AIkkei Nieiws- Noordhoilands noorderkwartier. Donderdag 13 December 1923. 66ste Jaargang. No. 7350, Uilgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co Schaqen EERSTE BLAD. Hoogheemraadschap ondeT w" II tiaaJ^ bereid Hf® Jraafr nad/5r i Dijkgraaf zegt, dat het hem aangenaam is dit te I T voorzitter der commle- hooren. Spr. vertelt nog. hoe er zoo lang mogelijk t lid de heer v. Lennep, waren van oordeel dat is ceworirt. innam- rinn oiovmmv i-/>n nmdoi v..-;; SCBACEH COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Algemeene Vergadering op Woensdag 12 December 1923, des voormiddags half elf uur, in de Raadzaal te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf. Verder zijn tegenwoordig de Hoogheemraden C. Oortman Gertings, N. Dekker, W. J. Kernkamp, J. J. Verfaille, J. Versteeg Jr. en H. Koster Kz., de Hoofdingelanden J. J. Groot. P. Groot Jz., J. Edel Kz., bij een arbeidsloon van f 1 f 1.10. Voor 1923 is f 850 geraamd en daarvan is nog een deel beschikbaar. Over den Oostdijk zegt de heer Kaan, dat de voet van de glooiing belangrijk is uitgespoeld. De bestor- ting is verminderd, er zijn holle plekken. Spr. wil dat goed gevuld hebben en informeert of de post van f250 daarvoor voldoende is. In 1923, wordt toegelicht, is f500 geraamd en daar van kan nog verwerkt worden. De ingenieur acht den post voldoende om gewaar borgd te zijn voor goed onderhoud. Spr. zal evenwel met de opmerking rekening houden. De heer Groot Sz. Sr. vraagt of het dempen vau een dijkput nabij het dljksmagazijn te Medemblik tioo- dig is. Dijkgraaf licht in, dat de toegang naar het ma gazijn langs een smalle eenmansbnig is en voor het. met spoed halen van zeilen enz. dit ongewenscht is, terwijl de dijk daar versterkt wordt door demping van J. Groot Sz. Sr., J. B. 'Wilken, A. Nes Gz., D. de dezen put. De onkosten begroot op föbO, zullen dit Boer Dz., C. Rood, J. Burger en de Hoofdingelanden bedrag niet beloopen, omdat bewoners uit Medemblik plaatsvervangers de beeren J. Apeldoorn, J. Schipper Jr., A. Commandeur, A. Barten Pz., G. Kraaij Sr., J. Molenaar, P. Zeeman, J. Best Nz., A. Brak Az. en R. Kaan. Secretaris de heer J. Ph. van Amstel, penning meester de heer P. W. Groot, ingenieur de heer P. Tj. Poppens. Voorzitter deelt mee, dat afwezig zijn met kennis geving de liecren Pijper, Breel>aart en Van Meervelt, en dat de. heeren Brak en Schipper voor deze beide laatsten in de plaats treden, terwijl de heer Kaan in de vacature-Koster optreedt. Voorzitter zegt dat heden 12 December een herin- neringsdag is, dat hot thans 2 jaar geleden is dat wij hier de eerste vergadering hielden, waarop gerioo- digden zoowel van do provincie als vafi. de gemeente Alkmaar tegenwoordig waron. Sedert is or veel ge beurd en spr. herinnert er aan. hoe vaak de heeren zijn opgeroepen om over de belangen van het Hoog heemraadschap te beraadslagen. Er zijn ettelijke stuk ken en stukken van beteekenis uitgegeven cn hoe-, wel spr. hier het woord voert., zonder dat hij zijn dagelijksrih bestuur heeft geraadpleegd, weet hij dat hij namens allen hier spreekt, als hij een hartelijk woord van hulde en groot© waardeering uit voor hetgeen de ambtenaren in dien tijd zoowel op finan cieel, administratief als technisch gebied hebben ge presteerd. (Applaus.) De notulen worden vervolgens vastgesteld. De voorzitter deelt vervolgens mede in aansluiting met hetgeen in het voorwoord der begrooting om trent de financieele verhouding tusschen het Hoog heemraadschap en de Provincie is verricht, dat Dijk graaf en Hoogheemraden een bespreking hobben ge had omtrent de financieele verhouding met de com missie uit Ged. Staten, welke meer in hot bijzonder met de behandeling der Waterstaatsaangelegenheden is belast. Deze commissie nam het standpunt in, dat zij de onbillijkheid van de bestaande regeling niet inzag. De opheffing van den Noorder TJ en Zeedijk was h.i. rechtmatig: het reglement dier instelling had een ramp als die welke heeft plaats gevonden, niet voorzien en noch de schriftelijke toelichting, noch de woordelijke uiteenzetting die staande de bijeei*- komst door hem werd gegeven, heeft de commissie van het tegendeel overtuigd. Een andere vraag voor de commissie was deze. of de ingelanden thans niet te vrij grond en puin in dezen put mogen gooien en heeft de demping dus als 't ware reeds vanzelf plaats. De ingenieur wijst er nog op, dat door het verval len van het bruggetje ook het onderhoud daarvan ophoudt Geinformeerd; wordt door den heer Groot, of tegen over de uitgaven voor het riotschoren in do dijks- putten der Hondsbossche zeewering ook baten staan. Die uitgaven zijn begroot op f400. Dijkgraaf zegt, dat het duinonderhoud aan do Hondsbosche zeewering nu voor rekening is van het Hoogheemraadschap. Het zand dat daar onverde digd ligt, moet worden opgevangen hij verstuiving en vastgelegd en daarmee wordt de dqinvoet in stand gehouden. Welnu, daarvoor wordt dat riet gebruikt en geeft dit riet dus wel zijn voordooien. De heer Kraai informeert naar het salaris van den dijkbaas van de Hondsbossche. Dijkgraaf zegt, dat men daar vroegor had ©en hoofdopzichter, een opzichter en een dijkbaas. De hoofdopzichter cn opzichter heeft men niet meer, maar de dijkbaas, die er jaren is geweest, en die thans nog het toezicht moet houden op het daar werkzaam zijnde personeel, dat soms 60 man be draagt, is niet te missen. HIJ komt dan ook voor op den staat van vast personeel. De heer Zeeman vraagt, of het werk aan de Honds bossche, dat in deze vergadering tot een bedrag var f152.700 wordt vastgelegd, en voor bepaalde hoof den wordt toegestaan, ook persé daarvoor zal worden gebruikt, als de omstandigheden 'het bijv. zouden eischen dat andere werken aan deze zeewering eer der voorziening eischten Spr. vraagt, of dit werk dus soepel zal worden opgevat, zóó dat wat het eerst go- daan moet worden, ook eerst zal gebeuren. Dijkgraaf zegt, dat straks door Dijkgraaf en Hoog heemraden volmacht zal worden gevraagd om de verschillende werken anders uit te voeren als ge wijzigde omstandigheden dit eischen. De heer Zeeman zegt, de Hondsbossche zeewering te hebben bezocht en daar een uitstekenden indruk van het werk te hobben verkregen. Vanaf Kamp naar Petten is er een best stuk werk geleverd. Een klein stukje steenglooiing was nog niet bezet, daar was zeker steen te kort. En als spr. nu eens nagaat wat er in 2 jaar iijd is gemaakt, is de indruk dien men thans krijgt, zeer bevredigend. Spr. acht deze mede- iwaar worden belast in verhouding tot vroeger. De deeling hier' wel eens op haar 'plaats. s gedaan moest worden hetgeen dan zou kunnen geschieden door in <Tp bestaande verhouding van de verdeeling der Watersnoodleening ad f20.000.000 (drie vijfde Hoogheemraadschap, twee vijfde Provincie) verandering te brengen. In verband ook verder met de door don heer Best in de vergadering der Staten gestelde vraag of spoedig eon voorstel kan worden verwacht tot wijziging der financieele verhouding in voor het Hoogheemraadschap gunstigen zin en het op die vraag door den heer Hendrlx gogeven ant woord, hoop ik aldus do voorz. dat een voorstel van Ged. Staten tot verlaging der laston van ons Waterschap zal kunnen worden ingedlond. Ten vervolge op hetgeen in hot voorwoord der be groeting omtrent het rapport betreffende vereenvoudi ging van inning der lasten is vermeld, merkt de voorzitter op dat hl) met den secretaris en den pen ningmeester een onderhoud heeft gehad met den hoofdinspecteur dor directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te 's-Gravenhags, tereindo deze aan gelegenheid nader te besproken. Dit onderhoud had een bevredigend verloop. Deze medodeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. benoeming commissie tot nazien der tekening 1923, Aangewezen worden de heeren: J. Groot Sz. Sr., J. Burger en J. J. Gfoot en tot hun plaatsvervangers de heeren: C. Rood, A. Nes Gz. en J. van MeerveldL Volgt behandeling der begrooting. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden, alleen vraagt de heer Apeldoorn naar het Gemeene- landshuis te Petten. Spr. ziet daarover op de begroo ting verschillende posten en spr. meent dat hot geen zin meor heeft dit huis te behouden en vraagt of het uiet beter is dit huis publiek te verkoopen. hand©kim* den Tietrokkolijken post worden be- Thans volgen de uitgaven post voor post, v Kaan wijst op den Amsteldijk en vraagt £L?«i ry van f650 voor het onderhouden der glooiing voldoende is. Spr. wijst op het gebruik van oude steen daar, dat er stecnen los zijn en meent dat een gedeelte geheel moet worden verzet. „„i i2*?n,eu/ dat het in de bedoeling ligt dit ZüiSSSÜs B?r n en (ïat **et uitgetrokken bedrag voldoendo is. daar dit in hoofdzaak moet dienen voor aankoop puin. Voorzitter zegt dat er een voorraad steen nog aan wezig is, terwijl het bedrag van dit jaar nog niet is verwerkt, dus dit bedrag ook nog i9 te gebruiken. De Balgdijk is bovendien in de korte toekomst niet moer van zooveel nut, omdat het daar volgend jaar reeds wordt dichtgemaakt. De heer Kaan heeft de benoodigde bazalt wel zien liggen, maar acht voor 480 M2. dijk omzetten f650 voor loon en puin niet veel. De ingenieur zegt, dat het de bedoeling is dit Jaar Bt°DIJen' vol^nd Jaar te herzetten en becijfert dat 100 M. lengte moet worden herzet is 300 M2. en acht dan het bedrag dat is geraamd, meer dan voldoende, langs den Vier Noorderkoggenzeedfjk bewesten Me- j het Hoogheemraadschap duur is. Spr. vraagt of het demblik. niet mogelijk is eens op te geven de kosteu van den 6. De brug in den Hemmerweg. Ioopende van tedhnischen en administratieven dienst hier tegenover t—1 t>rja onrlnra nrfl fi nnan Cn* tm t iroarnj wil. is gewerkt, laDger dan eigonlijk kon, omdat wij tel kens storm kunnen verwachten en het dan niet goed is de glooiing open te houden. Gebrek aau voorraad steen is er niet geweest en voor nieuwe voorraden zijn belangrijke sommen uit getrokken. De Ingenieur zegt, dat een raming is gemaakt voor hot aantal steenen dat noodig was. Er is echter dit jaar heel weinig laag waterwerk verricht kun nen worden en ia dus meer zetsteen gebruikt als eerst gedacht waa, Zoodoende was er iets te kort. Er is echter reeds steen onderweg. De heer Zeeman herhaalt, een uitstekenden indruk te hebben verkregen en volstrekt niet do bedoeling te hobben gehad aanmerking te maken. BIJ den Zijper zeedijk vraagt de heer Zeeman, of die dijk ook niet beplant kan worden aan de bin- nenzijde»met heestergewas. Dijkgraaf zegt, dat dit punt ter plaatse in den breo- de is besproken en tenslotte algemeen do gevolgde wilze de besto werd geacht. Do ingenieur meent, dat die grond zich niet best loent voor het beplanten met heesters. Voor het spoe dig vastleggen van het zand is helm en ook heide ge bruikt. Dijkgraaf licht nog in, dat het hiey in hoofdzaak loopt over het onderhoud van een zandpad, dat door het vervoer vanuit het Zwanowater nogal wat heeft te lijden. De heer Kaan vraagt nog inlichtingen ove rhet be- drag van f 1700 voor onderhoud van den molen de Wa-rerdlef te Uitgeest. Dijkgraaf zegt, dat deze molen dient om in den zo mer water in te malen en niet uit te malen, vandaar ook zijn naam. Het is een groote molen, waarvoor thans een nieuwe as en roede noodig is. Tevens zal zoodra dit mogelijk Is, gepoogd worden dit inmalen aan den betrokken polder over te doen. De heer Brak informeert bij post schoonhouden en uitdiepen van slooten, of dit werk wordt uitbesteed en de plaatselijke arbeiders dit werk zullen kunnen doen. Dijkgraaf zegt, dat dit zooveel mogelijk zal ge beuren. Thans komt aan de orde de post waarbij verschil lende werken bij het Hoogheemraadschap in onder houd zullen worden genomen. Dit betreft: 1. De leidammen bij de uitwateringssluis van "de Wieringerwaard in den Oostdijk van den Anna Paulownapolder. 2. De havenhoofden te Modomblik met bijbehoo- rondo houten steigers, voor zoover zij in Onderhoud waren bij het college van Hoofdingelanden van Westfriesland. 3. Het 8 teen en hoofd voor de uitmonding van het gemaal Het Grootslag te Andiik. 4. De keersluis „Het Val" te rinkhuizen. 5. Do Joneverbrug, do^ brug in den we? naar Almersdorp en do brug in den weg naar Twisk, welke bruggen gelegen zijn over de dijkgracht de Kreii naar Barsingerhorn en die in den Miel- dijk, beide gelegen over de zuidelijke bermsloot van den Westfnescnendijk bewesten Kolhorn, alsmede de z.g. Schagertrap, een duiker bij Lagedijk met bijbehoorende schoeiing en een duiker aan de Keins in de oostelijke bermsloot van den Wesfcfrieeohea omringdijk. 7. De waterkeerende muur, gelogen tusschen, de uitwateringssluis en de schutsluis te Rustenburg 8. Een gedeelte walmuur ter "lengte van 22.60 M. langs den Waligsdijk ten westen van Aven- horn. 9. Een gedeelte walmuur ter lengte van 44 M. langs den Waligsdijk aan de haven te Avenhorn met bijbehoorend scherm werk. 10. Leuningen op kluften van wegen welke naar den Groetpoldor leiden, ter lengte, nader door Dijkgraaf en Hoogheemraden te Voorts zullen t.z.t. voorstellen worden gedaan om met het bestuur van den Anna Paulownapolder eene overeenkomst aan te gaan om het havenhoofd met aanlegsteigers aan den Balgdijk te Van Ewnck- sluis Dij het Hoogheemraadschap in onderhoud te nemen, en om met het bestuur van den Zuidpolder een dergelijke overeenkomst te sluiten ta.v. een ge deelte weg, parallel Ioopende aan den weg op den Zuidpolderzeedijk ten zuiden van Volendam met 2 bruggen over de bermsloot. Misschien zal hoi later blijken dat op de hiervoor aangegeven gronden nog enkele andere werken even eens in aanmerking komen om door ons in onder houd te worden genomen. De financieole gevolgen van dit voorstel zullen voor het Hoogheemraadschap slechts van geringe betee- kenis zijn. De heer Burger vraagt, of de overname van deze werken noodzakelijk is. D ©financieel© gevolgen wor den niet groot genoemd, maar spreker acht dit to op timistisch bezien. SpT. vraagt van Dijkgraaf cn Hoog heemraden de verklaring dat dit noodzakelijk is. Dijkgraaf zegt, dat uit een oogpunt van billijkheid, beheer en antecedenten de overname onafwijsbaar is, dit is het algemeene oordeel. Algemeen wordt het voorstel goedgekeurd. Dijkgraaf vraagt machtiging om allo leveringen boven föOO ondorhandsch aan te besteden en om daartoe te komen, de vrijheid voor het kiezen van den meest geschikten weg daarvoor. Allen voor. De heer Kaan vraagt bij. den post uitkeoring pen sioen en hoe 't staat met ht pensioen van den afgo- treden Hoogheemraad, den heer Kooiman. Dijkgraaf zegt, dat de heer Kooiman geen pensioen krijgt, omdat hij vrijwillig is uitgetreden uit het be stuur. Dijkgraaf vraagt machtiging voor Dijkgraaf en Hoogheemraden, voor de noodiga af- en overschrij vingen. Allen voor. Volgen thans de ontvangsten, en deelt Dijkgraaf omtrent hot Gemeenelandshuis te Petten mee, dat dit huis voor hot Hoogheemraadschap op dit oogen- hlik geen dienst doet Als het er niet was, werd hot niet gesticht Maar nu het er eenmaal is, wil het be stuur het niet missen. Mettertijd zal do werkzaam heid van het Hoogheemraadschap zich in hoofdzaak concentreeren op de" werken aan de Hondsbossche. Immers de 138 K.M. dijk van het Hoogheemraadschap wordt na droogmaking der Zuiderzee in hoofdzaak binnendijk of moerdijk. De mogelijkheid is dus in de toekomst niet zoo klein, dat wij meer in het Gemee nelandshuis zullen samen komen. Daarom wil het bestuur het huis bewaren, maar zonder finantieelo schade. Als wij het verkoopen hebben wij de op brengst plus het jaarlijksch onderhoud en nu zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden bozig het te verhuren voor 10 jaar voor zulk een som, dat geen finantieele schade wordt geledon. Met 2 corporaties ls het bestuur bezig en Zaterdag zal men komen kijken Het meubilair zal men over nemen, of in die 10 jaar successievelijk afbetalen. #Do heer De Boer vraagt, hoe hoog do verzeko- ringssom ia. Dijkgraaf: f20.000. Do heer Burger wijst op de lage huren van soinmigo huizon van de Hondsbossche. Spr. noemt huren van fl per week.. Spr. eag gaarne, dat dit veranderde. Dijkgraaf zofffc, dat fl huur wordt gefiisoht, van dio personen aio jarenlang als employés van do Hondsboasohe, die huur hobbon betaald. Deze raon- schon hebben daarop geen rooht, maar heb Dag. Bestuur wilde hieraan tooh liever niet tornon. An dore personen geven hoogor huur en spr. noenjt als voorbeeld de heer Van Balen Blanken, dfê p wachtgeld is gesteld, met voor zijn huis een huur waarde van f300. Deze huur is dan oo"k van hem geëischh Algemeen wordt goedgevonden een kasgeldloo mng van f 1.000.000. Dtfkgraaf wijst vervolgens op een communiqué van den penningmeester over ae invordering van don omslag. Het luidt als volgt: Ton aanzien van de invordering van den om slag dienst 1923, heb ik de eer Uw College mede te deel en dat het kohier omvat 58415 aanslagen, tot een totaal bedrag van f 1.341.548.93. Tot op heden zijn ontvangen: 3988 aanslagen over den Postcheque- en Girodienst, 19092 aanslagen over de Hoornsche Crediet- en Effecten bank to Alkmaar en de Coöperatieve Centrale Raiffeissen* bank to Utrecht en 15585 aanslagen over de kas en per postwissel. Totaal 43665 uitmakende een bedrag van f 1.043.992.22. Ontvangen moet dus nog worden f297.556.71, verdeeld over 14750 aanslagen. Van dit bedrag moet volgens de Staten A en B, als bijlagen gevoegd bij het Bestuursreglement, 5^ .door Waterschappen worden betaald f 57.495.56. zoodat nog door schuldplichtige inge landen is te voldoen f 240.061.lJl De vorige week is een aanvang gemaakt met het schrqven van de waarschuwingen, met de uitrei king waarvan de volgende week een aanvang zal worden gemaakt. Meegedeeld wordt nog dat over 1P21 nog maar f70 cn over 1922 f1300 achterstallig is. De heer De Boer wijst op den verzamel post en zegt, dat men zoo wel een# hoort dat het beatuur van die van andere waterschappen. Spr. zou gaarne wil len dat men door middel van de pers eens algemeen vernam hoe de werkelijkheid is. Dijkgraaf zegt dat ten opzichte van den tecbni- schen dienst het gewenschte overzicht zal worden verschaft,dat kan dan een onderwerp van bespreking uitmaken. Wat den administratieven dienst betreft kan direct wel geantwoord worden, ofschoon het uiter mate moeilijk is. goede vergelijkingen to maken. De heer Van Amstel, secretaris, heriiaalt dat het uiterst moeilijk is goede vergelijkingen te maken. Dat hier op bezuiniging wordt aangestuurd, bewijst wol de wijziging van het bestuursreglement, waarbij de verkiezingen de eerste jaren buiten effect zijn gesteld en op deze begrooting f 10.000 is bespaard en de schrijfloonen met f2000 zijn verlaagd. Verder zijn reeds stappen gedaan om tot een betere verdeeling der lasten te komen en de administratie zoo eenvou dig mogelijk te voeren. Of andere waterschappen goedkooper of duurdeij zijn dan hier is moeilijk te zeggen. Spreker heeft tegenover elkaar gestelei den alge meene dienst van het Hoogheemraadschap, de Honds- bcssche en de grooto waterschappen Rijnland en Delftland. Het resultaat hiervan zegt spr., heeft niet veel waarde, omdat de taak en de bemoeiingen zoo zeer verschillen. De Hondsbossche had bijv. een on derhoud van een zeewering van 5 K.M., binnenkeering van 8 K.M. en wegenonderhoud van 5 K.M. Het Hoog heemraadschap heeft 140 K.M. zeewering, 140 K.M. binnenwate'rkeering en 225 K.M. wegenonderhoud. Daarbij nog het toezicht op oen 50-tal sluizen. Dio taak moet zich natuurlijk weerspiegelen in don admi nistratieven dienst en eon vergelijking tusschen die twee lichamen zal dus niet opgaan. De Hondsbossche zeewering heeft bijv. een kad. leg ger van 7000 artikelen. Het Hoogheemraadschap van >5 60.000. Ons kiezerscorps is bijna 36 40.000, te gen 3800 elders. De belastbare opbrengst van Rijnland is bijv. 104000 HA., van Delftland 33000 HA., van Hollands Noorderkwartier 142.000 HA. In de Hondsbossche werd voor kosten van aigemee- nen dienst uitgegeven ruim f 19000, tegenover de kosten van den technischen dienst van ruim f 138000, is 14 Het Hoogheemraadschap ruim f 104000 voor adm. dienst, tegen f560000 techn. dienst, is 19 Rijnland ruim f87000 adm. dienst, tegen f362000 techn. dienst, is 24 en Delftland ruim f73000 adm. dienst tegen f279.540 techn. dienst, is 26 Het aantal kiezers van Delftland is 3700, Rijnland 7000, hun legger is veel kleiner. Maar deze verge lijking gaat niet in alle opzichten op. Als men neemt de uitgaven voor het algemeen bestuur tegen over de andere uitgaven, ia dit bij de Hondsbossche 10 Delftland 13 Rijnland 20 en bij het Hoog heemraadschap 8 Maar als onze technische uitga ven lager waren, werd het percentage ongunstiger, hooger gunstiger, dus ook deze vergelijking zegt niet alles. Een juist inzicht krijgt men alleen bij de beant woording van de vraag: Wat wordt er voor die f 104000 gedaan. Spr. vertelt verder hoe men die administratieve kosten kan verdeelen in bestuurskosten en admi nistratieve kosten en deze laatste kunnen weer ge splitst in die voor den secretaris en voor den penning moester. Spr. zal zich alleen bemoeien met die van de secre tarie. Deze zijn te splitsen in algemeene zaken en finantiën, en kadaster. Voor do algemeen zaken en finantiën heeft spr! 4 ambtenaren en een bode, die tevens administratie doel 1 ambtenaar heeft het typewerk, expeditie, enz.; 1 het financieel beheer, controle van ongeveer 4000 nota^s, moet deze boeken, heeft verzekeringen- en ns- surantiozaken. verder de uitvoering van de invalidi- teits-, verzekorings- en arbeidswet en het archief; 1 ambtenaar heeft de boeking van de in- en uitgaan de stukken, het maken van overeenkomsten, waar onder zeer belangrijke, dit onderdeel beliep 40 za ken; verder verpachtingen, aanbestedingen, enz., plus de bijkomstige literatuur van vakbladen. Do hoofdcommies heeft de pensioenwetten, notulen van Dagelijkaéh Bestuur en Hoogheemraden, controle personeel, enz. Voor hot kadaster zijn eveneens 4 ambtenaren voor hot bijhouden van het kadaster, kiezerslijsten en ver kiezingen. 1 ambtenaar houdt de adressen bij, zoo wol voor den legger als voor het kohier. Dit betreft oen bevolking van 50 a 60000 personen. Dat ls oen ar beid die den geheelen da^r vraagt. De overboekingen eischen 2 ambtenaren, pin* 1 tijdelijke. De hoofd commies heeft de leiding dezer afdeellng, is secreta ris der oommissie voor do schatting, is technisch ambtenaar in kwesties van opname in kadaster en grondbelasting, geeft inlichtingen aan het publiek en maakt akten van eigendom enz., en wint den notaris uit Onze legger bevat 63000 artikelen over 142000 H.A. en 240000 kad. perceelen en jaarlijks gaan zoo onge veer 27000 perceelen over. In dit Jaar zijn 5000 nieu we artikelen bijgekomen. Wij hebben 3 leggers en 1 kohier met 58000 aanslagen. Dit was 1 Nov. -21 56000, thans 58415, zoo breidt het oklingrondbezit zich uit, Er zijn dus meer dan 2000 nieuwe eigenaren bijge komen. Waar alles dubbel moet geschieden, ver- eischt dit aantal aanslagen 116000 berekeningen. In 1922 zijn over 400 aanslagen inlichtingen g»- vraagd, waarvan 225 per algemeene circulaire kon den worden beantwoord ,maar 148 in aparte brieven, in 1923 was dat aantal aparte brieven 161. Spr. herinnert er aan. dat alles wordt uitgevoerd, zooals het reglement het eischt, maar steeds naar de eenvoudigste wijze wordt gestreefd. De heer Do Boer is volkomen voldaan en hoopt, dat deze cijfers eens naar buiten zullen komen, op dat men zekerheid zal krijgen met hoe weinig grond men sommige beweringen uitspreekt. De heer Bost wil naast wat de heer De Boer heeft gevraagd, een opgaaf van den schuldenlast der ver schillende groote polders tegenover die van hot Hoog heemraadschap. Voorzitter doet toezegging. Hierna wordt de begrooting vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op 11.443.680.—. Hierna al uiting,

Schager Courant | 1923 | | pagina 1