Alitii» IHitus- JURCSEra' VOOR ALLE STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN Eli BRADEN •SCHUIMT IN DE PAN Ingezonden Stukken. Birmenlandsch Nieuw». r Woensdag 14 November 1923. 66ste Jaargang. No. 7333. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- JlltitflUAi'g VI U u li ÏWAP8JHN X Clt Vphpr,mi Prijs per 3 maanden (1.65. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- UligBVW» i A.V, V.it. I liftrHlftll DU-I OliJIOy Ktl TI6N van j tot 5 regols fll0i ieder8 r0gei meer 20 cent (bewljsno. tentlën nog zooveel mogelijk in hot eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 inhegrcpon). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. DE TWEEDE CONFERENTIE VOOR NIET KATHD- WEKEN TE N. NIEDORP. Hoe verderfelijk de leer der vrijzinnigheid Pater Vergeer moge toeschijnen, dat hare aanhangers het onboperkté recht, hebben en aanvaarden om op te gaan en te luisteren naar de verkondiging van elke andere leer; ook al staat die 'leer vierkant tegenover de hare, dit recht had althans het groote voordeel, dat Pater op de door hom geleide conferentie zich kon verheugen in de opkomst eoner schare, zoo gToot, dat eigen geloofsgenooten zelfs voor do opgo- roepeneni plaats moesten inruimen.... En dit geschiedde, ondanks het feit, dat Pateir en-1 kelo dagen vóór deze bijeenkomst openlijk in de Schager Courant had gemeld, dat hij wel gaarne do anders-denkenden in zijn kerk zal ontmoeten, maar nochtans zijne geloofsgenooten niet toestaat, op te Saan naar de verkondiging van een andere leer, in - ien deze daarvoor de gelegenheid wordt aangebo den. Men bedenke heel goed: „Komt tot mij zoo zegt Pater, „maar gij, geloofsgenooten mijner leer. gij zult niet opgaan tof, die buiten mij, roept!' j Bij de -opening der conferenties, door den eerw. heer Gardiaan, werd door dezen op een bepaald oogenblik en in een bepaald verband gezegd- „Gij merkt wel, geachte toehoorders, die bruine paters, die voor een zestien jaar terug in uw midden zijn komen wonen,- zijn nog zoo kwaad niet." Wij zouden in verbandi met het boven opgemerkte willen ant woorden: „Mijne heeren Paters, merkt gij wol, dat gij U niet in een oord van verschrikkingen hebt neergezet, al werd bij uwe intrede alhier N. Niedorp het oord der grofste ongeloovigheid genoemd!" Con- ciliante neiging kunt ge hare bewoners althans niet ontzeggen. En staan wij. thans een oogenblik stil, bij wat Pater Vergeer alzoo meedeelde. Getrouw aan zijm onder werp: ,,'s Menschen taak; God dienen", en volstrekt in de lijn van zijn opzet, en hetgeen vorigen Zondag door Pater Sluijs was uiteengezet, werd; ons getee- kend de grenzelooze macht van den buiten de sfeer der wereld staanden eeuwigen God, „God te dic- „nen, God te danken elk uur van den- dag. dat Hij „ons menschen schiep naar Zijn b*eld; dat Hij in „Zijne grenzelooze goedheid ons het leven gaf en, „wel te verstaan, dat Hij ons schiep niet enkel voor „dit leven, maar voor do eeuwigheid. Dat alles heb- „ben wij, kleine nietige menschjes te bedanken.; en „het ia ons op straffe van de graVuschap Gods ge- „geven te overwegen, dat ongehoorzaamheid aan „God zelfs eeuwigdurende kwellingen ten- gevolge „kan hebben. God, de Schepper van alles, van Wien „alles is, zoowel de eerste uiting van 's menschen „geboorte, als de laatste ademtocht des stervenden, „eischt van den monsch, dat hij den Maker van „alles, eeuwig dankbaar zij." Met groote overtuiging en verheffing van stem vaak werd! het den aanwezigen aldus aangezegd En wat zal er bij 'het aanhooren dezer uitspraken in de harten der aanwezigen zijn omgegaan: zullen velen door overtuiging bezield, of ook door vrees getroffen zijn,? Wij bedoelen in deze niet de onverschilligen, de menigte die op star materialistisch standpunt staande, koud en ongevoelig langs zich heen laten gaan, alles wat ze geen onmiddellijk tastbaar voor deel aanbrengt neen. we bedoelen, de menschen, die overwegen, nadenken uit zuiver etische overpein zing: Hoe zullen die bij het aanhooren dier stellige uitspraken hebben gedachtl En de daar weer de blijvende moeilijkheid voor den denker; hij die zich zei ven uitleeft van binnenuit, en zich niet kan laten uitleven van buitenaf, omdat zijn natuur; zijn menschzijn, eerlijkheidshalve hem verplicht de laat ste uitspraak, de conclusie aan zdch zelf te moeten houden. Of werd ook niet do mensch, en elk voor zich bedeeld- met bet verstandj, de reden. Pater Vergeer sprak met overtuiging en wij eerbie digen het gaarne, maar het Muitatuligebed, werd ook dit niet uitgesproken met overtuiging? Aan wien de schuld, dat zwakken zwak zijn, kranken krank, en dommen dom; wel te verstaan, te zwak, to krank, te dom om in -deze naar Juistheid; te onderscheiden.? VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. HOME EN DE KATH. STAATSPARTIJ. Men schrijft van Roomsche zijide aan de N.R.Crt.: Hebben we in ons vorig artikelDe Katholieken en- de regeerlngscrisis, aangetoond, hoe groot de invloed van de Nederlandeche bisschoppen op heit katholieke kiezerscorps is, daaruit mag nog niet de conclusie ge trokken worden, dat het Episcopaat met zoo'n groe ten po Ut leken ijver bezield is. 't Is nl. meestentijds niet uit eigen beweging, dat de geestelijke overheid ter besphermng van zekere belangen haar veto uit spreekt, al wordt haar vorantwoordol ijkheid er daar om niet te minder om. Van de tegenwoordige bisschoppen, mag zelfs ge zegd worden, dat zij voor al die politieke intriges j niet bijster veel voelen, maar zij laten zich in hun handelingen leiden door hun politieke raadslieden, die op hen een groeten invloed hebben en niet het minst de politieke doordrijver, de heer Van Wijn bergen. Die schijnt zich nu eenmaal als voornaam ste levenstaak het bewaren van de coalitie en de eenheid van de Katholieke Staatspartij gesteld te hebben. Ook in deze crisisdagen ontplooit hij weer zijn volle activiteit, roept hij bet spook van een her nieuwden schoolstrijd op om de christelijke partijen bijeen te houden en is hij bezig om de gestoorde eenheid in de Katholieke fractie te herstellen door de groepen, die zich daarin thans gevormd hebben, te zamen te brengen op een program, waaraan .een- onvoorwaardelijke trouw moet worden verpand, op dat een eventueel nieuw optredend christelijk kabi net op zijn mannetjes zal kunnen rekenen. De houding van het Episcopaat, bij de verkiezin gen aangenomen, is bepaald door de tusschenkomst van den heer Van Wijnbergen. Zonder diens be moeiingen zou het Katholieke kiezerscorps zic-h toen reeds naar economische richting hebben gegroe- perd, en ware de Katholieke Staatspartij niet meer dan een Katholiek centrum geworden, waarnaast de nieuwe Katholieke Partij een conservatieve, en de R.-K. Volkspartij een democratische fractie zou heb ben gesteld. Dat strookte echter niet met de politieke inzichten van den heer Van Wijnbergen en voorloopig althans heeft hij deze evolutie in het katholieke kiezerscorps weten tegen te gaan. De Bisschoppen stonden in den aanvang verre van onsympathiek tegenover de beweging van de N. K P. Mgr. Schrijnen b.v., de Bisschop van Roermond, voel ■de er zelfs veel voor; diens broer, apotheker Schrij nen to Roermond, deed actief mede. Vooraanstaande geestelijken uit de onmiddellijke omgeving van den Aartsbisschop waren de beweging eveneens gunstig gestemd, en de leiders wisten uit mededeelingen uit alleszins ingewijde kringen, dat de Bisschoppen zich ondanks de tusschenkomst van den hoer Van Wijnbergen niet in de bestaande geschillen men gen zouden. De heer Van Wijnbergen wist echter" nog andere wegen te bewandelen. We hadden toch niet voor niets een gezantschap bij het Vaticaon! Daarmee I stelde de politieke leider zich in verbinding en de ge zant op zijn bourt besprak de zaak met een In vloedrijk kardinaal, die wederom den Paus op de hoogte stol do van de politieke verhoudingen in ons land. Toen nu do Aartsbisschop, Mgr. v. d. Wetering, den vorigen zomer door den Paus in bijzondere audiëntie ontvangen werd, is Z. H. inderdaad in den loop van het gesprek het eerst over den politie- ken toestand in ons land komen te spreken, en Mgr. v. d. Wotoring moet een oogenblik zeer verwonderd geweest zijn, dat Z. H. zóó goed op de hoogte bleek! De Paus gaf als zijn meening te kennen, dat het voor de belangen der katholieke kerk in ons land gewenscht zou zijn, dat de eenheid in de Staatspartij behouden bleef. Van toen af stond, de houding voor het Episcopaat vast Roma locuta, causa finita! Ro me had gesproken, voor de katholieken was de zaak beslist. Toen zeer kort daarop MgT. v. d. Wetering dan ook op den Katholiekendag to Nijmegen het woord voerde, schreef hij den katholieken hun hou ding in den aanstaanden verkiezingsstrijd voor en verbood hij elke actie, zoowel van N. K. P. als R. K. Volkspartij of welke groep ook, welke naast die van de R. K. Staatspartij gevoerd dreigde te worden. Welk nut het heeft, al die feiten in het openhaar vast te stellen Dat doen we, omdat in broedo krin gen van. het katholieke volk allengs meer en meer het verlangen geboren is en zich ontwikkeld heeft om politiek-vrij te zijn. Vreoger, töen een beginsel strijd te strijden viel, toen de belangen van het bij zonder onderwijs moesten worden verdedigd toen heeft elke katholiek zich offers weten te getroosten ter verovering van ideëel© goederen. Nu die strijd echter getreden blijkt, nu de eenheid nog slechts bewaard wordt ter handhaving van politieke macht en politieken invloed, nu door'allerlei intriges van oogenbiikkelijke meerderheidsgroiepen in de staats partij een program gevormd is, dat individu eele rech ten aintast en eenzijdige offers vraagt nu voelt men overal de behoefte, eigen belangen of eigen in zichten te gaan verdedigen in groepen, die van grocf- tero eenstemmigheid blijk geven dan in de uit hete rogene bestailddeelen samengestelde ééne Katholieke Staatspartij bestaat of kan bestaan. Al zijn de katholieken bij de jongste verkiezingen nog ongeveer allen dank zij een druk van bedrei gingen te zamen gehouden, hot. zal blijken, dat de Katholieke Staatspartij haar huidige machtspositie niet bewaren kan. Een conservatieve partij van ka tholieken, al of miert N. K. P. geheeten, zal verrijzen en evenzeer een democratische partij van katholie ken, die zich thans reeds bozig is te vormen in de be weging voor de R. K. Volkspartij en de 'stichting van z.g. studieclubs in de bestaande kiesvereenigingen. Al spant de heer Van Wijnbergen zich er voor, al misbruikt hij voor dat doeleinde het gezantschap bij hot Vatciaan, toch zullen do Nederlandsche Bisschop pen, als zij een open oog hebben voor de belangen der kerk, zich niet meer met een politieke interven tie, als die van het vorige jaar, kunnen inlaten. Do politieke vrijheid dor katholieken staat herboren te w-orden; daarvan was ook het optreden van de ka tholieke tegenstemmers van de Vlootwet, een symp toom. En hot is te hopen, dat met dat zekere voor uitzicht bij de oplossing vso de huidge crisis reke ning gehouden zal worden. KORENPRIJZEN EN GROOTTE DER BOERDE RIJEN. Mon schrijft aan het Hdbld.: Een merkwaardig beeld hoeft do laatste 3 oren do korenmarkt te zien gegeven: in 1918, als gevolg van de genomen regoeringsmaatregelen, bedongen de boeren prijzen, hooger aan ooit te voren, daarifl toen op ttit gebied ae crisismaatregelen werdon ingetrokken, liep do marktwaarde goregeld terug, mot hot gevolg dat zo thans ongoveor woor op het niveau van 1913 is aangeland, d.w.z. dat, door el kaar gerekend, per 100 Kg. tarwe, rogge, haver en gerst oen bedrag van pl.m. f 10 wordt ontvangen De stirooprijzen zijn thans iets lager dan in de laatste jaren vóór den oorlog; voor de suikerbieten wordt aaarentegon iets meer bedongen en wat betreft do belangrijkst#kunstmeststoffen, de ohilisalpeter, is wat goedkooper, het 40 kali zout eveneens, ter wijl het 19 °/o superfosfaat iets hooger genoteerd staat. Waren dus de pachten, do loonen en do overige bedrijfsonkoston óók maar ongeveer weer aange nomen op het peil van 1913' dan zou de welvaart van vóór' den oorlog voor onzen boerenstand zioh eveneens herstellen. Maar vooral de twee eerstge noemde factoren zijn oorzaak dat velen alle moeite hobbon om het hoofd boven water te houden. Een boerderij dio in 1913 vefpacht werd voor f 100 per H.A.., brengt thans nog gemiddeld f150 a f160 op en wat de koopprijzen Ibetroft, grond die vóór den oorlog bij publieken verkoop ongeveer f1900 a JF 2000 opbracht, gaat thans nog tegen pl.m. f2700 h f 2800 in andere handen over. En wat de loonen aangaat, ze beloopen gemid deld nog bijna hot dubbele van do laatste jareh, voor den oorlog: een volslagen veldarbeider, die, alles gorekond, in 1913 een jaarlijksch inkomen ge noot van f 550 h f 600, brengt het thans tot f 10Ö0 a f1050. De zeer ongunstige verhouding, die er bestaat tusschen het aantal Deschikbare boerderijen en het aantal naar een bedrijf zoekende boeren, gevoegd 1 pij de negiing van 't grootkapitaal, om steeds maat landerijen aan te koopen, neeft tot gevolg dat zoowel do pacht- als ae koopprijzen tegenover de waardó van do geoogste producten een ongunstig beeld yertoonen cn daar men toch, zoo eenigszins mogelijk, de einden bij elkaar wil hebben, tracht men al sinds een paar jaar al maar opnieuw aan do loonen te snoeien. Maar daaraan vélt niet zoo heel veel meer to snoeien, zonder dat de platte landsbevolking, als in hot laatst van do 19o en ook nog in net begin van deze eeuw, opnieuw tot pauperisme vervalt en bovendien verhoogt, dat eeuwige geknibbel het gevaar dat er jaar op jaar voor alle partijen hoogst nadeoligo stakingen uit breken, zooals we die in verschillende deelen van het land nu al oenige keeren hebben beleefd. Zou het onder deze omstandigheden niet allo over weging verdienen, dat de regeering. waar mogelijk, zorg' draagt voor het. ontstaan van kleinere bedrijven? Het landbouwbedrijf is. wanneer het met de grootst mogelijke intensiviteit gedreven, wordt, in zijn tegen- woordigen vorm zeer gecompliceerd, en dat is oor- PLANTA 11

Schager Courant | 1923 | | pagina 1