Tsjecho Slowakije. Raad Barsingerhorn. zijde, kwam men in deze buurt op bet idóe om er i er 3 van de 4 van onze uitwisselingsploeg onderweg', een markt gevestigd te krijgen. Deze Prochazka heeft tot zijn 25ste jaar gestudeerd Nadat ondergeteekende met u mijnheer de Redec- en heeft den titel van landbouwkundig ingenieur, teur in uw kwaliteit als lo.-Burgemeester van Scha- Dan had de heer Prochazka nog een zoon, maar die gen hierover eene bespreking gehouden had, hebben is in den grooten oorlog gesneuveld. Die zoon was wij nog eene bespreking hierover gehad van belang- electrotechnisch ingenieur. Het overige fanriliecom- hebbenden van de Laagzijde en Molenstraat, waar pi ex is getrouwd. het comité door U vermeld, benoemd werd met on- j En nu do gebouwen. Het woonhuis is verbazend dergeteekende als voorzitter om de belangen van bo- groot, tweehoog met zolder en kolosale kelders er on- vengenoemde buurt te behartigen en tevens nog eens j <ier. Hot is 200 jaar oud ongeveer, maar dat is niet te informeeren naar de mogelijkheid of er kans van j ^oo erg, het kan nog wel eens zoo lang mee. De heer slagen bestond, wanneer het comité dit verzoek bij Prochazka heeft dat geheele gebouw voor woonhuis den gemeenteraad aanhangig maakte. Aangezien de lang niet noodig, het is zoowat een hotel en daar resultaten van dit onderzoek niet zoodanig waren, bij een practisch man is, verhuurt hij or kamers van. Hoeveei menschen er eigenlijk onder dat dak woon den kon Bosch na een bijna viormaandelijksch ver blijf nog niet zeggen. De heer Bosch had or voor zichzelf ook een aardig vrij kamertje, daar dit huis echter, evenals vele oude huizen, hoogst onpractisch gebouwd Is, moest hij eerst door h lange gang ,dan door een -kamer die aan een bejaarde vrouw verhuurd was om op zijn kamer :e komen. Dat oude menschkookte en braadde alles op die eene kamer en daarbij gaf ze zelf een vreeso- lijke reuk af, terwijl ze bang voor frissche lucht was en dus nooit geen raam open zette. Ook hield ze zich volgens Bosch, onledig met het kwoeken van men schel ij.ke kleingedierto. Met een vaartje en zonder ademhalen passeerden we dan ook haar verblijfplaats Het huis staat aan een der grootste straten van Cas- lav. Bij het huis staat het magazijn, oen flink ge bouw, dat met den stal die er aan vastgebouwd is, in 1907 nieuw is gebouwd. Onder in het magazijn staat dat er gegronde hoop bestond op succes, heeft dit comité gemeend, dit verzoek te laten rusten. Het comitó zal echter steeds paraat blijven, om waar het noodig ia, de belangen der buurt te behar tigen. Dat dit comitó als feestcomité zou benoemd zijn, bij voorkomende gelegenheden, is geheel uit den duim gezogen van den verslaggever van het Noord- hollandsch Dagblad; ware dit zoo, zou schijver dezer regelou dadelijk bedankt hebben als voorzitter, om dat hij hiervoor niets voelt. Aangezien oer op de vergadering besloten word.' om geen publiciteit aan do bespreking to geven, is don inzender van hot stuk in hot Noordhollandsch Dag blad dan ook al door tfet comitó aan het verstand gebracht, dat dit geon pas gaf en in ieder geval, wanneer hot wenschelijk geweest was om er een be richt van in de courant te zetten, (fit in ons plaat selijk blad behoorde te geschieden. Om onze wenschen bevredigd te krijgen, lijkt het mij bovendien niet erg versUindlfl om op dei» mwder onie buurtlwlang^u do maalslool voor hot malon v&n a io Rraan en do ha- te behartigen. I v©rpletmachine, op den eersten zolder de Kleine ge- U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de i rcodscbappen on den tweeden zolder is de korenxol plaatsruimte. i der- Een flinke hoevoelheid' blauwm aanraad lag Hoogachtend, daar- Voorts waren er de groote graanschuur en de B. BERENDS. machinobergplaata. Die graanschuur was van drai- neerbuizon gebouwd. De hoor Prochazka had nl. een familielid die fabrikant van die buizen was, deze had oen groote partij ongeschikte huizon en daar heeft do heer Prochazka de schuur en eon deel van den hof muur van gebouwd Dit is werkelijk oen mooi gezicht groote on klolne zijn er op model af in verwerkt. Doorregenen hooft goon last, daar do muren wel zoo dik zijn, dat dit uitgesloten ia Beate landbouwmachine® xiin ct ia dit land, o.a. daar de Caslavor dagen van mijn kameraad gelold I was daar oen prachtige olectromotor voor malen, ha* waren. Den vorigon Woensdag bij het avondeten verpletten, den slijpsteen, de zaagmachine, de baksel- doelde ik den heer Rosl moe, dat ik den volgenden j machine en de dorschmachine te drijven. Verder van dag naar Caslav ging, daar mijn kameraad op 't alle machines, o.a. een nieuwe machine om de sul- punt van vertrekken stond. Wat den heer Resl oen kerbieten uit te ploegen, dit ging heel goed. Borovsko, 24 October Er kwam oen briefkaart uit Caslav met hot ver zoek om over te komen, en liefst zoo gauw mogelijk, schrik bezorgde, daar hij dacht da/t ik meteen van daar vertrok. Dat waa echter geenszins mijn plan. Donderdagsmorgens om half elf stond Ik reisvaar dig. Nu de staL Dit is een modern ingerioht gebouw, ook met e toenon zolder, deze zolder is eon ter in - - ijzer gobouwd on steunt op jjzereii pilaren. Allea Ala rmm van afvaart gold weer Zruc maar er in ondergebraoht, de koeien, (klein 80), 6 ditmaal kon tk den autobusdienst van Dolnt Kralo-4 paarden, 2 geiten en eenige zougen, mest- vlco—Zruc, niet gebruiken, daar die °p de verbin-1 varkens, een dek boor en des naohts de oenden. ding Zruc Svétla rijdt. Dus moest ik wandelen over Xn het midden is oen groot waterreservoir, dat door Vonsoves. Dus eerst naar de Zeli-vka, ouzo rivier zon- eon flinke perspomp, van buiten, gevuld wordt, der bruggen. Ditmaal was er echter niet aan door- Uit hot reservoir gaat liet water voor do koeien waden te donken, daar het op t heden eon 'tamelijk 0n ossen in do zclfdriukinriohting, die preoiee wijde, diepe en snelstroomende rivier is. Maar bij dezolfdo is als op sommige boerderijen in Holland, den molen wist ik' een man en een houtvlot te bo-Als men dan nagaat dat deze in .1907 gebouwd is, machtigen, die mij naar den anderen 'kant van 't wa- kan men wol begrijpen, dat do landbouwers hier ter voeren. Toen langs 6toilo, smalle boschpaden., een niot achterlijk zijn. wandeling, die om dezen tijd weinig bekoring heeft, I Evenals op Borovsko wordt voor het rundvee daar die boschpaden letterlijk volgowevcn zijn door allee gehakseld, behalve do biotenhladoren. Ook nijvere spinnen on men met oen net van kleverig was een flinke voor goot aanwezig; zo zien er hier spinrag omgeven wordt. Verder dbor bouwlandpa- n.L kwaad in om hot vee van den grond to vroren, den, en modderwegen, totdat den goeden weg kreeg. ik1 voorbij Vonsoves dat is niet zindelijk genoeg. Doprnet vele bieten- bladoronvoeren waren de dieren echtor toch zoor In klein 2 uur was ik te Zruc, maar vool to vroeg vuil Ook vanzelf omdat er geen stalion waren, voor hot spoortje. Dus besloot ik verder te wandelen gewono staanplaatsen, geen tusschonsohotten en naar Zbrnslavico, dat aan donzelfden spoorweg ligt. achter do koeion oen smalle iergoot. Zoo zijn op Het was nogal eon gowaagde onderneming, daar ikolken hof te stallen. Als dc stalknechts komen om niets van de dionstregeling afwist en het de laatste j de most uit to rijden, wat overal drie koer per dag gelegenheid was om weg te komen, miste ik die, dan I gebeurt, geven zo een schroouw en alle koeien moest'ik onderweg logeoren. Maar ik bon ecu soort ïoopen donzelfden kant om en blijven prooies zoo geluksvogel, daarom waagde ik het erop. En dit wil I staan, totdat het mestrüdeu gedaan is. Hieraan zijn ik even opmerken: die geen gelukkig gesternte ze van jongs af gedresseerd; hot is werkelijk een hooft, moet nooit in dit land gaan reizen, hij raakttypisch gozicht van ergernis zijn haren of in 't ergste geval zijn ver- j Do kooien en ossen waren echter lang niot zoo stand kwijt. I goed als die van den hoor Resl, de ossen waren Precies half 3 was ik in Zbraslavice, vlug eenmager en de koeien was een allegaartje, er waren kaartjo gokocht en metoen kwam het spoortje aan. Hot mooiste van de zaak was, dat het spoortje eon half uur over tijd was. En ik had in 4 uur tijds pre cies 20 K.M. gewandeld, feitelijk een record in berg en heuvelachtig terrein. Waardo lezer, wie uwer zou er aan denken, te voet van Winkel naar Alkmaar te gaan? Zbraslavice ia een tamelijk flink dorp, een flinke school staat er. 00 't gebied van scholen zijn ze hier speciaal, geen dorp, of 't hoeft zijn school en meestal is het t grootste gebouw. Ondortusschen had ik plaats genomen en voort ging het met slakkengang.Het landschap werd gaandewg veel anders dan op Borovsko, minder heu velachtig, minder bosschen, en verbazond veel bie tenteelt. Bij elk sttation lagen massa's bieten gereed voor verzending. Er log'nog tamelijk veel klaver en lucerne op 't veld, dit is het tweede gewas dat voor zaad geteeld wordt, t Heeft echter veel van 't weer geleden. Ook de heer Resl. had 12 HA. klaver voor zaad, die is echter al lang goed en wel finnen. In Kutna Hora, dat in 't Hollandsch vertaald Koe- tenberg is, moest ik overstappen. Dit is oen flinke stad en heel erg in H lah gebouwd, daarom zijn er twee stations, Kutna Hora Mésto en Kutna Hora Sedlec, zo zijn hier ook specialiteit in het hebben van ollenlange stationsnamen. Het laatste moest ik overstappen en als poodig kon ik weer verder. In Kutna Hora zag ik voor 't eorst, zoo lang ik hier ben een bekende Hollandscho naam. Bodrich Klein, wat vrij vertaald Dirk Klein is. De naam Polak komt ook veel voor, maar is moer een internationalen Joden naam. In Caslav aangekomen aan eon paar kleine Jongens gevraagd waar Pan Franlisek Prochazka woonde. Deze brachten mij aan een adres, maar dat was de hoer Josef Prochazka. Deze naam is hier nl. nationaal, gelijk het Hollandsche Jahson en het Duttsche Mülior. Ik wna echter dicht bij mijn doel oh eon paar mtnuton later was ik aan H goede adres. Mot dat was het vijf uur. En nu hot volgendo om u eon denkbeeld te geven \an het reizen in dit land. Carlav ligt rechtuit ge meten 35 K M. van Borovsko. Daarover heb ik otf uur gereisd. Maar nu het aantal K.M. dat ik ge reisd hob. Van Borovsko naar Zruc is 9 K.M., per spoor van Zruc naar Kutna Hora Sedlec is 45 K.M„ van die plaats tot Ceelav is 11 K.M. Totaal dus 66 K.B., toch is het de kortste weg. Maar wogen on spoorwegon hebben wol zoo'n gril lige richting dat dit den weg 2/3 langer maakt. Dit ia een noodzakelijk kwaad wegens terreinmoeilijk- hedon. Maar verder. Bosch on ik natuurlijk woor volop in 't Hollandsch aan het woord. Iaa; ik even do familie Prochazka voorstellen. De heer Prochazka is ongeveer 60 Jaar oud on oen zeer ontwikkeld mam Bosch achtte hem èn om zijn kennis èn om zijn persoonlijkheid hoog. Zoo ik reeds schreef, heeft hij Denemarken en Zwe den bezocht ter bestudeernig der landbouwtoostan- den aldaar. De vruchten daarvan zijn in zijn bodrijf duidelijk merkbaar, dit ia ingericht op een manier waar vele Hollanders nog van kunnen leeren. Hij spreekt zeer goed Duitsch en is oen goed en beza digd man. Mevrouw Prochazka was op reis, haar heb ik dus niet gezien. Er was een telegram geko men van de pasgehuwde dochter (waarover ik ge schreven heb) dat die ernstig ziek was, dus was zij hoel naar Opava. De Jongsto zoon was tihuis, die studeert op de hoogore landbouwschool. Een andere zoon is, of liever was bij Bosch in Valthormond in Drento. HU is nl. Juist vandaag vertrokkon naar huis. Ook mijn plaatvervanger, do jongeheer Resl is gelijk met hom op weg gegaan. En de heer Bosch is gisterochtend vertrokkon en is dus ook nog onder weg, dus terwUl ik hier rustig zit te scbrijvon, zUn er Thj\ dio in eon dierentuin tnuisbohoorden. Ik was er bij dat zo gemolken worden en de mePk werd opgeschreven, 6 liter por dag was al veel. Maar het voor voor do beesten deugde ook niet. Zo kregon niets anders dan oen bootje stroohaksol en veel suikerbietenkoppen en bladen. Alleen do ossen kregon kortvoer, ornaat die allo dagen zwaar moes- ton werken. Do paarden waren best; er was één merrie bij. die had ik hier nog niet gezien. Ook de varkenshokken waren jjractisch ingericht, van «ijzeren stongep. Bij de zougonhokken waren aparte igcfcnvoerplaatsen; door een klein deurtje konden do biggen er in komen on do zeug niet De geiten dienden ervoor om mot hun molk do biggen groot te brengen. Geitenmelk geldt hier als pen speciaal biggenvoer, al krijgen ze or maar kleine hoeveel- hoden van., Voor do varkens geldon aardappelen 41 s hot hoofdvoedseL Op elke hoererij ziet men 'do groote kookkotels oi stoomkókers staan. Achter do hof was do boomgaard en do groenten- tuin omringd door een bijna drie motor hoogon muur. Do boomgaard was goed in ordo; boste soor ten vruchten waren hier pok noten. De opbrengst van allee was eohter dit jaar boneden het middel- matigt?; alleen pruimen zijn or overdadig voel, ik heb nog nooit zoo'n vruohtenopbrengst gezien als die dor pruimen. Die groentontuincn Jhebben in dit land niet veel te beteekenon, ze zijn meestal zoo groot als een Hollandsch bleekveld. Wat uien, witte kool on knolselderio ia alles wat or in voor komt. Do heer Proohdzka had dit jaar voor 't eerst boerenkool in den moestuin, dio wordt hier anders nooit gezaaid en nu maakto hij «ioh vreoeelijk onge rust over dio bouworij, daar or wel bladoren aan kwamen, maar geon kolen or in; ze wou niet sluiten. Bosch had hom gerustgesteld, door to zeggen dat boerenkool niet sloot, maar toch ver trouwde hij dat zaakje maar half. Ik geloof wel, dat deze groentesoort op Cdslav in ongenade is gevallen. Nu ietd over Céslav. Hot is oen stadje met ongo- voor 10.000 inwonors, enkele kleine fabrieken zijn or. Hot hoofdbestaan der bevolking is do land bouw on het garnizoen. Dit land lijdt nJL in hooge mate aan de militairistiBohe' koorts. In het stadje zijn'twoe groote kazorae'a bevolkt door een massa soldaten. Vlak buiten de stad hebben ze hun oefenterrein, een verbazend groot grasveld met loopgraven on al dergelijke borabario. 's Is feite lijk zonde van dio groote oppervlakte land. De grond is hier verbazend vruchtbaar en dit veld brongt niets op. Als men het stadje doorloopt ontmoet men telkens heele troopen soldaten, veelal met muziek voorop en zoo niet dan zingen ze hun marschon. Zondagsmorgens ia or markt van allerlei eetwaren, pluimvee, fruit, manufaoturen en galan terieën, kortom eon allogaartj oemarkt. Dan is het druk op het mooie marktplein. Donderdags is or varkonsmarkt on zoven maal nor jaar een groote markt; daar wordt al 't mogelijke verhandeld, be halve voo. De straten zijn haast onbegaanbaar v4n hot velo slijk, door do geweldige bietoutrans^orton. C&slav heelt oen gebrek, er is goen waterleiding on geen water genoeg. Good drinkwater moet heinde en vor vandaan gehaald worden. Regenwater wordt in dit land tenminste de streken dio ik bezocht heb. niot gobruikt on wel om do (redon, dat er zooveel duiven worden gehouden, dio bevuilen do daken on maken hot gebruik van regenwater onmogelijk. Ik kroeg een brief uit Winkel dat daar ook al veel duiven waren. En dit bracht me aan H nadenken. Ik heb hior nl. de groote schade gezien die de duiven teelt aan den landbouw toebrengt. Dit land is uitste kend geschikt voor producten. Maar de verbouw is gewoon onmogelijk door de vele duiven. Ook de wikken worden tamelijk door ze toegetakeld. Als die duiventeelt in Holland 'n bevlieging s, dus van voorbijgaanden aard, is het goed. Zijn echter de men schen van plan een complete duivenhouderij aan te leggen, dan hebben de landbouwers te kiezen tus- schen veel erwten of in 't geheel geen erwten te zaaien. Zaaien zij nl. allen veel erwten, dan blijft de schade procentsgewijze meer beperkt Zoo niet dan wordt de erwtenbouw onmogelijk gemaakt, net e hier voor jaren is gebeurd. Verzoek. Alle correspondentie voortaan aan mijn Hollandsch adres to richten, daar mijn dagen hier geteld zijn. Wordt vervolgd. Vergadering op Dinsdag 80 October 1923, des mid dags half drie uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dx^ burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Het aantal leerlingen op de Winteravondschool be droeg in Barsingerhorn: 15 jongeren en 7 ouderen; Kolhorn 14 Jongeren. Ged. Staten verleenden hun goedkeuring aan de levering van electrischen stroom aan enkele inwo ners in de gemeente Wieringerwaard. Van den heer J. Kistemaker was het voorstel inge komen om het raadsbesluit te herzien waarin was geregeld de finantieele regeling over den kaaimuur in verband met hot bieten lossen en eveneens het voorstel om de kermis te Kolhorn een week later te houden, omdat deze thans midden in den oogsttijd viel. Beide voorstellen gingen naar B. en W. om prae- advies. Van de Malerij De Ster waa een adres ingekomen om billijken Btroomprijs voor de'drijfkracht. Kon de stroomprijs niet anders geleverd voor 8 4 9 cent, dan was men verplicht andere drijfkracht aan te schaf fen en het contract op te zeggen. Voorzitter zegt dat aan het P.E.N. was geschreven om voor De Ster van het P.E.N. een billijker tarief in rekening gebracht te krijgen, dan kon ook de ge meente goedkooper leveren. Er was op dezen brief nog geen antwoord ingekomen. En waar 14 4 15 Nov. dit contract eindigde en schriftelijk moest worden opgezegd, stelde voorzitter voor zich niet aan deze be paling te houden, maar den datum van opzegging te verlengen tot dat in deze kwestie een beslissend re sultaat was verkregen. De heer Spaans meende te moeten begrijpen dat er dus thans over deze kwestie niet verder werd ge sproken. Voorzitter zeide, dat dit de bedoeling was. Na het antwoord van het P.E.N. komen B. en W. met een advies. Den heer Engel is het voorstel nog niet erg dui delijk en spr. wijst op een clausule in het adres van De Ster, dat men eon billijker prijs wil. En deze prijs is billijk, gezien de resultaten van het Gem. Be drijf. Wil men een goedkooper stroom, dat kan spr. begrijpen, maar deze btroomprijs is daarom nog niet onbillijk. Voorzitter herhaalt het beter te vinden deze zaak te laten rusten tot van het P.E.N. antwoord is ge komen. Algemeen goedgevonden. Van het Hoofdbestuur van Het Witte Kruis is een verzoek om subsidie ingekomen voor don ontsmet- tingadienst, die in verschillende plaatsen wordt ge houden, w.o. Alkmaar. In een memorie van toelich ting wordt er op gewezen, dat van dezen dienst min der gebruik wordt gemaakt, mede oorzaak van den verbeterden gezondheidstoestand. B. en W. hebben dit adres pas hedenmorgen ont vangen en zullen er prae-advies erver uitbrengen. Is aan de orde wijziging van het Gem. Electr. Be drijf. De Raad gaat hierover in comité. Na herope ning wordt het nieuwe tarief, dat wordt voorge steld, voorgelezen. De wijziging betreft het tarief voor kracht hoofdzakelUk voor kleine motoren. Bij ge bruik van stroom enkel buiten de lichturen, wordt oen vastrecht voorgesteld voor Y* P.K. en daar bene den f7.20; voor X P.K. tot 1 P.K. f9. 1 tot 5 P.K. f 18 en 5 P.K. cn daarboven f 12 plus als huur van de daar naar hot oordeel v*in bedrijf noodige controle middelen 10 van de waarde dier middelen. De veranderlijke kosten zijn: voor de eerste 200 K.W.U. f 0.35, voor de tweede 200 f0.30, voor de derde 200 K.W.U. f 0.25 por K.W.U. Bij meerder verbruik een speciale regeling. BU gebruik zoowel binnen als buiten de lichturen een vast recht per jaar: per geïnstalleerd vermogen van 1 PJK. f90, plus de hierboven genoemde 10 van de waarde der controlemiddelen. En verder f0.12 per K.W.U. gedurende de lichturen en buiten de lichturen als boven is gemeld. Dit tarief wordt met algemeene stemmen voor 1 jaar vastgesteld. Aan de orde stelt voorzitter thans het uitbreidings plan van het electrische net. Het staat niet op het convocatiebiljet en spr. vraagt of iemand bezwaar heeft tegen behandeling. Niemand heeft bezwaar en voorzitter deelt mee, dat deze uitbreiding omvat; Waardpolder, Poolland en de ringleiding van Moer beek enz. De onkosten had de administrateur, de heer Dubbelman becijferd op f 13050, terwijl Heemaf opgaf f 13000. De exploitatierekening geeft naar schat ting bij eon stroomprijs van 19 cent een tekort van f 850. Maar bU een stroomprijs van 20 cent, nu is het 22 cent, dus een verlaging van 2 cent, een tekort van f355. Er zUn nog 25 perceelen niet aangeslo ten. De heer KooUman vraagt of het nu reeds vaststaat dat Heemaf het werk zal uitvoeren. Voorzitter zegt dat B. en W. dit nog moeten be sluiten, maar do bedoeling is dat de werkeloozen uit de gemeente aan dit werk zullen arbeiden. De heer Engel zegt, dat B. en W. het werk nog moeten voorbereiden en narekenen of alles klopt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel goed gekeurd, waarmee voorzitter den Raad feliciteert, een goed besluit als dit is zegt spr. Thans wordt Mjna de geheele gemeente van electrischen stroom voorzien en wordt er ook dus alles gedaan voor de verwonen- den in do gemeente. In de vorige zitting is de verordening van den Vleeschkeuringsdienst goedgekeurd en daarop heb ben Ged. Staten, gehoord den Inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, enkele bemerkin gen. De hoofdbomerking is dat de doorvoer van vleesch uit andere gemeenten niet mag worden be lemmerd en wordt aan de hand' gegeven dezen doorvoer alleen op vastgestelde uren te verbieden. Do heeron Blaauboer en Engel begrijpen de be doeling wel, maar vragen hoe die regeling zal zUn. Voorzitter zegt, dat het vleesch b.v. uit Schagen hier ingevoerd of doorgevoerd, opnieuw moet wor den gekeurd. De slagers rijn van onze bedoelingen op de hoogte. De heer Engel wil dat wel gelooven, rnaaj» het is een regeling niet alleen voor Barsingerhorn, maar ook voor 7 andere gemeenten. De keurmeesters kunnen toch niet overal tegelijk zijn in de uren dat invoer vorboden is om dat te controleeren. Voorzitter zegt dat hU s* nog eens met don inspec teur over zal spreken. Het gewijzigde artikel wordt goedgekeurd. Wordt voorgesteld om verschtllendo bedragen van loerlingen die het NUveiheidsonderwijs te Alkmaar en de Zeevaartschool te Amsterdam hebben gevolgd, uit den post voor onvoorziene uitgaven te betalen. Do heer Spaans zogt: Het moet zeker wel. Het is anders wel gemakkelUk als Je weet dat het moet. dan hoef Je er zelfs niet meer bU U denken. De heer Blaauboer wil desa betaling weigeren protest. Met alleen do heer Blaauboer tegen wordt besli het bedrag maar te voldoen. Volgt de wijziging van de verordening, regelen* de heffing der opcenten op de vermogensbslastii In de vorige zitting door den Raad bepaald op opcenten in plaats van 100. De heer Engel begrijpt niet waarom die ver< ning moet worden gewijzigd, het is vorig maal ai beslist. Voorzitter zegt dat dit moet als consequentie vaa het genomen besluit. De heer Smit meende dat dit reeds lag opgesloten in het vorige zitting genomen besluit De beer Engel wil nog het een en ande* zeggen o\er wat vorige zitting is gebeurd. De heer Engel wijst er op dat dat besluit niet is genomen zooals men dat tot dusver gewend was, nl, na voldoende overleg: Wanneer tot dusver een wij ziging in een verordening gewenscht was, kwamen B. en W. met voorstellen en konden die met de daar aan verbonden gevolgen van alle kanten worden be keken. Bleek het dan noodig, dan gebeurde het, maar dan was het ook van alle kanten overzien. In de vorige vergadering is dit besluit aan de hand van den begrootingspost maar staande de vergade. ring genomen, zonder dat de gevolgen waren t6 overzien. Daarover heb ik mij gieërgerd en daarom heb ik de vergadering verlaten. Niet omdat wij ho verloren, ik ben democraat genoeg om mij bij eei besluit der meerderheid te kunnen neerleggen. Spr heeft de gevolgen van het genomen besluit nog nie kunnen nagaanmaar oppervlakkig bekeken is hé geen besluit dat bevordert het heffen van belasting naar draagkracht. Het kan waar zi^n dat do verr mogensbelasting niet billijk is en met voldoende drukt op de groote vermogens, maar dat hebben wij te aanvaarden zooals hot is, omdat wij daarop geen invloed kunnen uitoefenen. De gedachte waarop de heeren de opcenten van 100 op 50 wilden hebben was, dat enkele menschen met kleine vermogens tol zwaar werden belast. Maar spr. vindt den Hoofde- ijlken Omslag ook niet billijk en wijst op den kin- deraftrok van f25, terwijl do Raad liever f100 had, Spr. wijst er verder op dat de toestand van de men schen waarop de voorstanders het oog hadden, toch niet slechter was als toen de Raad deze 100 opcen ten instelde. Ën spr. zegt dat de toestand der ar beiders en kleine zakenmenschen op dit oogenblik slechter is dan van hen die hun inkomen, al is dat klein, uit hun vermogen hebben. Maar waarom,' vraagt spreker, dan vroeger toen deze regeling: ia ingesteld, daaraan niet gedacht. Heeft men dat dan maar gedaan zonder te denken? Spr. blijft tegen ver laging der opcenten of andere omstandigheden moesten dat eischen. Voorzitter zegt dat men nog eens lang en breed de zaak kan behandelen, maar deze is feitelijk be-r slist. HU heeft den heer Engel laten uitspreken on» dat deze wilde uiteenzetten waarom hU de vorig® vergadering is weggeloopen. De heer Kistemaker zegt, dat als de hoer Engel d« zaak in de vorige vergadering had willen aanhou den, hij, dit had kunnen voorstellen inplaats van weg te loopen. Daar had spr. geen bezwaar tegen gehad. Spr. vindt alle opcenten uit don hooze, et hot doet spr. genoegen den heer Engel te hooren dav deze de vermogensbelasting ook onbillUk vindt (t zijn heffing! zegt do heer Engel) en het lag volstrei 1 niet in spr.'s bedoeling de arbeiders zwaarder U treffen door de kleine 'kapitalisten te ontheffen. Spr. is van oordeel, dat de inkomstenbelasting de eer lijkste belasting is en spr. vraagt waarom het kapi taal in onze gemeente extra te belasten? Werkelijk.fwij hebben in onze gemeente niet zoo veel kapitaal. Het meeste kapitaal is in land be legd en dat wordt al zwaar genoeg belast. Iemand met een boerderij van 20 HA. wordt aangeslagen op een gebruikswaarde van f90.000, terwijl dit ii f60.000. Dat is al een dubbele belasting en de» menschen nog zwaarder te treffen is niet billijk t Waarom, vraagt spr., dan geen opcenten opi de f komstenbelasting? Dat is neel wat billijker. Ai onze progressie niet ver genoeg gaat, dan kan zond« bezwaar opcenten op die Rijksinkomstenbelasting worden geheven. Als uit een inkomen Wjv. f 300 be lasting wordt geheven en 25 opc. daarop worden ge heven, geeft dat f75 belasting meer, terwijl een ar beider. van zijn f3 4 f4 belasting 10.75 moet be talen. Dat lijkt spr. heel wat beter. De heer Engel zegt niet te hebben willen spreken over zijn wegloopen, maar alleen was het hem on mogelijk zoo spoedig argütnenten te vinden om het klakkeloos in de vergadering geworpen voorstel te bostrijden. Spr. heeft niet willen voorstellen om het voorstel aan te houden, wijs genoeg als de heeren daarvoor zelf waren. De vermogensbelasting zelf vindt spr. niet onbillijk, alleen in zijn heffing. Spr. wijst er op hoe men in hoofdzaak, wilde bescher men de menschen die hun inkomsten trokken uit kleine vermogens, maar spr. meent dat deze men schen er toch nog heel wat beter aan toe zijn dan zij die leven van hun pensioen, die f 8 krijgen -van de gemeente, waaronder hun Staatspensioen. En als zulke menschen wat zwaarder worden belast, vind# spr. niet erg. De Raad is indertijd toch dezen weg gegaan cn daaraan staat de heer Kistemakor ook debet. Als het kapitaal te hoog wordt aangeslagen, zooals de heer Kistemaker aangeeft, moot men daar tegen protesteeren en als het juist is kan de ge meente daarbU helpen. De voorgestelde verordening wordt goedgekeurd met de heeren Engel, Burger en Smit tegen. Wordt meegedeeld dat 3 Jaar geleden de gemeente f225 aan Alkmaar heeft betaald voor den leerling Buis die de Handelsschool bezocht. Deze f225 is door den heer Biiis aan de gemeente terugbetaald. Deze f225 kon Barsingerhorn van den heer Buis terug krijgen, mits de gemeente zich voor 1 Jaar garant stelt voor de leerlingen die deze school te Alk maar bezoeken. Waar Barsingerhorn geen leerlingen heeft, wordt voorgesteld zich garant te stellen voor 1 Jaar om de f225 terug te krijgen. De heer Blaauboer meent dat de gemeente Barsin gerhorn recht heeft op deze f225 én dus zich niet garant behoeft te stellen. De heer Engel weet het niet, maan krijgt zoo den indruk dat Alkmaar deze f225 niet behoeft terug te betalen, maar dit wil doen als gevolg van gehouden nadere besprekingen. Voorzitter zegt dat op alle manieren is geprobeerd deze f225 terug te krijgen. Alkmaar doet het niet en de inspecteur de beer Thiel heeft aangeraden om zich moor garant te stellen. Met den heer Blaauboer tegen wordt daartoe besloten. De heer Spaans wil aanstonds in comité do kweei{» met De Ster toelichten. De heer Kistemaker wijst op don modderpoel aan de Onderhuurt, veroorzaakt door het leggen der water leiding daar. Spr. wil de gemeente hiejc laten hei pen. Uit de nu volgende discussie blUkt wel dat het particulier terrein is, waar noch banne noch het dijkebostuur iets te doen heeft. Er werden bezwaren gemaakt dat de gemeente optreedt, maar do heer Engel zegt, waar het hier de waterleiding is ge weest die den slechten toestand heeft veroorzaakt, kon de gemeente onder dat motief wel helpend op treden. Voorzitter zegt dat hot beter is dat het Wa terleidingbedrijf in orde maakt wat het bedorven heeft en zaJ dit bedrijf ook voor andoro particuliere stegen, door den heer Engel nog genoemd, worden» aangeschreven. De heer Blaauboor wijst op den slechten toestand van den steiger aan het hoofd, waar zelf* niet 1 schip meer aan kan meren. De heer Engel geeft uitvoerige inlichtingen, waar uit blUkt dat alle palen zijn verteerd door den paal worm en wordt besloten dat B. en W. deze zaalc in orde maken door 'n gedeelte steiger te laten herstel len. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1923 | | pagina 8