De toestand in Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. VOETBRL Binnenlandsch Nieuws. te mtlden. om dien Regeerlng»w«aeni weder uit het «He« op, om de beiding te hernemen. Het eueeee moeras te rijden de heer Marcbant mag zich thane komt eohter aan den adderen kant, wanneer de niet onttrekken aan de taak tot bet vormen van een bparta-midvoor door de goheele V.-verdediging Linkscb Kabinet, dat lijne idealen iou trachten te heenloopt en met een keurig; sohot onhoudbaar verwetenlijken. Er rijn alle gegeven» voor den beer eooorfc Beide doelen komen hierna nog een paar IMarchant om te slagen. In lijn partij ontbreekt bet maal in gevaar, dooh eedoelptmt wordt er .niet niet aan goede krachten. Hl) ls llnkech en rechta vol- meer en met 8-1 voor Spwta UI komt het emde. ™oende georiënteerd, om uit de S.D.A-P. en uit libe-l De wedstrijd Bparta I-W.Z.V. .1 ging met .door, raio kringen bekwame mannen1 om zich te verza-me- daar W.. niet opkwam en zich inmiddels uit de len. Na ruik eeni forschen welgeelaagden aanval meg competitie hooft teruggetrokken, do taak niet worden afgewezen, iT,.,,, Ook de heer Heemskerk, toen onder rljne leiding B.I'.O. I speelde Zondag SluraJe- Benningbroek in December 1907 be tKabinet-De Meester ten val was tegen B.V.V. I een oompetitie-wedstrijd. Wa had- gebracht, aarzelde niet, met eene minderheid ln de den gezien den geweldigen nederlaag tegen Blauw- TweedeKamer.de verantwoordelijkheid te aan- Wit, niet veel goed», van derenwedstryd verwacht, vaarden, een Kabinet te vormen, en daarmede na an- j Maar B.F.C.,. al ls r« ongelukkig, heeft Mhter den riorhalf jaar, bij do algemeen» verkiezing, hot oor- moed nog met verloren. Het geheele elftal heeft deel der kiezers af te wachten. d<m ook goed gev erkt maar kon met verhinderen, Handhaaft echter de heer Marchant zijne blijkbaar dat zu mot 2-0 moest verhezen. B.F.C. wist nog aanvankelijk-aangenomen houding dat niet hij - een tegenpunt te maken dooh dit werd wegens .30. en i bh, ■en a 90. ÏÜ- of; ft tg. a .30 maar dat do Rechterzijde het stuur moet omvatten, of slaagt hij niot in do vorming van een Kabinet, e0rst dan zou, naar onze meening, aan de Rechter zijde de poging tot samenwerking en Kabinetsvor- ming kunnen maar dan ook moeten gewaagd wor den. GEMEENTE NIEUWE NIEDOHP. Geboren: Jaoob Koter, zoon van Piot er Dekker en van Sophie Bakker. Gerrit, zoon van Jacob Bakker en van Pietertje Tijsen. Ondertrouwd: Adriaan Simon Zuurbier, 33 jaren, te Alkmaar, en Chrlstina Hendrika Berkhout, 33 Ja- on. te N. Niedorp, onlangs te Alkmaar. Overleden: Levenlooze zoon van Comelis Hoornen en van Marie Elisabeth Verberne. Jan Prins, 80 J«r ren, te Nieuwe Niedorp. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Geboren: Jaoobus, zoon van Comelis Buren en Marie Leek. Theodorus Petrus, zoon van Adrianus Bruin on Johanna Cornelia Wit. Gesrna Oorneüa. dochter van Willebrordus Hormanus Bierman en noemer van vime nhriatina dochter van De wedstrijden konden allen weer eens Vrouwtje de Boer. Ahda Lhnsnna, noeneer vinden. D.T.S. I speelde in Heiloo tegen Heiloo "^Ond^rtroiJwd en getrouwd: Johan Baars, weduw-Heiloo trapt af met den sterkan wind tegen. Al mS^vm0 ^nUe^ofhebber^t Trijntje Eb-1 yorden yo, e^^te^r^ FS* Jan. Nagelhout echtgenoot van Aaltje buitenspel geannuleerd. Na rust moest een speler uitvallen en daar door B.V.V. geen invaller werd toegestaan (ons inziens niet erg vriendschappelijk, daar zij toch een voorsprong had!) word mot 10 man verder gespeeld. Vermelding dient nog het werk van4den rechtsback. De voorhoede had wel ©enigszins beter kunnen zijn, maar daar B.V.V. het eon-back-systeem toepaste, werden al haar aan vallen door buitenspel onschadelijk gemaakt. De Breezander veteranon waren naar Kleineeluis getrokken, om daar met 40 te verliezen. Maar Zondag komt Kleinesluis te Breezand; dan revanche hoor! B.F.C. III speelde te Oudesluis tegen D.O.S.K.O. UI en verloor maar met 160; een lesje, om voortaan beter op te komen, want er waren maar liefst acht spelers, waaronder nog vier adspïrant- invallers. - NOORDSCHARWOUDE. Holland I was op bezoek bij Schoorl I, waarvan zij met 10 wonnen. In de laatste minuut wist de Lange 't eenigste en winnende doelpunt ter wereld ifce brengen. OUDKARSPEL. Schaap, oud 54 jaar. or- )ol, net an- I del del del an- •hi per del ha- zën zak De economische crisis. Uit Berlijn, 6 Nov. De beweging, die gisteren in het Jodenkwartier is begonnen en die gedurende den nacht verflauwde, heeft zich vandaag tot bijna alle wijken van Berlijn uitgestrekt. Do agitatie, die opruiers tot een progrom in de straten onder de opgewonden werklooze menigte voeren, heeft ook heden weer op vele plaatsen ernstige gevolgen gehad. Wederom werden Joden aangegrepen en hadden ook L weer in alle deel en der stad plunderingen en dief stallen plaats. Bijna in alle gevallen kon worden vastgesteld, dat de plunderaars een stelselmatig plan [volgen en dat zij volgens een vast plan. de zaken- huizen opzoeken. In 't centrum der stad! bleven de meeste zaken óf geheel gesloten óf hadden zij de i etalages door rasterwerk beschermd en alleen de douren geopend. Vandaag werden weer vooral le- l vensmiddelenwinkels en schoenwinkels geplunderd. Uit óén winkel in het Oosten van Berlijn werden niet minder dan 1500 paar schoenen gestolen. In het Jodenkwartier heerschte vanmorgen be trekkelijke rust. In den loop van den middag echter vormden zich overal weder groote menigten, die een dreigende houding tegen de Galiciërs uit de Linien- strasse, Gendanneriestrasse enz. aannamen. Het ge heele kwartier was buitengewoon sterk door met de karabijn gewapende Schupopatrouilles bezet, die elk oogeiiblik moesten optreden. In de vroege ochtend uren is een massale vlucht van Galiciërs uit deze wijk begonnen, daar zij een herhaling van do giste ren voorgekomen relletjes vreesden. Zoo erg als gis teren is het echten niet toegegaan- Kolonel Kaupisch, de commandant der Berlijnsche veiligheidspolitie, heeft in een speciale order zijn beambten nadruk kelijk bevolen, alle burgers zonder onderscheid van geloof te beschermen. Mochten de uitspattingen oen nog scherper vorm aannemen, dan staan diep ingrij pende maatregelen van den rijkspresident en den mi litairen bevelhebber van Berlijn te wachten om de rust en orde weer te herstellen. Ook in hot centrum en het westen der stad kon men vandaag dikwijls vöikische opruiers waarnemon, die tot gewelddadigheden tegen de joodsche wijken aanzetten. In do Kantstrasse, in Charlottenburg, wer den tallooze particuliere auto's door plunderende troepen aangehouden, die de inzittenden er uit sleurden en hen hun portefeuilles afnamen. vond ie in SCHADEN VAN VROEGER. Ds. Georgius door de Noordhollandsche Synode be last met een opdracht naar Wieringen. Zde Schagen, in de Schager Courant van 3 November' J.l. Ds. Georgius werd in de Synode van 8 April 1578 opgedragen om met Ds. Thullius uit Haringhuizen L naar Wieringen te trekken, ten einde daar eene boetedoening bij te wonen. Ds. Willem Jelissz, pre dikant te Hippolytushoef, moest in tegenwoordig heid van beide bovengenoemde predikanten open- j lijk zijn schuld belijden. En opdat daar voldoende pu bliek bij tegenwoordig zou zijn, moest de boetedoe ning-geschieden na de predikatie. Door een ander werd bij die gelegenheid de preek gehouden. Na de schuldbelijdenis werd Jelissz uit het predikambt ont- i zet, hij verkreeg echter het recht om zich elders als schoolmeester te vestigen. Het eiland moest hij even wel verlaten en gaan „waar hij zijn kost 't allerbeste zou kunnen winnen". Doch daar de Synode wol be- i greep, dat ook dit „allerbeste" nog niet veel bijzon ders zou zijn, moesten de beide predikanten voor noemd, met de huislieden op Wieringen bespreken, wat de nood van Jellissz van hen verder zou eischen. Eigenaardige toestanden bij thans vergeleken. Even daarana weet Heiloo door een snellen uitval te doelpunten, 10. Weer is D.T.S. in de meerder heid, aoch het schijnt of zij niet weten uit te vinden, waar het H.-doel staat. Na 'de rust heeft D.T.S. den wind tegen. Er wordt nu hard gewerkt en met succes. Uit een doelworsteling weet Bakker te ecoren. 11. Het spel gaat nu gelijk op. 10 Minuten voor het einde schiet de rechtsbinnen van Heiloo tegen den lat, de terugspringende bol wordt echter ingeschoten, 22. Met assen stand komt het einde en heeft Heiloo een kleine, zij het dan ook iiiot verdiende overwinning behaald. "D.T.S. speelde den geheelen wedstrijd met 10 man. D.T.S. II speelde thuis tegen D.S.V. II „van Bergen en wist van deze sterke ploeg twee "kost bare pontjes af te snoepen. Met een 3—2-nederIaag werd B.S.V. naa* huis gestuurd. Door D.S.V. is tegen het toekennen van een doelpunt protest aan ge teekend. DaT.S. III verloor mot 10 van V.A.F.C. TV in Alkmaar. ANNA PAULDWNA. Concordia I—N.V.V. II. Om 2 uur fluit scheidsrechter Duinker de olt- taflon, dio beiden volledig zijn, in 't veld, die m uitstekenden staat zijn. Concordia wint den toss en verkiest vóór den wind te spelen. Door den stormacbhgen wind krijgen we geen goed beheerd spel te zien, doch spoedig blijkt, dat O. haar be zoekers onderschat heeft, en zij op haar hoede moet zijn voor het handige samenspel der N.V.V.'ers. Een gelukkig scnot van haar rechtsback geeft C. de leiding,terwijl na eenigen tijd G/s links half 20 maakt. Hiermede gaat de rust Iru Na rust krijgt N.V.V. het voordeel van den wind. waarbu ze achtereenvolgens drie doelpunten weet te maken C. doet intusschen haar uiterste best, ze krijgt verschillende kansen, doch het mag niet ge lukken nog één doelpunt te maken. Zoo komt net einde met een welverdiende 82-oventönnïng voor N.V.V. en een niet verwaohte nederlaag voor Con cordia. Nog erven zij vermeld 'dat tof driemaal "toe een mooi doelpunt van C.'s linksbuiten ongeldig ver klaard moest worden, wegens het herhaaldelijk off side staan van eenige C.-voorspelers. OUDESLUIS. Zondagmorgen ƒ.1. spoelde D.O.S.K.O. TÏT te Oude sluis een voetbalwedstrijd tegen B.F.C. in van Bree zand. B.F.C. ITT kwam maar met 9 man in 't veld waaronder nog invallers, terwijl D.O.S.K.O. III vol ledig was. De gevolgen bleven dan ook niet uit, want D.O.S.K.O. III won met 16—0. Zondagmiddag had D.O.S.K.O. ÏT, Sparta IV op bezoek, welke met een sterk elftal uitkwam. Toch wist D.O.S.K.O. II dezen wedstrijd te winnen met 2-0. Zondag a.s. speelt D.O.S.K.O. T te Oudesluis een wedstrijd tegen H.F.C. I van Hoogwoud. Gezien de prestaties van den laatsten tijd van H.F.C. belooft dit wel een spannenden wedstrijd te worden. ANNA PAULOWNA. Zondag hadden voor E. twee wedstrijden plaats. Om 10 uur speelde E. III met eenige invallera tegen Sparta V. Na een geannimeerden strijd met E. III in de meerderheid, moest Sparta V met een 3—1 neder laag naar huis terug. E. IIConcordia IL Deze wedstrijd had om 2 uur plaats. De strijd was het aanzien niet waard, daar er door E. II, tf- schoon ver in de meerderheid, zeer onbeduidend W3rd gespeeld. De uitslag was tenslotte 7—0 voor E. De keeper van C. II verweerde zich kranig, ook de linksback Van der Berg heeft goed werk verricht. E.-Veteranen—B.F.C.-Veteranen. 40. Deze wedstrijd heeft door het zeer buiige weer niet veel belangstelling gehad, wat jammer is, daar het voor de veteranen geen aanmoediging is. Zondag in Breezand maar beter mannen. 'heel r mor- ;t z(in ie jou it geld de hl] >Igd. Sparta Hl—Voorwaarts I, 2—1. Ais soheidsrechter Keet, die den wedstrijd uitste kend leidde, beginnen blaast, zien vre Voorwaart» volledig, terwijl parta Hl 2 invallers telt, waarvooi de roserveepelers Watertor en Rus het elftal oom- pletceren. Sparta speelt eerst mot den ofÜen wind la den rug en is doorloopend ln de meerderheid, doch door ni cht schieten en goed verdedigen der oorwnarts-aohterhoede, blijven doelpunten uit V. doet ook zoo nu en dan een nanvaC doch zonder I succes. Met Manken stand komt do rust Hiorna komt V. in den aanval en moet de achterhoede alle zoilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Na ongeveer een kwartier doelpunt V. dit een doel- ZChennntsehng, 0—1. Sparta doet hierop enkele soysarlijke aanvallen en weet uit één hiervan den gelgkmaker m het niet te deponeeren. 1-1. Dit sohunt V. niet erg naar den zin en zetten zij OUDE NIEDORP. In 't veefonds alhier waren in het afgeloopea kwartaal verzekerd 409 runderen, hiervan werden er 3 afgekeurd. De omslag hiervoor werd bepaald voor Augustus en September 0.1 pol. en voor Octobor 0.2 pet., dit is gemiddeld per rund voor de 3 maanden 1 (gulden 20 cent. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 6 November 1923. Uitspraken: C. Ooms, Oterleek, (ged.), oplichting, 2 mnd. gevang. P. Gcuzebroek, Medomblik, appèl vonnis kanton gerecht vonnis bevestigd. P. Vlaming, Den Helder, appèl vonnis kanton gerecht, vonnis bevestigd. Qijsb. J. de Jong, Den Helder, appèl vonnis kantongerecht, f 40 boete of 40 d. h. H. D. F. Rebel, Vel zen, het door schuld veroor zaken van zwaar lioh. letsel, den dood ten gevolge hebbende, 14 dogen gev. Er worden vandaag goen nieuwe zaken behan deld, alléén uitspraken. LOONSVERLAGING. De directie van de N. V. Van Zwets Davo-haarden- fabrieken heeft met ingang van 15 dezer een loons verlaging aangekondigd van 12 pet. AAN DEN ARBEID GEGAAN. De correspondent van het HbkL te Deventer meldt; De uitsluiting ln de tJapifBndustrfe ie gisteren ge- Art. 16. De in 1922 en 1923 voor den molen ge ëindigd. De arbeiders zijn na een stagnatie van zes maakte kosten, worden tot een nader te bepalen be- weken aan den arbed gegaan, met uitzondering van drag, ten laste van den polder gebracht,, die ver vier volwaseenen en zee jeugdige arbeiders. Een» ge- plicht is die kosten binnen 6 maanden terug te be deelt© van de wevers zullen 36 in plaats van 48 uur talen aan hen, die de bedragen hebben uitbetaald, werken. Aldus ls de regeling aan de Koninklijk Ver- ONWEER. eenigde Tapijtfabrieken. I Uit Sneek, 5 Nov. Gisteravond is tijdens een he in de mechanische tapijtweverij van den heer Po- vig onweer de bliksem ingeslagen in den watermolen ters werd den arbeiders medegedeeld, dat zij wel het van de Goesekoesterhera alhier. De molen brandde werk konden hervatten, maar dat de fabrikant zich geheel uit. Verzekering dekt de schade. Ook sloeg de vrijheid voorbehoudt een loonsverlaging in te •voeren. Dit hebben de moderne en federatieve orga nisaties der werknemers geweigerd. ANNA PAJJLOWNA. Ie T.A.G.O.-avon<L Dinsdagavond 13 Nov. begint T.A.G.O. weer met zijn Winterlezingen en het kan misschien niet onwenschelijk zijn om te pogon, aan de T.A.G.O.-bozoekers eenig ideó te geven van hetgeen hun dan wacht. Voor onze kinderen is hot Zondag weer Sinte Maar- tepkeuveltje en velen zullen zich wol eena hebben af gevraagd, hoe we toch gekomen zijn aan dat gebruik, terwijl maar enkelen zullen weten dat de beantwoor de bliksem in een woning aan de Geeuwkade. Een vrouw geraakte daar bewusteloos maar zij kwam spoedig weer bij. Een begin van brand werd spoedig gobluscht. DE EX-KROONPRINS. Parijs, G Nov. Crewe, de Engelsche gezant al hier, heeft aan Poincaré voorgesteld om met de andere geallieerden do noodigo stappen te doen, om te verhinderen, dat do Duitsche ex-kroonprins naar Duitschland gaat. Ppincaró beeft zich met dit voor stel vereenigd. DE CRISIS. De besturen van de S.DA.P. en het Nederl. Ver ding van deze vraag ons tot de heidensche oudheidbond van Vakvereenigingen hebben, naar aanleiding terugvoert. Zoo bestaan in ons land ook in Noord- van do verwerping van de Vlootwet, oen manifest Holland nog heel wat andere jaarlijks zich herha- j opgesteld, waarin zij betoogen, dat tientallen van lende gewoonten die al mogen ook de namen en millioenen op leger en vloot kunnen bezuinigd wor- gebruiken in den loop der tijden veranderd wezen j den, en dat de departementen, diensten en bedrijven eigenlijk niets anders zijn dan de monumenten van moeten, worden gereorganiseerd. Daarnaast zou een het oude Germaansche Heidendom te midden enzer 'regeoring een krachtig program van democratischen Christelijke Maatschappij. Naarmate zij echter meervooruitgang van sociale politiek tot het hare moeten en meer verdwijnen, naar diezelfde mate is de be- maken. langstelling er voor toegenomen, Ja zóó zeer zelfs, Verder wordt gezegd, dat onmogelijk eenig bezui- dat zich in de laatste jaren een wetenschap ontwik- nigmgsprogram kan worden doorgevoerd, alvorens xeld heeft, die ons den vollen rijkdom doet besef- je kiezers zich over het thans te volgen regeerings- fen van het vejdwijnende volksleven, zooals dat beleid hebben uitgesproken, hetgeen Kamerontbin- zich nog in tal van handelingen openbaart. Die we- i ding pnvermijdelijk ni.- akt.. tenschap heet F ol klore van Folk volk) en lore ZUIDSCHARWOUDE. leer) en de heer D. J. van der Ven, hoofdredac- Bij den in do kolfbaan van den heer J. Boers teur van „Ons Eigen Tijdschrift" en schrijver van gehouden kolfwedstrijd was do uitslag de volgende: die mooie werkjes „Het wondere leven der padden- :1e prjjs C. Boers, 122 p.; 2e prijs J. Bruin, 110 p.; een beoefenaar, die alle dorheid en droogheid hart grondig verfoeit Dinsdagavond nu zal de heer Van den Ven voor 101 p. Serieprijs A. Boon met 48 punten. LAN GEN DIJK. Vanwege do Provinciale Commissie uit de veilin- TjV.G.O. een voordracht houden over Oud-Holland- I gen in Noord-Holland is iemand uitgezonden, om sche Volksvermaken, folklorisch ingeleid en verdui- in verschillende steden van Engeland kookdemon- delijkt met een groote en merkwaardige collectie straties te houden, om aldaar meer bekendheid te lichtbeelden, waarvan vele zijn ontleend aan de Zo- geven aan de bereidingswijze onzer koolsoorten. We merfilm van Neerland's Volksleven. In die voor- hoorden, dat deze demonstraties veel succes hebben. dracht geeft de spreker weer al wat hij zelC beleefd en gezien heeft op zijn studiereizen in Nederland en speciaal behandelt hij daarin de zeden en gewoonten ten plattelando. Het is een voordracht die h" reeds op tal van plaatsen voor stampvolle zalen en met veel succes heeft gehouden, o.a. dezer dagen nog te Enschede, voor de vereeniging „Evangelie en Vrij heid" voor meer dan 800 toehoorders. Daar het bleek dat de heer Van der Ven nog slechts enkele avonden ter beschikking bad, heeft het bestuur van TA.G.O. dan ook niet geaarzeld, or> één daarvan beslag te leggen. HET ONTWERPEN VAN EEN NIEUWE SALARIS REGELING. De Centrale meldt, dat de oud-minister Van IJsel- steyn na de verwerping van de Vlootwet, zijn functie van ontwerper van een nieuwe salarisregeling heeflt neergelegd. HET ONTSLAG BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE. De heer H. J. Scholte, hoofdinspecteur van den ar beid, meldt aan De Centrale, dat niet 25 technische en 15 administratieve ambtenaren, maar 25 admini stratieve en 15 controleerende ambtenaren worden mtslagen, en dat die ambtenaren niet worden ontslar gen als overcompleet, maar als gevolg van oen op dracht van boven af om op dëzen dienst meer dan f 100.000 te besparen. Er was bij de arbeidsinspectie niemand overbodig DE KABINETSCRISIS. De anti-rev. fradtie uit de Tweede Kamer heeft gistermiddag een vergadering gehouden, welke ook word bijgewoond door de ministers Heemskerk, Co- lijn en Van Dijk en door den minister van staat den hoer Idenburg. lid der Eerste Kamer. De r.-k. fractie uit de Tweede Kamer heeft gister middag ook een vergadering gehouden, die betrek kelijk spoedig geëindigd was. Ze duurde van 1 uur tot ongeveer half drie. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteren had de candidaatstelling plaats voor de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier. Voor het groot-bedrijf werden candidaat gesteld de heeren Amtz, Alkmaar, Grunwald, Helder, Wage- naar, Langendijk en Mr. Offers en Lakeman, Alk maar. Waar hier ook maar 5 plaatsen te bezetten zijn, zijn deze heeren bij enkele candidaats telling verkozen verklaard. Voor het klein-bedrijf werden candidaat gesteld de heer Endel van de Hanze te Alkmaar, de heer Deraad van de Neutrale Middenstand te Alkmaar, de heer Coltof voor de Neutrale Middenstand te Helder en de aftredende leden dö heeren: van Breda, Helder Kabel, Uiigeeet, Kuiper, Alkmaar, en Schmalz to Schagen. Waar hier meen candidaten zijn gesteld dan er plaatsen te bezetten zijn, zal er een stemming moeten plaats hebben op een nader vast te stellen datum. MR. TROELSTRA. „Het Volk" bericht, dat do heer Troelstra, indien bij ultgenoodigd werd, er niet aan zou denken, in een ministerie plaats te nemen. Zijn gezondheids toestand reeds zou hem beletten, zulk een positie te aanvaarden. EEN NED. ROODE-KRUISTREIN NAAR DUITSCH LAND. Naar wij vernemen is bij het bestuur van de Kon. Vereeniging „Het Roode Kruis" het plan in overwe ging, een trein met levensmiddelen te zenden naar Duitschland. Jhr. O. J. Quarlee van Ufford, een der secretarissen van het bestuur, zal zich naar Berlijn begeven om met den Rijksminister voor de voedsel voorziening overleg te plegen omtrent dat deel van het Duitsche Rijk, waarheen de trein het beui zou kunnen worden gedirigeerd, daar het voornemen be staat om de hulp voor verschillende deelorn van Duitschland aan onderscheidene landen toe te wij zen, zooals met de steunverleening aan Rusland is geschied. POLDER HET OUDE DIJKJE. Voor den poldor het „Oude Dijkje", gemeente Oude Niedorp, tot heden zonder reglement van bestuur, is thans een reglement vastgesteld. De voornaamste bepalingen er van zijn: Art. 2. Het bestuur wordt uitgeoefend door een vertegenwoordiger, voor zoover het niet aan de ver gadering van stemgerechtigde ingelanden is opge dragen. Art 3. De vertegenwoordiger wordt benoemd door de vergadering van stemgerechtigds ingelanden, voor zes jaar. Art. 4. Bij een vacature van den vertegenwoordi ger binnen de zee jaar ontstaan, wordt diens taak waargenomen door den ingeland, die het grootste grondbezit in den poldor heeft. Art 6. Stemgerechtigde ingelanden zijn zij die bekend staan ais eigenaars, erfpachters of vrucht gebruikers van ten minste 25 A. in den polder gele gen grond; hij die 2 of meer, doch niet meer dan 4 RA. bezit hoeft twee stemmen en die meer dan 4 hectaren bezit heeft drie stemmen. Art. 12. De gelden ter bestrijding van de voor den polder gedane uitgaven zullen bunder-bundersgowljze worden omgeslagen. Al het water, dat niet aan den polder toebehoort wordt naau denzelfden maatstaf als het land aangeslagen. Art. 15. De vertegenwoordiger, wordt voor de eer ste maal benoemd door Ged. Staten. Binnen 2 maan den na zijne benoeming roept hii eeno vergadering van stemgerechtigds ingelanden bijeen. ZIJPB. Naar we vernemen, komt thans nog bij 6 ve^ stapols in deze gemeente mond- en klauwzeer voor. ST. MAARTENSBRUG» De heer C. van der Kuijl, bruggekneoht te St Maartensvlotbrug, zal worden overgeplaatst naar Helder, in de betrekking van sluis knecht PETTEMERKLUTT. Alhier is oen geval van typhus geconstateerd. r- WINKEL. Voor de betrekking van Hoofd der School voor L.O. en U.L.O. alhier, heeft zich slechts één sol licitant aangemeld. NIEUWE NIEDORP. De alhier gevestigde korfbalclub N.K.V. heeft Zondag j.l. oen wedstrijd gespeeld tegen Velocittnj III uit Hoorn. De wedstrijd werd door NJLV. mot 21 gewonnen. GEWESTELIJKE FEDERATIE NOORDHOLLAND NOORD DER &DJLP. Jaarvergadering op Zondag 4 November in „Do Unie" te Alkmaar. In deze vergadering, welke door een groot aantal afgovaardigden bezocht was, waren ongeveer 50 van de 63 afdoelingen tegenwoordig. Te ruim half elf opende de voorzitter, de heer Perlkamp, do vergadering, er op wijzende, dat blijkens de uitgebrachte verslagen en den geest in vergaderingen, het met do partij niet zoo slecht gesteld is. Voorzitter feliciteert de aanwezigen dat heden do begrafenis gevierd kan worden van een stuk wetgeving .,De Vlootwet", waardoor niet al leen de Vlootwet van de baan is, doch een halt is toegeroepen aan de toenemende reactie door het optreden van Colijn en de zijnen. Sprokert herin nert aan den arbeid in deze met het petitionnement en is er zeker van, als er weer donkore wol kern, komen en we twijfelen aldus spreker, of het er wel goed- voorstaat, alle partijgenooten *0° noodig wer paraat zullen zijn. Tevens waren aanwezig Mevr. Til anus voor de Vrouwenolub, enkele uitgenoodigdo statenleden uit andere gewosten en den partdbestuurder Drop. De notulen, welke ter inzage hebben gelegen, wor (den goedgekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat over twee weken in dezelfde zaal ter vergadering wor den uitgenoodigd de propagandacomniissie onder do vrouwen, de vrouwenclubs, terwijl verwacht wordt, dat zooveel mogelijk vrouwelijke partij ge nooten ter vergadering aanwezig zullen zün, om de te voeren propaganda in het gewest to bespro ken. D Sinds 1 April 1921 is hot aantal partijleden in totaal gestegen van 36580 op 42887 of met ruim 17 pet. Het aantal leden in het gewest steeg na dien aatum van 2817 op 3571 of met 27 pot., zoodat hot gewest een goed figuur maakt Uitgebracht wordt daarna het jaarverslag van den secretaris, waaruit we het volgende aanstip pen: Het aantal afdoelingen bedroeg op 1 October van het vorig jaar 65 on nu 63. Op 1 Juli 1916 43. Het dagelijksch bestuur vergaderde tien maal, het volledige bestuur vijf maal. Het aantal leden was op 1 April 1921 2817, op 1 October 1922 8497 en op 1 October 1923 3560. De propagandist bezocht 24 bestuurs- on 33 ledenvergaderingen. Gedurende de afgeloopen periode zijn een groot aantal openbare vergaderingen gehouden, waarvaA de een goed, de ander minaer goed is geslaagd. In 21. gemeenten ls straatpropaganda gehouden, waar bij totaal voog f183 aan brochures verkocht is on ruim 1200 ex. van de Proletarische Vrouw ver kocht znn. In de Januari-propagandamaand werden een der tigtal openbare vergaderingen gehouden, werden 29é 00 strooibiljetten verspreid en 6985 vlugschrift- jee. Behalve deze, zijn gedurende do winterpropa- panda 34 openbare on 24 cursusvergaderingen ge houden, welke buiten de speciale propaganda ston den. De Nationale Vrouwendag op 11 Maart Behou den, kon als uitstekend geslaagd beschouwd wor den, de Statenverkiezingen gaven een bevredigend resultaat, waar door hot sprekersburoau 70 verga deringen zijn gehouden en nog 12 buiten dat bureau om. De uitslag der raadsverkiezingen gaf alle redenen tot tevredenheid. Voor scholing der raadsleden zijn in oen vijftigtal plaatsen oik zes cursusvergaderingen gehouden, voor raadsleden en verdere belangstellenden. Het aantal verspreide tuinbouwbladen is 63750. Dit blad wordt na 1 Ja nuari alleen voor de abonnée's uitgegeven, ln zee bestaat een jeugdafdeeling mot tezamen 330 leden. Het aantal „Volk"-abonnée's in dit gewest steeg van 3293 op 3602. of met ruim 9 ri' f wa« öio stüging 18 pet. sluit met oen ontvangst en uitgaaf vaji f 7867.18, met een batig saldo yan f448.241/!. De rekening van het verkiezingsfonds sloot met een ontvangst cn uitgaaf van f1095.09 en een saldo van f Ö.67yi. Do balans per 1 Octobor geoft aan een ontvangst en uitgaaf van T 1190.92. De begroo- I JJfrj {jvj aan 0011 ontvangst en uitgaaf van Mevr. Tilanus kreeg verlof het nut van propa ganda onder de vrouwen te beepreken on wees daarbij o.m. op de wonscheliikheia van het süoh- ten van lesclubjes met huiselijk karakter voor al gemeens ontwikkeling.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3