m Sint Pancras. ran ït j ar stutj n pa 3. sonde: c f 6Q rijks- fl] I fSl, Zaterdag 15 December 1923. 66sfe Jaargang. No. 7351. Voltallige zitting van den Raad dezer gemeente op rijdag 14 December 1923, des namiddags half vier. De notulen worden goedgekeurd. De kas van den gemeenteontvanger was op 11 De- jmber volkomen in orde. Er was in kas f 10629.37, aarvan f7487.44 op Giro. Op een vraag van den heer Slijker deelt de voorzit- mee, dat de afrekenstaat van den Girodienst klepte et die der gemeente. Ged. Staten hebben de rekening van de liclitbedrij- dii in orde bevonden. De gemeenterekening over 1922 is goedgekeurd te- iggekomen. Op een verzoek van C. Koedijk, om wederom voor mi jaar te mogen worden benoemd als scnoolschoon- langoflaker, werd gunstig beschikt. Op de vraag van den heer Gutter, waarom dit voor jaar geschiedt, deelt de voorzitter mee, .lat dit is f 44 - m den ouderdom van het echtpaar Koedijk. De gascommissie stelt voor den prijs voor kachel-gas verlagen van 8 op 6 cent en niet op 7 cent zc-oals voorgesteld was. rauwe De heer Kloosterboer zegt niets van de heele gas- eweging te begrijpen. Nu weer van 7 op o cent. Hoe it dat nu eigenlijk? We hebben reeds gas van 15, oerën-<4, 11 en 8 cent, nu komt 6 cent er nog bij. -omrol Voorzitter: Dat ligt op het gebied van een gas bedrijf. De heer Kloosterboer: Gebied, gebied. Het is daar ten rare winkel van Sinkel. Daar kunnen jullie nu ïllen om lachen, dat scheelt me niets. Hei is zoo. f3 Voorzitter: Dit kan gebeuren zonder dat liet de fa- GeleM'iek iets kost. Met dc kamerovens kan meer gepro- f7.9ttuceerd worden. lereiw De heer Kloosterboer: Praat me niet vaa de Ka- i 12 saierovens. Ik kan er nog wel van kotsen. Ik ben aiij dat ik, Van Kampen en Schuit er toen legonge- j iide. itemd hebben. Het geeft niets geen voordeel, ingen Voorzitter: Het geeft dat voordeel dat met minder a personeel volstaan kan worden. 3.50, De heer Kloosterboer: Ik wil er niks van geloovén. Wlttfeik kan er niets aan doen. 1.70 aj Voorzitter: We hebben het over de gasprij/.en en iiet over de kamerovens, hl De heer Kloosterboer: We zijn over die zaak neg rooaejiet uitgesproken, inifl Voorzitter: We hebben nu het voorstel van de gas- lOl^ommissie. Met 6 ct. zit er nog winst op. De gascom- iiissio is er op uit het verbruik zooveel mog<»li;k cp Ie voeren om tot algemeene verlaging te kunnen ko- d-70ftien. >0, id[ De heer Kloosterboer: Het kan allemaal waar zijn, wïUejoch de cokes en de koolteer wordt er duurder legen peen Voorzitter: Dat gaat met de markt op en neer. De heer Kloosterboer: Ik dacht dat alle gas wel wat kooljoedkooper kon. We willen allen wel wat minder koo listalen. aard' Voorzitter: Dat is ook het doel van de gascommis- .ic. De heer Kloosterboer: Het gaat hier zoo verkeerd. ,f<eem het electrisch er bij. Bij een hoop menschen I o.4tf- -- - - - - - iie je de olielamp komen. Velen hebben met St. Het verbruik ngei 1 30' »iicolaas een klein lampje gekregen. nog meer te verslechteren. Voorzitter: De eerste 9 maanden zijn we vooruit ge- aan. De heer Kloosterboer: Het Venisje is nog steeds zon- er gas. Voorzitter: Als ze het aanvragen komt het er. De heer Kloosterboer acht het voorstel een onrecht- aardige zaak en valt verder ook het vroeger geno- icn reductiebesluit aan. D Voorzitter is het er niet mee eens en zegt dat het oodig is het verbruik grooter te maken. De heer Kloosterboer: Alle burgers vinden het gek. fy'e krijgen nu 5 soorten gas. Voorzitter: Dat ligt aan den aard van het bedrijf. r De heer Kloosterboer: liet, is een verkeerde bewe- ing. We moeten alles verlagen. Voorzitter: Dan kan niet. dan is de heele rekening i de war. Elke cent is f7000. De heer Slijker: Hoe gaat het 't volgend jaar met let reductiebesluit? Voorzitter: Dan wordt het verbruik van 1923 als ede- wor der basis genomen. i De heer Slijker: Er wordt dus maar een jaar van geprofiteerd. Óp zoo'n manier worden dc menschen bedot. Voorzitter: Dat is niet juist. De heer Kloosterboer: Hoe is het met de uitbeste ding van de kolen. Voorzitter: Dat is gebeurd. Het heeft in de kranten gestaan. De heer Kloosterboer: Niet de bedragen. We weten er niets van. Waarom mag dat niet voor het pu bliek? Voorzitter: Ik weet niet waarom dat niet gepubli ceerd zou mogen worden. De vergaderingen zijn ech ter niet openbaar. De heer Kloosterboer: Dat is niet best. Anders kon er nog wel eens wat voor den dag komen. De heer Van Kampen vindt ook de regeling onbil lijk. Spreker beeft zich er in de commissie niet tegen uitgesproken, omdat het toch niet zou baten. Meer deren stemden er slechts mompelend voor. Ik zou er hier ook alleen maar voor stemmen, dan hebben we tenminste over 3 maanden goedkooper gas. De cokes wordt duurder, de koolteer dito, er is minder perso neel, doch geen goedkooper gas. De heer Kloosterboer: Geef ze dan allen een gas kachel voor niets! Velen kunnen er geen een koopen. Voorzitter: Ze kosten minder dan een gewone ka chel. De heer Van Kampen: We hebben hier ook pas een nieuwe kachel, wat geen gaskachel is. Voorzitter: Dat is een zuinigheidsmaatregel. Deze kachel stond nog bij den smid. De heer Slijker zou een gaskachel ook heel gevaar lijk vinden. Ze kunnen straks wel weer gaan ver- hoogen. De heer Van Kampen: De gemeente is voorgegaan. In Zuidscharwoude slaagde de proef ook niet. De heer Zeegers: Is de fabriek groot genoeg om veel mee te producecren? Voorzitter: De productie is nu 700.000 M3. en kan tot 2 millioen gebracht worden. De heer Zeegers: De prijzen zijn hier hooger dan el ders. Voorzitter: We komen hier door de kamerovens voor de volle exploitatiekosten. Do heer Kloosterboer: Laten ze Koedijk Zuid er bij halen. Voorzitter: Dat dient van de bewoners uit te gaan. De heer Kloosterboer: Is het zoo erg dat de gascom missie er den stoot aan geeft? Voorzitter: Is dat voor ver. Ons Belang zoo erg? De heer Kloosterboer is niet voor het voorstel. De heer Van Kampen: Nou ja, dan wordt het gas een dubbeltje! Met. 61 slem wordt het voorstel van de gascom missie aangenomen. Verschillende heeren maken de opmerking, dat ze er niets in zien. Do heer Gutter: Het geeft toch niets. De heer Kloosterboer: Er is al veel eerder een ver laging beloofd. De heer Van Kampen: Het bestuur zegt, dat het nie' kan. Het gaat met de geheele gascommissie niet goed Als hier een voorstel aangenomen wordt, komt het nier eens in de commissie. Als 5 burgemeesters zeggen, het kan niet, baat het niets. De heer Zeegers: Je komt zoo ver, dat de heele gas commissie niets is. De heer Van Kampen: Dat is het ook niet. door de heeren zoodanig beoordeeld dat ze voor de door de heeren zoodanig beoordeeld da tze voor de belangen van het bedrijf heel slecht op hun plaats zijn. De heer Van Kampen: Dat zeg ik niet. Voorzitter: We zitten daar niet als kwajongens, Als een voorstel keldert, hebben we er onze motieven voor. De heer Van Kampen: De evenredige vertegen woordiging bestaat in de gemeenteraden, de gascom missie daar verre van. We hebben daar 5 burge meesters, die ambtshalve als lid zitting hebben. Als de vijf heeren van oordeel zijn, dat een voorstel niet goed is, komt er niets van. Voorzitter: In het bestuur hebben we 4 stemmen. Wat de gascommissie besluit, komt als voorstel bij de raden. Dat de 5 burgemeesters het bestuur vor men, is nu eenmaal zoo. Dat is in het reglement vastgelegd. De heer Duif: Elk lid kan toch met zijn gedachten naar voren komen. De heer Duif: In de groote vergadering voor de ka merovens is beloofd, dat de gasprijs zoo en zoo zou worden. Voorzitter: Door verlaging van den omzet kan het niet lager. De heer Slijker gelooft, dat de manier van werken niet goed is. Voorzitter: Algemeene verlaging kan niet. De heer Slijker: Dat weet ik niet. Als elk een gas kachel nam, zcu het dan ook kunnen voor dien prijs? Voorzitter: Evengoed. Do heer Slijker: Ilc weet het niet, doch vind de manier niet goed. Do heer Kloosterboer: Ik zou maar eens een spre ker naar het Zuideinde laten gaan. Voorzitter: De actie moet van hen uitgaan. De heer Kloosterboer: De heeren willen gas ver- koopen, probeer het dan. Hiermede was deze soms minder verkwikkelijke discussie geëindigd en kwamen aan de orde adres sen van de drie arbeidersverenigingen, die vroegen om productief werk en in dit verband ook wezen op het verbreeden van den Twuiverweg. Gevraagd werd in eerste plaats de georganiseer de arbeiders te werk te stellen. B. en W. stellen voor, deze adressen voor kennis geving aan te nemen, omdat er in dc gemeente geen productief werk is; do heeren weten, dat do Twuiverweg nog in de lucht hangt en dat de zaak onze volle aandacht heeft. Voorzitter deelt in dit verband mede, een onder houd te hebben gehad met den aannemer van de waterleiding, die de toezegging heeft gedaan, voor het werk in onze gemeente zooveel mogelijk onze arbeiders to nemen. Voor den telefoonkabel is een dergelijke poging gedaan. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Aan den neer P. Bakker wordt op verzoek eer vol ontslag verleend als 3e ambtenaar van den bur gerlijken stand. Met 6 van de 7 stemmen wordt de heer Van Kampen benoemd. Voor de veenderij werd voor 1921 wederom een kasgeldleening aangegaan van ten hoogste f 10.000. Een suppl. begrooting dienst 1923 wordt vast gesteld op Ï2OU0, in verband met grondverkoop in de veenderij. Ter tafel komt het aangehouden adres van den visscher Veldhuis. Een nader adres was Ingekomen van de vis- schersvereeniging Geestmerambaeht, met verzoek het vischwater wederom to mogen pachten, vooral omdat nog steeds aanplanting noodzakelijk is, meer dan ooit, omdat door de verzouting alle visch zoowat weg is. Verzocht wordt voor 10 jaar. i' B. en W. zijn voor goede exploitatie van het vischwater en bevelen aan het aan de vereeniging te laten. Voorzitter heeft een onderhoud gehad met de in spectie, waarbij hem gebleken is, dat alle yisschcrs van Koedijk zich tot het Banncbestu.ur gericht heb ben, met verzoek het water niet aan hen, doch aan de vereeniging te verpachten. Ook in dit adres, waarvan een afschrift ter tafel is, wordt op do vefzouting en de bijzondere maatre gelen daarvoor noodig, gewezen. B. en W. daardoor vermoedende, dat het met Koedijk in het reine zal kunnen stellen voor do principieele opzegging in te trekken en het con tract weer met 5 jaar te verlengen, waarmee dan het adres van den heer Veldhuis voor kennisgeving wordt aangenomen. Na discussie aangenomen met 61 stemmen; die van den heer Kloosterboer. Het sneeuw-opruimen komt ter sprake. Voor den Benedenweg geldt de bepaling, dat de burgers dit op den openbaren weg moeten opruimen, voor den Bovenwcg niet. B. en W. willen dit ook voor den Bovenweg in de politie-verordening vast leggen. N a discussie wordt dit voorstel met '13 stemmen verworpen. De tegenstemmers, de heeren Van Kampen (wethouder), Kloosterboer, Muhrling en Gutter waren van oordeel, dat het beter was, dit door de werkloozen te laten doen. Nu het voorstel verworpen is, stelt Voorzitter voor, dat ook voor den Benedenweg te laten ver vallen waartoe besloten wordt met 52 stemmen; de heeren Duif en Zeegers stemmen tegen. De heer Muhrling vraagt schriftelijk het ge meentebestuur genegen zou zijn om subsidio te verstrekken voor cursussen in vervolg-onderwijs in den zin der wet. De heer Muhrling licht dit nader toe, wijst er op, dat de gemeente het vervolgonderwijs heeft ingetrokken, doch dit evengoed met 15 leerlingen uit deze gemeente door het bijzonder schoolbestuur gegeven wordt. Voorzitter zegt, dat B. en W. deze vraag zeer eigenaardig voorkwam, in verband met het besluit dat eerder genomen is. Na breedvoerige discussie stelt voorzitter voor, om deze zaak te laten rusten tot den harfst, waar dam oen algemeen besluit kan worden genomen. Nu staan we niet voor, doch achter de zaak. Aldus besloten. Hierna sluiting van de laatste vergadering in dit jaar. zijn

Schager Courant | 1923 | | pagina 15