r t Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken. Nieuwe Abonné's GRATIS. Gofercontrólestation „Noord-Holland". van dit blad ontvangen de tot 1 Januari a.s. nog verschijnende nummers VIERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag IS December 1923. 66ste Jaargang. No. 73S1. Spoodeischende ledenvergadering in Cafó Central ie Aikmaar, op Vrijdag 14 December, des middags tialf twee. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wierin&erwaard, >pent de niet druk bezochte vergadering. De secretaris, de heer Ir. D. C. de \£aal te Alk maar, leest de notulen die onveranderd worden goed gekeurd, onder dankzegging aan den secretaris. Medegedeeld wordt dat het ledenaantal op 1 Januari )23 bedroeg 61, dat in den loop van het jaar 7 nieuwe oden toetraden on 3 uittraden, zoodat het ledenaantal hans 65 bedraagt. Verder zijn nog 2 nieuwo leden voorgedragen, waarop d? goedkeuring nog niet is binnengekomen en nog 2 aanvragen zijn in behande- ing. Een aabvrage voor het lidmaatschap werd door iet bestuur geweigerd, terwijl van de 3 uitgetredenen door het bestuur is geschrapt wegens zijdelings ver band met eene firma, die ook in andere vetten han delt dan in boter. Vanaf 1 Januari 1923 tot heden werden in totaal verzonden 15 waarschuwingen en opgelegd 30 boeten. tran deze 36 boeten werden 33 opgelegd wegens een e hoog vochtgohalte, 2 wegens onjuiste boekhouding Ier merken en 1 wegens vermissing van merken. Hot bestuur wenscht hier nog mede te deelen dat vanneer bij een lid vpor een tweede maal binnen >en zeker tijdsbestek een watergehalte van meer dan wordt" aangetroffen, onherroepelijk tot schor sing zal worden overgegaan. Van de Rijksbotermerkcommissle werd bericht ont vangen dat einde dezer maand kan worden tegemoet jezicn een bodrag van f243.40, zijnde rente en af- ossing van het aan deze commissie verstrekte be- Ir ijls kapitaal van f 890. Intusschen blijft ons bestuur iog steeds van meening, dat het ge wenscht is om de twostie van den aanmaak en uitgifte der Pijkstooter- nerkpapieren zoo spoedig mogelijk te grondvesten op jen stevige basis. Op het Weroldzuivelcongres dat in October 1.1. in Amerika is gehouden, zijn de onderwerpen Boter- m Kaascontrole ingeleid door den heer Inspecteur van hot Zuivehvozen Dr. A. J. Swaving. Aangezien le regeering niet bereid werd gevonden de daarvoor jenoodigde kosten te betalen, hebben de. verschillende >oter- en kaascontrolestations gemeend zelf de reis- costen te moeten betalen en bedraagt het aandeel van ons station daarin f56.60. Vervolgens heeft nu hot licht gezien een' propa- tandabrochure voor liet rijksbotermerk, samengesteld floor eene com!missio uit het College van Directeuren der Botercontrolestations. Door de leden van ons sta- ion zijn tot heden pijn. 35.000 exemplaren besteld. >eze brochure wordt ook verspreid op de teptoonstel- ing „Volksvoeding" to Amsterdam, die aldaar van 52 November tot 17 December a.s. wordt gehouden. Dp deze tentoonstelHng is n.1. een gezamenlijke in zending der verschillende kaas- en botercontrolesta- ions in Nederland om propaganda te maken voor de iiksmerken. Het aandeel van ons station in do on- osten van deze tentoonstelling bedraagt f55. Dezo jropaganda voor het Rijksbotermerk moet to meer loodig worden geacht nu het gebleken is dat niet ille rechterlijke colleges opschriften als „Roomboter rnder rijkscontrole" door niet-aangeslotenen gebezigd, nisloidspd achten. Het laatste woord is hierover ech- er nog niet gesproken- t Ten opzichte van de mededeeling over het water- jehalte worden een paar iniichtingon gevraagd, waar op door voorzitter bevredigend wordt geantwoord. Volgt bespreking betreffende de regeling van uit voer van boter on wel naar aanleiding van hot he tende schrijven van den Directeur-Goneraal van don ■andbouw. De heer Joustra wil zich verzetten tegen het uii- oerverbod vaD ongecontroleerde boter. Spi\ wil vxjj- mld on meent dat het zóó zal moeten wordon, dat de nenschen zelf de gecontroleerde boter Vragen. Even- tis Maandag j.1. op de vergadering van K.aascontrole- tatlon, wijst. spr. op het afschuiven vhn do kosten loor de regeering. Do heer K. Kuiper, Oostwoud, wil de bescherming ;an hot rijksmerk behouden, wat spr. in het belang fan onze boterfabricago acht. De beer Joustra.wil alleen maar wijzen op de vrii- toid, hij wil do ambtenaren maar zooveel mogelijk tan don kant hebben. De heer Jensma vraagt naar de meening van het os tuur. Voorzitter zegt dat. de meeningen in het bestuur PordeeUl waren. Het bestuur was bohalvo voorzitter tt» secretaris van bordeel, dat do boteruitvoer vrij noest worden gelaten. Spr. bepleit handhaving van do tegenwoordige regeling. Hot land dat zijn waar mder een certificaat van echtheid uitvoert, zal een e<-rsto plaats, op üo wereldmarkt innemen. Wij als boeren mogen niets nalaten wat kan strekken om den aa&m van ons product hoog to houden. In de oor logsjaren is de naam van de uifvoorhandelaren niet jestogen. Do heer Joustra meent dat goedgezinde botorfabri- kanton een einde gemaakt hebben aan de anarchie Jlo bestond voor do oprichting van de botercontrolo- Btationa. Do draagwijdto van hetgeen zij oprichtten was echter niet te overzien. De macht van het uit zondon der gecontroleerde boter is sterk gebleken en tal zich handhaven, ook al wordt de uitvoer van on gecontroleerde boter toegestaan. Do heer Tijdens, bestuurslid, meent dat het uitslui tend is een zaak tusschen producent en handel. Het Lotercontrolemork is geen kwaliteitsmerk. Spr. wijst jp cie kos.en aan do controle verbonden en spr. acht bot geven van vrijheid gewenscht De heer Jensma vraagt of het vochtgehalte van de gelimiteerd is. (Voorzitter noemt pijn. 20 /oAle men de vrijheid gaf zou 't vochtgehalte permeorderd kunnen worden en daarom is spr. voor het standpunt door den voorzitter ingenomen. De vraag is of het rijksmerk niet omgebouwd moet wor pen, opda* het wel wordt een kwaliteitsmerk. 1 Do heer Dr. Scheij zegt, dat het hier een geheel andere zaak betreft dan met do kaascontrole. Zij die po botercontrole behouden willen behooren aan te loonen dat het nut heeft. De buitenlandsche afnemer ttaat met zoo neutraal tegenover gecontroleordo bo- rr tegenover gecontroleerde kaars. In prschillende landen- is bet watergehalte geregle menteerd. De noodzakelijkheid om de tegenwoordige regeling te houden is Bpr. nog niet recht duidélijk. De heer Jensma vraagt of men wanneer advies uitgebracht wordt in Den Haag over de kaascontrole, dat advies zou verzwakken wanneer een afwijkend advies over de botercontrole werd uitgebracht. Voorzitter weet dit niet. Spr. ziet in de""gecontrt>- leerde boter een waarborg voor den goeden naam van ons product. Op een desbetreffende vraag antwoordt spr. dat hij voor alle producten die waarborg van echtheid zou willen hebben. De secretaris vraagt zich af, of, wanneer de vrij heid werd gegeven, de hoeveelheid uitgevoerde ge controleerde boter even groot zou wezen als thans. Spr. vreest daan-oor in verband met do grooter wor dende concurrentie. De heer Davelaar kan zich niet voorstellen dat er minder ongecontroleerde boter zal uitgaan, omdat hij van meening is dat de boteroonlrole genoeg inge burgerd is. Tot stemming overgaande, verklaren zich 22 stem men voor het behoud van de tegenwoordige régeling, 14 stemmen tegen. Voor het nazien van de rekening en verantwoording dienstjaar 1923 en van de begrooting over 1924 wor den benoemd ^Eensgezindheid" te St. •Maartensbrug, „Volharding" te Hom en „Wijdenes' te Wijdenes. Hierna volgt sluiting; EARSINGERHORN. Door het Kiesoollege der Ned. Herv. Kerk te Barsingerhorn zijn gekozen tot Ouderlingen de heeren P. Zwakman en J. v. d. Ham en tot Diakenen de heeren H. Dubbelman en A. de Waard, en, in de ontstane vaoature door het ver trek van den hoer Tuinman, de heer Joh. Schenk. BARSINGERHORN. Do heer R. H. Bax, onderwijzer alhier, ia als zoodanig benoemd te Amsterdam, OUDE8LUI8 Waren sommige lezers, door het lange uitblijven der boeken, zeker al in do meening dat er dccseij winter ge on boeken ter lozing beschikbaar zouden worden gesteld door de reizende bibliotheken van 't Nut van 't Algemeen, thans zij gemeld, dat aan hot hoofd der school alhier de sleutel roods is toe gezonden en het bericht dat de kist spoedig zaj volgen. Boeken op allerlei gebied worden dan we der tegen een laag tarief beschikbaar gesteld. Ziokte onder degenen die met de afgifte zijn be last, schijnt de reden te zijn, dat do boeken zooveel later dan vorigo jaren cgn toegezonden. DE KAASCONTROLE. Door den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken was aan zijn aangesloten fabrieken een vragenlijst gezonden, waarin haar oordeel werd gevraagd over het bekende schrijven van de Directie van den Landbouw betreffende de re geling van den uitvoer van kaas. Het resultaat was, dat 7 fabrieken zich uitspraken voor opheffing van de tegenwoordige maatregelen, terwijl 44 fabrieken zich uitspraken voor behoud van de crisismaatregelen (uitvoer van uitsluitend gecontroleerde kaas). OUDESLUIS. Naar wij vernomen, bestaat het plan ook dit 1 Jaar weder in de Ned. Herv. Kerk Dij een kerst boom mot de kinderen het Kerstfeest to vieren. - Bil KGERBRU G. Aan den heer G. Betlem alhier is verlof verleend voor don verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank in het stationskoffiohuis aan den Burgerweg. 'T ZAND. De alhier bestaande straatverlichting, bestaande uit 2 groote lampen van samen 850 Watt, bleek voor ons dorp onvoldoende te zijn. De ingezetenen zagen dan ook gaarne dat het licht van deze 2 lampen ever meerdere (kleinere) lampen werd verdeeld. Naar men ons thans mededeelt zal aan dit verlangen van de ingezetenen worden voldaan en zullen er in plaats samensmelting mogelijk wezen, dan zou^ >de oud9jvan de 2 groote lampen een 8-tal kleinere lampen wor- bond weer tot zijn vroegeren vorm teruggebracht j den aangebracht. Onder voorzitterschap van den heer Jac. Met van Heerhugowaard vergaderde deze bond ten lokale van den heer Koetsveld te Alkmaar. Voorzitter opende met een welkom de vergadering, wijzende op de goede prijshandhaving der zuivelpro ducten. De notulen worden door den secretaris, den heer Hartigh, voorgelezen en onder dankzegging goedge keurd. Als ingekomen etuk kwam in behandeling het schrijven van den heer J, Wondor Gz., om weer tot samenwerking van de beide bonden te komen1. Do heer Lakeman is van oordeel, dat de kleine fa brieken maar bij elkaar vercenigd moeten blijven en spr. wijst ook op de besprekingen in den ouden bond over de pensionneering der kaasmakers. Door den secretaris wordt gewezen op den naam van den oude» bond. Onze kleine fabrieken kunnen naar de tegenwoordige statuten van dien bond niet aansluiten, omdat het is een bond van op ooopera tie ven grondslag werkende zuivelfabrieken. Zal dus moeten'worden. Besloten wordt, den heer Wonder hierop te wijzen. Door den secretaris wordt hierna rapport uitge bracht over de kaaskeuring waaraan door 15 fabrie ken was deelgenomen, en die goed geslaagd kan hee- ten. De heer J. Lakeman werd herkozen tot lid van het Bestuur. Vervolgens wordt een bespreking gehouden over de pensionneering der kaasmakers. ©oor den secretaris werd gewezen op het rapport der ingestelde commissie. Ovor het belang der zaak behoeft feitelijk niet meer worden gesproken, terwijl de kosten, cent, hoogstens 1 cent per 100 Kg. niet van invloed kunnen wezen. Een kleine opoffering voor den ouden dag van de kaasmakers wel worden gevraagd. Ook de heer Lakeman houdt een warm pleidooi voor de pensionneering der kaasmakers en hoopt, dat dezo zaak bij de leden mag slagen. Verschillende afgevaardigden sproken zich uit voor pensionneering en de heer Lakeman raadt aan, zich' daarvoor tot de commissie te wenden. Hensbroek verklaart zich tegen pensionneering, om dat zij meent, dat het salaris zóó dient te zijn, dat de kaasmaker zelf zfjn premie kan betalen. Voorzitter sluit de discussie, de wensch uitspre kende, dat vele fabrieken zullen overgaan tot verze kering van hare kaasmakers, In behandeling komt de subsidie-aanvrage voor den Gezondheidsdienst van Vee. Door den heer Harp wordt medegedeeld, dat de commissie voor dezen dienst goed werk verricht en spr. stolt dan ook voor, de gevraagde subsidie te ver- leenen. De heer Schrooder informeert, »of de gevraagde bijdrage wel juist ia in verhouding tot den anderen bond. De hoer Harp doelt moe, dat de bijdrage zal* zijn naar de verwerkto hoeveelheid melk. Algemeen wordt goedgevonden da subsidie toe te staan. Tot leden van de commissie belast met het nazien der rekening over 1923, worden benoemd: „Wog- meer" te Wogmeer, „Hehbroek" te Hensbroek en de kaas fabriek to Breezand. Voorzitter brengt nu ter sprake hei besluit van het Kaasco'ntrolestation ten opzichte van de regeling van don kaasuitvoor. Onze bond heeft toegang gevraagd tot de te houden vergadering met den Directeur-Go neraal van don Landbouw. Spr. vraagt, of cfe loden over deze kwestie nog iets naar voren willen bren gen. Onze Bond zal in hoofdzaak ageoren tegen het kaasrnork, Van do kaasfabriek „de Eendracht" to Wieringon is ook een schrijven ingekomen, waarin op vrijlating wordt aangedrongen. De heer Harp zegt, dat Maandag JL plot ia gespro- kon over het kaasrnork, maar over do wet Zelfs de hoer D, de Boor, Stompe» toren, verklaarde zich tegen de koaswet. Spr. wil in Den Haag zich niet verzetten tegen het kaasmerk, maar tegen de kaaswei Voorzitter erkent, dat het gaat tegen de k&aawet, dat hei er om gaat dat ook do ongemerkte kaas mag worden uitgevoerd, De heer Oudejans wil ook vrijheid; van uitvoer en noemt de tegenwoordige regeling een oneerlijke con currentie. Voorzitter verwacht niet, dat do kaaswet zal wor den aangenomen, maar acht het toch goed, dat actie wordt gevoerd. De hoer Lakeman wil, dat op die conferentie niét gehoord worden do ambtenaren, dus niet de oohtro- restationa, maar do belanghebbenden, kaasbereiders en handel. De controlestations zullen wel trachten dat do afgevaardigden niet aan hei woord komen. Spr. hoopt, dat voorzitter en zijn modo-afgovaardig- den er voor zullen zorgen dat de ambtenaren niet gehoord wordon, en dat onze afgevaardigden des noods een nacht overblijven. Goedgovondon wordt, dat do Bond zich zal verte genwoordigen op do conferentie in Den Haag en met den wenk van den hoer- Lakefaan zal rekening wor den gehouden. De heer Van Stlpriaan, Breozand, vraagt, of aan sluiting van de fabrieken bij de Kamers van Koop handel verplichtend is. De secretaris meent, dat volgens de wet op de Ka mers' van Koophandel aansluiting der fabrieken noodig is. Wel komt het spr. vreemd voor, dat nu pas tot aansluiting wordt aangeschreven. De heer Van Stipriaan vraagt naar het nuf van deze Kamers. Secretaris zegt, dat de Kamers zich wel cp ver schillende wijzen interesseeren, voor verbetering van wegen, buitenlandschen handel, enz. Door een tweetal afgevaardigden wordt geïnfor meerd naar de kosten van het merken der De ze zullen worden verstrekt. Dank wordt gebracht voor hot ingenomen stand punt ten opzichte van de pensionneering van de kaas makers. Na enkele sluiting, huishoudelijke besprekingen volgt ZIJPE. Nu het geheele electrisch net dezer gemeente in be drijf is gesteld, kunnen we belangstellenden mede- dooien, dat op dit net bijna 1100 huisaansluitingen zijn aangebracht. Men kan dan ook zeggen, dat, op een enkele uitzondering na, alle aan de lichtlijn ge legen perceelen op het net zijn aangesloten. Naar men ons mededeelt, zijn ook reeds veel krachtaansluitin gen aangebracht; terwijl dit aantal nog steeds toe neemt. ZIJPE. Wij vernemen dat men bezig is ook in deze ge meente een comité te doen oprichten om gelden enz. in te zamelen tot leniging van den nood in Duitsch- land. ZIJPE. In -do afgeloopen week is in deze gemoente weer een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd,, ter wijl in geen der stallen de ziekte als geweken worden verklaard. Thans komt de ziekte bij 4 veestar pels voor. WINKEL. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Winkel maakt bekend, dat mot ingang van 17 De cember 1923 het Post- en Telegraafkantoor te Winkel op werkdagen zal geopend zijn als volgt: a. Voor den Post- en Telegraafdienst, van 8# voorm. tot 12# m; van 2—4 uur nam.; van 0—7.30 uur nam; b. Voor den Telefoondienst: van 8# voorm. tot 12# uur nam.; Van 2—4# uur nam.; van 6—7.30 uur nam.; (van 4—4# uur nam. niet voor celgesprekken). JULIANADORP. Van betrouwbare zijde vernemen we, dat onze Har moniekapel „Kunstzin", met modewerking van het trio Hanse, omstreeks half Januari een concert zal ge ven in de zaal „Blauwe Keet", van den heer J. Marees. Afgaande op het enorme succes van Zondag j.1., be looft het weer een aangenamen avond te worden. JULIANADORP. Vrijdagavond werden in het lokaal van den heer J. Slikker CzM de nog onafgehaalde prijzen verkocht der Julianadorper Paarden vorlofcing. Het lokaal was geheel gevuld met nieuwsgierig en koopend publiek, en werd er voor een en ander nog een goeden prijs betaald. JULIANADORP. Vrijdagmiddag had er op den Strooweg nabij de voormalige doodgraverswoning een treffend ongeval plaats. De voerman C. B. uit Helder met een wagen ongodorscht bèvtB op weg naar de dorschmachine, staande op de plaats „Mariahoeve", is plotseling on wel geworden en door voorbijgangers dood opgeno men. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIA Tengevolge van onvoorziene bezwaren is de beslis sing omtrent het doorgaan van den vliegtocht Neder landïndië voorloopig uitgesteld tot het voorjaar. DE KABINETSCRISIS. Do Koningin heeft gisterochtend ten palelze in con ferentie ontvangen mr. J. Schokking, voorzitter van de christelijk-histori8che fractie in de Tweede Kamer. EEN GROOT NADEEL. Door het faillissement in den crisistijd van do Ver- eoniging van BelAnghebbendon bij de Zuidorzeevl»- scherij, zijn nog heden in de meeste Zuiderzengoraeen- ten groote en kleine bedrijfseigenaren ernstig bena deeld. Na oen uitkeering van 30 pet. en later nog 10 pet. ontvingen do crediteuren niets meer, zoodat pl.m. f180.000 door rookers, zouters en handelaren Is bij gelegd. De grootste vorderingen loopen in Hulzen (pl.m. f30.000), Urk en Nieuwediep, maar nog tal rijker rijn de vele gedupeerde kleine rookers on zou ters die groepsgewijze samenwerkten. Do slachtof fers vindt men langs de geheele Zuiderzee, waar de economische toestanden toch al sedert 1920 droevig genoemd mogen worden. Nu heeft een commissie uit de crediteuren van dit faillissement zich tot de Twee de Kamer gewend met een adres, waarin zij do Ka- mor verzoekt: ,Ji®t daarheen te willen lelden dat van wege de regeering een commissie worde benoemd die ernstig onderzoekt: a. do oorzaken en omstandighe den welke de gevolgen hebben gehad, dat de be langhebbenden die t0dens een voedselnood al hun diensten en geldmiddelen ter beschikking van do re- geering hebbon gesteld ten slotte geen algehecle uit betaling hebben verkregen; b. bewijzen verzamelt die do regeering zoo niet juridisch dan toch do iporeele verplichting oplegt tot schadeloosstelling aan de ge troffenen over te gaan". ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld ia de heer Jb. Stil, rijkswegwerker te Stolpe, benoemd tot brugknecht te St Maartensvlotbrug. WINKEL. Tot tijdelijk wijkverpleegster alhier, is benoemd zuster C. van Duijvenbode te Arnhem. WINKEL, De heer J. Jarings, benoemd tot Hoofd der School voor L. O. en ULO. te Winkel, zal met 1 Januari a. s. die functie aanvaarden, WINKEL. Door het Bestuur der begrafeniavereeniging Win kei, zijn aangesteld: tot aanspreker-voorloopor de 1 b«eren D, Dokter en P, Zeeman,; tot drage» de bee- ren J. Ham Sr., H. Smit Jzll, C. Krap, A Dol, H. H- Buthfer, S. Heggelaar, i.i. Middelkoop en A. Deliën; tot costuumbewaarder de heer B. H. Lenghaus. Het maken der oostuums ia opgedragen aan den heer B. H. Lenghaus te Winkel. De vereeniging zal 1 Janua ri a.s. haar werk beginnen. SCHOORL. De heer D. Duin Sr., welke sedert' tal van jaren een dekhengst stationeert, is thans zoo gelukkig go- woest om de hand te leggen op een prachtigen hengst, welke hij a*. voorjaar als fokmateriaal beschikbaar stelt De prachtige donkere goudvos „Beppo", bles met witte voeten, zwaar en mooi van lichaamsbouw, bo- baalde reeds vele bekroningen, o,a. #eersto prijs te Zwolle, eerste prijs met medaille te Kampon en bovon alles den erstcn prijs te Raalte, groote zilveren me daille, van H.M. de Koningin Wilhelmina. Men zegt, dat een bod van f 23000 voor het dier, go- daan door een fokvereeniging, door den vorigen eigenaar is gewijgerd Voor het Noorderkwartier is hot van groot belang, dat de heer Duin dit mooie dier heeft aangeschaft, goed fokmateriaal toch is voor het instandhouden van de paardenfokkerij een eerste vereischte, en 't ia dan ook wel te verwachten, dat van heinde en verre, fokmerriën worden gebracht naar dit eerste klasse dier, 't welk als 't boste van de besten kan worden aangemerkt We zagen hem gaan voor 't rijtuig, en konden ten zeerste zijn sierlijken gang bewonderen. We wenschen den heer Duin wel geluk met zijne daad. HEERHUGOWAARD» Heden- (Vrijdag) morgen is de korp.-vliegonler Ten Pas, die van uit hot vliegkamp „De Kooi" een hoogté- vlucht maakte voor den meterologischen dienst, aan den Westdijk alhier in aanraking gekomen met een boom, waardoor het vliegtuig naar beneden stortte en in een sloot terecht kwam. Door terstond toege snelde omwonenden werd' do vliegenier bewusteloos bij den beer Dekker binnengedragen, terwijl onmid- deJlijk Dr. Verdonk werd ontboden. Inmiddels kwam de vliegenier bij kennis en kon een en ander meds- deelen. Wonderbaarlijk mag het genoemd worden, dat doze er zoo goed is afgekomen, aangezien alleen de kaak een breuk .schijnt te hebben. Het vliegtuig is vrijwel geheel ontredderd. Per telegraaf werd een ziekenauto uit Den Helder ontboden, terwijl voorloo pig de vliegenier door den Burgemeester met diens auto naar de kom der gemeente werd vervoerd. ZUEDSCHARWOUDE. Men meldt ons nog uit Zuidsc-harwoude: Heden (Vrjjdag)morgen verspreidde zich "het be richt dat aan den Waarddijk een vliegmachine om laag was gestort. Wy togen er onmiddellijk heen. om ons dc^ hoogte te stellen. Hot gehoorde bleek waar te zyn. We vernamen, dat do vliegmachine uit de Kooij bij Helder was vertrokken en dat de bestuurder door den zwaren mist meende dat hy zich op^ grootere hoogte bevond, dan hij in werkelijkheid was. Plotseling kwam hij in aanra king met do bovenste takken van boom en, die op het erf van den hoer Dekker aan den Waarddijk staan. Het gevolg er van was, dat hij oenige mo tors verder terecht kwam op een dam tusschen 2 slooten. De vliegenier was door don schok geheel verdoofd en moest uit zijn benarde positie wordon gered door enkele mensehen, die spoedig op do plaats van het ongeluk waren. Gelukkig kwam hij spoedig Juj.^Dr. Verdonk uit Broek op Langondijk verleende zijn hulp. Het bleek, dat de vliegenio* ernstig aan gezicht en in den mond was gebles seerd. Spoedig kwamen, na 'telefonisch van het ongeval op de hoogte to zijn gebracht, een twee tal vüogmachines om zoo noodig hulp te verleenen. Zij zagen echter geen kans te dalen, zoodat zij onverrichter zake moeeten terugkeeren. Een zio- ken-auto heeft den gewonden vliegenier naar den* Helder gebracht. De machine is «eer gehavend. De naam van/Qen vlieger is Quarinus Pepos, kor poraal-vliegenier te Helder. Do vliegmachine was genummerd D 32. Het ongeluk is wonder boten wonder betrekkelijk goed afgeloopen. NIET BETROUWBAAR. De kantoorhouder der posterijen te 's-Gravendeel schijnt zich reeds geruimen tijd aan verduisteringen te hebben schuldig gemaakt van golden, die krach tens zijn ambt onder hem kwamen. Velen hadden trouwens al de ondervinding opgedaan, dat het met geldstortingen te zijnen kantore gedaan, niet altijd in orde was. Nu rijn Zaterdag j.1. twee inspecteurs uit Dordrecht eens een onderzoek komen instellen noar de boeken en de kas van dezen kantoorhouder. Na dat de majoor der rijksveldwacht tor plaatse zich bij hem gevoegd had, ls S. naar de secretarie overge bracht en den dag daarop naar Dordrecht. Het on derzoek naar de verduisteringen, dio tot een tamelijk groot bedrag schijnen op te loopen, duurt nog steeds voort. OUD-MINISTER VAN IJSSELSTEIJN. De oud-Minister van Landbouw, de heer Van IJs- selsteijn, vertrekt met een der booten van de „Union Castle" uit Engeland voor eenige maanden naar Zuid- Afrlka, naar men mededeelde in verband met parti culiere aangelegenheden. TTPHUS TE PURMEREND. Uit Purmerend, 14 Dec. Evenals te Edam en fn oenige omliggende plaatsen, komen thans ook hier ter plaatse gevallen van typhua voor. Er zijn reeds twee gevallen geconstateerd. DE LOONEN BIJ DE SPOORWEGEN. Uit Amsterdam, 14 Dec. Omtrent het stopzetten der periodieke verhoogingen bij de Nederlandsche Spoorwegen vernomen wij in een onderhoud met een tweetal vertegenwoordigers der Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, dat de directie omtrent loopende geruchten het ft medege deeld, dat zij do uitreiking der verhoogingsbewijzen hoeft doen staken, o.m. uit nuttigheidsoverwegingen, omdat haar uiteraard niets bekend was van (Je be slissing, die de loonraad nemen zou in zake loons verlaging. Van het niet-doorgaan der periodieke ver hoogingen van 1 Januari a.s, is echter geen sprake. Daartoe kan de directie niet overgaan alvorens art. 55 van het Reglement Dienstvoorwaarden gewijzigd, en waarvoor de goedkeuring «n den minister van Waterstaat noodig ls. Bovendien is het ondenkbaar, dat een dergelijke ingrijpends maatregel zonder eenig overleg met de vakbonden zou worden uitgevoerd. LANOENDUK. Ofschoon de wintorkool-campagno zoo goed als geëindigd is, komen aan de veilingen dagelijks nog hoeveelheden kool. die nog vorsen van ao ak kers zijn gehaald. Dit is wel laat, doch is to wytcn aan den vroeg ingevallen winter. ZUIDSCHARWOUDE. In do alhier gehouden vergadering van de IJs club werd do hoor J. Krul Jr. als bestuurslid hor- kozen. Do rekening en verantwoording van den penningmeester sloot mot een voordoelig saldo. ZUEDSCHARWOUDE. Ds. Van Meurs alhier is als voorloopig correspon dent opgetreden voor het Centraal Protestantech Comité voor Oostenryksch kinderen, dat, nu daar de toestand aanzienlijk is verbeterd, met de kinder- •Olie voortgaat ton behoeve van Weet-Duitechland. LANGENDIJK. Nu Duitschland, en Oostenrijk weinig groenten ^noer afnemen, wordt de groentehandel gedreven op Amerika, Engeland, Zweden, Zwitserland on en- kelo andere landen. Verschillende middelen worden ln fc werk gesteld, om de Langen dijker groenten i?00 reputatie op de wereldmarkt to ver- GEMEENTE ZIJPEL Ingeschreven van 12 tot 14 Dec. 1923. Geboren: Eduard, z, v. Klaas de Graaf en Jikka Beemster. Overleden: Pieter Bood, 79 jaren, weduwnaar van Guurtje Brouwei,

Schager Courant | 1923 | | pagina 13