De toestand in Duitschland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. VOETBAL Plaatselijk Nieuws. ANNA PAULOWNA. Onze volkliteratuur leert, beter dan wat ook, onzen volksaard en ons volkskarakter kennen. De meest- sprekende eigenschappen nu, die zich bij een eenigs- zins aandachtige beschouwing van Holland's popu laire letterkunde 'openbaren, van de middeleeuwen af, door de zeventiende eeuw tot op heden blijken te zijn een sterke zin voor boêrt en luim, gepaard aan zekeren hang naar het romantische, met een tikje sentimentaliteit. De auteur wiens werk in hooge mate door deze eigenschappen wejrd gekenmerkt, is dan ook door alle tijden de man van het volk geweest. Justus van Maurik was zoo iemand. Zijn werk was, boven dat van veler zijner tijgenooten, een spiegel van het Nederlandsche volksgemoed. Vandaar, gedu rende tal van jaren, Van Maurik's groote populariteit. Wie dus, naar 'een novelle van Justus van Maurik met meer of minder talent een tooneelstuk schrijft, heeft dan ook van tevoren verzekerdheid van succes, mits natuurlijk een behoorlijke vertolking aan zijn ptuk ten deel valt. De ons onbekende auteur, wiens „Dronken Leen" (bewerkt naar Van Maurik's novelle Jan Sirfjes) Zon dagavond in de zaal v<fci den heer C. Slikker ten tooneele werd gebracht, had over de vertolking stel lig niet te klagen. Noemen we in de eerste plaats Dronken Leen. Dit door drankmisbruik tot een ze delijk monster gedegenereerde schepsel werd door mevr. Clarans zoo voortreffelijk gecreëerd, dat zelfs bij den meest oppervlakkigen toeschouwer de lach be stierf onder den aanblik van een zóó weerzinwekken de verwording. Mooi van roerenden eenvoud was ook het spel van mevr. Lena Faber (als Jan Smees) en uitmuntend in zijn sterke realiteit de rol van Kee, de vrouw van kastelein Jansen, gespeeld door Marjanne van Gelder. Voor het boertige en grappige element ter afwisse ling werd gezorgd door den drogist uit de „Vergul de Gaper", kastelein Jansen en Salie Lappeman. Ondanks het meer dan barre weer was de opkomst lang niet slecht. Wel een bewijs, dat het ..Hollandsch Tooneel" door zijn vroegere voorstellingen, zich hier tal van vrienden heeflt verworven. Ook nu weer moest na elk bedrijf worden „gehaald" en de mededeeling aan het slot der voorstelling, dat het gezelschap op Tweeden Kerstdag zou terugkomen met „Offers", werd met daverend applaus begroet, DE EX-KROONPRINS. Havas meenit te weten, dat de Engelsche regeering van plan zou zijn, stappen bij de geallieerden te doen, tem einde .den ex-kroonprins te verhinderen, Nederland te verlaten en naar Duitschland terug de keeren. Lord C^ewe zou Poincaré daarover hebben bezocht, die een gunstig antwoord1 zou hebben ge geven. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand October 1923. Geboren Cornelis, zoon van Willem Goudsblom en Geertruida Hessing. Jan Jacobus, zoon van Jan Bleek en Jeannette Wubbechiena van Duijn. Cor nelis Adrianus, zoon van Lourens Schrijver on Eliza .beth Kaag.^ Jóhannes Theodorus, zoon van Antb- nius Franciscus Muileboom en Agatha van Beha gen. Huwelijksaangiften geene. Huwelijken: Jan Swager, oud 23 jaren te Noord- Bcfiarwoide .en Neeltje Heeman, oud 24 jaren, re Noora-Scharwoude. Overleden geene. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand October 1923. Geboren: Maria Theresia, dochter van Jacobus Brnin en Aagje Koning. Cornelis Nicolaas, zoon van Hendrik Hanenberg en Catharina Groot. Ni colaas, zoon van Cornelis Volkers en Trijntje Ooije- Vaar. Elizabeth Maria, dochter »van Bérnaraus Praat en Maria Kampen. Ondertrouwd on gehuwd geene. Overleden: Aagje Groot, oud 79 jaren, weduwe van Cornelis Blankendaal. GEMEENTE WINKEL* Ingeschreven gedurende do maand October 1923. Geboren: Mana Margaretha, doohter van Jacob Theodoor Broersma en Dieuwertje de Boer. Louisa Frederika, dochter van Frederik Adolf Melchior en Guda Mathilda Kerrebijn. Gehuwd geene. Overleden: Antje 6tuij, 53 jaar, echtgenoote van Jacob Kroon. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jóhannes Franciscus Maria, z. v. W. Ta- mis en van D. G. van Köningsbruggen. Dirkje, d. v. J. Dekker en van C. van der Ham. Hubertus, z. v. C. Looijestein en van M. C. Berkhout. Zoaals onze lezers uit de in dit blad steeds opge nomen berichten hebben kunnen weten, is het tus- schen de regeeringen van bet Duitsche Rijk en die van Beieren alles behalve rozengeur en maneschijn. Maar thans dreigt dit conflict te zullen ontaarden in een volslagen burgeroorlog. Men spreekt nu reeds onomwonden van een gewapenden opmarsch van Beiersche tfoepen naar Berlijn. De Beiersche troepen zijn geconcentreerd in de linie Robach-Wiedenfeld-Coburg-Neustadt-Rurggrub- Kronach. Artillerie is geconcentreerd in het gebied van Neustadt en Burggrub. De correspondent van de N, R. Ct. te Berlijn meldt over deze militaire beweging: Enkele Berlljnsche bladen hebben hun correspon denten naar het rechtsradicale hoofdkwartier te Co- burg gezonden. Bij de aankomst in deze stad, aldus de berichten van deze correspondenten, voelt men dat men zich aan het Beiersch-Thuringsche front be vindt. Overal ziet men uniformen, overal gewapende jongelieden. Op het hoofd dragen zij helmen waar op een groote zwarte swatsika geschilderd is. Op mo torfietsen suizen militairen naar alle richtingen door de stad. Nu beweren bladen der rechterzijde wel eens dat de Beieren die zich aan de grens van Thuringen ophouden, dit alleen doen, omdat zij Beieren voor een inval van communistische benden willen vrij waren, maar volgens de republikeinsche pers zou de Beiersche politie dat ook wel kunnen. Wat thans in het gewezen hertogdom Coburg georganiseerd! wordt is niets anders dan'een militaire expeditie tégen Thu ringen en het noordelijk Duitschland. Te Bamherg is uiterlijk alles nog in orde. Alleen ziet men er jonge lieden in de uniform der aanhangers van Hitier. Zij trokken naar de kazernes waar zij gednld worden. Te Bamberg bevindt zich de zetel der rechtsradicalen zelf. Vandaar uit gaat het front in noordelijke richting over Lichtenfels, Coburg, Rodach en Hildburgshau- scn, in Oostelijke richting over Neustadt, Kronach. tot Hof, waar echter nog weinig te bemerken is. De rechte lijn Rodach-Neustadt-Krcnach duidt ongeveer de streek aan waar de Beieren thans vertoeven. In een verordening, die het Neustadter Tageblatt publiceert, wordt de bevolking opgeroepen, unifor men ter boschikking van de autoriteiten te stellen. To Coburg zelf! bevindt zich de staf van de tweede brigade Ehrhardt. Aldoor ontvangen deze troepen versterking. In de laatste dagen zijn veel werkloozen aangekomen, die zich tegen voedsel, woning en loon ter beschikking van Ehrhardt stellen. Zij zijn voor- loopig in de politie-kazerne ondergebracht. Zij hebben een eersten financieelen onderstand van 3 tot 10. milliard ontvangen. Eiken dag krijgt'een aantal vrij willigers uniformen. Zij worden in de verschillende gemeenten ingekwartierd, en mogen levensmiddelen roquireeren in deze «treek, die als een der armste streken van het rijk bekend staat waar vrijwel uitslui tend arbeiders maar geen landbouwers wonen. In deze buurt worden veel manden, rieten meubels en speelgoed vervaardigd, ook levert de streek Kerst boomversieringen aan de heele wereld. Op de grens van Beieren en Thuringen staan overal gewapende jonge lieden, die alle voorbijgangers doorzoeken. Alle messen worden zelfs in beslag ge nomen door deze jeugdige vrijwilligers die zelf zwaar gewapend zijn. Sinds ongeveer drie wecken worden in dit gebied de noodige toebereidselen getroffen. Men schat dat het aantal ongeregelde strijdkrachten on- Seveer gelijk staat met de sterkte van twee vroegere 'uitsche regimenten, maar ten minste tweemaal zoo veel rechtsradicalen zijn nog thuis waar zij op hun mobilisatie-oproeping wachten. Het zijn meestal mannen die in den oorlog hebben meegevochten en ook nog over wapens beschikken. Vrijdag is te Coburg een soort van krijgsraad ge houden. Men heeft toen aan von Kahr een telegram gezonden met het verzoek onmiddellijk het bevel tot het begin van de actie te willen geven. Vrijdag heeft ook de Wikingbund te Coburg vergaderd en de be noeming van een rijksdictator geëischt. Volgens de talrijke aanwezigen, is er slechts een man die Duitsch land kan redden namelijk „dictator Ehrhardt". Ehr- hart voert thans hét bevel over alle ongeregelde strijdkrachten. Onafgebroken rijdt hij met zijn adju dant per auto van de eene gemeente naar de andere, zonder dat iemand hem dit belet. Alles wijst er op dat hier met vuur wordt gespeeld. Arm Duitschland. de orde te herstellen. De vertegenwoordiger der Ber- diende werd gescheld om warm water te brengen.1 lijnsche groep van de centrale vereeniging van Duitr De keizer zelf schonk in het glas van den generaal sche staatsburgers van. Joodsch geloof, die zich op wat warm water bij, roerde het daarna met2ya het alarmbericht over de uitspattingen naar het Jo- vinger om, nam een slok en gaf hot toen aan Von denkwartier begaf, werd door een agitator der „Vol-.Eglosstein en zei: „Nun is es richtig temperiertl" kischen' beetgegrepen onder beschuldiging, dat hij De keizer was er zeer van overtuigd, dat na hea met een mes had gestoken. Onmiddellijk stiet de me- te mogen drinken, nadat hij zelf in het glas met zijn nigte den vertegenwoordiger tegen den grond, sloeg vinger geroerd had, een bijzondere genade voor hem tot bloedens toe en kleedde hem half uit, waar- betrokkene was. Inderdaad werd dit ook als zoodj bij zich in het bizonder vrouwen onderscheidden. Uit Berlijn, 5 November. In het Ruhrgebied is de toestand opnieuw slechter geworden. Vandaag is de ontslagaanzegging in werking getreden voor het derde deel van het personeel der mijnen, waaraan ontslag in uitzicht werd gesteld. Van vandaag af zal negen tiende deel der geheele arbeidersklasse in bet Ruhrgebied ten laste komen van de werklozenkas sen. HET SCHADEVERGOEDINGSVRAAGSTUK. Te Lpnden, is een nota ontvangen van Poincaré, welke de voorwaarden vervat houdt, waarop hij be reid is zich aan te sluiten bij de uitooodiging aan de Vereenigde Staten om dèel te nemen aan het onder zoek nopens de schadevergoedingen. De nota, die het Kabinet onverwijld aan een onderzoek zal on derwerpen, is, naar verluidt, opgesteld volgens het reeds voorspelde model. Er is alle reden om te zeg gen dat de regeering der Vereenigde Staten gaarne zou deelnemen aan een onderzoek, indien de uitnoo- diging, haar door alle Europeesche geallieerden ge- iweraenae iruitscne areeiaers. c daan, naar het model zou zijn van het voorgestelde vril ontwerp, dat Groot-Britannië, België en Italië reeds ™a«:rcieI°°ze Duitsche geld in ontvangst en dan hebben goedgekeurd. Op het oogenblik schijnt de quaestie te zijn, of Poincaré zal toestemmen in lodaak gevoeld! Ten slotte lezen wij nog in het uittreksel van h<? boek in de Berl. Tag. dat de keizer niet van dro$ verslagen hield. Bij het aanvaarden van zijn ambt van minister chef van het militaire kabinet, zou h" tegen generaal Von Lyncker, den nieuwen function^ ris gezegd hebben: „Niet waar^beste Von Lyncker geen droge verhandelingen: „tnn und wieder 1 kleine lustige Geschichte!" Het meest bedenkelijke van deze opvatting schrijft prof. Zedlitz, dat ernstige mannen hun be$j dede om anecdotes én flauwe grapjes aan den kei. zer te vertellen, om maar een gunstig onthaal 'te vin.' den en dat zij zich daardoor dikwijls tot clowns ej grappenmakers verlaagden. WEEKLOONEN TE KOOP AANGEBODEN! Wanneer de weinige in Gronau nog werkende ft; landsche arbeiders aldaar hun milliarden weeklsnï in ontvangst genomen, hebben, kan men ze 's avoy aan den Rijksweg te Glanerbrug vinden, waar zej gigen aanwenden om het loon weer te verkooner het bijzonder aan de naar Gronau terugkeerend Holland werkende Duitsche arbeiders. Slechts HMH deelneming van Frankrijk aan een onderzoek, welks bevoegdheden door de Vereenigde Staten en andere geallieerden werden geacht, resultaten van eenige waarde te zullen verzekeren, Wanneer geen overeen stemming wordt verkregen, ligt de keuze tusschen het opgeven van het voorstel tot het instellen van op deze wijze tevens zou moeten worden prijsgege ven en het instellen van een onderzoek op breederen grondslag zonder deelneming van Frankrijk. Voor het oogenblik echter worden nog steeds krachtige pogingen in het werk gesteld om een overeenstem ming te verkrijgen, die Frankrijk in staat zal stellen om zich bij de andere geallieerden aan te sluitèn in hun üitnoodiging aan de Vereenigde Staten. dagkoers, tegen de helft waarvoor in dpn regel de straat gekocht wordt. STEEDE DUURDER. Op de markt van levensmiddelen té Berlijn waa gister een ware janboel. Eenigszins vaste prijzen ren er niet. Bij vleesch en vet liepen de prijzen tot; milliard p. pond uiteen. Voor ganzen werd meer di een biliioen mark per stuk betaald. Op dé vischmaft 0=er^aTrd™ê hoopB op'" tW6emaal 2007601 Lloyd George heeft Vrijdag in het Metropoli! Opera-House te New York de aangekondigde scheidsrede gehouden, Er waren duizenden beli stellenden teruggestuurd, omdat er geen plaats was in de zaal. IN EEN AUTO VERSTIKT. Woensdagavond werd te Diest door de turnclub eigenaardige match gehouden, waarbij de deel mers in een gesloten auto langs verscheidene o: gen in een bosch of in het open veld werden fj| voerd. De inzittenden mo.eten dan te voet naar plaats van vertrek terugkeeren. Die 't eerst terug: is overwinnaar. Die wedstrijd wordt liefst gehouc bij donkere avonden. De deelnemers weten na u misleidenden rit doorgaans niet meer waar ze POLITIEKE MOORDAANSLAG TE SOFIA. Uit Sofia, 4 November. Drie onbekenden ver voegden zich gisteren aan de woning van kolonel Krastits, Zuid-Slavisch militair attaché, en zeiden een brief aan den attaché te willen overhandigen. De oppasser, die de personen niet vertrouwde, en ze niet binnen wilde laten, werd met een dolk gestoken Toen de kolonel daarop zelf aankwam, gingen twee der personen op de vlucht. De derde loste revolver schoten die echter den kolonel niet troffen. Toen de kolonel zijn aanrander wilde vatten; wist deze hem met een scherp voorwerp een ernstige wonde toe te brengen en te ontvluchten. Er zijn strenge maatregelen genomen om de schul digen te ontdekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de pers medegedeeld, dat de daders personen moeten zijn, die moeilijkheden; tüsschen Bulgarije en Zuid-Slavië willen uitlokken. Uit Belgrado, 4 November. De ministerraad heeft vergaderd onder voorzitterschap van den kd- ning en heeft besloten naar Ranleiding van het voor val te Sofia oen nota te richten tot de Bulgaarsche regeering, waarin in krachtige termen volledige vol doening géëischt wordt Volgens de bladen zal deze stap ondersteund worden door de vertegenwoordigers van de kleine entente te Sofia STORM BOVEN DE NOORDZEE BIJ DENEMAR KEN. Uit Kopenhagen, 5 Nov Een storm heeft in de walst. Deze weg houdt zich nu reeds gedurende afgeloopen drie dagen over de Noordzee bij Den©- jaren bij een druk verkeer, voortreffelijk. Tot marken gewoed. Iedere Novembermaand eischt ge en dolen soms uren rond vóór zij den, rechten f terugvinden. Woensdagavond hadden 19 leden van de turnd in een auto plaatsgenomen. De auto had veel onn gen gemaakt en zou eindelijk de inzittenden te I selaer-bij-Sichem in een bosch afzetten. Toen chauffeur het portier van do auto opende, zag twee verschrikte jongelui er uit springen, luidk* om hulp roepend. De anderen lagen in zwijm in l auto. De twee ontsnapten waren inmiddels genie kundige hulp gaan halen. Een jonge man van 19 jaar kon niet meer bij (1 bracht worden. Alle pogingen bleyen vruchteloos Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de inzittenf verstikt werden door het gas van den motor, dat een spleet in de auto binnendrong. De dood van* jongen man wordt aan verstikking toegeschre» Van de 16 andere jongelui zijn er nog vier voor 4 leven men vreest. EEN WATERGLAS-STRAAT. Te Locle in Zwitserland heeft men een macadas weg aangelegd, waarhij de deklaag van zand, voor* op don weg werdi aangebracht, mét 120 li'tig nairo: waterglas per MS. word aangomengtn tor-uCv gen van deze massa werd de weg, zooals altijd p OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speelde V.V.V. I alhier een match togen Blauw—Wit I van Winkel. Na een spannen- den wedstrijd wist BlauwWit te winnen met 3-2. Op denzelfden tijd speelde V.V.V. II te Hoog woud tegen H.F.C. II on wist V.V.V. verdiend te winnen mot 81. ST PANCRAS. De voetbalmatch alhier tusschen Vrone 1 en V.A. F.C. 3 is voor Vrone weer een glorierijke overwinning geworden mot als uitslag 40. Voor do rust maakte Vrone al spoedig het eerste doelpunt en vergrootte dén voorsprong met nog een maal voor de rust te scoren, 2—0. Na de rust voerde Vrone dit op tot 40, waaruit o bleek, dat Vrone verreweg de meerdere was. Wel varï» de goudmark, en de uitbetaling van salarissen Uit Berlijn, 5 Noy. Naar verluidt, geeft de toe stand aan de grens van Beieren en Thuringen geen reden voor ongerustheid. Pogingen, die de Beiersche gewapende organisaties zouden doen om de grens over te trekken, zouden afstuiten op de beter uitge ruste rijksweer. Uit Berlijn, 5 November. De bevolking van Ber lijn, die heden brood wilde koopen, werd in de bak kerswinkels verrast met de mededeeling, dat de broodprijs voor Berlijn op 140 milliard was vastge steld. En inderdaad werd het brood, voor zoover het dan nog te krijgen was, slechts tegen dezen prijs ver kocht. En zoo zijn er heden weer duizenden families in grooten nood, doordat ze óf heelemaal geen brood kunnen krijgen óf de 140 milliard niet kunnen beta len. Het rijksministerie van voedselvoorziening, acht deze verhooging van 25 tot 140 milliard niet gerecht vaardigd en heeft een onderzoek bevolen. De bakkers wijzen er op, dat de broodprijs tot dusver laag is gehouden doordat de „Reichsgetreidestelle" de stad te gen een lageren prij9 rogge en tarwe ter beschikking stelde. Deze ondersteuning is plotseling opgehouden en de bakkers zijn thans o£ het vrije meel aange wezen. Heden zijn in bijna alle deelen van de stad weer bakkerswinkels geplunderd. Hier en daar wérd ook een slagerswinkel leeggehaald. Uit Berlijn, 5 November. Tengevolge van het optreden der Rijksregeering is de broodprijs voor Ber lijn van 140 tot 80 milliard verlaagd. Uit Berlijn, 5 Nov. Den geheelen dag door hebben in alle deelen van Berlijn de plunderingen van bakkers- en slagerswinkelsvoortgeduurd. De verkoop van alle levensbehoeften op den grondslag streed V.A.F.C. 3 met ijver om toch ook eens te sco ren, doch 't mocht V.A.F.C. niet gelukken. Gaarne had men gezien, dait al 't pogen van Vrone's tegen standers tot uitslag had geleid het verkrijgen van 1 of 2 doelpunten, wat VA.F.C. ten volle verdiende. Vrone 3 wist tegen de Zeemeeuwen 2 te verliezen met 0—1. HOOGWOUD. H.F.C. I—Stormvogels I te Spanbroek. 3—2. Zondag 4 Nov. jl. werd bovenstaande wedstrijd ge speeld onder de speciale leiding van scheidsrechter D. Breebaart Kz. van Kolhorn, terwijl voorts als grens rechters fungeerden de h. h.L. F. Kleiterp «n Jb. Stammes, een en ander in verband met) in den laat st en tijd herhaaldelijk voorkomende onaangenaam heden bij wedstrijden tusschen Stormvogels en H.F. C. Onder voornoemde leiding bleven de gemoederen echter rustig, dank zij het telkens onmiddellijk in grijpen van scheidsrechter Breebaart. Niettegen staande er vrij veel strafschoppen worden gegeven (voornamelijk tegen Stormvogels) had de wedstrijd een aangenaam verloop en won Stormvogels ten slotte, wel verdiend met 3—2. Speciale vermelding verdient het uitstekend spel van den doelverdediger van H.F.C., welke ILF.C. een grootere nederlaag be spaarde. H.F.C. n—V.V.V. lï van Oude Niedorp, 1-3. Uitslag van den op heden Zondag 4 Nov. jl. gespeel den wedstrijd tusschen bovengenoemde club* V.V.V. II won met 3—1, en loonen 'in papiernlarken, heeft een zoodanige tegenstelling geschapen, dat het slechts zeer wei nigen mogelijk is, ae noodzakelijkste levensmidde len te koopen. De nood stijgt van dag tot uur, en voortdurend nemen de verbittering en vertwijfeling toe. De rechtsradicalen hebben een poging gedaan om van dez etmming profijt te trekken zij hebben in de laatste dagen in het bijzonder onder de werkloozen een groote antisemietisohe agitatie ontplooid, die vanmiddag haar eerste ge volgen heeft getoond. In de stadswijk'van Alexan- derplatz, Grenadierstrasse,. Dragonerstrasse, Li- nienstrasse, enz., waar duizenden Joden uit het Oosten van Europa wonen, hebben zware uitspat tingen plaats gehad, die zich voornamelijk tegen de Joodsche zaken en Joodsche bewoners richtten. De meestën dezer Joden zijn reeds aan hun kleeder dracht, baard.en haar herkenbaar. Groote menigten werkloozen, die op pen 10.000 personen geschat werden, plunderden niet slechts de winkels uit deze jodenwijk, doch roofden ook verscheidene woningen leeg. De bewoners liepen om hulp roepend de straat op. Verscheidene Joden werden aoor de werkloozen gevisiteerd, omdat zij vermoedden, dat de Joden dingen van waarde on bnitenlanasche wisselk in in nun zakken hadden. Autos, waarin de menigte Joden vermoedde, wer den aangehouden en do inzittenden gemolesteerd'. Een Joodsch koopman werd uit een auto gehaald en afgeranseld, terwijl de auto geheel vernield werd. Een sterke politie afdeellng slaagde er ten slotte in, regeld een aantal visscherslevens op Jutland's West kust; dijken worden dan doorgebroken, en spring vloeden doen de weilanden overstroomen. Dit jaar was de orkaan heviger dan ooit tevoren. De dijken, die na de Octoberstormen hersteld waren, werden weer vernield. Gevreesd wordt, dat 30 visschersbooten vergaan zijn in de Noordzee in de nachten van Zaterdag en Zondag. OP AVONTUUR UIT. In Antwerpen zijn vier 16- tot 19-jarige jongens aangehouden, wegens het dragen van revolvers. Dit clubje is verleden week uit Bussum op avontuur uit gegaan. De revolvers zijn in Antwerpen gekocht. DE SEPARATISTEN IN DEN PALTS. Uit Kaisersiautern, 5 November. Vannacht te gen half één heeft een groot aantal separatisten het raadhuis aangevallen. De afloop van het gevecht is nog niet to voorzien Naar wij (Wolff) vernemen zijn de separatisten voornemens om ten allen prijze Kai- serlauterr te vermeesteren, ten einde vandaar uit de geheels Palts to veroveren. Vanochtend vroeg luid den de stormklokken om de burgerij tot verdediging op te roepen. Ook uit andere plaatsen komen nog steeds be richten dio er op wijzen, dat de Separatisten hun be weging blijven voortzetten. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Telegrammen uit de provincies Valencia en Murcia melden, dat ernstige overstroomingen hebben plaats gehad. Het regent voortdurend. Het water der rivieren is 16 k 36 voet gestegen. De bewoners deze*- streken zijn zooveel mogelijk naar de omliggende heuvels ge vlucht. Anderen hebben boven op de dakon hunner huizen heil gezocht en zullen nu door rondvarende booten uit hun critieke positie worden verlost. Ver scheidene steden zijn geheel onder water gezet en ge- isoleerd. Het is nog niet bekend, ofl menschenlevens zijn verloren gegaan. De schade aan deze wel een der rijkste en vruchtbaarste streken van Spanje aange richt. loopt in de millioenen peseta's. TWAALF JAAR ALS HOFMAARSCHALK AAN HET KEIZERLIJK HOF. Bij de Deutsche Verlagsanstalt te Stuttgart zal een dezer dagen uitkomen een boek van Graaf Ro- bert Zedlitzr—Trutzschler: „Zwölf. Joh re om deut- schen Kaiserhof". Graaf Zedlitz waa hofmaarschalk van këizer Wil helm II en geeflt in zijn boek tallooze herinneringen aan den ex-keizer en zijn omgeving, die nu juist niet dezen vorst in een gunstig daglicht stellen. Maar nog meer geeft de schrijver zich zelf een slag in het gezicht, omdat hij door het publiceeren van deze herinneringen het bewijs levert tot diegenen te behoo- ren, die thans geld trachten te verdienen door den meester, dien zij vroeger slaafs hebben gediend, thans te verguizen. Wij ontleenen dan aan de „Berl. Tag." de volgende aanhalingen uit het boek: Het „zich meer voelen" dan alle bekende man nen deed den keizer gelooven, dat hij een uitverko ren werktuig Gods was, met wien de hemel iets zeer bijzonders voor zou hebben. Dit geloof moest nood zakelijk een pharizeesche hoogmoed en het gevoel kweeken, dat niet hij zelf al zijn krachten in moest spannen om zijn zending te vervullen, maar dat God daar wel voor zorgen zou. De geestelijkheid heeft den keizer in deze gevaarlijke opvatting zeer gesterkt. Het volgend verhaal is teokenend voor den omgang tusschen den keizer en zijn omgeving. Na een hofbal in 1904 bleven de keizer en eenige anderen waaronder ook de schrijver van het boek nog bijeen voor een „souper en tout petit comité. Er werd warme wijn rondgediend. De oude generaal v. Eglosstein vond rijnv drank te koud en eea be- diepte van 10 c.M. is de. massa door het watergli goed samengebakken. NIET VRIENDELIJK. De Duitsch-völkischo vereeniging te Leipzig op bankbiljetten van 1000 en 5000 mark het antisett tisohe opschrift laten drukken: ..De Jood nam zilver, goud en spek, Ons Duitschers liet hij deze drek". De biljetten worden op groote schaal verspr<_ DE KONING VAN GRIEKENLAND GEVANG* GENOMEN. Een telegram uit Turkije aan de IntransigM maakt gewag van het in Italië loopend gerucht, f in het laatste etmaal belangrijke gebeurtenissen Griekenland zijn voorgevallen. De revolutionnai zouden den koning gevangen hebben genomen. J Van andere zijde komt eveneens- het bei-ichj er in Griekonland iets ernstig gaande is. - f De revolutionnaire regeering te Athene maakti stal ten om van het koninkrijk Griekenland eem publiek te maken. Dergelijke groote veranderiif plegen in Griekenland aan een plebisciet onder* pen te worden. Dit zal, naar verluidt, ook nu ren met het voorstel tot invoering van den rej keinschen regeeringsvorm. Volgens berichten uit Athene wordt in een de opperbevelhebbers van leger en vloot op de ren van Athene aangeplakte proclamatie gezegd,, de koninklijke famlie betrokken geweest is bij jongsteh opstand en dat een volksstemming ten l digste noodig is over de vraag of Griekenland monarchie zal blijven of een republiek kal wol Er wordt .op aangedrongen, dat tot afloop van volksstemming de troon vacant verklaard zal wor JUBILEUMVOORSTELLING. Maandagavond werd in het lokaal van den L. Zwaag opgevoerd „De Woekeraarster", het waarmee mevrouw De BoerVan Rijk rondreist^ haar gouden jubileum als tooneelspeelster te denken. Van een jubileum-voorstelling, (een feestvooi ling, was hier geen sprake. Do zaal was al bijr' slecht bezet en van eenig feestelijk gedoe, van deerende toespraken enz. geen spoor. Alleen onf de jubilaresse een tuil bloemen, een attentie die blijkbaar goed. deed. Jammer, echt jammer deze weinige belangsti want mevrouw De BoerVan Rijk is een te kunstenares om niet anders te verdienen. Wie haar gezien hebben als Kniertje in Op van Zegen, vergeten haar nooit en ais zoodan: zij ook steeds in onze herinnering een eereploata! ven innemen. En ook nu weer bij de opvoerinf De Woekeraarster (een grove makelij) gaf, zij veel moois en treffends, en het slot: haar heenga was in zijn innigheid groot en verheven. L- Dé weinige aanwezigen hebben op hartelijke mevrouw De BoerVan Rijk bedankt, het s$er° moest steeds weer worden géhaalcL BENOEMD. De heer W. Porte, onderwijzer alhier, is met meen© stommen door den Raad van Ilpendaio noemd tot hoofd1 der school aldaar. POLITIE. Gevonden: een mantelband; een band van Verloren: een muts, een porlemonnaio, mef- Aftn11 &eld- Weggevlogen: een postduif. Gevonden: een kindermuts; een fluweeien hammenzak #t n(.ftra Verloren: een landbouwboekje; een fietslantaarn Inlichtingen ter gem.-secretarie. bot*

Schager Courant | 1923 | | pagina 6