Aluiiti Billis- Mmtiitic- LnüinlM DE ECHTE jRofichnyUifecwi ^srtsst Dinsdag 6 November 1923. 66ste Jaargang. No. 7328. Uitgevers i N.V, vl TRAPMAN Go., Schaqen EERSTE BLAD. Raad Wieringerwaard. VRUCHTBQQMEN. J. G. VALLEN te Swalmen, H. H. Bufhïer te Winkel ERDALDOOS Bmnenlandscb Ni?uws SswHSSt"de ara sas Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending, tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEP no. 20 Prijs per Si maanden i 1.115. Losss nummers 6 cent. AD VERTEN- TX5N vnn 1 tot S rogels 11.10, iodero pegel moer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grooto lottors wordon naar plaatsrulmto berekend. li ,il II' t'ilW.igl.iJii- WK DIT NUMKER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Zaterdagmiddag 2 uur onder leiding van Burgemeester Haringbuizen, tevens secretaris. Aanwezig alle leden. De zeer uitgebreide notulen worden onveranderd vastgesteld. Dt heer Speels vraagt, in verband met de notulen inlichtingen over den ontwikkelingscursus voor ouderen en of B. en W. al overleg hebben gepleegd met de onderwijzers. Voorzitter zegt, dat dit nog niet is gebeurd., doch wil de Raad B> en W. machtigen, om indien er een voldoend aantal leerlingen is, dat zij dan met de on derwijzers overleg plegen. De heer Speets wil 't wel aan B. en W. overlaten. De.heer Jb. Waiboer heeft ook al met sommigen gesproken en heeft den indruk gekregen, dat er wel gebruik van, gemaakt zal worden, indien de gelegen heid wordt gegeven. Voorzitter wil dan voorstellen om f 150 per uur te betalen voor b.v. 2 uur per week, bij een voldoende deelneming, verminderd met het bedrag dat door de gegoeden zal worden betaald; De boer Blaauboer vraagt, wat noemt u voldoende Ik ben er wel voor, doch laat de gegoeden het zelf betalen en dan zou ik. het aantal willen stellen op minstens 10. <en dan zou ik' het aantal willen stallen op min istens 10. De heer Sleutel is hot met den heer Blaauboer eens De heer Koster: Men moet wel onderscheiden het onderwijs aan de ouderen en veirvolgonderwija Voor de laatsten kan het wel 10 zijn, doch voor de oude ren zou het met dat getal voor de ontférwijzers, een zware taak zijn. 'Met 6 leerlingen zullen de onder wijzers zich persoonlijk meer met hen kunnen be moeien. Voorzitter hoort, nu verschillende ideeën en zou het iru maar aan, B. en W. willen overlaten. De heer Blaauboer: Wanneer B. en W: het moeten uitmaken weet ik al hoe 't zal worden. Voorzitter: Nu mijnheer Blaauboer, als u Stemming verlangt, zullen we dat doen. Na nog eenige discussie wordt het voorstehBlaau- boer in stemming gebracht en met 4—3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren H. Kosfter, J. Speets en Jb. Waiboer. Hierna deelt voorzitter mede, dat de heer N. Kop- pes zijne benoeming als lid van de commissie tot wering" van schoolverzuim heeft aangenomen. Van de heeren Sieswerda en van Ham is een dank betuiging ontvangen voor do toegestane subsidie voor het houden van den vervolgcursus. Ingekomen is «en adres van de Noórd-IïoII, ver- eeniging Hot Witte Kruis met verzoek om een bij- droge voor hot tekort ontsmettingsdiensL Voort ficli't bet Witte Kruis een nuttige Instelling en B. en W. zijn om die raden wel voor sul>sldio, doch vinden li moeilijk om een bedrag te bepalen. Er is een tekort var. f2000. Wanneer wo nu b.v. 1/200 ge deelte zouden geven, wordt het f 10. B. en W. stellen voor, deze subsidie tot dat bedrag voorloopig voor den 'tijd van 3 jaar te verleencn. De heer BJaauboer:- Is het juist noodig voor 3 jaar? Voorzitter: Het Witte Kruis vraagt voor onbepaal- dén tijd. De hoer Blaauboer: Waarom niet voor één jaar? Ik vind het zoo nog al een aardig besluit. We kun nen dan een volgend jaar altijd weer zien. De heer Sleutel wil er aan toevoegen,: ,mits er in het voorafgaande jaar een tekort is". Aldus geamen deerd wordt- het voorstel mót 6— 1 stem aangenomen- De heer Peper stemt tegen omdat deze het wel wil toestaan, doch voorloopig voor één jaar. Van het gemeentebestuur "van Alkmaar 19 een schrijven ontvangen over het aangaan van een ge meenschappelijke regeling betreffende de toelating van leerlingen aan de U.L.O.-school. Wordt in han den gesteld van B. en W. om nader advies. Een aangebrachte wijziging in de verordening op de keuring van vee en vleesch wordt aangenomen- Alsnu komt de waterleiding. Voorzitter zegt. dat ingevolge een besulit in de vo rige vergadering genomen, een bijeenkomst is gehou den om de opinie der ingezetenen te vernemen. Een stemming hebben we niet uitgelokt, omdat dit toch geen juist beeld zou geven- In die vergadoring zijn geen stemmen opgegaan tegen de waterleiding zelve; het nut werd wel algemeen ingezien. Alleen- tegen de verplichting hadden enkelen bezwaar. We weten evenwel dalfe we nimmer meer water kunnen krijgen indien zou worden besloten tot niet-aanslulten. B. en W. stellen aan den Raad voor, om aan het Provin ciaal bedrijf te berichten dat wij bereid: zijn tot aan sluiting en dat wo do bedoelde bepaling in de bouw verordening zullen opnemen. De heer Peper vraagt, of B. en W. al een tijd heb ben vastgesteld dat men moet aansluiten. Voorzatter licht toe, dat er geen tijd is bepaald en dat dit ook niet best kan. Zooals ik Donderdag ook in de vergadering heb gezegd, hebben B. en W. bet idee de toepassing zoo soepel mogelijk te behandelen. We kunnen ons niet aan oen termijn: bindc-R De hoer Blaauboer zegt. tijdens de vergadering *t idee te hebben gekregen, dat men over H algemeen er wel voor was. De Nieuwesluis scheen er we! en bloc tegen. Voor het algemeen belang der ingezetenen i3 het wel toe te juichen. Die verplichting is wel wat, doch we kunnen niet anders. De heer Speets releveert het oen en ander wat er in die vergadering is ter berde gebracht en doet zich ook kennen als groot voorstander. De heer A. D. Sleutel: Voorzitter zegt, B. en W. stel len X voor. Wel ben ik altijd tegenstander geweest en zelf ben ik er nog tegen, doch voor het algemeen be lang hen ik er voor. Vooral omdat we anders ook nooit geen water meer zouden kunnen krijgen en omdat ook is beslóten, dat B. en' W. de zaak soepel zullen behartigen daarom heb ik er nu ook voor ge stemd, In stemming gebracht wordt met 61 stom het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer H. Slik ker stemt tegen. We krijgen alzoo waterleiding. Het volgende punt is bespreking electrificatie. In middels zijn ter vergadering gekomen de hoeren Smit Kleine en Boom, resp. Directeur en Ingenieur van het P.E.N. De Raad gaat 3.20 in comité en wordt ten 5.10 u. heropend. Voorzitter zegt, nu aan de orde te stellen electrifl- catie. Het rapport is in handen van de raadslden en van de heer Smit Kleine en Boom hebben we de noo- dige voorlichting gohad. In het rapport zijn voor de electrificatie aangewe zen Groote en Kleine Burrt, Nieuwesluis, Barsriugor- weg tot den hoer Blaauboer, Walingsweg, tot den heer Egmond, Tweewegen, en Molenweg. Er zijn 3 plannen: ten le geheel ondergrondsch, ten*2e hoofd zakelijk bovengrondsch (nl. alleen ondergrondsch in Groote en Kleine Buurt en overigens bovengrondsch) en ten 3e, gedeeltelijk boven- en gedeeltelijk onder grondsch en wel Groote en Kleine Buurt, Tweewegen Walingsweg en Molenweg ondergrondsch en Nieuwe sluis, Sluizenweg en Barsingerweg bovengrondsch. Waar 294 perceelen kunnen worden aangesloten meenen B. en W. dat wel op 200 licht- en minstens op 10 krachtaansluitingen kan worden gerekend. De kosten van aanlog zijn geraamd voor dat aantal aan sluitingen: lo. geheel ondergrondsch op f70.000; 2e. gedeeltelijk ondergrondsch en gedeeltelijk hovei> grondsch f 60.000; en ten 3e. hoofdzakelijk boven grondsch f 49.000. De totale vaste jaarlijksche bedrijfskosten zijn ge raamd voor plan 1 op f 6883, plaD 2 f 6273 en plan 3 f 5603. Hier komt bij voor inkoop van stroom f 3485. Volgens het ontvangen tarief zullen do aangeslotenen hebben to betalen voor licht oen gegarandeerd aan bal K.W.U.-vorbruik tegen f 0.60 per KW.U.,, de ove rigen tegen f 0.20 per K.WU, Voor kracht gegaran deerd minimumverbruik tegen f 030 en daarboven to gen f 0.12 per K.W.U. Begroot is dat dan jaarlijks omvangen kon worden f 10180. Volgens deze ramin gen zal bij geheel ondergrondsch gewerkt 'worden met f 188 verlies per jaar, gedeeltelijk ondergrondsch en gedeeltelijk bovengrondsch met f422 winst en hoofdzakelijk bovengrondsch met f 1092 winst. HET BESTE ADRES voor VRUCHTBOOMSN, In bel bijzonder voor STRUIKEN, in NEDERLAND is waarvoor VERTEGENWOORDIGER is voor Schagen en Omstreken, die iederen Donderdagmorgen van 9—11 uur in Hotel „Vredelust" van den heerlgesz te SCHAGEN zitting houdt voor het geren van inlichtingen en opnemen der bestellingen. Het P.EwN. hoeft de berekening voor vaste kosten opgezet naar annuïteiten. Wij hebben echter oen ge wone leening te sluiten, waardoor voor het goedkoop ste plan het eerste jaar f 1083 meer zal moeten wor den betaald. Alzoo zal het bedrijf slechts rendabel kunnen zijn als hot net wordt gebouwd aliecn in do Groote en Kleine Buur- ondergrondsch en overigens bovengrondsch. B. en W. hebben met den Hoofdinge nieur Boom het rapport nagegaan en zijn tot de conclusie gekomen dat de berekeningen wel goed zijn Verwachien wij aan den eenen kant dat de aanleg- kosten wat hoog zijn geraamd, aan den anderen kant denken wij, dat ook de verkoop van stroom aan den hoogen kant zal zijn, dit met "t oog op de vele brongasinrichtingon alhier. Wij meenen wel te mogen aannemen dat bij betaling naar het ontvangen tarief niet op winst gerekend mag worden. De etroomprijs voor de ingezetenen zal zoo ongeveer overeemkomon met die in Zijpe en Anna Paulowna. Uitvoerbaar is het daarom wel, mits het goedkoopste plan wordt uit gevoerd en voldoende aansluiting wordt verkregen. In Groote en Kleine Buurt zal dit wel gaan, doch om trent Barsingerweg en Walingsweg voelen wij ons minder seker. B. en W. stellen daarom voor, te be sluiten tot aanleg in Groote en Kleine Buurt. Twee wegen, Nieuwesluis en Molenweg en bij. voldoende deelneming cok Barsingerweg en Walingsweg en verder B. en W. to machtigen plannen verder uit te werken en overeenkomst met het P.E.N. voor te be reiden. Ten aanzien van hot tarief zal nog een nader voor- s'el worden gedaan. Dit kan gevoegelijk nog eens worden overdacht. De straatverlichting zal, indien al leen wordt verlicht wat nu wordt verlicht, koelen pl.m. f600. Ook dit kan nader worden besproken. De hoeren hebben ons op uitstekend© wijze toegelicht; Ik geloof wel, dat de Raad de zaak goed hooft kunnen overzien en dat we wel een beslissing kunnen nomen; ik zie er geen nut in om het langer uit te stellen. De.heer Blaauboer: U wees er op, dat de aanleg wel iets kleiner zou wezen, doch ik meen, van den heer Smit Kleine begrepen te hebben, dat het wel eona boo- ger kan zijn. De h?er Koster zegt, dat de uitdrukking is ge weest, dat het in verband met het duurder worden der materialen wol eens hooger kon wezen. He rap port is a! eenige maanden geleden gemaakt. Voorzitter meent, dat dó begrooting vast niet te laag is. De heer Jb. Waiboer vraagt, of B. en W. al eens hebben gesproken hoeveel aansluitingen er moeten zijn om aangesloten te worden.? Voorzitter: Om dal na te gaan zouden we een ren tabiliteit moeten maken., doch het beste zal zijn dat gevraagd werd aan de bewoners van die wegen of ze voor dezelfde prijzen als b.v. van Zijpe en Anna Pau lowna wenschtcn aangesloten to worden. Do heer Waiboer informeert nog naar het tarief voor de bewoners van Walingsweg. Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is overal hetzelfde tarief toe te passen. De heer Koster merkt nog op. dat in B. en W. be sloten is, dat zoo mogelijk gelegenheid zal wevden gegeven, dat iedereen kan aansluiten. De heer Blaauboer is van oordeel dat het maken van nieuwe brongasputten. wel minder zal worden en dat brongas na enkele Jaren wel geheel zal ver dwijnen. De heer Speets: Het is voor mij als leek moeilijk de zaak te beoordeel en, ik heb wel het een en andei docrdgelezen, doch 't was mij niet zoo heel duidelijk. Het leek me moeilijk om direct een besluit te nemen. Na de toelichting van den heer Smit Kleine en van den Burgemeester zx>u ik ook nu wol willen beslissen en bovendien stel ik vertrouwen in B. en W. De heer Koster: Het is een buitengewoon mooilijko zaak, waarvoor de Raad komt te staan. We zullen hebben een gemeentelijk bedrijf. We komen in on gunstige conditie tegenover andere gemeenten, om dat we geen dichtbevolkte kom hebben. We hebben clus altijd een duur gemeentelijk bedrijf en zal altijd hooger zijn dan in andere gemeenten,, uitgenomen Zijpe en Anna Paulowna. Daar naast staat nog dat Verschillende personen nog bronges hebben, waar door de behoefte nog niet zoo groot is en zal dus in hoofdzaak allee* voor licht worden gebruikt. Als men ziet voor welko verschillende doeleinden elec- triciteft wordt gebruikt, meen ik dat wo die groote stap moeten wagen in het belang der gemeente doch we moeten ons niet voorstellen, dat wo dozelfde voor doe Iige conditiën zullen hebben als vele andere ge meenten. Voorzitter bepleit ook nog eens het genot en gemak van electriciteit, hoewel onze gemeente wol verkeert in bijzondere conditie. Waar men in andere plaatsen toch algemeen er zeer mee is ingenomen, zie ik niet in, dal men hier In deze achter moet staan. Ik gevoel me dan ook wel gerechtvaardigd om u to adviseoren er toe over te gaan. De zaak is voldoende besproken, «n ral hot nu in stemming brengen. Uitslag: Met algemeene stemmen aangenomen. Voorzitter zegt: Het is een prettig verschijnsel dat het op deze wijze is aangenomen. Ik wil den Raad geluk wenechen met hei genomen besluit on wil den wensch uitspreken, dat deze bride belangrijke beslui ten in goede aarde zullen vallen bij de ingezetenen. De heer Koster wil er den wensch nog wel aan toe voegen, dat Ged. Staten ons nu eens ter wille zouden zijn door hetzelfde tarief toe te paaeen wat betreft den inkoop van den strooroprija Volgende punt ie oen voorstel inzake vergoeding opzichter wegens uitbreiding begraafplaats. Voorzit ter zegt, dat de heeren wel weten, dot die uitbreiding heel wat werk heeft veroorzaakt aan den opzichter. buitengewoon onderworp gesproken te hebben, heeft Dt. Olreo zich verklaart hierin mede to werken. Do koften hieraan verbonden «uilen. door hot fonds per patiënt betaald moeten wordon. hoeveel dit zal beloopem. kan spr. niet mededeelen. maar wanneer hier ter plaatse oen toestel -geplaatst wordt, dan zal hiervan ook wel ge bruik gemaakt worden door patiënten uit andere plaatsen, en zou hierdoor de kosten wel verminderen. Tevens deelt spr.. mede, dat de zusier van Dr. Olroe zich zou belasten met de behandoling. Hierna deelt spr. mede dat door hem een bespre king gehouden is met Dr. Tanger, verbonden aan het gemeenteziekenhuis te Helder, en deze heeft zich be reid verklaard om de patiënten enan het fonds In gw- noemd ziekenhuis to verplegen, de kosten hiervoor zouden f 4 per dag beloopen, alles inbegrepen. Voorzitter meent dat dit geen onbillijk aanbod is, maar zegt spr., naar aanleiding hiervan kunnen we met de contributie, welke tot nog toe geheven ia, niet volstaan, het bestuur heeft daarom gemeend tot een verhooging van 20 pet. te moeten overgaan, b.v. iemand die voorheen f050 per week betaalde, zou nu f0.60 moeten voldoen, wat toch niet zoo erg be zwaarlijk is en het bestuur meent te kunnen volstaan, met deze 20 verhooging. De inkomsten zouden hierdoor vermeerderen met een bedrag van f 1000 tot *\1100, waarvoor 15 patiënten, tegen een ligtijd van 6 weken in het ziekenhuis verpleegd kunnen worden; d 1. f 70 per patiënt. De heer J. van Nuland vraagt of een verpleegtijd van 6 weken niet te lang ia, daar de moeste geval len met 5 u 4 weken een einde nemen, en zou dan voor bijzondere gevallen een lange ren termijn wil len en dit aan het bestuur over te laten. De heer K. Daalder zou liever een vasl;e termijn willen stellen als recht, en niet als een gunst van het bestuur. Door den heer A. Kooijman wordt gevraagd of het liggeld ook vrij is. Voorzitter zegt dat het liggeld f2 per dag ia, zoo- als voorheen. Do heer P. van Kampen zou de contributie zoodanig willen verhoogen, (lat de ligging ook vrij was, want zegt 'hij, welke arbeider heeft het benoodigde geld hiervoor, als hij b.v. 0 weken in het ziekenhuis moet liggon, dit zou nog een bedrag zijn van f84, wat het dan toch 'oorspronkelijk zou wordon. Door don voorzitter wordt dit bestreden, spr. zegt, wij moeten concurreerend blijven in de eerste plaats en ten tweede kunnen wij de contributie niet zoo hoog opvoeren. Wanneer er zich van dergelijke ge vallen voordoen, zooals de heer Van Kampen daar noemt, dan zal er ook wel weer raad geschaft wor den. Ook door den bode, den heer P. Crum, wordt dit bestreden, want, zegt hij, u zou wel anders van ge dachten zijn, al* u een*1 -met mij mee ging het geld ophalen. Door den heer A. Kooijman wordt voorgesteld, den termijn yan betaling te verlengen, In-plaats van 7 maanden, 8 maanden per Jao^ de contributiej op te halen. Ook door den heer O. Klein wordt voorgesteld een boaand vroeger te beginnen, en dus niet niet 1 Mei, maar met 1 April. Voorzitter zegt, dat do Aprilmaand nog heel on gunstig is voor de arbeiders, uit dit oogpunt zou ik het ten stelligste willen ontraden. Door den boer J. van Nuland wordt raar 'aanlan ding van het voorste1 van den heer Van Kampen, gezegd, dat hij dit boel mooi zou vind.n, indien het door e voeren was, maar aangezien v> j steeds con curreerend moeten zijn tegenover het doklersfouus, kan dit uiet. Voorzitter, «egt, dat wij met onze 20 vorhoojrtog nog bereden doktersfoDds blijven. In het dokten»- fonds moet men 12 maanden betalen, terwijl, bij ons mot een verhooging van 20 volgens omreke ning maand moet betaald worden. Punt 2 gaat uu in stemming en wordt met algo- meene stemmen aangenomen. De regeling van de contributie wordt aan het bestuur overgelaten. Rondvraag: De heer O. Klein vraagt wanneer of deze regeling in werking treedt. Voorzitter zegt van 1 Mei 1924. Do heer J. van Nuland verzoekt spoed te maken mot de hoogtezon. Voorzitter belooft dit.. Volgt sluiting. In zijn instructie staat, dat hij voor werk 2 pet. vergoeding zal krijgen. De kosten hebben tot dusver bedragen ongeveer f 2500, zxwiat B. en W.PROTESTACTIE TEGEN DE LASTEN VAN met bet voorstel komen om f75 toe te kennen. Deze HOOGHEEMRAADSCHAP. f2500 Js bijna alleen arbeidsloon geweest, waaraan voor den opzichter nog al heel wat naloopen ge weest. In stemming gebracht wordt het met 6 tegen 1 stem aangenomcu. De heer J1». Waiboer stemt eerst blanco, waarop voorzitter zegt: Blanco kennen we hier niet. De heer Waiboer: Zoo kennen ze dat hier niet, dan ben ik er tegen. Hierna gaat do Raad in comité tot vaststelling suppl. kohier hondenbelasting. HET Naar men ons mededeelt, werd in do zaal van 't „Gulden Vlies" gister 'n vergadering gehouden van do commissie van actie tegen de Ixslasfing van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier. Men woet, dat die commissie ageert tegen de Kooge kosten, die iert laste zijn gebracht van do eigen dommen binnen de gnfleen van hot Hoogheemraad schap. Door de Commissie, b- nevens door het bestuur van de Kamer van Koophandel, het bestuur van den Bond vaD Waterschappen in N.-Holland en. mode met. in stemming van den Bond van Plattolandsgoinoenten werd mot leedwezen geconstateerd, dat tot heden nog geen antwoord is binnengekomen op de adressen, go- zonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie in I Januari en Februari 1923, tegen de naar hunne mee- ANNA PAULOWNA. ning onbillijke regeling van de belasting voor het Zaterdag 3 November vergaderde in Hotel Veer Hoogheemraadschap NoorcThollands Noorderkwartier burg van den heer H. Jonker, de vereeniging Zieken- Besloten word de actie opnieuw aan te vatten en niet zorg (plaatselijk ziekenfonds), de opkomst was matig, te rusten alvorens het rechtsgevoel in 't noordelijk toen te ongeveer 8 uur de voorzitter, de heer K. Keu- j deel van N.-Holland in dezen wordt bevredigd» ris, de vergadering met een toepasselijk woord open- wij hopen binnenkort hierover mee rte kunnen de Spr. gaf in korte trekken weer het dc el van deze meedeolen. bijeenkomst en hoopte dan ook dat de besprekingen panCRAIL dankzegging goedgekeurd. totaal onvoldocnd<v Aan de orde is nu punt 2 van de agenda: Voorstel oT. PAlïCRAS. Bestuur tot aanzienlijke uitbreiding van specialisti- Naar we vernemen zal de tooneeJwedstrijd, uitge- sche hulp (operatie en verpleging in ziekenhuizen) en schreven door de af deeling St. Pancras van den Bond in verband daarmede verhoogiug van contributie, met "voor Staatspensioen, gehouden worden op 22 Nov. as. het bedrag daarvoor benoodigd. Deelnemende vereer igingen zijn Harmonie van Heer- Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat door hugowaard, Kunst naar Kracht te Oterleek en Kunst hem een bespreking go'aouden is met Dr. Olree over naar Kracht alhier. De jury zal bestaan uit de hoe- do mogelijkheid van -en te stichten plaatselijke ren Ds. Schermerhorn van N. Niedorp, J. Deulekom hoogtezon. Na herhaalde malen met Dr. Olree over dit te Noordscharwoude en G. C. van Gulik U Alkmaar.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1