Gemengd Nieuws. zaak dat lang1 niet alle boeren-, die op een groot be drijf huizen, in staat zijn daarvan per H.A. opper vlakte de grootste oogsten te winnen. Op kleinere be drijven, waar het overzicht gemakkelijker is en bij ongunstige weersgesteldheid het verloop voor de werkzaamheden veel vlotter plaats vindt, gelukt dat veel beter en reeds daarom zijn kleinere- bedrijven van 10 a 15 H.A. te verkiezen boven grootere van 50 a 80 H.A., die in de streken met zwaardcren bodem voor 't meerendeel voorkomen. In algemeen economisch opzicht moet daaraan dus de voorkeur worden gegeven en in maatschap pelijk opzicht ook, daar vele jonge boeren, die thans oen gedwongen renteniersbestaan voeren, omdat er in verhouding tot hun aantal veel te weinig bedrijven aangeboden worden, dan aan den slag kunnen ko men. Bovendien zullen er, bij zoo groot mogelijke intensiviteit bij de exploitatie, wanneer een bepaal de oppervlakte uit kleine bedrijven bestaat, meer werkkrachten nooddg zijn dan wanneer diezelfde op pervlakte door een veel geringer aantal grooto be drijven wordt ingenomen, zoodat daarvoor in totaal oen grooter aantal arbeiders gevraagd worden, wat het loon van die arbeiders beter op peil doet blij ven. Nu is 'het, 't spreekt vanzelf, voor de overheid niet mogelijk om in bestaande toestanden in to grijpen, en haar invloed te doen gelden, maar 't is den laat sten tijd meermalen voorgekomen, dat er van regee- ringswege geldelijke steun gegeven werd.bij het ver richten van inpolderingen. Daar kan dus, bij1 '4 be schikbaar stellen van een bedrag, de bepaling ge maakt worden, dat de aangewonnen grond ver deeld wordt in bedrijven, die een zekere oppervlakte niet te boven gaan, evenals zulks in de toekomst het goval kan worden, wanneer de drooggemaakte Zui derzoo voor bebouwing geschikt is en 't zou onge twijfeld in hoogo mate heilzaam zijn voor do plat telandsbevolking in 't algemeen, wanneer in deze richting maatregelen werden genomen SCHAGERBRUG. Maandagavond Jl, hield! de veroeniging „Nut en Genoegen" alhier, onder presidium van dien beer K. van Loenen, een algomeene vergadering ten huizo van den hoor J. Broer. Aanwezig waren 12 leden. Na opening der vergadering volgde lozing en goed keuring der notulen der vorige vergadering. Daarna werd rekening en verantwoording gedaan door den penningmeeester. De ontvangsten bedroegen f 302.59%, de uitgaven f 135.40, saldo alzoo f 1G7.19%. Vervolgens bestuursverkiezing. Het bestuur trad en bloc af, doch is herkiesbaar. De heer Van dor Pol wenschto niet moor in aanmerking te komen. Do overige bestuursleden, de hoeren K. van Loenen, J. C. Kossen, K. Rezolman, K. Winkel, Jb. Koster en J. A. de Boer, werden herkozen, terwijl do heer D. Paap in do plaats van den heer Van der Pol werd benoemd Ten, slotte werd een langdurige bespreking gebon den omtrent een to houden feestavond. Besloten werd binnenkort een feestavond to houden, terwijl het do bedoeling is, alsdan eerste klasse ortisten to doen optreden. Iu een na afloop der algemeene vergadering ge houden bestuursvergadering werden do heeren K. van Loenen en K. Rezolman herkozen rospectievelijk tot voorzitter en penningmeester, terwijl tot secreta ris werd benoemd de heer D. Paap. zulks in de* plaats van den heer Kossen, die niet meer voor deze functie in aanmerking wenschte te komen. BREEZAND. Een IJscl ubvorgadering wanneer het' niet vriest dat het kraakt, cn dat is gelukkig nog niet het ge val kan gewoonlijk op weinig belangstelling re kenen. Geen wonder dan ook dat de voorzitter de hoer J. Buisman, Maandagavond do vergadering der Brcezander IJsvoréeniging „Vooruit" opende met zijn leedwezen te betuigen, dat zoo weinigen aanwezig waren. Do notulen werden vervolgens gelezen on onveran derd goedgekeurd, waarna rekening en verantwoor ding werd gedaan door den penningmeester. Het blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f74, de uitgaven Inliepen f 39. Er is alzoo een batig saldo van f 35, Do bescheiden worden volkomen in orde bevonden, waarop voorzitter den penningmeester hulde brengt voor zijn uitstekend beheer en zijn leedwezon be tuigt, dat hij gemeend heeft als bestuurslid te moe ten bedanken. Het laatste wordt ook verklaard tqn opzichte van don secretaris, den heer D. Zon. Daar do hoer N. H. Onderwater als penningmees ter en de heer Zon als secretaris bedankt heeft, moet bestuursverkiezing plaats hebben. Tot secretaris wordt gekozen de heer C. Raap en tot penningmees ter de heer J. Hoep, die bolden aannemen. Voorts wordt als commissaris gekozen de heer C. v. d. Lin den, die niet aanwezig is, maar van zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Besloten wordt, dat de •vergadering geregeld in bet lokaal van den heer Jb. Borst zal gehouden worden, De hoor H. Pettor wordt mef de inning der kwitan ties belast. Het uurloon voor ijsbaanwerkzaamheden blijft f 0.30. Aanvankelijk blijkt men geneigd zich van don Bond af te scheiden, maar verschillende bozwaren worden daartegen naar voren gebracht, zoodat ten laatste besloten' wordt, dat do verecniging wel een afdooling van don Bond zal blijven, doch géén afge vaardigde naar do alg. vergadering zenden zal, met het oog op do kosten, gezien d© tegenwoordige zwakte dor veroeniging. Immers hot blijkt, dat zij nog maar 56 loden telt,'waarom hot hoog noodig wordt geacht, to trachten het ledenaantal uit te breiden* Niets meer aan do orde zijnde, volgt sluiting. ONVEILIG TWENTE. In Twente wordt het den laatsten tijd weer vrij onveilig. To Weerselo, Doldenbroek, Wiere, Raait© is de laatsto dagen op verschillende plaatsen inge broken. Geldswaarde, fiets,eni kleeron, enz. worden vermist, ZUIDSCHARWOUDE. Do afd. Zuidscharwoudo-Broek op Langendvjk van don Bond voor S taats pensionn eer ij g besloot op 9 December een propaganda-avond to houden. O.m. zal worden opgevoerd hot bekende tooncel- stuk „Arme Daantja'. Den 20ston December zal bovendien oen propaganda-avond worden gehouden mot hetzelfde program. Dp tooneelclub stelt zich voor, ook voor zusterafdeelingen op to treden. LANGENDIJK. XT In verschillondo plaateen in Noordhollands Noor derkwartier zullen dam-seances worden gegeven door do heer W. Vertroost van Sfc. Pancras en 11. W. F. Bosman to Alkmaar. Ben paar tientallen? zullen worden gevormd, ten einde ontmoetingen te hebben met andere afdeelingen van den Noord- Hollandsehen Bond. ZUIDSCHARWOUDE. Voor do afdeolingon van de Nod. Veroen. t. a. v. aio. dranken en den A.N.G.O.B. trad moj. N. Me nagé Challa van N. Niedorp op in de kolfbaan van den heer P. Kramer met de voordracht „Rutterford en Zoon" van M. Sowerby. Met de grootste aan dacht werd deze begaafde spreekster in haar voor dracht gevolgd. ZUIDSCHARWOUDE. Wo vernemen, dat onze plaategonoot, do heer U. Wagonaar Cz. door de provinciale Commissie uit de veilingen naar Engeland is uitgezonden, teneinde daar in voorname plaatsen kookdemonstraties to geven teneinde de bereidingswijze onzer koolsoorten boter to leeron kennen, waaraan nog al iote schijnt to ontbreken. WIERINGEN. Do muziek veroeniging „Apollo" te den Oever gaf jl. Zaterdag- on Zondagavond in de^ concert zaal van den heer M. Tyson aldaar een uitvoering voor hare kunstlievondo leden. Het programma, bestaande uit een 7-tal muziek stukken, twee tooneelstukjes en een voordracht, werd keurig afgewerkt en viel bij het p.ubliek goed in den smaak, zoodat een daverend applaus door de zaal klonk, zijnde het beste bewijs van instem ming. Beide avonden was de zaal goed bezet. Een gezellig bal tot slot en allee liep in do bikte orde af. HEERHUGOWAARD. Maandagavond werd een vergadering gehouden in het. lokaal van den heer Rus door belangstellenden in de oprichting van een begrafenisvereeniging. Door den voorzitter der commissie van voorberei ding, den heer Brugman, werd een resumé gegeven van hetgeen ten deze was g'epasseerd vóór de uit schrijving dezer vergadering. In de eerste bijeen komst der commissie van onderzoek, bestaande uit drie Prot. en drie R.-Kath., bleek uit de daar ver strekte mededeelingen, dat de stichting eener alge meene vereeniging geen kans van slagen zou hebben, .weshalve onderling werd goedgevonden dat de R.- Kath. commissieleden zich terug trokken en de gehal veerde commissie, de heeren A. Mienis, A. Brouwer en H. Wallla verzocht zitting te willen nemen, waar aan genoemde heeren voldeden. Zoo werden in een tweetal volgende vergaderingen een reglement en hij- zonder© voorschriften en bepalingen ontworpen, naar die van elders reeds bestaande vereenigingen, in hoofdzaak die van Nieuwe Niedorp. Voorts wordt meegedeeld, dat de voorzitter inlich tingen bij den heer Wolfswinkel heeft ingewonnen omtrent do kosten der lijkkoets en van volgrijtuigen en dat hij reeds bezoek heeft gehad van een tweetal kleermakers met betrekking tot de leverantie van kleeding enz. Vervolgens wordt het ontwerp-reglement aan het oordeel der vergadering onderworpen. Hierbij wor den verschillende vragen gesteld, waarvan sommige terstond bevredigend kunnen worden beantwoord, terwijl andere zaken 'betreffen, welke ter sprake ko men 'bij de ontworpen bijzondere voorschriften on bepalingen. Nadat hot reglement artikelsgewijze is behandeld, zegt de voorzitter nog, dat hierin het allernoodza kelijkste slechts is vastgelegd, om herhaalde wijzi gingen te voorkomen. Het reglement wordt door de vergadering in zijn geheel aanvaard. Hierna worden de bijzondere voorschriften en bo- palingen behandeld on met een paar kleine wijzi gingen aanvaard. Bij de behandeling hiervan bracht de heer Walda het bezwaar naar voren, dat er voor de anti-rev. in gelegen is, dat do vereeniging ook hare diensten zou kunnen bewijzen aan leden, die wenschen -verascht te worden. Anderzijds was men echtor van oordeel, dat dit geen aanleiding diende te zijd tot het opnemen van beperkende bepalingen. Ook deze voorschriften worden aanvaard, waarna do presentielijst wordt afgelezen, met het verzoek, dat ieder der in beginsel toegetredonden opgeve het aantal loden voor zijn gezin. De uitslag hiervan is, dat een totale aangifte wordt, bereikt van 99 perso nen. Teneinde zooveel mogelijk oprichtingskosten te be sparen, nemen alle aanwezigen op zich in eigen om geving propaganda te maken en van nieuwe leden zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan een lid der voorloopigo commissie. Ook verbindt men zich, mee te dragen in de kosten, indien onverhoopt door niet voldoende deelname, waarvoor men echter hoe genaamd geen vrees koestert, de vereeniging niet tot stand mocht komen. Voorts wordt nog besloten na hot houden der stich tingsvergaderingen in het Noorden en te Veenhuizen, welke 19 en 2G dezer worden gehouden, een alge meene vergadering uit te schrijven ter officieel© stichting der vereeniging, hot verkiezen van bestuurs leden enz. Behalve nog enkele zaken van ondergeschikt be lang wordt nog het oordeel .<jer aanwezigen gevraagd over eventueel samengaan met Oude Niedorp. Vrij algemeen acht men hot gewenscht, dat de zaak hier eerst haar beslag'krijgt. Hierna sluiting, waarbij de leider dor bijeenkomst nog eens aanspoort op krachtige en vlugge propa ganda, opdat de deelname van den aanvang af zoo algemeen mogelijk worde. HEEFT DE EX-KEIZER PLANNEN? Het nieuwsagentschap „Belga" seinde uit Brussel het volgende zonderlinge telegram: „Volgens inlichtingen uit verschillende bronnen van Doorn hier (te Brussel) ontvangen, zouden den ex-Keizer twaalf paspoorten voor Duitschland zijn uitgereikt. De ex-Keizer heeft met do voornaamste personen uit zijn omgeving een belangrijke bespreking gehou den Volgens do „Gazetto" verwacht men tegen 4 Dec. a.s. het horstel van de rogooring van den Hohenzol- 1 era-dynastie, met den ex-kroonprins of don ex-kei zer op den Pruisischen troon." Vermoedelijk in verband met dit bericht seint de Parijsche correspondent van het Hbld. heden': Ongerustheid is hier gewekt door berichten., die waarschijnlijk maken, dat de ex-Keizer spoedig zijn zoon naar Duitschland volgen zal, om zich aan het hoofd te plaatsen van een monarchistische omwen teling, waarvan zolfs do datum, 4 December, wordt opgegeven. Aan officieel© ontkenningen van Hollondschen kant hecht men zeer weinig gowicht meer. Do correspondent van do „Matin" seinde dat men in officieel© kringen van niets weet, terwijl nadruk gelegd wordt op bezoeken van mr. Kan en den hoer Von Hoest (die de paspoorten voor den Keizer en diens gezin heet te hébben gebracht), aan Doorn, Do Borlijnsche correspondent van het Hbld. tele foneert: „Het bericht van Fransche en Belgische bladen, dat de Duitsche regeering ook den ex-Keizer een pas voor den terugkeer naar Duitschland zou -heb ben verstrekt, is, naar wij van officieoio zijde verne men, volkomen uit de lucht gegrepen." DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS VER- TROKKEN. Aan den Duitschen' grenspost scheen men Zater dagochtend omtrent de komst van den gewezen kroonprins, die in het bezit was van een speciale Empfehlung van het Duitsche consulaat te Amster dam, nog niets to weten. Teen bij het inzien van de passen bleek, wie do autoreizïger was, sprongen de Duitsche grensbewakers als geëlectriseerd in de houding. Een „rot" vaa Strcscmaan? De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." maakt melding van een rapport van een neutraal diplomaat in Berlijn, waarin te kennen wordt gege ven dat Stresemann den terugkeer van den ox- kroonprins zou 'hebben bevorderd ten einde zoo doende de eigen positie te versterken door oen twist appel te wei-pen in het kamp der monarchisten en de verwijdering to bevorderen tuschen de supporters der Hohenzolleras en der Wittelbachers. Wilhelm in Sileziö zou Rupprecht in Beieren neutraliseeren en andersom. Volgens do Fransche meening is het buiten kijf, dat de verantwoordelijkheid van het Duitsche rijk betrokken is bij de aanwezigheid in Sileziö van den ex-kroonprins, daar deze voorkomt op de lijst der door do geallieerden opgeöischte oorlogsschuldigen. Indien Nederland tot dusver geweigerd heeft den kroonprins uit te leveren wegens den politieken aard der tenlastelegging ,is het Duitshce rijk daar entegen, nu hij op Duitsch gebied is teruggekeerd, door de bepalingen van het verdrag gehouden hem uit te leveren. Artikel 228 is te dien aanzien onbe twistbaar. Dientengevolge kunnen do geallieerden uitdrukkelijk zijn uitlevering of verbanning eischen, bij gebreke waarvan zij sancties kunnen nemen. Uit Oels, 13 Nov. De ex-kroonprins is heden avond even over zes per auto uit Breslau alhier aan gekomen. De Tel. meldt nog: De aankomst van den ex-kroonprins -in het slot te Oels, die precies om zes uur de groote poort over de voormalige slotbrug inreed, werd opzettelijk zoo ingericht, dat hij eerst in het donker zou arriveeren. In Oels was heteheden jaarmarkt en daardoor was het in de straten zeer druk. Men had een auto voor uit laten gaan om zoodoende het vermoeden te wek ken, dat de kroonprins daarin zat, wat ook inderdaad iedereen dacht. Eenige minuten later kwam echter de groote Hol- landsche toerwagen, waarin 'hij zat, het hek binnen, on een groote menigte, die zich voor de poort had verzameld, begroette den kroonprins met veel vreug de. Op het oude, groote plein voor het slot, dat door de sterke autolampen helder werd verlicht, was nie mand bij zijn aankomst aanwezig. Toen echter de wagen stilhield, drongen zijn twee dochtertjes en zijn zoon prins Friedrich, naar buiten en vlogen hun vader tegemoet. De kroonprins om helsde dekindoren, en hen bij do hand nemende, ging hij de stoep op naar den ingang, waar intus- schen de ex-kroonprinses verschenen was. Daarmede was voor het publiek de thuiskomst van den ex- kroonprins afgeloopen. De deur werd gesloten en de kroonprins was voor niemand te spreken. Naar uit zijn omgeving wordt verklaard, zal hij zich strikt aan de door hem aanvaarde voorwaarden houden. De ex-kroonprins wenscht geheel als par» ticulier te leven, terwijl hij zelfs geen politieke in terviews zal toestaan. Door de omstandigheid, dat hij de grootste grond bezitter in het district is, zal de ex-kroonprins in het particuliere leven vermoedelijk wel een voor name plaats innemen. NIEUWE NIEDORP. Met omstreeks oen dozijn leden vergaderde Dins dagavond 13 November het Dopartement der Mij. tot Nut van 't Algemeen' ten lokale van den heer Peetoom. De voorzitter, de heer K. Groot, opende mett welkom do vergadering, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De secretaris-penningmeester, de heer A. Visser, deelt mede, dat de spreker Salm het te druh heeft om to komen, terwijl de heer Portielje, in specteur der levende have in Artis, die als spreker was gevraagd, op herhaald schrijven niet anWoord- de. Alleen met den bekenden heer Alt uit Bolsward zijn we klaargekomen en die zal alhier 16 Januari op onzen N«ttsayoiidf optreden. Dat zal de tweede Nuteavond in dit seizoen zijn. De regeling voor den eersten Nuteavond word\ nu aan het Bestuur overgelaten. De heer A. Visser doet nu rekening en verant woording van den penningmeester. Alles is nage zien door een commissie, bestaande uit de heeren H. Wilbrink, G. Gay aard en F. C. R. Koelemerj. Eerstgenoemde rapporteert dat< alles in orde werd bevonden en tot goedkeuring geadviseerd wordt. Waarna de^ rekening onder voorzitter's dank aan commissie en penningmeester wordt goedgekeurd. De ontvangsten waren 1029.72Va, de uitgaven f 1070.18, nadeelig slot f 40.45Va. Do heer P. Pluister doet rapport namens de com missie. die de rekening van den boekhouder der Spaarbank, den heer J. B. Wilken, heeft nagezien. JODENVERVOLGINGEN. Een der correspondenten van de N. R. Crt in Duitschland schrijft d.cb 9 November: Jodenvervolgingen in Duitschland Is zooiets nu werkelijk niet overdreven? Jammer genoeg niet. Be heftige campagne, vooral sedert het einde van "den oorlog door ae anti-semieton gevoerd, begint wrange vrachten te dragen. Vooral in rechtgezinde kringen is men tijdens de revolutie begonnen mot den joden de schuld van al het onaangename, dat er in Duitschland gebeurde, in de schoenen to schuiven. Zonder de noodige gegevens verweet men hun, dat ze zich tijdens den oorlog van allen front dienst zooveel mogelijk „gedrückfc hadden, meestal in de etappe of in Duitschland gebleven waren ca van deze gelegenheid gebruik hadden gemaakt om veel geld to verdienen. Bewijzen werden voor eoa dergelijke bewering echter niet geleverd. En van joodsche zijde komende tegenbewijzen werden •voudig genegeerd. De revolutie bracht velen joden loidendo posten, zeer tot ergernis weer van rechtsgozinden. De moord op Liebknecht en ftosa Luxemburg is voor een groot godoolto op reke der anti-semieten te stellen. Ook de latere m op Rethenau. Langzamerhand heeft zich geduren de laatste jaren in Duitschland een eigenaar stemming ontwikkeld. Men weet on voelt wel, de harde moedoogenlooze politiek van.,Frankrijk hoofd schuld heeft aan de tegenwoordig zoo gro ellende in Duitschland. Maar men voelt zich machteloos tegen deze politiek, dat men behoe heeft aan andere „schuldigen". Dit schijnt D sche aard te zijn. De machteloosheid naar buitd heeft niet, zooals overal anders in do wereld oen ongere aaneensluiting in het binnenland tengevol maar juist omgekeerd een verdeeldheid, die groot™ is dan ooit. Men geeft elkaar de schuld van de ontstane ellende^ Rechts tegen links, Beieren teg Saksen, kapitalisten tegen arbeiders, Duitsch togen buitenlanders cn vooral christenen tej joden Hot Duitsche jodendom beleeft tegenwoc wel moeilijke tijden. In Beieren worden vele j^ eenvoudig het land uit gezet. Is liet niet alsof in de middeleeuwen leefden? Stel u voor, famiüe's die al tientallen van jaren te Munol wonen op een kwaden dag oen briefje thuis krijL waarin nun wordt medegedeeld, dat ze binhöl korten termijn huis en haard te verlaten hebbaT Als zo bezwaar maken, wordt hun verteld, dat zeil lang genoeg in Beieren gewoond hebben en in dia tijd genoeg geld hebben verdiend, om nu ook eea anderen met hunaanwezigheid te kunnen ga» verheugen. En dergelijke dingen worden in b overige DuitechlandT in vele kringen mqt leedvi maak verder verteld. Het is bijna niet te geloovon, dat zulke dingen®; deze „beschaafde" tijden mogelijk zijn. Men schjm trouwens in Beieren niet in te zien, dat men doe dergelijke maatregelen het recht verliest, om h| de verbanningsmethoden der Franschen in hot b- zette gebied, dat in do Palts ook een gedeelte Dar ersch grondgebied omvat, te schelden, of ton mit ste kritiek te oefenen.- Nog erger dan de verbanningen in Beieren u, nen de tooneelen, die zich dezer dagen by de jaa 9P do joden te Berlijn afgespeeld nebben. Dat Ook hier was alles in orde bevonden en adviseert v rapporteur tot goedkeuring der rekening, waar- joden op don openbaren weg mishandeld woi top onder dank wordt besloten. De spaarbank be- i naakt uitgekleed en door do straten gejaagd, somkt over f 24654.95. Hot tegoed der inleggers is zijn toch dingen die heel dicht by een pof f 18973.30V2, de reserve is f I5Ó5.131/» terwijl f 1176.51 winst is gemaakt in het afgelbopen jaar. Het rapport over do bibliotheek geeft aan. dat er 2621 boeken zyn afgegeven. staan. Men stelle zich voor: een pogrom te Borljj. Dat men, zooals in Zuid-Duitschland gebeurd ij bij vele joodsche families spoorwegkaartjes in <L brievenbus werpt waarop gedrukt staat: goed ito? Overwogen wordt om de bibliotheekboeken die enkele reis naar Jeruzalem is ook ongeoorlootö F nu voor f 2000 verzekerd zyn, hooger te verzekeren maar misschien nog als een misplaatste grap te 1" --A-7 waarin de nieuw aangekochte i beschouwen. Maar dat dergelijke dingen met.ah_t| Als de catalogus, boeken worden opgenomen, klaar is, zaf nadere bespreking over hooger verzekeren tegen brand schade volgen. Voor de nieuwe boekenkast zal aan de Weezen— administratie worden gevraagd, of die genegen is die te bekostigen en naar gelang van het antwoord wordt goedgevonden dat net Bestuur zich, indien noodig met die vraag tot het gemeentebestuur wendt. Bij bespreking over de schuld van f 400 aan de spaarbank, wordt goedgevonden daarover aan do spaarbank oon schryven te richten. Besloten wordt art. 11 huish. regiem, zoo te wyzigen, dat in 't vervolg het bestuur zelf onder ling zijn voorzitter, enz. kiest. De bestuursvoorstellen oin het lidmaatschap te bopalon op f 3 on met inbegrip van 't Leesgezel schap op 16 cents per week on abonnementskaarten toegang gevende tot do Nutsavonden te stollen op fl.25 per persoon worden bij stemming verworpen. Na rondvraag, die niets oplevert, volgt sluiting onder dank. DE TYPHUS TE EDAM. Uit Edam, 13 Nov. Sinds gisteren zijn weder vier nieuwe typhusgevallen geconstateerd. WINKEL. Voor tijdelijke administratieve hulp ter secretarie dezer gemeente hebben zich een tiental sollicitanten aangemeld, WINKEL. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school voor Uitgebreid lager ondenvijs alhier, ter voozio- grappen, maar wel degelijk als uitingen van diep-, geworteldon haat beschouwd moeten wordiyv Wijtt wel uit het feit, dat dezer dny« -i— Duitschland een joodseh kerkhof aoor eenige row- dy's op schandalige manier behandeld werd. D* haat togen alles wat joodseh is on was schijnt bij vele Duitschers zoo groot to zijn, dat men zelft niet voor vernieling der laatsto rustplaateen dei doodon terugdeinst. Dat de noodlijdende bevolking door dergelijke dingen ton zeerste geschaad wordt, omdat liet bui tenland on vooral het buitenlandsche joodsche ka pitaal daardoor misschien weerhouden wordt ois ae bedreigde bevolking to hulp to komen, is eea bijkomende omstandigheid, waardoor ten slotte ooi al weer de onschuldigen zouden moeten lyden. HS is te hopen, dat men zich in hot buitenland door dergelijke dingen niet laat weerhouden van k zoo zeer noodigo reddingswerk. Maar diep tre®v is het, dat uit deze vervolgingen blykt, hoe hardf» onduldzaam do menschen door don oorlog gowo: zjjn on hoe do ellende, dio hier toch al groot gej is voor grooto kringen der bewoners nog onnpj wordt vergroot. Het is waarlijk geen gemaklp leven, dat de joodsche bevolking tegen woord hot eens zoo beschaafde Duitschland leidt. DE BADPLAATS ECHTERNACH (LUXEMBU* Deze bij vele Hollanders goed bekende badpla» gaat een groote uitbreiding tegemoet. Er zijn nai» lijk 5 bronnen ontdekt, welke -volgens rapporti van verschillende deskundigen medicinaal water 1| veren, welker heilkracht, naar de proeven welke ik: ning in de vacature, ontstaan door het vertfek van den laatsten tijd, onder controle van verschillend»'^ den heer L. F. Klei terp, hebben zich acht sollicitan-l doktoren genomen heeft, ver staat boven de thaaj ten aangemeld; KABINETSCRISIS. Minister Colyn heeft te Amsterdam een politieke rede gehouden on over de kabinetscrisis zeide hij: Hoe stolt nu do A. R. fractie zich tegenover do crisis? Zij wil zich niet bemooien mot de tweespajt in de Katholieke party al stelt spreker de vraag of het voor het prestige der R. K. partij wel ge wenscht zal zyn een nieuw Kabinet onder R. K. leiding te krijgen, dat is een gevolg van de twee spalt in die parti). Als anti-revolutionnair betreurt spreker het heengaan van dit kabinet. Veel A. R. idealen: Zon dagswet, wet op de lijkverbranding en anderen zijn daarmee van de baan. Maar hot is niet anders. Sinds 26 October is er feen rechteche meerderheid meer. Dat moet er end. Zoolang do toestand, ontstaan op 26 Ootober, niet grondig is gewijzigd, is herstel dor samenwer king van do rechtsche fracties volstrekt uitgesloten. Aan lijmen en krammen doet sprekjr's partij niet mee. Onder geen voorwaarde doet zij mee aan do vorming van een kabinet, dat zeker is van fello aanvallen van zijn^ vijanden en niet zeker van den steun van zijn vrienden. De anti-revolutionnaire partij zal slechte tot een nieuw kabinet toetreden, als op twee punten vol komen zekerheid is verkregen. lo. algeheel herstel van het finanoieele even wicht; 2o. de erkenning, dat wy op de bres moeten staan vo^r de vervulling van de verplichting als zelfstandige natie. Als men spreker zou vragen wat er nu zal gebeu ren, dan moet hij zeggen: „Ik weet het niet". De eorste stap is zelfs nog niet gedaan. Vraagt men echter wat spreker meent, dat zal gebeuren, dan is het antwoord dit: Hij gelooft niet dat een rechtsch kabinet met anti-revolutionnaire medewerking op dit oogen- blik to verwezonlijken is. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 10 tot 13 Nov. 1923. Geooren: Margaretha Catharina, dochter van Jaoob Slikker en Grietje Wiggers. »cm ,lwa Getrouwd: Frederik de Jong, 25 jaar, arbeider, den gesproken in de commissie van desKummr^ en Aafje Albertje van Buureiy' 17 jaar, beiden Maar bij de overheerschende beteekenis die deze i te Zijpe. zetting juist voor de economische en financieel® bekende bronnen van andere badplaatsen als enz. Het water der bronnen zal in flesschen vorko» worden, terwijl hieruit tevens zouten en pa vervaardigd zullen worden. In do omgeving van de bronnen wordt eon nieui Kurhaus, een casino-, een theehuis, alsmede verschil' lende, met elkaar verbonden badhuizen gebouwd terwijl een heel groot wandelpark in de nabijheid badgasten gelegenheid tot rust en verpoozing geeft Dat hierdoor het bezoek aan Luxemburg,' voor* aan. Eohternach sterk zal vooruitgaan, daaraan tw felen wij niet. TOCH EEN CONFERENTIE. In het groote diplomatieke spel, dat tusschen d? geallieerden wordt gespeeld, zal de lieer Poincarf. thans een nieuwe zet doen. Uit Washington is het bfr richt gekomen, dat men van een conferentie of <3* kimdigen-commissie met de beperkingen, welke heer Poincaré wil, niets meent te mogen verwacht en dat men dus van deelneming aan oen onderai naar den toestand van Duitschland afziet. Uit l£ den is het bericht gekomen, dat men daar wel ge#'j voor een conferentie of een onderzoek zonder Fir rijk. Thans komt echter uit Parijs de mededeel dat de heer Poincaré aan den Franschen gedoleffl de in de Commissie van Herstel, die tevens voorflj» dier commissie is, heeft opgedragen, een voorstel» doen tot instelling van oen commissie van deskuïj gen, welke de Commissie van Herstel zal moeten viseeren. Deze commissie van deskundigen zou volgens de door den heer Poincaré aangegeven Jl nen een onderzoek moeten instellen naar de capaclw" van Duitschland èn naar de mogelijkheid van financieel herstel van dit land. De heer Potocw* wil dus nu trachten toch een onderzoek te naar zijn opvattingen, welke volgens de meening Washington zulk een onderzoek al bi) voorlmat nu teloos cn noodeloos maken. Het zal nog te bezijj» staan, welke houding de Britsche regeering hienes^3* over zal aannemen. Maar het heat, dat BelgJ0 Italië wel met Poincaré willen moegaan en 'n Commissie van Herstel zou deze dus over een meer* .derheid beschikken. I De belangrijkste beperking van Poincaré w10*™. wel, dat over do wettigheid en de economiscne sultaten van de Ruhrbézetting niet zal m°£en.?l,a

Schager Courant | 1923 | | pagina 2