Alittttilit- Lniiiivllil illïlHl NitllS- VERDELG de Malariamuggen in de Wintermaanden. A. Dam&Co.,Scharloo,Alkmaar De Verkiezingen ie Engeland. Zaterdag 24 November 1923. 66ste Jaargang. No. 7339. Uitgevers t N.V, v.h. Tlüi'lKAN UoSchagen EERSTE BLAD, Binnenlandscb Nieuws a. mooie LEEREN JAS SPAANDER Co., SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. I POSPREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 rogels f 1.10. iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit vier bladen. ziektegevallen door het eten van kaas. Te Arnhem komen verschillende ziektegevallen voor welke door medici worden geacht te zijn een gevolg j van het eten van kaas, bereid van melk van aan i mond- en klauwzeer lijdend vee, Voor zoover men heeft kunnen nagaan, deden de ziekteverschijnselen zich slechts voor na het gebruik van kaas, die bij denzelfden winkelier gekocht was. De keurings dienst stelt een onderzoek in. De verschijnselen van de ziekte komen bij alle patiënten overeen. Vooral hevige brakingen doen zich voor. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. De zieken herstellen spoedig. De directeur van den keu ringsdienst, dr. W. F. Hesselink, gelooft niet dat er aanleiding bestaat om in het algemeen te waarschu wen tegen het gebruik van kaas. Hij vermoedt nl. dat men bier alleen te doen heeft met kaas, die ver vaardigd is uit melk, afkomstig van aan mond- en klauwzeer lijdende beesten. In verschillende partij en, afkomstig uit Holland, moet zich zulke kaas be vonden hebben., maar zij zijn niet te onderscheiden van de goede kazen. De directeur meent, dat men hier te doen heeft met een scheikundig verschijnsel van het vocht dat zich in blaasjes op do uiers van de dieren bevindt, die aan mond>- en klauwzeer lij den, en dat dat vocht in de melk is gekomen. Ook in andere plaatsen zijn soortgelijke ziektegevallen reeds geconstateerd. Verleden jaar heeft men naar aanleiding daarvan in het Centraal Labatorium te Utrecht reeds een uitvoerig onderzoek ingesteld, doch een afdoend resultaat werd niet verkregen. spionage en landverraad. In een café te 's-Hertogenbosch heeft de recherche gewogen, gerechercheerd en geobserveerd om einde lijk het net dicht te slaan. Niet alle sperwers zullen! er in zitten, Maar het was hoog tijd, dat gehandeld] werd, want de hoofdpersoon begon lont te ruiken. j Een sergeant-majoor, wien in den afgeloopen zo- mer gevraagd werd om „er iets bij te verdienen en I stukken te verkoopen", bleek trouw aan zijn land en vlag. Door hem kwam de Kon. marechaussee, die in deze aangelegenheid zulk uitnemend recherche-werk 1 heeft verricht, het spionnage-complot op het spoor. Van de betrokken onderofficieren stonden eenigen bekend als zeer correct en zeer betrouwbaar.. Verschillende waardevolle stukken zijn de spionnen> organisatie in handen gevallen, maar ook menige, welke gefingeerd waren. doodgevallen. Te Vierhoef bij Budweis is bij een vliegvertooning de parachutespringer Jezek van een hoogte van 600 M. naar beneden gestort, doordat het toestel zich niet ontplooide. Jezek werd met verbrijzelde lede maten dood opgenomen. Een talrijke menigte sloeg stom, van ontzetting het ongeluk gade. De vertoo ning werd onmiddellijk gestaakt. biljarten koopman—slikker. Onder leiding van het Bestuur der Biljart-ver- eeniging „Hollands Noorderkwartier", zullen do heeren Koopman van Zaandam en Slikker van Anna Paulowna, in café J. Peetoom te Schagon op j Dinsdagavond 27 Nov. a.s. elkander ontmoeten. 1 De heer Slikker is de sterkste speler van Holl. Noorderkwartier en wn vertrouwen, dat zee vele leden en biljartlief hebbers zullen aanwezig zijn, om den matador uit hunne# omgeving, al is 't dan ook voor de eerste keer, in 't strijdperk te zien treden tegen een der sterkste klein biljartspelers in Nederland, die bovendien steeds de bewondering wekte in de biljartwereld door nzijn zeldzame fan tasiespel. st. pancras. Donderdag 22 November werd de tooneelwed strijd, uitgeschreven door de afdeeling St. Pancras VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN isn PANTOFFELS. zers toesprak en in gezellig samenzijn bewerkte om j de conservatieven te stemmen. Een vriend van mij rook toen al: Kamerontbin ding, De meesten lachten Sir William uit. Maar nu zien velen in hom een grootor politiek orakel, dan hij zelf wel wil. Enfin, Mra Davidson, de dochter van Sir Willough- by Dickinson, den in Holland ook zeer bekenden strijder van „Vrede door de Kerk", heeft veol succes gehad. Wanneer Colonel Fremantle dan ook herkozen mocht worden, zal hij dat aan de stemmen der vrou wen te danken hebben. Trouwens de vrouwenstemmen zullen ditmaal van i veel invloed zijn. Bij vorige vrkiezingen bleven 30 pet. kiezers thuis. Men vermoedt dat hier het vorig jaar heel veel vrouwen onder waren. Ondanks het z.g.n. „can vassen" door dames en vrouwen. Ik zal niet de ver rader spelen tegenover de vele vrouwtjes in mijn ge hucht, die niet gestemd hebben. Ik zal ze wel aanzetten haar stem ditmaal uit te brengen, maar ik zal ze niet verraden. Do agent van den heer Davidson, is weer druk in de woor. Hij en zijn vrouw mogen niet stemmen, want hij is oen betaald verkiezingsagent. De agent is een boer, die pacht van. Lord Vorulam. V om lam is de naam van SU Albans in den Romeinschen tijd. De agent is een rtfwager van onzen bottelier. Het is een zeer populaire baas, die hard werkt. Mr. Davidson zal er wel komen, doch voor Colonel Fremantle vrees ik. Al woon ik in het district van Davidson, zoo loop ik, de achterdeur uitgaande, in het district Hitchin, het district van den ook in Hol land bekenden Lord Robert Cecil. De oudste broe- Lord Robert heeft afscheid van zijn kiezers ge nomen en heeft zich aan de zijde van Mr. Baldwin geschaard. Hij heeft de quaeetio van protectie aangeroerd cp een wijze, die hem typeert als een voorstander van maatregelen door Baldwin in het belang van Groot- Briiannië te nemen. Indien Lord Robert candidaat ware en op het gesprokene aangevallen zou wor den, ware zijn positie niet benijdenswaard Nu sloeg oa.. zijn betoog, dat de Eerste Minister do han den vrij moest hebben om fiscale maatregelen ie ne men, die de malaise in Engeland zou kunnen doen verminderen en door bevoorrechting der dominions deze deelen van het Britsche wereldrijk ten goede zouden komen, wel in. Men ziet steeds duidelijker waarheen de protectio nistische partij streeft Een Britsch Tolverbond. Het geheele Britsche wereldrijk omsloten door en stalen band, waartegen elke gevaarlijke concurren tie van vreemdelingen zal moeten afstuiten. Lord Robert was het volkomen eens met de landn bouwpolitiek van mr. Baldwin. Die landbouwpolitiek komt hierop neer. Aan degenen, die tarwe, haver, gerst, hop, boonen, erwten, celeri, wortelen, andijvie, en wat al niet meer telen, wordt 1.— per acre subsidie gegeven, Natuurlijk alloen voor elke acre beplant met oen der bevoorrechte artikelen. Dat mijn lijstje onvol maakt is, en dat zoowat alles, wat groeien wil or onder valt, zal men wel van mij willen aannemen. Voor onze tuinders van belang, want zij zullen to gen gesubsidieerde Engolsche tuinders moeten oon- curreeren. Wanneer onze tuinders willen, kunnen ze er toch best tegenop. Organisatie en een Tuinbouwhuis, on derdeel van oen Nodorlandsch Huis te Londen, ia de aangewezen weg. Verder zal de minister vleesch, tarwe, botor, kaas en eieren niet beschermen. Die Invoer blijft dus vrij. gisteren een Belg, aangehouden, op het oogenblik, dat hij van een militair een papier aannam en daar voor geld gaf. Het blijkt, dat deze Bel^: met -ecnige militairen in verschillende plaatsen in ons land in verbinding stond' en door hun hulp in het bezit kwam1 van pa pieren, welke op de verdediging van hot land betrek king hebben. Hij ontkent evenwel. Vandaag is hij door de marechaussees naar Maastricht overge bracht. In eenige plaatsen zouden in verband met deze zaak reeds arrestaties zijn geschied. Van andere zijde meldt men, dat de brigadecom mandant der marchaussee te Maastricht een com plot van landverraad heeft ontdekt, waarvan het be ginpunt te Maastricht moet zijn en waarvan de hoofdzetel te Rotterdam zou zijn gevestigd. Te Maastricht zijn drie onderofficieren in arrest gesteld, bij wie uitgebreide huiszoekingen hebben plaats gehad. Bij de huiszoeking, die de justitie en de recherche eorgisteravond gehouden hebben bij den koopman R., volgens het oeno bericht oen Nederlander, volgens het andere een Belg, aan hot Stationsplein te Rotter dam, is niemand gearresteerd. Wel hebben de hee ren mr. j. A. de Visser, de substituut officier van justitie, en mr. J. G. Huyser, de rechtèr-commissa- ris, die bij de huiszoeking tegenwoordig waren, eeni ge bescheiden waaronder een brief, in beslag geno men, R. zelf, die ook wel onder den naain M. be kend schijnt te staan en dien men ervan verdenkt, dat hij de niet voor openbaarmaking bestemde stuk ken aan België leverde, was wat men trouwens verwachtte niet thuis. Zijn we juist ingelicht, dan was hij de man, die in Den Bosch werd aangehou den, R. is een man van een jaar of vijftig, die óp het Stationsplein met een vrouw op kamers woonde ten huize van de weduwe B. De huiszoeking hier had plaats op verzoek der justitie te Maastricht. *n. landsbelang en ook in het belang van het justitieel onderzoek is het beter voorloopig geen na dere mededeelingen omtrent de in beslag genomen stukken te doem van den Bond van Staatspensionneering, ten huize van den heer Gerritsen alhier gehouden, j Deelnemende vereenigingen waren: le. „Kunst1 naar Kracht" te St. Pancras, met „Het Kind", 2e. „Kunst naar Kracht" te Oterleek, met ,;Een Kerstavond" en 3e. „Harmonie" to Heerhugowaard, met „Een uitgeknepen citroen", welke beoordeeld zouden worden door een jury, bestaande uit de heeren Schermerhorn van N. Niodorp, Van Gulik van Alkmaar en Deutekom van Noordscharwoude. In de opgegeven volgorde kwamen de deelne mende^ vereenigingen op de planken. der van Lord Robert is de Markies van Salisbury. 1 In hoofdzaak gaat het tegon de buitenlandsche Deze laatste is blijkbaar zeer bevreesd voor denconcurrentie en voor domiona. zetel van Colonel Fremantle, want hij heeft aan de- Minister Sir Laming, Worthington Evers, die te zen een brief geschreven, waarin hij hem zijn steun I Colchester sprak, noemde eenige zeer treffende ctf-* J^L. 490 Garageruimte voor 40 AUTO MOBIELEN in de onmiddellijke nabijheid van station. treden volle aandacht van het talrijk publiel het geen onbekend stuk voor het Pancrasser pu bliek. Daarna trad Oterleek op. 't Gaf „Een Kerst avond, eigenlijk een stuk in 2 bedrijven, dat ech ter in eens werd uitgespeeld. Was 't eerste deel weinig spannend, het 2o deel sloeg zeer zeker in, en leefde 't publiek met de vertolking geheel mede. „Een uitgeknepen citroen" van Heer-Hugowaard werd ook verdienstelijk opgevoerd, 'zoodat 't publiek nieuwsgierig was naar de uitspraak der jurv. Bij monde van den heer Schermornhorn, die mede de medailles uitreikte, werd bekend gemaakt, dat met 98 punten de le prijs was toegekend aan „K. n. Kr." alhier, do 2e prijs aan Ileor-Hugowaard met 96 punten de 8e prijs met 86 punten aan Oterleek. In 't geheel waren te behalen 120 puntem De leiders der vereenigingen, die de prijzen in ontvangst namen, betuigden bij de uitreiking hun dank aan de Jury. Evenals bij het begin xan dien avond sprak de heer J. van Kampen, voorzitter der afdeeling, wel ke- dezen wedstrijd op touw had gezet, bjj het einde zijn hartelijken dank uit aan de jury, die zoo bereidwillig geheel belangeloos het moeilijke werk der beooraeeüng op zich had genomen. Ook sprak hij woorden van dank tot het publiek, dat door zijn talrijke opkomst medegewerkt had de afdeeling finantieel te steunen en een steentje had bijgedragen tot verwezenlijking van het Bonds- doel: „Weg met Oud en Arm." Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van uit Maastricht gekomen be richten omtrent een knoeierij met militaire documen ten ia ons bij navraag te bevoegder plaatse geble ken, dat drie onderofficieren gearresteerd zijn, ver dacht van het zich toeëigenen van niet voor open baren dienst bestemde stukken, ten einde, naar ver moed wordt, daarvan een ongeoorloofd gebruik le maken en financieel voordeel van bun handelingen trekken. justitie houdt zich bezig met bet onderzoek ▼o® deze zaak. Een persbureau te Amsterdam meldt: De drie te Maastricht gearresteerde onderofficieren *ijn sergeant-majoor; een van ben is gepension- neerct De te Maastricht gearresteerden zijn de sergeants- majoor-administrateur N. Bochman en Smitshuyzen en de gepensionneerde sergeant-majoor R. Timmer man. De heer Graafland schrijft in de „L. K." dat reeds eenige maanden geleden een districtscommandant van de Kon. Marechaussee het spionnage-net op het epoor kwam. Geholpen door een zijner wachtmee9~ ters-brigade-commandanten heeft hij lang gewikt en toezegt en waarin hij zijn spijt uitdrukt, dat hij door ongesteldheid verhinderd is de vergadering in St. Albans bij to wonen, omdat hij anders met woorden gezegd zou hebben, hetgeen hij nu per brief deed, nl. dat hij de politiek van Mr. Baldwin. volkomen onder schrijft Dit is van belang, omdat men wel eens twijfelt aan de eensgezindheid van het Kabinet. Lord Salisbury, die Lord President of the Council is, neemt in het Kabinet de plaats in van den Pre mier. Ilij is feitelijk Vice-Prosident van den Raad van State. In Engeland is zoo iemand lid van het Ka binet Buitendien is Lord Salisbury, de oerste man in ons graafschap, on dan ook Lord Lieu tenant van Hert- fordshire. Niet te vergeten Lady Salisbury, die zeer populair, een uitmuntend spreekster en een allerlief ste grande dame ia Het prachtige kasteel te Hatfrild is de trots van ons graafschap en in het park hebben jaarlijks de groote landbouwtentoonstellingen met concours- hippiqué plaata In Engeland( waar men zoo aan traditlo hecht, be- teekent het ontzettend veol voor Colonel Fremantle, dal hij door den Markies van Salisbury gesteund wordt. Jui9t do arbeiders on hun vrouwen op het platte land vinden Fremantle nu: allright Lord Robert Cecil heeft vandaag afscheid geno men van zijn oude kiesdistrict Hitchin. Lord Robert is tot „Peer" verheven, is nu dus wer kelijk Lord en lid van het Hoogerhuis. Wat zijn die Engelschen toch allemachtig practisch. In een partij past iemand niet meer precies in de om lijsting van de partij. Als je blieft meneer, de com plimenten, dat U Lord geworden is. Uit beleefdheid doet men dan niet meer mee aan de heftige politieke schommelingen, men is tevreden met een zetel in het House of Lords en plaagt de oude kameraden niet meer. fers van buitenlandsche concurrentie. Er was verleden jaar voor 207.000.000 (pl.xn. f2.400.000.000) in Engeland ingevoerd, hoofdzakelijk industrieproducten. Verder voor 10 millioen pond ijzer en staal en voor 11 millioen pond aan ge maakte kleeren. enz Hij beweerde verder, dat een stoomketel met een waarde van f7000, wanneer uit Engeland geëxpor teerd, een recht van f 1400 te betalen had. In Italië was het inkomend recht op stoom ketels sedert 1914 verdubbeld, terwijl Amerika zulke zware rechton hief, dat het onmogelijk was daar heen te pxportoeren. Lord Birkenhead is aan het woord geweest. De poging van Mr. Baldwin om Lord Birkenhead en Mr. Austen Chamberlain weer geheel in het Conser vatieve kamp terug te brengon{ is door de Die Hards (onverzoenlijke Conservatieven) verhinderd. Toch steunen Birkenhead en Chamberlain den Minister en de Conservatieve partij. Lord Birkenhead beweerde in oen redevoering in de Constitutional Club, dat Vrijhandel zich zelf overleefd had, niet meer paste in het heden on onlogisch bleek in het gebouw, door vrijhandel zelf geconstrueerd. Maar om nog eens op Lord Robert Cecil terug te komen. Deze vredes-apoetel sprak ook over de buiten landsche politiek en wees op do vele moeilijkheden, veroorzaakt door het Vredesverdrag van Versailles. Bij de beoordeeling van do buitenlandsche poli tiek der Britecho Regeering moest men nooit verge ten dat het Verdrag van Versailles do groote factor was. Maar zijne meening was, dat zelfs binnen het kader van het Verdrag van "Versailles het bereiken van Vrede mogelijk was. Hoe het met den vac anten zetel van Lord Robert zaJ^gaan is een groot vraagteeken 0. na^)M. Ik hoorde spreken van LordHugh Cecil, den Zoo werd Sir Edward Carson, een Hechter broeder van Loi is in het In mijn vorig artikel heb ik reeds een en ander verteld over het kiesdistrict St. Albans, waar Cojo- nel Fremantle aftredend conservatief is. Ik vind, dat Colonel Frcmantle's zetel zeer wankel staat, want tot zijn kiesdistrict behooren allerlei fo rensen plaatsen eri Garden Citlea Onder de forensen vindt men juist de freetraders, de vrijhandelaren, die niets moeten hebben van pro tectie. Lieden, die in protectie zien een belemmering in hun strijd om het dagelijksch brood. Lieden, die juist van en door buitenlandschen handel leven en nu vreezen, dat er minder te verdienen zal zijn. Onder de bewoners van Garden City treft men meestal veel Marxisten aan. Een dienstbode noemde hen meer typeerend, dan beleefd: „Fanatieke graseters." Een Garden City hier vlak bij ons, behoort tot het kiesdistrict St, Albans. De vrouwen en dochteren der roode bewoners van dat steeds groeiende plaats je hebben verleden jaar reeds als leeuwinnen en tij gers gestreden. Ik hield toen mijn hart al vast, maar het liep nog juist goed af voor Colonel Fremantle. De sympathieke gade van onzen afgevaardigde, van den minister Davidson, heeft een paar maanden geleden in verschillende plaatsen in ons district en ook in het St Albans-district, gesproken Bij ons was het slechts vorm, al was het goed om onze vrouwtjes wat warm te houden. Maar in St. Albans was het een zeer beslist partij belang, dat Mrs. Davidson daar de vrouwelijke kie- Lord" om de Iersche quaestie buiten bemomte kun nen regelen. Zoo werd Sir Younger, Lord Youngor, om de ge matigde elementen in de conservatieve partij niet hoorndol te maken. Zoo wordt Lord Robert Cecil, Pair of the Reailen en daardoor lid van het Hoogerhuis, opdat er niet Het Lord Robert. district Hitchin een eigenaardig geval. De liberalen in dat district hobben niet al leen Lord Robert geen concurrentie aangedaan, MEVROUW I Een pracht SU Nicolaas Cadeau is een voor Motor, Fiets of Rijtuig. Franco zichtzending door geheel Nrd. Holl ALKMAAR. maar hom geaccepteerd en gesteund. Wanneer Lord Robert kwam spreken, zaten de liberalen evengoed op het platform om hem te ont vangen en schaarden zich evengoed om hem heen als de conservatieven. De liberale voormannen bevalen* Lord Robert aan. Maar daarvoor was het ook Lord Robert Cecil. Naar mijne meening zal slechts oen „Cecil" die traditie kunnen laten voortduren. Een ander conservatief zal Liberalen tegenover rich vinden en misschien een kwaden dobber hob ben. Vóoral ook omdat Lord Hampdens een ^bijzonder populair man in het district Hitchin, zijn buiten heeft moeten verhuren, daar het l\em te kostbaar werd tengevolge der hooge Nflhstineen. _|Naar Lord Hamoden werd in het Hitchin-District ge luisterd. "Wanneer Ixird Hampden den candidaat vergezelde, was dat een enorme aanbeveling en werd daardoor het optreden der „Ilecklere" be zworen. Hecklors dat zijn degenen, die tot een andere partii behoorende. een spreker achtervolgen ton einde te trachten, door geschreeuw en interrupties van hem verlangd zal worden; zijn eigpn kind op te eten, door tegen vrijhandel te gaan sproken, Robert Cecil had, evenals zijne broeders den be- w b leofdheidstitel Lord gekregen, al was hij als jongere de waarde van het betoog trachten te verminderen zoon slechts the honorable Mr. Robert Cecil en indien mogelijk, de vergadering in de war te Nu blijft b.v. zijn broer Hugh nog Lord Hugh Ce- sturen, dl, maar Robert zal wel een naam bedenken, waar- Meer en meer wordt deze allermisselijkste me- bij hij voortaan genoemd wordt. thode bii Engelsche verkiezingen toegepast. Door Dat is bijna jammer, want Lord Robert Cecil, was alle partijen, öen naam, die in de gehoele wereld een vredelie- Wanneer ik weet dat er koelers komen ga "ik j venden klank had en bij het uitspreken of hooren niet naar een vergaderincr, want ik erger mij over waarvan men dacht aan een eerlijk, oprecht edel- deze manier om andersdenkenden den mond te man, die schitterende idealen warm voelde en ver- snoeren. dedigde, Het is naar mijne meening een gevolg van twee

Schager Courant | 1923 | | pagina 1