i 4 Uit Wieringen wordt ona no<g gemold, dat adjudant voti Borgh, do betaalmeester van don ox-"kroonprins, alhier do oindzakon rogelt. Bij zijn afscheid aan do Van Ewijcksluis overhandigde do ex-kroonprins aan den Rijksveldwachter Admiraal een prachtige grooto zilveren medaille met zijn beeltenis. Burgemeester Kolff koerde Maandag hier terug. Een medewerker van „De Maasbode" heeft om trent het plotselinge vertrek van den ex-kroonprins nog de volgende bijzonderheden vernomen uit den mond van den eenigen ooggetuige aan de Ewijck sluis. De aandacht van den zegsman werd in den vroe gen morgen getrokken door zwaar motorgeronk. Bij de nieuwe sluis op een kwartier afstand ongeveer van Ewijcksluis, zag hij een auto in snelle vaart naderen, verblindende lichtbundels voor zich uitwer pend. Bovendien was een schijnwerper naar boven g'-richi en wierp een feilen lichtstraal naar den he mel. Achter dezen wagen reed een ander zonder licht. Vooral do omhoog gerichte lichtstraal, welke hemonmiddellijk als een afgesproken sein voor kwam, dat hij in verband met de berichten dor laat ste dagen onwillekeurig in verband bracht met -den kroonprins on diens besproken vertrek, deed hem op de fiets springen on de auto's volgen, welke hij kort. na hun aankomst in Ewijcksluis bereikte. Z|ij ston den hier voor het cafétje aan do haven achter den dijk. Het was omstreeks half vier. Do beide wagens waren zware Durkopp-torpedo's; in den eenen herkende hij aanstonds den wagen van den kroonprins, welke steeds voor de bezoeken aan Doorn werd gebruikt en te Amsterdam in de Dur- kopp-garago wordt gestald. De andere was een splin ternieuwe wagen, waarin de eigenaar der. garage, dien hij van vorige bezoeken aan Wieringen kende, achter bet stuurrad zat, terwijl een tweetal chauf feurs, die blijkbaar den laatsten wagen hadden ge reden, bezig waren olie en benzine bij te vullen. Het duurde niet lang of in de haven hoorde hij het bekende knallend geluid van den motor der post boot, welke spoedig tegen het steenon hoofd' schuur de. Onmiddellijk daarop verscheen de kroonprins met zijn adjudant von Muldner en zijn bediende Her- rnann, alsmede do burgemeester van Wieringen, do heer Kolff, op den dijk on allen begaven zich naar de auto's, waar de eigenaar der Durkopp-garage, de heer Stur, hen verwelkomde. De kroonprins droeg een geelleeren motorjas en had het hoofd bedekt met een vliegkap. Zijn hond sprong rondom hem en de kroonprins streelde het dier herhaaldelijk. Eenige Wieringors, die mot do postljoot waren mee gekomen, droegen verschillende koffers aan, waar- medo een der auto's geheel werd volgeladen, terwijl ook de bagage-rokken van beide boog waren vol gepakt. Alles ging heel snel in zijn werk en in groote stilte. Met een' handdruk namen do kroonprins en zijn metgezellen afschoid van den schipper van do post boot en de dragors, waarna do kroonprins enkelo oogenblikken den kop van zijn hond tusschen zijn handen nam om het dier in de oogen te blikken. Slechts met moeite bleek hij van dien trouwen mak ker in de eenzaamheid te kunnen scheiden on met zichtbare ontroering leidde hij het dier ten slotte naar oen dor Wieringers, die het aan halsband en riem dood. Toen nam de kroonprins met zijn metgezellen ln den door den hoor Stur gereden wagen plaats en wuifde mot de hand ten afscheid. Do beide chauffeurs hadden op don bagagewagen plaats genomen. Mot groote snol held verdwenen do auto's daarop in de richting van Alkmaar. Do ooggetuige had vervolgens nog den schipper van de postboot gesproken, die zeide eerst Vrijdag avond, tegen middernacht het verzoek te hebben ont vangen om over enkele uren naar Ewijksluis te va ren en den kroonprins naar don wol te brengen. Rij had daarin toegestemd, mits de burgemeester den tocht zou medemakon. Deze was inderdaad met den kroonprins en zijn gezelschap, alsmede enkele dra gers uit Oostorland, ner auto in Haukus (de haven van hot eiland) aangekomen. Daarop was de schip per afgevaren. Hij vertelde, dat do-kroonprins en zijn adjudant gedurende den overtocht rusteloos op "hot dek hadden heen en weer geloopen, de eene sigaret na de andere rookend. Met kijkers hadden zij ook voortdurend landwaarts getuurd cn toon daar eindelijk oen ten hemel gerichte lichtstraal word gezien, een tevreden „Alles iat in Ordnung" doen hooren. Do Wieringors zolf waren Zaterdagmorgen ton hoogste vorrast door het plotselinge vertrok van hun medebewoner. In Frankrijk is men over dit onverwachte vertrek nogal uit zijn humeur on het bericht van den terug keer van den ex-kroonprins juist op den dag van de demarche der geallieerde gezanten te 's-Gravenhage en aan don vooravond van de herdenking van den wapenstilstand, heeft hier begrijpelijkerwijs eon on- aangenomen indruk gemaakt. Niettemin zijn de pers commentaren over het algemeen voor onze regeering niet onvriendelijk. Slechts de „Matin" geeft een venijnig en tendontieus verhaal van do ontvangst van do gezanten door jhr. Van Karnoboek: ..HIJ ontving", schrijft het blad, do gezanten met waardigheid en zonder eenige ontroering en ant woordde, dat do Kroonprins' hom juist oen brief ge- sehroven had, meldende, dat. hij do bedoeling had tiaar Siloziö te vertrekken. Vergetende dat Holland twee dagen te voren verklaard had voorzorgsmaat regelen te zullen nemen, voegde de minister eibij, dat hij geen middelen zag om den Kroonprins te. verhinderen zijn plan uit te voeren. „De gezanten waren nauwelijks weer thuis, toen zij om 12 u. 50 hot bericht ontvingen, dat in den .vroegen ochtend de Kroonprins vertrokken was. Aan gezien moeilijk ondersteld kan worden, dat jhr. Van Karnebeek dit niet heeft geweten, is men gerechtigd te concludeeron dat hij zijn bezoekers voor den gek gehouden heeft". De Belgische pers schrijft bok eon paar onvrien delijke woorden over onze regeering: als medeplich tig enz. Do Engelscho pers uit zich kalm en bezadigd. In goed-ingelichte kringen daar is men van meening, dat de aanwezigheid van dien Hohenzollern in Zuid- Duitschland wellicht verdeeldheid onder de monar chisten zal wekken. Zelfs wordt de mogelijkheid overwogen, dat de terugkeer van don ex-kroonprins een listige zet. is van den rijkskanselier Stresomann om gebruik te maken niot slechts van den ouden twist tusschen de dynastieën van Wittelsbnch en Ho henzollern, maar toveès van den persoonlijken on min, die tusschen prins Rupprecht en den kroonprins bestaat. Do laatste berichten melden de aankomst van den ox-kroonprins in Hannover on het heet dat hij zich daar direct naar maarschalk Hindenburg heeft bege ven. Var. zijn aankomst te Oelz in Silezië, waar hij zijn intrek op zijn kasteel £ou nemen, is nog niets vernomen. Een verklaring van Jhr. Loudon. •Thr. Loudon. de Nederlandscho gezant te Parijs, beeft in een interview verklaard, dat geen enkele Nederlandsche wet. hot vortrek van den Kroonprins had kunnen verhinderen. Tiet. karakter van den Nederlandschon minister van Muitenlandsche Zaken, zoo voegde jhr. Loudon or aan toe, is van dien aard dat men niet raag zeggen dat hij van het vertrek óp do hoogte \yas toen hij de Geallieerde gezanten ontving Een leugen van Mr. Kan. Onder dit opschrift bespreekt de Haagsche cor respondent van „Het Volk" het feit, dat mr. Kan Zaterdagmorgen vorklaarde niets omtrent het vertrok van don ex-kroonprins te weten (Ook aan een van onze I-Iaagsche redactieleden verklaarde mr. Kan zulks. Red.) Genoemde correspondent schrijft o.a.: „Men kan wel als zeker aannemen, dat de Ned. regeering van hot vertrek van den ex-kroonprins op de hoogte was. Dat hot vertrek niet vooraf is aan gekondigd met mededeeling van „dci| weg, dien de vorstelijke stoet zal volgen", valt to begrijpen. Maar de secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. Kan, verklaarde ons nog Zaterdagmiddag half één, dat hem van de geheele zaak niets bekend was. Hij heeft dat verschillende journalisten gezegd. Dat had de secretaris-generaal in algemeenen dienst niet mogen doen. Wanneer hij meende, inlichtingen te moeten weigeren, dan was het zijn recht, dat te doen. Maar ook een secretaris-generaal in algemeenen dienst mag niet liegen. Met e^n leugenpolitiek kunnen wij geen vrede hebben. Het is ons voornemen, bij het bestuur van den Journalistenkring ons over mr. Kan's leu gens te beklagen". DE KABINETSCRISIS. Hot Hbl. verneemt, dat in do R.-K. Kamorfractio volledige overeenstemming is bereikt ten aanzien van de deelneming dor Roomschen in een rechts kabi net. Ook op hot stuk der gewenachte bezuiniging is men in de fractie tot overeenstemming gekomen. Van de zijde dor leiding van de fractie is de pre sident der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, weer op den voorgrond geschoven om op te treden als kabinetsformateur, maar de beer Kooien heeft ernstige bezwaren van persoonlijken aard. Het zou dan ook, niettegenstaande deni aandrang, die daartoe op hem wordt uitgeoefend, zeer de vraag zijn, of hij zich tenslotte beschikbaar zal stellen. In vervolg op het bericht uit het Hbl. in het Och tendblad van gisteren vernomen wij, dat mr. Kooien waarschijnlijk wel een poging zal doen, een kabinet te formeeren, maar daarin vrij zekor geen zitting zal nemen om de eerder genoemde (persoonlijke) re denen. De anti-revolutionnairen zouden zich bereid heb ben verklaard een rechtsch ministerie te steunen, op voorwaarde, dat do bezuinigingsplannen van mi nister Colijn onverkort (dus met intrekking van art 40 van het Bezoldigingsbesluit voor rijksambtenaren) worden overgenomen. Wij lezen in „De Tijd": In tegenstelling mbt hot in sommige liberaJe bla den medegedeelde, dat in de r. k. Tweede Kamer fractie overeenstemming is bereikt op het stuk der gewenschte bezuinigingen, vernemen wij, dat dit be richt als voorbarig is te beschouwen. Het vraagstuk der bezuiniging is zóó ingewikkeld', dat daarover eerst dan een besluit is te nemen, wanneer voorstellen van concreten aard ter tafel liggen. Zoodanige concrete voorstellen zijn in dat stadium'der crisis de Koningin is nog niet eens overgegaan tot benoeming van 'n kabinetsforma teur, van wdem zulke voorstellen dan toch in de eor- ste plaats zullen moeten uitgaan aan geen der drie rechtsche fracties voorgelegd. Hot blad meent to moeten waarschuwen tegen be richten uit liberale bron, welke gedurende iedere „rechtsche kabinetscrisis" de wereld in worden ge stuurd. JEUGDIGE DUITSCHE BOEPJES. De recherche to Maastricht heeft in den diefstal van 1000 gl<L, welke ten nadeolo van den logement houder Daenen, ln de Bassin aldaar, op 9 October j'1. werden ontvreemd;, uit een kast in de slaapkamer, licht gebracht en de dader» en helers aangehouden en tot bekentenis gebracht. De beide daders zijn Duitscho zwervers, oen 17-jarige en een 15-jarige jongen. Zij hadden in- het logement den nacht door- gobracht en zij vermoedden, waar hot geld geborgen was. Toen zij het uit de kast in de slaapkamer had den ontvreemd, vertrokken zij. De een© was in Roer mond aangehouden wegens korkdiefstal to Stevons- weert Toen deze bekende ook de f 1000 te hebben ga stolen, kon op zijn aanwijzing de andere in oeni lo gement to Houthom worden aangehouden'. Na den- diefstal hadden zij f700 bij den logementhouder te Ilouthem in bewaring gegeven en waren toen naar Aken gegaan, hadden daar kleeren gekocht en het geld opgemaakt Toen kwamen zij terug bij den loge menthouder te Houthem om heb andere geld te ha len. Deze vorklaarde echter, het geld uit angst voor de gevolgen, to hebben verbrand. Do jongens hebben reeds moor op hun geweten en, ook reeds in de tuchtschool gezeten. Zij zijn nu achter slot en gren del gezet, torwijl ook do logementhouder wegens he ling is aangehouden- Reclames. ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door do koude, ge bruik dan de heerlijk verzachtende en snel gene zende PUROL. ANNA PAULOWNA. Zatordag- en Zondagavond gaf de Wieringer Bios coop eén voorstellingin „Voet-burg", en wel, Zater dagavond. in de zaal, Zondagavond in de groote tent, Als bijzonder attractienummer was geannonceerd, dat de Jubileumfeesten van Anna Paulowna te zien zouden zijn. Nu willen de menschen graag zichzelf, hun familie, vrienden of kennissen wol eens op de film aanschouwen; zoiets is natuurlijk bijzonder in teressant. Geen wonder dan ook, dat Zondagavond mede in verband met het „bal na" de groote tent vol liep. Als hoofdnummers werden gegeven „Menschen- wee", „De kwellende droom", en „De Kliniek" van Dr. Tuli, die zich kenmerkten door mooie, scherpe beelden, terwijl de explicatie uitstekend was. Van de plaatselijke jubileumfeesten) worden ver toond: Optocht, ringrijderij en feest aan de Spoor- buurt ANNA PAULOWNA. Do voor enkele dagen opgerichte Vereeniging „Huiszorg' heeft reeds haar eerste Bestuursvergade ring gehouden, die plaats had in Veerburg. De voor zitter, de heer P. Crispijn, constateerde, daarbij met voldoening een! voltallig Bestuur te mogen wolkom heeten; hoopte dat onderlinge waardeering en hoog achting steeds de vergaderingen zullen kenmerken en dat van den kern der vereeniging kracht zal uit gaan toftin alle deolen der gemeente. Betreurd wordt, dat de Z.E.W. heer pastoor ge meend heeft, een bestuursfunctie niet to moeten aan vaarden, doch men vertrouwt, van diens ervaringen toch wel te kunnen pro riteeren. Na vaststelling van do notulen der oprichtingsver gadering en een reglement van orde, volgt functie- verdoeling, waarbij de dames Wijdenos Spaans, Daalder, Faasse en Woudenberg bij stemming aan gewezen voorden als 2e presidente, 2e secretaresse, le en 2e permingmeesteresse en zich bereid verklaren, de benoeming te aanvaarden. Achtereenvolgens worden vastgesteld: „Voorwaar den Helpsters" en „Voorwaarden enf tarief voor hulp verleening." ■Besloten wordt bestuursvergaderingen voortaan bij voorkeur des Woensdagsmiddags te houden. Te Bree zand zal, op nader te bepalen dag en uur, een propa ganda-avond gehouden worden. Op voorstel van Dr. Olree zal de vereeniging on middellijk funotioneeren met voorloopig twee tijde lijke helpsters. Sollicitanten zullen worden opgeroe pen voor de functie van Helpster, waarvan één van den R.-K. godsdienst moet zijn; zij zullen voorloopig voor drie maanden worden aangenomen Vrouwen en meisjes, bereid om in voorkomende omstandigheden één of meer dagen hulp te verleo- nen, of bijzondere werkzaamheden te verrichten, zullen zich eveneens kunnen aanmelden. Van vele zijden wordt flink gesteund, zoodat men in vertrouwen op hot welslagen der vereeniging van een ging. UIT DE RAILS. Te Amersfoort is Zaterdagavond een zware loco motief uit de rails geloopen, tengevolge waarvan het spoor geheel vernield werd. Gedurende den gehee- leu nac-ht en den Zondag werd aan hot herstei ge werkt. De materialen daarvoor moesten uit Utrecht komen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet bij bet ongeval voor. De treinenloop naar Amsterdam moest over een spoor van het rangeerterrein, geleid worden. EEN VROUW VERBRAND. Zondagmorgen 6 uur brak brand uit te Gameren in een huis, gedekt met riet, bewoond door twee ge zinnen. Eene, de familie Westerhof, was uitstedig. Do alleen wonende vrouw van Willigen, 70 jaar oud, is verbrand. Huis en inboedel van de familie Wester hof zijn verzekerd. VERBOD VAN INVOER VAN VEE. Men meldt uit Praag d.<L 10 dezer: De Minister van Landbouw heeft in het Staatsblad van heden een verordening doen opnemen, waarbij de invoer van vee (rundvee, schapen, varkens en geiten) uit Nederland tot nader order verboden is, wegens gevaar van besmetting met mond- en klauw zeer. AANGEHOUDEN. Do politie te Weert heeft aangehouden den 12- jarigen J. B., uit Aken, die niet minder dan 22 diefstallen, meestal van geld, op zijn geweten schijnt te hebben. Latasteljjk zou hij zioh schuldig hebben gemaakt aan diefstal van geld te Maar- li oeze, en eenigen tijd geleden zofu hij, tezamen piet zijn inmiddels in verband met een kerkdiefstal te Nederweert gearresteerden dorpsgenoot W. K., 16 jaar oud, te Maastricht 6en woning zijn binnen gedrongen en daar uit een bedstede een tasch met Belgiscno bankbiljetten, w.0. van 1000 francs, heb ben gestolen. Ongeveer een jaar heeft het veel belovende tweetal ln Zuid- en Midden Limburg rondgezworven. Van tijd tot tijd hielden zij verblijf in het volkslogement W. te Houthem. De eigenaar van dit logement is, verdacht van heling, in hech tenis genomen. - AARTSWOUD. Uitslag stemming voor twee Notabelen, vacuture- D. Slooves, uitgebracht 71 geldige stemmen. D. Slooves herkozen met 56 stemmen. Vacature-P. Hartog Jbz., uitgebracht 72 geldige stemmon. Herkozen P. Hartog Jbz. met 58 stemmen AARTSWOUD. Het comité voor openluchtsamenkomsten zal m December in de Ned. Herv. Kerk alhier een bijeen komst houden. Als sprekers zullen optreden Ds." Boers van Abbokerk en Ds. Haars van N. Niedorp. DIRKSHORN. Het 25-jarig jubilé van den opzichter van hot Geestmerambacht op Vrijdag j.L is natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan. Behalve door verschei dene kennissen werd ae heor J. Wartenhorst ook gecomplimenteerd door het Bestuur van het Am bacht. 't welk hem tevens een fraai, practisch ge schenk offreerde. DIRKSHORN. Bij do Ned Herv Kerk alhier is herkozen als kerkvoogd de heer P. Raap on als notabel de hoer J. Wartenhorst. NIEUWE NIEDOHP. Ter mededinging in den doof de Rederij kers- kam or „Cicero uitgeschreven toonoelwedstrijd, zal do tooneelvereoniging „Kunst naar Kracht'' van St. Pancras den eersten Kerstavond in de „Prins Maurits" alhier optreden. Deze als een flinke rede rijkerskamer1 bekend staande vereeniging heeft het mooie tooneelspel „Wórden en Vergaan'' van Jan van Ees ter vertolking gekozen, zoodat er voor liefhebbers wat goeds te genieten zal zijn. VASTGELOOPEN. Men meldt van Terschelling, Zaterdagmiddag is het Groninger klipperschip „Lutgerdina", met hout van Zweden naar Deventer, in Terschellinger gronden vastgeloopen. Door do motorreddingboot „Brandaris" werden een vrouw en vier kinderen gered' en hier aangebracht. Do overi ge bemanning is nog aan boord. Twee «leepbooten van hier hebben later het klipperschip vlot gesleept en in de haven gebracht, ©ogenschijnlijk zonder averij. ZN OUDE VAK. Te Broek in Waterland,, waar thans geen burge meester is, was de eerste plaatsvervangende burge meester afwezig en trad als waarnemend burge meester op wethouder Pater, gepenaonneerd rijks veldwachter. Deze heeft van de gelegenheid gobruik gemaakt om zijn vroegere vak nog weer eens uit te oefenen. Hij heeft een cauffeur uit1 Edam verbaliscerd we gens het rijden1 met een auto zonder achterlicht. Deze bekeuring va» den oud-politdeman trok zeer de aandacht van do veldwachters in Waterland, ZUIDSCHARWOUDE. „Damlust" alhier is haar damavonden weer begon nen: De deelnemers beschikken nu over het lokaal der Ned. Herv. Diaconie, dat hun daarvoor welwil lend is afgestaan. Do belangstolling voor dit spel bleek in deze gemeente weer groot. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is de oudste inwoner overleden, juist op den dag, dat hij 93 jaar werd, nl. <le heer S. van Bergen. LANGENDIJK. Thans heeft ook, de tuinbouwvereoniging te St. Pancras besloten, voorshands niet mee to werken tot, uitvoering van het besluit der L.G.C. om een nieuwe uiensorteering in te voerens Daarmee hebben de 3 vereenigingen, welker leden verreweg de meeste uien verbouwen, zich tegen de nieuwe sorteering verklaard, zoodat nu algemeen wordt» verwacht, dat het besluit, in den vorm, waarin het is genomen, niet zal kunnen worden uitgevoerd. De eisch van een eigen handelsmerk zal daarvoor wel het voor naamste struikelblok zijn. NOORDSCHARWOUDE. We vernemen dat de zangvereeniging „Crescendo" laatst November feestelijk herdenken zal de 25-jarige loopbaan als dirigent van haren dirigent den heer W. Hespe. Door de vereeniging Zanglust te Amsterdam, waar van de heer Hespe 25 jaar directeur geweest la, is de herdenkingsdag reeds gevierd. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot, de jongeheer P. Eocen Pz., slaagde op 10 November bij de gehouden oxamens als stenograaf in hot Fransch, Duitsch en Engelsch; 100 lettergrepen per minuut, waarvan twee met lof. Hij was leerling van het Steno Doctylo Instituut Tho Typewriter to Alkmaar, NOODLOTTIGE VAL. To Weesp viel de 55-jarige mej. Van dor Kruis van de trap op haar ruim 80-jarige moeder. De dochter scheen er goed afgekomen, want zij hielp haar moe der, die een paar ribben brak. Enkele uren later kreeg zij evenwel een bloeduitstorting in de herse nen en stierf. LAND- EN TUINBOUWONDERWIJZERS. Bij' voldoende deelname zal in. December van dit Jaar in een der plaatsen, Amsterdam, Haarlem, Alk maar, Schagon of Hoorn oen c uraus tot opleiding van land- en tuinbouwonderwijzers worden geopend ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op de Bent. heimerstraat nabij de boterfabriek te Oldenzaal een ernstige vechtpartij plaats gehad. Drie jongemannen uit De Lutte kregen twist met een- aantal jongeman nen uit Oldenzaal, leden van de voetbalclub V. 0. P. Deze laatsten schenen in den loop van den avond nog al wat gedronken te hebben en waren overmoedig. De vechtpartij begon met het werpen van steenen en het slaan met, stokken. Tenslotte werden evenwel de messen getrokken. H. Lachger, uit Oldenzaal, kroeg een diepe snede in den hals en overleed' bijna on- middellijk. O. Sandorink, uit De Lutte, die me t de vechtpartij niets uitstaande had en juist per rijwiel passerclo, werd door een der Olderizalers van zijn fiets getrokken. Hij werd ernstig mishandeld en kreeg oen diepe snede ovor het gelaat. Op last van dr. Esink uit, Oldenzaal word hij dadelijk naar hot ziekenhuis to Oldenzaal vervoerd. Zijn toestand ernstig. De andore vechtersbazen hebben min of! moor ernstige verwondingen gekregen. Do marechaussee heeft aan de vechtpartij een ein de gemaakt en zes Oldenzalers gearresteerd. DE KABINETSRECONSTRUCTIE VAN 1922. Een tip van don sluier opgelicht. De Rsb. bespreekt een artkiel van ,Do Standaai waarin laatstgenoemd blad schreef, dat bij de kal rietsformatie in 1922 dè katholieke fractie bij het toen] gehouden overleg de Vlootwet aanvaard zou hel ben. Het r.-k. blad merkt naar aanleiding hiervan <x m. op: Uit deze mededeeling zou de conclusie kun worden getrokken dat de tien katholieke leden, die tegen stemden, zich aan woordbreuk hadden schul dig gemaakt. Men deelt ons nu van bevoegde zijde mede, dat deze voorstelling van zaken geheol onjuist is. Bij het in 1922 gehouden overleg is inderdaad da Vlootwet door de katholieke fractie aanvaard, maai uitdrukkolijk is toen verklaard, dat omtrent h< tijdstip der Pit voering niets werd beslist, maar dal deze kwestie nader zou worden onderzocht, in ver-! band met de financieel e omstandigheden. DE TYPHUSGEVALLEN TE EDAM. Uit Edam, 12 Nov.NIn verband met de uit: ding van den typhus bier te plaatse (er zijn thans] besliste en verscheidene verdachte gevallen), he de burgemeester do aandacht van den hoofdinspi teur der volksgezondheid in Noord-Holland, Dr. 1 dershof f, hierop gevestigd. Deze stelde heden met Dtr. Mol, hoofd, van don Ki ringsdienst van waren te Alkmaar, oen onderzoek DE WETHOUDERSVERKIEZING TE KAANDE In de gisteren gohouden zitting van den Rai van Zaandyk deelde het nieuwe lid, de heer D. Witbaard, na zijn installatie, mede, dat zijn voor- franger. Krom, zich inzake do opheffing der Zakfrt ijke Belasting op liet Bedrijf heeft vergist en bedoeld had te stemmen tegen het voorstel óm de opheffing dezer belasting van terugwerkende j kracht te doen zijn. i Verder deelt spreker mede geen doel te zullen nemen aan de benoeming van Wee wethouders. Na een tweede stemming- wordt do heer Zaa (Burgerink) met twee stemmon, tegen één van (onwaarde en 4 blanco benoemd. De heer Van Zaane zegt de benoeming te zullen accepteeren onder voorbehoud dat óók eon lid "der Soo.-Dem. als zoodanig in B. en W. zitting zal nemen. p' Vervolgens wordt de heer O. Bakker (S.D.AF., aftr. weth.) na herstemming met 'den heeijfb. Witbaard (Arb. Kiesver.) met twee tegen êéu stem gekozen. Ook do heer Bakker wensoht zfjn benoeming \n beraad te houden. VOETBAL SP ART A'S JUBILEUMWEDSTRIJDEN. Sparta 1—Adelborsten 1. By'na half drie fluit scheidsrechter Bauta befl elftallen in 't veld. Alvorens zij zich opstellen handigt de aanvoerder der Adelborsten een a mooie krans aan^ dien der Spartanen, mot c* korto toespraak. Als de elftallen zich opstellen, zion we dat Spi 4 invallers telt, daar ook keeper en rechtsb Plotseling verhinderd waren uit te komen. Onmi» elijk nu dèn aftrap is Sparta even in den aanvs l en lost Bos van de wenk een uitstekend schol wat door den A.-keepor keurig gestopt wordt. Dit is evenwel Voor rust het eenige goede geweest wat Sparta to zien gaf. Het spel der adelborst^ Was evenwel schitterend, hunno achterhoede wal goed, maar half-linie en aanval waron in éél woord schitterend. Het volmaakte samenspel, M tylugge spolen en uitstekend plaatsen, maakten min spel tot een geheol, waartegen Sparta absoluut niet opgewassen was. Het was dan ook niot mogelijk di voor keeper en achterhoede om doelpunten to voor komen, met rust was de stand reeds 0 5 voof Adelborsten, alle keurige, verdiende, voor den kee per onhoudbare schoten. Na rust dezelfde gang, Hoewel do opstelling van Sparta gewijzigd was, bleef verandering uit, steeds weer vielen ae Adelborsten aan, niet geweldig f enthousiast, maar kalm en tactisch, met schiétflt uit onmogelijke poeitie's, maar eerst den bal vpj m spelen en lcalm en zekor het juiste oogenblik af- er wachten.. Tegen het einde kwam ook Sparta nog even in don aanval on wist Bos de oor to reddettl Het einde kwam met oen verdiende 19-overy^B ning voor Adelborsten. Scheidsrechter Bauts lei dép" correct en naar beider genoegen Het is een fout geweest om een Sparta-el daags na den schitterend geslaagden ieestavf welke tot Zondagochtend duurde, oen wedstriji laten spelen. Do eenige welke keurig speelde de spil, J- Buiskool, welke nog veel redde. m Wat betreft het Adelborsten-elftal, wij hn- J ze nogmaals in het veld zullen komen tegen Spa» maar dan onder normale omstandigheden O volledig elftal en hoewol Sparta van oen dergeljfe v< elftal voorloopig niet kan winnen, zal toch - z uitslag anders zijn. Ook de supporters en dop»* w tours van Sparta willen graag de Adelborsten p1* zc terugkomen, daar het behalve uitstekende spel^ tevens faire sportlui zijn. M Sparta-supporters—De Zwoegers. zi Voor aanvang on in half-time van den wedÉttru® g Sparta I, spoedden bovengenoemde elftallen tegen j-,, elkander. Ook de aanvoerder van de ZwoegersJJJJ a; Barsingerhorn bood een kTans aan, maar et afmetingen, die doen vermoeden, dat alle hcF\'. van Barsingerhorn verdwenen zijn. Do^wrostnj zelf was bijzonder geanimeerd en het publ1/'k de lijnen amuseerde zioh kostelijk on lachte uarw luk om hun schitterende prestaties. j. INa rust weer dezelfde vortooning en hoewei k, Zwoegers hun naam allo eer aandeden, wa te ook ae Spartanen onvervaard en wisten aan i nn i met 10 uit den strijd te komen, welke ee d, bijzonder aardige afwisseling was en welke ao dut ges< Zi klaj heei von tcej dig< daa D von ties stri eeri blij 'ler- bai; non bilj 8to. f. I uit.) ter het het dn Hi bec to wo Be; I me ha] en t£ va: jne on 1 Ki m; cJ[ bn zij th

Schager Courant | 1923 | | pagina 2