t Raad Zijpe. TWEEDE BLAD. Woensdag 31 Oclober 1923. 66sle Jaargang. No. 7325. De Raad dezer gemeente was Dinsdagmiddag in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Do Moob, secretaris de heer De Boer. De voorzitter opent^do vergadering en vraagt aan merking op de notulen. Waar deze er niet zijn, wor den ze onveranderd vastgesteld. Goedgekeurd is teruggekomon het besluit tot on- derhandschen verkoop van hot voormalige pclitie- huis. Van het gemeentebestuur van Barsingerhorn is in gekomen de begrooting voor den vlecschkeurings- dienst, welke sluit met een ontvangst en uitgaaf van f8350. Deze wordt goedgekeurd. Ingekomen is een adres van het hoofdbestuur van de vereeniging Het Witte Kruis, met verzoek om subsidie voor den ontsmettingsdisnst. Waar dit adres pas gisteren is ingekomen, wordt he; in hadden ge steld van B. en W. om advies. Op een verzoek om afschrijving van hondenbelas ting door T. Noordstrand, wordt afwijzend beschikt, omdat het verzoek betreft een verandering na 1 Juli. Op een verzoek van Jb. Tioeen om op hot kohier hondenbelasting in de 2e rubriek te worden geplaatst, wordt gunstig beschikt. Ingekomen is een verzook van de afd. Oudesluis van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, om beschikbaarstelling van productief werk voor werkloozen Voorzitter deelt mee, dat B. en W. dit onder o-igen hebben gezien. Morgen gaan de Burgemeesters van Zijpe en Petten naar Den Haag, in verband met de duinbeplanting. De heer Nanais vraagt overleg met het polder bestuur. Voorzitter: Dit is in overweging genomen. De heer Nannis: Dus op het oogenblik heeft dit nog niet plaats, gebad. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om de jaarlijksche huur der aan de hoofden der O. L. scholen verhuurde woningen met f 50 per wo ning te verhoogen, ingaande 1 Januari 1924. Do heer Nannis vraagt op welke gronden dit voor stel wordtgedaan. Voorzitter: Omdat do woningen voor zeer lagen prijs beschikbaar gesteld worden. De heer Nannis: Dan zou het toch beter geweest zijn dat dit voor een paar Jaar terug gedaan was, toen de salarissen aanmerkelijk verhoogd zijn, nu ver laging heeft plaats gehad en nog verder in uitzicht, is het daarvoor niet den geschikten tijd. De levens omstandigheden zijn niet beter dan toen. Een huur prijs van f4 acht spreker niet laag, f5 is veel te hoog. De heer Hooij acht f4 wel laag, gezien de prijzen die in don woningbouw gevraagd worden. Spreker vraagt of ze verplicht zijn de hun aangewezen woning te betrekken. Wethouder Raat zegt dat het voorstel van "hem afkomstig is, omdat aan huur het laatste jaar f1000 is ontvangen en daartegenover f800 voor onderhoud is uitgegeven, zoo geven de 5 woningen weinig baten. I'aoii meer huur is billijk, daar het anders een doel loos bezit is. De heer Hooij is het hiermee volkomen eens. Het voorstel is absoluut niet te hoog, eerder te laag nog. De heer Nannis kan zich na de toelichting met het voorstel vereenigen, waarna het met algemeene stemmen aangenomen wordt. Voorstel tot wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee- en vleesch in de gemeente. Na voorlezing en -de medodeeling van den voor zitter dat het advies van de Gezondheidscommissie te Schagen gunstig is, wordt de verordening met alge meene stemmen goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van de verordening tot hef fing van keurloonen in deze gemeente. De heffing is in deze verordening bepaald voor een eenhoevig dier van Xjaar f5, tot W jaar f3, daar beneden 0.50; voor een rund van 1—2 jaar f6, tot 1 jaar f3, voor een kalf fl, nuchter kalf f 0.50; voor een var ken boven 75 K.G. f3, van 50—75 K.G. f2, tot 50 K.G. f 1; voor een schaap f 1, voor een geit f 0.50; voor ingevoerd vleesch hetzelfde tarief. Zonder bespreking wordt deze verordening goedge keurd. Het volgende punt is een voorstel van B. en W. tot intrekking van het in de raadsvergadering van 10 October 1920 genomen besluit inzake het doen van uitkeering aan bepaalde werklooze arbei ders en het doen van eventueele uitkeeringien aan werkloozen voortaan aan B. en W. over te laten. In verband hiermee hebben B. en w. den post: „Werkverschaffing aan werkloozen", op de begroo ting voor 1924 f 500 hooger geraamd dan in 1923. Dé heer Nannis kan zich niet indenken dat het noodzakelijk is het besluit van 1020 ip te trekken. Wat is daarvan de reden? Voorzitter: U hebt toch ook het andere deel van het voorstel gelezen. De hoor Namis: Het raadsbesluit beduidde het doen van uitkeering aan werkeloozen van 66—65 Jaar ge durende C weken f 1.60 por dag. Spr. acht hot onge motiveerd dat besluit in te trekken, daar de toe stand hetzelfde is als in 1920. Wethouder Van der Sluijs ia er oveneeffa van overtuigd, dat do toestand nog dezelfde is. Het waa echter wel eens niet gemakkelijk aan het besluit op de gewenschte wijze uitvoering te geven. Het geld zal er echter voor beschikbaar blijven. Juist vooY de me noch en van 60—65 Jaar is dat bedrag beschik baar gesteld. Het doel is werkverschaffing, doch ala er geen werk is, zullen ze uitkeering krijgen. Er is alleon niet vastgelegd de hoegrootheid en den duur dor uitkeering, zoodat de duur der uitkeering ook langer kan zijn. Hetzelfde bedrag blijft er voor be staan, doch het wordt op andere wijze uitgereikt, naar we hopen niet in slechter vorm. De heer Nannis gaat er na de toelichting mee ac- coord nu de f500 op do begTooting blijft. De heer Van der Sluijs: Dat is de bedoeling. Wethouder Raat bevestigt dat het doel is produc tief werk beschikbaar te stellen, Juist voor die men- scnen. De heer Nannis: Dat waa niet uit het voorstel te lezen. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Thans komt aan de orde de stemming over het wboretel tot onbewoonbaarvorklaring van het perceel K 79, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten. Zonder verdere bespreking wordt het voorstel met ft—5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Hoedjes, Schilder. De .Wil Hooij en Doorn. Daarna komt de gemeentebegrooting aan de orde. Wethouder Raat deelt mee, dat hij enkele posten van do begrooting, zooals die door B. en W. worden voorgesteld, niet mee heeft kunnen goedkeuren. Als minderheid in B. en W., aldus spreker, acht ik me verplicht ook mijn opvatting kenbaar te maken. Al lereerst de opmerking dat het nieuwe model ge meentebegrooting voor een plattelandsgemeente vol gens mijn oordeel niet geschikt is. Verschillende pos ten zijn op deze begrooting niet duidelijk onder te brengen. Het bevreemde me zeer, dat ze dit model hebben voorgeschreven en ik zie er in dat na de distributie-chao9 en de giro-misère, ook een chaos in de gemeentehuishoudingen staat geboren te worden. Het zal me aangenaam zijn, wanneer zou kunnen worden aangedrongen op het behoud van den ouden vorm. Verder wil ik er op wijzen, dat de economische toestand na 1919 belangrijk gewijzigd is en voor on ze gemeent niet in gunsügen zin. De tijd is m.1 aan gebroken, om op vele posten te bezuinigen, vooral op de salarissen. Ik heb daarom het volgende voor gesteld: burgemeester f2500, wethouders f350 samen, secretaris f 2500, plus vrij wonen en f 150 voor den i Burgerlijken Stand: gemeenteontvanger f1000, amb tenaren ter secretarie f2800 samen, veldwachters samen f2600, bet vrij wonen of f2800 zonder vrije woning. Zoo wordt een verschil bereikt van fota&l f 3650. Verder bob ik nog enkele kleine opmerkingen, die ik straks bij d» bogrooting hoop naar voren te brengen. De heer Appel «egt ook deze begrooting niet zoo prettig te achten. Het is veel gemakkelijker de lx* grooting thuis te beetudeeren, wat echter door do omvangrijkheid- nu niet meer mogelijk la Voorzitter zegt, dat dit nu eenmaal' niet andors kan. Spr. gelooft niet, dat het goed is dat het oude selsel van de begrooting boven de nieuwe de voor keur verdient. Wel is waar, is het werk er uitgebrei der door geworden, doch er wordt een prachtig en beter overzicht mee verkregen, doordat vele posten meer gesplitst zijn. De heer Raat maakte ook aanmerking op de sala rissen, doch zijn voorstel zit weinig lijn in. Laten we aannemen dat verlaging noodig ia dan is het toch niet correct het salaris van den Burgemeester met 30 pet., van den secretaris met 17 pet, en van de wethouders met 50 pet. te verlagen We zullen er dat van den ontvanger buiten houden Vorder worden dan verscheidene salarissen in het geheel niet ver minderd. lot verlaging van de genoemde salarissen heeft de Raad niet de bevoegdheid, dus geeft het i voor den secretaris alleeen een groote administratie ve rompslomp. Wat het voorstel inzake de wethou ders betreft, kan lk me niet voorstellen, dat de heer Raat dit kan motiveren. Het werk der wethouders is van omvangrijken aard. Het is ook nu nog slechts een vergoeding, welke gegeven wordt f350 totaal is veel te laag. Ik geloof niet, dat de heer Raat in deze een oordeel kan uitspreken. Hij is nog niet bekend met het werk dat de wethouders tegenwoordig hebben. De geldelijke toestand in de gemeente maakt het bovendien niet noodig dat tot verlaging wordt overgegaan. De heer Hooij dankt den heer Raat voor hetgeen hij naar voren bracht, overtuigd als hij is, dat het met ernst gedaan ia De voorzitter antwoordde wel, dat het voorstel niet bijzonder in de lijn ia, doch in September 1919 kregen we van Ged. Staten het bevel om de salaris sen te verhoogen en te brengen voor den Burgemees ter op f2109—f2600, voor den socretaris op f2000— f 2500, voor den ontvanger op f 1200f 1600, een en ander volgens regeling in de 5e klasse. Gezien deze cijfers is het voorstel toch niet zoo ver uit de lijn. Op voorstel van een der raadsleden is toen aan Ged. Staten voorgesteld hert te brengen voor den bur gemeester op f 2800—f 3400, voor den secretaris op f 2500f 3100, voor den ontvanger op 11506—f 2100, welk voorstel met 7—-4 stemmen aangenomen werd. De heer Kapitein waa de voorsteller en het deed me daarom goed, dat het Juist de heer Kapitein was, die het vorig jaar voorstelde de bedragen te verla gen in verband1 met den finantieelen toestand' in de gemeente. Als Ged. Staten hierin niet zouden willen meegaan, zouden wij de 'begrooting niet goedkeuren. Als het voorstel gedaan wordt steun ik het oorspron kelijk voorstel van Ged. Staten, met bepaling van het salaris voor den ontvanger op f 1000 in verband met de vorminderdle werkzaamheden. Anders zal ik tegen de begrooting stemmen. Voorzitter: De gemeente Zijpe staat in de klasse waarin ze behoort De heer Hooij: Dan moet ik al heel mis zijn met de notulen. De heer Kapitein: Ik heb nu hetzelfde motief ala hèt vorig jaar om te verlagen. Als Ged. Staten het niet willen goedkeuren, zou ik willen voorstellen, om maar geen salarissen meer vast te stellen. Ik ben het gedeeltelijk met den heer Raat eena De functie van wethouder is een ambt en voor hen vind ik een i vergoeding van f350 tezamen te laag. Dat enkele j salarissen omlaag gaan, is heel gewoon. Als de Burgemeester verklaart, dat Zijpe er beter voorstaat dan elders, komt dat toch door de men- echen, van wie echter voor een groot deel het be staan zeer moeilijk ia Moet daarnaast staan een klasse die allee behoudt? f 3500 is voor den burge meester zeer hoog, eveneens f2200 voor den ontvan ger. Voor de politie is f30 niet overdreven. Wethouder van der Sluis motiveert he t voorstel waarom hij voor f2800 voor den burgemeester en f 2500 voor den secretaris ia Spr. gaat ook de presta ties na in het bijzonder van den secretaris. Bij een nieuwe benoeming zou ook fr2500 nog gemotiveerd zijn, al is het waar. dat bij een groot deel den finan- cieelen toestand niet rooskleurig ia De gem.-ont vanger vraagt met 1 Juli «ijn ontslag en verlaging van salaris zou voor hem een groot verschil in pen sioen beteekenen. Daarom meenden we, daaraan niet te moeten tornen. De wethouderssalarfssen wil lk niet over spreken. Het is slechts een vergoeding. Voor den veldwachter acht ik den tijd. nog niet gekomen om te verlagen. We hebben in 1919 wel het voorstel-Kapitein ge steund, doch daarmee was het salaris niet in top op gevoerd. Het kohier gaat toch reeds met f 11000 om laag, terwijl we ook nog de school te Burgerbrug be taald hebben. De heer Hooij gelooff eveneens, ten volle aan de ernst en plichtbetrachting van den secretarie. Spr. konjj op tegen een uitlating van den burgemeester, want de toestand in de gemeente laat het betalen van een hooge belasting niet toet. Velen wier eigen leven moeilijk is, moeten toch het hooge salarie van anderen opbrengen. Als de burgemeester zich daar van op de hoogte wil stellen, gaat hij maar eens in meer intiemon kring een onderzoek instellen. De heer Raat onderschrijft ten volle de ambitie en wilskracht van den secretaris, doch had dit liever onbesproken gelaten. Spr. memoreert dat er na het overlijden van den heer Boesen 260 sollicitanten kwa men op een salaris van f 1100. Volgons de begrooting van 1913 zijn de salarissen meer dan verdriedubbeld. Tot daar terug is niet mogelijk, doch om mede te werken Zijpe een welvarende gemeente te doen zijn, dienen we de noodige bezuiniging toe te passen. De motiveering van den heer Van der Sluis 19 niet juist, want 1921 gaf een batig saldo van ruim f20000, door de 4 maanden belasting. Daardoor kon nu het kohier verlaagd worden. Dit batig saldo hebben we echter het volgend Jaar niet Ala het zoo doorgaat moeten we het volgend Jaar weer verhoogen. Daar door hebben we schijnbaar dit Jaar een gunstig jaar. We moeten bezuinigen ala 't kan, niet waar het be lang van de gemeente geschaad wordt Wethouder tan der Sluis is van oordeel, dat bij de bogrooting tan 1925 meer te bespreken valt Het gaat nu voor 19?4. De heer Appel: Hoe staat het in het voorstel Raat met de verboogingen? De heer Raat: Ik wil voor één Jaar. Ik meen, dat we geen recht hebben oen hoog salaris te bepalen, dat door anderen betaald moet worden. Ik geloof, dat we ten slotte bij Ged. Staten succes «uilen hébben. De heeren spreken daAr wel van bezuiniging, doch daar van is in de praetijd niet veel van te bemerken. De heer Appel vindt het voorstel van den heer Raat te laag en wil daarom de periodieke verhoogingen handhaven. Wat de secretaris betreft, wil spr. het sa laris niet lager bepalen als dat van den Burgemecs ter. Het salaris voor de wethouders acht spr. niet te hoog. Voorzitter wijst er op, dat het spreken over de sa larissen van Burgemeester, secretaris en ontvanger niets baat. Er kan voor den secretaris een groote rompslomp mee voorkomen worden. De heer Hooij: Als Ged. Staten niet willen bezuini gen door de salarissen te bepalen volgens den wensch van den Raad, geef ik nooit mijn stem aan deze salarissen. Voorzitter: Hert wordt niet goedgekeurd. Do heer Hooij: Dan laten ze het maar. Dan stellen ze het zelve maar vast. De heer Brak merkt op, dat de Raad de bevoegd heid in deze mist Spr. gelooft zeker, dat Ged. Sta ten te eerdger tijd met verlaagde voorstellen zullen komen. Het Rijk gaat voor en dan moéten Ged. Sta ten volgen. Als het wothouderschap een ©erebaantje moest wezen, was het hoog genoeg, doch er kan een wethouder komen die voor zijn brood moet werken en dan is f 175 veel te kort Het eischt veel meer, vooral als do taak wordt opgevat zooals het moet. Het ia ook nu een vergoeding, doch geen. salaris. De ambtenaren zijn opgeroepen op het tegenwoordige salaris. Gaat het nu aan dit zoo maar te verlagen? Ik aebt het niet in den haak. Voor onderscheidenen is het 'betalen der belasting moeilijk. Ik geef dat toe, doch tot 1920 hebben we zeer goede Jaren gehad en tot 1919 hebben da ambte naren armoede geleden. Het is zeker waar. dat de jaren 1921 en *22 voor de veehouders buitengewoon slecht geweest zijn. Het was echter geen gevolg vaa den prijs der producten, deze waren gemiddeld mer- J kelijk hooger, doch het was een gevolg van den on- gunstigen toestand van het weer. In 1923 zal het be drijf veel gunstiger uitkomen. Vooral de lage salaris sen moeten we zoo weinig mogelijk aan tornen. Het is niet meer dan billijk wanneer we de ambtenaren nog een poosje hun salaris laten behouden. Burge meester De Moor geniet f3500. Die zou er geen lost van hebben als het wat minder was, doch daarvan moet het niet afhangen als de capacieteiten er zijn. Het moet geen eerebaantje zijn, zooals vroeger. Ik geef den Raad in overweging, treedt niet te veel in het salaris van de ambtenaren., vooral niet van die beneden f2000. moet worden. Maakt u er een voorstel van, meneer Appel? De heer Appel: Ja geneer de vooriztter: Voorzitter: „Noumet kennelijke teleurstel ling. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4. Voor de heeren Doorn, Brak, Hooij en Appel. Tegen de heeren Schilder, Hoedjes, De Wit, Kapitein, Nannis, Raat en v. d. Sluijs. Voortgaande, wordt vervolgens op voorstel van den heer Hooij besloten, den post van f 156.80. toeslag pensioen mevr. Wed. K. Slot te schrappen. Hiertegen stemde alleen de heer v. d. Sluijs. Do heer Doom maakt aanmerking op den post van f100 vergoeding kantoorhuur van den gem.-ontvan- gor. Wie ontvanger wil zijn, moet ook zorgen, dat hij de gelogen hoid daartoe heeft. Spr. kan de nood zakelijkheid dezer vergoeding niet inzien, iemand die een bedrijtf doet, moet toch ook zorgen, dat hij dit uit kan voeren. De heer Hooij is het hiermee eens. Zoolang do te genwoordige ontvangr de betrekking vervult, wil bij deze vergoding echter geven, doch daarna schrap pen. Spr. meent, dat do aanstaande nieuwe Ontvan ger zijn werk ter secretarie behoort te doen. Na over leg zou hij zelfs geheel op de secretarie werkzaam kunnen zijn, dit zou dan een ambtenaar uitsporen, of besparing op het ontvangerssalaris geven. Voorzitter meent, dat dit ideo van later zorg is, als er een nieuwe ontvanger noodig is. Inmiddels kon de post gehandhaafd blijven. De heer Kapitein is eigenlijk wat verbaasd over dezen post. Hij dacht, dat de ontvanger bijna geen kantoor moer behoefde té houden. De gemeentebela*. ting wordt geïnd door den Rijksontvanger, de schoolgelden door de politie, wat blijft er nog over? Voorzitter zegt, dat de heer Kapitein overdrijft, het schoolgeld wordt niet opgehaald door de politie. De heer Kapitein meent, dat hij dan zeker zoo ge- fukkig ia De heer Brak merkt op, dat do kosten der zeker heidstelling van den gem.-ontvanger op denzelfden voet beschouwd kan worden ala de kantoorvergoo- ding. We gaan weer verder. De heer Raat stelt voor, om den post: Kleoding en uitrusting voor de veldwachters f 400, met de helft te verminderen. Hij motiveert dit, omdat de salaris sen a f 1400 voor ieder met vrije woning, z± zeer vol doende zijn. De heer Nannis is niet voor verlaging van deze sa- werd twee Do heer Doom zou een verlaging wenschen van 20 pet. Er kan rekening mee gehouden worden dat hetlarissen. Toen we drie veldwachters hadden, laatste jaar tientallen van boeren geen cent belas- het een respectabel bedrag, maar nu doen de ting betaald hebben, wat spr. positief bekend ia Dit veldwachters het werk en is hun drukte dus toege- teekent wel den finantieelen toestand. nomen. Zij presteeren het werk van drie, en dan ia Voorzitter: Ook 20 pet van het presentiegeld. het salaris niet overdreven. De heer Doorn: Ja. De heer v. d. Sluijs is ook van die meening, de De heer Hooij wijst er op. dat de ambtenaren een veldwachters hadden vroeger een buitengewoon vaste betrekking hebben. De boeren en zakenmen- slecht salaris, nu ze in wat gunstiger conditie vorkee- scben moeten maar zien rond te komen. De ambte- ren, wil spr. niet direct verlagen, naren gaan onbezorgd de toekomst tegemoet. Ze heb- De hoer Kapitein meent: Vroeger kregen ze zoowat ben vast werk en pensioen. niets, nu hebben ze een gewoon, normaal salaris, dat De heer Doorn zegt, op een desbetreffende vraag behoort te blijven zooals 't nu ie. de kleine salarissen te willen uitzonderen. De heer Appel onderschrijft de meening van den Na verdere discussie, waarbij de voorzitter de sa- heer Nannis. Bovendien wil spr. aan de lagere sala- larissen volgens de begrooting en bloc in stemming rissen niet tornen. wil brengen, wordt na verschillende bedenkingen be- De heer Hoedjes is ook van deze gedachte sloten, deze post voor post te behandelen. Ofschocn de heer Raat het voorstel had gedaan, de Salaris burgemeester, f3500, 9 tegen, 1 voor (v. d. vergoeding voor kleeding en uitrusting der veldwach- Sluljs), 1 blanco (de heer Brak, omdat de Raad !n tors te halveeren. brengt, voorzitter den voorgestel den deze niet bevoegd is.). post voor salaris in omvraag en wordt deze met 10 te- Wethouders, f 700, Hoedjes, Hooij, Raat tegen, alzoo gen 1 (de heer Raat) goedgekeurd, aangenomen. De heer Raat laat vorder den door hem bedoelden Secretaris, f 9000, met 7 tegen 3 et voor, 1 blanco, post voor kleeding rusten, en wordt deze ook goedge- verworpen. De heeren Van der Sluis, Kapitein en keurd. Nannis voor. Ten slotte komt 't op hetzelfde neer, zullen zoowel Ontvanger f 2200. voorzitter als de heer Raat gedacht hebben, maar De hoer Brak merkt op, dat voor 4 maanden beslo- geheel in orde was het natuurlijk niet: ten ls, dit te handhaven in verband met zijn ontslag- De heer Hooij vraagt, en verkrijgt inlichting om- aanvrage op 1 Juli. Moet daarover nu weer gestemd trent post: subsidie politieschool te Hilversum, f 20. wordei}? Do post wordt goedgekeurd. Voorzitlbr: U weet hoe ik er over denk. De heer Doorn valt den post van f 636 aart voor Voor alleen de heeren Appel en Van der Sluis, al- subeidión van scholen voor het Nijverheidsonderwijs, zoo met 8 voor, 2 tegen en 1 st. blanco verworpen. Hier blijkt oa f 400 onder te zitten voor hot land- Presentiegeld, f4. per vergadering, met 5 et. voor bouwhuishoudonderwijs Is dat gemotiveerd? vraagt en 6 st tegen verworpen. Voor de heeren Kapitein, de heer Doorn, 't Is toe te" juichen, dat we vakondor- Nannis. Brak, Appel en v. d. Sluis. wijs subsidieeren, maar om voor dat koken en bak- Ambtenaren en bode f 3200. ken en braden f 400 uit te trekken, daar kan ik me De heer Appel vindt, dat het niet aangaat te veria- niet mee vereenigen. gen, waar de le ambtenaar voor 3 jaar terug op Als voorzitter zegt, dat het een tweejarige cursus f2400 benoemd is. was, die volgend jaar eindigt, zoodat de subsidio De heer Hooij deelt het gevoelen niet. Do tijdsom- niet ingetrokken kan worden, hooren we er verder standigheden laten niet toe, dergelijke bedragen van niets meer over en wordt de post goedgekeurd, de ingezetenen te ontnemen. Als de omstandigheden Oe heer Appel keurt het af, dat de gemeente voor het niet noodzakelijk maakten, zou de belofte go- rljkelui's-ki aderen het schoolgeld moet betalen als ze stand gebleven zijn. naar H.B.S. of Handelsschool gaan. Voor onvermo- De heer Kapitein: De functie van secretaris eischt genden acht spr. het uitstekend, maar voor gegoeden den geheolen persoon en we hebben iemand van bij- niet Er is wol nieia aan te doen, het wordt je van zondere capaciteiten. Veel steun hebben we van den hoogerhand opgelegd, maar spr. wil deze meening heer De Boer, zoodat ik niet den moed heb voor hem toch uitspreken, met verlaging accoord te gaan. Waar bet salaris van Het onderdeel: onderwijs aan schoolvrije jeugd den len ambtenaar in overeenstemming dient te zijn blijkt totaal f 1131 te kosten. Dit geeft den heer Hooij met dat van den secretaris, acht ik het beter over aanleiding tot de opmerking, dat dit niet klopt mer den len ambtenaar te spreken, nadat het salaris van de verklaring van B. en W., dat dit onderwijs hoog- deD secretaris positief vastgesteld is. stens f 850 zou kosten. De heer Raat wil den poet met f400 verminderen. Voorzitter licht toe, dat de belooningen aan de on- De secretaris licht toe, dat de le ambtenaar een derwijzers f850 zijn, doch er komt wat bij aan ver salaris heeft van f 2400. de 2e ambtenaar f 400 en voor lichting, en verwarming, leermiddelen en peneioens- elk. der 2 boden f 200 wordt betaald. kosten. Mot 4 stemmen voor en 2 blanco wordt hot voorstel- De heer Hooij ziet, dat ook wel, maar dan hadden Raat verworpen. B. en W. dit bij hun voorstel moeten meóedeelen. Hot voorstel-Raat, salaris burgemeester f2500 Spr. zegt, dat niet, omdat hij niet voor dit onderwijs wordt met 6 voor, 4 togen, 1 stem blanco aangenomen. i8, maar ons is voorgespiegeld, dat H 850 gulden zou Vooratel-Raat, salaris secretaris ƒ2500 wordt 6 st kosten, daarop is het voorstel aangenomen, en niet voor, 4 tégen en 1 stem blanco aangenomen. Voor de op f 113L heeren Schilder, Hoedjes, de Wit, Doorn, Hooij, Raat. Nadat voorzitter nog heeft gezegd, dat vroeger de Ontvanger f 1000 wordt met 7 et. voor, 3 tégen en 1 belooningen f 2350 bedroegen, en daar do bijkomen- stem blanco, aangenomen. de kosten ook nog bijkwamen, en dat B. en W. daar- De heer Hooij stélt voor, het presentiegeld' der 0p zijn. zegt de heer v. d. Sluijs, dat de raadsleden te bepalen op f2b0. Voor stemmon <jé hoe- heor Hooy ge^k heeft, en w. hadden er op moe ren Schilder, Hoedjes, De Wit, Doorn, Hooi) en Raat, wijzen, dat er nog oen en ander bijkwam, tegen de heeren Kapitein, Nannis, Brak Appel en v. heer Hooij stelt vervolgens voor, den post: bo- d. Sluijs. Dus aangenomen, mot 6 tegen 5 stommen. i0r>ning voor de dokters en vroedvrouwen te verlagen Do heer Kapitein zegt, des avonds -te willen verga- met totaal f goo, <iat is van f 3200 op f2400. Voqr de deren. Dan gaat het wel voor f 2o0 en wil ik t wel (jolctens wenscht hij ieder f 800 en voor do vroedvrou- voor f 1 doen. wen ieder f 400 Voorzitter zegt, dat nu het presentiegeld bepaald hoer Nannis wil niet ever de dokterssalarissen is op f2.50. Een voorstel om avonds te vergaderen, 5preken, omdat bij niet weet wat zij hiervoor pres- kunt u doen. teeren. Maar voor de vroedvrouwen wenscht hij geen De heer Kapitein handhaaft zijn voorstel en zal hetverlaging. Do vroedvrouw te Oudesluis vervult reeds in eene volgende vergadering indienen. 25 a 30 jaar hare functie, vóór den oorlog was hare De heer Raat stelt voor, het salarie van den len beloning niet overeenkomstig hare preetatios, en ambtenaar ter socrotarie te verlagen van f2400 op l8 »t thane onbillijk haar salaris to verlagen, f 2000; voor de andere ambtenaren de belooning to heer Kapitein betoogt, dat deze belooning voor laten zooals ze zijn. 1 doktere en vroodvrouwen feitelijk komt ten bate van Aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de nee- behoeftige menschen. Nu «au het kunnen gebeuren, ren Schilder, Hoedjes, De Wit, Kapitein, Appel, Hooij lk nlöt dj* hot zóó is, maar het zou mogelijk en Raat. Tegen de heeren Nannis, Doorn, Brak on v. kunnen zijn, dat bij salarisverlaging de arme men- V8, schen iets minder goed behandeld zouden worden. Bij den poet: Belooning Ambtenaar v. d. Burger- gn daarom is spr. or niet voor deze salarissen te ver- lijken 8land f350, wenscht de heer Appel deze te verminderen met de helft HIJ meent dat de ambte- he«r Ra&t hoeft niet durven voorstellen deze sa- naren het hieraan verbonden werk doen in kantoor- 1^3^ verlagen, omdat hij overtuigd is, dat het uren der gemeente-secretarie, dus in den tijd, waar- nlet t0 nyna.1 té betaald wordt selfs nu nog niet de gemeente al reeds voor betaalt Het voorstel-Hooij wordt niet verder ondersteund. Op verzoek van voorzitter geaft de secretaris toe- gy ^en post f1500 voor werkverschaffing, zegt de lichting, welke arbeid er aan de functie is verbonden, heer Nannis, dat hij op grond van de werkeloosheid Do heer Appel begrijpt heel goed, dat er work aan jn het vorig Jaar en de donkere vooruitzichten voor verbonden is, maar het gebeurt onder de kantooruren landbouw, ongetwijfeld dezen winter omvangrijke der gemeente. werkloosheid is te duchten. Wij hebben, zegt spr.. De heer Hooij is H mot den heer Appél eens, doch geschat, dat er van 1 Januari tot 30 Maart gemiddeld de heer Kapitein betoogt, dat de secretaris zich ook 30 werkeloozen kunnen zijn. Aangezien wij van oor- niet stipt houdt aan do kantoortijden, en vaak «al <jeei dj* aan de werkloozen productief work werken voor de gemeente buiten den kantoortijd. We moet worden geboden, om In hun onderhoud te kunnen nu wel bezuinigen, maar het moet to verde- vooralen, meonon wij, dat.een belangrijke post hier- digen zijn. Kon andors wel eens eene bezuiniging voor op de begrooting moet vooTkomen. Het voor zijn ten schade der gemeente. gestelde bedrag is niet voldoende. Stellen we de te- Voorzitter zegt, dat do kantoortijd is van 92, doch locning op f3 per dag, dan is ongeveer f6000 noo- de ambtenaren zitten alken dag tot half vijf. Ik ba- dig. Aangezien de gemeente zelf moeilijk work kan grijp niet, dat op denen poet nu ook nog beknibbeld geven, stellen wij voor, zegt de heer Nannis, e©n

Schager Courant | 1923 | | pagina 5