ROMMELKRUID. DE JONGENS TAN DEN MOLEN. Aroxn Comntnm. (Naar aanleiding van vraag 15 van P.S. te Bovenk&rspel.) Arum cornutum is een knolgewas, dat als droogbloeier wordt aanbevolen. De knol ont wikkelt in- bet voorjaar in kas of kamer, droog, zonder in de aarde te staan een bloei- kolf van donker gele kleur, met paars bruine vlokken en stippen. Na den bloed April den kool in vollen grond uitpotten. Knollen in 'I najaar rooien en goed doen drogen. K. VAN KEULEN. GROOTE GEESTEN. Grooto geesten hebben vaak iets bijzonders over zich, zijn anders dan gewone menscbem. Het schijnt dat hun groote gaven oorzaak zijn, dat zij zich van de gewone alledaagsche din gen met voldoende rekenschap kunnen geven. De professorale verstrooidheid! is van algemee ns bekendheid en geeft het spreekwoordelijk bewijs van de waarheid van wadi wij hierbo ven beweren. Van onzen grootsten dichter Joost van den Vondel is bekend, dat hij zich vaak aan spiri tualiën to buiten ging. En toen hij op een avond door een aanzienlijk heer, dio wel altijd zeer opvallend mooi gekleed ging1, maar toch niet floo heel rijk was als de mooie kloeren zouden doen vermoeden dronken in een goot werd aangetroffen, sprak de pronker: „Hoe grooter geest, hoe grooter beest!" Vondel, die ondanks zijn dronkenschap zijn tegenwoordigheid van geest toch nog gedeelte lijk had behouden, keek hem even lodderig aan, en antwoordde zeer ter snede: „Hoe kaler jonker, hoe trotscher pronker." Buitenissigheid is het kenmerk van groote geesten. Van den componist Rossini is be kend, dat hij vaak moeilijk van zijn bed kon scheiden. Vóór den middag stond hij bijna xaooit op. En als hij tegen het middaguur door zijn bediende geroepen werd, dan gebeurde het I 4. Een meisjesnaam. X 6. Een korensoort. X 6. Een jongensnaam. X 7. Iemand die steelt X Iets dat we graag eten of drinken. X 9. Een rivier in Duitschland. X 10. Een gedeelte van den dag. X 11. Een. deel van een schip. X 12. Een naam van een schip. X 13. Een ontkenning. X 14, Een familielid. Wie dit raadsel te moeilijk vindt, mag ook do volgende oplossen: 2* Wie kan de volgende regels lezen: Bez Inte Erg I Jbeg Int, Wante Er Stged Aa Nend Anbe Da CM, He Eftme Nige Enverd Ri Etgeb Rac Hl Oplossingen zenden aan L. Roggeveen, Spul 97, den Haag. s Vervolg. Be zal jullie maar niet vertellen,, hoe lang de morgenschooltijd van Zaterdag, den dag van de schoonmaakvacantie, duurde. Dat weten jullie allemaal wel bij ondervinding, nietwaar? Het is, alsof de uren nog wel twee- of driemaal menigmaal, bij slecht weer of wanneer Ros sini geen lust in werken had, dat hij den be diende last gaf, hem den volgenden dag om denzelfden tijd weer te roepen. En dan vleide hij zich lekker in de zachte kussen en sliep nog een etmaal door. Rossini had steeds een blad papier met potlood naast het bed op ta fel liggen, om elk oogenblik aan den arbeid te kunnen slaan. De meeste van zijn composities zijn door hem in bed opgeschreven. Ieder gewoon mensch houdt er meer alledaagsche manieren van werken op na. Maar Rossini verrichtte zijn arbeid op zeer onge wone wijfce. Van Vondel wordt ook verteld, dat hij zijn mooiste gedichten maakte, als hij een half stuk in zijn kraag had, terwijl de meeste dichters en schrijvers toch wel in nuchteren toestand hun werk zullen verrichten, nuchter ten opzichte van 'n bedwelmd vocht wel te1 verstaan. M. KNOOPEN. Aan dezp eenvoudige x^orwerpen welke wij dagelijks gebruiken, om onze kloeren te beves tigen, is nog een heele geschiedenis verbonden. Er bestaat zelfs een knoopenmuseum, in le ven geroepen door een fabrikaat van druk- knoopen, veiligheidsspelden en dergelijke klei ne gebruiksvoorwerpen. Dit museum staat te Praag en geeft een overzicht van de geschiede nis van den knoop. De oorsprong van den knoop moet gezocht worden in do noodzakelijkheid om een kleed goed om het lichaam te doen sluiten. Men zal in den- tijd, toen dierenhuiden nog de eenige kleedij vormden, de smalle einden van het die- renvel met een splinter of doorn aan elkaar hebben gestoken. Later heeft men een manier gevonden die smalle uiteinden of reepen door een knoop aan elkaar te binden. Die eerete doorelkaarstrengeling van banden zal wel bij toeval gevonden zijn. Maar eenmaal ontdekt, dat op die wijze banden aan elkaar geknoopt konden worden, heeft het menschel ijk vernuft steeds ingewikkelder knoopen weten te leggen. Het verhaal van den Gordiaanschen knoop is bekend. In Gordium, de hoofstad ran Phrygië, was een 300 jaren voor de geboorte van Chris tus een kunstig gevlochten knoop aan den dis selboom va n het vorstelijk rijtuig bevestigd. Het orakel had verkondigd, dat wie den knoop zoolang duren als gewoonlijk? Henk en Jan wa ren dan ook dolblij, toen *t eindelijk kwart voor twaalf was. Ze gaven den meester een hand en holden toen op een drafje naar huis .„Goeie reis, hoor! En krijg ik een ansicht van jullie?" riep de meester ze nog achterna! „Ja meester!" riep Henk, en meteen vloog hij den hoek om. ,,'k Dacht, dat er nooit een eind aan kwam", zei Jan." „Ik ook, maar 't is nu toch om', zei Henk. Thuisgekomen, aten ze-dadelijk hun boter hammen op. „Ik heb hoelemaal geen trek," klaagde Jan. „Wees nou verstandig"', zei moeder, „en eet alles op. Je hebt nu geen honger, omdat je op reis gaal Maar als je nu niets eet, krijg je straks in de tram of in H spoor trek en dan is er geen. brood! Kom Jantje!" „Ik kan ze toch wel in mijn zak steken", zei Jan. „En je 'hebt al zoo'n zware koffer ife dragen", zei moeder weer. „Maar ik weet raad: als je de helft' opeet, mag je de andere helft wel in je zak steken. Is dat goed?" Nu was Jan tevreden. En hij. at twee dikke boterhammen met worst op. 't Duurde wel een bootje long; maar 't ging toch. „En nu gauw je Zondagsche fcïewren aan", zei moeder. De jongens gingen naar hun. slaapkamertje en kwamen na een kleine tien minuten weer losmaakte, de wereldheerschappij' zou beko men. Het lukte niemand den knoop te ontwar ren. Toen kwam 334 j. v. Chr. Alexander de Groote te Gordium. Hij trachtte den knoop ook te ontwarren, maar het gelukte hem even min als zijn voorgangers. Hierop nam Alexan der de Groote zijn zwaard en hakte dén knoop door. Alexander werd heerscher van de toen malige beschaafde wereld. En nog heden ten dage gebruikt men de uitdrukking „den knoop doorhakken" voor een ingewikkelde zaak tot oplossing brengen. In het leggen van knoopen heeft men lang zamerhand groote vaardigheid verkregen. On ze zeelieden en schippers zijn er nog zeer han dig in. Als er maar één smal einde aan de dieren huid was, bedacht men reeds vroeg aan ten anderen kant van de huid een gat te maken, waar de band doorgestoken werd.' Het terug' schieten van den band werd belet door er een houtje aan te binden, zooals onze jongens nog heden ten dage door een houtje weten te belet ten, dat het vliegertouw uit de lus schiet. Of men legde er een knoop in. Dit was eigenlijk de eerste knoop, die alleen nog maar znet een erg langen draad aan het kleed vaat zat. Toen men de kunst van naaien had leor^n kennen, werden de knoopen direct aan het kleed bevestigd. En van dien tijd af werden de knoopen ook meteen versieringen, vooral toen men ze van metalen wist te vervaardigen. In al lerlei vormen werden ze langzamerhand ge maakt. In de 15e eeuw droeg men veel overtrokken en met gouddraad versierde knoopen». Later maakte men ze van allerlei metalen en bezette ze met edelsteenen, van glas, paarlemoer en porselein. Van da onderscheidene kleed opdrach ten in verschillende landen zijn heel wat soor ten van knoopen bewaard gebleven, waaronder zeer vele kostbare- In de Donanlanden en op den Balkan zijn die volksdrachten nog tot he den bewaard gebleven. Ook. onze boerenbevol king heeft langen tijd de ouderwetsche dracht behouden, ofschoon er niet veel meer van over gebleven is in dezen tijd van druk verkeer, waardoor de meest afgelegen landstreken meer met de centra van beschaving in aanra king komen, en waardoor de plaatselijke eigen terug. In dien tijd was vader ook al binnen gekomen, kant en klaar. „Nu moeten we ook meteen weg", zei vader, „want die tram wacht niet!" Henk en Jan gaven hun moeder een zoen en zeiden haar goedendag. „Dag moeder!" „Dag, jongens! Goeie reis naar den Haag en veel plezier! Woensdagmorgen, misschien Dins dagmiddag haal ik jullie terug. Dag vader! Groeten aan Oom en Tante!" Toen gaven de jongens ook hun kleine zus een zoen, en stapten <Te deur uit Kleine Grietje begon een beetje te huilen. Ze zag de jongens weggaan, maar ze dacht er niet aan, dat ze ook terug zouden komen. Kleine kindertjes den- ken zoo ver nog niet. En toen. vader ook wegging, moest ze nog een beetje erger huilen. Vader weg, Henk weg, Jan weg, zij alleen mot moeder over, dat vond de kleine meid toch wel wat' erg! Maar móeder troostte haar gauw met een koekje, en toen lachte Grietje weer tevreden. Al haar verdriet was weg. Kindertjes denken nog niet ver! Maar na oen poosje zef ze toch: „Zoo stil ln huis, moedert" Toen merkte ze toch, dblt or Iets ui of gewoon was. Wordt vervolgd. aardigheden spoediger verdwijnen'. De landbouwende bevolking gebruikte bij voorkeur zilveren knoopen. Een Zondagsche jas met een lange rij groote zilveren knoopen bezet was een kostbaar bezit en was meteen een middel voor den spaarzame, om een deel van zijn rijkdom-vast te leggen. Het aantal knoopen gaf vaak de mate van rijkdom of wel gesteldheid aan. Uit bovenstaande is ook de uitdrukking „hij heeft knoopen" te verklaren in de beteekenis van ,;hij heeft geld". Tegenwoordig worden knoopen letterlijk overal van gemaakt, zelfs vanmelk. Men weet, dat melk een groote hoeveelheid kaasstof of caseïne bevat. Deze caseïne weet men vooral uit de karnemelk af te zonderen en door behandeling met formaline tot galalieth te verwerken. Galalieth is een hoornachtige stof, die men gemakkelijk kan kleuren, In dun ne platen wordlt de stof gemaakt, welke dan verder tot knoopen verwerkt worden, op de zelfde manier als de knoopen uit hoorn of been worden vervaardigd. Vooral de groote mantel- knoopen worden van galalieth gemaakt, ook kammen, knoppen van wandelstokken en para- pluies enz. Zelfs pianotoetsen maakt men van galalieth, dus van melk, die haast niet van ivo ren te onderscheiden zijn. De moderne techniek weet bijna alle stoffen te benutten om er gebruiksvoorwerpen van te maken. ML EETBARE VOGELNESTJES. Onder alle dingen, die den mensch tot voed sel dienen, zijn de eetbare vogelnestjes wel de vreemdsoortigste. Alleen het denkbeeld, vogel nestjes te moeten opeten, maakt ons gewone Westerlingen het hart reeds wee. We moeten ons dan ook in gedachten naar het Chineesche rijk verplaatsen, waar op de ta fel der rijken vogelnestjes als een lekkernij worden opgediend. Zij worden uit Oost-Indië naar China uitgevoerd. Speciaal Java ia de groote leverancier. Op dit eiland aan de steile Zuidkust, vindt men de eetbare vogelnestjes. Vooral in de buurt van Xjilatjap, op het eiland Karang-Boloug. Het gebergte verheft zich hier aan de kust tot een hoogte van 180 ML boven den zeespiegel De zee beeft de kust door den aanhoudenden golfslag uitgehold, zoodat de rotsachtige kust geheel ondermijnd is. Door de golven zijn sple ten, scheuren en holen in de rota uitgeknaagd. En in die spleten en scheuren hebben kleine klit)zwaluwen duizenden en duizenden nesten vastgehecht. Deze vogeltjes hebben zeer werk zame halsklieren, waaruit een lijmachtige stof wordt afgescheiden, die de bouwstof levert voor de nestjea Deze nestjes hebben de grootte van een vuist en worden van de rotsen geplukt voordat de vogels nog tijd hebben gehad eieren te leggen. Dit plukken is een zeer gevaarlijk werk, waarbij reeds menige Javaan het leven heeft gelaten. Om de nestjes te kunnen bereiken, maakt hij gebruik van een ladder, uit leer, rotting of bamboes vervaardigd. Deze ladder wordt be vestigd aan den boom op den rand van den afgrond. En dan begint de gevaarlijke tocht De Javaan daalt langs zoo'n touwladder van den overhangenden rots naar beneden. Hoe lager hij komt, hoe meer hij heen en weer slin gert. Bij een groote slingering springt hij over op een rotspunt en klautert verder langs zwak ke bamboestellingen naar spleten en holen, waar hij met een speer de pas voltooide nestjes afsteekt en in een meegebrachte zak bergt Als hij voldoend© verzameld heeft, onder neemt hij den gevaarvollen terugtocht Maar velen komen nooit weer boven, zij vindien dert dood in de branding beneden. M. GEWAPENDE RUBBER. Rubberbedekking voor wegen is wel gepro beerd en -bleek goed to voldoen, maar het hoofdbezwaar van de zeer hooge kosten heeft gemaakt, dat tot nu toe niet anders dan zeer kleine proefstukjes in gebruik zijn. Het is gebleken, dat de rubber niet alleen bet ge luid dempt (al is dit bijzaak, daar het meeste lawaai gemaakt wordt door de motoren en de diverse toeters) maar ook de oorzaak ia van een veel lager bedrag aan onderhoud van den weg en ook het trillen van de huizen langs den weg aanzienlijk doet verminderen. Voor de voertuigbezitters is het van belang, dat rubber ook weer de wagens en hunne onderdeelen veel minder doet trillen, waardoor ze veel minder kasten aan reparaties en vernieuwingen. In Landen en Parijs bestaan sinds vele jaren op enkele drukke punten bij stations rubberpla veisels, en in Brad ford zal nu een stu k van on geveer 1200 vierkanten meter in hot drukste ge deelte van de stad met rubber geplaveid wor den. Men gebruikt er geen nieuwe plantagerub ber voor maar „reclaimed" rubber van oude banden en toch worden d© koeten nog geraamd op ongeveer 2 pond! per vierkanten yard of on geveer f 30 per vierkanten meter, iterwijl bij toepassing in *t groot een prijs van slechts elf of twaalf guldens mogelijk zou zijn, hetgeen niet ongunstig afsteekt bij de niet zoo goed© bestrating met asfall In Manchester word een belangrijke proef genomen over de een© helft van een straat met zeer druk wAgenrverkeer met gewapende n. rub ber. Hiermede wordt bedoeld rubber, versterkt met stalen staven, die beletten dat de rubber .Jtruipt". Het is nl. een zeer onaangename eigenschap van rubber om onder grooten druk, zooals een sterk verkeer dien oplevert, aan allo kanten te gaan uitzetten. Die „wapening" met stalen staven moet dit beletten, terwijl de stuk ken bovendien door stalen pinnen aan elkaar worden bevestigd. De stukken worden go- maakt in vrij groote bladen, die aan de opper vlakte zoo verdeeld zijn, dat ze gelijken op een plaveisel van klinkers; dit is gebeurd orn te zorgen, dat de paarden er beter vat op hebben. De platen worden met een soort waterdicht bi tumen op de betonnen onderlaag vastgeplakt en vormen met den ondergrond en met elkaar een goed geheel. Men verwacht dat deze met rubber bestrate helft zeer gunstig zal afsteken bij de andere helft van de straat, di© met gra niet geplaveid blijft, terwijl ook de trambaan in den ouden toestand gehandhaafd blijft. De proef gaat uit van een groote rubberfirma die hoopt, dat de kosten van deze bestrating, die viermaal zoo hoog zijn als di© mot steenen toch geen bezwaar zullen blijken, omdat de weg veel langer in goeden staat blijft. Zoo schijnt een rubberbestrating aan de Gare du Nord in Parijs reeds vijftig jaar lang dienst gedaan te hebben, terwijl die bij het station St. Pancras dateert van 1876 en die van Busten (*wee sta tions in Londen) van 1881; ook entrées van drukke hotels en vloeren op schepen en in ban ken hebben hot reeds zeer vele jaren uitgehou den zonder merkbare slijtage te vertoon en. Deze groote versterkte platen zijn op het ge bied van rubbor voor plaveisels iet9 nieuws. Een telling heeft uitgemaakt, dat er dagelijks ongeveer 9000 wagens over zullen moeten gaan, die zeker in totaal 15000 ton wegen, zoodat de proef zeer streng zal zijn en ook in andere ste den met belangstelling gevolgd zal worden. De fabrikanten beweren, dat deze bestrating be stand is tegen elk verkeer, hoe zwaar ook. en dat zelfs dé boete asch uit de stoomwagens (die in Engeland in groot aantal d'enst doen als lastauto's) geen ander nadeel zal kunnen doen, dan dat ze aan de oppervlakte een licht spoor nalaat PRACTISCHE RECEPTEN, De Parijsche dokter Gruby gaf do gekst© re cepten, die dikwijls toch zeer gunstig wekten. Zijn groote gave was het vertrouwen, dat hij aan zijn patiënten wist in te boezemen, en zijn fantasie, om hen de wonderlijkste kuren te la ten ondergaan, Hij omgaf zich met mysterie, reed in een rijtuig, dat alleen door een raampje in het dak licht ontving, en had voor wachtkar mer een kaal, wit vertrek, zonder gordijnen^ de ramen met klimop begroeid, de muren be hangen met kooien vol apen en vogels. Hij liet zijn zenuwpatiënten heele dagen be steden aan allerlei oefeningen, die zij op zijn woord nuttig achtten, en die ook nuttig werk ten. *s Avonds om elf uur, van waar ook, naar huis komen om een appel te eten en naar bed te gaan; 's morgens om 5 uur zich laten wek ken, om een stuk koek van bepaalde grootte met witte kaas te beleggen en op te eten; sa ven- en twintig stappen rechts en evenveel links doen waren gewone kleinigheden en maas een klein deel van d© daagtaak. Een patiënt, die bang was voor zelfmoord, werd scherpelijk ondervraagd: Waar woont u? Eerste verdieping. In welke windrichting? Op het Noor#n. Welke kleur van behangsel? Allerlei, rood, bruin, blauw. Juist, juist.... meneer, dat is geheel ver keerd, U moet een woning zoeken, op een vijf de verdieping, gelegen op het Zuidwesten, en alle kamers moet u laten behangen met groen, niets dan groen, maar iedere kamer van een andere nuanca De patiënt bracht drie maanden door mei trappenklimmen, huizen bekijken, behangsel uitzoeken, meubels koopen; daarna was bij be ter. Een overspannen mondain© kwam bij hem, moe van dansen, concerten, tentoonstellingen, japonnen passen. Het voorschrift luidde: U moet lederen middag t© voet naar Mé- nilmondant gaan, naar het hospitaal 1 enon. Daar vraagt u naar de verpleegster zuster X. Die zal u naar de tweed© verdieping brengen, in *n witte kamer. Daar zal zij op een stoel gaan zitten, u gaat ook zitten, en blijft zonder spra ken een uur lang tegenover haar zitten. Dan staat u op en gaat terug langs denzelfden weg en weer te voert. Toen de dame drie maanden later gezond, gesterkt, gekalmeerd was, schreef zij dat niet aan het wandelen en die rust, maar gan d© wit te kamer en de verpleegster toe De dokter moet psycholoog en humorist gm- weest zijn; hij liet een heer drie uur lang lede ren dag op een houten blok mert een schuim spaan in de hand een soepketel in 't oog hou>- den; een ander moest op een blauwen steen zit tend een bod van 32 graden nemen, een ander weer naar een bepaalden winkel gaan, een uur ver, om een bepaalde soort meloenen te koo pen. Maar naar bot schijnt, heeft h|J er reien ge- nezen! CHINEESCHE EIEREN. De heele wereld kent en eert China om zijn rijst en om zijn ithee; aangename voorstellingen van dit sprookjesachtige land worden in ons opgewekt, wanneer wij producten van Chinra- sch kunst voor ons zien. Alleen als wij aan opium denken, gruwen wij van dat zelfde Chi na. De meeste menschen weten er weinig van ai, dat oen door de geheele wereld hooggeschat product nergens in zulke massa's wordt gepro duceerd als in China: dat zijn eieren. Inderdaad is de teelt van gevleugeld gedierte een der meest verbreide en gewichtige onder-

Schager Courant | 1923 | | pagina 6