Marktberichtesk Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. UIT BUBLAOT, Volgens de „Iswestia' zijn te Moskou gedurende de revolutie en den burgeroorlog ongeveer 13.000 hui zen geheel onbewoonbaar geworden. De voornaam ste oorzaak is gelegen in de verwaarloozing der wo- ningen, waarvan dikwijls het houtwerk werd afge slagen, o mtot brandstof te dienen. De gemeentelijke autoriteiten overwegen thans een reconstructie en bepleiten een hulpverleenen aan particuliere ondernemingen voor huizenbouw» DE ENGELSCHE FASCIST. De Engelsche fascistenpartij is thans georgani seerd. Als kenteekenen zullen de leden een zwarten knoop dragen, gedekt door een witte F. Zij hebben een circulaire verspreid, waarin zij hun beweging aankondigen al» oen patriottische actie ter beschor- mipg van koning en rijk, en waarin zij1 er op wij zen, dat zij' den strijd niet willen voeren door terro risme van eenigon aard, noch door frasen of geheim gedoe, doch alleen langs den weg van overtuiging. DE BUITEN LAN DSC HE LEENING VOOR DUITSCH LAND. Uit Berlijn, 19 November, In de rede, die de rijkskanselier gisteren in de zitting van bet centrale comité der Duitsche volkspartij heeft gehouden, heeft hij gezinspeeld op do belangrijke buitenland<- eche credieten, die tor beschikking van Duitschland zouden worden gesteld. Hieromtrent verneemt het Berliner Tageblatt nog volgende bijzonderheden: Tusschen de betrokken Duitsche autoriteiten een Amerikaansch-Engelsch consortium worden sinds enkelen tijd onderhandelingen gevoerd over het verleenen van een geld- en Jevensmiddelencre- diet. Alleen voor het geldcrediet komt bet bedrag op 1 milliard dollar. De kansen op het sluitenvan een dergelijke overeenkomst schijnen niet ongunstig te zijn. De buiten landscho financier» edschen echter in de eerste plaats de stabilisatie van de Duitsche binnonlandsche politieke toestanden en voorts dat noch door de rechterzijde, noch door de linkerzijde avontuurlijke experimenten zouden worden onder nomen. Het is natuurlijk niet mogelijk, da tvoor een der- gelijko leening twee of drie bekende grootegrondbó- zitters borg staan. Men heeft er daarom aan ge dacht, de vereeniging van grondbezitters te bewegen zulks te doen. Enkele bekende grondbezitters, zoo- als de prinsen Ysenburg, Hohenlohe, Hatzfeld wor den echter toch persoonlijk genoemd. Het bedrag van het crediet zou overigons worden bepaald door de rijksministers van voedselvoorziening en andere of- ficieele autoriteiten te schatten behoeften aan vleesch en kolen gedurende do eerstkomende maan den. BERLIJN. Uit een statistiek, die dezer dagen gepubliceerd is, blijkt dat Groot Barlün 8 steden en 59 gemeen- ten omvat. Het grondgebied van de stad is onge- 880 vierk. K.M. groot. Het aantal inwoners be draagt ongeveer '4 millioen of een tiende gedeelte van heel Pruisen.Berlijn telt ongeler 40.000 zui- gelingen beneden het jaar, verder 190.000 kinderen van 1/tót 6 tjtear, 500.000 kinderen van 6 tot 14 jaar, 2.9 millioen inwoners zijn van 14 tot 65 jaar oud en 180.000 personen zijn ouder dan 65 jaar.. 54.7 pet. der bevolking behoort tot het vrouwelijk ge slacht. In 1918 waren er te Berlijn 1.151.177 woningen. 70 pet. dezer woningen bostonden uit ten hoogste 2 kamers en keuken. Berlijn heeft 113 stations voor het reizigersverkeer en 56 goederenstations. In 1922 vervoerde de gemeentetram 524 millioón personen, do tunnelsnoor 331 millioen, de omnibus sen 33 millioen en ae stadspoor 700 millioen per sonen. Er zijn te Berlijn 6.600 straten, die samen 2.500 K.M. lang zijn. Berlijn telt 163 instituten voor hooger onder? wijs met 82.000 leerlingen, 27 scholen voor middel baar onderwijs met 12.000 leerlingen, 597 ge meentescholen met 345.000 leerlingen en 56 bijzon dere scholen voor zieken en achterlijke kinderen met 9.000 leerlingen. Voorts bezit Berlijn 28 open bare bibliotheken, 12 leeszalen, 6 leeszalen voor kinderen. De ziekenhuizen beschikten in 1922 over 40.800 boddon. De stad verpleegt 10.000 weeskin deren en 9-000 verwanrlnosde kinderen. HET ELWELL-MY STER IEL Dit is wel zeer beslist de tijd van het defectief - verhaal en de misdadigersfilm in het werkelijke le ven. Zoo lezen wij in een New-York«ch telegram aan een der Londensche bladen het volgende: De geheimzinnige moordzaak, die in 1920 te New- York zoozeer de aandacht trok, nl. de moord aldaar van den rijken renpaard-eigenaar James Elwell, welk mysterie de justitie tevergeefs getracht had te doorgronden, komt thans weer in de Amerikoansche bladen ter sprake, die er heele kolommen op hun voorpagina aan wijden. Deze herleefde belangstelling staat in verband met een nieuw-ontdekte aanwijzing in do 'moorzaak, die men dankt aan een Poolschen handschrift-psychiater, die beweert, bijzondere psy chische krachten te bezitten. Deze man heet Raphel Shermann. Een dag of wat geleden was de commis saris van politie Richard Enright er getuige van, dat aan Shermann bet handschrift van bekende (doch dezen niet genoemde) personen werd voorge legd en dat hij met groot succes daaruit het karakter afleidde va# de betrokken (veelal reeds lang over leden) schrijvers. Enright liet nu Shermann komen en legde henn brieven voor van den vermoorde. Onmiddellijk „las" Shermann daaruit hoe de moord gepleegd was, en vorder vertelde hij bijzonderheden, die% konden wor den nagegaan, en die klopten met de*werkelijkheid Ook vertelde Shermann dat Elwell met tal van vrouwen in betrekking had gestaan. Een aantal brie ven onder Elwell's correspondentie wees dat ook uit, en deze voor het meerendeel slechts met voor naam of enkele letters onderteekendo brieven werden nu aan den psycho-scryptoloog voorgelegd. Daaronder was een belangrijk briefje, geteekend door „Marjorie",, welke persoon naar de politie aanneemt T-'lwaII op den ochtend van den moord had bezocht Nadat ShormAnn den brief nauwkeu rig had bekeken, vroeg hij aan den commissaris van politie: „En heeft u deze vrouw nooit kunnen vin den?" „Neon," „Dat is geen wonder", lachte Shermann, „want een man heeft dezen brief geschreven." En de New-Yorkache politie ie nu maar weer op zoek gegaan naar een mogelijken mannelijken be zoeker van Elwell op den dog van den moord» De New-Yorksche bladen staag naar wij reeds schreven vol van de zaak en voor den heer Sher mann lijkt dit ons geen slechte reclame. DE TOESTAND IN DUSSELDORFF. Do stad Dusseldorf geeft op het oogenblik een tra gisch beeld van de tijdsomstandigheden. Et la nau welijks meer een straat, die niet de sporen draagt der onlusten. In do buitenwijken zijn alle winkels dichtgetimmerd. •Gedurende de vorige week hadden eiken avond onlusten plaats, en er zijn voldoende aanwijzingen, dat deze onlusten piet alleen voortkwamen uit de duurte en haar gew>lgen, maar door dat de commu nisten hierin de hand hadden. Er zijn b.v. winkels geplunderd,die met honger en koude niets uit staande hebben, als porceleinwinkels enz. In de on lusten zat een zeker systeem; zij braken op verschil lende plaatsen tegelijk uit, zoodat de politie voort durend beziggehouden werd en niet in staat was ze spoedig te onderdrukken. Sinds do bezetting is de politie slechts 400 man sterk, hetgeen veel te weinig is voor een stad van bijna een half millioen inwo ners. Het gevolg was. dat in de industrieele voorste den ala Oberbilk, waar de bevolking in meerderheid communistische gezind is, de menigte de macht had en deed wat zij wilde. Tot gisteren, toen de Franscne militairen aan dezen toestand een einde maakten. Bij verschillende communisten hadden huiszoe kingen plaats en groots Hoeveelheden wapens en mu nitie werden in beslag genomen. Veetien communis ten werden gearresteerd. EEN SCHEEPSRAMP. Uit Hamburg, 19 Nov. De Amerikaansche vier- mastschoener „Graoe" is in den mond van de Elbe gezonken. Gemeld wordt, dat slechts twee leden der bemanning werden gered. HET GEZONDSTE JAAR. De medische medewerker van de „Times" schrijft, dat tenzij December buitengewoon ongezond zal blij ken te zijn, dit jaar bet gezondste jaar in de geschie denis van Engeland zal worden. Het sterftecijfer is geen enkele week gedurende het heele jaar boven het gematigde cijfer van 13.5 per 1000 gestegen. Het gemiddeld.© voor het heele jaar was 10.8. Er zijn dit jaar geen ernstige epidemieën geweest van injluen za, mazelen, roodvonk of diphterie. Ook de kinder sterfte was zeer laag. EEN ENGELSCHE KREDIET AAN DUITSCHLAND Uit Londen, 20 November. Behouden» eenige de tails, die nog te Berlijn moeten worden geregeld is men het eens geworden in zake een Engelsch bank- crediet voor den aankoop van steenkool voor de Duitsche spoorwegen, nadat hierovecr langdurige on derhandelingen waren gevoerd. Ofschoon het nominaal bedrag van het crediet drie millioen pond bedraagt, zullen voor bet oogenblik slechts zevenhonderdvijftigduizend pond beschikbaar worden gesteld en de vijf voornaamste banken van Duitschland hebben zich borg gesteld» Later wan neer de «mstandigheden bevredigend1 zijn ia bet mogelijk dat het crediet tot het bedrag van drie mil lioen pond wordt opgevoerd maar op geeni enkel tijdstip zal het crediet, dat uitstaat, grooter mogen zijn dan zevenhonderdduizend pond. HET ONGELUK IN HET NATIONAAL THEATER TE MILAAN. Uit Milaan, 19 Nov. Omtrent het ongeluk in het nieuwe Nationale Theater, wordt nader gemeld, dat er vijf dooden te betreuren zijn. Het ongeval heeft zich al» volgt toegedragen: Studenten hadden een bezoek gebracht aan het Nationale Theater om een studie te maken van den koepel, die van een speciale constructie ia. Door den leider van het groepje werd een lezing gehouden op oen stellage, een aantal meters boven den grond, Op een gegeven oogenblik waren hierop te veel stu denten en voordat de lezing een aanvang kon ne men, stortte zij in. De studenten vielen op een aan tal arbeiders, die onder de stellage aan het werk waren. Drie studenten en twee arbeiders werden ge dood. Een vijftiental studenten werd min of paeer ernstig gewond. UIT HET ROERGEBIED. Uit Dusseldorp, 19 November. Alle spoorwegen in het Roergebied zullen morgen weer in bedrijf wor den gesteld. Ook de lijnen, die tot nu toe nog door de Duitsche spoorwegen werden beheerd, zullen mor gen door de FranschBelgische regie in beheer wor den genomen. AARDSCHOKKEN IN SPANJE. Uit Madrid, 20 Nov. Omtrent aardschokken in Spanje wordt gemeld, dat deze op sommige plaatsen wel 9 seconden duurden. Het centrum van. de Pyre- neên vormde het middelpunt van de schokken. Volgens een bericht uit Viella stortte aldaar het dak van een stal, waar kinderen aan het spelen wa ren, in. Vier vah de kleinen werden gedood. Voorts ^ezweken de muren van talrijke huizen. Te Huesca begonnen de klokken van de kathedraal an zelf te luiden. De schok werd ook waargenomen te Leriga en Saragossa. Dit is de derde keer binnen ze» maanden dat er aan den Zuidkant van 'de Pyreneeën aardschokken zijn waargenomen. Eer»t went is den breed» aangetoond, met welke groote zorg en piëteit de kerk van Rome had ge waakt voor den Bijbel. Vanaf de 4e eeuw kon Pater van Gijlswijk in de kerkgeschiedenis terug gaan en aflntoonen, hoe het steeds de kerk van Rome was geweest, die den Bijbel had bewaakt. De Kerk van Rome had aan den bijbel nooit iets toegevoegd, nooit iets afgedaan, ongeschonden en waar was de bijbel door de kerk van Rome bewaard. En toch, zeide dfc spreker, had deze Kerk van Rome alle gelegenheid gehad den Bijbel te veranderen, maar zij had den Bijbel ongeschonden bewaard als Gods Woord. De spreker noemde al wat in den Bijbel stond waar, al de feiten waren historisch, wat ook was te bewijzen. Spreker noemde den Bijbel dlan ook eon historisch boek. Het was echter geen wetenschap pelijk boek, eenvoudig en in de lijst van zijn tijdi als deze bijbelverhalen waren geschreven. Tegen we tenschappelijke aanvallen was ook de Bijbel op deze wijze beveiligd. Maar hoe hoog of de Bijbel bij de kerk van Rome dan ook stond, men kon daarin toch niet zien de eenige kenbron van Goddelijke openbaring, de éénige weg om zalig te worden. Aan de hand van tal van aanhalingen van teksten uit den Statenbijbel, trachtte de spreker te bewijzen dat de Bijbel niet kon zijn de eenige kenbron van Goddelijke Openbaring, ook omdat daarin verschillende leerstukken niet voor kwamen. Dat de Bijbel Gods Woord was, werd met geen enkel woord in den Bijbel aangegeven; over doop enz. las men in den Bijbel óf niets óf met onze doop tegenstrijdige uitspraken. De Kerk van Rome er kende den Bijbel dan ook niet als de eenige ken bron van Goddelijke Openbaring, maar had daar naast: de Goddelijke overleveringen, de Goddelijke waarheden door de Apostelen gepredikt. En deze overleveringen en waarheden zweefden maar niet los rondom, maar waren wel degelijk in boeken en schrifturen opgeteekend. De spreker gaf ook nog antwoord op de vraag: mo gen de katholieken den Bijbel lezen. Er werd op gewezen, dat gedurende een tweetal eeuwen er een verbod van de Kerk van Rome was geweest, om den Bijbel te lezen; dat was als een noodmaatregel uit gevaardigd in de Hervormingseeuw, toen het vrije onderzoek van den Bijbel lot uiting kwam. Die maat regel had twee eeuwen geduurd, maar was voor twee eeuwen geleden ook opgeheven. In een drietal stel lingen gaf de spreker aan hoe de Kerk van Rome tegenover het Bijbellezen stond en daaruit kwam naar voren dat dit niet direct noodzakelijk, soms ongewenscht was. Het vrije bijbelonderzoek stond de Kerk van Rome niet toe, ofschoon de katholieken te genwoordig werden aangespoord den Bijbel te lezen. In zijn slotwoord wekte de spreker alle aanwezigen op vooral den Bijbel te lezen, al was het dan ook in een volkomen vrij onderzoek, zeker als hij er van is dat dan de leer van de Kerk van Rome de ware zal biyken te zijn. Het was wederom in een hoogstaande en vloeiend uitgesproken' rede dat Pater van Gijlswijk zijn ideeën kenbaar maakte. Volgende weeki Dingdag apreekt Pater F. Otten over de Roomsche gebruiken, een conferentie die ons niet- Katholieken warm werd aanbevolen, omdat veel van wat ons nu vreemd is, dan zal worden uitgelegd. NOORD ERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 20 Nóv. 1923. BI. aardappelen f8.50. Eigen heimers f 7.40. Grove uien f 8.50 a 10.30. Drielingen f 10.2 0a 11. Nep f 11.30 a 12.30. Peen f3.30 a f 4.20. Roode koof f 1 a 2.80. Gele kool f 1 a 2.30. Witte kool f 0.30 a 0.70. Deensche witte f 0.80 a 1.60. alles per 100 Kg. Bloemkool f 6.10 a 11.60, 2e soort f 2.80 per 100 stuks. Aanvoer op 19 Nov.200 Kg. uien, 26050 Kg. peen, 49950 Kg. roode kool, 21400 Kg. gele kool, 70100 Kg. witte kool, 12450 Kg. Deensone witte, 700 Kg. rar pen, 1027 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. 20 Nov. 1923. Bloemkool, Ie soort f2.70 a 10.60, 2o soort f0.80 a 1, per 100 stuks. Wortelen f 3.60 a 4.70. Roode koof. Ie soort f2 a 2.80. 2e soort f 0.50 a 1.60. Gele kool, le soort f 2 a 2.80. 2e soort f0.80 a 1.90. Witte kool, le soort f0.40 a 0.90. Deensche witte kool f 1.10 a 1.40. Uien f8 a f 10.60. Drielingen f8 a 9.80. Nep f 12.60. Rammenas f3.20. Blauwe aardappelen f7.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 7172 stuks bloemkool, 7125 Kg. worte len, 51500 Kg. roode kool. 60200 Kg. gele kool, 101500 Kg. witte kool, 8500 Kg. tóen, 300 Kg. ram menas, 400 Kg. aardappelen. WARMENTTUIZEN. 20 November 1923. Deensche witte kool f 1.20 a 1.50. Witte kool f 0.55 a 0.70. 2e soort f 0.45 a 0.55. Gele kool f 1.80 a 2.20. Roode kool f 1.50 a 2.90. 2e soort f 0.60 a 1.50. Uien f8.60 a 9.70. Peen f8.10 a 3.80. Aanvoer: 1780 Kg. Deensche witte kool, 61700 Kg. kool, 3600 Kg. gele kool, 36900 Kg. roode kool, 885 Kg. uien. 2200 Kg. peen. PURMEREND, 20 November 1923. Op do heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 stapels fabriekskaas f52.50 per 50 Kg., met rpksmerk f 55.5016 st. boeronkaas f 51 per 50 Kg., met rijksmerk f54, 1 st. commissie fabriekskaas met rijksmerk f25; 1 st. Goudsche kaas met rijksmerk f53, 727 Kg. boter f2.352.45 per Kg., 580 runderen w.o. 420 vette Ï0.901.20 per Kg., 152 melk- en geldekoeien f175*—400, handel stug; 8 stieren; 6 paarden f 100200; 22 vette kalveren f 1.401.60, nand. matig; 113 nuoht. kalve ren yr.o. voor de slaoht f 1040, voor de fok f 16-^ 32, handel matig; 615 yette varkens voor de zouterij f 0.72—0.76, voor de slaoht f0.740.80, handel vlug: 18 magere varkens f 20-40, handel matig; 227 biggen f 1422; 948 schapen f2552, handel matig; 82 Dokken; 150 ganzfen f810, 25 zwanen fll13; kipeieren f 1315; 200 zak appélen f3 tot 4, 100 zak peren f45 per zak. ROME EN DE BIJBEL. Dinsdagavond werd de tweede conferentie gehou den voor niet-Katholieken in de R.-K. kerk alhier. De belangstelling was weer zeer groot Ditmaal behandelde Pater M. Gijlswijk het onder werp: Rome en de Bijbel. LEVENSMIDDELEN EN GOEDEREN NAAR DUITSCHLAND. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kiuis is voornemens zoo spoedig mogelijk treinen met levensmiddelen en goederen naar Duitschland te zenden. Voor dit doel heeft het Nederlandsche Roode Kruis een afzonderlijke commissie benoemd, met den heer D. T. Ruijs, directeur der Rott Lloyd: te Rotterdam, gedelegeerde van het Hoofdbestuur, als voorzitter en den heer S. J. Chabot als secretaris, Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van het Roode Kruis, Princessegracht 27, den Haag, De eerste trein, welke naar Berlijn gedirigeerd zal worden, zal zoo spoedig mogelijk afgezonden worden en mitsdien vraagt genoemd Hoofdbestuur bij deze aan alle comité'9, vereenigingen enz., welke goede ren in natura inzamelen en' naar Duitschland willen verzenden, zich met bovengenoemde commissie in verbinding te stellen. Desgewenscht kunnen reeds dadelijk goederen naar de loods Sumatra der Rot- terdamsche Lloyd, Lloydkade, Rotterdam, worden verzonden» Voor grootere zendingen, welk eeen of meer wa gonladingen beslaan, kan met de commissie eerst overleg gepleegd worden. Het is voorloopig nog niet mogelijk zgn. „Liebes gab§npaketten" met deze treinen te vervoeren. Geldzendingen worden op de gewone wijze bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27. den Haag, ingewacht ANNA PAULOWNA. Maandagavond vergaderde de voetbalvereeniging „Excelsior" in de zaal van den heer C. Slikker, De voorzitter, de heer C. van Oorschot, sprak in zijn openingswoord er zijn leedwezen over uit, <tat de belangstelling niet grooter was. De notulen, door den secretaris gelezen, werden na oen enkele opmerking goedgekeurd, met dank voor de goede weergave. Van den voorzitter is een schrijven ingekomen, waarin bij bericht dat hij tot zijn leedwezen zich ver plicht heeft gezien, als lid en voorzitter te bedanken» Aan de orde is thans de verkiezing van een nieu wen voorzitter. De eerste stemming hoeft tot resul taat, dat de heer P. Bakker gekozen wordt met 8 stemmen van de 15, terwijl de heer P. Crum 4, de heer D. van der Goes 3 stemmen had. De hoer Bak ker heeft echter overwegende bezwaren om do func tie op zich te nemen, waarop de heer P. J. Crum bij acclamatie tot voorzitter gekozen wordt. De heer Crum neemt zijn benoeming aan en hoopt, dat alle loden hun medewerking zullen verleenen om hem zijn taak als voorzitter zooveel mogelijk te verlich ten, een wensch die zeer zeker niet overbodig is. De voorzitter meent te moeten protesteeren tegen de veronderstelling, door sommige leden geuit, als zou hij na zijn aftreden Ud worden van de Roomsch- Kath. voetbalvereeniging „Concordia", Hy meent, dat zijn standpunt tegover oen Roomsch-Katholieke voetbalclub aan de leden toch genoegzaam bekend kan zijn en verklaart, dat hij er zelfs niet aan ge dacht heeft om over te loopen. Dat de vergadering ook van die meening is, be wijst wel het feit, dat de voorzitter hierop, onder hartelijk applaus, tot eerelid wordt benoemd, De voorzitter dankt de vergadering voor de waardee ring, welke hem op deze wijze wordt betoond, en verklaart, dat hij do do©r hom, met behulp van eeni ge andoren opgerichte voetbalvereeniging, waarvan hij sedert de oprichting de leiding heeft gehad, zoo veel mogelijk zal steunen. Voorts feliciteert hij den heer Crum mot zijne benoeming en hoopt, dat het hem zal mogen gelukken den bloei der vereeniging die hier In den korten tijd van haar bestaan zoo uit nemend mocht gedijen, nog te verhoogen. Hierna rondvraag en sluiting. WINKEL. i Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie dezer ge meente is benoemd de heer J. van Zoonen te Oude Niedorp. BEZUINIGING. De centrale commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft een open brief gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Zij schrijft daarin, dat onlangs haar aandacht er op gevestigd werd, dat bh' de behandeling van de hoofdstukken <L staatebcgrooting door de Kamer na do algemeel beschouwingen vrijwel alle besohikbare tijd. bruikt worat voor de behandeling v<ui vraagstuk ken, die met de betrokken, af deeling van het "staak bestuur samenhangen, en voor het uiten van ala* meene en speciale wenschen. Zelden of nooit mi de afzonderlijke posten van uitgaaf aan financieï kritiek onderworpen. Werd po6t na post van d» begrootingshoofdstukken nauwgezet ocoordeeltf dan ^zou in tal van gevallen blijken, dat op uitgaven en de daarvoor gestelde ramingen nc, wel kon worden bezuinigd on dat verschillende ti mingposten uitsluitend terugkeeren, omdat zij vorige jaren op de bogróoting voorkwamen; uit ee soort ambtelijke sleur dus. Nu het in dezen tijd meer dan ooit fioodig is 4 uitgaven zooveel" mogelijk in te krimpen, zou hg naar het oordeel der commissie zeker zaak zijn, een nauwkeurig financiee^ toezicht op de versch lende posten der begrooting meer aandacht te wh'den. Voorlichting dienaangaande zou onder meer vonden kunnen worden in wat de bezuiniging»# jmissie-Rink in haar tot dusver verschenen d •verslagen aan feiten en gegevens heeft verzanu terwijl zoo noodig óp anaore wijze van deskund voorlichting gebruik zou kunnen worden gemaa In dit verband wordt ook verwezen naar beso| wingen van den heer Koster over Hoofdstuk II III der Staatsbegrooting, opgenomen in het vember-nummer van het tijdschrift der Maat schappij. De commissie legt de vraag, of in de wjjzo t behandeling van de begrooting door de Kamer g< verbetering zou kunnen worden gebraoht, waarde de financieole- controle van de volksvertegenwoor* ging beter tot haar recht komt, thansnog oe met nadruk aan de Kamer voor, overtuigd als is, datt ook de Kamer van de noodzakelijkheid 1 bezuiniging op de staatsuitgaven ten volle dew drongen is en gaarne zal medewerken om deze zuiniging door te voeren. 1 Een nauwkeurig kritisch toezicht op 'de vorseÜ lende uitgaafposten in de begrootingshoofdstukk behoort, aldus besloot de commissie haar brief, toi ook geheel tot de historische taak van "de volkni tegenwoordiging, die er steeds nauwlettend op heoft opht te sïaan, niet alleen dat do regeaÉ niet meer en niet hoogere jjitgaven dopt dan stril noodig zijn, maar dat oök de begrooting onder 1 verschillende posten niet meer wordt uitgetroÜi dan werkelijk vereischt is. MARINE-COMMANDO IN ZEELAND. Uit 'e Gravenhage, 20 Növ. De heer Dl nuys, lid dér Tweede Kamer, heeft de vol vragen aan den minister van Marine gesteld: I. Is het juist, dat de minister van Marim zeer thans aemissionnair, op dit oogenblik kri de liquidatie doorzet van net oommandement] land, ondanks de onverdeelde afkeuring daa door de marine ter plaatse en "het feit, dat <k door wordt voóruitgeloopen op eventueele reorgi batieplannen van zijn opvolger? II. Zoo ja, is do Minister dan niet bereid, t.e.01 wogen, of, in verband mot de internationale veri dingen, het niet gewenscht ware, alvorens land besluit zijn marine van den Schelden^ terug te'trekken en de Jiauidatie van den onden dienst en van den torpeaodienst te Vlissingen'i dor te voltrekken, het oórdoel van de Staten-Gs raai over de Nota van Wijziging der Marinebegn ting voor het dienstjaar 1924 af te wachton? TTT. Wil do Minister inlichting verstrek!» waarom overbrenging van den onderzeedienst n Vlissingen naar Den Helder in het financieel) lang van het Rijk zal binken te zijn en een raai geven, na hoeveel tijd de thans aan de over» ging verbonden kosten zullen zijn goedgemaakt IV. Is de Minister niet van meening. dat dea breiding van de onderreëvloot in Ned.-Indiö 1' oerstvolgende jaren meer opléfding van pel voor dien tak van dienst in Nederland zal e hetgeen bezwaarlijk schijnt te kunnen samei met de opheffing van het sta,tion voor onder"' ten te Vlissingen? V. Heeft de Minister overwogen, dat, bij brenging van den onderzeedienst van VIh naar Den Helder, de belangen van het gehuwdêi rinepersoneel, dat, bij den heerschenden wq nood, door deze massale overplaatsing in zijn rinsleven bedreigd wordt, ernstig zullen wordeni schaad? DE TERUGKEER VAN DEN EX-KEIZER TOEGESTAAN. Uit Parijs, 20 Nov. Hedenochtend werd ofi bevestigd, dat de Duitsche regeering op 18 Nov< J.l. op den Quai d'Orsay een mededeeling betrel den ex-kroonprins heeft laten overhandigen. I wordt er aan herinnerd, dat de ex-kroonprins «1 erlgenaam van de Duitsche kroon, krachten 1 acte, 17 November 1918 gepasseerd, zonder eenif behoud van alle rechten op den Duitschen heeft afgezien, zoowel wat Pruisen als wat het sche Rijk betreft. Deze verklaring is onafhaa van die welke de ex-keizer van zijn kant heelt gelegd» In dezelfde mededeeling wordt er op gewezen, de Duitsche regeering den terugkeer van den keizer niet «ou toestaan. Trouwens laatstgenod heeft geenerlei verzoek in dezen geest gedaaa DB TYPHUS TE EDAM. Uit Edam, 2 Nov. Het aantal typhusgevallen zich uitgebreid tot IS. Er zijn thans nog enkele verdachte gevallen. DE CRISIS Omtrent de richting, waarin dr. Kooien een o| sing der criais zoekt, doen, aldus de Maasbon genstrijdige geruchten de ronde. Hot „Alg. Haa blad" verneemt bijv. „van doorgaans goed Inge» zijden", dat de formateur heeft getracht, de i rechtsche groepen weer tot elkander te brengen de „Telegraaf" echter lezen we, dat „mr. Kooien I en daar personen schijnt te polsen over de iijkhoid der vorming van een eitra-parlemo Kabinet, dat dan als voornaamste taak zal do oplossing van het bezuinigingsvraagstuk. Voor zoover onze inlichtingen gaan, is de itn mededeeling dichter bij de waarheid dan dè 0 Waarschijnlijk houdt helaas, voegen wij er», do opdraoht aan mr. Kooien mot in de von» te beproeven van eon reohteoh Kabinet» blijft intuaschen moeilijk, dienaangaande V&l gegevens te verkrijgen. Hetgeen genoegz uit do tegenstrijdige berichten in de vriizi: Wij meenen to mog'on mededoelon, dat 110 notsformateur, mr. ar. D. A. P. N. Kooien, hij de opdracht der Koningrin in overwcgT genomen, begonnen is een grondslag te Z-- - waarop de vorming van een rechtsch kabuie gelijk zou wezen. Zijn wij wel ingelicht, aa hij heden nog niet tot het inzicht gekomen, dM dorgelijk kabinet geheel en al onmogelijk ia Het Hdbld. kan dit bericht nog aanvullen m*( mededeeling, dat de Kabinetsformateur, in v D. A. P. N. Kooien, Donderdag heeft geepjj met den voorzitter der Roomsch Katholieke der Tweede Kamer, ingr. dr. Nolens, v rij aft dien der anti-revolutionnaire fractie, m* - 'd Rutgers, en Zaterdag met dien der ChnsteMJK. torische fractie,, dr. JSchokking. olge tingen tót alleszins betrouwbare bron isu Kooien het stadium van het zoeken naar ee 'a olm* -pnrvr rl« vorminc van een nieuw recnu» slag voor de vorming van een nieuw recnw m binet nog niet voo bij. Op zijn bespreking© n jft leiders der rechtse 10 fracties zul Jon n^egjjj volgen vergaderin in dezer fracties, «A lijk. Eerst daarna zal kunnen blijken, or j, ZLtii„ i. v,;fr,aw<rcr»nnt, van den beer j» rechtsch Kabinet, uitgangspunt van den ien, al of niet mogelijk is. Bt op

Schager Courant | 1923 | | pagina 6