Voor Herfst- en Winterklseding Zaterdag 15 December 1923. 66sle Jaargang. No. 7351. DERDE BLAD. De dingen om ons heen. Is Uw adres bi| B, H. LENGHAUS te Winkel. Vraaqt Stalen. Overal te ontbieden. te Van alles en nog waf. Zijn Uw handen en lippen Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. I Do uitslag der verkiezingen in Engeland heeft Un crisis in het leven geroepen, die bh na evon ern- itig en bijna even moeilijk is op te lossen als dd luzo. Eigenlijk heeft het parlement nooit iets anders lekend dan twee partijen. Er was wel eens een erdo groep, doch die ging steeds mee met een der ndere of was zoo klem, dat zij op den gang van aken geen invloed kon uitoefenen. Whip en Tory, dboraal en Conservatief plachten elkander op te olgen in het bewind, precies zooals zulks nog in Le Vereenigde Staten met Democraat en Republi kein en bij ons het voor een halve eeuw met Libe raal en Conservatief het geval was. Bij, ons is dit uit en in Engeland is het twed- jartijen-stelsel ook opgeheven. Men kan niet meer zuiver te rade gaan met pro gram mas en principes, doch is gedwongen te mar- «handeeren: te geven en te nemen en zelfs bij len stembusstrijd er angstvallig voor te zorgen, lat men niemand op do teonen trapt, die straks rollicht een „waarde" coalitiebroeder" zou kunnen ;ijn. Do jongste Engelsche verkiezingen hebben het be- yezen. Want do Arbeiderspartij heeft haar speciale BUzen: socialiseoring, de erkenning van het sovie- jisnie en de heffing m eens volstrekt niet zoo laten aooren, als het geval zou zijn, geweest, toen zij ioogstens op een zetel of twintig kon rekenen en lus in het Parlement van 600 leden niet eens een plaatsje op de wipplank kon krijgen. Zij wist, dat rij het alleen niet tot een meerderheid zou kunnen brengen en dat zij, als de koning te gelegener tijd eendt om Ramsay Macdonald, rekening zal moe fcen houden met ae liberalen, die dus niet van te toren kopschuw moeten worden gemaakt. Ook de conservatieven hebben, uitgezonderd dan lun protectieplanneu, hun programma van actie Éoo ingericht, dat hot de liberalen niet afstoot en flat op vele punten samenwerking mogelijk zal binken Do uitslag is thans bekend: geen meerderheid van èen der partijen en alleen een negatievo uitspraak tegen de protectie., Niets positiefs, j Thans zal Baldwin met 90 stemmen minder dan ty voor de verkiezing had op 8 Januari in hef nieuwe Huis vershijncn. Om als de andere par tijen dit geraden achten reeds dien eigen dag de nederlaag te lijden. Alshet is n.1. volstrekt niet feoker, dat liberalen en arbeiders die spoedige ne derlaag wenschen. j lvwaad kunnen de conservatieven niet doen. Prin- lipieele vraagstukken van conservatieven aard (zoo- (lIs bijv. de versterking van de zoo vaak beknibbelde macht van het TToogerhuis) moeten zij uit het: reding laten en bij al wat zij voorstellen moeten1 BÜ er zorgvuldig voor waken, dat zij althans een peel der oppositie de kans geven hun voorstellen te Steunen. i Do conservatieve, regeering behoudt dus de volle Verantwoordelijkheid, zonder zich feitelijk te kun- pen roeren en zonder iets van haar specifieke wet geving te kunnen doorzetten, terwijl de twee andere groepen ten allen tijdef amendementen kunnen for- «eeron zoolang de kabinetskwestie niet is gesteld. De positie van Baldwin en de zijnen is dus verre Fan rooskleurig of aangenaam. Zij leven met 250 stemmen tegen 350 en lijden bovendien aan de moreele zwakheid, dat de leuze waaronder zij, optrokken met een meerderheid van 10 tegen 5 millioen is verslagen. Baldwin wil hij blijven zal dus in de Oeutralp zone moeten blijven. 1 Het is hoofdzakelijk de buitenlandsche politiek, po in dio zone de hoofdzaak is: de houding tot de Dverigo, mogendheden, tot de vrienden der Entente, tot Dnitschland, tot Rusland, j Tn grooto trekken bestaat dienaangaande niet FCel verschil bij den linkervleugel der conservatie- ren bij de twee oppositie-partijen. Het is bii len allen een kwestio niet van principe, doch van rat meer of minder, van wat vroeger of later, van tepostuniteit. En de eenige tegenstand, waarmede Baldwin bij zijn maatregelen van economische bui tenlandsche politiek heeft te rekenen, komt van zijn EP0" rechtervleugel, van do pro-Franseho Dio ij 18 kun orgaan, do Morning Post, onge- twijfeld, een der leesbaarste Engelsche bladen. Nog |tocris is hot 't blad „door hoeren voor hecren de redoneering. En het lijkt zoer do vraag of Roemenië zijn publiek crediet niot hooger zal Stel len, dan vazal van Frankrijk te worden. Waar ten slotte ook aan de fantaisie-millioenen eeij einde komt..... Pressie dus via Amerika op Frankrijk, direote pressie op Frankrük's vazallen. In ruil voor het eerste: Engelsohe pressie op Mexico. Maar nog belangrijker (en misschien het be langrijkste feit sedert de Entente word geschapen) is ae samenwerking tusschen Spanje en Italië on der peetoomschap van Engeland, een samenwer king, die. naar zeer duidelijk is gezegd, alleen ton doel heeft tegen te gaan, dat „eeft mogendheid" zich meester maakt van -do hegemonie in Europa- Do enquete-commissios in zake don toestand in Duitschland, waarin thans de zeer-officieuse me dewerking van de Vereenigde Staten is verkregen, althans in de commissie, dio het draagvermogen zal schatten, zijn eveneens, naar wij meenen te mogen aannemen, een snoces der Engelsche diplo matie. Zonder dus een hard woord te zeggen, heeft Downing Street het klaar gespeeld Frankrijk zoo goed als te isoleeren, het een nieuwe grens ter dekking te geven, het financieel wat dichter bij de feiten te Drongen. Dit Is natuurlijk nog niet het herstel van de rust in Europa. Verre v&n dien. Doch het uitscha kelen van den factor, die maandenlang de stoke brand is geweest, om het, smeulende vuurtje tel kens weer te laten opgloeien, zou een begin zijn. Zooals het aseptiscn verband Van den 'dokter verhindert dat smetstoffen de genezing eener wond vertragen of onmogelijk maken. In dit opzicht heeft Baldwin, al is zijn partij dan ook nog zoo gekloot, de zekerheid, dat hij het parlement zoo goed als geheel achter zich heeft Men kan dansen op een vulkaan, misschien; maar men kan er geen zaken doen. En dit argu- meent weegt zeer zwaar bij oen handelsnatie. Het resultaat is voor do wereld dus, zoo slecht niet, want links zal 'den wagen zeker blijven duwen in het goede spoor. UITKIJK. Al onzo sloffen kannen walerdichl geleverd worden. Prima Coupe en Afwerking. Slerk concurrerende prijzen. Beschreven, maar het is zeer de vraag of die „hee- ron talrijk genoeg zijn om werkèlijken invloed uit to oefenen nu de Rothcrmere-bladenMail' e.d., >lnkbaar bezig zijn een draai te nemen. In een democratie van 20 millioen kiezers moet non een paar millioen, koppon van do twijfelaars lagelijks aan het lijntje hebben. Waar men wer kelijk partijmerisclien toch niet overtuigt, moet pen zijn invloed richten op do kleurlooze midden hof, dio met efen plaatje, een premie, een schant* laai proces, een of andere opzienbarende geschie- peenis aan het lijntje moet worden gehouden om fanÉHk i fcL kventueol een hoofaartikeltje te slikken en eén Klt.v jAnkïm.n/. dat ^aar tendenticuse paragraafjes. [Als do Daily Mail en Evening Post inzien pet Die Hardismo niets is tp bereiken en "zij Ktounden Baldwin niet. omdat hij niet ver genoeg ging, met,recht in do leer was van pro-Franseh en protectionist zijn, kan de Morning Post het alleen Wet bolwerken. i Voor zjjn buitenlandsche politiek: rust en orde in l\ F2P?'i <?m redelijke schadevergoeding van Puitschland en geen nieuwe avonturen, heeft Bal dwin direct een moorderheid. Het is alleen do vraag hoe dit alles to formu- lecren. Klpzegging dor Entente, dus party kiezen tegen L^pzegKing aor nmtente, aus partij kiezen rrankrijk durft noch Baldwin noen Curzon aan. jia' ku^Poincaré langzamerhand iets gaat 'k it1 r i .1 lausziiuuoiuauu ii-w y hhl teoinaen, do aanleiding daartoe niet meer zoo groot lis vroeger. Hot.rittend kabinet heeft er in niet geringe mate §e zingt affen' Frankrijk nu een lager toon- f'n K van aiio andere Entente-sta^ ?frt wilden of konden treffen, vommiooio -ï Amorikaansehe Sctuldcn- -L -19 frankrijk to brengron tot een Tnf jf l5 f''' verband van zeer veel tfno- J2.T..P wordt: do dnimschroeven. Zachtjes. Bo.VPnfil,,n maakt dit een eind aan ln,^i.!,,,?r ^Ilm?c!n-r.aan aUerlei Oost-Europee- •oopen °P ran8ct orediot wapentuigl vaT? Ea^'and verzet gekomen. J i'Ti Eoemeensoho Staatsleeningen »n de effectenlgst to schrappen. Het is duidelijk, at hierin do regeer mg do hand heeft Als Roe- gron rente kan oetalen op oude schuld en oeh 100 millioen in Frankrijk kana opnemen, be- coreu dio geldon to worden besteed voor afdoening dn achterstand voor wapens..... Blijkbaar is dit Het is nu maar het beste voor mij, ora niet over politiek te spreken. Die overwinning der Libe ralen met 17 stemmen ergert mijn vrienden wel. Het best is dus te zwijgen onder het motto: In het huis van den gehangene spreekt men beter niet ever den strop. Er zijn allerlei andere dingen waarmee men zich bezig kan houden. Allereerst moet ik dan vermelden de keurige schenking door den heer Henry van den Bergh aan het Victoria en Albert Museum in Kensington, in het Westen van Londen. De heer Henry van den Bergh is in Engeland het hoofd der van den Bergh's margarinefabrieken en kan zich wel permiteeren iets te doen. Hij is president van het bekende Koning Willem-fonds te Londen, het fonds voor behoeftige Nederlanders en laat niet na zijn tijd en geld ter beschikking van de Hollandsche Kolonie te stellen. Thans heeft hij een mooie daad gedaan, door op de veiling van ae tegelverzamelaar Vis, die eeno wr» .ch-eT-maardheid genoot, een stelletje Oud-Hol- landsche tegels te koopen on dat stelletjje aan het Victoria en Albert Museum te schenken. Dat stemt do Engelschen aangenaam ten oi> zichte der Hollanders en laten wij eerlijk zijn, wij kunnen de vriendschap van Engeland best gebrui- ken. De Duitschera zijn wat al te lief en zijn bezig ons vaderland te ver-Duitschen. Het is een soort volksverhuizing. De Franschen zijn slecht over ons te spreken terwijl de stemming der Belgen zoodanig is, dat men zich feitelijk over de neutraliteit der Zuide lijke neven schaamt. Onze couranten zwygen dio stemming dood. Mis schien is dat nog het allerverstandigst, dat men doen kan. Indien de Hollanders zich nu weer tegen de Bel gen gaan opwinden, dan loopt het op groote ruzie uit. Overigens is zoo'n incident als onlangs met het spionneeren der Belgjen in Nederlandsche mili taire zaken niet erg pleiziorig. Een vriend van mij, een Engelsch mijn-ingenieur, die veel in België geweest is, houdt niet erg van de Belgen en vond ELie spionnagezaak vuil. De schenking van den heer van den Bergh be staat o.a. uit 4 losse tegels en een groot tableau, voorstellende de Kruizigmg en geeft een zeer goed beeld van laat 16© en verder 17e eeuwsche Hol landsche ceramiek. Juist waar ons Delftsch aardewerk het Chinee- scho aardewerk en porselein naar den Kroon steekt is het van groot gewicht uit Hollandsch cultuur historisch oogpunt, dat er in het belangrijke muse um te Londen goede voorbeelden van die Vunst gevonden kunnen worden. Ik heb reeds gezegd, dat de heer Henry van den Bergh aan Holland een grooten dienst heeft bewe zen, door zjjn keurig cadeau aan het Victoria en Albort Museum. Men is in Engeland over het algemeen den Hol landers goedgezind. De Engelschman is over het geheel broed van opvatting en begrijpt heel goed, dat wii pr loelük tusschen zitten. De doorsnoe-Lngelschman benijdt Holland het stelletje^ Hohenzoflern en den razenden toeloop van Duitschers heelemaal niet Ik besprak de quaestie dezer dagen met mijn vriend Sir William. Die ziet voor Holland donkere tyden komen, indien Rijn en Roer Fransch worden. Volgens Sir William gaat het daar hard naar toe. Hoe het dan allemaal moet loopon, kan hij evenmin voorspellen als ik. Maar hij beweert, dat Rotterdam nog meer zal Hij was onlangs te Rotterdam geweest en geschrok ken van „la ville morte de la Mense". Amsterdam is de stapelplaats van Indische produc ten en zal minder te lijden hobben meent bij dan Rotterdam, dat zuiver transitohaven is en wel geheel icgericht op het Duitsche transito-verkeer. Antwerpen wordt verbazend bevoordeeld door Frankrijk, en het verkeer is dan ook steeds toene mend. Ik vroeg wat hij van Vlissingen dacht. Hij meende dat Vlissingen. alhoewel als haven veel mooier en minder gevaarlijk is dan Antwerpen, toch geen kans heeft tegen de Belgische Scheldestad. Het traject per boot tot Vlissingen is wel korter, maar dat weegt absoluut niet op tegen de veel mooiere vert>indingen van Antwerpen met het achterland. Buitendien, niet alleen is de spoorverbinding veel beter, maar buiten dien goedkooper, daar de spoorverbinding vanaf Vlis singen veel langer is. Het is juist voor Antwerpen een goede beurt dat het zoo diep in het land ligt. Wat de Rijndienst te water betreft, ligt Vlissingen niet beter dan Antwerpen, Beiden liggen te water veel ongunstiger dan Rotterdam. Maar van de havens Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen wint Antwerpen het absoluut per spoor. Vooral voor Elzaa, Lotharin gen, Frankrijk en Zwitserland. Sir William, die en studie van de Ruhr- en Rijn- quaestie heeft gemaakt, en niet erg te spreken is ovor de Franschen en Belgen hij was eenige maanden in Rijn- en Ruhrgebied, dus bevoegd tot oordeelen meent dat wij Hollanders buitendien raar optreden in de laatste jaren. Sir William meent, dat wij de Belgische actie tegen ons veel te licht tellen en kan zich b.v.b. absoluut niet begrijpen hoe er nu weer aan gewerkt wordt om Vlissingen als vlootstation op te geven of althans vrij wel op te geven. Want zegt hij, indien go het zoo ver zwakt als uw minister wil doen, dan is de gevechts- waarde van Vlissingen nihil. Hij meent dat wij hiermode een slechten dienst aan Holland en aan de geheele wereld bewijzen. In 1914 is Juist van heel groote beteekenis geweest het feit, dat Vlissingen heel goed verdedigd werd en de Schelde vrijwel onneembaar. Sedert 1914 is veel veranderd. De Belgen zijn vazallen van Frankrijk ge worden. Frankrijk is niet meer als voor 1914 tevreden met „revanche", maar heeft continentale imperiale aspiraties. De „Hetze" tegen Holland is niets als een onderdeel van Fransche imperialistische politiek. Een sterk Vlissingen, een sterk Hollandsch eskader op de Schelde is van groote beteekenis. Sir William zei, dat hij geen marine-specialiteit was, maar altijd gehoord had dat wij voor Vlissingen geen eskader van groote schepen noodig hebben, maar torpedobooten en jagers. Ziet Holland dat niet in, dan zal de ontgoocheling ontzettend zijn. Op zijn minst zal de neutraliteit ge schonden worden en dan heb je de poppen aan bet dansen. Wanneer jullie de boel weg nemen, dan ligt heel Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland voor het grijpen. Uit Engelsch oogpunt is dat verre van pleizierig, want de Franschen zouden dan practisch gesproken de Schelde beheerschen en dat is niet iets wat En geland wenscht te zien. Sir William gaf mij vrij duidelijk te verstaan, dat er tallooze lieden zijn, die van de Hollandsche buiten landsche politiek niets begrijpen. Hij noemde het een struisvogelpolitiek, een politiek van lieden, die de valiteit der dingen niet willen zien. Hij was vol lof over ons Buitenlandsche Zaken-Depar tement en onze Diplomaten, maar beweerde, dat in dien we niet zulke buitengewoon knappe diplomaten als Van Karnebeek, de Marees van Swinderen, Loudon en Gevers gehad hadden, er al lang een rare ontnuch tering voor de Hollanders geweest zou zijn. De Hol landers, meende hij, waren wat zwemmerig en zwam- merig geworden. De geest van het volk was niet meer zoo kerngezond en daardoor werd er door andere vol ken een loopje met Holland genomen. Veel vrienden had Holland niet en tusschen Duitschland. Frankrijk en België in was de positie verre van benijdenswaard. Daar Engeland veel belang had bij een goeden gang van zaken zoowel in Moederland als Koloniën, be treurde hij de situatie waarin Holland verkeerde. Daar ik blijkbaar wat wrevelig keek, liet Sir Wil liam er leukweg op volgen: Nu ja, wij Engelschen zijn ook niet meer als ten dage van Drake en Blake en zijn ook zwemmerig en zwammerig, maar het is nu eenmaal gemakkelijker over een ander te oordeelen dan zich zelf te corrigeeren. Buitendien wij Engelschen hebben ten slotte het meeste contact in allerlei opzichten met de Hollan ders, en zouden niets liever zien dan dat Holland weer goed wakker en prospereerend werd. Wat nu Vlissingen als haven betreft, heb ik nog eens uitdrukkelijk gewezen op de uitbreidingsplan nen van de reeds thans uitstekend ingerichte havens en daarbij aansluitend op de herleving van de Zee-, land. Het is n.1. een feit van groote beteekenis en groote verheugenis, dat de bekende Stoomvaartmaatschappij Zeeland weer uit haar asch herrijst. De Zeeland scheen ten doode gedoemd, totdat de firma Wm. N. Mulder en Co. te Rotterdam de con trole over deze maatschappij verworven heeft. Moest de vorige directie alles zoo zuinig mogelijk doen, om dat er geen voldoende middelen waren om groote on kosten voor personeel en advertenties te maken, ten einde door reclame de zaken uit te breiden, thans is dat anders. De frma Wm. N. Muller en Co. is een wereldfirma, die dus van zelf al overal vertakkingen heeft en voor wie de reclame voor zaken der Stoomvaartmaatschap pij Zeeland een klein onderdeel beteekent, dat over de groote massa propaganda- en organisatiekosten omgeslagen, niet of vrijwel niet opgemerkt wordt. Het gevolg is dat de Zeeland veel meer goederen to vervoeren krijgt en aan goed vervoer groote zorg besteed. Het passagierverkoer is gering. Dat kan men bij een dagdienst niet anders verwachten, maar ook hier wordt met bekwame hand regelend ingegrepen, o.a. door een z.g.n. week-end organisatie. De Hollanders kunnen voor een koopje (f2950) drie dagen naar Folkestone, een prachtig plaatsje aan de kust. Bijvoorbeeld Zaterdags reizen, Zaterdagavond en den geheelen Zondag in Folkestone en Maandags weer een lekkere zeereis terug. In die f2950 is de reis heen en weer Vlissingen naar Folkestone, eerste klasse, begrepen en verder twee nachten logies en In een uitstekend, hotel, Dat is goedkoop. Daarbij komt dan nog het biljet van uw woonplaats van Vlissingen en terug. Omgekeerd kunnen Engelschen voor een „week end" naar Vlissingen en Middelburg gaan. Naturlijk verdient de Zeeland niet veel aan zoo'n reis, maar het is reclame en van reclame moet een stoomvaartmaatschappij als de Zeeland het ontegen zeggelijk hebben. Ik wil u ook nog iets zeggen van een Engelsch staatsman, die onlangs overleden is, nl. Lord Lore- bura. Graaf Loreburn werd in 1846 als Robert Throshle Reid in Corfu geboren, waar zijn vader een hooge rechterlijke betrekking bekleedde. Zijn ouders waren echter beiden Schotsch. De heer Reid werd advocaat en begaf zich in 1882 in de politiek. Hij vertegenwoordigde een Schotsch district in de Kamer, tot hij in 1902 tot Lord verheven werd en in het House of Lords zitting kreeg en wel als Lord C.hacellor, dus president v&n dat Huis, in het mi nisterie van Sir Henry Campbell B&nnerman. Hij was toen Lord Loreburn of Dumfries. Dumfries was zijn Schotsche kiesdistrict, waaraan hij door fa milierelaties verbonden was. Lord Loreburn was als Kamerlid een volgeling en steun van den grooten staatsman Galdstone geweest en -stond te Cork als een radicaal, zoodat men in het House of Lords later zeer nieuwsgierig was hoe een radicaal wel het Lord Chancelorschap zou klaar spelen. Spoedig werd Lord Loreburn in het House of Lords al even populair als Bob Reid in het Lagerhuis ge weest was. Hij was buitendien steeds een hoogst bekwaam rechtsgeleerde geweest en wist dit als Lord Chancel- lor te toonen door te stichten de Hof van Appèl voor Crimineele Zaken. Met eigen partijgenooten kreeg hij ongenoegen, om dat hij voor rechterlijke betrekkingen steeds keek naar bekwaamheid en niet naar politieke richting. De liberale advocaten, die gohoopt hadden op rech- tersbenoemingen onder een liberalen Lord Kanselier, waren zeer teleurgesteld, als zij gepasseerd werden en de teleurstelling sloeg over in ontevredenheid In 1909 wist hij een Royal Commission te doen in stellen, ten einde een onderzoek in te stellen de wijze van benoeming van vrederechtera Zijn groote juridische kennis bleek ook toen hij ar biter geweest was in H grensgeschil tusschen Britsch Guiana en Venezuela, In 1911 werd hij tot graaf verheven en in 1912 trok hij zich uit het openbare loven terug. De eenmaal zoo krachtige man moev. rust nempn. Lord Loreburn was in zijn jonge jaren een bekend athleet geweest en was tot op lateren leeftijd opval lend door zijn goed uiterlijk, flinke gestalte en daar mee gepaard gaande innemende manieren. Maar ondanks zijn charmante manieren was Lord Loreburn een zeer krachtige persoonlijkheid, die opkwam voor overtuiging en met groote gemakke- lijkheid zijne meening wist te verkondigen. Hij deed dit, na zijn heengaan uit het openbare le ven, nog één maal en wel om te protesteeren tegen de uitzonderingswet, die in 1914, na het uitbreken vaa den oorlog, gemaakt werd om, en waarbij aan krijgs raden de bevoegdheid gegeven werd, om met ter zij de zetting van den burgerlijken rechter ter dood te veroordeelen. Hij wist door te zetten, dat Britsche burgers, die niet tot leger of vloot behoorden, slechts door een burgerlijke rechtbank ter dood veroordeeld konden worden. Lord Loreburn was een pacifist, en het schijnt hem zeer gegriefd te hebben te zien, hoe na het eindigen van den vreeslijken wereldoorlog, het allerminst op vrede lijkt. Helaas heeft deze bekwame rechtsgeleerde, deze staatsman en geleerde ook moeten zien, dat het pa cifisme dat hij voorstond, heden nog onbereikbaarder schijnt dan toen Lord Loreburn nog pas het Kamer lid Bob Reid was. Altijd weer vraagt men zich af: Zal pacifisme al tijd een Ideaal blijven? Nimmer verwezenlijkt wor den? pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, ge bruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezen de Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. M. de Red., Veroorloof mij even een opmerking te maken naar aanleiding van de beschouwing over de 6e en laatste conferentie, voorkomend onder „Ingezonden Stuk ken" in uw blad van Woensdag 12 December. Vrijwel instemmend met hetgeen daar gezegd wordt, kunnen wij ons absoluut niet vereenigen met enkele uitlatingen, die den Conferencier in den mond worden gelegd. Deze zou nml. gezegd hebben: „elke andere weg dan die der R.-K. Kerk) leidt tot eeuwige verdoemenis". Ook ondergeteekende heeft de conferentie bijgewoond, maar ik kan u verklaren, dat deze woorden nóch letterlijk, nóch aequivalenter gezegd zijn. In den vorm, zooals ze daar staan, zijn ze zelfs in strijd met de leer der R.-K. kerk. Ook is niet verkondigd: „hare (de vrijzinnige) rcle- gie is uit den booze en hare overtuiging is slechts bedrog". Dat onze godsdienstige overtuiging een ge heel andere en dikwijls lijnrecht-tegenover-staande is, dan die der vrijzinnigen, is bekend genoeg. Dit sluit echter nog niet in, wat daar gezegd wordt. Geen der conferenciers zou zulk een uitspraak (zooals ze daar staat) voor zijn rekening willen nemen. Volstrekt bedoelen wij hiermee niet een beschul diging van kwade trouw aan het adres van den op steller van die beschouwing. Uit alles blijkt zijn wel willende houding. Wij nemen het hem ook volstrekt niet kwalijk, want voor een niet-katholiek valt hot niet mee opeens een juisten kijk te krijgen op Room- sche zienswijzen. Integendeel: wij zijn hem en de Redactie dankbaar voor hun conciliante gedragin gen ten opzichte van onze conferenties. Hoogachtend, P. F. DEODATUS VERGEER, Nieuwe Niedorp. O.F.M. VEEN HUIZEN. De IJsclub Langereis—Veenhuizen hield haar jaarvergadering in H lokaal van den heer Modder. Zij was vrij goed bezocht. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Gaijaard en lezing der notulen, bleek uit het verslag der geldmiddelen, dat een batig saldo aanwezig was van f 78.87/4. De uitgaven waren dit jaar f24.20, ontvangsten f53, saldo f2850, maakt met het batig saldo van 't vorige jaar, zijnde f 47.07M sa men f 75.87K. Door omstandigheden is deze vergade ring gehouden na de algemeene bondsvergadering hetgeen, gezien de onbeteekenende agenda der ver gadering niet te betreuren is. 't Volgende jaar zal do afdeeling op de agenda dor algemeene vergadering plaatsen het voorstel om in jaren als er geen rijd- baar ijs is, geen algemeene vergadering te houden. Dit op initiatief van den voorzitter. De bestuursleden werden allen herkozen. Tot afge vaardigden naar de volgende bondsvergadering wer den benoemd de heeren J. Ham en J. Ch. Bcnit, do laatste na loting met den heer Gaijaard, Besloten werd, bij berijdbaar ijs het eerst weder een kinder feest te houden. Verder werd de regeling van wed strijden aan het bestuur overgelaten. Het loon voor baanvegers werd op 30 ets. per uur gesteld. Besloten werd de ijsa te repareeren en nieuwe jaaglijnen aan te schaffen. DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUW ZEER. De staatscommissie, die tot opdracht had, een plan te ontwerpen, om de proefnemingen hier te lande met het middel van prof. Pfeiler tegen mond- en klauwzeer in goede banen te leiden, meent dat er geen voldoende wetenschappelijk gedocumenteerde gegevens bestaan om deze entstof zonder voorbehoud in de practijk toe te passen, en het op den weg der regeering ligt. zich met prof. Pfeiler in verbinding te stellen om met de door hem bereide entstoffen van regeeringswege experimenten te doen verrichten. Naar do Telegr. verneemt, staat het thans vast, dat prof. Pfeiler persoonlijk in ons land zal komen. De Goudsche dierenarts dr. Overbosch heeft vergunning gekregen eenige honderden runderen te imrnunisee- ren. De ingeënte dieren zullen na voldoende onvat baar te zijn gemaakt aaa besmetting bloot gesteld worden. De geheele proefneming zal onder toezicht en con trole komen te staan van prof. D. A. de Jong te Leiden. HOOGWOUD. Vergadering van de afdeeling Opmeer en Om streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Woensdag 12 Dec. 1923, ten huizo van den heer J. Modder. Voorzitter, Dr. van Balen Blanken, roept allen het welkom t06t en hoont dat de besprekingen van heden mogen zijn in het belang van aen landbouw. De secretaris, de heer Harp, leest de keurig ge stelde uitvoerige notulen der vorige vergadering en ontving hiervoor een luid applaus. Hierna staan allen op en voorzitter spreekt eenige woorden ter nagedachtenis aan den plotse- lmg overleden heer Huinink van Twisk. Spr. her- ^erde er aan, dat hij vanaf de eerste tentoonr stelhng steeds was opgetreden als keurmeester en hoe hu de laatste maal nog afscheid had geno men van dezen jovialen man. Ingekomen stukken: Hiervan, venuelden wij: Toestemming voor eon verloting in 1924. O^wek tot bezoek aan de vergade ringen voor veearbitrage, met een warme aanbe veling van voorzitter. Bericht van toegestane ver- gogedmg vo9r een cursus in Paardenkennis; deze reeds bereids begonnen in de Weera Bericht van c Hoofdbestuur van geen subsidie's voor sprekers, wegens onvoldoende finantiën. Schrijven waarin wordt gewezen oj> besmettelijke aardappelziekte, (wratten). Uitvoerig schrijven over de noogo ta rieven van inenting tegen vlekziekte bij varkens.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9