geïllustreerd zondagsblad Gemengd Nieuws. Belangrijke uitbreiding zonder prijsverhooging. BESTELBILJET. Geïllustreerd Zondagsblad T ZAND. Nu de bestaande twee straatlantaarns welke door de gemeente zijn geplaatst, zullen worden uit gebreid tot acht lantaarns en daarmee de straat verlichting nog: lang niet aan de. eischen van een goede verlichting^ zal voldoen, zullen door de straat verlichting-commissie nog 15 lantaarns worden bij geplaatst. zoodat dan weer als voorheen bij „E'ec- tra" 23 lantaarns een wakend oog op den mod derpoel alhier zullen houden. Of zou misschien de avondwandeling van de zes heeren vorige we^k alhier ook in verband staan met de prutwegen? Laten wij hopen! LANGENDIJK. De Visschersvereeniging in het Gees tin er ambacht doet al het mogelijke om den achterstand in te halen. Een grroot bezwaar daartegen is echter, dat de vereeniging niet voor een (liefst groot) aantal jaren door pacht do beschikking over de in dat ambacht liggende wateren heeft. Sommige ge meenten en bannebesturen verhuren het aan reigen' vissohers, zoodafc de Visschersvereeniging: met zoo intensief voor de bevordering van den vischstand kan optreden als zij wel zou willen. We vernemen echter, dat er thans verschillende aanwijzingen zijn, die doen vermoeden, dat de Visschersvereeniging •weer het grootste deel van het vischwater in pacht zal krijgen, zoodat zij die middelen zal kunnen toepassen, waardoor zoo mogelijk de talrijke vis sohers voor een gewissen ondergang worden behoed. LANGENDIJK. We vernemen, dat de gele kool, die tijdens de vorst fruog op den akker stond, hierdoor zoó zeer heeft geleden, dat zij niet kan worden bewaard. Ztf wordt dan ook onmiddellijk over de veiling verkocht. AARTSWOUD. De heer K. Vol Jzn. werd door Notabelen als Kerkmeester herkozen. NIEUWE N IE DORP. Voor watermolenaar van den Oosterkampenpol- der hebben zioh zee sollicitanten aangemeld. NIEUWE NIEDORP. Zondag 23 Deo. zal or in café vDe Prins Man- rits" van den heer Peetoom een kolf- en biljart wedstrijd worden gehouden (gehandicapt)). ZIJPE. Wij vernemen, dat B. en W. dezer gemeente, in verband met de te verwachten werkloosheid, een beroep hebben gedaan op de voorzitters der on derscheidene kleine polders, waaruit fle Zijpe en Hazepolder bestaat, om verschillende werken te doen uitvoeren, opdat de werkloosheid in deze gemeente tot een minimum wordt beperkt. NIEUWE NIEDORP. De heeren J. B. Wilken en A. Winkel, op de ver- gdering van den Vrij. Dein. Bond, afcL Nieuwe Niedorp, gekozen tot T.eden van het bestuur (en op die vergadering niet aanwezig) hebben hun be noeming aangenomen. WIERINGEN. Jl. Zaterdag- en Zondagavond gaf die muzlekver- eeniging „Apollo", directeur de here L. Spaander, in de concertzaal van den heer H. Koster te Oosterland voor hare ongehuwde en gehuwde kunstlievende le den eene uitvoering. Beide avonden was de zaal vol belangstellenden. Het programma bevatte een 4-tal muziekstukken, benevens een drama in 4 bedrijven, getiteld „Richard Moor", voorafgegaan door *n voor spel in één bedrijf, getiteld „Een uur te laat", uit het Fransch van Hitteijer, door C. R. H. Spoor. Zoowel muziek als tooneel werden allerkeurigst weergege ven en vielen goed' in den smaak. Vooral het too- neelstuk. dat van de medewerkenden nogal wat in spanning eischte, werd op lofwaardige wijze opge voerd Een daverend applaus als belooning voor de prestatie klonk dan ook telkens na ieder bedrijf door de zaal. Met voldoening kan „Apollo" -dan ook op dezo 7.00 goed geslaagde uitvoeringen terugzien. Ken gezellig bal na tot besluit en voldaan' keerden allen huiswaarts. WIERINGEN. Jl. Vrijdag arriveerde de door de gemeente bij de Gebr. van Bergen te Heiligerlee bestelde nieuwe rao- torstoombmndspuit, welke er allerkeurigst uitziet In tegenwoordigheid van ons gemeentebestuur en en kele raadsleden werd de stoomspuit op drie plaatsen nl te de Haukes ,te Hippolytushoef en te den Oever, geprobeerd. Aan bolangstelling bij de beproeving ontbrak het niet en ieder verwonderde zich over de groote kracht waarover de spuit beschikt De water verplaatsing was 1000 liter per minuut en werd met enorme kracht zeer hoog opgespoten. Naar wij ver namen, voldeed de spuit zeer goed en werd door het gemeentebestuur geaccepteerd. Thans is aan de or de hoe voor Hippolytushoef bij voorkomenden brand aan voldoende water te komen. De tegenwoor dige putten zijn allen onvoldoende. De eenigste op lossing is een geleiding vanuit de Marskepolders te maken naar Hippolytushoef, om aldaar in een diepe brandput uit te loopen. W ARMENHUIZEN. Het bestuur der af deeling „Tot Nut van 't Alge>- meen" alhier, is zoo gelukkig geweest, om mej. An toinette van Dijk te engageeren, die hier begin Ja nuari 1924 zal optreden. Gezien het succes, dat zij reeds vroeger alhier behaalde en de prachtige recen cies uit tal van andere plaatsen, belooft het een mooie avond te worden. Terwijl er plannen bestaan, om in Februari een avond te vullen met eigen krachten, iets wat bier de laatste jaren net geweest is. Als 'n ieder, die hier iets voor gevoelt, wil medewerken, zal ook dien avond beslist slagen, OUD ES LUIS. Zondagavond gaf de Haermonievereeniglng ,.Con- cordia" eene openbare uitvoering in het lokaal Kreij- ger. Ondanks het zeer slechte weer was de zaal best bezet. Achtereenvolgens werden zeven muzieknum mers uitgevoerd mot ter afwisseling twee voordrach ten. Wat de muziek betreft, deze werd' uitgevoerd op de wijze zooals wij dit van Conoordia gewend zijn. Door den ijverigen directeur en de leden wordt ge tracht het klankgehalte op steeds hooger peil te bren gen. Daarom is het jammer dat door omstandigheden het kooper niet dat effect kon maken, wat wij den Iaatsten tijd gewend waren te hooren. De voordrach ten door het gezelschap uitgevoerd, brachten de lach spieren der talrijk aanwezigen geducht in beweging. Alles met elkander een genotvollen avond, die Jammer genoeg, eenigszins verstoord werd door eeni- ?e brooddronken Jongelui, die niet schijnen te besef- en hoeveel moeite het koet om dergelijke avonden te organiseeren en dat het gemakkelijker is om brul lende geluiden uit te stooten, dan een mooie avond aan het publiek te schenken, zooals Concordia doet Laten we hopen, dat deze jongelui# een volgenden keer afwezig blijven, SCHAGERBRUG. Men deelt ons mede. dat de levering van de ge- heele eleotrische installatie, welke aangebracht zal worden in de graanmalerii van de Coop. Vereeni ging „De Goede VerwacHting'' alhier, opgedra gen is aan de heeren Van Vroede, en Bais te IJ- muiden, vertegenwoordigers van „Heemaf' te Hen gelo. SCHAGERBRUG. Evenals het vorige jaar bestaat ook dit jaar het voornemen op 'den eersten kerstdag eon Kerst feest voor de kinderen te houden in de Nederl. Hervormde Kerk alhier. SCHAGERBRUG Wanneer de operette-vereeniging „Euphonia" al hier onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer Jao.Jansen, oen uitvoering geeft, kan men verzekerd zijn. van eon volle zaal. Zoo was ook Zondag de zaal van den heer J. Broer gevuld met belangstellenden om de uit drie bedrnyen bestaande operette „Een Walsdroom", van Felix Dörman en Leopold Jacobson, te zien. Een mooi werk, mooi spel en mooie costuums en aankleeding. In deze weinige woorden kan men zijn oordeel geven ovor do opvoering van deze operette. Ook net orkest heeft op uitnemende wijze tot een goed geslaagd geheel medegewerkt. Zoo is ook dit jaar de uitvoering èn voor de Vereeniging èn voor den Directeur weer een mooi succes geweest. We kunnen dan ook een ieder, die Zondag de uitvoering niet heeft bijgewoond, aan raden de uitvoering welke heden (Dinsdag) avond nogmaals zal plaats hebben, alsnog bij te wonen, 't Is zeer zeker een bezoek waard. OUDKARSPEL. De gascommissie doet allo mogelijke moeite om den^gasomzet te doen toenemen, doch er komt nog weinig verbetering in. i Het vorfg- jaar is besloten om boven een zeker verbruik, het gas voor 8 ct. per M3. inplaats van 14 cent te leveren, aarmee men hoopte de petro- leumstellen aan kant gezet te krijgen. Het gasverbruik nam toe over ae eerste 9 maan- j den met 5 pet.: er was dus verbetering. Als men echcer weet dat in dien zelfden tijd het electrisch verbruik met 8 pet. toenam, waar voor geen bijzondere maatregelen genomen waren en ook de gastoovoer een poos tamelük goed is I gewocst, is net zeker twijfelachtig de gas toe name aan de genomen maatregelen toe te kunnen schrijven. Een vroegere poging om het gasverbruik te doen toenemen, door van de verbruikers de liefde voor gasfornuizen te winnen, liep geheel op een fiasco uit. Het vorig jaar werd ook besloten om het gas voor verwarmkachels te leveren voor 8 ets., wat mogelijk nog iets tot de toename van genoemde 5 pet. heeft bijgedragen. Enkelegaskachels zijn toen trouwens ook geko- 4nen, doch ze behooren tot de hooge uitzonderingen. x Een proef daarmee in de school te Zuidscnar- woude mislukte, althans nadat een der lokalen een poosje met gas van 8 ct. verwarmd was,- beslo ten B. en W. er mee op te houden, hoewel de kolen- rekeningen ook meermalen aan critiek waren on derworpen. In het gemeentehuis van St. Pancras moest een andere kachel komen, doch B. en W. besloten niet tot het aanschaffen van een gaskachel, doch lieten •weer een kolenkachel plaatsen, wat aldus de Burgemeester uit zuinigheidsoverwegingen ge daan is. Toch was toen reeds een voorstel tot ver laging yan het kachelgas aanhangig. Toch werd in de gascommissie met algemeene stemmen besloten eerst om het kachelgas op 7, later om het op 6 ets. te brengen. De kookgasverbruikers hebben met belangstel ling dit cijfer van 6 gadegeslagen en met een hoopvol" gemoed wordt uitgezien naar het oogen- blik, dat ook hun gas tot 6 ets. wordt terugge bracht. Er komt trouwens voor hen reeds een licht streep aan den bewolkten hemel, want we spraken een winkelier in gastoestellen, die reeds op zoek is, om een verwarmkachel te vinden, die uitste kend geschikt is om tevens als kookkachel gebruikt te worden. Aan het welslagen daarvan twijfelde hij allerminst. De gascommissie hoopt door de toename van het aantal gaskachels de productie zoodanig op te voe ren. dat daardoor ook den prijs van het kookgas verlaagd zou kunnen worden. Op deze wijze zou echter het tegenovergestelde er het gevolg wel eens van kunnen zijn. Gesteld' dat verschillende ingezetenen zullen over gaan tot het aanschaffen van een gaskachel, wat we in deze voor onze stréek vrij benauwden tijd1 al zeer twijfelachtig vinden, zal men er zich zeker in de eerste plaats van overtuigen, of de kachel niet alleen geschikt is voor verwarming, dioch ook voor het gereedmaken van den middagpat. Zoo zal zeker verlaging van de gasrekening be reikt kunnen worden, doch zeker niet in den geest, zooals de Gascommissie het zich voorstelt. Of op deze wijze het bedrijf er wel bij varen zal, is al zeer twijfelachtig. We zijn het met de verschillende heeren eens, die zeggen, dat het risico te groot is om tot algemeene gasprijsverlaging over te gaan, doch is het nu niet mogelijk om zich met kracht te werpen op alle oor zaken, die de verbruikers tot ontevredenheid stem men? We zijn er zeker van, dat, als er tot klagen geen reden meer is, het gas de petroleum zal verdringen, evenals dit plaats vond toen de fabriek pas gesticht was. Dit zou zeker de doeltreffendste propaganda voor het gas zijn. die ooit gemaakt zou kunnen wor den. De ontevredenheid zal er zeker door verdwijnen, en plaats maken voor een opgewektheid tegenover het gasbedrijf, terwijl er nu door de vele door velen hoogst onbillijk genoemde maatregelen een ontevre denheid gekweekt wordt, die zeker niet spoedig weer is overwonnen. ANNA PAULOWNA. Politie. Gevonden: een wollen doek. Inlichtingen te beko men ter secretarie. KOLHORN. Donderdagavond 1.1. hield het Harmoniegezelschap De Eendracht hare jaarvergadering ten lokale van den heer Jonker. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer W. v. d. Klooster, volgde lezing van de no tulen en jaarverslag, welke onveranderd werden vast gesteld. Na nog enkele huishoudelijke besluiten, ging men tot de bestuursverkiezing over. Op voorstel van één der leden werden do thans fungeerende voorzitter, secretaris en penningmeester, respectievelijk de hee ren W. v. d. Klooster, Jac. Kooijman en A. J. Lut- terot, bij acclamatie herkozen, welke heeren hunne benoeming aannamen. Verder werden gekozen als bestuursleden de heeren F. Jongbloed, C. Moelijker, P. Moelijker en als bibli othecaris de heer S. Droog. Ook deze namen allen hun benoeming aan. Bij de rondvraag werd de opmerking gedaan dat de kleine trom in zoodanigen toestand verkeert, dat de aanschaffing van een nieuwe bijna noodzakelijk is. Penningmeester deelt naar aanleiding hiervan mede, dat onze bijna uitgeputte kas een dergelijke uitgaaf niet kan ondergaan. Waarna het voorstel wordt gedaan om een lijst te doen circuleeren, zij het dan ook vooreerst onder de leden. Dit voorstel wordt aangenomen. Vervolgens gaat voorzitter tot sluiting-over, na zijn spijt te hebben uitgedrukt, dat steeds het finantieele gedeelte een belemmerenden invloed blijft uitoefenen op onze anders zoo floreerende vereeniging. ZIJPE. De Raad dezer gemeente benoemde in zijn voltallige vergadering van j.1. Maandag tot gemeente-ontvanger den heer C. Schagen te Oudesluis, no. 2 van de aan beveling. De benoeming geschiedde met 0 stemmen, terwijl 5 stemmen werden uitgebracht op no. 1 der aanbeve ling, den heer J. Sleutel Sz. te St. Maartensbrug. Morgen uitvoeriger verslag van deze vergadering. CALLANTSOOG. Zaterdagavond had in het Dorpskoffiehuis van den heer S. Kos een biljartwedstrijd plaats tusschen den heer v. d. Laan uit Groningen en een der ingezetenen. Do heer v. d. Laan maakte de partij van 600 caram boles uit in 29 beurten; zijn hoogste serie was 89. Zijn tegenstander, de heer S. Kooger, maakte in totaal 96 punten in 28 beurten; hoogste serie 12. Na afloop van den wedstrijd liet prof. v. d. Laan nog eenige keurige kunst- en fantasiestooten zien. De belangstelling was, mede in verband met de ongunstige weersomstandigheden, niet groot. CALLANTSOOG. Het Fanfarecorps „Callantsoog" gaf Zondagavond eene uitvoering in hot Dorpskoffiehuis, waarbij het de medewerking had van de Rederijkerskamer Nieuw Leven. De verschillende nummers, die ten gehoore wer den gebracht, werden goed gespeeld, waaruit wel kan worden opgemaakt, dat. de leiding van het corps in goede handen is. De rederijkerskamer voerde op het blijspel „Arme Rijken", door J. J. Rentmeester en oogstte daarbij een welverdiend applaus. De heeren D. en J. C. Polderman vergastten het publiek ook nog op een zeer mooi gespeeld stukje muziek. De zaal was vrij goed bezet. NIEUWE NIEDORP. Maandagavond 17 December j.1. werd door het De partement Nieuwe Niedorp der Mij. tot Nut van 't Al gemeen een Nutsavond gehouden in „De Prins Mau- rits", met als spreker de heer J. Sternheim van Am sterdam. De voorzitter van het Departement, de heer K. Groot, opende de bijeenkomst met eenige welgekozen woorden en daarna begon de heer Sternheim, het woord verkrijgende, zijn programma af te werken. En dat was wel voorzien. Keurig werden verschillende gedichten, schetsen, enz., door den heer Sternheim vertolkt. Onder het vele, dat de aanwezigen in hooge mate boeide, was vooral de meesterlijke weergave van een paar frag menten uit Woutertje Pietersen van Multatuli wel een juweeltje te noemen. Alles bijeen genomen, een heerlijk mooie avond, aan het einde waarvan voorzitter dank zegde voor het vele genotene, waarna deze Nutsavond, die niet best bezocht was, werd gesloten. NIEUWE NIEDORP. Zaterdagavond 15 December j.1. trad in het lokaal van den heer C. Groot alhier op als spreker G. de Boer, van de loge Zaandam der Theosophische Ver eeniging. met hét onderwerp: De Christus. Na ope ning der bijeenkomst door spreker zelve, zegt deze dat het onderwerp „De Christus" thans nogal wordt besproken. Er gaat een geestelijke strooming door de wereld. En wanneer er een geestelijke strooming door de wereld: gaat, komt het goede van den mensch naar voren. Wij hebben een tijd van strijd, die er op wijst, dat er in de toekomst licht komt, zoowel op maatschap pelijk als op kerkelijk gebied. Het gezond verstand ontwikkelt meer en meer, en wat men ons meedeelt, toetsen we aan ons denken. Wij hebben bij het lezen der Evangelische verhalen in het oog te houden, dat wij verschil moeten maken tusschen den Christus en den mensch Jezus. Wanneer wij bestudeeren de dingen, die geschre ven zijn en wij trachten door te dringen tot de ge heimen, die in de Evangelische verhalen zijn opge sloten, dan komen er twee meeningen naar voren. Sommigen zeggen, al wat geschreven is over Christus, is overgeleverd uit den heidentijd. Anderen weer meenen dat niet alles verdichtsel zal zijn. Sommigen willen doordringen tot de innerlijke be- teekenis van de verhalen, die gegeven zijn omtrent den Christus. Wanneer wij diep in ons zelve doordringen en daar zoeken de werkelijke mensch, dan hebben we in 't oog te houden, dat het stoffelijk lichaam is het omhulsel van den mensch en niet de mensch zelf. Wij kunnen in het innerlijke leven doordingen en in onmiddellijke aanraking komen met den Christus, die is een wezen van groote werkelijkheid. Spreker wil voorts trachten eene verklaring te ge ven omtrent de Evangelieverhalen en omtrent wat er van Christus verhalen en omtrent wat er van Chris tus vermeld wordt en komt in zijne beschouwingen ten slotte tot de conclusie, dat de Christus zichtbaar is voor hen. die geleerd hebben, Christus in zichzelf in ontwikkeling te brengen. (Applaus.) Daarna volgen nog eenige vragen van enkele aan wezigen, die alle door spreker worden beantwoord, waarna sluiting der bijeenkomst volgt. LANGENDIJK. Het is met onzen gastoevoer weer een en al misère. Een legio klachten komen weer aan de fabriek, tengevolge van te geringen toevoer. De oorzaak is vooral te wijten aan het vele water, dat in de buizen komt. Ook echter schijnt zich weer tamelijk veel naphtaline te verzamelen, waardoor verstoppingen ontstaan. Met man en macht is men in de weer om de reeks van klachten af te doen. Het is een gespit en gegraaf yan belang om de kapotte buizen die het water binnenlaten, te vin don en dagelijks, zelfs Zondags, i.s men er met de waterpomp uit, om het water uit de put» ten 'te verwijderen. Do kamerovens zouden brengen goed gas, goed- kooper gas, betere kwaliteit cokes, minder perso neel, geen naphtaline-verzameling meer, en weet ik wat al meer. Tot heden is er van al die voor- deelen nog bitter weinig te bespeuren. VERDUISTERING TE UTRECHT, Naar de Tel. verneemt, is Zaterdag jl. door den officier van Justitie te Utrecht tegen den advocaat en procureur mr. J. A R., te dier stede een hevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, op grond van bij de Justitie ingekomen klachten van eenigen zij ner cliënten, over diens weigering om voor hen ge- inde bedragen uit te betalen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat mr. R. de ze gelden, eenige duizenden guldens bedragende, verduisterd moet hebben. Toen de recherche zich aan zijn woning vervoegde, bleek mr. R. echter juist vertrokken te zijn, zonder adres achter te laten. Daar vermoed werd, dat hij op weg was naar het buiten land, werd onmiddellijk telegrafisch aan alle grens plaatsen zijn aanhouding verzocht, doch tot nu toe zonder resultaat Het Zaterdagmorgen op aanvraag van mr. H. Hij- mans, namens de firma B. Middelbeek uitgesproken faillissement van mr. R„ staat niet in verband met de door de justitie ingestelde vervolging wegens verduistering. Verschillende personen uit de omgeving van mr. R. hebben deze debacle zien aankomen. Den Iaatsten tijd verkeerde hij in een zeer overspannen toestand en eenige dagen geleden bedankte hij ook als raads lid. Tevens liet hij zich schrappen op de lijst der bij Haak Steenhart en van Elizabeth Jeannette Tesebeld. cureurs. Pogingen door vrienden van mr. R. bij' de justitie gedaan, om een vervolging te voorkomen, door aan alle rechthebbenden volledige schadever goeding te geven, hadden geen succes. Mr. R. had zich van gewoon spoorwegambtenaar weten op te werken tot doctor in de rechten. Zijn buitengewone begaafdheid en scherpzinnigheid be zorgde hem een groote practijk, zoodat hij een der drukste advocatenkantoren te Utrecht bezat. Een en ander heeft hier dan ook een groot opzien gebaard. BIJNA 11 MILLIOEN BUNDER. De rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand November f 10.74 millioen minder opgebracht dan over Nov. 1922. Over de eerste elf maanden van dit jaar is het nu f36.49 millioen minder dan over die periode van 1922. OUDE KANONNEN VERKOCHT. Dezer dagen heeft het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen aan de Hembrug een aantal kanonnen aan particulieren verkocht. Het betrof hier een veertiental oudé ijzeren vuur monden en eenige stalen kanonnen, die reeds door de marine waren afgeschaft. Wat de ijzeren stuk ken betreft, deze zijn al geruimen tijd uit de bewa pening verdwenen. Zij waren op enkele forten op- gestold en konden nergens meer voor worden ge bruikt. Kanonnen zijn zoo zwaar en zoo weinig mobiel, dat verschillende kooplustigen terugkwamen van hun voornemen een bod te doen, toen ze zagen, dat het vervoer van de kanonnen bijna onmogelijk was. Men zal eenigen er van moeten laten springen om hen in stukken te vervoeren, of ze moeten be handelen met de „beul", d.i. een zeer zwaar blok, dat men herhaaldelijk op de vuurmonden laat vallen, zoo dat er stukken worden afgeslagen en men de ka nonnen „in gedeelten" kan vervoeren. Geleidelijk zullen op deze wijze alle oude en on bruikbare stukken als „oud roest" van de hand wor den gedaan. KNOEIERIJEN BIJ HTT BOUWEN VAN HE* LEIDSCHE ZIEKENHUIS. Naar aanleiding der arrestaties in verband met de knoeierijen bij den bouw van het Academische Zie kenhuis te Leiden vernemen wij dat ook in arrest waren genomen een opzichter, thans in Den Haag woonachtig, en een archtect uit Leiden. Zij zijn voor- loopig op vrije voeten gesteld. ONREGELMATIGHEDEN. Het trok eenigen tijd geleden op het kantoor van een vennootschap 'te Utrecht, die veel leveranties doet aan de genie, de aandacht, dat een boek houder ter voldoening eener nota van de genie, een bedrag ontving, dat grooter was dan het totaal be drag der nota. Evenwel kwam in de boeken voor als ontvangstpost het eindbedrag der nota. Dit wekte argwaan, en de directie der vennootschap stelde onderzoek in, waarbij bleek, dat het teveel betaalde bedrag later door een militair wederom was teruggehaald. De directie stelde zich daarna onmiddellijk in verbinding met den com»- mandeerend officier van het regiment. De mili taire politie werd in de zaak gemoeid. Uit een nader onderzoek bleek, öSar het „U. D.7' meedeelt, dat de aangehoudene zich op deze mar nier een aantal kleine bedragen bad toegeëigend, Vie hij te veel betaalde en daarna van den Boek houder weer terug- kreeg. Het beloopt, voor zóó ver thans kon worden nagegaan, drie bedragen, va- rieerend tusschen f 10 en f 50. De zaak zal dezer dagen bij den militairen rechter aanhangig worden gemaakt. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Gerardus, z. v. M. Weijers en van C. van Emmerik. Gonda, <L v. W. A. Philippo en van M. W. Jansen. Ondertrouwd: Frieda Maschmann en Coraells Jan de Boer. Overleden: Grietje Liefhebber, oud 85 jaren, wed. van K. Looij. MOND- EN KLAUWZEER ZN ENGELAND, In Engeland heerscht op het oogenblik op uitge breide schaal mond- en klauwzeer. Totnogtoe ia het aantal stuks vee dat afgemaakt is 73.000, op een to taal aantal van 7 millioen stuks. De veeboeren kla gen over een te strenge toepassing van de getroffen maatregelen en voorspellen, dat op deze wijze bin nenkort een groote melkscharaschte zal ontstaan. PEST TE KONSTANTTNQPEL. Uit Konstantinopel, 16 Dec. Gemeld wordt dat in de stad pest is uitgebroken. De gezondheidsauto riteiten treden zeer actief op en onderwerpen alle uit het land vertrekkenden aan een vaccinatie. EEN SCHIPBREUK IN DE MERSYE. Uit Liverpool, 17 Dec. Het twaalfduizend ton me tend stoomschip „Armagh", met bestemming naar Australië, stootte in de Mersey op een muur onder water. Het schip brak binnen een paar uren onder de werking van de hooge zeeën. De bemanning, bestaan de uit 97 koppen, vier blinde passagiers en drie ge wone passagiers, werden door een reddingsboot, die een hevigen strijd met de golven had te voeren, ge red. EEN SCHIPBREUK. Uit Norfolk, (Virginia), 17 Dec. De kustwacht- kotter pikte een boot op met zes dooden van het Noorsche stoomschip „Runa", dat Zaterdag ter hoog te van de Fruyingpan zandbanken zonk. Een tank stoomschip pikte een andere boot met vier man op, die naar men gelooft de eenige overlevenden der bemanning zijn, welke uit 27 koppen bestond. De „Runa" was op weg van Havana naar LiverpooL DE AARDBEIVING IN COLUMBIA. Uit Bogota (Columbia), 16 Dec. Eén aardbeviog verwoestte de twee steden Cumbal en Chile (aan de grens van Ecuador). Zij duurt, ofschoon in minde$ hevige mate, nog steeds! voort. Tot nog toe zijn slechts fragmentarische berichten beschikbaar, tengevolge van de omstandigheid, dat de verbindingen verbro ken zijn. Bij de aardbeving, die de steden Cumbal en Chile verwoestte, werden een groot aantal personen ge wond. Reeds zijn 85 dooden uit de puinhoopen te Cumbal te voorschijn gehaald. Daar de wegen naar Cumbal versperd zijn tengevolge van grondafschui- vingen, zijn de gevolgen van de aardbeving nog met tori WAIIO hdlrAnd Uit New York, 17 Dec. Tweehonderd lijken van slachtoffers van de aardbeving zijn reeds gevonden. De aardbeving heeft te Cumbal de meeste slachtof fers geëischt. De schokken duren voort, doch worden langzamerhand zwakker. DE EX-KROONPRINS TE POTSDAM. De ex-kroonprins heeft voor het eerst sedert zijn terugkeer naar Duitschland een bezoek gebracht aan Potsdam. In de afgeloopen week heeft hij daar drie dagen vertoefd. Zijn verblijf ging echter onopgemerkt voor het publiek voorbij. De ex-kroonprins verklaarde, dal hij een bezoek wilde brengen aan het graf van zijn moeder. Met zijn kinderen is hij daarop naar Oels teruggekeerd, om daar het kerstfeest te vieren. RUSLANDS GRAANUITVOER. Uit Moskou, 16 Dec. De Russsiche handel en industrie maakt op het oogenblik een ernstige crisis door. De omzet is tot een minimum teruggeloopen. Tegelijkertijd wordt echter een groote hoeveelheid graan uitgevoerd. In Reval komen dagelijks groote van het Wij kunnen onze lezers tot ons genoegen mede* deelen, dat ons Geïllustreerd Zondagsblad met In gang van deze week, belangrijk wordt uitgebreid. Het aantal pagina's zal van twaalf op zestien wor den gebracht en zulks zonder verhooging van den reeds zoo lagen abonnementsprijs. Zij, die reeds abonné op het Zondagsblad zijn, zullen dit goede nieuws ongetwijfeld metinstemming vernemen. Wij vertrouwen evenwel, dat degenen, die nog niet tot de geregelde lezers van het Zon dagsblad behooren, hierin aanleiding zullen vinden, een abonnement op deze goed verzorgde en aller goedkoopste uitgave te bestellen. Desverklezend vrage men vooraf gratis proefnummer aan. Wie zich abonneert, ontvangt de vóör 5 Januari nog te verschijnen nummers gratis. Men zende daarom terstond onderstaand bestelblljet aan onze administratie. DB UITGEVERS. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op het j tegen f 0.73 per kwartaal. Woonplaats Aan de Administratie van de SCHAGER COURANT. Naam

Schager Courant | 1923 | | pagina 2