Uit en Voor de Pers. Brieven uit Rome. leen verklaard worden door de kerk, werd ons van middag verklaard Dit zou s^jndeonmondigverklaring van den mensch. Dua niet Iedere mensch mag zelf denken en zoeken. Maar wij menschen moeten zelf durven te leven, zelf durven zoeken, zelf een weg on het leven trachten te vinden. Daarin ie voor mij de glorie van het Christendom gelegen Dat de Bijbelsche boeken zijn geschreven door hen op wier naam zij staan, acht ik niet bewezen, al is die meening oud en wij weten thans, dat de Bijbel heel anders is ontstaan als onze voorouders meenden. Na nog eenige beschouwingen komt dominé tot de vraag, die hedenmiddag werd behandeld: Mogen wij den Bijbel lezen? Door de B.K. Kerk is nooit een al gemeen verbod uitgevaardigd tegen het lezen van den Bijbel. Alleen in de 15o en 16e eeuw vondi men zich verplicht de kinderen te waarschuwen. Onder 't lezen van den Bijbel begonnen ze te twijfelen aan de kerkelijke leerstellingen. Er kwam een tijdelijk ver bod om den Bijbel te lezen Later werfd dit opgeheven en mocht de Bijbel in oorspronkelijke taal worden gelfezen. Nog weer later werd toegestaan om den Bij bel in vertaling te lezen. Men mocht alleen lezen de vertaling, goedgekeurd door Paus of Bisschop. Ver talingen niet aldus goedgekeurd, mochten alleen mot een bepaalde kerkelijke vergunning gelezen worden. Hot word in de conferentie niet noodzakelijk geacht om den Bijbel te lezen. Naast den Bijbel is er voor do katholieken ook de overlevering en het kerkelijk leergezag. Ik sta tegenover den Bijbel als tegenover een boek, als een critisch denkend mensch. Wel acht ik den Bijbel een van do meest monumentale boeken die de wereld kent Wij kunnen ons niet verdiepen in het Evangelie, of wij moeten ons zelf vergelijken, ons klein voelen, maar voelen opkomen in ons de kracht, te stijgen tot grooter, machtiger en heerlijker loven. Zóó heb ik mijn Bijbe Hief, kan ik mij uren er in verdiepen, kan ik uitstijgen boven het kleine en banale en word ik opnieuw mij bewust van mijn be stemming als menech, amen. Met lied 119, vers 4 werd de dienst besloten. AARTSWOUD. Zondag werd tot Ouderling gekozen de heer A, Zweet, inplaats van den heer M. Deutekom, die be dankt had. Als diaken werd herkozen de heer Joh. Veerman. VEENHUTZEN. Bij do Zondag j.L gehouden stemming voor twee notabelen zijn gekozen de hoeren C. e Pool (aftredend) en H. Scheer. Laatstgenoemde in de plaats van den heer P. Blauw, die vertrokken is. VEENHUIZEN. Naast het groot© gemak, dat electrisch licht ons biedt, komt soms ook een groot ongerief. Zoo zijn er bb ons velen, die al van Woensdag j.1. zonder stroom zitten, hetgeen veel ongemak en gemor te weeg brengt. Erger js het nog met degenen, die op hun boerderij olectrische drijfkracht nebben. Daar zij met het oog hierop hun personeel hebben inge krompen, brengt zoon stoornis wel stagnatie te weeg. DE CRISIS. De correspondent van het Hdbld. schrijft: Het officieuze bericht, waarin medegedeeld is, dat de Koningin jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland had opgedragen oen extra-parlementair kabinet te vor men. welke opdracht do heer Beelaerts ip beraad heeft gehouden, vermeldde niet, of de opdracht in hield de vorming van een zuiver rochtsch extra-par lementair kabinet, waarin ook leden van andere dan nóchtsche groepen zijn opgenomen, een kabinet dus „onder rechtsche signatuur". In politieke kringen houdt men zich voel bezig met de vraag, welke van deze beide mogelijkheden de kabinetsformateur nar gaat. In verband hiermede is van 'belang do meening te geven, welke wij van een hooggeplaatste autoriteit vernamen. „De opdracht van de Koningin aan den heer Bee laerts", aldus deze autoriteit, „is staatsrechterlijk volkomen juist. Een Katholiek kabinetsformateur is niet geslaagd. HIJ dankte het vooral aan het verzet der anti-revolutionnairen, dat hij niet slaagde. Het lag dus voor de hand. dat de Koningin met voorbij gaan der anti-revolutionnairen, aan oenj Christelijk- Historisch man opdroog een extra-parlementair ka binet te vormen. En het is staatsrechtelijk ook volko men juist te achten, wanneer dit kabinet, hoewel er vertegenwoordigers van linker groepen in kunnen worden opgenomen, onder rechtsche signatuur komt. Want de groote meerderheid in de Kamers is toch rechtsch". Deze opvatting houdt dus de veronderstelling in, dat de kabinetsformateur overweegt df vorming van een extra-parlementair kabinet „ónder rechtsche sig natuur." Wij vernemen intusschen, dat hij tot nog toe geen contact heeft gezocht met de groepen ter linkerzijde, hetgeen echter geenszins in tegenspraak met het voorgaande behoeft te wezen. Want wij hebben even eens hooren verluiden, dat de Christelijk-Historisch© fractie de voorkeur zou geven aan een zuiver rechtsch extra-parlementair kabinet. Hetgeen er op zou wij zen, dat de heer Beelaerts voor niet geringe moeilijk heden staat. Hierbij aan sluit het pessimisme, dat wij deze week reeds in verschillende politieke krin gen hebben aangetroffen, over'het welslagen van den heer Beelaerts. DE A^R. EISCHEN AAN DE R.-K. STAATSPARTIJ. „Het Volk" meldt: Uit betrouwbare en ingewijde bron zendt men ons de volgende eischen, door de Anti-Revolutionnaire Partij gesteld aan de R.-K. Staatspartij, aan welke eischen voldaan moest worden ter beschikking van een politieke samenwerking tusschen deze beide .lichamen: le. De verdediging van Tndië in den geest als voor gestaan door de A.-R. Partij. 2e. De bezuiniging volgens do plannen van Colijn. 3e. Erkenning van schuld door de R.-K. Staats partij in verband met de breuk tusschen haar en de A.--R. Partij. Deze eischen zijn en bloc met groote meerderheid in de R.-K. Kamerclub verworpen. ZIJN PORTIE. Na voor een paar jaren het zilveren huwelijks feest te hebben herdacht, werd in een arbeidersgezin te Utrecht Vrijdag het 2de kind geboren. De vader telt 60. de moeder 45 Jaren. MOEILIJKHEDEN IN DE MEUBELINDUSTRIE. Men schrijft uit Zaandam aan hot Hdbld.: Zooals werd medegedeeld is Dinsdag op de gehou den samenspreking van directie en commissarissen mot het personeel dor Ned. Meubel- en Houtwaren- fabriek door den president-commissaris mr. S. de Vries Cz., medegedeeld, dat indien de arbeiders be reid waren genoegen te nemen mot 10 pc. loonsver laging en verlenging van arbeidstijd van 48 op 56 uur per week, wellicht aan de buitcnlandsche concurren tie het hoofd zou kunnen worden geboden en dus do fabriek niet zou behoeven gesloten te worden. De arbeiders moesten dan voor Vrijdag te kennen ge ven of zij deze voorwaarden wenschen te aanvaar den. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat 72 arbeiders de gestelde voorwaarden hebben aan vaard, terwijl 6 jongens dit niet hebben gedaan. Hiermede is beslist, dat het bedrijf zal worden voortgezet. HET FAMILIEDRAMA TE SLEEN. Gistermorgen to negen uur werd, in tegenwoordig heid van de Justitie, een aanvang gemaakt met het opgraven van het lijk van don in 1918 verslagen Jan Meyer, wiens lijk begraven was achter het huis van den moordenaar. To half twaalf ongeveer werden de overblijfselen van het lijk in den tuin op een diepte van ongeveer 80 c.M. gevonden. Zooals vermoed werd, ken in het voorgedeelte van het 'hoofd nog een won de van vijf centimeter diep worden geconstateerd. Het lijk lag voorover in den kuil. VEILIGHEID OP DB SPOORWEGEN. Op een to Utrecht gehouden vergadering van het locomotiefpersoneel van den R.-Kè Bond ,,St. Raphaöl", die zeer druk bezocht was, werd gespro ken over de nieuwe wijze van beremming van de goederentreinen. Algemeen waren de aanwezigen van oordeel, dat met deze nieuwe voorschriften de vei ligheid van het verkeer en het personeel niet ver zekert! is. De vergadering nam de volgende motie aan: „het locomotiefpersoneel, georganiseerd in den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", kennis genomen hebbende van de nieuwe ^oorschriften, omtrent de beremming der goederen treinen; „gelet op de omstandigheid, dat de genomen proe ven zijn verricht bij helder weer, op de vrije baan en met locomotieven, wier remkracht geheel te voren in orde was gemaakt; „van oordeel, dat de met die proeven verkregen resultaten niet onder alle omstandigheden bereikt kunnen worden; „acht daarom met deze nieuwe beremmingsvoor- schriften dc veiligheid van het verkeer en, van het personeel niet voldoende verzekerd; „voelt zich verplicht, deze ernstige aangelegenheid onder de aandacht der betrokken autoriteiten te brengen." BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen maand werd op 21 dagen regen in den meter gevonden tot een gezamenlijk be drag van 74.7 m.M., terwijl de gemiddelde val 59.4 m.M. bedraagt. Gedurende de laatste 3 maanden viel er in t' geheel 3241.1 m.M. regen, terwijl de gemid delde hoeveelheid over die maanden slechts 201 m.M. bedraagt. ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagmiddag jl. ongeveer 2 uur namiddags kon St. Nicolaas, toevallig langs de Langed'ijker Muziek school gaande, te Zuidscharwoude, 't niet nalaten even een kijkje tè nemen. Vol verbazing zagen de eerste klas zangleerliogen na een eigenaardig ge klop op de deur St. Nicolaas binnenstappen. Er werd dapper gezongen en allen gaven zij St. Nicolaas op wat voor 5 December hun liefste wensch was wat zorgvuldig genoteerd werd. Een tractatie en een ca deautje van St. Nicolaas maakten dat 't wel eenigs- zins vreesachtige gevoel bij de leerlingen, verander de in volle dankbaarheid,w at St. Nicolaas aan de vele uitroepen bij zijn vertrek terdege kon merken. WIERINGEN. Ten overstaan van Notaris Obreen had Zaterdag 1 Dec. jl. des avonds 8 uur in 't café van den heer Jb. Bruul en ten verzoeke van den heer D. Mulder Pz., de publieke vrijwillige verkooping plaats van de vol gende onroerende goederen: 1. Huis, boet en erf, 8 snees, opgehouden. 2. Land voor het huis, 12 snees, opgehouden. 3. Land achter *t huis, 10% snees, opgehouden. 4. „De zeven snees" opgehouden. 5. „Hoöge wei", 44snees, opgehouden. 6. „Preeker", 16% snees, ruim, kooper de heer Jac. Mulder S. Jacz., voor f 947. 7. „Turfakkers aan den weg", 8% snees, opgehouden 8. „De Fok", 8 snees, opgehouden. 9. „Zuiderkrocht", 26 snees ruim, opgehouden. 10. „Hauerakkers", 14% snees ruim, opgehouden. 11. „Oosten", 6 snees, opgehouden. 12. „Bosch", 16% snees ruim, opgehouden. 13. „Hooge Nes", 41 snees, kooper de heer Jan Koorn Nz„ f 1101. 14. „Onderdijk", 16% snees, ruim, opgehouden. 15. „Halve Buus", 13 snees, ruim, opgehouden. 16. „Waardje", 3 snees, kooper do heer Cora Bais Pz., f 100. Totaal f2148.—. Deze landverkooping liep niet best van stapel, er was een zeer gedrukte stemming en werd er bijna geen bod gedaan, Wat hier achter schuilt, weten wij niet. Met de laatste landverhuring was dit ook zeer te bemerken. H ging alles even stug. WIERINGEN. Jl. Zaterdagavond hield onze afdeeling van den Roomsch-Katholieken Volksbond een feestavondje op de bovenzaal Van den heer S. A. Veerdig te Hip-' polytushoef. De zaal was best bezet. Opgevoerd wer den twee tooneelstukjes, getiteld „Verrekend", blij spel in één bedrijf, uitsluitend door dames opge voerd en „Koning Stoffel de le", kluchtspel in eep bedrijf, uitsluitend door mannen, opgevoerd. Beide stukjes werden zeer goed weergegeven, vie len wel in den smaak en verwierven een welver diend applaus. De pauze werd met muziek opgelui sterd zoodat 't over het geheel een gezellige avond wa9. Pastoor de Rooi, die de bijeenkomst met een, harte lijk .woord opende, sloot eveneens met een woord van hartel ijken dank voor aller medewerking, waar door het een gezellig avondje was geworden. WINKEL. De heer P. de Zwart, kommies le klasse, wordt van Winkel overgeplaatst naar Zandvoort. DIRKSHORN. Zaterdag 1 December heeft de heer Dr. Groenhart alhier zijn, 12%-jarige ambtsvervulling im.de gemeen-1 te Harenkarspel „in stilte" herdacht. Ofschoon het feit niet ruchtbaar was geworden, ontving de ge achte jubilaris toch van verschillende zijden hartelij ke felicitaties. MARKTDIEVEN. Zaterdag' zijn op het drukke marktplein te Roer mond een Duitsche familie uit Niederkruchten, man, vrouw en stiefmoeder, op heeterdaad betrapt bij het stelen van marktgoed. Op het politiebureau beland, hadden zij reeds een kleine bazaar aan witgoed, jum pers, kleerborstels, onderbroeken, kousen, sajet enz. van de stalletjes gekaapt. Deze lui bleken reeds ze ven weken te opereeren. INBRAAK. Zaterdagavond is, tijdens afwezigheid der bewoners, ingebroken ten huize van de dames Ypes en Hoek stra, hoofden van de bewaarscholen, wonende aan den Klinkenbeltweg te Deventer. De dieven zijn door middel van uitsnijding eener ruit in het achterhuis naar binnen gekomen en hebben het schrijfbureau ge opend, waaruit zij een bedrag van ongeveer 800 gul den aan contanten medenamen. De kasten in het huis zijn wel doorgesnuffeld, doch verder werd niets ver mist. HYPODROOM TE ROTTERDAM GEDEELTELIJK VERBRAND. Uit ROTTERDAM, 3 Dec. In den afgeloopen nacht te kwart over eenen is plotseling brand uitge broken in een bij de veemarkt staand hypodrome, eigenaar J. v. d. Mars. De brand ontstond achter in den geheel van hout en zeildoek opgeslagen tent, in hot staande electrische orgel. Hot vuur greep snel om zich hoen. Spoedig sloegen de vlammen uit het achtergedeelte, hetgeen tegen de felwitte sneeuw een fraai schouwspel opleverde. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, rukte met veel materiaal uit en weidra was er éon zestal stralen op de vlammen gïriclM. De brandweer had door de sneeuw met groote moeilijkheden te kampen, doch het gelukte haar on der leiding van den hoofdman Chr. Hooykaas, de brand tot het achtergedeelte van het hypodrome te beperken. Een stoomspuit, die eveneens was uitge rukt. -behoefde geen dienst te doen. Het electrisch or gel werd totaal vernield. Tal van dekkleeden, stoe len en tafeltjes werden mede een prooi der vlammen. De paarden had men nog in veiligheid kunnen bren* gen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, doch daar de brand in het electrisch orgel ontstond, denkt men aan kortsluiting. Tijdens den brand is van den eigenaar, die tegen brandschade verzekerd was, uit een der in de nabijheid staande woonwagens een gouden armband gestolen. Tel. GROOTE BRAND TE WAALWIJK. Maandagmorgen omstreeks 5 uur is een felle brand uitgebroken in de schoenfabriek Fade, van de firma Wed. A M. van Delft te Waalwijk. Het geheel» fa brieksgebouw, het aangrenzende woonhuis, een naast gelegen boerderij, eenige naast de fabriek staande arbeiderswoningen, en een pakhuis zijn afgebrand. ZUIDSCHARWOUDE. Een niet-aUedaagscho opzegging van het lidmaat schap eener coöperatieve vereeniging kwam hier voor. Een viertal leden van de Qoop. Boerenleen/- bank II, aangesloten bij de Christelijke Centrale te Alkmaar, wensch ten als lid te bedanken, door inschrijving eener daartoe srokkende verklaring op den kant van het ledenregister, onderteekend door het uittredende lid en net Bestuur. Het Be stuur weigerde echter zijn medewerking tot de be doelde inschrijving, zoolang niet f100 door iéder was betaald als aandeel in het verlies, dat is gele den en wel op grond van een in dit jaür 'aangek brachte Statutenwijziging. Dit werd door deze 4 leden geweigerd, omdat nun, naar hun medèdeelen, van een zoodanig besluit tot statutenwijziging niets bekend is. Zij hebben nu "hun lidmaatschap opge zegd volgens art. 14 van de Wet op de Coop. Ver- eenigingen, n.1. door de verklaring af te leggen ter griffie van het Kantongerecht. Mot belangstelling wordt uitgezien naar net verder verloop dezer quaestie. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond herdacht de zangvereeniging „Crescendo" te Noordscharwoude op feestelijk© wijze het feit, dat haar Directeur, de heer W. Hespe. den dirigeerstaf hanteert. De zaal van „Conoordia'* was gevuld met een groote menigte belangstellenden, die getuige wil den zijn van een "huldiging, die deze hoogstaande musicus ten volle verdient. Voor dezen avond was de heer P. Pranger bereid gevonden, voor enkele nummers als dirigent van „Crescendo'' op te treden, wat hem blijkbaar ten volle was toevertrouwd. Verschillende nummers werden door „Crescendo" gezongen, die getuigden van een studie en leiding, die en leden en direo- teur sieren. Do vertolking ervan was wel het beste compliment aan hem. die „Crescendo'' 'leidt. Het symfonie-gezelschap verleende eveneens zijn ymedewerking en droeg veel 'bn tot het slagen van dezen feestavond, die den band tusschen leden en directeur nog nauwer heeft aangehaald. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. van den Abeele. incasseerder bij de Lichtbedrijven, behaalde het diploma voor "Boek houden van de Vereen, v. Xeeraren. VACATIEGELDEN VOOR LEDEN VAN DE STEM BUREAU X VOOR DE KAMERS VAN KOOPHAN- DEL. Op de e.k. vergadering van de Ring van Boeren leenbanken te Alkmaar zal een voorstel 'in behande ling komen, het Bestuur van die Kamers te ver zoeken, het daarheen te leiden, dat aan de leden van het Stembureau ter verkiezing van leden voor de K. v. K. vacatiegeld wordt toegekend. V De Kabinetscrisis. In de Vrijzinnig-Democraat schrijft (mr. H. P. M(archant) onder het opschrift „de strijd om Co- nij": Nadat de heer Kooien met zijn poging tot Kabi netsformatie was vastgeloopen, is do opdracht gege-' ven aan den heer Beelaerts van Blokland tot de vor ming van een extra-parlementair Kabinet. Aangezien is aan te nemen, dat de Kroon geen poging heeft willen verzuimen om een parlementair Kabinet samen te stellen, zal tusschen deze opdrach ten do Koningin zich wel hebben overtuigd, dat deze formatie op anderen grondslag dan de vereenigde rechterzijde niet mogelijk was. Op zich zelf is de keuze van den heer Beelaerts toe te juichen. In zijn verschillende functies heeft hij zich een man getoond van groote werkkracht, scherpzinnigheid en kennis. Hij heeft veel tact om met menschen om te gaan en zal met alle omstan digheden rekening houden bij het bepalen van zijn beleid. In een door hem te vormen Kabinet zullen waar schijnlijk onze beginselen weinig tot hun recht ko men. Onze Kamerfractie zou hier op haar posf moe ten wezen. Het kabinet zou een meer ambtelijk dan politiek karakter hebben. Maar de overgangstoestand tot de verkiezingen van 1925 zou minder aanneme lijk kunnen zijn dan onder deze leiding. Het is op dit oogenblik twijfelachtig, of de heer Beelaerts zal slagen. En slaagt hij, dan wachten hem met 'name van de zijde der anti-revolutionnairen moeilijkheden. Het wordt meer en meer duidelijk, dat deze partij als eenige mogelijkheid beschouwt een Kabinet-Colljn. Waar de christelijk-historischen blijk baar bij de roomsche leiding zich nog hadden willen neerleggen, eischen de anti-revolutionnairen die op voor zich. Elk Kabinet, waarvoor de steun van de anti-revolutionnaire fractie onmisbaar is, zal aan de heidenen zijn overgeleverd. Het schouwspel belooft interessant te worden: kan Nederland buiten Colijn of niet? Reclames. Iedereen heeffc bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Fosterp Maagpiïlen werken rechtstreeks op de lever, wek ken ae vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Fosteris jlaagpillen ver zekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Italië «n Spanje, Het in zijn neutraliteit dubbel eenzame Spanje, waagt een poging om vanaf zijn eiland wat Vas^- teren vóet in Europa to krijgen. Reeds drie jaar geleden begon hot zyn verlangen kenbaar te maken met deze Latynsche zuster in contakt te komen. Het hier zoo gehate huis van Habsburg, waaraan de Spaansche koning verwant was, kon nu moeilijk meer een hinderpaal zyn om den Spaanschen bloed verwant hartelijk te ontvangen en waren de belan- fren van deze landen, wier kusten door de Middel- andsehe Zee bespoeld worden, niet vaak dezelfde? Werd er niet in. 1887,zeer in 't geheim een traktaat tusschen de twee landen gesloten, dat gericht was tegen de koloniale uitbreiding van Frankrijk op de kust van Afrika? Was het nu niet don tijd zich dat reeds geel geworden papier te herinnoren en hét weer eens voor den dag te halen? In do jaren die aan Mussolini's besfniur vooraf gingen, vólgde Italië geen vaste lyn in zün poli tiek en Spanje klopte tevergeefs aan de deur van Montecitorio. Nu echter, was er niet alleen in Italië, maar ook in Spanje veel veranderd, steeds dringender werd de wensch daarginder uitgesproken nauwer de ban den aan te halen met dit land, dat op weg is een belangrijke moderne staat te worden. Of die relar ties airect veel vruchten zullen afwerpen voor den handel dezer landen, zal nog te bezien «taan, econo mische ontwikkelingen hebben een diepen^ onder grond. maar in de dagbladen waarin ofider de Romeinen stemming gemaakt werd voor het bezoek der Souvoreinen, moest deze troef wel worden uit gespeeld, opdat het volk niet alleen het konings paar zou toejuichen, maar öbk niet al te veel prut telen zou over de kostbare straatversiering en de groote uitgaven die deze doorluchtige visite kosten zou, daar er aa. duizenden karabiniers naar de hoofdstad 'gedirigeerd werden om de persoonea der hooge gaston to beschermen. Want deze znD vergezeld door generaal Primo de Rivertt, die m Spanje het parlement nog radikaler op zij hoeft geschoven dan de Italiaansche diktator deed. Toen Alfonso XLLI in Spezia aan wfcl stapte, .stelde hij den hertog van Genua, die hem uit naam Tan den koning welkom heette, den generaal voor, en terwijl hij dezen vriendschappelijk de hand op den schouder legde, zei hij„Zienier m ij n Musso*. iinil" Maar deze Spaansche diktator hoeft in zijn land bittere vijanden, de anarchisten zijn daar niet zoo tot zwijgen gebracht als hier, de koning ontsnapte reeds tweemaal ter nauwornood aan een 1 aanslag en De Rivera heeft door zijn strenge maat- regelen heel wat Spanjaarden tegen zich in het I harnas gej aagd. In Rome waren Zo dan ook nieti zeer gerust over het verloop der dingen en langs aen weg, dien de stoet van het station naar het Quirinaal zou afleggen, werd elk huis door zocht, de namen der daar aanwezigen opgeschre ven en de daken wemelden van karabiniers en geheime politie-agenten, terwijl een driedubbel cor don van soldaten de hooge reizigers van de nieuws gierige menigte scheidde. Een bijzondere kleur kroeg het bezoek van dei* Spaanschen koning, toen bekend werd, dat de sou- vereinen, na zich op de traditioneel© wijze op het balkon van het Quirinaal den volke vertoond to hebben, zich onverwijld naar de Spaansche am bassade zouden begeven om van daar in de Pause lijke auto's naar het Vatikaan te rijden. Alfonso's eerste telegram vanaf zijn jach%, toen het de kus! van Italië naderde, was een eerbiedige groet aan het hoofd der kerk, het tweede was gericht aaü zijn gastheer en koninklijken broeder, en zoo gold nu ook zijn eerst© bezoek "Pius XI, .voor wien hij bleek van aandoening tot op den grond neer boog, terwijl hij hem ootmoedig de voet kuste. J De Paus was zeer bewogen over een geste, die zooveel devotie verraadde; hij omhelsde den koning eenige malen en op de met zoo groote warmte en oprechte overtuiging uitgesproken oratie van den „Re Cattolico", zooals ae Spaansche monarchen van ouds-heir genoemd ^worden, antwoordde Pius XI, met de verzekering van zijn groote liefde voor het vaderland van S. Theresa en S. Ignatius de Loyola en eindigde met te zeggen, dat hy geheel het Spaansche volk met de kus gezegend haa, dien hij den koning gegeven had. Het aanzien van de Pauselijke stoel is in Italië ook weer zeer toogenomon door dit vorstelijke be zoek en de wijze waarop het geschiedde. De toenadering tot het VatiKaan, die uit een poli tiek oogpunt op Mussolini's programma stond en al spoedig niet te miskennen viel, scheen stop te wor den gezet. Uit wei-ingelichte fascistische kringen verluidde het. dat Amerika gedreigd had afdoening van ltalië'K schuld' te zullen vorderen, wanneer .Musso- lini in deze richting verder ging; deze moest dua wel terughoudender worden, maar de hartelijke ontvangst van den „Ro Cattolico", dio in Rome vóór alles den zetel van "den Stedehouder van Christus bleef zien, deze zal door hot Vatikaan zeer gewaardeerd zijn. Steeds vriendschappelykcr wordt dus de verhouding tusschen Quirinaal en Vatikaan. Vóór het pontiiïkaat van Benediktus XV was hot aan geen katholiek vorst vergund hier een bezoek te brengen aan den koning van Italië; Benediktus hief dat gorb.od op, het Belgische koningspaar bracht den tweeden dag van zijn verblijf in Home een officieel bezoek bij den Paus, maai* Alfonso seint reeds op uren afstand vuil de Italiaansche kust, dat hij met ongeduld hot oogenblik verbeidt, waarop hij „H Beatissimo Padre" do nederige vor- zekering van zijn volstrekte gehoorzaamhoid en van de toewijding van hem en zijn volk mag geven on in het warme hoofdartikel, dat de „Messagero", een der organen van Mussolini, naar nAiUftdiug van het vertrek der Spaansche souveroinon aan dü opmerkelijke bezoek wijdt, lezen wij: „Tusschen Italië en Spanje bestond een onzichtbare maai' dichte scheidsmuur; deze was gelegen in hun hou ding tegenover het hoofd der katholieke kerk. Nu is deze wand doorgebroken. Koning Alfonso heeft kunnen vaststellen dat Italië 'en zyn regeering de grootste vereering koesteren voor de Pontifex mas- simus, zij zien In de katholieke kerk een van de fundamenten waarop het nieuwe Italië geconstru eerd moet^ worden. Daarmede is de legende te niét gedaan, die ons wilde doen geloven, dat er eenig verschil in de godsdienstige opvatting van Itali anen en Spanjaarden bestaat, die beide geloovige zonen der moederkerk zijn, en daarmede valt ook de schaduw weg, die nog eon politiek samenwerken in den weg zou kunnen staan." In deze woorden is duidelijk gewezen op een politiek samen gaan van Italië, Spanje en het Va tikaan en in Frankrijk is men aan ook alles be halve gerust over de gevolgen, dio dit bezoek kan hebben. Na de pleohtige ontvangst op den eersten dag, ging Alfonso nog afscheia nemen van den Paus en bleef toen een uur „Privitissima" bjjj den H. Vader. Een anderen dag onderhield hij zich lang onder vier oogen met Mussolini, terwijl -de Spaansche diktator door de voormannen der Fas cisten overal rond geleid werd en natuurlijk met den oppermachtigen minister-president zeer nauwe relaties aanknoopte. Wat nu de persoon van den koning betreft, in Alfonso XLLI zien we meer als een dekoratieve fraaiigheid, die maar even geduld wordt; hij is een type, waaronder men zich eertijds een „gezalfde des Heeren", voorstelde. Boven zijn elegant en slank lichaam 4ien we een bleek, langeworpig ge zicht dat nog groote gelijkenis vertoont mot de Habsburgers, die reeds eeuwen over het schier eiland regeerden; wie het portret kent dat Velus- auez van Filips IV schilderde, wordt getroffen door de gelijkenis van Alfonso met zü'n voorvader: dezelfde vooruitstekende kin en onderlip in het voorname gezicht. Do ridderlijko figuur van den jongen koning won ieders sympathie en wie hem aankeek, wera door do levendige, schrandere blik zijner groote zwarte oogen als gefascineerd. Alfon so is in zijn land niet maar een stroopop maar jbij houdt er, wat men rhetoriseh noemde, de teugels van het bewind stevig vast. Iemand, die sinds 13 jaar Madrid niet bezocht, schrijft, dat hij verrast is over do groote veranderingen ten goede en do enorme economische vooruitgang van stad en land, j Madrid is een wereldstad geworden, wel anders dan Rome, schrijft deze Italiaan. Het land heeft f zich opgericht uit zijn lethargischon slaap 011 aan J den invloed van 's konings regeering schrijft hij een j goed deel van dien bloe^ toe. Over do opmerkelijke figuur van dezen monarch gunnen we hier niet in bijzonderheden treden, maar zooals die van Italië zyn liefde geeft aan het bcstu- deeren van oude penningen en munten, zoo schijnt Alfonso XIII met voorliefde de astronomie te be- studeeren. Toen Einstein in Madrid een voordracht kwam houden, ontbood de- koning hom aanstonds by* zich en onderhield zich een uur lang met deze over de relativiteits-theoye. Alfonso presideerde dc seance die de Academie van Wetenschap ter eeré van den Duitschen geleorde hield en stond erop met dezen gefotografeerd te worden. De volkomen zonsverduistering van 28 Mei 1900 was alleen in Spanje zichtbaar. Hoewel pas 14 jaar oud. maakte Alfonso er zulke interessante fotografieën van, dat deze in het „Bulletin de la societé Astronomicn»? de France'- gepubliceerd werden en heel aarditf schreef Flammarion daarbij: „Ces recherches nmn trent chez le jeun souverain des gouts soientmquos. 1'amoui du travail et un esprit d'ordro qui ent autant de valeur et d'importance pratique sur ua trono que dans un observatoirel" L-

Schager Courant | 1923 | | pagina 6