De Man op den Dok Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. F^ötMor m—B.F.O. ITT, 2 uur, B. Visser. B>.C/ÏÏI--W.F.C. n, 2 uur, C. Mallet D.F.C. IIIVoorwaarts III, 10 uur, E. Brommer. B.V.V. II—N.V.V. III, 2 uur, J. Volkers. V.V.V. II—H.F.C. n, 10 uur, H. Helleman. Vergadering van de Oompetitie-oommissie op Dinsdag 6 November a.8. 's avonds 7 uur in het café van den heer T. de Jong te Oude Niedoïlp. Uitslagen van Zondag 28 October: D.O.S.K.O. IIVoorwaarts II, 50, (w.n.o.); W.F.C. II—B.F.C. H, 6—0: D.O.S.K.O. IH—Ex celsior III, 80; B.F.C. IIISparfca V. 18; B.F.C. IBlauwWit I, 010; Conoorclia I B.V.V. I, 5—0; B.V.V. IIH.F.C. H, 5—0, (w. n.o.); Stormvogels IExcelsior I, 11, (protest); W.F.C. IConcordia II, 50, (w.n.o.); Excelsior IID.F.C. H, 0-5, (w.n.o.) Spelregelboekje. Bü den algebi. pen ningmeester, den heer JU Stammes te Oudesluis. zijn verkrijgbaar: De regels van het voetbalspel on een uiteenzetting van de buitenspelregel voor f0.45 a contant. H!H. Scheidsrechters on aanvoerders van elftal- Ion zou jk ten zeerste willen aanraden deze beide boekjes aan te schaffen. H. WILBRINK, Adm.-Red. DE CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN TE N. N1EDORP. Men schrijft ons uit Nieuwe Niedorp: Getrouwe lezers der hier verschijnende pllaatse- Üjko bladen, gij allen hebt stellig opgemerkt den oproep door het Klooster alhier, gericht aan de met-katholieken van hier en elders, tot bijwoning der conferenties op de eerstvolgende Zondagen in de Kloosterkerk to houden. Een zestal onderwerpen van gewiohtig godsdienstige betoekenis zullen ach tereenvolgens door een zestal geestelijken béhan- deld woraen met het doel, gelijk in eene ingezonden toelichting wordt uiteengezet, om speciaal niet- katholieken van de juistheid der daarin verkon digde stellingen (men spreekt van grondwaarheden) te overtuigen. Eene uitnoodiging alzoo aan het protestantisme om te komen luisteren naar de verkondiging "der waarheden, waarop het katholisismo berust. Het dient wel opgemerkt dat, na een bestaan van pl.m. dertien jaren in onze gemeente, het Klooster zijne werkzaamheid thans openlijk in woord en in geschrift buiten eigen kring gaat brengen, "en, et zij met respect gezegd, op eene wijze, die niet anders bedoelt, als te moeten beeten een beleefde uitnoodiging. En- waarom zouden wij, protestanten, vooral vrij zinnige protestanten, niet naar die conferenties opgaanimmers aan do consequentie dier vrij zinnigheid zijn we het verplicht. Opmerking ver dient dan ook, dat van uit de N.H. Kerk alhier op j.1. Zondag het opgaan na&r die lezingen met grooten aandrang werd aanbevolen. Zeer belangrijk eohtor is, naar onze meening, de vraag, on met dit doel in het bijzonder brengen wij deze beschouwing onder de aandacht: Hoe zal het protestantisme tegenover doze gebeurtenis stelling nemen? Wjj weten het allen, eeuwen aan een is het katholisisme van raaohtigon invloed op het denken en doen der samenleving genoemd. Eeuwen aan een stuk was de alleenzaligmakende Kerk het alle. loven beheorschende instituut, totdat de druk, de dwang, do heerschappij van den en keling ovor de massa van die Kerk uitgaande, het vorzet, hot protestantisme deed geboren worden. Ruim vier .eeuwen heeft dit protestantisme zijne stelllingen tegenover het Katholisisme onverzwakt gehandhaafd; thans ontvangt het de beleefde aan zegging, dat het zijne stollingen hoeft *to horzien, wij 1^het algemeen on overal bewezen wordt, (zie het ingezondone van Pator Vergeer) dat het zelfs don ernstigsten zoeker niet langer kan bovrodigon. En wat, of hoe zal hierop het antwoord zijn: zal het kalm berusten, of zal net gelijk de tegenpartij ook zijne deuren wijd openzotten, opdat in een aantal nader aan to kondigen oonferenties de grooto schare van volgelingen dier tegenpartij wordt uitgonoodigd to komen luisteren naar hefc- feon het voor ae juistheid van zijne stellingen eeft* aan te voeren. Plioht tor eendor en Be leefdheid ter andere zijde, komt ons voor, moest er toe leiden, dat men elkander hoort en van "el kander inzage neemt. NIEUWE NIEDORP. Dinsdag 30 October werd alhier in de Banne Nieuwe Niedorp herbenoemd de heer Jb. Wit Cz. teLutjewinkel tot lid van 't Dag. Bestuur en de heer CL Butter Jz. te N. Niedorp tot Hoofd ingeland. NIEUWE NIEDORP. In do vacature ontstaan door benooming van den hoer Jb. Koon Kz. tot lid van het Dag. Beet. is tot Hoofdingeland gekozen de heer A. Vethman in de Moerbeek. ST. PANCRAS. Gistermiddag geraakte een personenomnibus van de firma K. en T., bestuurd door een hunner chauf feurs, op het smalle Dijkje tusschen hier en Broek op Langendijk, links van den weg, in het breede en diepe water. vrij bewerkt naar het Engelsch van HAROLD MAC GRATH door TITIA EASTON. 5. HOOFDSTUK VX De man op den bok. Om half twaalf sloot hij zijn boek weg, en, bracht het geheimzinnige bundeltje, dat hij uit den stal had meegenomen, naar zijn kamer. I-Iet bevatte een com plete koetsierslivrei. De kleeren pasten hem waar lijk uitstekend, vooral de jas. Hij ging voor den spiegel staan en een ondeugende glimlach gleed over zijn gezicht De zwarte halfhooge laarzen, de witte broek, de donkerbruine jas met vergulde knoopen cn de witte hoed met de bruine kokarde.... op toijn woord, hij was de keurigste koetsier van heel Washington'. Grinnekend tikte hij aan zijn hoed voor zijn spiegelbeeld. Zijn gelaat was volkomen glad, want hij had zijn baard moeten offeren. „Ik denk <lat ik nog even een whisky zal nemen om mijn zenuwen te stalen. Wat zullen die vrouw tjes schrikken! We moeten er na afloop een fuifje voor geven, 't Is een leuke mop!" Hij verliet voorzichtig het huis. Hij had echter nog niet ver geloopen, toen hij ontdekte dat hij in 't geheel geen geld bij zich had. Dit verontrustte hem en hij koerde zich al om, om terug te gaan. Maar hij kon niet naar huis gaan, want hij had ook geen sleutel bij zich. „Kom vooruit! Ik zal ook geen geld noodig heb ben!" en hij vervolgde zijn tocht naar Corrnecti- cut Avenue. Hij durfde niet in een omnibus stap pen, zou dat zelfs niet gedurfd hebben al had' hij het geld ervoor gehad. Hij kon best een ouden ken nis ontmoeten. HU stapte een tijdlang stevig door. De humor van deze onderneming werkte op zijn lachspieren en hij had moeite zich in toom te hou den. Hij zoch naar zijn sigarenkoker. Geen geld, geen De chauffeur en de eenige passagier wisten zich te redden. Dat er op dien smallen en nu vooral glibberigen weg niet meer ongelukken gebeuren, mag een won der heeten. Men meent, dat de stuurinrichting niet geheel m orde was. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft Woensdag ten paleize Het Loo ter conferentie ontvangen dr. W. H. Nolens, mr. Schokking en mr. P. J. Troelstra, voorzitters onder scheidenlijk van de roomsch-katholieke, de christe- lijk-historische* en de sociaal-democratische fractie in de Tweede Kamer, Men meldt, dat mr. Marchant, de leider van de vrijzinnig-democratische fractie in de Tweede Kamer, heden Donderdag, -door de Koningin zal worden ont vangen. ZAANDAM. In de eergisteravond gehouden gemeenteraadsver gadering is in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer A. Kruijver, tot wethouder ge kozen de heer K. Kan Kz. (a.-r.) Een voorstel van soc.-dem. zijde om het getal wet houders van vier op drie terug te brengen, werd met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Biji het begin van de vergadering heeft een der betrokken leden meegedeeld, dat leden van den ge meenteraad, die door de arbeiderskiesvereeniging candidaat waren gesteld, tot de S.D.A.P. zijn over gegaan. Dit had tot gevolg, dat do heer Prins, die vroeger uit de S.D.A.P. is getreden, omdat hij bij de verkiezing van de Provinciale Staten was gepas- I seerd, en toen een eigen partij had gesticht, nu can didaat werd gesteld voor het wathouderschap en te vens werd aanbevolen voor Let lidmaatschap van commissies van bijstand. De heer Prins stelde er zeer veel prijs op, benoemd te worden in de commis- missie voor den geneeskundigen dienst. Na zeven stemmingen is hij daarin ook benoemd. Daarna kwam opnieuw, de kwestie van de wet- houderspensionneering aan de orde. Het voorstel—Pelt, om de pensionneering geheel af te schaffen, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, werd met 12 tegen 8 stemmen verworpen. Over het voorstel van den heerj Bolhoeve (comim.) om de wethouders naar dfezelfde regelen te pensionneeren als de ambtenaren, staak- ten de stemmen, zoodat de zaak opnieuw tot de vol gende vergadering moest verdaagd worden. Van liet departement Zaanstreek van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaanland, wa ren adressen ingekomen, houdende het verzoek, de zakelijke bedrijfsbelasting af te schaffen. Besloten werd, hieromtrent bij de behandeling van de be grooting te beslissen. LANGENDIJK. Allerwegen is men nu bezig met het binnenhalen der wintèrkool. De opbrengst valt over 't algemeen tegen. Men schrijft dit toe aan het ongunstige herfstweer. NOORDSCHARWOUDE. Het vervolgonderwijs zal hier aan de jongens worden gegeven gedurende 2 avonden van 3 uur, en aan ae meisjes bovendien handwerken op een avond twee uur. Te Zuidscharwoude is dezelfde regeling gemaakt, doch wegens gebrek aan onder wijzeressen voor de handwerken zal hier wel geen handworlconderwijs gegeven kunnen worden. ZUIDSCHARWOUDE. Heden heeft de hoor J. van Duin den dienst der Posterijen verlaten, na gedurende 30 jaar de be trekking van postbode tot tevredenheid van alle ingezetenen te hebben vervuld. NOORDSCHARWOUDE. Het Öymphonie-gezelschap „Sempre Crescendo" Directeur de heer P. Pranger, zal' blijkens annonce in dit blad, Zondag a.s. een matinée geven inl de concertzaal „Concordia" alhier. NIEUWE NIEDORP. Voor waarneming van het rijksontvangerskantoor alhier, wegens de vacature-J. M. Noordijk, ontstaan door diens benoeming te Sittard, is aangewezen de tijdelijke adjunct-inspecteur T. P. de Vries te Sneek WIE RINGEN. Naar wij vernomen^ zal op 28 November a.s. door het Rijk in het gebouw aer Zuiderzeewerken te 's Gravenhage, publiok wordon aanbesteed het baakon van den afsluitdijk tusschen van Ewijcksluis en Wieringen, waarvan de raming bedraagt f2 millioen. WIERINGEN. Aan; den loteling Pieter Rotgans der liohting 1919, is voor goed vrijstelling van militiedienst kis kostwinnerschap verleend. GEVLUCHT. Het Limb. Dagblad deelt mede, dat sinds j.1. Don derdagavond veel Duitsche Schupobaambten uit Aken te Kerkrade vertoeven. Het gevecht van Donderdag morgen tusschen de Duitsche politie cn de separa tisten om het regeeringsgebouw te Aken is oorzaak geworden, dat de Schupo ontwapend en gevangen genomen werd door de bezetting. Vele Duitsche po litiebeambten vluchtten naar Nederland. In Kerkrade is een aantal in Ons Thuis ondergebracht. Ook vrou^i wen en kindereJI zijn er bij. OF ER OOK OVERVLOED IS! Voor de betrekking van onderwijzeres aan de open bare lagere school te Laren (G.), hebben zich maar eventjes 61 sollicitanten aangemeld. HOOG WATER. Te Zalt-Bommel is de Veerweg overstroomd; de overtocht geschiedt per stoomboot en halve pont. Te Hodol is de schipbrug weer berijdbaar. DE GIRO-DIENST. Uit 's-Gravenhage, 31 Oct. Naar wij vernemen zal minister Van Swaay een zeer uitvoerig com muniqué aan de pers verstrekken over den post- chèque- en giro-dienst. De gegevens zijn door hem reeds ter bewerking verstrekt en morgen of over morgen kan de publicatie worden tegemoetgezien. Daf de minister riiet reeds eerder een uiteenzetting van den toestand heeft gegeven, vindt zijn .oorzaak in de interpellatie-Boon, door de Vlootwet verlaat én ten slotte weer uitgesteld. Beleefdheidshalve kon de minister geen gegevens publiceeren, vóór hij de interpellatie had beantwoord. Nu de interpellatie heden niet doorgaat, wegens verdaging van de Kamerzitting, voelde Prof. van Swaay zich verplicht, het publiek niet langer zonder eenige mededeel ing te laten en het zoo uitvoerig mo gelijk in te lichten. Tel. WINKEL. Door de Oudercommissie voor de school te Winkel, is benoemd tot voorzitter de hêer J. Bijhouwer, tot vice-voorzitter de heer C. Nieuweboer en tot secre taresse mevr. K. E. de RidderDe Zeeuw. ZUIDERZEEWERKEN. Het in hofc vorige bericht vermeldo 4érk tot het aanbrengen van een overbelasting ter weerszijden van den bouwput voor de ontworpen keersluis werd krachtig voortgezet, en werd beëindigd nadat de opgeworpen kaden eenige malen verzakt en weder op hoogte gebracht waren. De bouwput werd tel kenmale nadat de bodem opgeperst was, weder op diepte gebracht, tot ten slotte een evenwichts toestand intrad. Uit daarna ter plaatse verrichte boringen is gebleken, dat de slappe kleilaag, aan welker aanwezigheid de verzakkingen te wijten waren, gedeeltelijk vast in elkaar gedrukt en overi gens weggeperst is, zoodat het met het aanbrengen van de overbelasting beoogde doel, n.1. het verbe teren van den grondslag ter plaatse van de toe komstige aanaarding der te bouwen keersluis, dus bereikt is. In de aangebrachte overbelastingen is sedert de vorige opgaaf verwerkt rond 6500 M2. grond, ge meten op het terrein van afgraving, terwijl aan op geperste grond uit den put is ontgraven rond 8100 M2., gemeten in de middelen van vervoer. In het overige werk is in het afgeloopen kwartaal aangevoerd 4400 M3. grond. De bouw van de schutsluis bij de Kooi werd door den aannemer met kracht voortgezet. Het heiwerk voor de sluishoofden kwam gereed. De fundeeringsplaten van gewapend beton onder de sluishoofden werden gemaakt, waarna de slag drempels en de gemetselde vloeren op deze platen werden aangebracht. De slagstülen en de sluis- hoofdmuren v&n het bovenhoofd werden opge trokken tot N.A.P., die van het benedenhooia tot den onderkant van de dekzerk. Met de aanaarding van het sluisgebouw werd een begin gemaakt. De palen voor de remmingswerken en aanvaar- hoofden van het bovensluishoofd en vóór de rern- mingwerken van het benedensluishoofd werden ingeheid. Do stortebedden in de kanaalvlakken welke aan het boven- en benedensluishoofd aansluiten wer den aangebracht. Zooals in het driomaandelijksch bericht van Januari 1923 is vermold zal het in verband met de afsluiting van het Amsteldiep in aanleg zijnde af: wateringskanaal Van EwijcksluisOostoover nabij laatstgenoemd punt door middel van een uitwate- sluis loozen op een met do havengeul van het Nieuwediep in verbinding staande goul. Ten be hoeve van den bouw van deze sluis, waartoe m 1924 zal worden overgegaan, is op 10 October aan besteed de aanleg van een tijdelükcn omringdijk x,oor den sluisput, met een aansluitend gedeelte zeedijk en eenige bijkomende werken. De omring-dük van den aluisput verkrijgt een nagonoeg rechthoekigen vorm, waarvan de lange aa evenwijdig loopt aan den Koegraszeedijk, op onge veer 420 M. uit de buitenkruinlijn van dozen dijk. Gemeten ovor de buitenkruinlijn is de reohthoek ongeveer 125 bij 205 M. groot. De 2 M. breede wuin van den omringdijk ligt op 3.75 (godöoltelijk op 8.50 M. -f- N.A.P. Het Duitenbeloop verkrijgt een helling van 2Va (gedeeltelijk 2) op 1: het bra- nenbeloop wordt lVa op 1. Het uit zand bestaande dijklichaam wordt afgedekt met een kleilaag en aan de buitenzijde verdedigd met rijsbeslag tot 2.60# -f- N.A.P., en daarboven, tot aan en op de kruin, met een winterkrammat. De omringdijk van den put wordt aan den Koe- graszeedijk aangesloten door een verbindingsdijk welke deel blijft uitmaken van de nieuwe zeelvering en later tegen de te bouwen sluis zal aansluiten. Deze zeedijk verkrijgt een kruishoogto van 4.70 tot 4.90 M. -f- N.A.P. en een kruinbreedte van 2 M.; het buitenbeloop helt onder 3 op 1 tot een op 2.50- &2 M. -F N.A.P. aan te leggen 5 M. breeden buitenberm, waarna het waterbcloop van dezen buitenberg onder een gemiddelde helling van 2 op 1 afdaalt tot de bestaande wadhoogte. Het waterbeloop wordt verdedigd met een glooiing van 'Belgische bloksteen, aan den teen steunende tegen eon gesloten rij gecreosoteerde perkoenkalen, welkó steenglooiing, gemiddeld dik 0.25 M. en gezet pp 2 vlijiagen on een 0.10 M. dik stortsel van puin, ovor den buitenberm wordt voortgezet als een 1 M. breede steenstrook, die aan de binnenzijde wordt afgesloten, door een plank van gewapend beton, hoog 0.40 M. en dik Q.08 M. De buitenberm binnen de steenstrook en het buitenbeloop van den dijk worden met een win terkrammat bekleed. Het binnen beloop van den zeedijk daalt onder een helling van 2 op 1 af naar een 5 M. breeden, op 2 tot 1.75 M. -f N.A.P. gelegen binnenbenn, waarvan het onderbeloop verder onder 2 op 1 af- j helt en met rijsbeslag is verdedigd: de binnenbenn en het binnenbeloop tot 3 M. N.A.P. worden met een winterkrammat bekleed. Aan de oostzijde van den sluisput sluit aan een klein vak aan den zeedijk, die later langs het aan te leggen kanaal in zuidelijke richting zal worden doorgetrokken. Aan do noordzijde van den omringdijk worden in noordelijkerichting twee dammen uitgebouwd, die later de lei dammen van het buitenkanaal der uit wateringssluis zullen vormen. Deze dammen resp. 221 en 121 M. lang, worden aangelegd als strana- hoofden; de koppen roikon tot in de geul welke later het door ae uitwateringssluis geloosde wator zal moeten afvoeren. Zij liggen mot de 1.50 M. breede kruin op 0.60 M. N.A.P., en vorkrijgen zijbeloopen van 2 op 1, welke holling tuin de koppen in 4 op 1 overgaat. De boloopen steunen tegen.j>lasbermen, welke aan do kanaaïzijde over- faan in kraag-stukken en aldaér 1 M. en éan de uitenzijdc 2 M. breed ziin. Do leidammen worden zooveel de diepte van aen bodem zulks vordert op zinkstukken aangelegd, terwijl het lichaam "der dammen gevormd wordt door een kern van rijs- lagen waarop klei, afgedekt door een bezetting van zuilenbasalt dik 0.30 M. op puin. Aan den Noordoostelijken hoek van den omring dijk wordt een hoofd aangelegd, ter bescherming van de bocht van den toekomstigen zeedijk aldaar tegen aanval van de bij stormvloed door de geul trekkende getij stroomen. Het hoofd wordt 90" M. lang, en komt wat afmetingen en bouw betreft in hoofdzaak met de leidammen overeen. Het toekomstige buitenkanaal wordt, ten einde de hierboven vermelde kraagstukken te kunnen plaatsen, Uitgebaggerd tot 3 M. N.A.P., met wederzijdsche beloopen van' ongeveer SVs op 1. Voorts wordt de langs hot werk ïoopende geul, ter hoogte van den omringdijk plaatselijk door uit baggering van den van net werk afgekeerden oever over een lengte van ongeveer 850 M. verbreed. NIEUWE NIEDORP. Aan den .Tooneelwedstrljd, uitgeschreven door de Rederijkerskamer „Cicero" ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, zal door drie vereenigingen worden deelgenomen. Zondag 4 November a.s. zal in het lo kaal „De Prins Maurits", de eerst mededingende ver- eeniging optreden en wel „Eensgezindheid" van Oost-Knollendam met het tooneelstuk: Tweeërlei Strijd, van J. J. Delfos. De Jury bestaat uit: MoJ. N. Menagé Challa, de heeren N. J. C. Schermerhorn, D. Pool, J. B. Wilken van Nieuwe Niedorp en Notaris Van Leersum van Winkel. CALLANTSOOG. In de laatste raadsvergadering werd beslloten tot uitbreiding van het net van het Gem. Electr. Be drijf. In verband hiermee kan worden medege- l Üeeld, dat alle woningen langs de nieuw aan te leggen lijnen zullen aansluiten, zoodat dan in nagenoeg allo huizen onzer gemeente hot oléctrisch licht zal branden. CALLANTSOOG. 1 Woensdagavond had alhier in hot schoolgebouw een bijeenkomst plaats, om_ te komen tot de op richting eener zangvereeniging. i Aanwezig waren 40 dames en heeren. Met een welkom door den heer Van Dijk. wordt do ver gadering geopend. Na eenige uitleggingen wordt dan overgegaan tot do verkiezing van een bestuur. Dit^ wordt als volgt gekozen: Voorzitter do hoer E. Smit, secretaris ao hoer M. Qant, penning-meeste-, rosse mejuffr. N. Mooü on twoo commissarL^otj, Mejuffr. G. Visser en ao heer M. van Dijk. Als dirigent voor de voreoniging werd bereid gevonden de heer P. Qrin te St. Maartensbrug. De oefenavonden zulllon worden gehouden iedo- ron Woensdagavond van 79 uur in hotot „Duitf zioht." Nog werd een voorstel gedaan tot het aanwerven van donateurs. Omtrent aen naam der vereeniging werd nog geen beslissing genomen. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank voor de opkomst en met do wensch dat do vereeniging zal moge» opgroeien tot een krachtig zangkoor. BROEDERVRIJMETSELAAR. Te Assen is gevankelijk binnengebracht een Am sterdammer, die te Meppel bij den gerant van do j Stationsrstauratie voorgaf propagandist van de Vrijmetselaars te zijn. Hij haalde den gerant over i lid van de loge te worden en na-m f10 voor do voorloopige moeite. Den volgenden dag kwam hij terug om den nieuwen broeder to beëeaigen waar aan, zoo hij zèide, „een bedrag van f 150 was ver bonden." Men vertrouwdo het zaakje niet en bij onderzoek bleek dat de man zich aan oplichterij had schuldig gemaakt. HET VRACHTAUTOVERKEER IN NOORD HOL- LAND. Uil Amsterdam, 31 Oct Naar wi| vernemen, js bij God. Staten van Noord-Holland een voorstel in gediend, cm voor deze provincie, evenals zulks in Gelderland reeds hert geval is, een provinciale ver- keers-inspectie in het leven te roepen, welke ten sigaren bij zich. „Dat is vervelend. Zonder een sigaar moest ik eens in de war raken. Dat komt door hei scheren, dat heeft me zoolang opgehouden, Ha! Dat moei het gezantschap zijn, waar al die rijtuigen staan. Vooruit nul" Voor alle zekerheid hiel hij een voetganger staan- ae. „Neem me niet kwalijk, mijnheer?" vroeg hij, aan zijn hoed tikkend, „wilt u zoo goed zijn me te zeg gen of dit het Britsche Gezantschap is?" „Jae, dat is het, man", antwoordde de heer. „Dank u wel, mijnheer." „En nu moet ik William vinden, anders speel ik het nog zoo gemakkelijk niet klaar." Hij dreng zich door de volto heen en onderzocht alle gezichten van koetsiers, die hij tegenkwam. Ovoral keek hij rond tot hij aangehouden werd door een agenr te paard. „Wacht jij eens even! Wat beteekenrt het dat je hier zoo ronddwaalt? Je rijtuig kwijtgeraakt? Ik heb veel lust je in te rekenen. Je weet heel goed dat je je plaats niet raag verlaten ibij deze drukte. Je hebt, zeker een slokje genomen, maak maar gauw voort." Warburton lachte in stilte, terwijl hij een der trottoirs opzocht. De eerste dien hij tegenkwam was William en wel een zeer bezorgden William. Ro- bert had hem wel om den hals willen vallen, van plezier. Nu zou alles best gaan. „Ik ben blij dat u er bent', mijnheer," zeide Wil liam. „Ik was al bang dat u met de kleeren niet overweg kon. En ik was ook al wat ongerust. Hier is 't nummertje van het rijtuig, mijnheer,." Warburton keek er vluchtig naar en stak het in zijn zak. „Er zijn zestien rijtuigen vóór u, mijnheer, een grijs paard en een ibruin. U kunt u dus niet vergis sen. Maar maak dat u niet vóór uw beurt voorkomt, of u krijgt last met de politie. Ze zijn daar erg streng op. En laat u niet in de war brengen, mijn heer. De nummers gaan niet in volgorde. U zult misschien eerst honderd vijftien hooren afroepen en daarna vijf en dertig. Dat hangt er vanaf hoe de gasten vertrekken. Veel succes, mijnheer, vergeet u vooral niet, het geval aan mijnheer uit te leggen!" „Maak je maar niet ongerust, William we zullen het er perfect afbrengen." „Goed, mijnheer. Ik zal in de buurt blijven tot u goed en wel weggereden bent en William ver dween. Warburton kon nu en dan de tonen der muziek opvangen. Van tijd rtot Jijd riep een der knechts een nummer af en het coirespondeerende rijtuig reed on der de portecochère. Warburton behoefde niet lang naar het zijne te zoeken. De bruine en de grijze stonden vrij dichtbij. Hij beklom den bok en greep de leidsels. Eenigen tijd bleef hij zitten verlangen naar een sigaar, een goede sigaar, zooals alleen heeren rooken. „Zeventien!" werd er met' heesche stem ge schreeuwd. „Nummer zeventien voor, vlug wat!" Warburton's hart klopte met verdubbelde snel heid. Zijn nummer! Hij klakte met zijn tong, beschreef een halven cir kel en reed voor, Warburton herinnerde zich, dat een deftig koetsier nooit het hoofd omdraaide, tenzij men hem aansprak, dus hield hij den blik op de ooren van zijn paarden gericht en wachtte. Maar uit den hoek van zijn oog zag hij twee dames naderen, één ervan in een rooden avondmantel gehuld. Hij sidderde van opwinding. Wat een kostelijke grap wa shet tochl He- portier werd dichtgeworpon en do kostelijke grap had een aanvang genomen, i „Vooruit jij!" riep de statige knecht met een ge biedenden handzwaai. „Nummer negen en negentig!" Onze koetsier zwenkte een zijstraat in. Hij raak- to de paarden e^n met de zweep aan. Dit was je wa re! Zijn plan was er een stevige vaart achter te zet- i ten, van den oenen kant der straat naar den ande ren te zigzaggen, de hoeken zoo scherp mogelijk te nemen en dan naar Scott Circle. Wat zouden de meisjes verlicht zijn, wanneer hij eindelijk stilhield, liet portier opende en beiden omhelsde! Maar wat zouden zij gillen! 4 Nu weet een jongen van zes wel het verschil tus schen zeventien en zeventig. Maar onze koetsier was op de cadettenschool bekend geweest als de beste soldaat van zijn jaar en tevens als de slecht ste wiskundige. Ook bedacht hij niet dat hij niet in het wilde Westen wa9 en hier verordeningen beston den omtrent roekeloos rijden. Hij hield er een matigen gang in tot hij Dupont Circle bereikte. Daarna sloeg hij de richting in naar New Hampshire, in de meening dat het Rhode Is- land was. Tweede misslag. Hij had de kaart van de stad 'bestudeerd, maar blijkbaar niet met voldoende resultaat. Dit nog daargelaten vergat hij dat deze aardigheid van hem alleen gewaardeerd zou worden door do vrouw, die haar lioorde navertellen. Haar te moeten beleven was wat anders. Klets klets! De verbaasde paarden sprongen haast hun tuig uit. Zij dansten en wipten en sloegen daarna in een dollen galop, hetgeen juist was wat de schelm op den bok hegeerde. Gewond met paar- dén om te gaan, wist hij dat hij hen nog volkomen in zijn macht had. Eenmaal gleed het rubberge- wielde voertuig schuins uit op hert natte asfalt en hoorde hij een gesmoorden kreet. Hij lachte en riep luid: „hopla!" wat er waarschijn lijk niet toe bijdroeg den angst dor inzittenden te verminderen. Hij draaide Seventeenthstreot in, te gen het trottoir botsend. Voetgangers hieven stil staan en hem nastaren. Een agent zwaaide hulpe loos, zelfs wanhopig, met zijn stok. Vernieuwde kre ten. Een hand klopte tegen het raampje en een ge- sraoordo doch toornige stom beval hem stil te hou den. Deze stem werd door en langgerekten jammer klacht overschreeuwd. Onze koetsier begon het ge val belangwekkend te vinden. „Ik wed om een dollar dat het niet Nan is, die daar zo'o te keer gaat. De Warburton» schreeuwen nooit als ze bang zijn. Wel verdraaid! In deze straat ben ik nooit gowteest. Ik moest nu toch al b;j Scott Circle zijn. Ah! Hier moet ik in!" en hi] reed met volle vaart naar Vermont. Kletterend vielen glasscherven neer. „Oho! Als Nancy maar niet uit het raampje springt. Zoo gaat het niet." En hij begon zijn vaart te verminderen. Maar hoor! Zijn geoefend soldatonoor ving hot ge- luid op van andere paardenhoeven die hem achter- I na kwamen. Hij keek om. En daar zag hij op oen paar honderd meter achter zich twee bereden po- litieagenlen. Wordt vervolfd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2