Alten!! Nieiws- Mmtülit- Uufliiillil HET VOGELTJE IS GEVLOÜEH. lijvers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Scliapn I BLAD. Polder Heerhugowaard. Donderdag 15 November 1923. SCHA 66ste Jaargang. No. 7334. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bijinzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI FF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters borden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdin gelanden van den Polder Heerhugowaard, gehouden op Dinsdag 13 November 1923, in het Polderhuis nabij Ou dorp. Aanwezig de Dijkgraaf, de heer W. van Slooten, de Heemraden, de heeren KI. van Stralen, K. van Lange, K. Kruier, K. Blom, W. Appelman en P. Kielt, de Hoofdingelanden de heeren Jb. v. cL Oord, C. Poland, P. Groen, F. Liefhebber, P. Wonder Pz., Jn. Oudeman, C. van Lange, G. Bakkum, Arie de Boer, KI. Konijn en D. Schilder, benevens de secre taris de heer P. Schilder Jz. en de penningmeester de heer Jn. Kamp Bz. De Dijkgraaf opent in zijn kwaliteit van voorzitter de vergadering, heet allen hartelijk welkom en deelt mede, dat de heer Jb. Wijnkar door omstandighe den verhinderd is om aanwezig te zijn en spreker hoopt, dat de heer Wijnker (hoofdingeland) een vol gende maal weer present zal kunnen zijn. In de hoop dat de bespekingen in het belang van den Pol der mogen zijn, opent spreker nu de vergadering. De secretaris, de heer P. Schilder Jz., las daarna de notulen, die na een opmerking van den heer C. van Lange omtrent een aan te brengen zijstraatje, ongewijzigd worden goedgekeurd. Ingekomen is van Ged. Staten een schrijven dat geen bezwaar bestaat tegpn het aanbrengen van de borden, aangevende de maximum-as belasting voor het modern verkeer, als vrachtauto's enz. Wegen, als bijv. de groote Middenweg en de Veenhuizer Kerkweg, Donkere Weg en Tolweg worden hierbij als hoofdwe gen beschouwd. Een Prov. Blad gaat hierbij, waarin verschillende bepalingen nopens het verkeer op de wegen voorko men. Voorzitter zegt dat onze bruggen wel betrouwbaar geacht mogen worden naar onze meening. Voorts is ingekomen een schrijven, dat voorzitter met ingang van 20 October 1923 weder voor 6 jaren als Dijkgraaf is benoemd. Voorzitter wil dit schrijven voor kennisgeving aan nemen. Onder teekenen van instemming voor kennisgeving aangenomen. j In besproking komt nu een verzoek om aandeelen te nemen in de sluisvereeniging „Ons Doel" te Heer hugowaard. Voorzitter zegt dat het Dagel. Bestuur het ver zoek heeft behandeld, maar nog geen voorstel heeft. Voorzitter geeft eenige toelichting aangaande het verzoek. Er is. nadat de zaak aanvankelijk eigenlijk niet goed was aangevangen, door een aantal personen aandeelen genomen. Er wordt nu gevraagd of het Polderbestuur eenige aandeelen zal willen nemen f 25.— per stuk, waarop provisioneel 20 moet worden gestort. De heer Wonder was naar hetgeen hij gehoord had van meening, dat het. meer het idee was van geld- plaatsen en dat het doel hier zeker vast percentage zou zijn. Zij'zouden vragen zooveel mogelijk wie deel nemen willen en dan zouden ze de rest bij een Bank opnemen, zoo had de heer Wonder er over gehoord. Voorzitter is echter van andere meening. Er wor den hier gewone aandeelerj bedoeld, zonder vaste pro centen. Het dividend is niet vast, maar regelt zich naar meer of minder goede uitkomsten. De sluisgel- den (per vaartuig geheven) vormen de inkomsten van de Vennootschap. De heer Van der Oord1 verklaart er zich tegen om het verzoek te steunen. Als we dit steunen, zouden meer dergelijke vereenigingen kunnen komen aan kloppen. Voorzitter zegt, dat het bestuur voorstelt, afwijzend! te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Voorzitter zegt dat ter vorige vergadering al is ge sproken over inkoop van pensioen voor de ambtena ren van onzen Polder. Het bestuur heeft daartoe een voorstel gedaan. Het totaal van den inkoop van pen sioen voor die ambtenaren zal ongeveer f1800 zijn. Voorzitter zegt, dat het bestuur na overweging wel re den vond, de ambtenaren in deze tegemoet te komen. De meerderheid van het Bestuur was er voor om den pensioen-inkoop voor de Ambtenaren te doen. De Polder heeft wel eenige verplichting aan zijne beambten, waaronder er zijn met vele dienstjaren. Als er geene pensioenregeling was, zouden wij toch ook iets voor hen doen, als zij hun werk niet meer konden verrichten. De levensstandaard Is nog duur. De heer Van der Oord zegt wel te begrijpen dat het voor de menschen een bezwaar is, zelf den in koop te betalen. Maar onder hen, die het opbrengen, zijn er velen, die voor zichzelf ook niets zullen kun nen afzonderen voor een eigen pensioen of verzeke ring. De heer J. Oudeman is dit met spr. eens en zou niet alles, maar 50 procent van den inkoop vanwege den Polder willen betalen. De heer P. Groen zou er voor zijn om inkoop te be- 2ie:v ^00r hen' die klein© loonen genieten, maar niet talen V°°T degenen' die zelf flink verdienen, te be- )Tivl^r Wonder zou er voor zijn om voor allen den inkoop te betalen. v i£frJf0l/®d steIt V0°T den inkoop te betalen die in ü'orVl1 uurloon werken, niet voor degenen, betrekktll« bij den polder tfjn. hot iLï°ï Br voor Kroelen, om te bepalen dat betaald wordt door den polder. Het Is hef h.en w.et voor Peaaioen is fremaakt. nu is mor>S„r7 anders Slechts een gunst.. Als wij de gemoet k™ea, dat is ran gun- stijgen invloed op hun werk. e c^LPu^ei5^n morkt n°8" op, dat de uurloonen UJk ware^8en' de wegen werkten, niet ge- X°?r?jt'er -*•£*. er nota van te zullen nemen. al) bestuursvoorstel om den pensioeninkoop voor PoIders te betalen, verkrijgt 7 stemmen voor en 11 tegen en is dus verworpen v™ V en ?eer Oudemans om 50 van den in- Koop te vergoeden verwerft 8 stemmen voor en 10 tegen en wordt alzoo verworpen.' En dat van den heer Poland om den inkoop te betalen voor hen, die in uurloon werken, verkrijgt 6 stemmen voor en 12 te gen, en is dus eveneens verworpen. Daarna wordt met allen voor besloten om den in koopsom voor de tweede helft van vorig jaar, (1 Juli 31 December 1922) voor alle beambten van den Pol der te betalen. Dijkgraaf en Heemraden stellen voor om voor de brug bij het stoomgemaal eene geldleening, groot f4000, aflosbaar in den tijd van 8 jaar in jaarlijksche aflossingen van f500, volgend jaar te beginnen en tegen ten hoogste 5 aan te gaan. De kosten van de verbouwing dier brug worden dan j over een aantal jaren verdeeld en betalen ook de na komelingen er. iets aan. I Algemeen wordt goedgevonden deze gleldleening zoo jaan te gaan. Rondvraag. De heer J. van der Oord brengt ter sprake dat er bij J. Wagenaar aan den Westdijk in hooge mate slootwaterverontreiniging plaats heeft door het in de sloot aldaar komende afvalwater van de kaasfabriek, die nabij het spoorwegstation Heer hugowaard staat. Dat afvalwater komt daar alle da gen en veroorzaakt veel stank, terwijl ook het water voor Wagenaar's stalstoep er erg door verontreinigd wordt. Voorzitter zegt dat de fabriek bet afvalwater in de ringvaart moet pompen. De heer Van der Oord: Dat doen ze niet. De heer Wonder: -'t Is wel jaren zoo'geweest, dat het vuile water in de ringvaart werd gepompt. Ze zijn ook verplicht, het vuile water in de ringvaart te loozen. Voorzitter zegt: Vroeger werd dat vuile water uit een vergaarbak in de ringvaart gapompt. Nu bobben zij een anderen uitweg voor dat afvalwater gezocht. De heer Van der Oord zegt dat Wagenaar er over dacht om als er geen verbetering komt, de Gezond heidscommissie te Hoorn er mee in kennis te stellen. De spoorwegmaatschappij wil niet dat «r in de sloot gebaggerd wordt, terwijl er zeer veel bagger in is. Voorzitter zou aan de Maatschappij willen vragen of die tot uitbaggeren wil overgaan, om daardoor ver betering te krijgen. De heer KI. van Stralen donkt dat als 't gevraagd wordt, de Maatschappij wel vergunning zal geven cm uit te baggeren. Goedgevonden wordt, om aan de spoorwegmaat schappij vergunning te vrageq, terwijl voorzitter toe zegt, de kaasfabriek aan haren plicht te herinneren met betrekking tot afvoer van haar afvalwater. De heer Poland zegt dat de straatsteenen die nu aan de straat zijn verwerkt, niet van goede soort zijn. Het zijn zeer slappe steenen en dat komt heel duur uit. Spreker zou gaarne in het vervolg beter soort steenen bezigen. Als het bestuur goede steenen wil, dan is een krappe keur wel aan te bevelen. Voorzitter zegt dat dit ook het idee van het bestuur is. Wij meenen. dat we wel een beetje bedrogen zijn. Wij meenen, dat dit niet dezelfde steenen waren, die wij aan de fabriek uitzochten, maar we kunnen het niet bewijzen. Wij zijn niet voornemens, om zoo door te gaan. Op den Middenweg kunnen ze beter besté steenen hebben. De heer Wonder dacht dat het beste zal zijn, aan den wal te keuren. Voorzitter zegt, dat het bestuur zich heeft voor genomen, die soort slappe straatsteenen niet meer te koopen. De heer Poland zegt, dat het wenschelijk is, dat het bestuur van den polder aandacht schenkt aan de op ritten voor bruggen, die over de ringsloot liggen. Vooral bij de brug te Oude Niedorp over de ring vaart is de oprit, zooals die nu is, heel bezwaarlijk. spr. stelt voor. daarin verbetering te brengen. Voorzitter zegt, voor een paar Jaar terug met den nu overleden burgemeester van Oude Niedorp cor respondentie over den oprit bij die brug te hebben ge had, waarbij ons toen werd gevraagd of die oprit ver beterd zou kunnen worden. De burgemeester van Oude Niedorp schreef toen dat er uit Oude Niedorp naar onzen Polder meer over die brug ging, dan van uit den Polder naar Oude Niedorp. Wij hadden toen ander en noodiger werk dan die oprit. Mooi is de oprit niet maar 't is toch niet ondoenlijk om er bij op te komen.. De heer Poland zou als er werkeloosheid komt, er werklieden aan willen zetten om den oprit te ver beteren. Het beste zal zijn met sintels. Voorzitter doet toezegging dat als we meenen, dat de tijd is gekomen, het dan te doen. De heer Groen vraagt hoe het is met de water- joozing van den Smeugelpolder.. Die loost evengoed al hebben wij bij den Laanweg te hoog water. De Smeu- gel gaat maar door met watertoozen, heeft hij daar het recht toe? Voorzitter zegt, dat de Smeugel loost met een ovér- sterting in Heerhugowaard. Als zij het recht hebben om met overstorting te loozen, behouden zij dat recht. De heer Groen: Zou daarin geen herziening kun nen komen? De heer Wonder verklaart dat die oude Poldertjes, zooals de Smeugel, een groot recht hebben. BIJ on derling overleg zou het beste iets zijn te bereiken. Voorzitter zegt dat het Dagel. Bestuur over 14 da gen bij gelegenheid van den schouw conferentie zal hebben met den Smeugelpolder. Dan zou de zaak ter sprake kunnen worden gebracht en overleg kun nen worden gepleegd. Dit wordt goedgevonden. De heer Groen wijst voorts op eenige hinderlijke kuilen in den Laanweg. Voorzitter zegt dat het zoo gauw mogelijk zal wor den verbeterd. Voorts wijst de heer Groen op de sloot bij de nieu we brug, er is nog niets aan gebeurd. Voorzitter zegt dat het spoedig ter hand zal worden genomen. Dan vestigt de heer Groen nog de aandacht op een sloot achter eenige aan den heer Verburg toebehoo- rende woningen. Die sloot raakt heelemaal dicht en er staan privaten op. Voorzitter zegt dat aan Verburg aanschrijving om verbetering is gedaan. Als het niet verbetert, zal het voor zijn rekening opgeruimd worden. De he^r Groen zegt, het is een scheisloot, er moet in voorzien worden. Voorzitte zegt: We zullen er aandacht aan schen ken. De heer Wonder bespreekt de wenschelijkheid om als er een gedeelte van den straatweg in den Mid denweg vernieuwd wordt, den etaatweg in zoo'n gedeelte dan tevens een meter breeder to maken. Als we dan zoo door blijven gaan, krijgen we op den duur een groote verbetering, vooral ten opzichte van het auto-verkeer. Voorts zou spreker het zijstraatje ook in hot laat ste gedeelte van den Middenweg willen aanbrengen, dat zal dan nog zoo ongeveer 6000 meter zijn. Er zijn wel kosten aan verbonden, maar het zal in de toe komst uitwinnen. Voorzitter zegt gaarne zijn medewerking toe en is zelf zeer voor de verbeteringen, door den heer Won der aangegeven. De heer Wonder zou voorts gaarne medewerking van de menschen zien om den straatweg niet te voel to verontreinigen en de wielen te schrapen en waar 1 noodig eens zoden in den kant naast den weg te leg gen. Voorzitter zal probeeren deze medewerking te ver- I krijgen. J De heer Oudemem vindt het bezwaarlijk, als er wel eens wagens langs den weg worden neergezet, zooals bij KI. Ursem gebeurde. Voorzitter zegt toe dat er op gelet zal worden. De heer Van Lange zou gaarne zien, dat het zij straatje tot de kerk toe werd doorgetrokken. Voorzitter zegt het zoo gauw mogelijk te zullen i laten doen. De heer Van Lange vraagt naar uitslag van on- derzoek ten opzichte van het vaarwater in den Voen- |huizer poldor. 1 Voorzitter zegt, opdracht te zullen geven om dat onderzoek zoo gauw mogelijk in te stollen, i De heer F. Liefhebber wijst op een pompje bij J. I Witsmeor, waarin lekkage is. Voorzitter zal het laten verbeteren. De heer A. de Boer zou gaanie den Jan G-lqnis- weg vanaf het Kruis tot de nieuwe kerk verbete- ron door verbreeding. Goedgevonden wordt door het ter weerszijden aanbrengen van een zijstraatje verbetering te *be- werkstelligen. Nadat nog enkele kleine zaken zijn besproken, vestigt de secretaris er de aandacht op, dat onder de ingekomen stukken was de kennisgeving, dat onze Dijkgraaf voos* jaren herbenoemd is als zoodanig. Ik felioiteer iü 'met deze herbenoeming, zegt de Becrejjaria en ik hoop dat wij in de komende 6 jaren weer dezelfde genoegelijko samen werking als tot dusver zullen mogen nebben. (Teo- kenon van instemming). Voorzitter dankt den secretaris voor diens woor den en hoopt eveneens verder even prettig als tot heden te kunnen samenwerken. De heer Poland wijst er op, dat pnze grootd Polder in het Bestuur van het Geestmerambaeht zoo slecht vertegenwoordigd is en immers daarin maar één stem neeft, evenals een klein poldertjie van b.v. .50 H.A., terwijl onze Polder ongeveer 3000 H.A. groot is en Vs deel van het Geeetmer- ambaoht uitmaakt Geestmerambaeht heeft 28 leden van bestuur en wij zijn er maar met één stem vertegenwoordigd. Spreker vindt, dat wo daar slecht vertegenwoordigd zijn en heeft dat al eens eerder ter sprake gebracht Onze Polder is daar stiefmoederlijk bedeeld. Voorzitter zegt daaromtrent nu niets meegeno men te hebben, doch heeft het in hot Reglement nagezien en daarin staat, dat iedere Polder één vertegenwoordiger heeft De heer Poland zou reglementswijziging wenscho- Üjk vinden. Goedgevonden wordt eerst met den Dijkgraaf van Geestmerambaeht do zaak te bespreken en ons later, zoo noodig tot Gedeputeerde Staten to wen den. Voorzitter spreekt de wensch uit, dat de genomen besluiten alle in goede richting worden uitge voerd, dankt voor opkomst en medewerking en sluit daarna de vergadering. Wanneer de Daily Mail een groeten mond gaat De flegmatieke Engelschman heeft het feit: „het Vogeltje is gevlogen, het kooitje is er nog" boei leuk opgenomen. „Young Billy", zooals onze tuinman hem noemt, is van Wiciiipen vertrokken. Het gros der Engelschen heeft nooit frreoies geweten waar PJ/jy zat, waarom hij er zat cn oi"hjj er moest zitten.. Wanneet ik eens bij gelegenheid vertelde hoe pnmTüot de ex-kroonprins op dat taaie eiland, m een taaie zee zat, dan waren de toehoorders zeer tevreden en zeiden: „Dat is zijn verdiende loon Mijn beschrijving van zijn meer dan eenvoudige woning was een der dingen, die het meest de. attentie trok.. Men had gehoord dat hij in een pastorie woonde. Nu is in Engeland, b.v. in ons dorp, de ^pastorie een prachtig huis, met beneden o.a. vier boel froote ontvang- studeer- en eetkamers, 24 slaap- amers^- twee badkamers, groote bijgebouwen voor :keuken, bijkeuken en dienstbodenkamers. Verder groote stallen, een mooi park mot gras velden, tennisbaan, fraaie boomen, heesters en bloemen. Dan nog een groote moestuin, een mooie boomgaard, warme kassen en zelfs een speciale, varen-tuin een tuinaanleg met de meest verschil lende soorten van varens. Luxe dus. Toon dus in November 1918 do eenvoudige Heden in ons dorp en laat ik hot eerlijk zeggen, ook dfe intellectueelen lazen, dat de ex-kroonprins in eon Rectory (pastorie) woonde, vond men dat hij het veel te goed kreeg in Holland. Men heeft raü echter zelden over Keizer of Kroonprins gesproken. Een keer heb ik aan een oude aame het verhaal verteld van de reis van den Kroonprins in November 1918 naar Wieringen. Het was de beschrijving hoe d<? Prins gedwongen was Medemblik binnen te komen en hoe hij 's morgens weer moest vertrekken en niet erg op zijn gemak was, toen hij de minder vriendelijke menigte zag en slechts 2 politie-agenten. Enfin, dat is allemaal weer achter den rug. Over het algemeen denkt de Engelschman, even als wij Hollanders, alleen nog- aan de beide Wil- helms, als er wat over hen in de courant staat. Zoo zal het nu ook gaan. morhaiiil beginnen te golooven dat de Hollanders eon vuile streek hebben uitgehaald. Over het alge meen zijn do bladen Jbier erg kalm over hot geval. Men begrijpt alleen niet precies waarom d*> burgemeester er bij te pas is gekomen. Men vindt dit dom. Want do doorsnee-En gel schman, vindt niet slim, dat nu de medeplichtigheid der Neder- landsche Regeering aan het vertrek "blijkt. Hij had veel leuker gevonden als quasi He Ne* derlandsche Regeering niets geweten had en dood leuk in het geheim een wenk had gegeven: „Bmeer 'ml" De Engelschman vindt toch al verkeerd, dat Engelschen meedoen aan het voorschrijven van orders inzake de „rois en exiie", door do Gealli eerden aan een neutraal land als Nederland. De Engelschen hebben zelf altijd veel to voel gevoel gehad voor vasylreckt". dan dat zij Holland oe dien opzichte willen ringelooren. De Engelschen vinden in hun hart die nota der Gezanten aan de Regeering in den Haag, zot en ergeren zloh, dat de Engelsohe Gezant te Parijs, Lord Crewe, die nota ook onderteekend heeft. Men had zoo graag aan Poinoaré eens gegund! alleen Jiet gekke figuur te hebben geslagen, met hot indienen van oen nota, toen de vogel reeds gevlogen was. Een groot weekblad als do Obsorver, bracht mij Zondagmorgen het boricht der vluoht en wel zon der commentaar, alleen opsommende do uit Am sterdam en den Haag ontvangen telegrammen. Nu vanmorgen komen Times en Moming Post het bericht bevestigen. De Times is al even lakoniek als de Observer^ geeft alleen de feiten weer en drukt het offioieelq comminiqué der Nederlandsche Regeering in ex- tenso ai. Daaraan voegt het deze woorden toe: „Do Hollandsche pers wijdt lange artikelen aan het vertrek van den ex-Kroonprins en is uniniem van meening, dat de Rogeering^ niet anders had kunnen doen. De publieke^ meening in Holland is buitendien deze: men is blij verloet te zijn van een ongewenschten vreemdeling, Wieringen kan nu weder tot haar vroegere atmosfeer van vrede en rust terugkeeren..'- Het is to begrijpen, dat een Jingo-blad als de Morning Post, Iets zegt over het feit, dat de bur gemeester van Wieringen. de heer Kolff, ziph met not vertrek bemoeid heert. Het blad wijst er op, dat de burgemeester door zijn optreden feitelijk aangetoond heeft, dat de vlucht door de Regeering goedgekeurd, zoo niet aangemoedigd werd. Nu doet het er m.i. niet toe of dit zoo is. Het officieele communiqué laat geen twijfel of de regeering in den Haag wenscht geen verwqt om trent haar houding^ ten opzichte van het vertrek van den ex-kroonprins te aanvaarden. Dat is juist. Wij moeten fier zijn en beleefd, dooh krachtig aan de heeren in Parhs zeggen: „Zorgen jullie eerst eens voor je> eigen zaken vóórdat je den treurigen moed hebt, je met ons te bemoei en." Wij moeten vooral onze historie en traditie hoog houden. Maar mensohkundig is b.v. het opleggen van geheimhouding door den burgemeester Kolff niet, i vooral niet, wanneer hü# dit deed met de opmerking I dat het een Staatsgeheim gold. Kijk eens hier. Die beide Hohenzollerns hebben I 'loor hun verblijf in Nederland het Nociorlandsoha Volk allerminst een dienst gedaan. I Men kan het nu bekrompen vinden, dat sommige zakenlieden in Frankrijk en Engeland het Nedei» landsche volk er* zoodanig op aankijken, dat zij I liever geen zaken doen met do 1 rollanders, maan I men moet niet vergeten, wat die zakenlieden van j den oorlog geleden hebben Compagnons, zoons, verdere bloedverwanten en J vrienden zijn gesneuveld of blind of door gas ge- j broken en ongelukkig. Dat gas heeft Duitschland in de oogen der ge- J allieerden zeer verlaagd. Men kijkt Keizer en Kroonprins nu eenmaal als de aanstichters van den oorlog en als oorlogsmisdadigers aan. Hef feit dat wij die beide lieden toegelaten neb- bei^ heeft ons in de oogen der andere partijen eenijjrszins geoompromitoerd. Wq weten het allemaal hoe nu eenmaal neutra liteit wordt beoordeeld. Ieder der partijen wenscht de neutraliteit in eigen voordeel te zien aangewend. Dat is voor het Kabinet-Cort van der Linden juist steeds de groote moeilijkheid geweest. Daarom beschouwden de Geallieerden ook het verleenen van asyl aan de beide Hohenzollerns als een pro-Duitsche daad. Ten onrechte natuurlijk. Maar schijnt bedriegt nu eenmaal Nu Prins Wilhelm weg is. moeten wü dan ook onder geen voorwendsel ait heersohap weer binnen onze grenzen toelaten. De man is mij als Wieringer banneling bepaald meegevallen. Maar laten w\j nu dankbaar zijn. dat wij hem kwijt zijn en zeggen: „Je bent er uit en komt er niet weer in." Wanneer wij den ouden Wilhelm ook met goed j fatsoen konden spuien, zou dat een groote wol daad zijn. Helaas zal dat slechts door Mageren i Hein kunnen gebeuren, dus moet men "rustig af- wachten, want men mag niet naar iemands dood verlangen. Ik geloof niet dat do Engelsche Pers en het Engelsche Volk zich erg druk zullen maken om het vertrek van den Kroonpring. J Een mijner vrienden vond het erg sportief van „Yonng Billy" oni naar Duitschland te gaan. Wat de diplomatep zullen doen, is natuurlijk niet te gissen. Maar laat ons Hollanders als een man achter dfc> Regeering staan en niet dulden, dat vreemden zich mengen in onze particuliere aangelegenheden. Men kan overtuigd zijn, dat de geheele Angel saksische Wereld, dus het geheele Britsche Wereld rijk en Amerika achter ons zal staan indien wij waardig doch beslist weigeren elke discussie met Ffankrijk of België over ons recht om den Kroon prins te laten vertrekken, ons goed reóht om hem zelfs een handje te helpen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1