Dinsdag 11 December 1923. 66ste Jaargang. No. 7348. OCTDKARSPEL. Zaterdagavond vergaderde de tuinbouwvereeni- ging „De Eendracht", met 41 leden. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen worden met applaus der vergade ring goedgekeurd. Enkele mededeelingen worden gedaan inzake de uiensorteering, waarvan cenige discussie het ge volg is. Na diverse besprekingen wordt op voorstel van den secretaris besloten, om de zaak, alvorens ze in do Noordermarktvergadering aan de orde komt, met de leden te bespreken. Door den heer de Boer wordt hierna verslag uit>- gebracht van de tuinbouwzaaizaadkeuring van den Noordermarktbond over 1923, dat we belangrijk genoeg achten n zijn geheel over te nemen. ITct luidt als volgt: ITct is ontegenzeggelijk verklaarbaar, dat min der gunstige omstandigheden in den tuinbouw te rugslaan op het keuringsinstituut. Hoewel niet gewenscht. tracht men door iedere uitgave te 'be perken, waar geen directe ontvangsten tegenover staan, de zaak gaande te houden. Zoo kwam al spoedig in dit verslagjaar de mededeeling van de vereeniging Sint Maarten, dat zij niet meer wenschte mede te werken. Dit had tot gevolg, dat tot voorzitter werd gekozen de heer P. de Jong van Waarland en O. Onze keuringsdienst was dit jaar vodr het eerst een zelfstandige afdeeling der Ned. Mij. van Tb. en Pik. Hierdoor is medezegging schap verkregen in de uitvoering der keuring, ter wijl eigen regeling der werkzaamheden 't gevolg was. Ëen en ander heeft zeker medegewerkt tot goede uitkomsten. De door de Peg. Comm. in België aangelegde proefvelden gaven zonder on derscheid uitstekende resultaten. De heeren Rijkstuinbquweonsnlenten waren eenstemmig in hun gunstig oordeel. De commissie h^ft- hare medewerking verleend bij het samenstellen eenér Reg. Comm. voor Noordholland, die ten doH had, zoo groot mogeliike uniformiteit van keuring te verkrijgen. Daar in Noordholland verschillende or ganisaties zich met het keuringswerk belasten, is eenig contact zeker gewenscht. Vanwege deze commissie werd een proefkeuring gehouden te Heerhugowaard, waar aanwezig wa ren de Rijkstuinbouwconsulent Hazeloop, de secr. van het Centr. Comité z. keuring van gewassen, do Rijkstuinbouwconsulent Hus, van den Plantenziek- tenkund.igen dienst en een tiental keurmeesters. De resultaten dezer proefkeuring waren bemoedi gend, terwijl de samenkomst voor allen leerzaam was. Ook tijdens de keuringen heeft de secr. van het Cent. Comni. zich op de hoogte gesteld van do wijze van uitvoering. Aangegeven ter ke.uring werd in totaal 26.01 H.A. Aangevangen werd 7 Juni. Gemakkelijk was de b-- oordeeling niet. daar door abnormaal weer soms zeer eigenaardige verschijnselen optraden. Uit de uitslag blijkt, dat van de Schotsehe mui zen bijna 60 pet. werd goedgekeurd, terwijl slechts een zeer geringe oppervlakte voor A.-kwaliteit. in aanmerking kwam. Bij de Schoolmeesters werd bijna alles goedgekeurd en van Ideaal geheel. On der de groep diversen waaronder Eigenheimers. Bravo's, Zw. Blauwe en Bonte Graafjes werd het grootste deel afgekeurd. Van groote beteekenis voor de keuring is nu de vraag in hoeverre men nu verzekerd is, dat goed gekeurd materiaal ook goede uitkomsten geeft. Hierop heeft de gepubliceerde staat een nntq woord, waaruit blijkt, dat van de reeds het vorig jaar goedgekeurde partijen thans 80 pet. weer zijn goedgekeurd en 20 pet. afgekeurd. Als men bedenkt, dat de afkeuring soms zijn oor zaak kan vinden in geencrlei verblind met de po ters, zijn de uitkomsten wel bemoedigend. Evenals vorig jaar heeft de commissie weer ge tracht. afzetgebied te vinden voor de goedgekeurde partüen. Behoudens kleine kwantums heeft dit niet tot resultaten geleid. Te betreuren is het, dat de gedane moeite en ge maakte kosten niet beloond zijn. Door de com missie zijn een drietal minder bekende nieuwe aardappelsoorten verbouwd, n.1. de middel- 'vrocge soorten „Procent" en „Kampioen" en de late „Triumf". Een beoordeeling dezer soorten is van een een-iargeni verbouw zeer moeilijk. 'Aan verschillende belangstellenden zijn kleine noevecl- .heden afgegeven voor verderen verbouw. De rekening van den penningmeester geeft aan een onivangst van f 635,56, een uitgaaf van f632.86, zoodat een saldo overblijft van f2.70. De commissie verga derde vijfmaal, terwijl veel zaken in onderling over leg werden geregeld. Als einclc. nciusie mogen we dan wel aannemen, dat de keuringsdienst belangrijk heeft bijdragen tot verbetering van de aardappel rassen en het poot- goed, doch er nog niet in is geslaagd, belangrijke hoeveelheden voor pootmateriaal af te zetten, terwijl de deelname wegens minder gunstige omstandighe den geringer is geworden. Het. verslag sluit me: de hoop dat 1924 verbetering mag geven. Aan de orde komt hierna het voorstel van hei be stuur oir» art. 4 van het reglement zoodanig te her zien dat het aantal bestuursleden van 7 tot 5 wordt teruggebracht Het bestuur meent, dat 5 bestuursleden hot werk best. afkunnen en er nu een mooie gelegen heid is, omdat toch twee bestuursleden zich niet op nieuw beschikbaar stellen. Dit voorstel wordt echter na cenige bespreking met 1920 stemmen verwor pen. Als lid van het bestuur wordt met bijna alge- meene stemmen herkozen de heer Jb. de Eioer. In de plaats van de heeren Jn. Kalverdijk en Jn. Tuinman, die niet meer in aanmerking wenschten te Komen, worden gekozen de heeren C. Borst Pz. en N. Kaan. In de keuringscommissie voor de aardap pelen wordt opnieuw aangewezen de heer Jb. de Boer. De regeling omtrent het openhouden van de burggracht blijft onveranderd gehandhaafd. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mee, dat bin nenkort van de regeering lijsten ter invulling zullen inkomen voor den teelt van het vorig jaar. Deze op gave zal uitsluitend zijn voor het samenstellen der statistiek, De heer Van Wielen merkt op. dat de aanvang der markt ter» half uur werd versteld, zonder dat. het be kend werd gemaakt. Opgemerkt werd, dat zelfs dc voorzitter het niet w ist. Maatregelen zullen genomen worden, dat daar aan vroegtijdig bekendheid wordt gegeven. De heer Van Wielen merkt verder op, dat de con senten hem dwars zitten. Het zou gewenscht zijn. dat de afgegeven consenten niet langer dan een dajj geldig ziin. Misschien was het nog beter ze niet lan ger dan vier uiir geldig te verklaren. Dc voorzitter deelt mee, dat die als regel slechts een dag geldig zijn, doch deze het vorig jaar soms iets langer geldig verklaard moesten worden in ver band met de spoedbestellingen voor Amerika. De bt:er Kalverdijk licht deze zaak nader toe, en merkt op, dat de koopman soms met een dag niet voldoende tijd had om het benoodigde te koopen, als er niet voldoende aan de markt was. l)e beer Stenneberg is er niet tegen hiervoor eeni- ge ruimte te geven. Laat verkoopen wie kan. Daar moet het toch van komen, dat ruimt op. De beer X. Tromp vraagt, voor wien de tarra is, die gemaakt wordt bij het uienzeven. liet bestuur is van oordeel, dat dit voor den koop man is. Aflrek hiervoor behoeft de aanvoerder niet toe to staan. De heer K. Leegwater vraagt, waarom het marki- percentage niet met een M verlaagd is, nu het H pet. registratie vervallen is. De voorzitter deelt mee, dat dit niet mogelijk was, door den te gcriijgen omzet aan de veiling. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten.

Schager Courant | 1923 | | pagina 7