Ailtlttl NitlIS- COURANT. Mrattmit- k LuüniM Alleen-Verhop Prime Batterijen, N. SNAAS, Molenstr, G10, SCHAUEN, i Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN CoSchapen De dingen om ons heen. Hl Handelaars enWinkeliers flinke korting Cadeaux: Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 1 December 1923. SCHUUR 66ste Jaargang. No. 7343. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Priji per 8 maanden 11.65. Loeee nummer» 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regole 11.10, Iedere regel meer 20 eent (bcwijino. Inbegrepen). Grooto letter» worden naar plaateruimte berokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. Misschien is er op het oogenblik geen enkele bui- tenlandsche politiek van zooveel belang en tegelijker tijd zoo moeilijk te doorgronden en te begrijpen als die der Vereenigde Staten. De staatkunde van het Witte Huis w&3 nooit ge makkelijk te volgen, vooral niet in hare drijfveeren, omdat er in Aimerika zooveel factoren werken, waar van men hier zoo goed als niets afweet. Factoren, die van het alleruiterst belang zijn doch waarvan men slechts bij toeval iets hoort. Wie de stuk of wat groote partijorganen van het een of andere land eenigen tijd volgt en een paar tijdschriften dier landen leest, kan zich in niet al te langen tijd een oordeel vormen om de stroomingen en aspiraties ,die op het politiek gebied in zulk een land bestaan. Dit oordeel zal misschien oppervlakkig zijn, doch wie de pers heeft bestudeerd weet althans eenigs zin9 wat de verschillende partijen of combinaties wil len en wat zij dus beoogen met verschillende ontwer pen en uitlatingen. Dit is echter alleen mogelijk in landen, waar de bladen een partijpolitiek hebben en niet het eigen dom zijn van een exploitant van annonces en abonnees of erger nog wier redactioneele pa gina's verkocht worden aan politieke en andere charlitans en oplichters. TAIIF/IUX een prachtige electrische kamer- uhulhuai piano- of schemerlamp, strijkijzer, theelicht, waterketel. GOEDKOOP en GOED. „ELECTR A", MARKT, achter de Kerk - SCHAGEN. Een ander vereischte is natuurlijk, dat in het land, hetwelk men bestudeert, werkelijk partijen zijn, met vastafgebakend programma, zoodat men weet, wat „vooruitstrevende" of „nationale" of .volkspartij" beteekent en dit niet zoo maar een naam is, die de een of andere groep aanneemt omdat hij zoo goed klinkt of omdat de iet dusverre gevoerde titel uit de mode of uit de gratie is. Daar in verschillende landen niet alleen 'n krant, maar ook 'n politieke partij dikwijls 'n meneer X of Y is, die door wat anders te willen, dan zijn naaste soortgenooten tot macht en aanzien (en misschien tot rijkdom) poogt te komen, is het soms zeer lastig uit te maken welke politiek een land er onder een be paald regime eigenlijk op na houdt. Voor Amerika is dit dubbel lastig, omdat de twee groote partijen, die elkaar daar vrij regelmatig om de vier of acht jaar aflossen, n.1. de republikeinen en democraten bijna precies hetzelfde programma heb ben en het verschil feitelijk alleen hierin bestaat, dat de een de staatsmacht meer bij de centrale regee ring, de ander haar meer bij de verschillende staten der Unie zou willen zien ondergebracht. Overigens zijn de programma's precies gelijk op volgorde en bewoordingen der paragrafen na. En toch is in geen land de verkiezingsstrijd feller en heftiger en worden de gemoederen er meer door in beslag ge nomen. Voor een groot deel komt dit omdat personen in Amerika zulk een grooto rol spelen, veel meer dan de beginselen. Hierdoor komt naijver mede in het ge ding,, vooral bij hen, die zich geroepen voelen wellicht te eenigertijd het -presidentschap te ambieeron. Deze heeren moeten er in de eerste plaats ten allen tijde i op bedacht zijn hun eventueele concurrenten vliegen I af te vangen en zich op geenerlei wijze te binden, tot'iets. dat later hun kansen voor het .presidentschap zou kunnen benadeelen. Vandaar dat men bijna nooit in de Amerikaansche politiek een rechtstreeksche uitspraak krijgt, doch dat er steeds wondt gewerkt met compromisses en combinaties. Bovendien bemoeien de meeste ferootie bladen in de Vereenigde Staten zich slechts in zeer geringe mate met politiek, al hebben zij er een handje van de .groote mannen" onverschillig van welke partij be spottelijk te maken en door het slijk te sleuren. Immers wat bij ons slechts een meening van enke len is n.1. dat het parlement een hoogst beperkte nuttigheid en een ongelimeerde gevaarlijkheid heeft, is hij Amerikanen veelal een axioma. Wellicht met meer grond, dan het bij' ons een flauw vermoeden is. Amerikaansche bladen hebben hun sport, hun schan dalen, hun moorden, diefstallen en beursmanoeuvres voorop en vooral. Politiek komt op den voorgrond als een politicus wat al te veel naar zich en zijn vrienden heeft toegerekend, wat al te duidelijk het verschil tusschen zijn en de overheidsportemonnaie uit het oog heeft verloren of wat te ver is gegaan bij een poging tot omkooping op een of ander gebied. Anders hoort men in de groote pers nauwelijks iets van de heeren op het Kapitool. aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljet, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken. VAN BIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. Wat den vacantiebijslag betreft, die oven 1923 niet is goedgekeurd, meende spreker dat het noodig is,- aan de commissie voor georganiseerd overleg in overweging te geven of het nog wel goed is, deze be* paling in het salarisreglement te handhaven. Hierna kwam de voorzitter, jhr. mr. D. E. van Lennep (Ged. Staten) aan hot woord. Wat de opmer kingen ovr de samenstelling van het college betreft verwees spreker naar het Statenstuk, waarin Ged. Staten er op wijzen, niet in te kunnen gaan op op merkingen te dien aanzien. Daar wil spreker niets aan toevoegen. Den heer Colijn antwoordde spreker dat zeer zeker ook anti-revolutionairen als leden van commissies kunnen worden gekozen. Het is evenwel gewoonte, allereerst het aftredende lid te benoemen. Spreker verdedigde ook de uitbreiding van personeel op de provinciale griffie; de werk zaamheden zijn daar zeer -toegenomen. Spreker, die nu al 7 H jaar lid van GedL Staten is, weet uit eigen orvaring dat de werkzaamheden in dezen tijd! zolffi verdubbeld zijn. Hij acht het van de overheid niej goed, als zij probeert, de toenemende werkzaamhe den door hetzelfde aantal werknemers te laten vor- richten; dat is allerminst in het belang van de pro vincie. Ook deelde spreker mee, dat Ged. Staten er niet aan denken, het aantal rangen te verminderen. Op voorstel van den voorzitter werd afgezien van repliek. De balans, verlies- en winstrekening van het Pro vinciaal Electriciteitsbodrijf, dienst 1922, en die van hot Provinciaal Waterleidingsbedrijf werden goed gekeurd: Eveneens word goedgekeurd de begrooting voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, dienst 1923, Aan de orde kwam hierna de begrooting vooj hel Provinciaal Waterleidingsbedrijf. De heer Thomassen drong er op aan dat zooveel mogelijk plattelandsgemeenten zich aansluiten bij het Provinciaal Waterleidingsbedrijf, in het belang niot alleen van de platelandsbevolking, maar ook van den provincialen dienst Hij bracht hulde aar. den directeur van het waterleidingsbedrijf voor zijn goed beheer. De heer Binnendijk nam het den heer van der Waerden kwalijk, dat deze op een meesterachtigen en onvriendelijken toon over en tot hem heeft ga- sproken. Uitvoerig verdedigde spr. hierop zijn inge diende motie; deze beteekende niet anders dan de mogelijkheid te onderzoeken, of de Zaanlandsche ge meenten van de provincie wat goedkooper water kunnen krijgen. Spreker handhaafde ten volle zijn in eerste instantie genoemde cijfers. Na eenige bespreking werd de motie-Binnendijk verworpen. Alleoen de heer Binnendijk stemde voor. De begrooting voor het waterleidingbedrijf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals die voor het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, (Do motie van den heer Colijn werd door Ged, Sta ten overgomen). Eveneens werden goedgekeurd do begrootingen (Inde/inf Radiotoestellen vanaf f 30, f 50 en \sllUt>UUJ/ h00ger( voor ontvangst van En- gelsche en Hollandsche muziek. Ook onderdeden tot zelfvervaardiging en handleidingen. Vraagt gratis prijscourant. Ï1T,F.P.TR A" MARKT, hoek Rensgars, achter de Kerk. De enkele bladen met goed-Europeesche allures die richting willen geven aan de staatkunde en daarbij weten wat zij willen, zijn te tellen en zijn juist de bladen, die weinig of nooit worden geciteerd of naar het buitenland komen. Dit alles maakt het zoo buitengewoon lastig zich een beeld te maken van het buitenlandsche'beleid. Daar is bijv. het Duitsche probleem. Amerika, hoewel niet toegetreden tot het Verdrag van Versailles, heeft natuurlijk als commercieel land en als producent op velerlei gebied er het grootste belang bij, dat do toestand in Europa terug keert tot het normale. Dat het weer koopkrachtige afnemers krijgt van allerlei waren en teven9 dat het zich in Europa dingen kan aanschaffen, die Europa beter produceert dan „God's own country". Bovendien heeft Amerika zeer belangrijke vorde ringen, zoowel op Duitschland als op zijn vroegere associés. Laatstgenoemde zijn in den vorm van korte leeningen gesloten, en, daar die bewijzen sedert lang zijn afgeloopen moeten die voorschotten van jaar tot jaar worden vernieuwd. Waarbij dan telkens de achterstallige rente wordt bij opgeschreven. Zooals men weet heeft alleen Engeland zijn genoten voor schotten omgezet in een vaste leening, waarop re gelmatig wordt betaald. De andere landen hebben dit tot dusver niet willen of kunnen doen en hopen nog steeds óf op kwijtschelding, óf op een kans om hun verplichtingen na te komen uit wat zij van Duitschland hopen te ontvangen. Daar iedereen nu langzamerhand wel zal inzien dat de kans om iets uit Duitschland te krijgen, in elk geval gedurende de eerste jaren buitengewoon problematiek is, zijn dus de vorderingen van Ame rika in waarde 'belangrijk gedaald en in vele op zichten niet veel meer waard, dan het papier waar- j op zij zijn geschreven. Toch weet men in Europa nog steeds niet, wat Amerika dienaangaande wenscht te doen. De reke ning presenteeren, weigeren de acte van schuldbe kentenis te hernieuwen op den vervaldag heeft na tuurlijk slechts geringe beteekenis. De debiteuren verklaren: „We have no bananas" en daarmee is' het uit, practisch gesproken. Want het op de markt brengen van ettelijke honderden millioenen dollars aan zeg pretenties op Frankrijk zou geen ander resultaat hebben, dan dat -het Fransche geld de kroon, om niet te zeggen de mark achtornaging en dat opnieuw een afnemer verdween van de Euro- peesche markt. Dit wenscht Amerika niet. Kan het niet wen- schen en toch komt er ieder oogenblik een bericht van overzee, dat zooal niet ronduit, dan langs een omweg spreekt van spoedig te verwachten pressie. Nu is het een feit dat verscheidene senatoren en congresleden in den laatsten tijd in Europa hebben rondgedwaald en de toestanden oppervlakkig heb ben bestudeerd. Het 'behoeft dus niot uitgesloten te zijn, dat de weigering van Frankrijk om mede to werken aan het door Engeland en Amerika ge- wenscht onderzoek der betaalkracht van Duitschland, dat vooraf moet gaan aan elke poging om tot een regeling te komen, ten slotte tot ge volg zal hebben, dat Washington werkelijk de re kening voorlegt te Parijs en betaling verlangt nu Frankrijk de regeling tegenhoudt. Hierbij komt nog iets. N.1. dat het besluit dat de Franschen en Belgen samen met de Duitsche in- dustrieelen hebben genomen, dat de opbrengst der kolenbelasting en dergelijke, in de eerste plaats de kosten der Roerbezetting zullen worden gekwe ten. natuurlijk voor Amerika ontoelaatbaar is. Amerika toch heeft zich bij de Wadsworth-overeen komst omdat het geen andere vorderingen op Duitschland wil doen gelden prioriteit verzekerd voor zijn eigen bezettingsuitgaven in verband met het verdrag van Versailles en op verzoek dor Entente gedaan, en wel tot 25 pet. van alle betalingen. De regeling van Koblenz werpt deze overeenkomst geheel overboord, dat Brussel en Parijs zonder zich aan de rechten der anderen en zelfs om de 25 pet. van Amerika te bekommeren, zich de geheele 100 pet, toe willen eigenen. Dit is een „honderd procents efficiency", waarmede 25 CENT PER STUK. aÜSL en het voor het provinciale ziekenhui» Duinenbosch te Bak. zal ons dan ook ten zeerste verwonderen hoelang ku® en Medemblik. de regeling van Koblenz aangevochten blijft. Ook Engeland, dat er ook door wordt benadeeld, zou hierover allicht eveneens hot een en ander heb ben op te merken. Al zal dit natuurlijk niet gebeuren, voor midden December, zoodra er weer een kabinet te Londen ln elkaar zit UITKIJK. Aan do orde kwam hierna de begrooting van de provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1924. De heer Thomassen verdedigde in het kort zijn motie betreffende het zoeken van werkverschaffing, j Deze motte werd tot het instellen van een- reserve fonds, nadat mr. Bomans had meegedeeld, dat er op verzoek van den heer Ketelaar een kleine redactie wijziging is aangebracht De heer J. Best Nz. vroeg of van de zijde van Ged. Staten spoedig een voorstel kan worden verwacht tot wijziging van de financieelo verhouding tusschen de provincie Noord-Holland en het Hoogheemraad schap Noord-Holland's Noorderkwartier in voor het1 hoogheemraadschap gunstigen zin, wat kan leiden tot verlaging van de zware lasten van het Hoogheem- raadschap. De heer Hendrix (Ged. Staten) antwoordde in be vestigenden zin. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BLOEDVERGIFTIGING DOOR SCHOENEN. In het ziekenhuis te Roosendaal werd ter verple- r.ïtrrrr»1» i flL-A.T JïSïr TlJ vergiftiging was geconstateerd, nis gevolg vennoe- •peciaal doo^de^heer OMMHtm (Luid gelach). (lelijk van het gebruik van nieuwe Bthocnen, welke ELF.CTRICEERMACHINK f 1.25-2, f 2.75 en* Booglampjes, weerstandjes. transformators op lichtstroom, afneembaar 3—5 of 8 volt f 3.25, 1—2 en 3 amp, lampies van l1/, tot 14 v. Zaklantaarns vanaf f0.55. Batterijen prima 2k f0.45, beldraad p. m. 2'/i c. Boublnedraad en klemmeiles .ELECTRa" MARKT SCHADEN. - PROVINCILE STATEN NOORD HOLLAND. Donderdagmorgen is die Jiajaarszitting voortgezet. met een arsenicum-houdende heer Gerhard bedoelde hiermee den heer Otto. Spro-1 hfthflnd«iH wArfn ker dreef den spot met hen, die moenen dat men <i« i kïeuretof wolvaart der arbeiders beter maakt naarmate zij de j positie der arbeiders steeds beroerder maken. Met GOUD-SMOKKELEN. ^^s^eVa^Tteïen'do^i't'^l^o'bSi^1 Naar wtJ van bevoogde rijde vernemen heeft er go- nooten van de particuliere werkgevers zijn. Het werk van Ged. Staten gaat in een geheel andere richting. Dit college is er niet uitsluitend om de be langen van de werkgevers te behartigen en net zoo min uitsluitend voor die van de arbeiders. De taak rcgelü uitvoer van goud, zoowel in baren als in rauntvorm plaats. De uitvoer kan. waar die nog steeds verboden is. alleen geschieden, nadat voor de partijen behoorlijk consent door de Nederland- sche Uitvoermaatschappij is verleend, jlntusschen probeeren natuurlijk, zooals dat gedu-| van God. Staten bestaat hierin, «te trachten uit deiren^e den 00rj0g steeds het geval was, verscheidene1 hotsing van belangen van deze twee partijen de rul- handelaren ln dit metaal het goud ook zonder con-' verste oplossing te halen die er te bereiken is. sent de grens over te brengen. Dat dit niet zoo'n Spreker zeide verder, dat Ged. Staten er op dit ■-- - - oogenblik niet aan denken, to-t loonsverlaging over te gaan. Hij weet natuurlijk niet hoe er in do toe komst, die duister is, over gedacht zal worden. Komende tot den werktijd in de provinciale krank- j zinnigengestichten, wenschte spreker in het openbaar nadrukkelijk te verklaren, niet te gelooven, dat on gestraft in andere krankzinnigengestichten het zwa re en inspannende werk van verplegen langer dan ten hoogste 48 uur per week zou duren. Spreker be streed uitvoerig de brochure van dr. W. M. van der o Scheer, genaamd: Is bezuiniging in onze krankzin-1 het bestuur* bes laat'uitde"heerènï Daan Pool? A. ji 1 nigenverpleging noodig? Hoogvorst en D. Muntjewerl, reep. als voorzitter] onschuldige bezigheid is, bleek een dezer dagen,- toen een exporteur die een hoeveelheid van onge veer 40 K.G. goud over de grens wilde brenger, zonder dat hij daarvoor een consent kon toonen,. door de controleerende douane-ambtenaren werd be-j trapt, zoodat de geheele zending in beslag werd' «nomen. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, is alhier in lokaal Hoogvorst een dansclub opgericht met aanvankelijk 26 leden? Leeraar is de heer A. C. Staps van Alkmaar, terwijl - - 1, A. Jl

Schager Courant | 1923 | | pagina 1