Binnenlandse!* Nieuws. Kaasconfróleslalion „Noordholland". WIERINGEN. Onder presidium van deni heer N. J. Poel vergader de jl. Zaterdagavond in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef onze afd. van den Ned. Pro testantenbond, met aanwezig 5 heeren en 4 dames leden. Na opening door den voorzitter, memoreerde deze nog even het overlijden van den verdienstelijken secretaris, wijlen den heer L. Berghuis. Notulen en jaarverslag waren hierdoor achterwege gebleven en volgde rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer Boskêr, welke een batig saldo van ruim^ 9 aangaf. Alles werd. in orde bevon den en goedgokeurd. Nu volgde bestuursverkiezing. De aftredende hee- ren R. Windsma en N. Kuiper werden herkozen en namen het aan, terwijl in de vacature-Berghuis werd gekozen de heer D. Minnes, welke niet aanwezig was en met zijne benoeming in kennis zal worden ge steld. Bespreking Kerstfeest te houden met de leer lingen der Zondagscholen te Westerland en Hippoly- tushoef, was nu aan de orde. Na eenige discussiën werd besloten evenals vorige jaren Kerstfeest te hou den en bij de burgerij met lijsten voor dit feest rond te gaan, aangezien do kas niet voldoende gevuld is. Aan den nieuwen Doopsgezinden predikant, Ds. van der Veen, zal verzocht worden de Kerstvertellingen te willen houden. Verder nog enkele huishoudelijke besprekingen en volgde sluiting. WIERINGEN. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk van Ilippolytushoef en Westerland werden jl. Zondag herkozen de heeren P. Kaan Cz., P. Bruul, en D. M. Mulder. ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond gaf de afcL ZuidseharwoudeBroek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionnee ring een feestelijke propaganda-vergadering ten lokale van den heer Kramer. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd de rentetrekkers, die tusschen de be drijven door werden onthaald. Verder was de zaal met belangstellenden geheel gevuld. Do voorzitter hield vooreerst een propaganda-in- leiding, waarin hij wees op het 19-jarig jubileum van hot onvervalschte Staatspensioen, dat op 9 December 1913 voor bet eerst in ontvangst werd genomen. Er waren toen 100.000 rentetrekkers. Op 3 December 1919 vermeerderde dat aantal met 200.000, zoodat er op dien datum ongeveer 300.000 personen waren, die het premievrije Staatspensioen genoten. Maar sedert dien is het uit: wie in den vervolge Staatspensioen wil hebben, moet premie betalen. Hij bespreekt de vraag, of de financieele toestand van de mindere klasse zoodanig- is, dat zij de premie betalen kunnen, en moet deze vraag ontkennend beantwoorden. Boven dien hebben de menschen een onvervreemdbaar recht op dat pensioen, omdat het is een correctief van te weinig ontvangen loon in de 50 Jaren, die de ar beiders, aan den opbouw der gemeenschap hebben gewerkt. Bij de nu geldende verzekeringswetten zul-' Ion er 25 oud- en arme menschen blijven, zoodat de strijd v$m den Bond voor het premievrije Staats pensioen nog bitter noodig is. Spr. herinnert aan de Regeeringscrisis, die maar niet opgelost wordt, en hoe er meermalen dergelijke crisissen zijn geweest. Hij vond het bedroevend, dat die crisissen zoo vaak hun ontstaan te danken hebben aan het meer of minder voor het militarisme. Spr. legt er deh nadruk op. dat er zoo zelden een regeeringscrisis is, die zijn oorsprong vindt in een drang der regeering om te veel te willen doen voor de mindere klassen. Hij vreest, dat die niet te verwachten zijn, zoolang de partijen in rechtsche en linksche blijven verdeeld. Het echte christendom zal vaardig moeten worden over de menschen, het christendom, dat niet met den mond, maar inderdaad opkomt voor de verdruk ten en armen, voor hen die lijden en gebrek hebben. Volgens spr., zal de strijd, om dat te bereiken, om do begrippen der zoo schoone Bergrede ingang1» te doen vinden ook op staatkundig terrein, zwaar zijn. Maar „ende despereert niet". Laat onzen IJver, al dus ongeveer spr., verdubbelen nu de strijd al zwaar- 'der wordt; laten we met ernst en kracht optrekken tegen dien zworen muur van onwil en tegenstand, om daarachter don heiligen burcht binnen te trek ken, waarop geschreven staat: Oud-en-arm de we reld uit. We kregen nu de opvoering van „Arm Daantje" een slachtoffer van zijn oud-zijn en geen-pensioen, iemand, die zijn kinderen tot last is, en het gemis van zijn eigen kamertje schrijnend voelt. Een man die zijn levenlang had1 gezwoegd en in armoede sterft, weggejaagd door zijn patroon na 50-jarigen trouwen dienst, omdathij te oud was en er dus niet genoeg meerwaarde van hem te halen viel. Keu rig werd dit tooneelstuk gespeeld, èn in de uitbeel ding van de personen, èn in de weergeving van spannende momenten, waarbij het resultaat van dit alles verhoogd werdi door het werk van den grimeur, den op dit gebied naam gemaakt hebbenden heer Kuyt. Na ieder bedrijf klonk een hartelijk en wel verdiend applaus. lot slot kregen we nog een paar prachtige zang nummers te hooren van den heer A. Scherie, die altijd zijn welwillende medewerking aan den arbpid voor het verkrijgen van Staatspensioen geeft en een voordracht van den onmi9baren heer J. Schrijver, die een "uitbundig succes inoogstte met zijn „Hans in do Bioscoop". Terecht kon de voorzitter in zijn 9luitingswoord roemen op den geslaagden avond, waarop alles zoo best van stapel liep en ieder hartelijk genoot. Hij wekte nogmaals op, na allen medewerkers een har telijk dankwoord te hebben toegesproken, de afdee- ling en den strijd voor Staatspensioen te steunen. We vernamen dat weer enkele nieuwe leden kon den worden ingeschreven, en dat op 20 December te Broek eenzelfde propaganda-feestavond zal worden gelu uden. KOLHORN. Den 9cn werd in het, lokaal van den heer Jonker alhier een openbare» vergadering gehouden vanwege de afd. van den Bond voor Staatspensionneering, onder leiding van den heer H. Limpers van Wierin- gerwaard. j n Na opening doorden heer Limpers met e»en uit eenzetting van het doel van den Bond. werd een propagandatooneelstukje opgevoerd getiteld: „Bui ten de Wet", welk stukje, mede door de goede vertol king, zeer insloeg. Voorts werd een humoristisch stukje: „De erfgena»- men van Neeltje Pater", opgevoerd. Uitbundig werd nu weer eens gelachen. Oude rentetrekkers en -treksters hadden vrijen toe gang en werden onthaald op chocolade en koek. Een en ander was een genotvolle avond en dat het tevens een nuttige kan heeten, bleek wel hieruit, dat 16 nieuwe afdeelingsleden konden worden geboekt. De zaal was goed bezezet, Het bal na trok blijkbaar veel jongeren en van de jongeren moet het komen, moeten de afdeelingen in het algemeen in stand blijven. Het afdeelingsbestuur kan met groote voldoening op dezen avond terug zien. KOLHORN. Het bekende wagenhuis op den dijk alhier, door Xi nJ?°® w&chthuis genoemd, wat het vroeger was, ging bij onderhandschen verkoop over van oen heer H. Kaper op den heer K. Engel alhier. OUDESLtJIS. <H$JJ.on8 me<k. dat het alhier bestaande Straatverlichtingsnet een zoodanige uitbreiding zal ondergaan, dat het aantal lichtpunten met 2 zal WOrix n.1. één lichtpunt op de sluis en één nabij den korenmolen. Met het oog op de openbare veiligheid moet deze uitbreiding ten ■'zeerste worden toegejuicht. ST. MAARTEN. Zondagavond gaf de Symphonie alhier in# de *aal „Buit en Lust" een openbare uitvoering'. De zaal waa eivol en de muziek, zooals wö dit van hen gewoon zijn, kostelijk mooi. Voor deze gelegenheid was uit Amsterdam naar hier gekomen de heer Kleinveld. humorist. De titel voor dezen artist moest ziin, naar onze meening mimiekkunstenaar, daar alles wat door hem gepresteerd is, uitsluitend op mimiek berustte. Hetgeen door hem is uitgebeeld, was werkelijk kunst, maar... of de aanwezigen voldaan waren? Een gezellig bal tot slot. WIERINGEN. Zaterdagmorgen, 's voormiddags H uur, werd door Burgemeester en Wethouders dezer gemeenté ten raadhuize publiek aanbesteed: le. Het aanleggen van een gedeelte rioleering te Den Oever. Inschrijvers: 1. ae heer A. Doves voor f2.39 per strekkende meter riool en f 14.12 per put; 2. de heer J. C. Klein voor f2.35 per* strekk. meter riool en f26 per put; 3. de heer P. Doves voor f2.20 per strekkende meter riool en f 24.50 per put. 4. de "heeren D. en S. Lont voor f 1.80 per strekkende meter riool en f28 per put.. Gegund aan de heeren "D. en S. Lont, voor de de totale aanneemsom van f 643.60. De raming bedroeg f 770. 2e. Het vernieuwen van straatbermen en goten in do Hoofdstraat en Nieuwstraat te< Hippofvtus- hoef. Inschrijvers: 1. de heeren de Vries en Tijsen voor f1999; 2. de heer A. Doves voor f1854; 3. de heer P. Doves voor f1660; 4. de heer J. C. Klein voor f1630; 5. de heer N. J. Poel voor f1625; 6. de heeren D. en S. Lont voor f1500. Gegund an de heeren D. en S. Lont. De raming bedroeg f1800. 3e. Het maken van een urinoir in gewapend beton op het Kerkplein te Hippolytushoef. In schrijvers: 1. de heer S. Blaauboer voor f194; 2. de heer J. C. Klein voor f150; 3. de heer N J. Poel voor f148; 4. de heer Th. H. Boersen voor f125. Gegund aan den heer Th. H. Boersen. De raming bedroeg f150. 4e. Het bouwen van een arrestantenlokaal te Hippolytushoef. Inschriivers1. de heeren 'de Vries en Tijsen voor f1890; 2. mej. wed. J. Hege man voor f1600; 3. de heer Th. H. Boersen voor f1595: 4. de heer S. Blaauboer voor f1557; 5. de heer J. Klein Cz. voor f 15356. de heer P. Doves voor f 1531.50: 7. de heer N. J. Poel voor f1447. Gegund aan den heer N. J. Poel. De raming bedroeg f1500. WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal de muziekvereeniging ,.Apollo" te den Oever, a.s.. Zaterdag en Zondag, des avonds half acht, voor hare gehuwde en onge huwde kunstlievende leden, in de zaal van den heer H. Koster te Oosterland, een uitvoering ge ven. Opgeroerd zal worden ..Richard Moor", drama in vier bedrijven, voorafgegaan door ,,Een uur te Iaat", voorspel in een bedrijf, uit het Fransch van Hitteyer, door C. R. H. Spoor, be nevens een viertal muzieknummers. Zoodat het een paar gezellige avonden beloven te worden. Reclames. Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal, Purol maait ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Maandagochtend, half 12 vergaderde in „de Har monie" te Alkmaar het Ka&scontrol©station Noord holland, onder voorzitterschap van den heer G. No bel te Lutjewinkel, secretaris de heer D .C. de Waal, Alkmaar. De vergadering was druk bezocht. Voorzitter spreekt zijn tevredenheid uit over de flinke opkomst, wel een bewijs, dat de belangstelling voor het te behandelen punt is verwekt De gelegen heid zal worden gegeven dat de zaak van alle kan ten wordt bekeken. Spr. gaat na, hoe de toestand was voor het Kaascontrolestation er was., toen ver kocht werd alles wat kaas was, hoe later, voor onge veer* 20 jaar, kaascontrole ontstond, daarna weor verdween en toen we met den oorlog in 1914 de re- geeringsbemoeiingen kregen, eerst bij wijze van prikmerk, vervolgens een regelmatige kaascontrolo. Thans zal de vergadering zich hebben uit te spreken oVer de door den heer Directeur-Generaal van den Landbouw gestelde vraag, of de kaaScontrole moe worden opgeheven of niet. Met den wensch dat de besprekingen vriendschappelijk zullen worden ge houden, en de belangen van de Noordhollandschè Zuivelproducenten zullen worden behartigd, ver» klaart spr. de vergadering voor geopend. De notulen worden door den sceretaris gelezen en na een opmerking van den heer H. K. Koster, good- gekourd. Door den heer Jac. Met wordt geïnformeerd naar het regoeringsantwoord in verband met de door de vorige vergadering besloten statutenwijzigingen. De secreturis leest de gevoerde correspondentie voor.. Het betrof hier de besluiten dat het Bestuur de salarissen bepaalde „na goedkeuring van de alge meen© vergadering", en dat voor de instandhouding van lokalen enz. „de goedkeuring van de algemeen© ..vergadering noodig was, indien het uitgaven boven „f 1000 betrof." Door den Directeur van den Landbouw was ge schreven, dat de wijzigingen bedenkelijk de zelf standigheid van het Bestuur in gevaar bracht en dat ze invloed zullen hebben op de intensiteit van de con trole. Op een gecombineerde vergadering van boter en kaascontrolestations, zouden deze statutenwijzi gingen nader worden besproken Op 3 Dec. heeft het Bestuur nog eens herinnerd aan deze toezegging, doch op dat schrijven nog geen antwoord ingekomen. Aan de orde wordt dan nu gesteld de besprekingen over do vraag van den Directeur-Generaal van den Landbouw, óf en zoo ja, in hoeverre handhaving of intrekking der bestaande voorschriften ten aanzien van den uitvoer van boter en kaas in de tegenwoor dige omstandigheden wenschelijk is. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard, wijst op de belangrijkheid van dit punt en zegt, dat ook hij behoorde tot de personen die tot de ORrichting van het K.C S ne: initiatief namen, uitsluitend met de be doeling, ons boeren te helpen in den strijd van hst bestaan Wij meenden dat we daarmee hadden een middel dat ons,kaasproduct ter wereldmarkt kwam, voorzien van eeh merk, waardoor ieder verzekerd wasvan den inhoud van wat we leverden. Spr. meent dat we dien steun nog niet kunnen missen en spr. wijst als vertegenwoordiger van een kleine fabriek op het bui tengewoon groote belang de controle te behouden. Wel zou het, bij opheffing van de controle, beteeke- nen een belangrijke bezuiniging, doch de vraag is of dit niet zou zijn een averechtsche bezuiniging, die tenslotte weer op de boeren komt te druipen. Spr. zegt dat de groote fabrieken veel beter ingericht kunnen worden tot het maken van kaas van een bepaald vet gehalte, dan de kleine fabrieken en wanneer de kaas bereiding weer geheel vrij kwam, zouden de kleine fabrieken daarvan de schade ondervinden. Boven dien, wanneer wij besloten tot opheffing der controle, dan zouden wij, wanneer er een kaaswet kwam, geen zeggingschap in die controle krijgen. Nu bestaat het K.C.S. uit de aangeslotenen en hebben wij te zeggen hoe de controle uitgeoefend moet worden, willen wij de kaascontrole opheffen, dan bestaat het gevaar dat we een wet zullen hebben te aanvaarden die gemaakt is zonde» deskundige voorlichting. Spr. verklaart zich vcor handhaving van de bestaande regeling. De beer Bosman, „De Eendracht", Stolpen, oordeelt dat we den naam van ons product hoog moeten hou den, doch spr. wil ooki dat ongemerkte kaas moet kunnen worden uitgevoerd. Spr. vindt het treurig dat wij van bovenaf aan banden worden gelegd. De heer Joustra is van oordeel, dat wanneer het kaasmerk gehandhaafd kan worden, dan moet dat ook kunnen wanneer ongemerkte kaas wordt uitge voerd. Juist door ons merk moet de kooper zeggen: gemerkte kaas wil ik hebben. De regeering; Wil bezui nigen op de kosten van controle, doch het wordt dan zóó, dat de kosten komen voor rekening van de expor teurs. Spr. meent dat we vrij moeten komen en laten we dan probeeren het zoo te maken dat in 't alge meen gemerkte kaas wordt gevraagd. De heer D. de Boer zegt, dat zijn fabriek te Stom- petoren de laatste zal zijn die lid blijft van K.C.S. Spr. wijst er op dat de tegenwoordige wettelijke regeling geen wettelijke regeling is, en dat we in deze regeling hebben te zien een overrompeling, die verbittering heeft veroorzaakt, zóó dat het geen goed gedaan heeft aan de kaascontrole. Wanneer de zaak gesteund had op de wil van de helft plus 1, zou de controle beter op haar beenen hebben gestaan. Een vrijwillige con trole zal veel verbetering geven. We hadden nooit kunnen denken dat van 1890—1920 de zuivelindustrie zich zoo zou wijzigen en we zulk een afzetgebied zouden krijgen. De kaascontrole moet steunen op een passend merk, en niet, zooals van ambtelijke zijde wel is gezegd, dat we ons met de kaasproductie moeten richten naar het merk. Juist voor die ambtelijke be moeiingen is spr. bang, wanneer achter die ambte narij een wet staat. Spr. komt tenslotte tot de con clusie, dat we niet moeten aansturen op een wette lijke regeling. Laat het kind op eigen beenen leeren staan, laten we zorgen voor een kaascontrole die soe^- peler werkt. Spr. oordeelt dat een vrije controle re clame wordt voor de exportvereeniging. De heer Jm. Blaauboer Kz. is het eens met den heer H. K. Koster en zegt dat het hier gaat om de be scherming van het product der kleine fabrieken en zelfkazende boeren, omdat de groote fabrieken zich wel kunnen aanpassen. De naam van onze Edam merkaas moeten we hoog houden en die is in ge vaar, omdat men ook elders die kaas gaat maken. Bij opheffing van de controle zouden we krijgen een zeer oneerlijke strijd in het buitenland. Spr. wil zoo mogelijk een wettelijke regeling opschorten en een paar jaar lang handhaven de crisiswetten, opdat we in dien tusschentijd meer reclame kunnen .maken. Maar is het niet mogelijk de crisiswetten gehandhaafd te krijgen, dan zou spr. accepteeren'een wettelijke re geling. Niet alleen Friesland, ook het buitenland, als Denemarken, Amerika, en Zuid-Afrika produceeren kaas van hetzelfde model en hun blik zal wel niet zoo bekrompen wezen, dat ze zich een wettelijkp rege ling laten aanleunen. Zij kunnen goedkooper exploi- teeren en bet gevolg is dat wij er onder door moetem Ook de heer Klaver, Alkmaar, wil handhaving van de bestaande regeling. Ook spr. herinnert zich de tijden, van 1890, toen we loefden onder het vrije systeem, wat thans door de heeren Joustra en De Boer wordt voorgestaan. Het gevolg, was toen dat ons Edammerkaasproduct niet aangewezen werd, maar dan toch in de laatste plaats gezocht. Ons product zal weer op datzelfde niveau komen, wanneer wij de controle aan het vrije initiatief overlaten. Spr. heeft gezien hoe de handelaren de eerste stapel ge merkte kaas voorbijliepen, velen wilden geen mede werking verleenen. De handel heeft belang bij de ab solute vrijheid, tot aan anarchie toe. Wanneer de kaas- merken volmaakt zijn, aldus concludeert spr., kunnen we de verdere ontwikkeling rustig afwachten en daar om is spr. voor het blijven van de kaascontroJe. De heer Jongejans, Uitgeest, verklaart zich ook voor handlhwing van de kaascontrole. Dat men el ders onze Goudakazen maakt, komt doordat men wist daarmee een hoogen prijs te kunnen bedingen en wanneer ons product niet wordt 'beschermd, zal het zoo worden dat 3 4 landjes de Goudakazen maken. Dé 'bescherming moeten we dus met beide handen aanpakken. De vereeniging van spr. heeft geen scha de van de controle gevoeld, integendeel, wij hebben or sympathie mee gevoeld. Spr. zou daarom willen dat alleen gecontroleerde kaas mag worden uitgevoerd. De heer Jenstra komt op tegen de bewering van den heer D. de Boer, als zou het kaasmerk ni,et zijn zooals het moest wezen. Spr. wil niet zeggen dat het vplmaakt is, maar spr. legt toch de verklaring af, dat het merk er nooit afgaat. Wanneer de kaascon trole aan het particulier initiatief wordt overgelaten, voorziet spr. dat het kindje door verval van krachten over 1 of 2 jaar van de baan is. Ook spr. wil hand having van de crisisregeling, gaat dat niet, dan een wettelijke regeling. De heer Joustra zegt nogmaals ook een ander vrij te willen laten. Spr. is niet zoo bang voor concurrentie en boven dien, die komt toch, ook al houden we gecontroleer de kaas. Het product moet zóó worden gemaakt, dat het de concurrentie kan doorstaan. De heer Dr. Scheij schaart zich aan de zijde van hen, die zeggen, dat het thans nog niet de tijd is de kaascontrole aan haar lot over te laten. We moeten zorgen, dat de producenten goed op de hoogte zijn van ons gecontroleerd product en de controle op zichzelf kan staan .De kaascontrole is een internatio nale zaak, een zaak die verder gestuwd moet worden Dat de handel er anders tegenover staat, is te be grijpen, al is ook de handel ten, aanzien van de kaas controle al verdeeld. Een uitlating van een handelaar dat de handel niet volstrekt het meeste verdient aan de beste kwaliteit, heeft bij spr. diepen indruk gemaakt Uit een dergelijke verklaring kan men het. verschil van sandpunt zien van producent en han del. Spr. is het eens met den heer Jensma dat vrijla ting zal geven een controle met een kwijnend be staan, en dat het een geweldige terugslag zal wezen. Spr. beschouwt de z.g. vrijheidsberooving en dwang middelen als leuzen, da.t zijn geen motieven. Spr. kan niet zeggen, dat men door het verplicht merken zoo aan banden is gelegd en het heeft menig producent nog wat geleerd. Spr. voorziet bij het vrijlaten van de controle een groote afvloeiing van het aantal leden en als dat eenmaal aan den gang is, heeft dat een bedenkelijke zijde. In het begin toch worden- al tijd enkele voordeelen, als het niet betalen van con tributie, genoten, en degenen die goed willen, moeten daardoor gewoonlijk het loodje leggen. De kosten van de organisatie moeten zij betalen en de klaploo- pers profiteeren ervan. Ook is het tijdstip niet zoo gunstig de controle in oen kaaswet vast te leggen. Een ontijdig vrijlaten evenwel zou noodlottig voor de producenten wezen. De heer Stapel zegt, dat ons product een naam heeft te verliezen en waar men hier spreekt van aan banden leggen, wanneer we de kaa9controle vrij ge ven, is spr. bang, dat we de banden om ons hals krijgen en dat is gekker. Spr. kent vandaag den heer de Boer en spr. gelooft niet, dat de heer De Boer 10 jaar geleden zoo gesproken zou hebben. Spr. wil in elk geval het kaasmerk behouden. De heer De Boer zegt, dat door hem er op gewezen ls, dat het kaasmerk niet volmaakt is en verder heeft hij er op tegen, dat we onze kaas moeten be reiden naar de merken. Spr. wijst op de vele soor ten kaas en dat terwijl men gedroomd heeft van een eenheidskaas in Noordholland. En alle kaas heeft haar afzetgebied. Spr. blijft waarschuwen voor de ambtelijke regelingen. Den heer Dr. Scheij ant woordt spr. dat deze voldoende op de hoogte is van de totstandkoming van deze crisiswet, om te weten dat deze wet niet in 't leven geroepen is voor de kaascontrole. Dr. Scheij heeft niet gezegd, wie hij on der klaploopeirs verstaat, maar in het vereenlgings- leven gaat niet ieder mee, men 'houdt ook wel van vrijheid. Spr. hoopt niet, dat de heer Dr. Scheij hem heeft bedoeld, anders is hij bereid verantwoording te doen. Sbr. is verder van oordeel, dat velen hier hun meening uiten zonder op de hoogte te zijn van wat op de markt voorvalt. Aan den voorzitter vraagt epr., of deze overtuigd is dat zoolang het uitvoerver bod van kaas bestaat, hij de zekerheid heeft, dat or geen oDgemerkte kaas de Zuiderzee over is 'gegaan. Spr. kent een wet, hij zal haar niet noemen, waar bij overtreding regel is, naleving uitzondering, i3 u mijnheer de voorzitter, gerust, dat do overtredingen niet toenemen? Spr. wijst er dan nog op, dat d ehan- delaren toch ook dure kaas koopen. De heer Klaver noemt de houding van den heer De Boer ook eigenaardig. Wat betreft do meening van den heer Joustra, dat we toch den concerrentie- s'rijd krijgen., zeer zeker, maar wanneer we ons kaasmerk behouden, kunnen ze toch 't land van her komst weten. Als motief tegen de kaascontrole heeft - spr. eens gehoord, dat mem wel voor het merken was, I want de zuivel was op een goed niveau., alleen van de onkosten wilde men graag af. Spr. denkt dat de de heer De Boer teveel in Gouda is en zegt, dat er voldoende varianten in de kaas vookromen, het merk staat geen enkel variant in den weg. We worden niet gedwongen, een uniforme zuivel te maken. 1 De heer D. de Boer blijft waarschuwen tegen de ambtelijke bemoeiingen en dat men de kaas moet bereiden naar de merken. Spr. had hier het oog op de fabriek te Stompetoren. De heer Schardam, deelt mee, dat „Gestam" met 16 leden geen last van de merken heeft, ze blijven er goed opzitten en bij het opzetten voor export even eens. Spr. illustreert hoe in het buitenland naar de gemerkte kaas wordt gevraagd. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur unaniem het standpunt inneemt dat de kaascontrole niet los-- gelaten kan worden en dat de meest practische op lossing is, dat de crisiswet wordt gehandhaafd. Mocht de* crisiswet worden ingetrokken en zou er komen een kaaswet, dan zou het bestuur nader overleg wil len plegen ten aanzien van de toepassing der wet. Persoonlijk deelt spr. op een vraag van den heer De Boer mee, dat al heeft Friesland nog geen beslis sing genomen, de vergadering bijna zonder uitzonde ring, voor het behoud van den tegenwoordigen toe stand was, in ieder geval niet voor loslaten. Wat be treft de vraag of er geen ongemerkte kaas over de Zuiderzee wordt vervoerd, in de kaasvereeniging is deze zaak besproken en het heeft ons niet mogen ge lukken fraude te constateeren. Spr. heeft persoonlijk meegewerkt aan de maatregel dat alleen gemerkte koas zou worden uitgevoerd en spr. heeft dat gedaan met de volle overtuiging de kaasbereiding daarmee een onschatbaren dienst te hebben bewezen. Spr. be schouwt het nog zoo en aanvaardt nog steeds de volle verantwoordelijkheid ervan. Door die regeling toch zijn we gekomen tot een goede orde, uit een groote verwarring. Waar wij rondom zien dat het kwadd zoo positief is, zou spr. het een ramp vinden als we tot den vroegeren toestand terug kwatmen. Als de kaas controle wordt losgelaten, komt het kwaad weer. Den heer H. K. Koster spijt het dat hij zich thans tegenover den heer De Boer moet stellen, iemand die spreker dikwijls tot richtsnoer heeft gediend. Niet het blijven bestaan van het K.C.S. geeft hier den doorslag, maar het belang van den Noordh. boer. Toen de oorlog voorbij was, hadden we gedacht dat de zui- velprijs belangrijk zou dalen, doch die daling is niet zoo snel gegaan, als met andere producten. Spr. ge looft dat de controle gezorgd heeft dat men vertrou wen in ons product heeft en spr. 'hoopt dat dit ver trouwen zal blijven. De heer Blink, bestuurslid wenscht de bestuursver- klaring te amendeeren, door er op te wijzen, dat hij is voor vrijlating van de controle, als de zaak zoover is dat ze vrijgelaten kan worden. Doch spr. heeft geen aanzienlijk bezwaar tegen het voorloopig blijven be staan van de crisisregeling. Het is spr.'s overtuiging, dat het is een goed instituut, doch op den duur moet de kaascontrole vrij worden. De heer Bark juicht de houding van het bestuur toe. Waar het hier betreft een groot belang, ziet spr. in de bescherming geen kwaad. Spr. meent ook dat wel meer dan 95 van de kaasmerken bruikbaar is. De secretaris wijst op art. - der statuten, waarin staat omschreven dat het station is opgericht voor de behartiging van de belangen der producenten, Spr. ontkent dat de kaasbereiding zich thans nog moet aansluiten bij de merken. Dat was in het be gin wel zoo, maar tegenwoordig niet meer en als bewijs wijst spr. op de fabriek te Stompetoren. Wat de heer De Boer zegt. over de mentaliteit der amb tenaren bij een wettelijke regeling, dat hangt af van iemands persoonlijke appreciatie. De heer De 'Boor staat z.L vandaag te veel aan de zijde van den handel. Spreker wijs t verder op de proe ven die steeds te Leiden worden genomen om de merken beter te doen worden en waardoor het mo gelijk is dat de merken zich bij alle kwaliteiten aan passen. Ook spr. wijst op de noodzakelijkheid van be scherming van het Noordh. product en spr. geeft den raad geeft u niet over aan den handel. De'heer Jac. Met verklaart zich namens den Nieu wen Bond van Zuivelfabrieken tegen wettelijke maat regelen en herinnert, dan aan de ondervinding met de Arbeidswet. Spr. hoort hier vertellen van toen en van toen, maar heeft het ook meegemaakt dat in het najaar de kaasprijs f 44 was, in het voorjaar f 12. Was er toen zoo met het prodilct geknoeid? Er waren andere redenen. Spr. meent dat de ongemerkte kaas eruit moet worden gelaten. Spr. leest voor een inge zonden' stuk uit de N. Rotterdamsche Courant van 24 November, waarin de inzender tot de conclusie komt, dat de merken niet voldoen en het buitenland onverschillig tegen de kaascontrole staat. Geen enkele deskundige heeft dit schrijven tegengesproken. Voorzitter vraagt den heer Met of hij daaruit mag afleiden dat de heer Met het eens is met dit schrij ven. De heer Met vertelt dan dat hij eens 2400 kazen heeft gemarkt en er 1000 van scheurden. Voorzitter zegt dat als de heer Met het eens is met dat ingezonden stuk, hij is tegen de kaascontrole. De heer Met: Betrekkelijk wel, omdat ze de onge merkte kaas niet vrijlaten. De Nieuwe Bond van Zui velfabrieken zal zich laten afvaardigen naar de ver gadering met den Directeur-Generaal en dan de rege ling bestrijden. Voorzitter herinnert zich toch nog zeer goed een ver. klaring van den heer Met dat hij eerlijk moest ver klaren dat de merken allemaal prachtig hielden. De heer Met erkent dit, maar bij de kaaskeuringen van den Nieuwen Bond waren er die 5 weken had den gelegen en ook weer scheurden. Do heer Meijne, Egmondermeer, vertelt dat hij ten slotte ook gemerkte kaas had gemaakt en toen was zijn kaas niet goed. De heer Jensma zegt ook dat het merk goed is. Spr. blijft verdedigen het handhaven van de controle, we kunnen er niet buiten. De heer Harp meent dat wanneer de kaascontrole is zooals ze hier wordt verdedigd, er geen wettelijke maatregelen noodig zijn. Spr. stelt voor: geen wet telijke maatregelen. De heer Bosman, Stolpen, heeft geen bezwaar tegen het rijksmerk, maar het bezwaar van Zuidholland en Utrecht is, dat er gegarandeerd moet worden 45 pet. Is do kaas evenwel van 50 of 52 dan zou men zeggen er kan wat room af, doch in dat peval worden je de stempels afgenomen. Dat is onbillijk. Ook nu met de tongblnar kan de melk een hoog per centage hebben. Tenslotte brengt dan de voorzitter in stemming of en zoo ja, in hoeverre handhaving of intrekking der bestaande bestaande voorschriften ten aanzien van den uitvoer van boter en kaas in de tegenwoor-, dige omstandigheden wenschelijk is. De uitslag der stemming is dat 329 fabrieken voor handhaving zijn, 111 fabrieken tegen handhaving, 15 zelfkazende bóeren voor handhaving, 10 tegen hand having, dus totaal 344 voor handhaving. 121 tegen. Voorzitter zegt dat naar deze uitspraak rapport aan den Directeur-Generaal zal worden uitgebracht. De rondvraag levert nieta op en sluiting volgt.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6