Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws» Mark*beric*it«a. HUT BROEKHUY8-FAILLTSSEMFNT. De Broekhuys-loterijcn rijn, zooals men weet, eerst door hemzelf uitgegeven, toen door de fcg. Broekhuys banken, zijnde do Hollandsche Credietvoreenlging te Rotterdam, de Hollandsche Verzekerings-Mij. te Am sterdam en de Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, benevens de vennootschap Oostergarage, te Rotterdam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillisement verklaard. Thans biedt Broekhuys, aldus de L. K., in al deze faillissementen een uitkeering van 100 pet. aan. De fiscus is crediteur voor een bedrag van onge- veei een half millioen gulden, terwijl de groep der voor „De Dag" aangenomen Journalisten, die hun vorderingen aan een trustee te Amsterdam hebben toevertrouwd, een gezamenlijke vordering doet gel den van circa 2Yu millioen. De heer Broekhuys seint uit Heerlen, dat het be richt van de „Limb. Koer." onjuist is. „Door mij", aldu9 genoemde heer, „is een onvoor /aardelijk ac- coord van honderd procent aangeboden in alle fail lissementen der Broekhuys-vennootschappen en in mijn persoonlijk faillissement alleen onder voor waarde, dat do vordering van den fiscus wordt ver minderd en de vordering van de „Dag"-journalisten wordt betwist, hetgeen door den curator wordt over wogen. In ieder geval worden dus de vennootschap- aecoorden van honderd procent gehandhaafd, hoewei ik er niet aan denk, deze vennootschappen opnieuw in exploitatie te brengen, daar ik mij deze maand in Den Haag vestig". Uit Rotterdam wordt nog geimeld, dat de heer Broekhuys bij dit „onvoorwaardelijk accoord" mede gedeeld heeft, dat hij wenscht het geld, als het ac coord van 100 pet. mocht worden aangegaan, niet vooraf te storten, zooals gebruikelijk is, doch eerst tien dagen nadat het accoord is gehomologeerd. WIERINGERWAARD. Zondagmorgen na do Godsdienstoefening is oen verkiezing gehouden voor 5 leden van hot Kiescol lege, waaraan voor de eerste maal na de invoering van het vrouwenkiesrecht, ook door een dame werd deelgenomen. Herkozen worden de heoren H. Boekei, K. Zijp, D. Jansen en H. Limpers, terwijl in de plaats van den heer J. Bakker, die inmiddels diaken is ge worden, is gekozen mej. Van der HamKlos. Woensdagavond 12 December, na de Godsdienstoefe ning, zal eene verkiezing worden gehouden wegens periodieke aftreding van twee notabelen. NOORDSCHARWOUDE. Kolven. De eerste van de Sociëteitenwedstrijden, die dozen winter aan den Langendijk zullen plaats hebben, wordt a.s. Zondag gehouden in de kolfbaan van den heer Jan de Bakker alhier. Aan de wedstrijden, die vooral ten doel hebben den onderlingen band te versterken in het belang van de kolfsport, nemen deel de vier Sociëteiten aan den Langendijk en de kolfclu'b te Oudkarspel, die het vorig jaar door ifeerling-kolvers is opgericht. OUDKARSPEL. Maandagmiddag omstreeks drie uur werd1 de brand weer gealarmeerd voor een brand in de koeboet van don heer M. Borst Az. Een zestal koeien waren spoedig uit het 'brandende perceel verwijderd; en ook enkele konijnen die men aanvankelijk vergeten had, werden er nog tijdig uit gehaald. De houten schuur, die het vorig jaar nieuw geb iuwJ werd, is slechts gedeeltelijk verbrand. Ook een tweetal hooiklampen die in do onmiddel lijke nabijheid stonden, bleven behouden. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. DE DUITSCHE TREIN ZONDER STOOM, Toen de Duitsohe trein D 172 Zondagavond de Vechtbrug even voor het station Weesp genaderd' was, bleek het den machinist onmogelijk, verder stoom te maken, meldt „de Crt." Nadat de trein 20 minuten gestaan had, besloot men, dat de een blok verder wachtende sneltrein zou doorrijden en D 172 op het doode spoor oven voorbij het station Weesp zou rijden Een gelukkige omstandigheid was, dat de sneeuw de wissels niet onklaar had gemaakt; met ©enige moeite gelukte het, den Duitschen trein op het doode spoor te brengen. Den passagiers werd verzocht uit te stap pen, dan konden zij met den sneltrein naar Amster dam verder reizen. Toen de, met koffers en tasscben beladen reizigers door de sneeuw wadende op het tweede perron van het station Weesp eindelijk wa ren aangekomen bleek echter dat de sneltrein, welke na achteruit gereden te zijn, nog geen minuut op de reizigers uit den Duitschen trein had gewacht, reeds vertrokken was. Er bleef niets anders over dan te wachten op den stoptrein, die 9.18 van Weesp had moeten vertrekken, doch aldaar met 35 minuten ver traging arriveerde. Inmiddels was het den machinist van trein D 172 gelukt, stoom te maken cn kon deze met den trein zonder passagiers naar Amsterdam doorrijden, zoo dat de reizigers uit den Duitschen1 trein met den boe- meltrein te Amsterdam arriveerden, en daarden D-trein vonden, die 'n kwartier eerder was aange komen. HET SALARIS VAN HET SPOORWEGPERSO NEEL. In verband met de door de directie der Neder! and- sche Spoorwegen aan don Loonmad nader verstrek te inlichtingen betreffende het door haar ingediende voorstel tot 10 pet. salarisvermlndering van bet ge- heele personeel, is, naar „De Msb." bericht, de Loon- raad1 andermaal samengeroepen tegen Zaterdag a.8. SLAPTE. Wegens slapte zal de firma J. ten Bos te Almelo in hare weverij te Wierdon te beginnen met deze week slechts 4 dagen per week laten werken. ONDER DE AUTO. Gistermiddag zijn op de viaduct te Groningen een 16-jarig meisje en een 13-jarige jongen, kinderen van den heer T. Bouwman, aan den Achterweg, bij het oversteken van den weg door een auto overreden. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig over leed. Het meisje kreeg geen levensgevaarlijke won den. INBREKERS OVERVALLEN. Reeds twee keeren was ingebroken in het dekklee- den- en zakkenpakhuis van den heer Wagenborg, aan de Hooge der A te Groningen. Den laatsten keer onge veer vijf weken geleden, werd een geldkistje met on geveer f70 ontvreemd uit een wandkast; den eersten keer werd een kistje met ongeveer f120 gestolen uit een brandkast, waarvan de daders den sleutel meena men. De recherche had maatregelen genomen om voor hot geval de inbrekers nog eens terug, zouden komen, hen te overrompelen. Toen Zaterdagavond aan het hoofdbureau gemeld werd, dat do inbrekers weer bezig waren, werd de geheele omgeving afgezet en ging de inspecteur der recherche, de heer Krui- zinga, vergezeld van andere politiemannen het pak huis binnen. ZS) vonden daar in het kantoor twee in brekers. Bij de worsteling, die ontstond, zag een der dieven kans, twee keer zijn revolver af te schieten. De heer Kruizinga werd licht gewond aan een vin ger en aan den linkerslaap. De daders werden daar na geboeid overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Beiden waren ook in het bezit van een dolk. Tiet. zijn de 18-jarige C. W. en de 20-jarige C. F. R. Eerstgenoemde maakt deel uit van een inbrekersben de, waarvan dezen zomer twee personen werden ge vat. PR AND IN DE PLANTENBOTERFABRIEK TE AMSTERDAM. Zondagnacht omstreeks half vier is brand ontstaan in de nerserij van de plantenboterfabriek aan de overzijde van rfet IJ. In de zaadpannen, waarin de palmolie uit de pa.lmpitt.en wordt geperst, had zelf ontbranding plaats gevonden, en spoedig had het vuur zich over de omgeving uitgebreid. Over een hou ten stellage plantte het zich voort naar de daarnaast gelegen maleril: door transportschroeven bereikte hot ook nog andere lokaliteiten. Do brand deed zich ernstig aanzien en de brand- tot bedanken als lid van het Provinciaal Comité. Drielingen f6.70 a 7.10. Rapen f 1.70, alles weer rukte met zeer talrijk materieel uit, ook do Omtrent de eventueol wed er-oprichting1 der afdee- Kg. Aanvoer: 3870 stuks bloemkool, 13850 ftT drijvende stoomspuit de Jason was spoedig aanwe- lingen Oudesluis en Ilippolytuohoef werd den secre- wortflen, 43400 Kg. roode kool, 19800 Kg. gele kool zig. taris opgedragen persoonlijk de diverse bestuursle- 10.000 Kg. witte kool, 10800 Kg. uien, 8000 Kg'. Bij het hek van de fabriek werd aan de vertegen- den te gaan bezoeken en te 'trachten een weg te vin- rapen woordigers van dagbladen de toegang tot het terrein den, dat deze afdeelingen weder worden opgericht. ALKMAAR, 3 December 1923. geweigerd. In 't bijzonder werd de wenschelijkheid uitgesproken, On de heden gehouden weekmarkt waren aange- De brandweer was het vuur vrij spoedig meester; dart. de algemeene secretaris, Bs. Van Krevelen^ die voerd: 27 koeien en ossen f246—420, 5 vette kal- binnen anderhalf uur waren alle motorspuiten inge- in t laatst van Januari voor de afdeeling Anna Pau- veren f75180, p. Ned. pond f 1.10—-1.75, 18 nach- lowna zal optreden, dan tevens een avond disponibel tere kalveren per stuk f 14 tot 80, vette varkens n iou hebben voor Oudesluis en Hippolytuehoet zoo Ned. nono f 0.74—082, 467 vttkens. mogelijk met medewerking van plaatselijke muziek- AMS-f-ERD AMISL±LE LKAIA.Kil 1. of zangverenigingen. 361 Vette koeien, le kw. f 1.16—1.28, 2e f0.80- De afgevaardigde van St. Maarten zal persoonlijk 0.95; 80 melk- en kalfkoeien f 300—500 per stuk. 68 gaan spreken met de afdeeling Petten, of daar iets X® \^ve5e?_7^e__!c_w'ij rukt. Alleen de Jason bleef toen nog eenigen tijd doorwerken. De materieel© schade is aanzienlijk. DIRKSHORN. Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging „Nieuw1 Leven" alhier een openbare uitvoering in de zaal van den heer D. Bruin, Opgevoerd werd het tooneelspel „Wantrouwen", door K. H. Spijkman. Niettegenstaande het hoogst ongunstige weer was de zaal goed bezet. En de aan wezigen zullen zich hun gang niet beklaagd hebben, want er werd, zooals we dat van „Nieuw Leven" ge woon zijn, zeer goed werk geleverd. Het publiek werd geboeid en leefde zoo wei de ernstige, als de komische momenten in het stuk, geheel mee terwijl door her haald hartelijk applaus de ingenomenheid met het ten tooneele gebrachte werd uitgedrukt. Het tooneel was goed verzorgd; de salon van de familie Ter Horst maakte een zeer gezelligen indruk. Na afloop bal. DOODSLAG TE EINDHOVEN. Zondagmorgen kwart over elf is te Eindhoven de 34-jarigo H. Kanters, sigarenwinkelier op het Stra- tum-Eind vermoord1 door den 39-jarigen timmerman B. A. B., geboortig uit Tilburg. In den vooravond hadden beiden een kaartrurie tje gehad in café „Onder den Toren" aan de Kerk straat, Later waren beiden daar weer aanwezig en gingen ze, na een woordenwisseling, ongemerkt samen naar buiten. Een minuut later kwam K. binnen gestrompeld, de hand; op hot hart en zeggende tot den kastelein: Nard, ze hebben me geraakt, waarop deze antwoordde: Maar ik zie toch geen bloed De andere cafébezoe kers maakten wat gekheid ermede, daarop zakte Kantors echter in elkaar. Men zette hem op een stoel, en nu bleek, dat de kleeren op de borst vol bloed zaten. Oogenblikkelijk werd geneeskundige en geestelijke hulp ontboden. Dokter Kramer kon slechts den dood constateeren. De politie, die aanstonds ter plaatse was, nam het lijk in beslag en deed het per brancard naar het R. K Gasthuis vervoeren. Een half uur tater werd B. gearresteerd, toen hij zich in zijn woning wilde begeven. Hij ontkende alle schuld. Een mes werdi op hem niet bevonden. Later is het mes in de Kerkelvaart in de nabijheid' van het café gevonden. De verdachte is met het lijk en den caféhouder ge confronteerd en blijft in voorloopige bewaring. K. was een oppassend middenstander. De dader staat niet zoo gunstig bekend- De verslagen© heeft drie, de verdachte 2 kinderen. SCHAGERBRUG. Ds. B. van der Goot, doopsgezind predikant te Noord- en Zuid-Zijpe, heeft op gezondheidsrede nen emeritaat gevraagd. VEE-ARBITRAGE. Het Hoofdbestuur van de Hollandsche^ Maat schappij van Landbouw heeft Maandag, onder lei ding van den heer D. de Boer Dzn., een vergade ring gehouden te Amsterdam, waarin het nut van „Veearbitrage" werd uiteengezet. Het is gebleken, dat het opmaken van een con tract bij eiken verkoop tot dusverre het op arbi trage verkoopen en koopan in den weg stond. De vergadering, die tamelijk goea bezet was, sprak srion, nu door het eenvoudig zich aansluiten als lid 'der Vereeniging, arbitrage bindend is en daardoor alle contracten onnoodig zijn, uit vóór deze wijze van arbitrage en sloten de aanwezigen zich als lid aan. Waar in nog tal van plaateen in Noord- en Zuid- Holland dergelijke propaganda-vergaderingen zijn uitgeschreven, in de eerste weken, mag hierin eon voorloopig succes voor deze propaganda worden ge zien. Donderdag heeft te Schagen reeds een vergadering plaats. Wij verwijzen naar de advertentie in dit num mer. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand November 1923 Geboren: Jan, zoon van"Christiaan Hoogland en van Catharina Wijbrandina Christina Margarethfl. Sohermerhora. Ondertrouwd: Jan Koor des, oud 21 jaren en Catharina te Paske, oud 18 jaren, beiden wonende alhier. Getrouwd en overleden gedaan kan worden tot versterking. Omtrent de winterpropaganda werd nog besloten, in verband met de nieuw uitgekomen brochure: „Tot aanval en Verweer", dat de voorzitter aan den heer Spaargaren zal vragen, of deze uit die brochure een lezing wil opmaken, geschikt voor alle afdeelingen. Verder bleek, dat bijna alle afdeelingen reeds druk de propaganda in voorbereiding hebben en de be kende Cub van Wieringerw&ard reeds van vele af deelingen, ook op deze vergadering, aanvraag van conditiën en kosten had ontvangen. Na behandeling van nog eenige huishoudelijke za ken werd deze opgewekte vergadering met een woord van dank voor de belangstelling door den voorzitter gesloten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacob, zoon van Dirk Raar en van Trijn tje Siowertsen Ondertrouwd: Simon Keesman, oud 26 jaar, man denmaker wonende te Schagen en Neeltje van Zand wijk, oud 27 jaren, zonder beroep, wonende te Hel der. POLITIE. Verloren: F en jas. Gevonden: Een fiets. Inlichtingen ter Genleente-Secretarie. STAATSBURGERESSEN. De Ned. Vereen, van Staatsburgeressen, afd. Schagen, hield Vrijdag 80 Nov. hare jaarver gadering in „Cérès". Presidente boette de aanwezigen welkom opende de vergadering. Notulen en ingekomen stuk ken werden gelezen. Mevr. de Boerde Moor bracht als afgevaar digde van de algemeene vergadering te Alkmaar, een uitgebreid verslag uit, waarvoor Presidente haar dankte. Hierna volgde jaarverslag der secretaresse en rekening en verantwoording der penningmeesste- resse. De kas sloot met een batig saldo. Vervolgens werd overgegaan tot bestuursverkie zing. De aftredende dames, mevr. ^de Boerde Moor en mej. M. Waiboer, werden herkozen. In de plaats van mej. C. Kaan, die zich niet herkies baar^ stelde, werd gekozen mevr. M. Blaauboer Koonman. Volgde behandeling van den Beschrijvingsbrief. Tot afgevaardigde naar de wintervergadering te Utrecht werd gekozen mevr. RoggeveenStammes, als plaatsvervangster mevr. de BoerdeMoor. Behoudens één punt, werd de afgevaardigde vrij mandaat gegeven. Besloten werd een openbare vergadering te hou den en Mej. de Groot als spreekster uit te noodi- gen. Na de rondvraag Bloot "Presidente de vergadering. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De 39e algemeene jaarvergadering van bovenge- noemden Bond, die 128 afdeelingen telt (verspreid over heel Noordholland), zal 12 December a.s. plaats hebben in het Noordhollands Koffiehuis alhier. STAATSPENSIONNEERING, JL Zondagmiddag 2 uur vergaderde alhier de fede ratie Hollands Noorden van den Bond voor Staats- pensrtonneering in hert lokaal „de Posthoorn", onder leiding van den. heer A. de Boer, van Anna Paulowna Vertegenwoordigd waren 8 afdeelingen. De door den heer Limpers voorgelezen notulen worden onveranderd vastgesteld. Van de afdeeling Hippolytushoef (Wieringen) is een kennisgeving ont vangen, dat deze afdeeling is ontbonden. Algemeen werd betreurd, dat een afdeeling met ongeveer 100 le den, die steeds goed werkzaam was, zoo maar op een algemeene vergadering, zonder eenige voorkennis, besluit tot ontbinding. De afdeelingen Dirkshorn en St. Maarten worden aangewezen tot het nazien van de rekening 1923. Tot leden van het federatiebestuur worden met algemee ne stemmen herkozen de heeren A de Boer, J. Romar en H. Limpers. Hierna werd na breedvoerige discussie besloten 25 nuchtere kalveren f 1625. 451 vette varkens Holl. le kw. f 0.940.96; 2e en 3e kw. f 0.92—0.94- Exportvarkens f82. PL ANTEN ZIEKTENLE ER. 73. Spreektijd eiken Zaterdagmorgen in het Park en aan huis, Veenenlaan 88. Zaterdag 8 December en 15 December is ondergeteekende in het Parkhotel en 8 Dec. is collega Phaff thuis. Op 15 December is er alleen zitting in het Parkhotel. GEBIT IN STOKBBOONEN. (naar aanleiding van vraag 110 van N. te Andijk). Ook dit jaar is er weer veel „gebit" geweest in de stokboonen en vooral te Andijk schijnt het op treden van wantsen, de veroorzakers van dat^ gebit, lang niet tot de zeldzaamheden te behooren, ja, het is daar een van de grootste vijanden van de stok boonen. (Nu is er van deze wantsen nog fiiet zoo heel veel bekend, b.v. niet eens de wijze van overwinteren. Een nauwkeurig onderzoek van de stokken, heeft geen enkel' spoor van larve of ei doen ontdekken. Toch zijn er sterke aanwijzingen, die doen ver moeden, dat de wantsen toch op de een of andere manier< op de stokken overwinteren. Zoo is mij een voorbeeld bekend, van een telö» van boonen, dat hoe langer hij zijn oude stokken gebruikte, hoe erger zijn boonen aangetast werden. Men heert proeven genomen met staakontsmetting, met carbokneum, ter sterkte van V* tot 10 pet., maar men heeft er geen resultaten mee bereikt. Wie neemt er eens een proef met een 15 pcfc.-oplos- sing en wie deelt mü zijn ervaringen eens nlede van gebit in stokboonenr Vele Andijkers weten hiervan zeker waardevolle ervaringen mede te deolen. KOEWORTELS, PASTIN AKEN en UIEN. (Naar aanleiding van vraag 111 van J. M. te Onderdijk). De heer J. M. te Onderdijk schrijft mij: „KunJ u mij ook inlichten of het goed is, dat ik Pinkster- nakels verbouw op land, waarop ik koewortels hob geteeld? En kan ik op dat veld dan weer uien verbouwen P" Antwoord: Uit Plantenziektenkundig oogpunt is een dergelijke wisselbouw misschien niet aan te raden. Er is een insect, de z.g. „wortelvlieg", die alle drie gewassen aantast. Verleden jaar werd mij een pas tinaak gestuurd, die inderdaad door ae wortelvlieg was aangetast. Gaarne geef ik ook in deze het woord eens aan de praktijk. Het is mij bekend, tïat men m de Streek er bezwaar tegen maakt, om pastinaken te telen op uienveld. Wie laat er van onze Streekena- ren zijn licht eens over deze quaestie schijnen? ENGERLINGEN. (Naar aanl. van vraag 112 van H. B. te Bangert). Wat is dat nu weer? hoor ik vragen. Pas hebben we gëlezen over koper- of grietwurmen, dat de EEN MIJNONGELUK. Uit LONDEN, 3 Dec. Doon het breken van den kabel van een dec liftkooien, waardoor, deze naaj omlaag stortte, zijn in de Nunnery-mijn bij Shoffielfl een groot aantal mijnwerkers gedood en gewond. De draadlooze dienst geeft een afwijkende lezing van het ongeval. De arbeiders zouden in een trein tje van twintig tot dertig wagentjes van de mijn naar de hoofdverzamelplaats worden vervoerd, langs een stel hellenden weg. Gedurende de rit brak de treï kabel en reed het treintje met steeds grootere snel heid achterwaarts terug tot het tegen dén mijnmwn te ületter liep. Volgens de laatste berichten zijn bij het ongeluk zeven man gedood, 15 ernstig en 31 licht gewond. NOODWEER IN ITALIë. Uit Tarente, 3 Dec. Hedenochtend woedde een hevig onweer boven de stad en het omringende land, vergezeld van bliksem en hagel en gevolgd door een cycloon, die lang duurde en verschillende huizen 1* schadigde. Gelukkig zijn er geen slachtoffers. Op h« kerkhof werden eenige monumenten vernield en zei ken losgewoeld. De schade is belangrijk. DOOR DE MODE. Secretaris Hoover heeft bekend gemaakt, dat in de opslagplaatsen van de Ver. St. 10.000 sealskin vellen' opgeborgen liggen (een buitensporig boog aantal), die daar liggen tot de mode weer veranderd' zijn zal, en ze te voorschijn roept. De tegenwoordige mode, die sealskin op den achtergrond! schuift en de kleurt- ge vachten naar voren roept, is er de oorzaak van dat, waar andere jaren van 12000 tot 13000 vellen worden verkocht, dit jaar slechts 2000 vellen van de hand zijn gedaan. Deze zijn verkocht voor 30 dollar het stuk. De regeering der Ver. St., die de eilanden van Alaska, waar de pels-rob gevonden wordt, in per soonlijk bezit heeft, heeft ook 'het monopolie voor seal in dit land in handen, EEN SPAARPOT In de Ver. Staten is een Kerstmis-spaarpot oen haast algemeene instelling. Van den eersten Janu ari van het nieuwe j aar ar tot één December wordt er door de meesten systematisch gespaard bm in staat te zijn de noodige Kerstboodschappen te doen. De arbeidgevers> betalen bovendien omstreeks I Kerstmis een bonus uit, die door allen als een by-1 drage voor dat doel beschouwd wordt. Dit sparen I komt den diversen banken zeer ten goede, die zichj dan echter omstreeks Kerstmis bereia houden rnoe-J ten de laatste weken van het jaar buitengewone terugbetalingen te "doen. Meer dan met eenige andere bankinstelling, is dit het geval met een speciaal voor dit doel opgerichte bank, n.I. „The Christmas Club Fund" in New York. Volgens de door deze bank uitgegeven rapporten houdt zij re kening met de noodzakelijkheid pm har«a meer dan 500.000 beleggers in de maand December over de 210.000.000 dollars uit te betalen. DE STRIJD OM DEN ACHT- OP TIENURENDAG IN DUITSCHLAND. T, J t Berlijn, 8 Deo. Uit Essen wordt geméld, dat de onderhandelingen der vakverenigingen en 'der industrieelen over do wederinvoering van den tien- urendag zijn mislukt, daar de metaalbewerkers on voorwaardelijk aan aen achturen dag: vasthouden. Ook de onderhandelingen der arbeiders met ae firma Krupp zijn om aezelfde redon mislukt. GEDWONGEN VERLAGING DER PRIJZEN IN BERLIJN. Berlijn, 3 Deo. In het rijks-ministerie van voedselvoorziening en landbouw is op 30 Nov. met vertegenwoordigers uit het slagersbedrijf een be spreking gehouden over de verlaging der yleesch-i prijzen. De betrokkenen werden uitgenoodigd, de nuidige prijzen onverwijld te verlagen en in heb vervolg ae prijzen in goudmarken te berekeneni Dl D« van cetr laag die schf In rooc bet in D LA! D zuil 565 stri wa< pol: onz ma dat vol VA l iklc he< hel 1 1 bi< de ve d< k larven waren van knip torren; over emelten,. dat de loimö»! xron lonffrwitai-a TTrowvn on Arür Qürnt-ii T»a on UlwuO niet of slechts .in onvóldoendi an zullen het prijscontroleburei larven van lantmootera waren en over aardrupsen de politie krachtige maatregelen nemen, of pooters, dat de larven van vlinders (uilen) zijn. ander0 Tan h6et voedingamidda Welnu, de engerling is de larwe van den meikever. Dezer dagen werd mij uit den Bangert zoo'n in sect gebracht, en ik kan zeggen, dat het een zeer schadelijk insect is, dat ook in den Bangert al vrij' wat schade gedaan heeft, n.L aan aardbeien. Toen komt de engerling meer in andere streken van ons» land voor. WATERVLEKKEN OP PEREN. Vraag 118 van J. t. H. te Wijdenes). De vlekken op uw peren worden veroorzaakt door een zwam. Bestrijding door laat bespuiten met Bordeauxsche pap. De Controleur bij den Plantenzriekten- kundigen dienst te Hoorn. K. VAN KEULEN. W ARMENHUIZEN, 1 December 1923. Roode kool, le soort f2.10 a 4.10, 2e soort fl.50 a 3.20, uitsch. f 0.70 a 1.80. Gele kool, le srt. 3.25. 2e soort fl.50 a 2.20. Witte kool, le soort f0.60 a 0.75. Uien f7.90 a 8.30. Peen f3.60. Aanvoer: 37580 Kg. roode kool, 1570 Kg. gele kool, 22000 Kg. witte kool, 7410 Kg. Deensche witte kool. 1150 Kg. uien, 1320 \Kg. peen. ALKMAAR, 3 December 1923. Appelen fll a 36 per 100 Kg. Bloemkool f16 a 19 per 100 stuks. Rooae kool fl.50 a 4.20, Gele kool f 3 a 4.50 per 100 Kg. Wortelen f 2.60 a 4.20 per 100 bos. Uien f8 a 10.50. Peren f 12 a 44 per 100 Kg. Andijvie f 1.20 a 8.50 per 100 stuks. Spruiten f20 a 32 per 100 Kg. Witlof f0.24 a 0.60 per Kg. Boe renkool fl.50 a 7 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 3 December 1923. Roode kool, le soort f2.60 a 3.70, 2e soort fl.40 a 2.20, uitschot f 1.30 a 1.70. Gele kool, le soort f3.90 a 4.10. Deensche witte kool fl.60. Witte kool, le soort f0.50 a 0.65. Uien f8.40 a 8.70. Peen f4.20 a 4.30. Aanvoer: 5000 Kg. roode kool, 1700 Kg. gele kool, 2400 Kg. deensche witte, 25800 Kg. witte kool, 1220 Kg. uien, 2300 Kg. peen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 3 Dec. 1923. Grove uien f 7.30 a 8.80. Drielingen f 8 a 8.60. Peen f3.90 a 4.30. Roode kool f 2.30 a 4.60. Doorschot f2.60 a 2.80. Gele kooi f2.50 a 3.70. Doorschot fl.80. Witte kool f0.70 a 1. Deensche witte fl.60 a 2.30. alles per 100 Kg. Bloemkool f7 a 8 per 100 stuks. Aanvoer op 1 Dec.: 200 Kg. aardappelen, 10050 Kg. uien, 11100 Kg. peen, 62950 Kg. 'roode kool, 16950 Ke. gele kool, 13950 Kg. witte kool, 52300 Kg. Deensche witte. lAngendijker groentenvelling. Bloemkool le soort f6.20 a 11.40, 2e soort fl.bv. Wortelen f3.50 a 4.10. Roode kool, le soort t'2 a 4.40, 2e soort f 1.30 a 1.90. Gele kool, le soort F2.10 a 4.60 2e soort fl.40 a 2. Witte kool, le soort fl.50 a 1.90. 2e soort f0.80 a L10. Uien f7.70 a 9.20. lenbedrijf zal het rijksdept. van levensmiddelen- voorziening in voeling treden, om een algenieeni daling der Ievensmiddelenprijzen te bewerkstellig^? Berlijn, 3 Deo. Op do Berlijnsche vleeschmar»! is sedert gisteren een prijsdaling van 30 40 pot ingetreden. Op de overige levensmiddelenmarkten is nog geen daling merkbaar.# Ook uit Keulen worden berichten ontvangen om trent daling der vleesohprijzen tot 10 pet. STORM EN OVERSTROOMING IN ITALI8. Uit Rome, 1 December. Ten gevolge van hevigs stortregens in het gebied van Bergamo, is de afsluit- dam van het meer Gleno, dat als reservoir dient voor de door waterkracht gedreven electrische centrales, bezweken. De Dezzo is hierdoor buiten haar oevers getreden, en heeft het omliggende land overstroomd Tal van huizen en dorpen zijn verwoest, terwijl het aantal slachtoffers groot is. Verscheidene electrischsj centrales van de fabrieken, en spoorbruggen zijn ver nield. Geheel Noord-Italië is door vreeselijke stormen ge teisterd. Een viertal bruggen over de rivier de Piave zijn weggeslagen, terwijl vele dorpen in de streek van Sagrado zijn overstroomd. Tot nu toe bedraagt het aantal vermisten bij dt ramp van het Glenomeer zeshonderd. In het geheel» dal liggen verminkte lichamen verspreid. Overal zif men ongelukkigen, die de lijken van hun vermial?; familieleden zoeken, Volgens de laatste berichten uit Brescla bedrag het. aantal slachtoffers van de ramp meer dan 2$ Een dam, die op 180 meter hoogte ligt is bezweke* Men schat, dat een massa van 4 millioen kubieke mé- ter water op de lager liggende dorpen is neergeko men. De dorpen Dezzo en Mazzano zijn geheel verwoon VERMINDERING DER BEZETTING. Uit BRUSSEL, 2 Dec. De Fransche en BelgfocM regeeringen hebben thans definitief besloten, de sterk te van haar militaire bezettingstroepen in het gebied te verminderen. Verder zal de terugkeer wor den toegestaan aan een aantal Duitschers, die mt het Roergebied waren uitgewezen. Ook hebben de hooge .commissarissen voor het be zette gebied besloten, dat handelswaren, die uit h* onbezette Duitschland in het bezette gebied ingevoerd, niet langer aan douanerechten of andere restricties onderworpen zullen zijn. EEN VOORDEELTJE. De Engelsche schatkist heeft binnen een 2.800.000 aan successie-rechten uit vier groote nala tenschappen ontvangen. Wat een meevaller is. men bedenkt, dat de raming voor een week uit aien hoofde 1 millioen bedraagt. week

Schager Courant | 1923 | | pagina 2