wederom f25 toe te kennen. Ia verband met de werkloosheid rijn een tweetal adressen ingekomen om werk voor de warkloozen, toeslag op de uitkeeringen en een steunregeling voor uitgetrokkenen. B. en W. willen dezen poet voor me morie ramen, omdat een bedrag hiervoor nog niet genoemd aan worden. B. en W. stollen voor ,om bij voorkomende werkeloosheid zoo mogelijk met de ingekomen adressen rekening te houden. Zonder be spreking woidt dtt goedgevonden. B. en W. voegen hieraan toe, dat re zich uitge sproken hebben, dat het op den weg van de arbei ders ligt om zioh zooveel mogelijk te organiseeren. Tot hun leedwezen hebben B. en W. ontwaard, dat veel leden bedankt hebben, hoewel zeer velen hunne contributie wel konden betalen. In het alge meen is een offer voor vereeniging iets wat men lie ver bespaart, doch waar 'het hier geldt het verhoe den van leed bij werkeloosheid is er alles voor te zeggen, üf er werkeloosheid zal komen is niet met zekerheid te zeggen, dat verkeert in een vaag sta dium. Daarom wordt in overweging gegeven om de adressen in handen te stellen van B. en W. De heer Jes wijst er in dit verband op. dat de zorg voor de werkeloozen niet behoort bij het Arm bestuur. De post die daarvoor uitgetrokken is, is ver keerd- Voorzitter heeft niet gezien, dat er op de begroo ting van het Armbestuur een post voor werkeloo- zensteun uitgetrokken is. Er komt een bedrag groot f 650 voor bedeeling op voor. Dat is afgescheiden van de werkeloosheid. Dat is het doel niet. De heer de Geus: Waarmee de heer Jes naar vo ren komt is vermoedelijk dit- Volgens zijn zeggen is er bij den Burgemeester een werkelooze geweest, die steun noodig had. Die schijnt verwezen te zijn naar het Armbestuur. Daar de heer Jes gevoelt, dat het voor de werkeloozen minder scherp is, steun rechtstreeks van de gemeente te ontvangen, zal zijn oordeel zijn,, dat de post van f 1800 subsidie verlaagd kan worden'om dan door het gemeentebestuur de werkeloozen te steunen. Dat is de kwestie. Ik weet niet, of er een werkelooze naar het Armbestuur ver wezen is, doch dat is de bedoeling. De heer Jes: Zoo is het juist. Het Armbestuur kan geen oordeel vellen over den Bteun aan werkeloozen De een is uitgetrokken, de ander nog niet trekken de, enz. Voorzitter: Dat heeft niet met elkander te maken. Uitkeering van geld door het gemeentebestuur vindt in de practijk niet plaats. De heer Jes: Er zijn enkelen verwezen naar het Armbestuur. Voorzitter: Dat heeft er niets mee te maken. De post is uitgetrokken voor behoeftigen. De heer Jes: Voor ouden van dagen en zieken, doch niet voor werkeloozen. De voorzitter: Dat is ter beoordeeling aan het Arm- bestuur. De heer Jes: Er wordt toch geld gegeven aan wer keloozen. Voorzitter: Zeer wel mogelijk. De heer Jes: Ik zag gaarne dat het bi) de gemeen te was. Voorzitter: Dat ligt niet op den weg. Daarvoor heb je een Armbestuur. De heer De Geus: Voor het Armbestuur is do vraag of de betrokkene steun noodig hééft. Niet waardoor hij steun noodig heeft. Het doel van den heer Jes is, dat aanmelding niet bij het Armbe stuur, doch bij het gemeentebestuur kan plaats heb ben. De heer Jes: Die lid is, doch nog niet trekken kan, zou verwezen moeten worden naar het Armbestuur. Voorzitter: Het Armbestuur is voor de behoeftigen De heer Jes: Voor zieken en ouden, doch niet voor werkeloozen. Werkeloozen behooren bij de gemeente om ondersteuning of productie ven arbeid. Voorzitter: Ondersteuning geschiedt door kerkelij ke instellingen of door het Burgerl. Armbestuur. De heer Jes: Ik kan me er niet mee vereeriigen. Voorzitter: Ik kan hot niet helpen. Het is overal zoo. Het is een kwestie van ondersteuning. De heer Jes: De uitkeeringen worden doorjiet Hijk meer en meer bekrompen. Als nu de gemeente ze direct naar het Armbestuur verwijst, is dat hard. is het niet mogelijk dat daarvoor dan een andere com- "^orriUer:*Particulier initiatief juich ik altijd ten zeerste toe, doch heigzal vermoedelijk, uw bedoeling zijn met steun van de gemeente. De heer Jes.: Het geldt hier een kleine gemeente, doch in groote gemeenten gaat het al anders. Voorzitter: In groote gemeenten komt niet zoo zeer ondersteuning in geld aan werkeloozen voor. Dft heer Jes: In groote gemeenten krijgen de uit getrokkenen crisissteun Voorzitter: Nu begrijp ik wat u bedoelt, een toe slag voor uitgetrokkenen. De heer Jes: Dat ook, doch ook voor de uitgetrok kenen. Tk wil het Armbestuur graag laten rusten. Voorzitter: Ik geef toe, dat het voor de georgani- seerden een pijnlijke stap is. We zullen de oogenblik- ken zegenen als zooiets niet meer, voorkomt, doch dat is nog een vrome hoop. De heer Koolj gaat met B. en W. mee om voor werkeloozen pro memorie uit te trekken, ofschoon hij niet veel kans voor werkverschaffing ziet. Wel echter kan er werkverruiming plaats hebben. Het werk van de gasfabriek b.v. gaat naar huiten. Ik stel voor daarvoor geen aanbestedingen meer te hou den, doch het werk op te dragen aan de arbeiders organisaties hier. We kunnen ons met hen in ver binding stellen. Voorzitter: U moet niet uitcijferen de groote factor, dat de gasfabriek aanbesteed heeft uit finantieele overwegingen. Het zou je reinste philantropie zijn als de kosten veel hooger worden door het werk in de gemeenten te houden. Dit ligt niet op den weg van de lichtbedrijven. Ook de cokesprijzen zouden hierdoor hooger hunnen worden. Als u een huius aanbesteedt gunt u het osk niet aan iemand alleen omdat hij in de gemeente woont, al schrijft hij ook veel hooger in. De heer Kooij: Als ik met dié menschen verder niet te maken heb, ga ik er mee accoord, doch als ik tot plicht heb, dan op andere wijze voor die menschen te zorgen, zou ik het nog niet weten. Ik acht het een goede politiek het werk dat er is in de gemeente te houden. Met de verschillende werkliedenoi^atniaatiea kan op de bestaande basis onderhandeld worden. Voorzitter: De betrokkenen kunnen er voor zorgen het werk te krijgen, door niet te hoog in te schrij ven. Ook overschat u de werkzaamheden. Al* ze het werk willen hebben, hebben ze het eenigszins in de hand. Met een klein verschil zou ik me kunnen voorstellen, dat een voorsprong gegeven wordt, met een groot verschil ben ik er beslist tegen. De heer Kooij: Er is in vorige jaren toch ook nooit geen aanbesteding geweest. Dan kan het nu toch ook geen bezwaar zijn. Voorzitter: Daarvoor was (aanleiding. Hij wilde het iets lager doen, wat zeer goed aanvaard kon worden. Voor de werkloozen komt het weinig ten goede. De heer Kooij: Ik ben het niet met u eens. Het werk wordt gedaan door werklieden buiten de ge meente. Voorzitter: U overschat den omvang van het werk. De heer Kooij: Alle baat helpt. Voorzitter: Philantrophie kan niet op den weg van een overheidsbedrijf liggen. De heer De Geus: De gascommissie kan zich in dit opzicht wel op een filantropisch standpunt stel len. Het is geen misplaatste filantrophie. 2200 ton steenkolen is nog niet niets. Ik geloof graag dat de arbeiders het werk met leede oogen zien "gaan. Ook vcor de neringdoenden is het goed als het werk hier blijft; het geld wordt dan ook weer hier besteed» Het kan de spuigaten uitloopen, doch als het huisje eenigszins bij bet schuurtje is, moeten we het aan .de menschen hier geven. Voorzitter: Ik sou zoo zeggen, we zijn het Duurder cokes vindt men ook niet aangenaam. De heer Kooij: Er valt toch te onderhandelen door de menschen en den directeur of de commissie. Als het bijkomt is er toch niets tegen, doch alles voor. Het is een werk van de gemeenschappelijk gasfa briek. Voorzitter: Als het maar niet ten koste van het bedrijf gaat De heer Kooij: Men heeft nu toch een basis; dan is aanbesteding niet noodig. Voorzitter: Het finantieel belang van het bedrijf is no. 1. De heer Kooij: Ik ben het niet met u eens. 10 gub den voor een lantaarn door de gemeente aan het be drijf is ook te weinig. Dat komt ook ten laste van het bedrijf. 180 gulden voor 13000 M3. gas is veel te weinig. Ongeveer een derde van de geheele productie vcor electriciteit voor straatverlichting en hetgeen er voor betaald, wordt, komt ook lang niet uit. Voorzitter: U moet eens een praatje bij den direc teur gaan maken, vermoedelijk komt u dan tot ge heel andere uitkomsten. De heer KooijIk doe de opmerking omdat de werk verschaffing eenigszins ten laste van het bedrijf zal kunnen komen; dat is ook met de straatverlchting het geval. Voorzitter: Ik begrijp het verband niet. De heer Kooij wijöt er op, dat als door hej een het bedrijf te veel bezwaard wordt, dit ook door het andoie het geval moet zijn. Spreker gelooft boven dien niet dat het bij overleg onvoordeeliger uit zal kofen. Voorzitter: Met dergelijke ontledingen houdt de gas commissie zich niet op. De heer Jes: Het is al jaren voor hooge sommen gegeven. We -wisten dat er een hoogen prijs voor betaald werd en hebben billijk ingeschreven. Het was voor'ons altijd gissen. De heer Barten gelooft niet, dat het verschil tus- 8chen den heer Kooij en den voorzitter zoo groot is. De gasfabriek is geen instelling van philantrophie, doch als het niet te veel scheelt, laat het werk dan hier blijven. De heer Ootjers: Er kan voldoende concurrentie zijn, ook als het werk aan den Langendijk en St. Pancras blijft. Als de inschrijving tot dien kring be merkt wordt, lijkt me het nog zoo kwaad niet. )e hr. de Geus: We kunnen een inschrijving hou den, zonder het onder elke omstandigheid aan dep laagsten inschrilver te gunnen. Voorzitter: Dat is altijd gebeurdi De heer Duives: Dat heeft de voorzitter al drie maal naar voren gebracht. De heer Ootjers: Het is heel goed dat het van hier uitgaat, als het zoo wordt uitgewerkt. Voorzitter: Het is het vorig jaar in de commissie ook besproken, doch de inschrijvers hier waren te hoog. Denr. Kooij: Mijn doel is geen insohrijving, doch Onderhandeling, omdat men nu een basis heeft. Voorzitter: Dat is het doel van de commissie niet. Op het adreB van de geitenfokvereeniging om sub sidie wordt gunstig beschikt door het toekennen van een subsidie van f 10. De opbrengst van tooneelvertooningen wordt ge raamd op f625. De opbrengst aan hoofdelijken omslag is bepaald op f25000. Op een adres van de leeszaal te Alkmaar om sub sidie wordt op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt. Ook stellen B. en W. voor op het verzoek van de af deeling L.T.B. om een subsidie van f 25 voor vuur en licht voor den tuinbouwcursus afwijzend tcy'be- schikken. omdat ze meenen dat deze cursus over bodig is, daar te Oudkarspel de gelegenheid reeds bestaat. Als deze cursus met subsidie gesteund wordt, spreekt het vanzelf, dat ook een verzoek van den ander niet geweigerd kan worden. Ook op dit ge bied, aldus voorzitter, is eenige centralisatie wel gewenscht. De heer Duljves betreurt deze houding. Voor het vakonderwijs wordt f100 uitgetrokken. De tuinbouw is ook' een vak. Als daarvoor nog niet eens vrij vuur en licht gegeven kan worden, is het al vrij misselijk. Ik betreur dat B. en W. er zoo voor staan. De tuin bouw is ook terdege een vak. Gezien de f100 voor het vakonderwijs, is het treurig dit voorstel. Voorzitter: Het vakonderwijs gaat over den gehee- len Langendijk, terwijl er nu drie tuinhouwcursus- sen zijn. Eerder volgden alle leerlingen den cursus te Oudkarspel. De heer Duijves: Daar waren 1 October niet eens een voldoend aantal leerlingen. Voorzitter: De aanleiding daarvan»was, dat men hier met de stichting begonnen was. De heer Duijves: We zouden dus de tegenwerkers geweest .zijn voor Oudkarspel. Voorzitter: Dat laat ik voor uwe rekening. De heer Duijves: Als er genoeg deelname is is er toch recht van bestaan. De heer Ootjers: Ik wil het nut van een tuinbouw cursus allerminst kleineeren. Ik ben er zelfs een groot voorstander van. De heer Duijves: Dat weet Ik niet. De heer Ootjers vervolgt: De tuinbouwcursus te Uudkarspel is voor gezamenlijke rekening, van Tuin- bouwbelang en De Eendracht. Er ia uit niets geble ken, dat er een overcompleet aan leerlingen was, waardoor een tweede cursus' verdedigbaar zou zijn. Ei waren zelfs voor die te Oudkarspel amper vol doende leerlingen te krijgen. Een bewijs dat de twee de geheel overbodig was. In Broek scheen ook geen overcompleet van leerlingen te zijn. Daardoor is er vcor ons geen bewijs dat er werkelijk behoefte aan een cursus was. Als we voort willen bouwen op be zuiniging, dan ligt het op den weg( hier geen sub sidie toe te staan. Ook de subsidie van Rijk en Pro vincie is hier overbodig. Het is zoo een gooien met subsidies. Ik gevoel heel veel voor deze vcursusseil, doch de noodzakelijkheid is niet gebleken. Aan den cursus te Oudkarspel kan ook een ieder deelnemen. Het is een alleszins zuiver standpunt dat B. en W. hebben ingenomen. De heer Zut: Hier wordt subsidie gevraagd en daar is het niet noodig. Het wordt daar ook niet gevraagd. Met de cursussen te Broek en Oudkarspei hebben we geen uitstel. Voorzitter: Vermoedelijk wel. De cursus te Oud karspel wordt bezocht ook door leerlingen van hier en ze gaat tezamen met de twee tuinbouwvereenl- gingen. De heer Duijves: Ze hebben geen subsidie gevraagd. De heer Ootjers: Als ze komen kunnen we het :niet weigeren. De heer Barten: Ik had het wenschelijk geacht, dat de L.T.B. in overleg getredèn was met Tuin- bouw-belang en de Eendracht, die reeds meerdere jaren den cursus hebben. Het zet de deur open voor tuinbouwbelang om het volgend jaar ook subsidie te vragen. Vuur en licht betalen ze daar ook zelf. Het ligt op den weg dat de L.T.B. het ook zelf be taald. De heer Duijves: De Eéndracht en Tuinbouwbelang zijn kapitaalkrachtig genoeg; de afd. L.T.B. niet. In stemming gebracht stemmen de heeren ZuWen Duijves voor subsidie, de anderen tegen, zoodat geen subsidie verstrekt wordt. De begrooting wordt hierna vastgesteld op .een ont vangst en uitgaaf van f90867.96, met f 1078.34 voor onvoorzien. Den heer Zut is het opgevallen, dat geen Bubsidie genoemd is voor den omnibusdienst naar station Noordscharwoude, wat toch andere Jaren wel het ge val was. Is die subsidie ingetrokken? Voorz.: Ja, 't is me door 't hoofd gegaan, doch ge zien de gelegenheid om op andere wijze weg te komen en op den toestand van het voertuig zelf, meenden B. en W. goed te doen met voor te stellen de sub sidie in te trekken. De heer Zut acht het gewenscht dat de dienst be staan blijft, met het oog op de verbinding met Heides «n Hoorn. Voorzitter: Het voertuig voldoet niet aan eenigs zins redelijke eisten. Bovendien meenen we dat in de f 50 ook nog een gedeelte voor den dienst op Broek zat, die nu stilzwijgend is opgeheven. De heer Zut: De subsidie was er al voor het Broeker spoortje er was. De heer Ootjers meent te weten, dat het toen f25 was, doch later met het oog op den' Broeker dienst op f 50 gebracht is. De heer Kooij zou het jammer vinden als daar door de dienst zou moeten vervallen. Er zijn er toch altijd die er gebruik van moeten maken. Ik zou voor de subsidie zijn» als voor een beter vervoer middel gezorgd werd. De heer Ootjers: Bij ons is dat ook een punt van overweging geweest, doch nu de dienst op Broek op geheven is, meenden we dat er niet vee reden meer was. De heer Zut: Als ook Oudkarspel de subsidie gaat intrekken, zal de dienst vrij zeker verdwijnen.. De heer Ootjers acht het met het oog op-de sub sidie over 1923 niet in den haak dat de dienst naar Broek is opgel^ven. De heer Zut: De subsidie is gegeven voor Noord scharwoude. De heer Ootjeis: Toen was het f 25. De heer Zut: Dat weet ik niet. De heer Barten: Toen de subsidie gegeven werd, was het Broeker spoortje er nog niet, waardoor de dienst alle reden van bestaan had. Toen Broek er kwam, hebben we de subsidie gehandhaafd, omdat ze toen voor beide diensten kon dienen. i De heer Zut: Ook Hoorn is op den dienst van Noordscharwoude aangewezen. De heer Ootjers: Toch herinner ik me dat het van f25 op f50 gebracht is. De heer Barten: Dat is me nie meer duidelijk. De heer Jes zou het ook Jammer vinden als de dienst verviel. Er wordt nog door heel wat menschen gebruik van gemaakt. Spreker, gaat niet 'met het voorstel mee. Het voorstel van B. en W. wordt met 2 stemmen voor verworpen. Een voorstel-Jes, gesteund door den heer Duijves om f50 subsidie te geven, wanneer de dienst aan redelijke eischen voldoet, wordt met 5 stemmen aangenomen. Bondvraag: De heer Duijves vraagt een afschrift van de begrooting dienst 1924. Daar alle heeren dit ook gewenscht achten, zal de voorzitter er voor zor gen. De he-er Koolj: Is het kolenvraagstuk van de baan? Voorzitter: Ja, dat punt la afgehandeld. Algemeen gelach. Met dank aan de commissie sluit de voorzitter om ongeveer half elf de vergadering.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6