De toestand in Ouitschland. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten» Ingezonden Stukken. doe! heeft, hst vrachtauto- en auToÖusoenverkeer op de wegen in deze provincie te regelen, mr. troelstra naar het loo. Uit Apeldoorn, 31 Oct Gelijk reed* gemeld ia, werd ook mr. Troelstra heden in verband met de re- geermgscrisis door de Koningin op het Loo ontvan gen, De leider der S.D.A.P. arriveerde te 0.58 te Apel doorn. Aan het station stond een dichte menigte be langstellenden, meerendeels leden van de Apel- doornsche S-D.AJP.-afdeeling. Alvorens de heer Troelstra in den gereedataanden "hof-auto stapte, bood namens de genoemde afdeeling mevrouw K. van Trigt—Van der Veen hem een bou- quet oranje(!)-dahlia's, versierd mot een rood lint aan. Onder begeleiding van een muziekkorps zongen do aanwezigen de „Internationale" Nadat de heer Troelstra, die „den hoogen hoed" op had dat lied aangehoord had, reed hij naar het buitenverblijf der Koningin. Tel. de kabinetscrisis. Naar de Leidscho Ct. meldt, adviseert dr. E. Ver vier» te Leiden in zijn Dinsdag aan de Koningin ge zonden adres, ditmaal niet het oor te leenen aan parlementaire raadgevers, doch op eigene gezag een buiten-parlementair kabinet van bekwame -mannen te vormen. Voorts adviseert hij, dit kabinet zoo noo- dig met koninklijke autoriteit te steunen tegen de aanmatigingen van de parlementaire partijen. aanvaring bij ijmuiden. Uit IJmuiden, 31 Oct. Hedenavond zijn de bin nenkomende stoomtreiler „Eendracht 2", Ym. 131, en het uitgaande Deensche stoomschip „Bartels", voor Harlingen bestemd met een restant lading hout, bij den ingang van de haven alhier in aanvaring geko men. De stoomtreiler, is bij den kop van den Noord- pier gezofken; de opvarenden zijn door. een sleep boot gered. Het van gewapend beton gebouwde stoomschip Bartels is met zware schade en een lek in een der voorruimen hier teruggekeerd. Tel. gemeente callantsoog. Geboren: Pieter, zoon van E. Smit en M. A. C. du Pied. Anna Johanna, dochter van P. van Diepen en E. Poland. Overleden: Aaltje van der Oord, oud 78 jaren, weduwe van Gerrit Visser. Neeltje Kater, oud 93 jaren, weduwe van Jaoob Hollander., Ondertrouwd en getrouwd geene. De toestand te Berlijn. De Berlijnscbe gemeenteraad heeft gisteren een bui tengewone vergadering gehouden ter bespreking van maatregelen, te nemen tegen den noodtoestand. De Oberburgemeister verklaarde, dat wat Berlijn in de komende maanden tegemoet gaat, in ellende en ont bering, het menschel ijk uithoudingsvermogen verre te boven zal gaan. Driehonderdduizend menschen zijn werkloos, maar het aantal van hen, die honger lijden is veel grooter. Bij de besprekingen werd ver klaard, dat de openbare lichamen niet meer in staat zijn te helpen.- Men zal zich tot de particuliere lichamen moe ten wenden om in de toekomst de menschen brood, kolen, kleederen en vleesch te verschaffen. Ook in de ziekenhuizen is de toestand vreeselijk. Naar wordt medegedeeld, wordt bijna de helft der pasgeboren kinderen in de ziekenhuizen verpleeg#, hetgeen niet wegneemt dat het geboortecijfer mot een dorde-is gedaald. Aan twaalfduizend Berlijusche weeskinderen kan men niet eens voldoende bedden verschaffen. DE HERVATTING DER HERSTELLSVEREGGEN. ©tinnes cjs. hebben de besprekingen mert de inter- geall. missie voortgezet. De technische bizonderheden der te sluiten overeenkomsten werden besproken en vastgesteld. Men voorziet de mogelijkheid, dat spoedig èen be vredigend resultaat zal worden verkregen. De onderhandelingen worden morgen voortgezet. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING IN HET RIJNLAND. De door de separatisten gevangen genomen burge meester van Duisburg is weer vrijgelaten. Te Duisburg is de toestand kritiek, daar de meeste zaken weigeren het door de separatisten in omloop gebrachte noodgeld aan te nemen. Slechts de winke liers in levensmiddelen hebben er na een bespreking, waaraan ook bezettingsautoritclten deelnamen, in toegestemd voedsel tegen separatistisch noodgeld te verkoopen. De winkeliers kunnen dit geld dan bij dc Bheinische Bank tegen rijksgeld inwisselen. Het separatistisch gemeentebestuur hoeft nu een verordening uitgevaardigd, volgens welke het sepa ratistisch noodgeld als wettig betaalmiddel moet worden aangenomen. Inbreuk op die bepaling zal niet 2 maanden gevangenisstraf en 2000 goudmark boete worden bestraft. Havas meent te weten, dat de Britsche regeering te Parijs en te Brussel oen démarche heeft laten doen om er de Fransche en Belgische regeeringen van in kennis te stellen, dat zij niet de wettigheid erkent van de voorloopige Rijnland-regeering geleid door Dorten en Matthee en zich zal verzetten tegen iedere poging tot een separatistischon opstand in de Britsche zone van Keulen. De separatistische bewoging is overgeslagen naar verschillende plaatsen in Hessen. De burgers hebben den eersten aanval der sepa ratisten afgeslagen. De Fronschen kondigden daarop den staat van beleg af en verbonden 15 notabelen. Gisteren verschenen opnieuw gewapende separatis ten, die de openbare gebouwen bezetten. Uit Berlijn, 31 Oct. Na een opgewonden discussie beeft de heden in den Rijksdag vergaderde soc.-dem. Rijksdagfractie in de avonduren besloten, het blij ven in de coalitieregeering afhankelijk te stellen van do vervulling der volgende eischon: lo. Opheffing van den militairen uitzonderings toestand. 2o. Het Rijk beschouwt het nptreden van Beieren als een openlijke schending oer grondwet en doet onverwijld de daardoor noodzakelijk geworden stap pen. 3o. De handhaving "der rust en orde in Saksen geschiedt alleen door de Schutzpolizei. De rijksweer mag daarbij slechts op verzoek van den civielen commissaris haar hulp verleenon. 4o. Ontslag van alle de laatste dagen in de Sak sische rijksweer benoemde r.echts-radicale elementen. Wijders werd besloten bij den Rijksdag twee voor stellen in te dienen, n.1. nópens de betaling van waardevaste loonen aan de arbeiders en het doen deelnomen van den landbouw aan de voldoende voor ziening der bevolking met levensmiddelen. ^aS?rlijnsch0 ks&tuurders van de sociaal-demo- Par*U bepaalden in een gisteren gehouden hunne houding Jen opzichte van den stond. rtenissen in Saksen geschapen toe- „^<?°,]Terd o m' 5°n mort*e ingediend, strekkende tot ^J^J1 den RlJksPreseident Ebert uit de partij en tot de onmiddellijk© uitroeping van de al gemeen© staking. Tevens werd een motie van het bestuur aangeno men, waarin het optreden van de Rijksregeering te gen Saksen wordt gekenschetst als een inbreuk ma ken op de grondwettelijk verzekerde democratie en waarin tevens wordt geöischt, dat de sociaal-demo cratische Rijksdagfractie heden tot het terugtrekken barer ministers zal besluiten. Tevens moeten de besturen van de partij en de vakvereenigingen alle maatregelen treffen tot het tegengaan van de reactie, alsmede die maatregelen, .welke noodig zijn voor de onmiddellijke voorberei ding tot de algemeen© staking, De motie, strekkende tot ultslurang van Rfjkepre- sident Ebert uit de partij, werd met een kleine meerderheid aangenomen, wijziging van den regeer in g3vor1l griekenland een republiek? Volgens de bladen hebben naar aanleiding van zekere aanwijzingen, aan het licht gekomen door de instructie inzake de opstandige beweging, de regee ring en de leidendo factoren de noodzakelijkheid er kend, van een algoheele herziening der binnenland- sche politiek. Er is een groote raad waaraan hoog geplaatste militaire en burgerlijke personen zullen deelnemen, bijeengeroepen om advies uit te brengen over de opportuniteit van een wijziging van den re- geeringsvorm. Een evervtueele uitroeping van de re publiek wordt druk besproken. pokken in engeland. Te Londen is de laatste pokkenljjder ide er nog in behandeling was, thans als hersteld ontslagen. I Maar er hebben zich nu 27 nieuwe gevallen van pokkon voorgedaan te Hucknall, in Nottmghem- shiro, Gisteren zijn er weer vior aangegeven. Een van de aangetasten was een meisje dat Zondag nog in het koor in de kerk had meegezongen, zoodat men vreest dat det besmetting door haar op anderen overgebracht is. verkeerde diagnose. Een 85-jarige vrouw te Londen, die zioh niet wel voelde, begaf zioh naar het algemeene ziekenhuis to Buttersea, in Londen. De dokters onderzochten haar daar met X-stralen en een van hen deelde haar mede dat zij aan tuberoulose van de wervel kolom leed. Deze diagnose was verkeerd, wat in dit geval op treffende wijze bleek. Do vrouw was namelijk zoo wanhopig over do mededeelling, dat zij zioh met haar kindje van 18 maanden verdronk. De pathaloog dr. Weir verriohtte een sectie bij haar en verklaarde gisteren voor den lijkschouwer dat er geen spoor van tuberculose in het lijk te ontdekken was en dat zij als een gezonde vrouw- te beschouwen was geweest. Een vertegenwoordiger van hot ziekenhuis legde de X-straal-foto's over en nadat dr. Weir die beke ken had, zeide hü dat er iets op de plaats was dat misschien verklaard kon worden als een ver smalling van dé wervelkolom, maar dat dit geen houvast gaf om aan tuberculose te denken. De jury voegde aan hare beslissing dat de vrouw zelfmoord gepleegd en haar kind met voorbedaoh ten rade vermoord had, een stekelige opmerking toe lover de zeer ondoordachte handelwijze van de geneesheeren van het ziekenhuis. treurige toestand. Uit een van de vele brieven, om steun uit Duitsch- land citeeren wij een en ander omdat het wel een. heel droevig beeld geeft van den toestand te Ber lijn. De brief werd aangeteekend ontvangen, voorzien van 41 millioen mark aan postzegels en ingesloten waren 35 millioen als porto voor het antwoord. De brief luidt dan ongeveer als volgt: Ik ben de oudste zoon uit een arm arbeidersgezin te Berlijn. Mijn vader had tot voor kort, werk; doch werd nu werkloos tengevolge van de njeuwe wet op de hoofdelijke belasting (Kopfstouer). Het kan wel een jaar duren voor hij weer werk krijgt. Do onder stand, dien wij nu krijgen, is nauwelijks voldoende voor twee dagen levensonderhoud, wanneer wij slechts droog brood eten. Wij zijn met zijn achten thuis. Mijn vader krijgt deze week 20 miiliard on derstand, waarvan wij nu moeten leven. Een brood van 4 pond kost deze week reeds 20 miiliard. Ik ben de oudste, 16 jaar, van drie jongens en drio meisjes. Mij moeder is ziekelijk en tracht nog vader te helpen wat geld te vordienen. Vleesch, worst en ander vet hebben wij reeds sedert een jaar niet meer gehad. Vet kost thans 19 miiliard per pond, boter 25 miiliard, en alles gaat van uur tot uur nog bij mil- liarden do hoogto in. Wij hebben niet eens geld om eens per veertien dagen iets op ons brood te koo- pen, nauwelijks fenoeg voor het dagelijks benoo- digde droog brood. Aardappelen kunnen wij bijna niet meer koopen. Warm eten zien wij bijna niet meer, misschien eens per maand en dan bestaat het uit aardappelen met zout en een bittere zwarte na- maak-koffie en nu komt nog do winter, zonder ko len jsonder geld. Een centenaar kolen kost 21 mil- liarcTen 10 pond aardappelen 5 miiliard. Als u eens wist hoe slecht het ons gaat en hoe wij honger lij den. Ik ben schrijver-leerling bij een advocaat en krijg por maand 10 miiliara. Aan het koopen van kleeding of schoenen kunnen wij niet denken. Een paar schoenen kost thans reeds 200 tot 250 miiliard. Wat ik aan heb is alles wat ik bezit en met mijn broertjes en zusters is het nog slechter gesteld. Die hebben geen kousen en geen schoenen meer en in den winter kunnen zij toch niet barrevoets loopen, zooals in den zomer. Nu de nood bij ons thuis steeds grooter wordt, kon ik met het dringend verzoek tot U of U zoo goed zoudt willen zijn om f 1 te zenden. Ik zou mij daarover zeer verheugen, cnh et geld be waren om er bij gelegenheid het allernoodigste voor koopen. Ik voeg 30 millioen mark voor antwoord bij. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik pp do gedachte ge komen ben om op deze wijze om* hulp te roepen. Holpt U a.u.b., vergeet ons a.u.b. met, enz. enz. oplichters. Sedert eenige dagen, seint V. D. uit Parijs, versche nen in de Fransche bladen advertenties, waarin Hol- landsche boter werd aangeboden tegen gunstige con dities. Do personen, die zich op deze advertenties aan meldden, werden ontvangen in een hotel aan dc Avenue Koyser door een tweetal Hollanders. Deze twee oplichters eischten een voorschot, doch de bo- terleveranties bleven uit. Zij maakten op deze wijze talrijke slachtoffers voor aanzienlijke sommen. Toen de politie een inval deed in het hotel, waren de oplichters verdwenen. een fort te koop. De Fransche regeering zal den 15en Novemner het oude fort van Saint Jean Pied de Port, in de £as- ses-Pyrenées, op een paar Km. afstand der Spaan- sche grens in het openbaar verkoopen. Het fort, dat dateert uit den tijd der Moorsche invallen, werd in de. 17e eeuw ten deele herbouwd en is met zijn redou tes en kruitmagazijnen een aardig voorbeeld van mi litaire architectuur. Napoleon had steeds een sterk garnizoen in Saint Jean liggen en zelfs in 1914 was het nog bij het Fransche leger in gebruik. De minimum-prijs van het fort zal 300.000 francs bedragen en alleen Fransche onderdanen mo|en een bod doen. de graanbeurs te moskou. In Augustus van dit jaar is een graanafdeeling aan de goederenbeurs te Moskou geopend en de ge volgen van dezen maatregel, waartoe de bolsjewiki slechts noode hun toestemming hebben gegeven, zijn reeds zeer tastbaar en heilzaam voor den graanhan del, niet alleen in Moskou, doch ook in het geheele i land. S Langzamerhand heeft de beurs alle graantrans- acties tot zich getrokken en nu worden zelfs trans acties van ver afgelegen streken door tusschenkomst van de beurs te Moskou afgesloten. Tevens treedt de beurs prijsregelend op, zoodat het absurde ver schijnsel, dat de prijs van graan in twee niet ver van elkaar verwijderde plaatsen een verschil van 50 100 vertoonde, nu tot het verleden behoort, en de prijzen worden langzamerhand over het ge heele gebied der republiek in overeenstemming met die te Moskou gebracht. De beurs heeft een commissie benoemd, die de prijzen moet vaststellen. Er is een reglement uitge werkt voor een speciale arbitragecommissie en voor het instituut van beëedlgde graanmakelaars. Dit re glement is aan de autoriteiten ter goedkeuring toe gezonden. Zoo meldt de „Izwestla". VERKOCHT. Het. burgerwoonhuis van mevr. wed. J. Streek, thans bewoond door den heer B. Kroone, is in eigen dom overgegaan aan den heer J. Prins Sr. GEMEENTE SC HA GEN. Geboren: Gertruda, dochter van Johannee Revers en van Cafcharina Cornelia Glandorf. POLITIE. Verloren: en beursjo met eenig geld; een jasband. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld; een nijptang. ALKMAAR. 31 October. Paarden. Op de markt werden 364 paa- den en 4 veulens aangevoerd. De prijzen der paar den varieerden van f150—500; die der veulens van f50—f 100. AMSTERDAM, 81 Ootober 1923. Tor veemarkt waren hedon aangevoerd: 119 run deren, w.o. gebruiksvee, jong kalf vee en varen koeien, f160380 por «tuk; 40 melk- en kalf koeien f 350525 por stuk; 269 vette kalveren, le kwal. HO120 ct., idem 2e kwal. 96108 ct., idem 3o kwal. 8092 ct., pert Kg.; 20 graskalveren, f100 tot 140, 21 nuchtere kalveren f1624, 29 schapen f4050 per stuk; 427 vette varkens, Hollandscha le kwal. 9698 ofc., idem 2e en 3e kwal. 9295 ot., Overzeesche en Geld. le kwal. 9698 ct., per Kg.; 49 paarden f 200400 per stuk. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. 31 Oct. 1923. Bloemkool, io soort f 5.40 a 11.10, 2e soort f 1.20 a 8.60. per 100 stuks. Wortelen f 2.50 a 3. Roode kool, le soort f 2 a 4.80. Idem, 2e soort f 1.60 a 1.90. Gele kool, le soort f 2.20 a 4.40, Idem, 2e soort f 1.90 a 2.10. Witte kool, le soort f 1 a 1.30. Idem, 2esoort f 0.80 a 0.90. Uien f 8.30 a 9.10. Drielingen f 11.10 a 11.20. Nep f 11.10 a 12.20. Bieten fl.40 a 4.50. Rapen fl.20 a 2.60. Blauwe aardappelen f 7.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 9200 stuks bloemkooli 20200 Kg. worte len, 47500 Kg. roode kooh 36100 Kg. gele kool, 50600 Kg. witte kool, 26255 Kg. uien, 13000 Kg. bieten, 2450 Kg. rapen, J50 Kg. aardappelen. HOORN, 81 October 1923. 86 Varkens: vette varkens f0.740.80, Londen- sche varkens f 0.69. 9 Lammeren f364L Handel matig. WARMENl 1UIZEN, 31 October 1923. Roode kool f 1.90 a 3.40. Gele kool f 2.20 a .3.50. Witte kool f 1.10 a 1.30. Uien f 8.50 a 9.60. Drielin gen f 10.90 a 11.40. Nep f 10.80 a 11.70. Peen fl.80 a 2.30. Witte kool, 2e kwal. fl. Witte kool f115 per wagon. Aanvoer: 15400 Kg. roode kool, 850 Kg. gele kool, 90350 Kg. wittekool, 2050 Kg. ien, 225 Kg. nep, 11050 Kg. peen. ALKMAAR, 81 October 1923. in onze woning Mnnen, Met een gevoel, die zich blijkbaar van ben mees ter maakte, dat zij thans eeen heldendaad moesten volvoeren, waarover de geheele wereld aanstonds er van zou gewagen en een pas gepromoveerd© neemt spoedig die allures aan zeiden ze: „Ligt- hart, of je even mee ga naar Schagen, want de Bur gemeester heeft een boodschap aan je!" Op mijn vraag, wat ik aldaar moest doen- en welke boodschap die Edelachtbare heer dan aan mij had, werd mij mot een schouderophalen: „ik weet H niet" geantwoord. Mij niets bewust zijnde, dat ik in ©enigerlei relatie stond mert den Burgemeester van Schagen, en mij niet in het minst veronderstellende wat mij te wachten stond, deelde ik hen mede, dat ik hiertoe bereid was. Bovendien deden de heeren mij de" vraag stellen, of ik ook nog in het hezit was van oen regenjas, en zoo ja, of die dan ook mocht wor den meegenomen. En alweer volgde mijnerzijds een toestemmend antwoord. Alhoewel ik een allesbehal ve behagel ijk gevoel over mij had, om met die hee ren een autotochtje to aanvaarden, voldeed ik aan hun wensch en stapte in de vierwieler. Mijn ouders en zusters vonden het ook niet prettig dat ik zoo één, twee, drie werd weggohaald, maar och, „voor meikerstijd is-io wel weer thuis", en met deze geruststelling ook zij wisten niet wat er aan de hand was werd hierin berust In Schagen echter gearriveerd, verscheen ik niet voor don Burgemeester, maar voor den Majoor der Bijksveldwacht, den heer A. van Keulen. Deze be schuldigde mij terstond', dat de vaarzen van A Ma- rees door mij waren ge^olen. Ik stond verplet, neen, ik mag wel zeggen, ik stond verslagen. „Ik een dief, en nog wel van zes koeien? Iloe is 't mogelijk, dat men mij van zooiets kan betichten". Deze en allerlei gedachten zweefden in mijn heree nen, maar die één© gedachte, dat ik onschuldig ben aan dezen diefsial, die éóne gedachte slechts domi neerde boven alle andere. Zooals gezegd, ik stond als verslagen. Maar dio beschuldiging alleen was nog niet voldoende. „Ik moe9L nog een nacht in Schagen blijven", werd mij gezegd Och, óok dat nog? Heeft men mij door die ééne beschuldiging nog niet voldoende beleodigd? Moet ik nog langer wor- den gekrenkt met allerlei verdachtmakingen en be schuldigingen? Moet men mij nog langer folteren? Moet ik bovendien, nóg een nacht en wie weet in wat koud hok en in welk muffig vertrek door brengen. weliswaar onschuldig, maar toch verdacht, om onder dieven le worden ingedeeld? O, vreeselijk waren die oogenblikken en vooral toen mijn geest ging naar huis, waar men mij elk oogenblik verwachtte, alwaar gegist, en geieden, waar men scl reide over hun zoon en waar in ©tilto uien, AppetenjM* M'rbt 100Bloemkool fI a foedig weder in hun ml. Maar helaas, de hoop, dat men mij vrij zou laten, was ijdel. Tegenover mijn pertinente verzekering, dat ik mijn alibi kan bewijzen, wist de heer van Keulen aan te voeren, dat hij bewijzen had, da: men mij in dien morgen mot de zes vaarzen tusschen Schagerbrug en Sint Maartensbrug was tegengeko men. Zonder ook maar even mijn voorstel, tot aan voering van bewijzen in overweging te nemen, was intusschen beraadslaagd, mij naar Alkmaar te ver voeren. Ook daar tracht men mij onder politiegeleide lang geen benijdenswaardige eer naar het politie bureau, alwaar ook verschenen de hoeren S. Weel en Jb. van Giezen, de koopers der vaarzen, alsmede de caféhouder C. Bos van het Waagplein. Nadat on- dergeteekende met hen was geconfronteerd, en hier uit bleek dat hij niet de dief (of een der dieven) was, kon hij „do beenen nomen". Een ieder begrijpt, hoe mijn gemoedstoestand toen was, toen ik fris- sche lucht in ruime mate kon ademen, en mij den zwaren last gelukkig was ontnomen, Maar weer dacht ik veol meer aan huis, alwaar men mij al lang had verwacht, en nog steeds tever- goefs op mij wachtte. Daar had; men mij zoo snoode vandaan gehaald, zonder te denken aan mijn huis- genootcn, die in angst en vrees leefden, wat er toch. gebeuren zou mot den zoon dos huizes. Daar had men mij wel heel deftig ontrukt aan mijn werkkring, maar hier dacht men er niet aan, om mij weer op dezelfde wijze weer thuis te brengen» Neen Integendeel. Maar ook geen woord van verontschuldiging werd gehoord geen woord over mijn loyale houding ver nam ik, maar natuurlijk ook geen woord over de de- lóyale houding der politie. Het is dan ook dat ik door middel der pers een luid protest doe hooren, tegen die politie-ambtenaren, dio 8.80 per 100 stuks. Roode kool f3.40 a 5.70, gele kool f 3.20 a 5.10, per 100 Kg. Wortelen f 3.20 a 7.80 per 100 bos. Lien f6.70 a 9.30. Peren f 6 a 46, per 100 Kg. Andijvie f 0.60 a 2.30, p. 100 st. Spruiten 112 a 19. Spercieboonen f 16.70 a 42.20, per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scbarwoude. 31 Oct. Roodo ster f6.70. Drielingen f3.30. Kleine aardappelen fl.40. Grove uien f7.50 a 9.60. Drielingen fll a 11.50. Gelo nop f 12.20 a 12.70. Peen f2.30 a 3.10. Kroten f2.60 a 8.90. Roode kool fl.80 a 3.60. Witte kool f2.10 a 2.60. Gelo kool f2.80 a 4.50. Deensche witte kool f2.10 a 2.60, alles per 100 Kg. Bloemkool f4.90 a 8.10, 2e soort f0.40 a 1.70, por 100 Btuks. Aanvoer op 80 Oct.: 1750 Kg. aardappelon, 27 Kg. spercieboonen, 13800 Kg. zilveruien, 26450 Kg. roode kool, 51300 Kg. witte kool, 17750 Kg. gele kool, 660 stuks bloemkool. SCHAGEN, 1 November 1923. 289 Geldekoeien mag. f225 a 400, 84 idem vette f300 a 530, 5 kalfkoeien f325 a 475, 80 vaarzen f170 a 240, 125 graskalveren f40 a 140, 14 nuchtere kal veren f 16 a 24, 63 schapen mag. f 44 a 48, 233 idem vette f 47 a 52, 221 overhouders f 38 a 42. 9 Bokken en geiten f 5 a 20, mag. varkens f 24, 35 idem, vette, p. Kg. f 0.72 a 0.80, 97 biggen f8 a 20, 19 konijnen f 0.50 a 3, 345 kippen f &50 a L50, 84 Kg. boter f2.25 a 2.45, 3447 kipeforen f 10.50 a 1250, 653 eendeieren f 7.75. Aan den heer Deodatus Vergeer, Met belangstelling las ik, dat de paters van Nieu we Niedorp conferenties zullen geven voor niet-Ka- tholieken. Tot mijn spijt ben ik verhinderd de eer ste drie van deze conferenties bij te wonen. Ik heb mfj op zoo ^handèrijkë"wijze^ hêbben beschuldigd! den vorigen Zondag in de kerk mijne gemeenteleden i Zonder een serieus onderzoek, zonder maar even na opgewekt om er heen te gaan. Zóó moet het gaan: denken over do smet en hare gevolgen, die zij i „n,OT1Horc de politie op mij beeft geworpen, dio nog nimmer wU motten wodenwdach mtt elkander* denkbeel-me(* ,n" ^„kingls gowoeat, nam een on- den bekend worden. Daarom juich ik het streven van U en de uwen van harte toe. Maar.... hebt u er ook bezwaar tegen, dat de roomsche gemeentele den eens kennis komen nemen van de protestant- schuldige in arrest. Het is wel treurig, dat wij niet op een politiecorps kunnen wijzen, dat mot tact, voorzichtigheid en be leid te werk gaat, maar blijkbaar afgaat op praaot- jes van lasteraars, en lukraak maar iemand neemt, sche denkbeelden en meeningen? In het blaadje &lsof hij een apache is, een die tot het uitvaagsel dor Een goede raad van een goeden vriend" lees ik, dat de roomsche kerk het vrije onderzoek niet ver smoort. Welnu, ik ben bereid conferenties te hou den voor roomschen. Wilt U dan hetzelfde doen wat ik heb gedaan? Wilt u in uw kerk uwe kerkbe zoekers opwekken om deze conferenties te bezoekenT Ik wensch zelfs een stap verder te gaan. Zou het maatschappij behoort. Maar het is nog treuriger, dat ons politiecorps de capaciteiten mist, om met de noodige politiek en tactiek eigenlijk onmisbare eigenschappen der politie een onderzoek in te stellen, doch plomp verloren een geheel huisgezin doodsangsten laat uitstaan. Nog erger is haar hou ding na dien geweest, toon zij zag, zich vergist to hebben. Een welopgevood menscht biedt bij vergis sing zijn verontschuldiging aan. Maar zij? Geen ex- niet gewenöcht zijn, dat wij tezamen gingen op- CU119 geen rehabilitatie gewerd mij. Ik wil echter treden voor roomschen en protestanten tegelijk en ln eerlijk blijven en vermelden, dat alleen de heer Van het openbaar met elkander van gedachten wissel- j Twuijver een welwillende en tegemoetkomende de 9 houding tegenover mij heeft aangenomen. Wanneer a o j do politie met zulke blameeringen doorgaat, als zij Mij dunkt; als er iet9 is, wat tot denken en onder- my aangedaan, en niet een andere methode voor opsporingen gaat volgen, vreest ondergeteeken- de, dat zij nog meer aan populairiteit gaat inboeken dan thans al reeds het geval is. U, mijnheer de R., nogmaals mijn innlgen dank. - A. LÏGTHART Szn. t Zand, gemeente Zijpe. ZONDAG. 4 NOV. NED. HERV. GEMEENTE t©: Schagen, nam. 7 uur, Ds. van Dijk. (Kerkhervorming. Kerkkoor.) Huisduinen, voorm. 10 uur, Da van Dijk. St. Maarten, voorm. halftien, Ds. Tinholl zoeken prikkelt, dan is 't juist het aanhooren van tegenover elkaar staande zienswijzen. Gachte heer Vergeer, ik vertrouw er op, dat u mij op dit schrijven in oprechtheid zult antwoorden ln dit blad. N. J. C. SCHERMERHORN. Nieuwe Niedorp, Oct. 1923. Mijnheer de Redacteur, Beleefd noodig ik u uit onderstaande regeleli in uw veelgelezen blad wel te willen opnemen, waar- voor ik u bij voorbaat mijn allerhartelijksten dank; Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom van Bergen. 1 zeg. Barsingerhom voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. j De veediefstal te Schagen heeft al heel wat stof Nieuwe Niedorp, geen dienst i van bespreking doen oplaaien. Het verlangen der Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. BuiskooL veebezitters, om spoedig de dieven op het spoor te; Nam. 2 uur, Zondagsschool. krijgen, was en is nog algemeen. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld De politie verlangde dit eveneens, en het is dan Callantsoog, nAm. 2 uur. Ds. Groeneveld. ook haar moeilijke taak, om te „neuzen" en te oriën-Wieringerwaard. geen dienst. teeren op deze of gene gelegenheid eens de voel-i Kolhorn, geen dienst horens uit te steken, om zoodoende een draad in Dirkshorn. geen dienst handen te krijgen, die haar zou leiden tot arrestatie Heerhmugowaard, voorm. halftien, Da Broekema. der dieven. i Winkel, voorm. 10 uur, Ds. v. Meurs. Het i9 echter een verre van prettig moment, wan-! Oude Niedorp, geen dienst. f neer men even ik zeg slechts even in aanra-Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Kooij. king komt met die „voelhorens", zooals ondergetee- DOOPSGEZ. GEMEENTE t©: kende dat ook al heeft ondervonden in verband Nieuwe Niedorp, voorm .10 uur. Da Haars. j met den gereleveerden diefstal van zes vaarzen, ten EVANGELISATIE te: riadeele van den heer A. Marees te Schagen. j Schageen, voorm. 10 uur, Da Boeke. H. Avondmaal. Het was op oen rustigen Vrijdagmiddag, den 19en Nam. 7 uur, geen dienst. October jl. te ongeveer 4 uur, toen wij meenden Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. ..hoog" bezoek te krijgen. Een auto bleef in de nabij-Nam. 7 uur, de heer Boon. i heid van mijns ouders woning stilstaan en 2 diena- OEREF .GEMEENTE t©: rer. van den H. Hermandad de heeren van Twuij- j Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. ver te H Zand en Bot te Wieringerwaard ©tapten Nam. halfdrie, Preeklezen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3