Raad Oudkarspel. Woensdag 31 Oclober 1923. 66sie Jaargang. No. 7325. Dinsdagavond was de Raad dezer gemeente in vol tallige vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Kroon, tevens secretaris. Na opening door den voorzitter, worden de zeer uitgebreide notulen gelezen en na eenige opmerkin gen en toevoegingen vastgesteld. De begrooting was met enkele bemerkingen van administratieven aard terug gekomen. De noodige wijzigingen worden aangebracht, waar na de begrooting opnieuw wordt vastgesteld. Ged. Staten deelen mee, dat de verlaging van bet salaris der wethouders van f150 op ilOO, niet ter goedkeuring aan de Kroon kan worden voorgedra gen, omdat het besluit van 8 Augustus 1923, waarbij het op f150 gebracht is, nog niet Kon. goedgekeurd terug is. Goedgekeurd is terug gekomen het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening voor 1924. Dankbetuiging is ingekomen van den Christelijken Bond van Politieambtenaren voor de verhooging van het salaris van den heer Van der Meulen. Ook van den heer Van der Meulen zelve is een dankbetuiging ingekomen. De keurmeester Frielink dankt voor de jaarlijks toegekende gratificatie. Van het hoofdbestuur van de N.-H. Vereeniging het Witte Kruis is een verzoek ingekomen om subsidie vcor den ontsmettingsdienst. In dat adres wordt ge zegd, dat de ontsmettingsdienst te Alkmaar de reke ning dienst 1922 sloot met een nadeelig saldo van f 3129.27, terwijl deze rekening begon met een voor deel ig saldo van 1331.67 X. De dienst te Hilversum sloot met een nadeelig saldo van f2962.76 en begon met een nadeelig saldo van f 3497.94, de dienst te Haarlemmermeer eindigde met een nadeelig saldo van f446.96 en begon met een voordeelig saldo van f 191.06. B. en W. stellen voor dit adres aan te houden om dat het pas is ingekomen. De heer Paarlberg wijst op het groote verlies dat vooral de dienst te Alkmaar over 1922 geleden heeft, bijna f4500. Waar dit verschil in verhouding tot de andere plaatsen zeer groot is, zouden B. en W. ook hiervan de oorzaak kunnen vernemen. Hieraan zal voldaan worden. Van de R.-K. Arbeidersvereeniging is een adres in gekomen, waarin wordt meegedeeld dat de komen de winter een nog grooter werkloosheid verwacht wordt dan andere jaren. Verzocht wordt om maat regelen te nemen tot werkvermerdering ot werk verschaffing, terwijl tevens verzocht wordt een toe slag op de uitkeeringen en een steunregeling voor de uitgetrokkenen. In het adres wordt verder gezegd, dat de tuin- bouwvereenigingen op vroegere verzoeken welwil lend hun steun verleend hebben, doch daarmee geen resultaat bereikt is. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat dit voorjaar nog werk ver schaft is en het toch het doel is ook in den komen den tijd daartoe middelen in het werk te stellen. Zoo ncodig zal er zeker weer naar werk gezocht worden en als dat er niet is zal een steunregeling gevormd moeten worden. De heer Bregman zegt, dat het doel is, zooveel mo gelijk productief werk te zoeken. De heer Kostelijk: Er is altijd wel werk te vinden. De heer Paarlberg wijst er op, dat er nog twee pun ten in het adres genoemd zijn, welke niet besproken zijn. Er wordt gevraagd om toeslag op uitkeering en een steunregeling voor uitgetrokkenen. Als er geen geen wer kte vinden is, zal er toch in dit opzicht een besluit noodig zijn. Voorzitter wil elk geval afzonderlijk behandelen, waarop de heer Paarlberg antwoordt, een uniforme regeling beter te achten. Voorzitter wijst op gevallen die zich kunnen voor doen en nu niet te voorzien zijn. Bovendien is het- aantal aangeslotenen hier uiterst gering, waarop de heer Paarlberg antwoordt, dat een adres niet zou in komen, als 't op deze gemeente gaan betrekking had. De heer Paarlberg doet geen voorstel omdat er al tijd op terug gekomen kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Jb. Mosk is aftredend als administratee- rend Armvoogd. Op de aanbeveling worden geplaatst: 1. Jb. Mosk, 2. Jb. v. Meurs. De heer Jb. Mosk wordt met algemeene stemmen opnieuw benoemd Als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. is aftredend hef inmiddels vertrokken lid de heer R. Mulder. In deze vacature moet iemand benoemd worden, zonder schoolgaande kinderen. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig gekozen de heer C. Bakker Lz. Daarna worden voorgelezen en onveranderd vast gesteld de verordeningen op de heffing en invorde ring van de plaatselijke inkomstenbelasting. Rondvraag. De heer Jb. Kroon vraagt, of ook hier niet iets gedaan kan worden inzake hekkenver plaatsing, om het gevaar op den weg minder gevaar lijk te maken. Kan in deze niets van den Raad uit gaan? Voorzitter: De politieverordening zegt, dat hekken die vernieuwd worden, 1.50 meter uit de rollaag moe ten blijven. Hier zijn echter nogal smalle plaatsen, waar verbetering gewenscht is. De verordening treft' echter zoo weinig doel, omdat veelal de hekken stukje voor stukje vernieuwd worden. De heer Paarlberg zou in den geest van Zuid- scharwoude de welwillendheid van ingezetenen wil len inroepen,, zoodanig, dat op plaatsen waar het werkelijk noodig is, op kosten van de gemeente een hek verplaatst wordt. Als dan eerst pogingen worden gedaan op plaatsen waar dit het meest noodig is, kan later misschien de proef verder worden doorge- v erd. Voorzitter meent, dat de gemeente dan kan komen voor gevallen waar voor een oud hek een nieuw verstrekt moet worden. De heer Paarlberg zegt. dat zijn doel is, dat alleen verplaatsing voor rekening der gemeente komt. Verder hangt alles af van de medewerking van de betrokken ingezetenen. Besloten wordt dat B. en W. zullen onderzoeken, waar de meest, kritieke plaatsen zijn om er dan een volgende vergadering op terug te komen. Do heer Groen vraagt, of zijn voorstel in de lichtcommissie reeds besproken is. De voorzitter deelt mee, dat er nog geen verga dering geweest is. De heer Paarlberg verwondert het, dat nog geen vergadering heeft plaats g-ehad., Als regel gebeurt dit toch eiken eersten Dinsdag. Spreker wenscht in dit verband tevens op te merken, dat hem al eens enkele malen gewezen is op de donkerte 's morgen vroeg, als de tuinders naar den kool- dorsch gaan. In de gascommissïe kan spreker, zooiets nu niet meer brengen en daarom stelt hij voor dat 's nachts desnoods een paar uur minder licht gegeven wordt en dan 's morgens een paar uur licht te geven. Op de maximale belasting zal dat geen invloed hebben, omdat er in die uren nog weinig stroom gebruikt wordt. Hij heeft er zelf geen ondervinding van, doch kan zich voor- steltlen dat het een genot zal zijn, als ook in dien tijd straatverlichting gegeven wordt, vooral waar dat op deze wijze geheel zonder koten kan geschieden. Velen kunnen er van profiteeren. Eenige discussie wordt hierover gevoerd, waar uit blijkt dat ook de andere heeren van het nut hiervan overtuigd zijn. Op een opmerking dat de nachturen geheel over- Dodig zijn, zegt de heer Paarlberg, zonder meer nooit zou voorstellen dit op te heffen, overtuigd als hij is, dat de voordeelen wel tegen de uiterst geringe kosten opwegen. Als dezelfde iichturen fegeven worden, kan het echter meer nut geven, e genoemde twee uren te verplaatsen. Voorzitter zegt dat er aan het bedrijf zeker bezwaren kunnen zijn, omdat nu een keer meer omschakeling moet plaats hebben. De heer Paarlberg gelooft niet, dat het zoo bezwaarlijk zal zijn. In elk geval kan het punt onder oogen gezien worden. Waarci 11e heeren het nut er van inzien, zal het in de gascommissie gebracht worden. De heer Paarlberg wijst verder op de gecombi neerde vergaderingen, welke in i erüand met sa menvoeging van gemeenten te Noordscharwoude heeft plaats gehad. Daar is meegedeeld, dat B: en W. naar Haarlem geweest zijn om de nadeelen van samenvoeging te bepleiten. Spr. vraagt of dit juist is en ook of het juist is dat daar gezegd is dat de raad van Oudkarspel in zijn geheel tegen samenvoeging is. Voorzitter zegt, dat de brief aan B. en W. gericht was en ze ui't dien hoofde naar Haarlem' geweest zijn. B. en W. zijn tegen samenvoeging op de voorgestelde wijze en wat de Raad wensent moet hy later zien als een schrijven tot den Raad gericht wordt. De heer Paarlberg zegt, niet zonder reden de laatste vraag te doen. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9