CONCERT Burgerlijke Stand. Concertzaal C. VADER, te Julianadorp. op 9 December 1923, Dames-Trio HANSE BAL YRIJ. Gemengd Nieuws. De Uitslag der Engelsche Verkiezingen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisteravond is tusschon Rljssen on Nljverdal door oen locaaltrein op oen onbewaakten overweg eon woonwagen aangereden. De bestuurder, Timmermans uit Rotterdam, kon zich tijdig redden door van den wagen te springen. Vier personen, die zich in den wagon bevonden, werdon ernstig gekwetst; een oude vrouw heeft een gebroken rib, eon jonge vrouw heeft beide beenon gebroken, en twee kinderen, een meisje van 15 jaar en een kind van 9 maanden, werden ernstig gewond. De gewonden zijn op last van dr. Moquette naar hot ziekenhuis te Zwolle vervoerd. SALARISVERLAGING. Do afd. Zuid-Holland van den Nederlandschen Bcnd van Gemeente-ambtenaren heeft aan de Kroon vernieti'ring gevraagd van de besluiten der gemeente raden van 's-Gravendeel en Vianen, waarbij besloten werd tot verlaging van. de wedden van de burge meesters, de secretarissen en de ontvangers dier ge meenten. Het verzoek steunt op het feit, dat de ge meentewet de regeling dier salarissen overlaat aan Gedeputeerde Staten. AANRANDING. Vrijdagmorgen zou een 15-jarige kantoorlooper, in dienst van een firma aan de Vlashaven te Amster dam, zich naar dit kantoor begeven. Toen hij de gang in stapte, kwam plotseling achter de deur een man vandaan, die hem met een stuk ijzer op het hoofd sloecr. tentrevolge waarvan de jongen tegen den grond viel. Do aanrander maakte hiervan gebruik hem een tasch afhandig te maken, waarin zich eon bedrag van ongeveer f 1200 bevond. De bandiet nam hiermede de vlucht, doch zich vervolgd ziende, wierp hij eerst de tasch te water en toen ook het geld. Korten tijd nadat de aanslag had plaats gehad, werd de strantroover echter aangehouden. Men vond nieta meer van het gestolene terug. BARSINGERHORN. BIJ do stemming voor gemachtigden voor het Kies college in de Ned. ïlorv. Kerk alhior, jl. Vrijdag avond gohouden^ tijn voor do aftredendon herkozen do h.h, P. Sluis, J, v. Meun en S. Spaans on goko- len Joh. Schonk en voor de vacature* de h.h. K. Dok- kor en M. Blom. JUI.TANADORP. Vrhdagamo.rgen om utree ka ras uur, geraakto hot paard, gespannen voor een dro98oerkar, van don veehouder P. J. v. d. O. aan de Schoolva&rt, waar* öchljnlljk door hot paard even alleen te laten staan, op hol. Onmiddellijk daarna waren de as met de wie len alender het voertuig vandaan en eleopto daarna bet vehikel zoo achter het paard aan, totdat ook tenslotte dit aan'den kant van den weg bleef liggen. Met hot verlies van een bus melk, (de bedoeling was om naar de fabriek te rijden) en het kapotte voertuig liop dit ongevalletje verder best af. NIEUWE NIEDORP. Op Zaterdagavond 15 December zal in do zaal van den. heer Groot alhier door den hoer G, de Boor van Zaandam gesproken worden over „De Christus". De entrée is vrij en waar do heer do Boer (lid der Theo- sophiscbo Veroeniging) voor velen al geen onbeken de meer is, mag wol verwacht worden, dat velen do zen belangwekkenden avond komen bijwonen. LANGER EIS. Donderdagmiddag werd in de O. L. school alhier het Sint Nicolaasfeest gevierd. Hot initiatief daar toe was genomen door de Oudorcommissio en 't on derwijzend personeel, terwijl hot plan later krachtig door de ingezetenen' word gesteund. Ongeveer half twee word de komst van Sint Ni- colaas aangekondigd en mochten do kinderen hem mot gezang binnenhalen. Do grijze bisschop, gezeien op zijn schimmel, in een schitterend rood fluweelon gewaad.' mot gouden stof en vergezold van zijn zwarten knecht, maakte grooten indruk op de schooljeugd. Eén dor lokalen was door de kinderen, onder lei ding van 't onderwijzend personeel, feestelijk ver sierd en op een speciaal voor dit doel gemaakte troon nam Sint. Nicolaas plaats. Hij. vertelde, dat bij de 1 .angoreizer jeugd niet had vergeten, en evenals vor- loden jaar heel wat lekkors en moois had medege bracht. Maar eerst moest, er gezongen worden. Ach tereenvolgens werden nu vorschillendo versjes ton gehoor© gebracht, afgewisseld door kleine tooneol- stukjes en speelliedjes. Do kleintjes doden wat hun best en hun oogjes straalden als ze zagen hoe Sin terklaas met volle aandacht naar hen luisterde. Zwarto Piet liet ze nu en dan eens grabbelen, wat niet weinig de pret. verhoogde. Ook werd er door «enige dames volop chocolademelk geschonken. Toen kwamen de geschenken aan de beurt. Elk kind moest, nu bij Sinterklaas komen om zijn ca deautje in ontvangst te noinon, waarbij de Sint voor velen een vriendelijk; woord, voor enkelen een be risping had. Ook 't onderwijzend personeel werd door Sinterklaas niet vergeten. *t Was ongeveer 5 uur toen hij afscheid nam on be loofde 't volgend jaar te zullen terugkomen. Het hoofd der school bedanktql don Sint en zijn. knecht voor 't lekkers en de geschenken en de prettige uren die zij den kinderen hadden verschaft. Hierna gingen allen huiswaarts, hoogst voldaan over dit zoo uitstekend geslaagde feest. EEN WETHOUDER UIT DE RAADSZAALVER WIJDERD. In een raadsvergadering te Giethoorn (O.) namen 'te debatten over do Rietvlechtschool een dusdanig karakter aan, dat de burgemeester zich genoodzaakt zag den S.D.A.P. wethouder te verzookon, zich uit de Raadszaal te verwijderen. Vijf minuten later, toen er na afloop der raads vergadering een vergadering van B. en W. werd gehouden, kwam genoemde wethouder, alsof er niets gebeurd was, terug. OPLICHTING TE ROTTERDAM. Pit. Rotterdam, 7 Dec. Op verzoek van don com missaris van het bureau Pauwensteeg alhier, is te Gouda aangehouden de koopman B. V. G., aldaar woonachtig. Hij wordt verdacht, van oplichting ten nadeel© van eenige bankinstellingen voor een zeer groot bedrag. EEN BRUIKBAAR MENSCH GEVRAAGD. In de jongste raadsvergadering te Vorden kwam aan de orde de benoeming van. een hoofd der open bare school voor M. U. L., waarvoor een voordracht van drie personen ter tafel lag. De benoeming werd echter .aangehouden, daar men wilde uitzien iemand te krijgen, die een bruikbaar mensch was in do samenleving. „Vad." DE WETHOUDERSZETEL VAN DEN HEER WES TERHOF TE ALKMAAR. Het besluit van het partijbestuur der S.D.A.R», waarbij van den heer Westerhof alsnog gevorderd wordt binnen 8 dagen als wethouder te bedanken, heeft bij de soc.-dem. in ons gewest groote ontstem ming verwekt. Na de Gewestelijke vergadering, die bijgewoond werd door den partij-socretaris had men op grond van toezeggingen van dien secretaris niet verwacht, dat het partijbestuur het eenmaal ingenomen stand punt zou handhaven. Juist do toezeggingen van den secretaris bewogen verschillende afgevaardigden er toe om een motie te gen het P. B„ niet te stéllen. Naar wij thans vernemen overweegt het bestuur van het gewest, over de kwesiè een spoedvergadering >,:t te schrijven aangezien hot van meening is, dat :';U P. B. zich tegenover door de partij gesalarieerden n'et on r.-.n wijze mag gedragen die de partij in kapi talistische werkgevers laakt, Alkm. Crt. VEE-ARBITRAGE. In do gisteren gehouden vergadering der afd. Alkmaar van do Hollandsohe Maatschappij van -Landbouw, waarin het nut van veearbitrage werd uiteengezet, traden30 handelaren en veonoudors toe tot de organisatie, die beoogt langs minnelijken weg geschillen in den veehandel tot oplossing te brengen. DE CRISIS Dr. van dor Mijle te Heeae, voor-liter van den Natiorfalen Bond voor bezuiniging, heeft, andermaal een onen brief gericht aan do Koningin in verband met ae Kabinetscrisis. Hij geeft H.M. in overwe fing opdracht te verleenen aan een door Haar aartoe geschikt geacht persoon tot vorming van een extra-parlementair kabinet, zonder daarby acht te slaan op de verschillende politieke partijen. CALLANTSOOG. Woensdagmorgen vierden de schoolkinderen het St. Nicolaasfeest in school Om 10 uur waren alle kinderen in één lokaal, waar de lekkernijen op een groote tafel keurig waren uitgestald, vereenigd en kwam St Nicolaas, vergezeld van zwarte Piet, bin nen, onder het zingen van het welkomstliedje: „Sin terklaasje, komt maar binnen met je knecht". Sin Nicolaas had over do verschillende kleinen inlichtingen ontvangen van *t hoofd der school en kon dus precies weten, v.ie van hen een pluimpje toekwam voor hun ijver en werkzaamheid. Slechts een paar hadden eene kleine terechtwijzing verdiend. Nu ging St. Nicolaas over tot het ronddeelen der chocoladeletters, die hij zelf aan de kinderen over handigde. Eenige kleintjes werden nu door hem uit gekozen, om alleen een liedje te zingen, wat hun hoel goed afging. Nadat door allen nog eenige versjes waren gezon gen tor eere van den goeden Sint, moest deze weder vertrekken. Het speet hem wel, dat hij reeds nu weer heen moest gaan en de uitdeeling zelf niet ver- dor kon voortzetten, maar zijn tijd was beperkt, daar hij ook elders nog een bezoek wilde brengen. Hij be loofde echter, het volgend jaar weer te komen, als hij maar even den tijd kon vinden. Na een driewerf: Hooral voor St. Nicolaas, en zijn knecht, die enkele deugnieten heel goed scheen te kennen, vertrok het gezelschap, waarna do tractatio verder word voortgezet door het onderwijzend per soneel. De kinderen hadden zoor voel genoten; dat kon men aan alle gezichtjes wol zion, dat zo allen zeer tevredon waren. Het St. Nicolaasfeest voor de Jeugd van Callants- oog mag dan ook zeer goed geslaagd heoten, en een woord van vriendelijken dank aan do goodo gevers is hior dan ook wel op zijn plaats. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand November 1923. Geboren: Jan, zoon van Jan van Scheijen en Dieu- wertje Zeeman. Overleden: Pieter Kos, 70 dagen, zoon van Ariën Kos en Neeltje do Waal. Ondertrouwd: Arie Boontjes, 36 Jaar en Antje Tho- masz, 36 jaar, beiden to Callantsoog, GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand November 923. Geboren: Pieter, zoon van Jan Kater en Fomme- tje Smit. Ondertrouwd: Pieter Dirk Iparo, oud 24 jaren, wonende alhier en Diouwke Bilstra, oud 20 jaren, wonende to Winkel. Gehuwd: Adriaan Simon Zuurbier, oud 38 jaren, wonende te Alkmaar en Christina Hendrika Berk hout, oud 33 jaron, wonende alhier. Overleden geeno. GEMEENTE HEERHUGOWAARD, Ingeschreven gedurende de maand November 1923. Geboren: Martha, dochter van Petrus Bot en van Maria Beeropoot. Pieter, zoon van Pieter do Boer en van Johanna Schilder. Teuntje Jitske, dochter van Hendrik Walda ©n van Iebeltje van dor Veen. Cornelis, zoon van Jacob Bos on van Maria Toreeia Rood. Neeltje,. dochter v. Maarten Spaan en van Antje Broeuwsma. Eva, dochter van Willem Molonaar on van Maartje do Jong. Cooil'ia Geertruida Maria, dochter van Cornelis Kraakman on van Catharina Nan. Grietje, dochter van Dirk Stapel on van Aaltje Stam. Overleden: Cornelis Korver, oud 73 jaren, echt genoot van Trijntje Danenberg. Gernt Wijnker, oud 92 jaren, weduwnaar van Maartje Zuurbier Cornelis Koojj, t>oud 66 jaren, weduwnaar van Geertje van Leijen. Dieuwertje Pannekeet, oud 65 jaren, echtgenooto van Klaas Beers. Ondertrouwd: Jacob Volkers en Neeltje Mienes. Getrouwd: Hendrik van der Ham, to Korkrade en Louizo Liefhebber alhier. Klaas Ursem en Maria Stet, beiden alhier. Jacob Volkers en Neel- Mienes, beiden alhier. GEMEENTE WIE RINGEN. Geboren geene. Ondertrouwd en pjotrouwd: P. O. de Haan en G. Bosker. E. Rietvink en G. Lont. Overleden: Jan ICloin, oud 76 jaren, echtgen. van A. Wigbout. Minke Teffer, oud 76 jaren, ongehuwd van de HARMOMEAAPËL „KUNSTZIN" Dir. G.H.v.d. BOOGAARDE, met welwillende medewerking van het COBA HANSE, Viool TEANNE HANSE. Cello MARIE MEINSTER, Piano, en LEO BORGART, Piano. Aanvang 7.30. uur. Donateurs is de toegang vrij. Entrée f 0.60. Geen belasting. WAAROM NIET? De Fransche communistische partij heeft onlangs besloten, 500 kinderen van noodlijdende Duitsche arbeiders naar Frankrijk te iaton komen, om daar verzorgd te worden. De Fransche regeering heeft dit echter onmogelijk gemaakt, door geen visum voor toelating van de kinderen te willen verstrekken. DRIE CLOWNS GEDECOREERD. De minister van onderwijs, Bérard, heeft getoond gevoel voor humor te bezitten. Hij heeft do drie go- broeders Fratellini. de vermaarde Parijsche clowns met de palmes académiques begiftigd. De drie broers zijn buitengewoon populair, niet slechta om hun geestige gaven, maar tevens omdat zij hun talenten zeer vaak beschikbaar stellen voor liefdadi ge doeleinden. De uitslag van de Engelsche verkiezingen voor bet parlement is nu vrijwel bekend. Er moeten nog 14 uitslagen bekend worden. Het Lagerhuis heeft 625 leden. De uitslag brengt zonneklaar aan het licht, dat de conservatieven met hun leus van protectie, een ge weldige nederlaag hebben geleden. Zij is bezweken voor den hevigen stormloop der vereenigde liberale en Labourpartijen, die, hoewel hun politiek in andfcre opzichten uiteenloopt, toch te zamen front hebben ge maakt tegen de protectionistische plannen van het conservatieve kabinet. Dat is de tweede maal dat deze protectielous aan de conservatieven een nederlaag bezorgt. In. 1906 was dat eveneens het geval, hoewel in nog veel erger mate dan nu. Thans is de conservatieve partij zijn volstrekte meerderheid van 79 stemmen kwijt, en is au veranderd1 in een minderheid. Voor zoover bekend is de stand der partijen: Con servatieven 258, Labour partij 186, Liberalen 147, di versen 10, makende te zamen 601. Het Lagerhuis heeft 615 leden, zoodat nog 14 uit slagen bekend moeten worden. Ten gevolge van het overlijden van een liberalen candidaat moest in een district een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven, en van de overige 13 uitslagen zullen enkele zooals die van ver-afgelegen Schotsche districten, nog wel een paar dagen achterwege blijven. Ter vergelijking brengen we reeds thans in her nering, dat in het thans ontbonden parlement zitting hadden: Conservatieven 332, Liberalen te zamen 117, Labour 144, Ulster-unionisten 11, kleine partijen 8. Do uitslagen die nog moeten binnen komen, kun nen niet voel verandering moer brengen, en van een meerdertieid der conservatieven Is geen sprake moor. Maar ook geen der boide andere partijen beschikt over een meerderheid, dus zal er wel oen coalitiere- georing moeten worden gevormd. Baldwin zal wel spoedig, het ontslag van zijn ministerie indienen, of schoon ér berichten zijn die er op wijzen, dat hij aan de regeering wil blijven. Hoe dat mogelijk is, is ons niet duidelijk, omdat de groote meerderheid der kie zers zich kanten tegen protectie en dit was toch Bald- win's leuze. Wellicht zal een andere conservatief de opdracht krijgen om een ministerie te vormen in samenwer king met de liberalen en dan zou de handelspoli tiek moeten blijven buiten protectie. Of de conserva tieven echter lust zullen hebben om weer met Lloyd George saam te werken, is ook nog een groote vraag. De logica van den uitslag der verkiezingen is, dat een coalitieregeering zal worden gevormd door Li beralen en de Labourpartij. Beide zijn toch tegen pro tectionisme. De Labourpartij zal als sterkste der op positiepartijen het in de hand hebben een nieuwen premier aan te wijzen en misschien zouden Asquith en Lloyd George daarvoor in aanmerking komen, doch thans is er weer een „maar", verschillende lei ders van de Labourpartij hebben tijdens de verkie zingscampagne verklaard, dat, hoe de verkiezingen ook mochten uitvallen, zij in geen geval een coalitie regeering willen vormen met een der bourgeoispar tijen, die zij beide over een kam scheren. De situatie is verre van gemakkelijk en wij blij ven dus belangstellend naar de oplossing. De nationaal-liberalen hebben nogal wat verliezen geleden en dat ondanks Lloyd George's geweldige in spanning. Er zijn acht vrouwelijke afgevaardigden ge kozen. De grootste winst is hehaald door de Labourpartij. Lloyd George heeft in Carnavon een meerderheid in 5000 stemmen op zijn conservatieven tegenstander l^haald. Het totaal dor uitgebrachte stemmen bedroeg 14.164.258, waarvan de conservatieven kregen 5.348.397, de Liberalen 4.261.573, de Labourpartij 4.437.292 en de andere partijen te zamen 226.796. Het was Donderdag wel een der merkwaardig ste verkiezingsavonden, die men zioh denke'n kan, meldt de corresp. der N. R. Crt. Er heerschte overal in het Westen een geweldige drukte. Op groote^ schaal waren toebereidselen gemaakt, om tienduizenden menschen naar de stad te krijgen en men was daar wonderwel in geslaagd. Wel kan de eerste avond niet de grootste spanning leveren, daar slechts een derde der uitslagen bekend kon worden, maar men kan er toch uit opmaken uit welken hoek de wind gewaaid heeft. Zoo waren bioscoopdoeken bij tientallen gespannen en was overal het verkeer ontzettend druk. De vervoer maatschappijen hadden extra regelingen gemaakt, zoodat men nog lang na middernaoht de stad ver laten kon. Maar zie, juist voordat de eerste uitslag bekend werd, kwam van de rivier een mist op zetten die zich in minder dan geen tijd tot den diks ten geelsten benauwendsten mist van dezen mistrijken winter verdichtte. Hier en daar ont stond een paniek. Men kon geen hand voor oogen zien.t Trafalgar Square verdween voor het geziht. Talrijke liont-reclames verloren den strijd tegen don nevel. De aardige teekeningen die caricatu- riston op tooverlantaarnplaatjes teekenen en die men ziet ontstaan,' waren nauwelijks te onderschei den. Alleen een megaphoon looiend als oen mist hoorn, traohtto den menschen een en ander aan het verstand te bréngen zonder dat het lukte op die manier een indruk te geven van den stand der uitslagen. De mist had heel wat verwarring ten gevolge. Het verkeer stond bijna stil. Tusschenbeide pas seerde langzaam een convooi van acht of tien bus sen en toen het wat later werd, werden de meiï- schen klaarblijkelijk bevreesd dat zij niét thuis zouden komen. De Daily Express vertelt dat vrou wen op den trottoirband stonden te huilen. Daar heb ik niets van gezien. Wel^ raakten een hoop menschen den weg kwijt. Het is merkwaardig hoe verwarrend de mist in de best bekende straten werkte. Op sommige plaatsen schijnt hot publiek neiging tot ruwheid gehad te hebben. I>e terug reis naar de suburds in overvolle treinen was een beproeving en ik onderstel dat heel wat menschen hun lange reis te voet gedaan hebben. Verscheidene uitslagen zijn van bijzonder belang Asquith, de liberale leider en oud-premVr eag zijn meerderheid na een krachtige campagne groeien tegenover de arbeiders- en conservatieve candida- ten in Paisley, Sir Douglas Hogg, procureur-gene raal, en Sir Philip Lloyd Graeme behoo^en Wt d© •conservatieve ministers die gekozen zijn. De voor name liberale staatsman Winsten Chnrchill en Sir Alfred Mond zijn onderscheidenlijk te Meices ter en Swansea door de candidaten der arbeiderspartij geslagen, Airthur Henderson, secretai^ van do ar beiderspartij, werd verslagen door drn liberaal to NewcastIo% maar zijn beide zoons tvonnen zetels voor de arbeiderspartij. Saklatvala Parseo van de uiterste linkerzijde der arbeiderspartij verloon .zijn zetel aan een liberaal in Battersea. Onder de bekende conservatieven die geslagen werden, zijn Sir Montague Bartow, minister van arbeid, die zijn zetel aan de arbeiderspartij moest afstaan: Sir Harojd Smith, broeder van Lord Bir- 'kenhead, en admiraal Sir Reginald Hall', leider 'van de conservatieve organisatie verloren beiden tegenover liberalen. Tot dusver zijn slechts twee vrouweii gekozen, Lady Aster, conservatief die als lid voor Plymouth weder succes heeft gehad, en i'uffronw Susan Lawrence die den zetel voor East- tam voor de arbeiderspartij veroverde en het eerste vrouwelijk parlementslid van de arbeiderspartij zal zijn. Onder de verliezers zijn twaalf vrouwelijke candiaaten, behoorende tot de verschillende par tijen. De uitslagen te Manchet©*; wr.^on ©en trofforidel aanwijzing voor do sympathie van die stad voor I den vrijhandel. Er zijn in Manchester tien kies- I districten. Dc liberalen hebben hier vijf zetels op I de conservatieven gewonnen, de arbeiderspartij I heeft beslag gelegd op 3 zetels, waarvoor zy reeds I in het vorige parlement zitting had en een zetel op de conservatieven gewonnen. De conservatieve partij behield slechts een zetel in geheel Manchester, terwijl zij in het vorige par lement zeven van de Manchestersche zetels bezat. In Liverpool waren ook eenige onverwachte ver anderingen ten koste van de regeeringscandldaten, De liberale partij won twee zetels, een der versla gen conservatieven was admiraal Hall. In alle districten van Liverpool slonk de meerderheid der conservatieven. Deze stad wordt thans vertegen woordigd door drie conservatieven, twee liberalen en een lid der arbeiderspartij. WEER NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN ITALIë Tengevolge van het slechte weer en do aanhou dende regen zijn versoheiden rivieren buiten haar oevers getreden o.a. ,Ln Toscane de Umbria, waar door de velden werden overstroomd. Het water van de rivier de Velino heeft een deel der binnénstad van Rieti overstroomd. Een brug is ingestort. TIJD IS GELD, OOK IN RUSLAND. Sinds eenigen tijd wordt in Rusland propaganda gevoerd tegen de Russische gewoonte de_ zaken slepende te houden en zoodoende onnoodig veel tijd to verspillen. Er zijn speciale vereenigingen opgericht, die zioh ten doel stellen door op deze tijdverspilling te wijzen en aan te toonen, hoe alles vlugger en dus goedkooper gedaan kon wor- den, dit euvel te bestrijden. De autoriteiten heb ben deze vereenigingen steun beloofd. ,,Izwestia;' en de mindere godon onder de bolsjewistische pers hebben speciale rubrieken geopend voor de cam pagne tegen de tijdverspilling, en de regecring heeft haar ambtenaren op het hart gedrukt alles vlug af to doen ,en de mensohen niet onnoodig to laten wachten of oonige keoren te laten terugko men, hetgeen do gomakzuohtige Russische ambte naren dikwijls doen. Hoe is eohter do toestand na al dezo goede voor nemens P Het volgendo geval, oon uit duizenden, dat wij aan dö „Prawda" ontloenen, geeft op dezo vraag eon afdoend antwoord en laat onszien hoe o'e leuze „tijd is geld" door de ambtenaren in het leven wordt toegepast. Een boer, Trofimow geheeten, was naar de hoofdstad'getogen om de landbouw-tontoonstelling te bezoeken. Daar zag hij een ploeg die hem wel leek. Hij klampte dus iemand aan en vroeg, of de ploeg te koop was en waar hij te krijgen was. De aangesprokene antwoordde, dat de boer zich hiervoor tot de instelling moest wenden, die deze ploegen uit Duitschla.ncT importeert, en gaf hem het adres van deze instelling. De boer begaf zich daarheen. Men liet hom eenige uren wachten en deelde hem daarna mede, dat alle ploegen van het gewensehte model reeds verkocht waren aan den Plattelandsbond en dat hij zich tot dien bond moest wonden, indien hij een ploeg wilde koopen. Do boer durfde eohter niet naar den Plattelands- bond te gaan. „Misschien zaten daar ook zulke deftige heeren. die je in de gang laten wachten en je later uitlachen,'; dacht de boer. Hij had echter op do tentoonstelling hooren vertellon van het „Boerenhuis", waar ieder kosteloos alle noodigo in lichtingen kon ontvangen. Hij begaf zich dus naar .bet „Boerenhuis". In het „Boerenhuis" word hij van het eene loket naar het andere gestuurd, trap af, trap qp, maar tenslotte belandde ny by een in genieur, die verstand van ploegen schoen te héb ben. De boer zette hem uiteen, dat hij ploeg N 6 j wou koopen, maar dat al deze ploegen door den Plattelandersbond waren aangekocht en vroeg hoe hij bij dezen bond een ploeg kon koopen. „Wel neen." antwoordde do ingenieur, die ver stand van ploegen had. „zij hebben je wat op je mouw gespeld. De Plattelandersbond heeft dio ploegen niet gekocht, want wij hebben ze pp onzo magazijnen. Als je een hebben wilt moet je maar dit formulier invullen." De boer wilde het papiertje daar tor plaatse in vullen, maar het bleek, dat dit niet ging, omdat het „Boerenhuis" hiervoor geen inkt en pennen be schikbaar e^tolde. De man zuchtte en begaf zich naar kennissen, die ergens aan den rand van de hoofdstad woonden. Hij heeft daar het stuk inge vuld on braolit het terug naar het „Boerenhuis". SKom maar Maandag torug," zeide de ingenieur, [aandag verscheen de boer opnieuw in hot „Boe renhuis', maar de ingenieur deelde hem nu mede, dat het gebleken is, dat het Boerenhuis" dezo ploegen niet had. De ploegen zyn te koop by hot kantoor „Landbouwmachines". Het was wel niet pleizierig, maar er was niets aan te doen en# de ooer toog naar het kantoor „Landbouwmachines". Daar was men echter ten zeerste verbaasd: „Wri hebben deze ^ploegen nooit in voorraad ge had. Wie heeft u dien onzien verteld?" De boer was koppig en wilde zijn zin hebben. Hij keerde terug naar het „Boerenhuis" en ver klaarde, dat hij denf „baas wilde spreken. Na lang zoeken vond hij iemand, die er org gewichtig en deftig uitzag en dus de „baas" moest zijn. De boer vertelde alles wat hem overkomen was en vroeg of het zoo mocht, of de „baas" wel wist, dat de menschen van het kastje naar den muur gestuurd werden. De „baas" hoorde den boer aan en antwoordde: „Goed, die ingenieur zal een standje krijgen en u moet maar over een paar dagen komen dan zorg ik er voor, dat u dien ploeg zult krijgen." Twee dagen later meldde de boer zich opnieuw in het „Boerenhuis" aan. Hij werd eohter op zeer onvriendelijke wijze door den ingenieur ontvangen. t „Zoo, jij gaat je beklagen! Boerenkinkel 1 Dacht je, dat wij nier niets ander.-- to doen hebben, dan voor jou een ploeg te zoeken?" De ingenieur schold hem uit, de typistetjes lach ten, en de arme boer zuchtte, draaide zijn muts eenige malen rond en ging weg. „Twee weken lang loop ik van dén eenen meneer naar den anderen en kan niet te weten komen, waar ik dien ploeg kan koopen. Tot wien moet ik me nu wenden? Weet u misschien raad." Zoo be klaagde het boertje zich bij den medewerker van „Prawda". Hdbld. DOOR DE DRAADLOOZE. Mevrouw Cora Wliite to Minneapolis vraagt echt scheiding aan, omdat haar man lijdt aan... radio- manie. De crisis duurt al twee jaar. Heele nachten zit do heer White aan zijn ontvangtoestel en dwingt zijn vrouw tot meeluisteren. Hij geeft zijn vrouw teen geld meer voor kleeren voo rzich en de kin eren, daar hij al zijn inkomsten vefdoot aan zijn radio-installatie. Bovendien beklaagt mevrouw White er zich over, dat haar man gemeene on lie derlijke taal uitslaat in haar bijzijn als naburige s stations hem beletten berichten van verafgelegen stations te hooren: de heer White heeft gewelaigé driftbuien als het hem niet gelukt zijn toestel goed af te stemmen. Wy weten niet of de heer White al langs d*1 wettigen weg van zijn vrouw's verzoek om e>#7 scheiding vernomen heeft, doch zeker is, dat hij £ot uit de lucht heeft kunnen vernemen, want hot v°~ venstaande bericht is door zijn geliefde druadlo020 de heele wereld rondgezonden. REBELLIE IN MEXICO. Volgens berichten uit Vera Cruz zijn vijf Mexi- oaansche staten in openlijk verzet tegen Obregon. Zij vewiepren de bondsregeering en zetten de rege©- ringsambtenaren af. De bevelhebber van de Mexicaanscho Golfvloot, de commandant der mariniers en generaal Sanchez zon den gezamenlijk aan president Obregon een brief, waarin zij mededeelden besloten te hebben de con stitutie te verdedigen tegen de inbreuken, daarop

Schager Courant | 1923 | | pagina 2