroopers zijn ontvlucht. De getroffene, uit Emmerik afkomstig, was gehuwd en vader van drio kinderen. Een der ontvluchte stroo pers is gepakt; de aanhouding van dien derde wordt verwacht, EEN ONGELUK. Gisterochtend ruim 8 uur heeft op den Schenkwep. ter hoogte van de Ternostraat, in Den Haag, een ernstig ongeval plaats gehad. Toen een stoomtram naar Leiden vertrok, schrok het paard van een vrachtwagen, bestuurd door dén 55-jarigen koetsier T. Sch., uit de Jacob Gatsstraat, Het paard drong achteruit, zoodat de wapen tegen de rijdende tram hotste. Door den schok viel S. van den bok, hij raak te onder de locomotief. De ma/n werd op slag gedood. Hij laat vrouw on kinderen na. WIER ING ER WAARD. Do propaganda-toonoelolub D.E.V. van den Bond voor^ SfcaatopenBionneering hoeft aangekocht on in studie gonomen het mooie tooneelstuk van Mevr. Elise PoonsVan Biene: „Do zonden dor ouders", (mogon wy zwygon). Dit tooneelstuk is zonder uitzondering door Buitenlandscho on Nederl.cou ranten, weekbladen on maandschrifton buitenge woon gunstig booordeold. De uitvoeringen alhior zyn reeds bepaald op Zon dag 25 cn Dinsdag 27 Nov. a.s. In December stelt do dub zich beschikbaar om in andere plaatsen met dit stuk op te treden, in 't bijzonder voor die afdcelingcn van den Bond voor Staatspensionnee- ring, die bij do federatie Hollands Noordon zijn aangesloten. WIERINGERWAARD. Ondanks regen en wind is het aangekondigde ringsteken op fietsen aan de Nieuwcsluis j.L Zon dag toch doorgegaan en wol met 18 deelnemers istor)), n.L 17 hoeren en 1 dame. Do prijzen werden gewonnen als volgt: le prijk G. van Teulingqn, Kolhorn; 2e prijs C. de Boer, Kolhorn; 3e prys K. Broers, Wienngerwaard4e prijs «Tb. Jonannes, Wieringerwaard. WIERINGERWAARD. Een tweede geval van mond- en klauwzeer alhier is by den Burgemeester aangegeven door den heer J. 8., Teotjesweg. WIE RING EN. Rectificatie. In oen paar onzer vorigo berichten is een abuis gesloopen, nL: In een bericht omtrent de ontslagaanvrage van de gemeente verloskundige, mej. S. C. Borst-Borst, staat dat do verloskundige» met goedvinden van B. en W. reeds is vertrokken, hetwelk moet zijn dat B. en W. zullen voorstellen het ontslag op 18 Ocï U. te doen ingaan. Verder staat in een verslag van de vergadering der Nutsver. „Oost-Wieringen" dat de aftredende be> stuursleden Spaander en Koorn Sr. werden herkozen hetwelk moet zijn de heer Jh. Kuiper eni S. Koorn Sr. WIERINGEN. Voor de Nat Militie, lichting 1924, zijn voor dén dienstplicht aangewezen als gewone dienstplichtigen do lotelingen: Willem Mostort, Jacob van Keulen, Meijort TIJsen, Jan Metselaar, Albert Bonna, Jan Boersen en Simon Evorts. WIERINGEN. In de nlgemeene vergadering van het Nut „Eens gezindheid", gehouden in het Hotel Lont, onder pre sidium van den waarn. voorzitter, den heer P. Kaan, me* aanwezig slechts 10 leden, herdacht de voorzit- tOHT met enkele hartelijke wooitïen het overlijden van den voorzitter, den heer Berghuis. Notulen en jaarverslag, gelezen door den secreta ris, den heer Windsma, werden goedgekeurd. Reke ning van den penningmeester, den heer O. Boskor is in orde bevonden cn goedgekeurd met n&deelig sal- do ongeveer f 30. Tot voorzitter, wegens overlijden van den heer Berghuis werd1 gekozen do •'heer 0. Bosker. Tot penningmeester vacature Bosker, welke tot voorzitter is benoemd wordt gekozen de heer H.Smit, Tot bestuursleden worden gekozen mej. Mario Lont en de heer A. H. J. van 't Hof, allen namen het aan. Besloten werd, de boeken uit do leesbibliotheek na te zien, te regelen en zooveel mogelijk uit to reiken. Enkele heoren zijn bereid hierbij hulp to vorleonon en verder in het a.s. winterseizoen 3 feestelijke bij eenkomsten te organiseeren, waarna sluiting volgde, E ENIGENBURG. Zondagavond werd een muziekuitvoering gegeven in de kerk te Eenigenburg. Ondanks het minder gun stige weer, was de opkomst zoodanig, dat het kerk gebouw to klein bleek te zijn om aan alle belang stellenden zitplaatsen aan te bieden. Op het programma stond oa vermeld.: do „An- dantee" van Merudolssohn voor fluit, orgel en viool, „Avondlied" van Schumann, voor fluit en orgoï, „Pania Angelicus" van Ceoar iTanck, „De Heilige Stad" van S. Adams, Psalm 110 van E, Weise, enz. MededewerkerH waren de dames: IL Schoorl- Teensma on J. Schoorl-Koster (zang), Mevr. Krans- Kooy en mej. D. Teensma (orgel), de heer K. Kalf Jr., (fluit), de heer*H. Kalf (orgel), de heer Schut (viool) en de heer C. Groot (zang). Alle medewerkers hadden hun krachten geheel belangeloos beschikbaar gesteld. Van het begin tot het einde werd deze góed geslaagde avond, met groo te aandacht bijgewoond. In zijn slotwoord sprak do predikant Dr. Sneth- lage, den wensch uit dat de kerk te Eenigenburg meer en meer een middelpunt van sociaal gemocn to- leven mocht worden en bracht hij dank aan allen die meegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen. ANNA PAULOWNA, De avond van Zaterdag 20 Octobr wns een feest avond voor de afd. Anna Paulowna van den Neder- landschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- on Zuivelbedrijf. Doch voor haar nieit al leen, zij was het ook voor de plaatselijke afdeéllng der S.D.A.P.'Want beide af deelingen, zooais de voorzitter zei, hadden altoos samengewerkt en geen wonder dus, nu eerstgenoemde afdeeling haar 10-ja- rig bestaan in Veerburg herdacht, dat de afdeeling Anna Paulowna der S.D.A.P. deze feestelijke her denking mee wenschte te vieren. En ook dJe afd. Hel der van den Bestuurdersbond gaf door een flinke vertegenwoordiging van haar belangstelling blijk. Nadat de voormalige voorzitter, de heer B. Looij, die wegens zijn zwakke gezondheid reeds sedert ©eni gen tijd zijn taak aan een jeugdiger en sterkere kracht had overgedragen, maar die bij deze buiten gewone samenkomst nog eens den voorzittershamer hanteerde, de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, gaf hij in korte trekken een historisch overzicht van het leven der afdeoling gedurende dat tiental jaren. Vóór 1913 sleepte d© landarbeider in een schier onverstoorbare dommeling zijn armzalig bestaan van den eenen1 dog in don anderen. Moor in 1012 was hier do afdi. der S.D.A.P. opgericht en voornamelijk door haar toedoen was het, dat de Landarbeiders uit dien dommel werden wakker ge schud met het gevolg dat in 1913 te Breezand een vereeniging word opgericht, die echter aanvankelijk slechts oen plaatselijke vereeniging was. Deze ver oeniging nu mocht zich verheugeu in een toenemen- den groei en de heer Hiemstra wist al zeer spoedig 'to bewerken dat zij een afdeeling werd van den moder nen landarbeidersbond. Maar do mobilis&tio, zoo noodlottig voor tal van vereenigingen in den lande, scheurde ook deze jeug dige afdeeling van Landarbeiders uiteen. Niei. dan ten koste van eindeloos veel inspanning mocht het gelukken, haar in stand te houden en weer te doen groeien als voorheen. Nieuwe tegenspoedl In 1910 kwam de watersnood en het scheen alsof die, bij zoovéél wat door bem verwoest was en gedood, ook de afdeeling volkomen had vernietigd. Toen het water echter weer wat ge zakt was wist spreker, op aansporing van den heer Van de Vall, weer eenige arbeiders bijeen te krijgen en met slechts 17 leden hield men, aanvankelijk te Van Ewijcksluis, weer zijn eerste bijeenkomst. Het ledental groeide gaandeweg tot ruim 200, maar al moge de afdeeling thans niet zoo groot meer zijn als voer enkele jaren, toch telt zij op dit oogenblik noch- tans. niet minder dan 170 leden Spreker betoogt daaTop het groote belang dat de landarbeider heeft, bij een krachtige organisatie, daar bij heiumrend aan wat door het werken en streven van den Bond reeds werd verworven en hetgeen de afd. Anna Paulowna hier ter plaatse tot stand bracht en eindigt met een opwekking tot. de aanwe zigen om, elk naar de mate zijner gaven en krach ten. de organisatie grooter en sterker te maken dan °°De heer P. Hiemstra, bondsvoorzitter en lid der Twcedo Kamer, hield daarop de feestrede, dio, volgons sprekers eigon vorklaring, eigonlyk heelemaal geen feestrede mocht heeten; on toch was ri) dat gedeeltelijk ook weer wèl, namolyk ddér, waar spreker hulde bracht aan hot werk van do pioniers dor afdeeling in 't algemeen en aan, dat van don heer Looij in 't bijzonder. Dezo rade overigens was het eenvoudige woord van don arbei der dion spreker zich nog voelde, tot zijn mede arbeiders; een gemoedelijke, hartelijke toespraak van den makker tot run medemakkers; zy was eon herinnering aan do dagen van bittere, zelf door- loefde ellende, toen een landarbeidersgezin mot 6 8 guldon por week moest zoekon rond te komen, maar ook een fiore terugblik op wat al strijdend voot, voor voet door den Bond was verworven; zij behelsde een waarschuwing tegen moedelooze on- dorwerping aan do reactie die al driester en dreigender om zich heen greep, maar eindigde toch met een uiting van groot, blymoedig vertrouwen in de oindelyke zegepraal van het recht en de hoop op een heldere, lichtende toekomst. Daarna wora achtereenvolgens het woord nog ge\oerd door den voorzitter van den Heldersahen Bestuurdersbond, die de feestende afdeeling niet alleen huldigde met een hartelijke toespraak, maar ook met oen fraaie mand met bloemen; door den heer K. Keuris, die inzonderheid kameraad Looij als trouwen makker en moedig wapenbroeder eere bracht, alsmede door den heer Hoekstra, die do afdeeling dankte voor haar medewerking tot be vordering der geheelonthouding. Door ao piopagandaclub U.E.K. werd vervol gens met veei animo Inte Onsman's één-acter „De Heilige Dienst" gespoeld en daarop worden de aanwezigen onthaald op voordrachten en zangnum mers door gezusters De Smit, de gezusters Pranger, de dames Blaauboor, Blom. Buster on Swiers, de hoeren Kranenburg en Teklenburg van Heldor en natuurlijk we Zouden hier anders oen feest avond zoo langzamerhand onvolledig gaan vinden, dat ook do neer Jan Wiggors eenige zyner caba retliedjes zong. Het was dan ook reeds na mid- demaent toen de bijeenkomst door *den voorzitter word gesloten met pon hartelijk woord van dank aan aflen, dio tot hot welslagen van dezen feest avond hadden medegewerkt. DOOR EEN FLESCH. Te Roosendaal word Vrijdagavond, louter uit balda digheid:, in een voorbijrijdende auto een flesch gewor pen, met het gevolg, dat de heer die de auto be stuurde, aan een oog werd gewond. Het was de bur gemeester van Brouwershaven. Hij moest het stuur loslaten, en" de wagen zwaaide over den weg. Een felst passeerend© chauffeur sprong op de auto *ver en bracht' ze tot stilstaan. Men vreest dat de verwonde burgemeester het oog zal moeten missen. DIPLOMA VOOH BOUWKNECHT. Uifc hot geringe aantal personen, dat zich by onze oommissie aanmeldt, om in het bozifc to komen van een diploma voor bonwknecht bly kt, dat do groote boteekenis van dit diploma door werkgevers en werknemers nog niet voldoonde wordt ingezien. Toch verdient deze instelling, vooral in do te genwoordige tijdsomstandigheden, moer waardee ring en wy meenen, een opwekkend woord in deze niet achterwege te moeten laten. Landbouwers, overtuigt do jonge mannon uit uwe omgeving, dat zy zich voor ditt diploma mooten bekwamen. Wanneer zy een bewijs van bekwaam heid als bouwknecht verwerven, wordt hunne be staanszekerheid verhoogd en gij krijgt goede werk krachten tot uwe beschikking. Goeae bouwknechten kunt ge goed betalen, zy zullen u minder kosten dan ondeskundig personeeL Helpt daarom ae jongeren hun werk goed to doen waardoor rij in staat zullen worden gestold hol. diploma te verwerven, dat door do Vereen, bit Ontwikkeling van don Landbouw in Hollands Noorderkwartier besohikbaar wordt gestold. Voor do Commissie: S.. SMEDING, Behagen, Voorzitter. K. A. KAAN, •Wioriogonvjuird, Boer. ANNA PAULOWNA. Do hoofdprijs bij do verloting der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Cal* lantsoog; is gevallen op no. 3371. in do collectie van den debitant P. Smit alhier. Wy kunnen hier nog aan toevoegen, dat de_ gelukkige winner iemand was, dio dit buitenkansje uitermate best gebruiken kon. EEN ON-WELKOM INGEZETENE. Donderdagavond werd het auders zoo rustige plaatsje Geertruidenberg, opgeschrikt door een helsch kabaal, waartusschon af en toe duidelijk het gerin kel van gebroken glasscherven zich deed hooron. Wat tooh was het geval. Zekere L. G. zegt de Telegr., bijgenaamd „Landru" èn om z'n uiterlijk èn om z'n liefdo voor „das ©wig Woiblicho" had! zich ongeveer een maand geleden meester gemaakt van eens andera vrouw waarmede hij naar St. Oedenrode vertrok. In laatstgenoemde plaats had! mon hem echtor weldra in do gaten. Hoe het zij: een feit was het dat hiji zichi eenig© dagen ge leden wederom hier trachtte te nestelen met z'n on rechtmatig verkregen ega. Weldra ging het dan ook van mond! tot mond dat „Landru" terug was. Dit scheen den buurtbewoners te veel. Reeds in 'het vroeg van den avond trok een bende naar zijn woning en bracht hem een ovatie met ke telmuziek. Landru vertopndë zich en de eerste steen vloog door.de ruiten en weldra volgden de steenen elkaar in vlugheid' en grootte op. Geen ruit bleef heel en toen daar niets meer aan te vernielen was, werden gordijnen en bloempotten afgeworpen. De be woner zocht langs een achterdeur de vlucht en eerst nadat een versterkte politiemacht was aangerukt om het woedende publiek/ in toom te houden, kwam aan de vernielzucht een einde. 't Was omstreeks middernacht dat onze Landru z'n voornaamste hebben en houden op een vi'oohtauto laadde om met z'n pas verworven buit een nieuw heenkomen te zoeken. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. De Ministor van Waterstaat heeft de schriftelijke vragen van den heer Rink en van. mej. Van Dorp be- treffendó de stopzetting van den Postchèque- en Gir radienst uitvoerig l»eantwoorcL Wij nomen er enkele gedeelten uit over, waaruit blijkt, dat er nog geen uitzicht -bestaat, dat binnen kort de heropening van den dienst is te verwachten. De ambtenarij heeft den Staat en ht publiek een koopje bezorgd, dat zeer velen lang zal. heugen, om maar niet te praten van de echade voor de gomoeLV- schap en voor den handel. Uit hoi antwoord vermelden we dan .hot volgende: Zooals roeds in de dagbladen is gepubliceerd, is aan de Nederlandsche Bank oan advies govraagti be treffende don stand van zaken en do middelen tot horstel. Dit advies is nog niet uitgebracht, doch do bemoeiingen van de door de Bank tor beschikking gestelde deskundigen wettigen inderdaad do gevolg trekking, dat dat met de sluiting, waartoe na on derzoek en op advies dier deskundigen'is besloten, in derdaad het einde van d'en ongewenschten toestand wordt bereikt. Wat^b©treft de vooruitzichten van het herstel kan de Minister nog niet anders medodeelen, dan dat hjj in hoogo mate het betre-urende, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over to gaan de noodige maatregelen voor zoo spoedig mogelijke diensthervatting heeft getroffen. Do medewerking van do Nederlandsche Bank is daarvoor van zeer groote waarde. Alle krachten worden ingespannen om de sluitingsperiode zoo kort mogelijk te doen zijn. Zekerheid omtrent het einde dier periode kan de Ministor evenwel nog niet geven. Terugkeer tot den gedocentraliseerden dienst is bij het onderzoek van de Nederlandsche Bank mede overwogen en verworpen» OUDKARSPEL. Bij meerdero veehouders in dezo gemeente doen zich govaWon van mondr on klauwKOor voor, DE NIEUWE JACHTWET. Op de vraag van den heer Braat betreffende bet tijdstip van inwerkingtreding der nieuwe Jachtwet antwoordde do Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw: Ten eindo de voorschriften ter uitvoering van de Jachtwet 1923 te kunnen doen ontwerpen, id het ad vies gevraagd van verschillende organisaties op hot. gebied van den land- en tuinbouw en van do jacht en ten aanzien van enkele speciale punten ook van andere deskundige vereenigingen. Zoodra dezo ïtd- viezen zullen zijn ingekomen^en de uitvoeriiigsvoor- schriten zullen zijn vastgesteld, zal de datum van in werkingtreding der wet worden bepaald. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze inwerkingtreding in het begin van het volgend jaar kunnen worden gesteld. MODERN. De wijkzuster van Noord-Zijpe, zuster Meurs, be zoekt voortaan haar patiënten per auto. Het fietsen bij storm en rogon moede, hooft do zuster tot doz© radicale oplossing beöloton, wat ongetwijfeld ten goedo zal komen aan de verzorging der zieken. Van een prijzenswaardige pliohtsopvatting getuigt defe daad zeer zeker. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Margaretha Huiberts cn Cornelia Nicolaas Deutokom. Getrouwd!: Trijntje Rood cn Jan den Das. FORD'S .DERDE PAHTET, De correspondent dor „Daily Mail te New i ork seint over do plannen van don automomokmkpning Ford om eon eigon politieke organisatie te stich ten, aan zyn blad: Hot niouws, dat Ford in hot bogin vah het vol gend o jaar ©on dorde politioke party in do ©r- oonigdo Staten zal stichten hooft, naar hot schynt, in not republikeinseho en domooratischo kamp grooto ongerustheid gebracht. Do tweo groote po litieke partijen, republikeinen on domocraten, zyn zorgvuldig geconstrueerd on geleid; hon derhalve óp zoo'n korton tormyn met ©on gohcol nieuwe or-, ganisatio, aan het hoofd waarvan Amorikii s rykste man Tliot oen naam van zakenman zonder weerga, to bostokon werkte als een granaat in do delicate machine. Vooral in do Wostelyko staten zal hora zyn aanhang vinden. Met uitsluiting der oude leuzen van tarieven, vrijhandel, waarop republikeinen en democraten elkander bestrijden, zal de Fordparty met nieuwe

Schager Courant | 1923 | | pagina 2