öimipruanasctt Nieuws? N.V. „DE TIJDGEEST* ken, en de zelfstandigheid te behouden. Houdt uw kantoor onder lei-ding van uw wakkeren secretaris, als middelpunt Niet dat spr. een provinciale organi satie zal voorstaan, doch die steeds voorkomende re organisatie kan niet in het belang van de praktijk zijn. Met een, houdt vast wat u hebt verklaart, spr. de vergadering voor geopend. De uitvoerige notulen worden door den secretaris den heer E. Koster Dz. van Bobeldijk gelezen. Ze worden onder applaus goedgekeurd. De heer Rezelman, Nieuwe Niedorp, vraagt, of thans de datum van dekking der moeder op model no. 11 voorkomt De secretaris zegt, dat nog geen nieuw model no. 11 is gedrukt Bij die gelegenheid zal rekening wor den gehouden met de gestelde vraag. Ingekomen is het jaarverslag van de Hollandsche Maatschappij en de verslagen van diverse vergade ringen dier maatschappij. Wat betreft de gelegenheid om op de veemarkt te Hoorn een plaats in te ruimen voor een afdeeling fokvee, aan het verzoek is voldaan, een bepaalde plaats is afgestaan, voor vee van leden van fokvereeni gingen Het komt voorzitter voor, dat het resultaat vrij gunstig was en dat de zaak wel levensvatbaar heid beeft. Opgemerkt wordt, dat de plaats te Alkmaar, Waag- plein, Diet geheel voldoet Van den directeur-generaal van den Landbouw is een schrijven ingekomen, over de regeling van het veeteeltconsulentschap. Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de waarneming van het consu lentschap door den heer Tukker voor de provincies Noord- en Zuidholland en het ontslag van den assis tent Klare tegen 1 Januari, de heer Kuhn en spr. een bespreking hebben gehad over het voornemen, dat voor Noordholland 1 veeteeltconsulentschap wordt verkregen zonder hulp van een assistent Naar aan leiding daarvan wordt nu door de directie van den Landbouw meegedeeld dat het noodig is dat den Veeteeltconsulent den heer Tukker van werkzaam heden wordt ontlast en dat de oplossing is gezocht, dat een veeteeltconsulent zal worden aangesteld in samenvoeging met de provincie Utrecht met als stand plaats Alkmaar. Over deze samenvoeging, Noordhol land en Utrecht wordt nog met de Utrechtsche orga nisaties overleg gepleegd. Aan den assistent Klare is tegen 1 Januari eervol ontslag verleend. Voorzitter meent, dat er uit dit schrijven alle reden is aan te nemen, dat N.-H. weer een eigen veeteelt consulent krijgt, en we voorloopig tevreden kunnen wezen De heer E. Dz. Govers meent, dat absoluut niet vaststaat, dat N.-H. een eigen veeteeltconsulent zal ktrijgen, doch dat we zullen houden het gedeelde leed. Indien Noordholland samen moet doen met de pro vincie Utrecht, dient een woord' van, protest op te De heer Kakebeeke begrijpt, dat Noordholland niet tevreden is met de onvoldoende voorziening van het consulentschap. De directie van den Landbouw even wel kan op H oogenblik niet voldoen aan den wensch van Noordholland om een afzonderlijk rijksveeteelt- consulentsohap. Spr. wijst er op, dat de wijze waar op de heer Tukker de werkzaamheden heeft waarge nomen, bewondering afdwingen en de heer Tukker verdient daarvoor alle hulde. (Applaus.) De directie van den landbouw heeft naar een zoo goed mogelijke oplossing gezocht, doch het is uitge sloten, dat thans een nieuwe consulent wordt aan gesteld en het corps met één wordt vermeerderd. Spr. vreest dus, dat de combinatie met Utrecht noodzake lijk zal zijn, doch de directie van den Landbouw be schouwt haar als een voorloopig© voorziening. Dat deze oplossing is gezocht, komt doordat Noordholland op het gebied van veefokkerij beter georganiseerd is dan een andere provincie en gehoopt werd daarom dat de combinatie geen al te nadeelige invloed zou veroorzaken. Spr. eindigt met den wensch uit te spre ken dat de bond zal kunnen blijven voortgaan op zijn energieke wijze. Do heer E. Dz. Govers zegt, dat we hert) toege zwaaide leed zullen moeten aanvaarden. De secretaris meent, dat wanneer we die samen voeging met een andere provincie krijgen, de direc tie van den Landbouw in overweging dient te worden gegven, de tegenwoordige combinatie te houden, omdat de heer Tukker op de hoogte is van den toe stand in Noordholland. De heer Tukker zou dan die nen te worden ontlast van een gedeelte administra tie ven arbeid. De heer Kleijne meent, dat als een lichtpunt mag worden gezien, de erkenning van de directie van den Landbouw dat Noordh. in een ongunstige positie verkeert. Wanneer de heer Tukker in staat blijkt zijn tegenwoordige werkzaamheden te blijven bijhou den, dan sluit spr. zich aan bij de woorden van den secretaris om de tegenwoordige combinatie te behouden, doch alleen onder voortdurend protest-, dat Noordholland wordt achteruitgezet, De heer Kakebeeke doet toezegging, het verlangen van den secretaris en den heer Kleijne kenbaar te maken bij de Directie van den Landbouw. Spr. wijst er echter op, dat men niet alleen bij de directie van den Landbouw op een eigen veeteeltconsulentschap moet aandringen, doch ook daar waar wordt beslist hoeveel gelden voor den landbouw worden beschik baar gesteld. De heer Tukker deelt mee, dat voor werkzaamhe den, die voor 1921 werden gedaan, door 4 personen, hij na 1 Januari a.s. alleen zou komen te staan en dat is hem onmogelijk, vooral waar hij reeds 3 da gen per week bezet heeft voor het lesgeven. Spr. wil graag in Noordbolland blijven, doch hij zal dan over voldoende hulp moeten kunnen beschikken. Voorzitter dacht, dat de combinatie Noordholland- Utrecht misschien beter zou wezen, om meer kans te hebben dat Noordbolland naderhand een eigen vee teeltconsulentschap zal krijgen. De sa combinatie lijkt spr. iets lichter. De heer P. Jz. Eriks wijst nog op de toezegging in het schrijven van de directie van den Landbouw, dat de standplaats voor den nieuwen veeteeltcon sulent zal zijn Alkmaar. Door den secretaris wordt gelezen het verslag van i den Gezondheidsdienst voor bet vee, waarin uitvoe rig mededeeling wordt gedaan wat is gedaan ten op zichte van de bestrijding van de tuberculoze onder het vee. Meegedeeld wordt hierop, dat door den heer Tuk ker is nagegaan de gemiddelde opbrengst in 1922 van gecontroleerd vee. De uitkomsten van 2 vereeni- gingen zijn daarbij uitgeschakeld, omdat men er niet uit wijs kan worden. Van 1181 vaarzen was de ge middelde opbrengst 3461 Kg., met 3.40 pet. vet.; van 1121 twenters 4184 Kg., met 3,35 pet, vet; van 636 derdkalfkoeien 4710 Kg. met 3,31 pet vet, van 1232 oudere koeien 5292 Kg. met 3,28 pet De gemiddelde opbrengst van oude en jonge koeien was 4387 Kg., met 3,33 pet. vet. Gebleken is, dat de gemiddelde op brengst van de jongere koeien iets hooger was dan die van de oudre koeien. Door den hoer Wibbens, Inspecteur van het N.R.S., wordt een inleiding gehouden over „Het nut der Stamboeken". Het Ned. Stamboek geeft van elk dier een keurings rapport. en van die rapporten kan een opvoedende i kracht uitgaan. Bij het beoordeelen van foklijnen I enz. kan een betere waarde van een bepaalde familie worden verkregen door behulp van deze keurings rapporten, Een zekere selectie wordt toegepast. Zeer veel fokkers hebben deze leiding nooddg en voor hen heeft de selectie en de rapporten groote waarde. Vervolgens wijst spr. op het nut van het uitgeven der stamboekregisters, de verzameling van keurings rapporten. Op de gegevens moet bij het aankoopen van een stier meer worden gelet. Niet alleen moet aandacht geschonken worden aan de productiecijfers van de moeders, doch ook aan de gegevens van de voorouders. Juist dat niet voldoende studio wordt gemaakt van de stamboomen is een van de oorzaken dat de kwali teit van ons vee niet voldoende is vooruitgegaan, evenals door den aankoop van de jonge stieren. In Noord hol land worden nu reeds meer oudere «tieren gebruikt. Bij aankoop van stieren worden wel de gegevens gevraagd, doch het is de vraag, of men de goede ge gevens krijgt. De stamboomen der dieren moet men thuis rustig bestudeeren. Bij aanverwante dieren worden met een stier gewoonlijk de beste resultaten verkregen, ook een der factoren waarop moet wor den geleu De aankoop dus moet zeer rustig gebeuren en daarvoor is noodig, dat men kan beschikken over de noodige gegevens en daarvoor is noodig het aan- leggen der stamboeken. Men moet kunnen rekenen op de juiste gegevens en het Ned. R. S. werkt daarom samen met den secretaris, den I beer Koster. Als men dus zijn veestapel wil ver- i beteren, moet men kunnen beschikken over alle mogelijke gegevens en daarvoor is het Stamboek. Ook voor buitenlandschen handel enz. is het uitge ven van het stamregister nuttig. Spr. gaat vervolgens na het nut van het Ned. Rundveestamboek, dat voor verschillende doelein den subsidie verleent, steun bij aanschaffing fokre- gisters enz., steun aan den F.N.Z., idem aan Prov. Commissies. Ook wordt steun verleend door het houden van na^ tioDale tentoonstellingen en gewezen wordt op het laatste succes dat Noordholland heeft behaald. Deze tentoonstelling heeft aangetoond, wat wij op fokkers- gebied kunnen prestoeren1 en het buitenland waa over 't algemeen enthousiast over hetgeen daar ver toond werd. Na de tentoonstelling zijn verschillende leden toegetreden. Ook in het buitenland worden hooge prijzen be steed voor goed fokmateriaal, wanneer het verge zeld kan worden door goede papieren. Wat betreft de grief, dat de buitenlanders altijd naar dezelfde fokkers worden gebracht, dit is ver klaarbaar, omdat het zaak is, èn voor de fokkers én voor den goeden naam van ons fokvee, dat het buitenland ziet ons beste vee en niet die veestapels waaronder maar een paar goede dieren zijn. Spr. komt nogmaals terug op de goede resultaten van de te Den Haag gehouden tentoonstelling. Spr. wijst met nadruk op den steun door het N.R.S. aan de Prov. Commissies verleend. De regeeringssubsi- diën worden steeds minder en in de toekomst zal samenwerking tusschen het N.R.S. en de Provinciale Commissies wel noodig blijken. Meer systeem moet in de fokkerij worden ge land bewees, maar het is ook waar, dat alle on kosten, die hij maakte, hem door zijn regeering vergoed werden.) Karloff plaatste het pakje op de tafel,eerst ach teloos de rekening eraf nemend, die hij naast de bankbiljetten legde. „U ziet dat ik. mijn aandeel van onze afspraak vervuld heb, nu is het uw beurt. Ik heb dien wis sel niet .eens laten verdisconteeren." Hij stak zijn handen in zijn zakken en trachtte zijn zenuwach- tigheid voor zijn medeplichtige te verbergen. Annesley ging naar een kleine brandkast, die links van den haard stond en kwam terug5. met een pak, grocter dan dat van den graaf. Hij liet het naast het geld neervallen, huiverend alsof hij een slang van zich afwierp. „Mnn eer," zeide hij eenvoudig. „Ik had nooit gedacht dat ik die zoo goedkoop van de hand zou Een stilte. De twee mannen hielden den blik strak op elkander gevestigd. Zü vreesden niet in het germgst voor verraad; ieder van hen wist, met wien hij te doen bad, toch stonden zij daar, als aan de plaats vastgeworteld. De kolonel telde zijn geld niet na on Karloff keek niet of alle ontwerpen er wel waren. Misschien hoopte de kolonel,, dat Karloff de ontwerpen zou opnemen vóór hij het geld deed en misschien hoopte Karloff wel hetzelf de van den kolonel, i ,Jk geloof dat dit alles is," zeide de kolonel be daard. Nu de daad gedaan was en geen ontkomen j moer mogelijk aan de gevolgen, kwam een gedeelte van zijn vroegeren moed weer terug. Nu pij zijn sohepen achter zich verbrand had, overviel hem een onnatuurlijke kalmte. De graaf was echter blijkbaar nog niet klaar Hij bevochtigde zijn lippen en sohraapte zijn keel. „Het is nog niet te laat," zeide hij. „Ik heb ze nop niet aangeraakt." „Laten we nu als'tublieft maar niet tegen el kander gaan zedepreken," zeide de kolonel met heftige ironie. „Daarvoor is het oogenblik nu al voorbh „Heel goed." Karloff's gelaat verstrakte. „Ik wensch nog een woordje te spreken in verband met nw dochter." „Genoeg! Neem wat ik je beloofd heb en maak v dat je wegkomt. De stem van den kolonel was ge biedend en .rauw. Karloff liet zijn handen op de tafel rusten en boog zijn bovenBjf naar voren. bracht en ook daarin wordt door het N.R.S. ge werkt Een uitvoerige uiteenzetting van de werkzaamhe den van het N.R.S. wordt door inleider gegeven. Met een opwekking tot aansluiting bij bei NJELS, eindigt spr. onder applaus zijn rede. Naar aanleiding van deze inleiding merkt de heer E. Dz Govers op, dat den eersten dag der tentoon stelling te Den Haag een paar stieren zijn geprimeerd die op zeer lage productiecijfers der moeders kon den bogen. Spr. noemt den stier Pias en een stier die als no. 3 uitkwam. Spr. acht dat een averechtsche reclame en vergeleek deze dieren met clowns van een paardenspel. Spr. vraagt ook, of de t.b.c.-bestrijding door het N. R.S. zal worden ter hand genomen. Wat de centralisatie betreft, wijst spr. op den post- chèque- en girodienst. De heer Kuhn zegt, dat met de tentoonstelling te Den Haag het systeem is toegepast, dat op den voor grond werd gesneld welk beest in exterieur de beste was en daarnevens wat in productierichting de beste was. De combinatie van exterieur en productie heb ben wij aan de bezoekers willen overlaten. Het N R.S. is bezig met de plannen der t.b.c.-bestrijding. De vergelijking ten opzichte van de centralisatie met den girodienst gaat niet op, want bij den girodienst was het een rommel, bij ons niet. De heer Govers meent, dat die rommel juist is ont staan door de centralisatie. Spr. wijst er op, dat we willen verbetering en niet verslechtering. Niet in alle provincies kunnen de eischen worden gesteld als in Noordholland. Daarom heeft spr. gevraagd of het N.RS. niet zou kunnen bestaan uit gedecentrali seerde provinciale bonden. Voorzitter dankt den heer Wibbens voor zijn inlei ding en vertrouwt, dat het door den heer Govers naar voren gebrachte zal worden overwogen. Tot lid van den Coöperatieven Aankoop van den Bond wordt bij acclamatie herkozen de beer P. Zee man Jr. Voor de benoeming van een afgevaardigde voor het Ned. Rundveestamboek voor 1924 luidt de aanbeve ling van het Bestuur: Jm. Blaauboer Kz., Barsdnger- horn, P. Konijn, Venhuizen, De heer Blaauboer wordt bij acclamatie herbenoemd. De aanbeveling van het Bestuur voor een afge vaardigde voor het Kon. Ned. Landbouwcomité, voor 1924, luidt: E. Koster Dz., Berkhout en Jm. Blaau boer Kz., Barsingerhorn De heer E. Koster Dz. wordt eveneens bij acclamatie herbenoemd. Voor voorzitter, wegens aftreding van den heer K. Kuiper, op 1 Januari 1924, zijn aanbevelingen inge komen van de heeren Jb. Pijper en Kleijne van Aa- sendêlft. Gekozen wordt de heer Kleijne met 21 stem men, terwijl op den heer Pijper 18 stemmen werden uitgebracht De heer Kleijne neemt de benoeming aan, doch doet een beroep op de medewerking van Bestuur, secretaris en afgevaardigden Zonder bespreking wordt goedgekeurd de begroo ting voor 1924. Ze sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1300, met een contributie van f 2.per lid-fokker. De stand van het reservefonds was op 1 Januari 1923 f 867.91. Door de vereeniging van Nieuwe Niedorp wordt gevraagd of de verzekering tegen ongelukken van de controleurs verplichtend is. Het Bestuur antwoordt, dat die verzekering ver plichtend! is en gebeuren kan bij de Landbouw-Onder- lige. Door den heer J. Wonder Gz. wordt gevraagd, of het Bestuur van den Bond zijn medewerking wil ver- leenen voor den vee-aanvoer op de veetentoonstel ling, die te Hoorn op de te verbeteren veemarkt zal worden gehouden. Voorzitter zegt, dat over deze zaak besprekigen worden gehouden door het Bondsbestuur met het Iloofdcomité der tentoonstelling. Mededeelingen kun nen nog niet aan de vergadering worden gedaan. Door den heer J. Wonder Gz. wordt nog gewezen op de hooge kosten die verbonden zijn aan het hou den van een tentoonstelling op een ander terrein dan op de veemarkt De straat van de veemarkt wordt opgehoogd naar ons verlangen en daarom doet spr. een beroep op de medewerking van het Bondsbe stuur. Voorzitter zegt dat vanmorgen de zaak nog een onderwerp van bespreking in het Bestuur heeft uit gemaakt en besloten is een schrijven tot het Hoofd- comlté te richten, om deze kwestie in een voltallige vergadering van Hoofdcomité en Bondsbestuur te b- spreken. Door den heer P. Stapel Cz. wordt in overweging gegeven dat de Bond propaganda zal maken voor het Noordhollandsche fokvee. Met de Haagsche ten toonstelling is gebleke», dat Noordholland iets goeds heeft, de akker ligt zaaiklaar en door den Bond dient nu iets gedaan te worden, om dat zaad1 tot ont wikkeling te doen komen Voorzitter zegt, dat deze zaak de volle aandacht van het Bestuur heeft. Door den heer Jb. Pijper wordt dank gebracht aan den scheidenden voorzitter, Voorzitter sluit hierop onder dankzegging en met de beste wenschen voor den Bond de vergadering. DIRKSHORN. Dinsdagavond hield de Ned. Bond van Landarbei ders, afd. Harenkarspel, eene openbare vergadering ten huize van den heer D. Bruin alhier. Na opening der vergadering erlangde de heer v. d. Laan uit Utrecht, vervangende den heer Jonkman, welke verhinderd was, het woord en vangt aan met de clementie van de aanwezigen in te roepen, daar hij niet gewoon is in 't publiek op te treden. Zulks schijnt echter spoedig (te wennen, ten minste de heer v. d. Laan heeft in een keurig, hoogst bezadigd be toog den toestand in het landbouwbedrijf van vroe ger en van thans besproken. Spreker zegt, dat organisatie der landarbeiders moeilijker was te bewerkstelligen dan die der fa brieksarbeiders, aangezien r tusschen werkgevers en werknemers ten platter ande een andere verhou ding bestaat, in den regel meer contact en een meeT of minder vriendsohappelijken omgang, waardoor de scherpe kantjes van patroon tegenover knecht wor den afgeslepen. Toch waren vroeger de loonen der arbeiders in Gro ningen zeer onvoldoende, 's winters slechts 8 a 10 ets per uur. Door organisatie is daar in den loop der jaren verbeteering gebracht. Zijn in de oorlogsjaren de loonen aardig gestegen, thans loopen ze weer terug, waardoor ook de organisatie weder achteruit gaat Het helpt toch niet, zegt men vaak. Maar dat is niet juist, men moet nu juist verzame len blazen, om te houden wat men heeft verkregen, 't zij door wetten, 't zij door zachte dwang. Spreker behandelt nu vluchtig verschillende wet ten, welke van belang zijn voor de landarbeiders,, speciaal de Landbouwongevallenwet, en de regeling van de werkloosheidsverzekering., welke laatste thans gevaar schijnt te loopen. Spreker erkent voorts, dat de loonem der landarbei ders bezwaarlijker op peil zijn te houden dan die in de industrie, daar de landbouwers niet in de gelegen heid zijn, de hooge loonen op de afnemers te verha len, doch afhankelijk blijven van de markt van den dag. Hierin zou alleen socialisatie kunnen voorzien l Steunt de organisatie, opdat het zeer verminderde leger van georganiseerden weder worde versterkt Vooral de jongeren moeten doordrongen worden van het feit, dat het vroeger zooveel slechter was, dat ze hun tamelijk goede positie wel gemakkelijk hebben verkregen, maar dat die ook weer kan verdwijnen, aldus besluit spreker zijn uitnemende rede. Applaua Ter afwisseling werden daarna door een heer op verdienstelijke wijze enkele voordrachten met zang gegeven, daarbij op uitstekende wijze door een dame op de piano begeleid. Het best beviel ons: „Geef mij Mammie weder!" Vervolgens werd! opgevoerd: „De Heilige Dienst", van Inte Onsman, door de propagandaclub U.E.K. uit Anna Paulowna, welk stukje met ambitie werd ge speeld. Tot slot gaven vier dames een zeer comisch num mertje: „De Vier Bruidegoms", waarom hartelijk werd gelachen. Hierna sluiting. HARINGHUIZEN. Bij de verkiezing voor molenmeester van den Slik- venpolder in de vacature ontstaan door het overlij den van den heer Jn. Nagelhout, werd gekozen de heer W. Kooijman Jr. alhier. HARINGHUIZEN. Bil de verkiezing voor de Banne Haringhuizen wera herkozen als lid van 't bestuur de heer W. Kooijman Jr. alhier. HARINGHUIZEN. Het perceeltje weiland, groot' 0.55.50 H.A., eigendom van de Banne, werd bij openbare verhuring voor 4 jaar gehuurd door den heer E. Dirkmaat voor f85 per jaar. Vorige huurder was dezelfde voor denzelf den prijs. EENIGENBURG. Naar wij vernemen zijn er plannen aanhangig ter opheffing van de Openbare School alhier. Eene com missie uit Ged. Staten heeft ter plaatse een onder seek ingesteld. Trekking van 100 nummer» Ito overstaan van Notaris A. G. MtTLlfi DONDERDAG 13 Deoember 1923 „Luister eens even," begon hij. „Ieder kan tot een schurk gemaakt worden, dat hangt maar van de gelegenheid af en van de drijfveer. Gisteravond heb jk u gezegd, dat ik dat van uw dochter niet op zou geven en ik heb het nog niet opgegeven. Zij moet mijn vrouw worden." „Moet zij datP" De kolonel balde de vuisten. „Zn moet. Vanavond zal ik toonen, dat ik een schurk: kan wezen, als er een drijfveer voor is. W^t beteekent Rusland voor mij? Niets. Wat is uw onteering mij waard? Minder dan%niets. Er bestaat voor mij maar één ding en dat is uw dochter en mijn liefde voor haar." Hij sloeg op de tafel en de vlam van de studeerlamp flikkerde hoog op. „Zij moet de mijne worden! Ik heb getracht haar te ïwinnen, zooals een fatsoenlijk man zich zijn vrouw wint: dan moet zij nu maar door een schurken streek de mijne worden. Hemel noch hel zal mij ervan weerhouden. Ja, ik heb haar lief en ik ver laag mezelf tot uw rang om haar te winnen." „Tot mijn rang! Pas op, ik ben nog een man, met de kracht van een man!" riep de kolonel. Karloff streek met de hand over het voorhoofd. „Ik heb mezelf lang genoeg voorgelogen en u daarbij. Ik zie nn wel, dat ik altijd maar één doel voor oogen gehad heb. Mijn land, noch het uwe kunnen me schelen. En hebt u wel begrepen, dat ik u volkomen in mijn macht heb?" „Wat bedoel je?" zeide de kolonel heesch. „Ik bedoel, aat uw dochter mijn vrouw moet worden, of aat ik anders uw regeering mee zal deelen dat u op het punt staat landverraad te plegen." „Jou laaghartige schurk!" De kolonel had de vuisten opgeheven. Alleen de tafel stond nog tus schen hen in. „Die term of een andere, dat kan me niets schelen. Het feit blijft bestaan, dat u mij de ver dedigingsplannen van uw lana verkocht hebt en u bent dus, hoewel het in vredestijd is, schuldig aan landverraad. Uw dochter zal met mij trouwen. „Ik zou haar nog liever met mijn eigen handen worgen," kreeg hij hartstochtelijk ten antwoord. ,,En waarom zou ik haar niet mogen hebben? Wie.zou haar meer liefhebben dan ik? Ik ben rijk. zou ik niet alles geven om haar gelukkig te maken? Ik kan niet zonder haar leven. Lieve hemel, ja! Ik weet best, dat ik op het oogenblik een lage daad bega! Maar ik ben krankzinnig, vanavond." „Dat jrie ik." De kolonel keek om zich heen naar een wapen, maar hij vond niets. Prijs van i Prijzen 156 2060 3300 150 2093 4347 276 2120 4664 357 2247 4735 463 2266 4852 652 2275 4886 665 2508 5092 866 2558 5232 1458 2833 5253 1729 2877 5414 «22 2880 5863 1500 400 100 16037 10357 1021 van r 90— 6026 829711386 6442 870611445 6609 877311540 7030 915311902 7171 919212668 7190 9845 12899 7535 10015 12900 7696 10110 12948 7787 10351 12958 8099 10490 13062 823C 10649 13893 geUO 1461516711 0907 15184 16962 18663 15284 17181 18788 15311 1721319312 15364 17297 19404 15703 17396 19978 15881 17470 20261 16070 17497 20011 16150 17548 20834 16175 17757 Een van de openslaande deuren bewoog zich weer op geheimzinnige manier. De regen kwam erdoor naar binnen. „Vroeger of later komt uw dochter het toch te weten. Laat haar hier komen. Het hangt van haar af, niet van u, welke richting ik hierna zal in slaan." Karlofr zag buitengewoon bleek en zijn donkere oogen flikkerden. Maar hij zag ontzetting in. de oogen komen van den ouden man. Hij zag de lippen van den kolonel bewegen, hoewel hij geen geluid gaf. Wat zag .hij dan toch? .Hij keerde zich om en wat hij te zien kreeg verkilde zijn heefce bloed. Daar stond het meisje, marmerbleek in haar witte japon tegen de donkerroode portière, waar van z\j een slip krampachtig vasthield. Zoolang zij daar onbeweeglijk stond kreeg geen der beide mannen de macht om zich te bewegen. Zij stond fier rechtop, elke spier in haar jong lichaam was strak gespannen. Haar schoonheid had iets boven- aardsch; er stond angst op haar gelaat te lezen. Zij had dus gehoord, of net veel of weinig was deed er niet toe. In cle hitte van hun "hartstocht hadden de mannen zóó hard gepraat, dat zij het in ide aangrenzende kamer had kunnen hooren. Karloff herstelde zich het eerst en deed. onwil lekeurig een stap in juffrouw Annesleyk richting. Maar zij wees hem minachtend terug. „Blijf uit mijn buurt. Ik haat ur Haar stem was zacht, maar schril. Hij deinsde terug.. Zijn gelaat had niet heftiger kunnen gloeien, indien zij hem geslagen had. „Mademoiselle Zii negeerde hem. „Vader, wat moet dit allemaal beteekenen?" „Ellende!" De kolonel viel achterover in een stoel en drukte de hand tegen de oogen. „Ik zal u zeggen wat dit allemaal te betee kenen heeft!" schreeuwde Karloff, in een plotse linge razernij. Hij had zich vergist. Hij had zich in vader en kina beiden vergist. Hij kon haar dwingen zijn vrouw te worden, maar zij kon hem altijd haten. „Het beteekent, dat u vanavond tegen- ovef een vaaer staat, die zichzelf onteerd heeft, een man, die uw erfenis op de speeltafel verkwist heeft, en, om de ontbrekende sommen weer aan te vullen, mii de verdedigingsplannen van zijn vader land verkocht heeft. Dat beteekent het, made moiselle." Zij j-reep de portière als steun vast „Vaaer dit is toch niet waar?" Zij kon sleohta fluisteren. -rr i i»p „Het is heelemaal waar", antwoordde Karlofr. „Maar het staat nog aan u, -hem te reddenfl Word mijn vrouw en de vlammen daar zuilen zyn geheim en het mijne, verzwelgen. Als u me arwyat stel ik hem aan de kaak. Vanavond bestaat er voor nly niets, niets ter wereld dan mijn liefde voor u en de kans, die het lot mij gegeven heeft, u te dwingen mijn vrouw te worden..... Ik weet? dat het een gemeene daad van me is. Mademoiselle, ik wil u tot mijn vrouw maken." Hij hief het hoofd fier op. Zonder hem zelfs een blik te gunnen ging zy langs hem heen, zonk naast haar vaders stoel <op de knieën en trok hem de handen van het ge laat weg. „Vader' zeg dat hij liegt! Zeg dat hij liegt." Ach. welt een smeekbede, welk een angst en ont zetting spraken uit haar toon. Hij worstelde om haar niet te behoeven aankijken. „Vader, u bent alles wat ik heb! nep zy met gebroken stem. „Kijk me aan! Kijk me aan en zeg dat hij liegt!Wilt u me met aankijkend Genadige barmhartigheid! Is het dan waar? Zy breidde de armen ten hemel uit. „Ik dacht of wist niet dat zoo iets bestaan kon... En dat ik er met mijn eigen handen aan meegeholpen heb.... Voor geld! Wat beteekent geld? En u wist toch ook wel, vader, dat mijn geld evengoed het uwe was. Waarom hebt u het me nooit verteld? Ik. zou erom gelachen hebben, we zouden samen opnieuw begonnen zijn, ifk zou ons beiden onderhouden hebben met mijn muziek en we zouden eerlijk en gelukkig geweest ziin. En nu!.... ik teekende die ontwerpen met een hart. vol liefde en geluk. O, ik geef er niet om dat u mijn geld verspild hebt, maar aat u, mijn eigen vader, me die dingen heet laten teekenen, dat doet me zoo'n pyn. Een snik verstikte haar stem. Zij sloeg haar armen om den beklagenswaardigen man heen. „Vfoer. u hebt een misdaad begaan om een domheid te her stellen. Ik weet het wel. Wat u. gedaan hebt deed u om mijnentwille, om mij mijn eigendom terug te geven. O, ik weet wel, dat u het daarvoor deedt en ik ben u er dankbaar voor. Maar mijn bart doet me zoo'n pijn. Ik ben zoo gelukkig geweest, al te gelukkig:.... Mijn arme vader! Zy legde haar hoofd tegen zijn borst. ..Mijn hart is gebroken. Och, kon ik toch maar sterven!" Annesley legde rijn gelaat op rijnarm.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6