iliillü BitHS- OE LANGE DE MQRAAZ. Alkmaar Leeren Jassen Firma BLAAÜ^ER KOSSEN llitilBvers» N.V, v.h. TKaPHAN Co, Schagen EERSTE BLAB. De dingen om ons heen. DEPOSITO'S Laaf Uw Autobus maken Zaterdag 8 December 1923. SCHAGER 66ste Jaargang. No. 7347. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk ln het oerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 6 cent. ADVF.RTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bowljsno. inbegrepen). Grooto lettors worden naar plaatsruimto berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De aandeelen der Sovietregeering gaan stijgen. •Geruimen tijd beeft bet geleken, alsof 2500 goed als allo staten in Europa zich op het standpunt wilden blijven stellen, dat een regeering, die een vorst ver moordt en een nieuwe staatsbedeeling invoert, die een nieuwe economie predikt, van wier invoering ook andere landen nadeel ondervinden, niet netjes genoeg is om te mogen zitten naast andere regee ringen, die al deze dingen of verschillende ervan ook hebben gedaan, docb eenige tientallen of vijftig tallen jaren geleden. Aan omwenteling heeft zoo goed als elk land in Europa gedaan. De guillotine der Fransche revolutie zal vermoedelijk niet veel minder menschen bet le ven hebben gekost, dan de Tsjeka in Rusland en wat daaraan is voorafgegaan. Karei II van Engeland is ook niet voor zijn plezier onthoofd, zoomin als 01- denbarneveld en de De Witten, die hier een andere regiem in den weg stonden, met zooveel vriendelijk heid zijn behandeld. Assignatenzwendel, Actes van Navigatie, tiercee- ring der staatsschuld, de schuldbekentenissen der Geconfedereerde Amerikanen, dat alles waren ook geen maatregelen, die vooral 't welzijn van den bui- tenlandschen belegger beoogden, zoomin als de in flatie, door Duitschland tot systeem verheven. Niet temin hebben de landen, die over Rusland den stal breken, zich langer of korter geleden zoowat alle maal schuldig gemaakt aan precies dezelfde practij- ken, al heette het dan ook bij hen ongeluk, terwijl de Russische regeering er met de meeste fierheid der nog van elders moet betrekken. Door deze erken ning houdt dit alles op. Italië komt z©lfs in een zeer goed blaadje in Moskou, omdat het de eerste groote mogendheid is, die overgaat tot dezen stap. Vermoe delijk zal Moskou wel overtuigd zijn, dat nu de an dere landen ook wel zullen volgen. Al was 'het alleen maar omdat zij Italië deze uitzonderingspositie na tuurlijk niet gunnen, Engeland schijnt binnenkort ook wei dien kant uit te willen. Opmerkelijk is verder, dat alweer een vage mede- deeling kwam omtrent een bereid zijn tot erkenning der oude schuld en tot hervatting der rentebetaling daarop, mits Europa nieuw geld voor de economi sche reconstructie beschikbaar stelt. Dit laatste zal wellicht niet zeer vlot gaap, daar ieder in eigen huis en eigen buurt nog wel wat geld kan gebruiken. Doch de principieele bereidverklaring is al een groot ding: een, dat zelfs de beurs te Parijs en Len den niet ongevoelig liet. Voegt men hier nog aan toe, dat de Amerikaansche president Coolidge, zij het dan ook met veel „alsen" en „misschienen" ook sprak van een mogelijke erkenning, dan ziet men, dat de terugkeer van Rusland, met vorstenmoord en revo lutie en beradeeling der schuldeischers en al, niet zoo heel ver meer van een erkenning af is. Ten slofte is het niet van belang ontbloot, dat juist terzelfdertijd een bericht komt, dat Rusland zou hebben besloten zijn politieke propaganda in het buitenland te beperken tot de landen, waar spoedig succos niet is uitgesloten: Duitschland en Polen en de Slavische landen Dit is wel een gevaar voor al wie niet houdt van bolchewisme in de buurt, doch die landen bezitten tegenwoordig eenig weerstandsvermogen tegen zulk een propaganda. Polen krijgt 400, Zuidslavië 300, Roe menië 100 millioen francs van Frankrijk, allemaal of in hoofdzaak voor wapentuig. Zij behoeven zich dus niet door de Roode Legers onder den voet te laten loopen.. NieJ oninteressant is de vraag welke houding Ne- VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. nemingen in den lande hare orders nog maar steeds in het buitenland, met name Duitscnland, blijven plaatsen. Niet vreemd hieraan is het feit, dat vele zuiver Nederlandsche ondernemingen uitsluitend Duitsche ingenieurs in haren dienst hebben, althans de lei dende functies aan hen toevertrouwen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat zij bet benoo- digde zoo mogelijk in Duitschland bestollen* Wat kan het deze buitenlanders BChelen, of onze nartiona^ le nijverheid ten gronde gaat en er ten onzent werk loosheid heerscht. Kunnen vele Nederlandsche ingenieurs hier geen werkkring vinden, als gevolg van het feit, dat In menige onderneming deze plaatsen door vreemde elementen zijn bezet, anderzijds slepen deze buiten landers ook nog een groot gedeelte arbeid het land uit. Bij de thans heerschende werkloosheid, die nog steeds grootere afmetingen aanneemt, mag ook hier wel eens op gewezen worden, alsmede op 't feit, dat de Duitsche Regeering de invoer van machines en werktuigen verbiedt en slechts bij hooge uitzonde ring, wanneer dezelve dringend noodig zijn, en in eigen land niet gemaakt of gecopieerd kunnen wor den, toestaat, Ondanks de hooge invoerrechten, die Duitschland heft, wordt ook nog op deze wijze de Duitsche nij verheid beschermd. ZUIDSCHARWOUDE. Ons wordt meegedeeld, dat de meubelzaak van den heer Pot, waarvan we in ons vorig nummer melding maakten, en wélke enkele weken geleden is opgeheven, nu zal worden voortgezet door een be woner uit Alkmaar, die haar eerstdaags zal openen. T ZAND. Men deelt ons mede, dat de heer K. Paarlberg van Oudesluit een autodienst zal openen van 't Zand naar Schagen. 'T ZAND. De zoo gunstig bekende tooneelvereeniging te Dirks- horn zal op 23 December a.s. in de zaal van den heer Schrieken alhier opvoeren: „Wantrouwen". Do goede naam welke de vereeniging hier heeft, beloofd wel bezoek dien avond. DE ZOMERTIJD. Het bestuur van den Bond vereeniging Westland heeft in zijn jongste vergadering met algemecno stemmen besloten, aan de regeering en do Stuten- Generaal te verzoeken, de wet op den zomertijd op te heffen. GEEN BEZOEK VAN DEN KONING EN DE KO NINGIN VAN ENGELAND. Het bericht van de Telegr., dat bij den Koning en de Koningin van Engeland het voornemen aou be staan, binnenkort de Koningin van Nederland te be zoeken, wordt van Engelsche zijde officieel tegen- gespróken. ZIJPE. Dat Bint Nicolaasavonccl cniet alleen een avona is, waarnaar kinderen verlangend uitzien, ook ouderen zijn er niet ongevoelig voor. Dit bewees de, avond in het Tehuis voor Ouden van Dagen alhier. Als naar gewoonte door het Bestuur onthaald op chocolademelk en speculaas, was ook nog aan ieder, door een onbekende toegezonden, een flinke pop van Speculaas. Toen kwam een grootsch oogen- blik. Aan ieder oudjo werd oon pakje uitgereikt. Wat een blijde gezichten, wat een spanning onder allen, wat het zou zijn. Allen worden verblijd mot oen aardig geschenk, wat voor beider kunne het meest gcwenscht was. De milde gevers of gevers kunnen verzekerd zijn, dat zij d© oudjes in het Tehuis een genoegelijkwn avond hebben bezorgd, want het was er echt go- zellig. voor uitkomt, dat het bij haar systeem en opzet is. Dit is natuurlijk niet behoorlijk. Want daardoor maakt Rusland zich tot een kwaad willige, inplaats van tot een armen stakker, met wien men medelijden moet hebben, omdat het hem in de wereld is tegengeloopen. Maar feitelijk ver schil tusschen het officieel vrklaren: „wij erkennen onze schulden nietl" en tusschen het volstrekt waar deloos maken van het geld, waarin de vordering is uitgedrukt, zullen toch maar weinig menschen, die op betaling zitten te wachten, vermogen te bespeu ren Hoe dit alles zij, gaandeweg hebben verschillende landen, die zich vol afschuw afwendden van de ban dieten en moordenaars van Moskou, leeren inzien, dat ethische overwegingen mooie dingen zijn, doch dat daar de schoorsteen niet van kan rooken. Zij hielden vast aan hun weigering een gezant van So- viet Moskou te ontvangen en erkenden dus de regee ring aldaar niet Langzamerhand evenwel zijn zij er toe overgegaan handelsmissies te ontvangen en met de leiders daarvan te onderhandelen over alles en nog wat. waarbij zij zich vermoedelijk wijsmaak ten, dat dit heel wat anders was. Wie er dan stond achter die handelsmissie en welke macht de nako ming der afspraken moest, garandeeren, was een kwestie, waarmede men zich blijkbaar het hoofd niet brak. Vooral omdat het antwoord er op niet bijs ter gemakkelijk zou zijn te vinden, voor iemand, die de Sovietregeering niet erkent. Nog gekker werd het in Genua en later in Den Haag, waar wel Russen ter conferentie verschenen, doch alweer zonder, naar op vatting der meeste andere regeeringen, een eigen be stuur achter zich te hebben, Men onderhandelde dus met lieden, die spraken namens een officieel niet be staande regeering. Thans was de toestand, dat bijna elk land zaken deed met Rusland, dat kooplieden, vandaar, voor zien van een pas, uitgereikt door een „niet bestaan de regeering", de verschillende landen bezochten, dat men contracteerde op grond van Russische staatswetten, uitgevaardigd alweer door een regee ring wier bestaan men ontkent, en dat feitelijk de betrekkingen normaal zijn op het officieele bewijs er van: gezanten en consuls over en weer en de felici tatie over en weer bij de verjaardagen der respectie ve staatshoofden. Aan dezen dwazen toestand is nu een eind geko men. Mus&olini, die wel eens meer -vreemd uit den hoek komt,, door in politieke aangelegenheden zoomaar een kat een kat te noemenheeft in het Italiaan- echo parlement openlijk verklaard, dat hij er vol strekt geen bezwaar in zag de Sovietregeering te er kennen cok de j ur e, als dit voor zijn land voor deel en kon opleveren. Die voordeelen bestaan onge twijfeld. Juist voor Italië. Want voor den oorlog kreeg Italië steeds goedkoop zijn steenkool uit En geland, omdat vrachtbooten, die kool als ballast mee namen, als zij in Odeesa graan gingen halen. Het schip voer toch en zoodoende was de vracht bijna nominaal, terwijl de volle prijs wordt gerekend. Dit fcal natuurlijk nu spoedig ophouden. Bovendien kan deel van do Italiaansche handelsmarine ter stond emploi vinden in den) handel op de Zwarte Zee, inpiaata van ergens in een haven te liggen ver interesten. En ten slotte bezit Rusland vele produc ten. die Italië nu duur uit de tweede hand of duur- deriand, dat destijds het laatste land was om de Ka- rageorgewitsjen in Servië te erkennen, na den m<" ord op Alexander en Drage, nu tegenover Rusland zal aaDnemen. Of wij weor zoo braaf zullen zijn, dat du andeie landen al het vet van den ketel hebben voor wij on3 theelepeltje hebben uitgepakt uit ons ethisch vioeipapiertjö. UITKIJK. ANNO 1804. voor Motor, Flets ot Rijtuig. Franco zichtzending door geheel Yrd Holl SPAANDER Co., alkmaar. Bïnnertiandsch Nieuws. WIE VOLGT? Gisteravond deelden wij mede, dat een Duitsche combinatie bezig is te onderhandelen over den aankoop der Regout-fabrieken. Het is een der vele Nederlandsche ondernemingen, hetzij hier te lande of in Indië, die bezig zijn in Duitsche han den over te gaan. Van de Regout-fabrieken ver neemt men 't openlijk. Van hoevele zal men het niet vernemen en hoevele zijn er niet reeds „fëst" i in Duitsche handen, waarvan men het eerst na ja ren zal bemerken. Van eenig optreden tegen deze „opslokkerij" hoort men niets. Men waoht natuur lijk tot het te laat is. TeL MAZELEN. Te Nederweert zijn wegens het heerschen der ma zelen de scholen gesloten. Reeds zijn een vijftal sterfgekomen voorgekomen. STANDBEELD H. M. DE KONINGIN. Ter herinnering aan het 25-jarig regeeringsjubi- nloum van H. M. de Koningin heeft de Sultan van Boeloengan besloten in zijn gebied een standbeeld op te laten richten als geschenk aan Hare Majesteit. Daartoe heeft hii opdracht gegeven aan de firma Ed. Cuypers te Amsterdam. De ontwerper van 't stand beeld is de heer F. Werner, beeldhouwer te Amster dam. Het beeld bestaat uit een granieten voetstuk van ongeveer 75 c.M. hoogte, op welk voetstuk een ko peren leeuw is geplaatst. Het beeld draagt het vol gende randschrift: „18981923. Ter herinnering aan de 25-jarige regeering van H. M. de Koningin Wil- helmina". De hoogte van het geheel bedraagt on geveer 1.40 M. De vervaardigster van het beeld is de Brons en Metaalgieterij de Kroon. Houtmarkt te Haarlem. Het ligt in de bedoeling van den Sultan, die op 't oogenblik te Amsterdam vertoeft, a.s. Vrijdag of Za terdag het beeld, dat thans gereedgekomen is, te bezichtigen te Haarlem. Daarna zal het worden opgezonden naar Indië ter plaatsing. EEN GEVAAR. M enschrijft aan de Msb.: Terwijl wij in ons land op geweldige wijze te strij den hebben tegen de werkloosheid en de gevolgen, daaruit voortvloeiend, is het werkelijk bedroevend te vernemen hoe vrijwel de meeste groote onder- LANGENDIJK. Door de zuurkoolfabrieken is en wordt dit jaar veel zuurkool ingemaakt. Door de schaarscbte en als ge volg daarvan de duurte der boonen, is weinig van deze groent3 ingelegd. De witte kool, die dient tot het inmaken van zuurkool, is daarentegen juist heel goedkoop. LANGENDIJK. Al is het nog vroeg in den winter, toch is er al werkloosheid. Doordien de bouwers het slecht heb ben, wordt vanzelf ook in de richting van mindere uitgave aan loon gestuurd. De toekomst der arbei ders ziet er dus niet rooskleurig uit. Als daarvoor in aanmerking komende college nu maar productief werk kunnen en willen verschaffen. ZUIDSCHARWOUDE. In aansluiting met ons bericht over het bedanken van leden der Christelijke .Boerenleenbank te Zuid- scharwoude, kunnen we meedeelen, dat art.. 8 lui dende: „Zij betalen aan de vereeniging bij hun toe treding 75 cent en bij hun vrijwillige uittreding f 5.", is vervangen door: „Zij betalen aan de vereeniging bij hun toetreding 75 cent en bij hun uittreding hun aandeel in de verliezen der bank op het einde van het boekjaar, waarin hun lidmaatschap eindigt, zoo als die zullen worden vastgesteld door de algemeene vergadering, bij goedkeuring van de desbetreffende balans, met een minimum van f5." Afgescheiden van de vraag, of de statutenwijziging op de vergadering van 8 Juni werkelijk op die wijze is tot staand gebracht, 'blijkt, hieruit dus duidelijk, dat de eisch, de uittredende leden f 100 te doen be- alen, met deze wijziging in strijd is. LANGENDIJK. We vernamen, dat de vertegenwoordigers der Lan- gendijker gemeentebesturen inzake de verbetering van den bekenden Twuijverweg tegemoetkoming hebben getoond ten opzichte van de gevraagde mede werking. Als het dus afhankelijk, zal zijn van deze medewerking, is het te voorzien, dat hier in de toe- komst meerdere ongelukken zullen worden voorko* i men. ZUIDSCHARWOUDE. I De Damclub, die de beschikking voor hare we- kelijksche oefeningen had gekregen, over de zaal der Ned. Herv. Diaconie, zal daaruit weer veihui- |zen, omdat deze zich daartoe al zeer slecht leent door slechte ventilatie. Men zalnu weer zijn toe vlucht nemen tot de zaal van den heer Kramer, die daartoe dan ook veel heter geschikt is. Bovendien waren aan het gebruik der Diaconie-zaal nog kosten verhonden. BROEK OP LANGENDIJK. Nood in Duitschland. Het in deze gemeente officieus bekend staande Comité tot vermindering van den grooten nood waar in het Duitsche volk verkeert, heeft zich permanent verklaard en bestaat thans uit de navolgende perso nen: J. Bouwena, voorzitter, C. Wagenaar, penning meester, W. de Groot, B. Ytsma, J. Dirkmaat Ar.n. en C. Spaans, leden, terwijl als secretaris zal optre den de heer P. Keijzer, gemeente-secretaris. Dit Comité heeft zich gesteld onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis. Aanvankelijk is het de bedoeling van het Comité, den tuinbouwers te verzoeken, een gedeelte van hunne producten voor de arme Duitsche bevolking af te staan. In de/n loop der e.k. week zal te dien einde bekendheid worden gegeven op welke wijze de inzameling dier producten zal plaats hebben. Thans mag worden volstaan met een opwekking tot alle standen der burgerij mede te werken voor dit groote doel. NIEUWE NIEDORP. Naar we vernemen zal ongeveer half Januari a.s. een middagconcert worden gegeven in „De Prins Maurits" alhier, waarin de dames mevr. N. T. Kap pers-Stammes te Hoorn, sopraan, mef. J. Sluis te Barsingerhora, viool en de heer J. I. Hovenier te Nieuwe Niedorp, piano, zullen optreden, zoodat voor belangstellenden een mooi concert in uitzicht is. NIEUWE NIEDORP. De heer D. Olie heeft de woning, thans bewoond door mej. de wed. J. Zwakman, uit de hand ver kocht aan den heer Kok te Oudorp. WEBRINGEN. Voor do vacante betrekking van kaasmaker aan de fabriek „De Eendracht" te Oosterland alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. WIERINGEN. Donderdag was voor de jeugd een heerlijke dag. 't'Was n.1. Sint Nicolaasfeest en bracht de goeao Sint met zijn zwarte knecht aan ons eiland een be zoek. Door goede kindervrienden in de gelegenheid gesteld diverse inkoopen te doen, ging Sinterklaas naar de auto-garage van den heer Bruul (hot paara was afgeschaft en gaat de oude bisschop met den tijd mee) om e»en auto te bestellen, doch do heer Bruul stelde die gratis beschikbaar. I)e gekochte goederen werden ingeladen, St. Nicolaas en z h knecht stapten in en met den hoor Bruul aan 't stuurrad, tufte men voor een Bezoek des voor middags naar de O. L. scholen to Wesfcer- en Oosterland. te Schagen. Alle gewenschte modellen. Reservebus beschikbaar. Hierna oven gerust en den inwendigen menaclii versterkt, terwijl daarna de school te Hippolytus- hoef werd bezocht. Zulk een ongewoon bezoek op do scholen deed vreemd aan., doch wat waren de kinderen stil en zoet. Een echto Sinterklaas 011 dan die zwar.'e knecht, nee' 't was om bang van te worden, maar toen de onderwijzers vertelden, dat uitgezonderd enkelen, de kinderen altijd zoet waren geweest en goed leerden, was Sinterklaas tevreden en gaf z'n knecht orders om aan allen een pakje versnapering uit te reiken. Tijdens die uitreiking onderhield do goede Sint zich met de kinderen en gaf dezen en genen een handdruk. Dankbaar namen alle kinderen hun pakje aan en opgetogen over deze verrassing, gin gen ze naar huis toe, om dit heugelijke nieuws t" vertellen^ Sint Nicolaas en z'n knecht maakten nog een kleino wandeling door lÜppolytushoef om zoo hi«r en daar nog een visite te'doen. stapten vervolgens in de auto en verdwenen voor ©enigen tijd van het tooneel, ora des nachts als do jeugd in diepen rust ligt, weder te keeren tot het vullen Vhn mand jes, schoenen en klompen. Wi "ringen viert z'n St.Nicolaas een dag later als de vaste wal, omreden de goede Sint ons eiland vanwege den zeereis niet zoo spoedig kan bereiken. Nu. het kan gezegd worden, dat het feest nikst» kend is geslaagd en wij een woord van ha-Miikon dank vanaf deze plaats richten aan de Sint met zün knecht, aan de weldoend" kindervrienden en aan den heer Bruul, welke zijn auto zi !i d' ii feheelen dag gratis ter beschikking van den Sint' ad gesteld. DE CRISIS. Wij hebben, aldus hot- HcEbld., in ons avondblad van Dinsdag bericht, dat jhr. mr. F. Beelaarts van Blok land (Zondag) ook een onderhoud had gehad ui-u een Vrijheidsbonder over de mogelijkheid van een optreden „van dezen vertegenwoordiger van een lir:- kergroep als Minister van Financiën". Nu de heer Beelaerts de opdracht tot kabinetsformatie niet heeft aanvaard, meenen wij ons bericht wel te mogen aan vullen met de mededeel in g. dat die Vrijheidsbonder was de oud-Minister van Financiën, prof. mr. dr. A. \an Gijn. HENRI TER HALL. Het Kamerlid, de heer Henri ter Hall mar: de eer ste twee maanden nog peen bezoek ontvangen en geen vergaderingen bijwonen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1