Scliager Courant Mr. Baldwin en Protectie. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 6 November 1923. 66ste Jaargang. No. 7328. Men kan tegen de gladheid dar Dmtodhere niet op* j De Britsche industrieelen klagen «teen en beén. De Britsche Regeering heeft rekening te hon den met bijna 1V> millioen werkloozen. De Britsche Regeering voelt, dat het de Engel- sche bevolking moet helpen, j Maar hoe? Bescherm ons tegen de buitenlanders! roepen de Industrieelen. Bescherm ons tegen de buitenlanders! roepen de l boeren. I Baldwin, die de erfenis van Bonar Law had aanvaard, zat daardoor vast aén diens verklaring omtrent protectie, n.1. geen protectie-invoering zoo lang- deze Kamer zat, want Protectie was geen politieke leuze geweest bij de verkiezingen voor aeze zittende kamer. Baldwin hield zioh correct aan deze uitlating van ziin voorganger. Maar het werd Baldwin toch te bont. Koq men thans nog vrijhandelaar blijven? In zijne rede te Plymouth voor de Unionistische partij vergadering gehouden, heeft hi'ybehalve de in mijn vorig artikel behandelde buitenlandsche po litiek ook de binnenlandscho politiek uitvoerig be sproken. Bij dio gelegenheid heeft hij zich verklaard vóór protectie. Tevens echter heeft hij laten doorschemê- i ren, dat er dan met het oog op de varklaring van Engeland is feitelijk altijd het typische land van Vrijhandel geweest. liet is dan ook daar, dat geboren is do vrijhan delaar bij uitnemendheid Cobden. Doch indien Cobden heden leefde, wat zou hij dan omtrent vrijhandel adviseeren? Dat is de vraag die de Engolsche vryhandelaars 'zich heden ten dage voorleggen. Met' reden!! Toen Cobden leefde was er op de wereld een zéér evenwichtige wisselkoers tusschen alle landen. xOJi| w ÏCUÖ.iaaill(5 VQ1U. Er waren natuurlijk wel eens afwijkingen voor de Bonar Law nieuwe verkiezingen moeten plaats heb- zilverlanden, als Mexico en China, maar dat was de ben. uitzondering, die de regel bevestigde. Die verkiezingen zouden dan staan in het teeken Wat is een zilverland? zult ge vragen. Een zilver- Protectie en Vrijhandel. land is een land, dat de zilveren gelastandaard hul-Wij weten reeds dat de Labour Partij Vrijhandel digt, in tegenstelling met de gouden of gemengden als leuze neemt en eveneens de Libéraö Partij standaard. Sir John Simon, de bekwame liberaal, heeft zich Ik heb jaren voor den oorlog aan den lijve zeer beslist npg als Vrijhandelaar doen kennen, gevoeld, wat zoo'n zilveren standaard beteeként. Het is moeilijk, heel moeilijk voor een leek om Ik 'heb duur Chineesch geld moeten koopen, omdafc fce zeggen wat voor Engeland het meeat geschikt zilver hoog stond, zilver daalde, het Chineesche Zou zijn. N geld daalde natuurlijkj juist heel laag toen ik mijn Ik aoht bv T00r den Iandbouw protectie absoluut Chineeeche geld weer in Hollandsche guldens wilde orinoodig en uit den booze. Dan ^al de Engelsohe omzetten. nTiakkerbouw nog een eeuw lang achterlijk olijven. Bh groote bedragen hep dat n de milUoenen. Voor de industrie echter ijkt het mij wel nood- Toch is dat allem^l mets, vergeleken b» d zakeljjk. Ik ben overtuigd, dat de meerderheid van schommelingen der ^ïs^l^ereen in Europa sedert het ^ngelsche Tolk v6ór protectie is. Het ziet hoe 1 I™ van den betreurenswaarden wereld- de thJrie van Cobden absolaut niot meer I iiT,r„_!opgaat en voelt dat er iets gedaan moet worden om, de Engelsche industrie gelegenheid te geven de l1/* millioen werkloozen weer werk te doen verrichten. Het is zeker een tragische samenloop van om standigheden dat nog geen week nadat Baldwin zich voor protectie verklaard had, zijn voorganger Bonar Law sterft. Mhar wellicht hebben wij gelegenheid over Bon&i Law elders wat te zeggen. Ik zal mij liever even bepalen tot het belichten van het feit wat protectie in Engeland voor Hok land zou beteekenen. Natuurlijk wordt nimmer de pap zoo heet gege ten als ze wordt opgediend. Maar toch zou Holland heel ernstig lijden onder protectie in Engeland. Een groot afzetgebied zo*i dan al niet geheel verloren gaan, toch zeer bedenkelijk inschrompelen. Men zal dan meer dan ooit moeten trachten hoekjes en gaatjes te vindon om toch zaken te doen. Daarom zou een Nederlandsch Huis in Londen -weer het aangewezen middel zijn. Een Huis, waar db Nederlandsche belangen voortdurend ecu met ijver en bekwaamheid worden gediend. Denk niet, dat ik iets te kort wil doen aan ijver gf goeden wil van anderen, maar toch moet ik ier even naar voren jongen dat de heer Stoop, gewezen Nederlander, thans genaturaliseerd En- gelschman, degeen is die eiken stap in de richting van do .stichting van oen Nederlandsoh Huis te Londen onmogelijk maakt. De heer Stoop is President van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen en is tegen een Nederlandsch Huis, vindt Londen te dicht bij, alsof Brussel, waar wel een Nederlandsoh Huis bestaat, verder af ligt. De heer Stoop drijft zün wil door. De organisatie van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen is niet zotf als men dat graag zou willen zien. Ik sta buiten zaken en ben dus geheel onpartij dig, hoor echter bij herhaling aanmerking maken op die instelling. De Nederlandsche belanghebben den klagen er over dat er een honorair secretaris is, inplaats van een bezoldigd secretaris. De toewijding van den secretaris wordt algemeen erkend, doch het feit, dat hij eigen zaken heeft, honorair secretaris is en niet een bezoldigd ambte naar, zooals b.v.. in New York, werkt verlammend. In New York heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel een bezoldigd secretaris en bij een vergelijking tusschen do Londensche en New York*^ sche Kamer legt de Londensche het schromelijk af. Nu in Engeland de protectie-invoering dreigt worden de stemmen, die om een gereorganiseérae Kamer van Koophandel te Londen roepen, weer luider. Daarbij hoort men ook weer de stemmen der vele voorstanders van een Nederlandsch Huis, waarin tevens do Kamer van Koophandel zou kun nen gezeteld zijn, om gezamenlijk Nederlandsche belangen bij voortduring te behartigen. Het ligt niet op mijn weg, dit hier nog eenbr nader toe te lichten. Iedereen die ziet, wat de secretarissen van Ka mers van Koophandel te Hoorn en te Alkmaar doen, kan zich eefi klein begrip vormen, wat een Nederlandsoh Huis in Londen zou kunnen betee kenen voor Nederland. Voor Nederlandsche handel, industrie, scheep vaart, landbouw, tuinbouw, zuivelproducten, enz. Juist, waar protectie in Engeland dreigt, moet men tijdig uitroepon „Serrez les rangs". Sluit U aan en sticht daar te Londen uw Ver- troftwens huis. Opdat bij voortduring uwe belangen behartigd zullen "worden en gij gelegenheid zult hebben om, ondanks de protectiemuur, toch nog uwe zaken in Engeland te vestigen of uit te breiden. Vooral echter ook om ddar in Londen aanknoo- pingspunten te krijgen met andere landen, vooral ook mot do Britecho Overzeeache Gewesten en dua binnen do muur der protectie uwe zaken zult kun nen afsluiten, di overigens buiten dien muur blij ven, omdat de goederen niet via Engeland ver scheept zullen worden. In Londen klopt het hart van het Briteoht Wereldlijk en ik durf bijna zeggen van de geheele wereld. Nederlanders, de protectie zit hier in Engeland in de lucht. De publieke opinie is protectionis tisch geworden, ik bespeur aat al drie jaar lang. Neem uw maatregelen voor het te laat is, voor de a^. verkiezingen nier hebben beslist Want wie zijn oor te luisteren legt voelt aan, dat bij de aanstaande verkiezingen in Engeland pro- teectie zal winnen, ornaat men in protec tie thans het eenige redmiddel ziet in een ongé- iijken strijd met de industrieelen der landen met lage wisselkoersen. Laten wij dus in Londen onze krachten centra- liseeren. Wij mogen ons verheugen in een Gezant en een Consul Generaal,, in welke heeren iedereen terecht: het grootste vertrouwen hoeft Maar ik geef in overweging, verandering te bren gen in de Kamer van Koophandel en een Neder landsch Huis te stichten. Noord-Holland bezit een afgevaardigde, die de aangewezen man Ipkfc om deze zaak eens nader te bekijken. Moge hij dat doen Maar buitendien is mijn raad aan belanghebben den. treedt in overleg met elkaar. Sluit de gelederen! Élk Nederlander kan zijn eigen Markenbezit na- - gnan en wanneer hij dat dan met 3 millioen ver- e menlgvuldigt, dan Kan hij zich van twee zaken een klein denkbeeld vormen. Ten eerste van het f. bedrag aan Hollandsche guldens door Nederland, dank z\j Galizische Joden (Karpathen) en bankiers I, en effectenhandelaar verloren. Ten tweedo het enorme bedrag aan Hollandsche guldens in Duitsche handen omgeruild tegen de waardelooze Marken. Helaas heeft onze Regeering Cort van der Lin den in 'do oorlogsjaren nagelaten de Karpathen uit te wijzen en de Nederlandsche burgers tegen deze langharige Judeërs te beschermen. Maai in een- vrij Nederland mag natuurlijk niets gebreideld worden. Wie lacht daar? Vrijheid van handel dus, al weet men da.t die vrijheid gelijk staat met het ruïneeren van eigen volk. Wie zich'nog do verkiezingen van 1913 herinnert, zaï weten dat de Vrijzinnige Concentratie toen Vrijhandel als leuze aanvaard had tegenover het zittende Ministerie Heomskerk, dat de Tariefwet I Kolkman wilde invoeren. I De rechtscho coalitie leed bü de verkiezingen in I.1913 den nederlaag. Niet door ae concentratie, doch r door den Tariofstrijd. De Vrijhandelaren hebben in 1 1913 de Vrijzinnige concentratie doen overwinnen. Waai dat feit ons de voor Nederlandsche burgers - meest onmogelijke kieswet met Evenredige Verte- 1 genwoordiging en kiesdwang gebracht heeft, dient ieder rechtgeaard patriot die overwinning fce be- treuren. Vooral omdat het een Pyrrhus-overwinning I was en men een zaken-ministerie Cort van der y Linden heeft moeten slikken inplaats van een ministerie voortgekomen uit de stembus-overwin naars. Doch ter zake. I Wat zou Cobden thans zeggen? Van een evenwichtige wisselkoers is absoluut geen sprake meer. Vroeger in Cobden's tijd was één shilling even Ivoel waard als één Mark, n.1. pl.m. 60 cents. Indien dus een Duitsche industrieel een bepaald Jj product kan fabriceeren tegen 20 mark en de En- gel sche industrieel tegen 21 shilling, dan was de Engelscliman slechts 60 cents duurder. Dan moest er dus door bekwaamheid en vlüfc een j product verkregen worden, dat den Engelschen industrieel ook slechts 20 shilling kostte. Of bij concurrentie voor levering in Australië of Perzië moest de E'ngelschman trachten het in de IL zeevracht, assurantie, enz., te vinden. Er was een fr concurrentie, die prikkelde en die den industrieel 1 deed streVen naar volmaaktheid en bezuiniging. Dat heeft de industrio in Engeland groot ge- - maakt, de prikkel van Duitsche en andere concur rentie zorgde ervoor dat de Britsche industrieel, als Brit: nu eenmaal behoudend, niet insliep. De vrijhandel heeft ontegenzeggelijk ie en voor Engeland heel gunstig gewerkt, r Doch thans zien wü een geheel ander cijferbeeld. i Het product, hetwelk de Engelsche industrieel voor 20 shilling kan producoeren, kost den Duit- .1echen industrieel door do inflatie slechts 9 mark 1 (goud), dus 9 shilling. Eon verschil van 11 shilling, meer dan de helft dus. Wat kan do Britsche Industrieel daar tegen- iovcr doen? 1 Geen scheepvracht, goen assurantie of wat dan look, kan hier helpen. Door het feit aat de mark een abnormaal lage waarde gekrogon heeft, is een toestand van concur rentie geschapen, zooals niemand, zelfs de scherp- zinnigo Cobden niet had kunnen of durven voor spellen. I Het is nu niet meer, zooals voor den oorlog, do moeilijkheid om tegen Duitechland te concurreeren, doch do onmogelijkheid om zoo iets te doen. Wanneer oer. Engel chman heden 30 shilling per I week verdient, verdient de Duitscher door de dwaze wisselkoersen het equivalent van 3 shilling. R Men heet dan ook al jaren lang hier in Enge land bitter te lijden van de Duitsche concurrentie. Eon gevolg is geweest do invoering van de Safe- guarding of Industries Act, een wet die nog door het Ministerie Lloyd George in 1921 tot stand en invoering gebracht is. Dat dit al geon sinecure was, heb ik toevallig zelf gezien. Een Chemische fabriek in Holland leverde steeds haar product naar Engeland. Ten gevolge van ae bafeguarding of Industries Bill werd difc onmoge- W U do Hollandsche fabriek staat nu sfcii; ae werklieden zijn werkloos geworden. ,J~10 Prc™hewet tegen Düitschland, vooral ook jiJ tegen Duitsche Chemische Industrie sedert do gasaanvallen in don oorlog een door den Brit .j. intens gehate industrie bedoeld, knauwt meteen «en zeer brave Nederlandsche onderneming, die I v mooRyke bestaansstryd voerde. 60. Maar toch was deze Safeguarding of Industries jfliAcfc met voldoende. De Duitsche producten bleven de Britsche markt iworstroomen. im k Kort geleden kreeg ik toevallig een kijk op het ken der Duitschers. In een hotel te Middelburg trof ik drie Duit- ichers, Een woonde in Amsterdam, één in Brussel, Bén m Londen. Onder Hollandsche en Belgische vlag importeqrek» Londensche Duitscher, ae producten der beide indere heeron, die hunne fabrieken in Duitsohlani en. HOOGWOUD. Nrrtsverg&dering met dames op Vrijdag 2 November 's avonds halfachu, bij den heer J. Modder. Aanwezig ruim 20 personen. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notu len Ingekomen stukken: 1. Schrijven van bet Hoofdbe stuur omtrent mogelijke subsidie voor vervolgonder wijs. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van het Dep. Bodegraven, om onder steuning voor het houden eener Bazar. 3. Verzoek Comm. van Beheer Nutsgebouw Hoog- karspel. om lten te nemen. De voorzitter geeft verslag vna de herstellingen die aan de bibliotheek worden verricht; omtrent het la ten drukken van een catalogus wordt geen beslissing genomen wegens de hooge kosten. Verkiezingen: Commissaris Spaarbank, vac. H. van Ree; wordt herkozen. Lid comm. van Toezicht Spaar bank, vac. H. de Boer, wordt herkozen. Idem L. Boon stra (vertrek). Gekozen de heer Koomen. Secretaris van be4 departement, vacature L. Boonstra. Mot 8 te gen 4 stemmen wordt besloten de benoeming uit ie ellen. Tot zoover het zakelijk gedeelte. J)e verdere avond wordt geheel gevuld met de bijdragen van den heer en maj. Houter, met achtereenvolgens: „Wat eone Moeder, lijden kan", zeer ernstig; „Oene van Sneek", „Regendag", „In het Gooi"; „Onze ouden Dag"; „De verliefde Scheepskapitein"; „Ons Lied", de laatste 'an vroolijken aard. De heer Breebaort brengt mr ter sprake de aan vulling van het Floraliabestuur wegens vacature Dr. Pool. Dii bestuur beveelt aan: 1. Jac. Kuiper Cz„ 2. S. Koorn, 3. F. Groot. Verkiezing zal in een volgende vergadering worden gehouden Bij de sluiting brengt de voorzitter een hartelijk woord van dank aan den heer en mej. Houter voor do aangename en leuke wijze waarop deze den avoud, gevuld hebben. Tevens een vriendelijk afschclds wood aan den secretaris bij diens vertrek naar Gro ningen. Deze dankt hiervoor en spreekt de beste wensohen uit voo den bloei van het departement. LANGENDIJK. De moderne organisaties van Arbeiders in het Landbouw-. Tuinbouw en Zuivelbedrijf aan den Lon- gendijk hebben zich tot den gezmeenteraad gewend met het verzoek maatregelen te nemen tegen de ver wachte werkloosheid door het verschaffen van pro ductief werk. ZUIDSCHARWOUDE. Het Drankweercomité aan den Langendijk heeft zich tct den gemeenteraad gewend met de mededee- ling, dat de verordening op de 8-uur-sluiting bij de laatstgehouden kermis niet is nageleefd ZUID 8CH AR WOUD E. Voor het Vervolgonderwijs hebben zich 11 leerlin gen aangemeld NIEUWE NTEDORP. Zondag 4 November, 's namiddags 2 uur, werd in het Franciscanenklooster alhier eene bijeenkomst ge houden, waar Pater van der Sluijs voor de niet-ka- tholieken zou spreken over het bestaan van God Velen, zoowel katholieken als niet-katholieken wa ren opgekomen. De Gardiaan sprak eerst een openingewoord eii zei, als overste van het klooster der Min- dorbroeders, allen hier welkom te heeten. Het is de broederlijkheid, die ons allen in de kerk te zamen vindt. Ruim 16 jaar wonen; wij bruine Minder broeders hier in uw midden, t (s niet te verwonderen dat onze verschijning onder u dn onze ongewone klee- dij wat verwondering wekte. Langzamerhand kwam het besef, dat de bruine paters zoo kwaad niet zijn. En] thans staan wij bij u in een goede plaats. BIJ ver schillende niet-katholieken ben ik geweest en 'zeer vriendelijk ontvangen. De meestem zeiden, u moet het nog eens overdpen. Dat heeft mij op de gedachte ge bracht u nAder in kennis te stellen met ons klooster en onze godsdienstige ideeën. Ieder mensch zoekt en streeft naar het godsdiensti ge om er aan gehoor te geven. Wij zullen zes achter eenvolgende conferenties geven. Een mensch is nooit te oud om te leeren. Ik wil u zeggen dat het volstrekt niet onze bedoeling is om onze godsdienstige overtuiging eni ideeën aan u op te dringen. Alleen willen wij de Roomsch-Katholieke grondstellingen aan u verklaren en uitleggen. En wij zullen dat doen zonder iemand in zijn overtuiging to kwetsen. Wij zullen hier geen dispuut uitlokken. Doch wil iemand uwer nader ingaan op wat hier be handeld! wordt, dan kan hij dat op papier stellen met naam en adres onderteekend en in de vragenbus der kerk of in den brievenbus van 't klooster werpen. Dan zullen wij die vragen schriftelijk beantwoorden. Ten allen tijde wordt u een onderhoud in het klooster toe gestaan. Ook zijn alhier boeken aan te schaffen door hen, die nader met onzen Roomsch-"Katholieken gods dienst op de hoogte willen komen. Na dit openingswoord geeft de Gardiaan het woord aan Pater v. d, Sluijs, om over het bestaan van God te spreken. Pater v. d. Sluijs zegt, dat in dezen tijd van onver schilligheid voor onzen godsdienst en verwaarloo- zing van het geestelijk leven het hem nuttig toe schijnt, dit onderwerp met de aanwezigen te bespre ken. Wij Roomschen priesters werken uit alle macht om de menschen hunnen plicht Jegens God te verkondi gen en te doen verwezenlijken. Een al gom eene Roomsch-Katholieke kerkvergade ring onder den naam Vaticaansch concilie heeft eene uitspraak gedaan, die de moeite waard is in herinne ring te brengen; le uitspraak: De R.K. kerk gelooft en belijdt: er is een God, een ware en levende God, de schepper van Hemel en Aarde, almachtig en eeuwig, onmetelijk) en onderscheiden van de wereld, van zich zelf bestaande, onveranderlijk en geestelijk naar ver stand en wil en alle eigenschap volmaakt, boven al les wa' bulten Hem is, of gedacht kan worden, onzeg ge] ijk verheven. 2e uitspraak: De RX kerk leert en houdt, dat God alle dingen begin en eind» met het natuurlijk licht van het verstand uit de schepping kan gekend gor den. In een gloedvol uitgesproken, zeer hoog staande rede, wat inhoud en uitwerking betrof, behandelde Pater Van der Sluijs deze uitspraken. In een conferentie, volgende week Zondag te hou den, zal behandeld worden het onderworp: 's Men schen Levenstaak; God dienen. ANNA PAULOWNA. Verloren 8 jonge kippen. Inlichtingen ter secretarie. ST. PANCRAS. De hoer G. J. Remert is uit een 7-tal sollicitanten voor de betrekking van magazijnmeester van het Witte Kruis alhier als zoodanig benoemd, AUTOBUS EN TRAM. De autobusdiensten der Gelderache Stoomtram heb ben het personenverkeer zoo tot zich getrokken, dat b.v. op het traject Doetinchem—Zelhem, waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaat, aan het station der Nederl. Spoorwegen gedurende de maand October slechts zijn verkocht 40 kaartjes tweede en 20 kaartjes derde klas. Dat is dus twee reizigers per dag, waarvoor zes treinen dagelijks visa versa loopen. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft ten paleize in Den Haag ter conferentie ontvangen de heer dr. W. H. Nolens, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking, voorzitters on derscheidenlijk van de roomsch-katholieke, de anti- rev. en de chrlst.-hist. fractie in de Tweede Kamer. EEN MEEVALLER. De belastingbetalende burgers van IJlst kunnen 20 pet van de betaalde penningen over 1920 terug kri] goru GEMOEDELIJK T Ged. Staten van Gelderland ontdekten bij den ge meente-ontvanger van Oldebroek een kas- teveel! En nog wel een groot kasteveel! Een witte raaf ln dezen tijd van kastekorten. Hoe dtft mogelijk was? Volgens den ontvanger was dit te verklaren uit het niet aanwezig zijn van een brandkast, waardoor de geldmiddelen der gemeente werden vermengd met z'n eigen financiën! Daarom gaven Gedep. Staten den Raad ln overweging een brandkast aan te schaffen, daartoe besloten werd. Alzoo geschiedde ln October van den jare 1923! THEEBELASTING EN VERVALSCHING. In het „Maandblad tegen de Vervalschingen" pro testeert dr. Van Hamel Roos tegen de door de regee ring voorgestelde verhooging van de belasting op thee tot f 100 per 100 K.G. Hij schrijft: „Het geldt hier een artikel, hetwelk gezien do verbruikstoeneming in de laatste jaren met 50 als een genotmiddel van groote waarde beschouwd moet worden, en wel zoodanig, dat het zolfs bijna tot den rang van een ononfceerlijk bestanddeel van de huishoudelijke behoeften verheven is geworden. En indien wdj terug gaan tot onze ervaring in de oorlogsjaren, passeort een geheele reeks van deels vrij bruikbare, deels afschuwelijk smakende meng sels de rovue, als zoovele bewijzen, dat onze huis houding tot eiken prijs iets dat. ton minste uitorlijk op thee geleek, wilde machtig worden. Waar de thee nu met het viervoudige bedrag belast dreigt te wor den, zijn wij overtuigd, dat de knoeierijen en verval schingen met allerlei vreemde bladen en kleurmid- delen welig zullen gaan tieren: ep waar tal van ar.dere, tot de zuiver luxe behoorende zaken veel eerder voor een verzwaring van belasting in aanmer king moeten komen, daar geven wij in ernstige over weging ook in het belang der beweging tegen mis bruik van sterken drank om de zware belasting op een zoo uitnemend genotmiddel, waardoor ook tal- looze minbedeelden getroffen zouden worden niet tot wet te verheffen. EEN ONWILLIGE VRACHTRIJDER. De outo-omnibus HuizenBussum moest op den Nieuwen Bussummerweg onder Huizen een vracht wagen met steenen beladen, passeeren. Du voerman Jacob Vos uit Blaricum week, ook *na herhaalde sig nalen, gegeven door den chauffeur, niet voldoende uit, zoodat de auto met den wagen in aanraking kwam. Het paard schrikte door de aanrijding, de voerman kwam onder den wagen en kreeg da stee nen op het hoofd. Met een ernstige schedelwond is de man opgenomen en na voorloopig verbonden te zijn door twee doktoren uit Huizen, vervoerd naar de Majellastichting te Bussum. Volgens de doktoren* is zijn toestand zeer ernstig. De chauffeur had vroeger meermalen geklaagd over dezen voerman, die nimmer behoorlijk uitweek. De verharding van dezen weg i9 vier Meter breed; de vrachtwagen stond na de aanrijding nog ruim GO c.M. van den rand van de verharding, terwijl de auto reed9 buiten de verharding was gekomen. DE MAN MET HET VAT. De globe-trotter J. Vet uit Amsterdam, die een vat de wereld wil rondrollen, is gisteren via Roosendaal Esschen de grens overgerold, eerst naar Antwerpen om dan zijn reis over Brussel, enz. te vervolgen. OUDE SLUIS. Onze oude wijze van straatverlichting door petro leumlampen heeft afgedaan en is vervangen door eleotrische verlichting. Drie flinke lampen verlichten het dorp, hoewel deze lampen veel meer licht ver spreiden dan petroleumlampen, blijkt hot toch, dat drie stuks voor het geheele dorp te weinig is. Hot verdient dan ook wel aanbeveling dat er nog eenigen bij worden geplaatst, vooral op die plaatsen waar het hij donkere avonden zoo noodig is. Naar wij ver nemen, is dit een proef, dus bestaat de kans dat er nog eenigen bijkomen. ZUIDSCHARWOUDE. We vermeldden reeds, dat de heer J. van Duin den dienst der Posterijen met ingang van 1 Nov. had ver laten wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, nadat hij 30 jaar als postbode was werk zaam geweest. Dat feit is niet ongemerkt voorbij ge gaan: een comité van 10 personen vormde zich, be staande uit de heeren A Boon, J. du Burck, H. J. Er- kamp, P. Glas, J. Groen Az„ A Kist, A. Kout, C. Kra mer Gz., J. de Ruiter Pz. en D. Zeeman, welke heeren zich ten doel stelden den heer Van Duin een bewijs van erkentelijkheid te geven. Besloten werd, zich te wenden tot dio ingezetenen, welke nogal eens mot de „post" te doen hebben of van wie de financieelo omstandigheden zoodanig wa ren, dat zij, hoewel weinig met! de post uitslaande hebbende, wel wat wilden en kónden beschikbaar stellen voor het beoogde doel. De uitreiking van het huldeblijk had plaats Zater dagavond ten lokale van den heer P. Kramer. Daar waren met den heer Van Duin aanwezig de comité leden en de dames, die de gelden hadden verzameld. De heer Van' Duin werd daar toegesproken op de al lerhartelijkste wijze door den heer Du Burck,. die memoreerde, hoe Van Duin bij autoriteiten hoog stond aangeschreven om zijn trouwe plichtsbetrach ting en hoe het publiek van hem hield om zijn wel willendheid en voorkomendheid. Hij bood hem ten slotte een enveloppe met inhoud aan. met een al- hum, door den heer Du Burck zelf gecalligrafeerd. Bij het overreiken sprak hij den wensch uit, dat de heer Van Duin, bij het doorbladeren van dit album, ln die 178 namen zal lezen don dank en de erkentelijkheid van zoovelen, die den oud-postbode van harte gun nen een welverdienden rustdag na moelzamen ar beid. De heer Van Duin dankte voor dit onverwachte blijk van erkentelijkheid. Men bleef daarna nog en kele uurtjes gezellig bijeen. HET VERBRUIK VAN KOFFIE. In het door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Onderzoek naar het verbruik van som mige voedings- en genotmiddelen" komen onderstaan- de cijfers voor, welke aangevuld zijn met de cijfers tot 1922. Zij doen zien het verbruik van koffie per hoofd der bevolking in de jaren 1892—1922. Gemiddeld verbruik per hoofd der bevolking. K.G. K.G. K.G. 18921896 6.73 1913 t 5.78 1918 1.61 1897—1901 7.78 1914 r G.35 1919 2.80 1902—1900 7.04 1915 4.32 1 920 5.60 1907—1911 6.70 1916 4.36 1921 5.10 1912 7.75 1917 2.96 1922 4.53 Bij eene beschouwing van deze cijfers blijkt, dat het verbruik in de jaren vóór den oorlog, behalve in het jaar 1913, vrijwel constant bleef en in de oorlogs jaren geregeld daalde. In het jaar 1917, toen de koffie in do distributie werd opgenomon, trad deze daling sterker in. Opmerkelijk is hot grootere verbruik in 1914 vergeleken met dat van 1913. Mogelijk houdt dit verband met het inslaan van voorraden bij het uit breken van den oorlog. In de jaren 1919—1922 was tegenover 1918 een be langrijke stijging waar te nemen. Het verbruik bleef echter nog beneden dat in de jaren vóór den oorlog. DE HANZEBANK IN DEN BOSCH. Uit Eindhoven wordt aan de Tel. geseind: Naar in deskundige kringen verluidt, heeft een in gesteld ondurzoek nu reeds uitgemaakt, dat een fail lissement der Hanzeank niet is te voorkomen. Tevens meent men. dat ten hoogste 30 pet. aan depositohou ders en spaarders kan worden uitgekeerd. De aan deelhouders verliezen alles. Voor het meerendeel war ren de verleende credieten niet invorderbaar. TOENEMENDE SMOKKELARIJ. Men schrijft uit Doetinchem aan het Hdbld.: De smokkelarij neemt aan onze grenzen weer zoo danige afmetingen aan, dat de overheid tot speciale maatregelen overgaat Gelijk in de oorlogsjaren uit wijzing volgde uit het bezette gebied, zoo hebben I thans de eerste uitwijzingen plaats gehad uit het. z.g. bewakingsgebied. Speciaal de dranksrnokkelaril bloedt welig.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5