Alieieti Nitiis- Ni eu wj aarsgroeten Onze WINTER OPRUIMING 20 °|0 korting beneden inkonp Woensdag 19 December 1923. 66ste Jaargang, No. 7353. Raad van Zijpe. 50 CENT (mlls niet groofer dan 3 regels Elke Regel meer 15 cent. duurt nog slechts KORTEN TIJD. Maakt gebruik van deze goedkoope ge legenheid nu op alle HEEREN- St KINDERKLEED1NG wordt toegestaan. Sommige artikelen gaan Zie de étalages. inpagazijnen Schagen - Helder. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgeversi N.V, v.h. TBaPMAN Co, Scliagen POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegropen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering van den Raad op Maandag 1 Decem ber 1923, des middags half twee. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester-, secre taris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen. Voorzitter doet enkele mededeelingen over de werkverschaffing. Zooals bekend, heeft spr. zich met den Burgemeester van Petten gewend tot den Minis ter van Binnen landsche Zaken over de dutnbeplan- tdng. Hierover kan spr. nog weinig meedeelen. Doch oen beter bericht is, dat door de aannemers Swarfc en Co. een leverantie zand aan de gemeente Alk maar zal worden geleverd., welk zand uit de ge meente Zijpe zal worden gehaald. B. en W. hebben zich in verbinding gesteld met deze firma en over eengekomen is, dat werkloozen over het bemidde lingsbureau te werk zullen worden gesteld. Er kun- Den 14, 15 a 10 man aan het werk en het is wel aan te raden, dat de werkloozen zich aan 't arbeidsbe- (middelingsbureau aangeven. Verder is aan boeren molenmeesters gevraagd om slootwerk te doen uitvoeren en met vrij groote zeker heid kan worden gezegd, dat we heel wat slootwerk zullen krijgen* Ook het Hoogheemraadschap zal eenig slootwerk laten verrichten, waarbij; werkloozen te werk zullen worden gesteld. Do heer Brak licht toe, dat door het Hoogheem raadschap f 5000 slootwerk zal worden uitgevoerd, natuurlijk niet alleen in de Zijpe. Spr. heeft gevraagd of ook werkloozen uit de plaats naar hot werk kon den inschrijven en toen is door den dijkgraaf daar op bevestigend geantwoord. Onder het slootwerk is begrepen in deze gemeente bij den Slikkerdijk, dicht bij Oudesluis, verder langs den Zijperdijk tot f400, en bij den Slaperdijk tot ruim f 100. En de arbeiders krij gen gelegenheid daarnaar in te schrijven. De heer Brak brengt verder ter sprake de verlich ting te Schagerbrug. Spr. wijst op de onvoldoende verlichting bij den weg naar het tramstation en ook aan de Dubbele Buurt, richting Schagen. Waar de weg in slechten staat verkeert en de menschen over loopbruggen toegang naar bun buis hebben, acht spr. het gewenscht, de groote lamp van 200 kaars- sterkte bij de brug te vervangen door een lamp van bijv. 100 kaarssterkte en de overige 100 kaarsen te verdeelen over een paar punten. Voorzitter zegt dat aan de Dubbele Buurt bij de wed. Blaauboer een 50-kaarslamp wordt aangebracht. Over het gedeelte bij de tram hebben B. en W. nog niet gesproken. De beer Hooij deelt mee dat ook de straatverlich ting te 't Zand niet voldoet. Bij een conferentie die in gezetenen daar met B. en W. hadden, is gebleken dat wel het aantal lamp'en met mindere kaassterkte zou den kunnen worden geplaatst. Het grootste gedeelte van 't Zand heeft liever meer lichtpunten en dan min der sterkte. Voorzitter zegt dat aan bet aanbrengen van meer lichtpunten verbonden is meerdere aanlegkosten. De toestand te 'tZand hebben B. en W. bekeken en nu zullen daar komen 2 lampen van 50 kaarsen en 6 lampen van 35 kaarsen. De heer Appel wijst op St. Maartensbrug. Do heer Van der Sluijs deelt mee dat het onder zoek van St. Maartensbrug nog. niet is afgeloopen, dat wacht tot de brug klaar is. Wat 'tZand betreft, wel zullen de aanlegkosten grooter worden, maar waar de aanleg door onze eigen menschen geschiedt, zullen de kosten wel meevallen. Ook voor Schager brug zal wel in die richting kunnen worden gegaan, voor Oudesluis gebeurt bet al. Alleen bij de sluis en bij! den molen moet nog een lamp komen. Het gebruik van grootelampen is eon bezuini ging geweest en spr. zou niet tot algeheele gemeen telijke straatverlichting overgaan. Spr. acht het beter (iets aan het particulier initiatief over te laten en meende ook dat men daartegen te 't Zand geen bezwaar had, zelf voor de verlichting van do uiteinden te zorgen, zelfs werd gevraagd of ze ons personeel daarvoor mochten gebruiken. De heer Appel acht het nu wat lastig voor par ticuliere vereenigingen, wanneer een deel door de gemeente wordt verlicht, een ander deel niet De heer Hooij is het hiermee eens en zou nu de aanlegkosten meevallen, niet zoo'n bezwaar hebben tegen gemeentelijke verlichting. Daardoor wordt ge vaar voorkomen, maar spr. wil niet zoo'n helsche verlichting. Do heer Hoedjes acht de verlichting te Burgerbrug ook te fel. Voorzitter zegt dat het was een voorloopige proef; we zijn het er allemaal wel over eens, dat het niet de gewenschte verlichting is. B. en W. zullon in over weging nemen de straatverlichting zoo goed mogelijk in orde te krijgen. De heer Kapitein zegt dat dus dan de straatver lichting ongeveer geheel voor de gemeente komt en wijst nog op een paar lampen die door particulieren worden bekostigd. Spr. wil die ook voor rekening der gemeente nemen, dan is 't uit met de tweeslachtig heid. De heer Van der Sluis zegt dat voor die paar pun ten in den Burgerweg f10 wordt verleend en mis schien is er over te praten. Do heer Kapitein wil verder overleg plegen met den opzichter van den Rijkswaterstaat over het aan brengen van een flinke lamp bij de vlotbruggen. Pe troleum is uit den tijd en de verlichting is onvoldoen- De heer Van der Sluijs deelt mee dat een aanbie ding tot verlichting van de vlotbruggen aan den Rijkswaterstaat is'gedaan, maar we kregen niet an ders dan een exploitatierekening die alleen liep over den prijs der petroleum. Misschien kan het nu langs den weg geprobeerd worden dien de heer Kapitein aangeeft. De heer Hooij zegt een jaar geleden gesproken te hebben over den ongelukkigen toestand waarin de Kanaalweg verkeert. B. en W. zouden toen bij Water staat op verbetering aandringen. Intusschen is de toe stand eer beetje slechter geworden, zóo dat op klaar lichten dag. iemand, door niet geheel voor zijn voe ten te kijken, voorover kwam te vallen door de ongelijkheid van het straatpadje. De menschen moe ten zwemmen om in hun huis te komen. Spr. vraagt naar het resultaat van de bemoeiingen van B. en Voorzitter deelt mee, dat bij den Rijkswaterstaat op verbetering is aangedrongen, de Rijkswaterstaat heeft advies gevraagd aan den technisch-opzichter Botte- ma en toen is de heer Bottema bij spr gekomen met de vraag wat er aan den weg mankeerde. Spr. heeft toen gezegd dat wanneer spr. dat nu moest zeggen, hij den heer Bottema den raad gaf om eerst eens de wegen van de Zijpe op en neer'te rijden en daarna het Kanaal. De heer Bottema oordeelde verbetering niet noodig. De heer Hooij denkt dat de hoer Bottema er dan wel een andere kijk op zal hebben gekregen, want hij was juist aanwezig toen dien persoon dat ongeluk overkwam en de heer Bottema maakte zich toen als de duivel uit de voeten. Spr. vraagt of B. en W. nu opnieuw op verbetering willen aandringen, de toe stand kan niet worden bestendigd. Voorzitter is het er volkomen mee eens, een der gelijke toestand, heeft spr. nooit gezien en B. en W. zullen op verbetering aandringen. De heer Raat is van oordeel dat de eenige afdoen de verbetering is rioleering, dat mocht niet van het Rijk en spr. vraagt of de Raad zou kunnen goedkeu ren dat dit door de gemeente werd gedaan. De heer Van der Sluijs meent dat dit in de tweede instantie zou moeten, eerst bij Rijkswaterstaat op ver betering aandringen. De heer Hooij zegt dat de menschen bet terrein ook niet mochten ophoogen. De heer Kapitein wijst op het Krabbendammer dijkje. Voorzitter zegt dat B. en W. alweer hebben geschre ven. De heer Kapitein meent dat het niet opgaat alle lasten op de gemeente Schoorl te schuiven. Het is een zuivere verbindingsweg en spr. vraagt of het niet mogelijk is dat het bij een ander in onderhoud komt. Er is sprake van geweest dat het bij het Hoog heemraadschap in onderhoud kwam. Schoorl heeft te weinig belang bij den weg. De weg moet een alge heele verandering ondergaan en zal tamelijk wat geld kosten. Voorzitter vindt het onbegrijpelijk, dat de gemeente Schoorl niet beter den weg in orde houdt, door nu en dan een man er heen te sturen. Wel is er puin op gebracht, maar dat wordt zóó aan pap gereden. De heer Nannis oordeelt geen straatverlichting noo dig als de maan schijnt. Voorzitter zal het den administrateur zeggen, doch het is een begin, de klokjes loopen nog niet precies, enz. De heer Nannis wil ook dat B. en W. zich in ver binding stellen met de Holl. Spoorwegmaatschappij over verlichting van de onbewaakte spoorwegoverwe gen aan de Grootesloot en bij halte Oudesluis. worden uitbetaald. De deugdelijkheid der palen duurt echter 10 jaren en spr. meent dat dus de over eenkomst wel wat gewijzigd moet worden. Voorzitter zegt dat nu de laatste afrekening is ont vangen, alles zal worden gecontroleerd. De Raad kan na de afrekening inzage krijgen. De heer Doorn: Maar voor de laatste afrekening' plaats heeft. Voorzitter: Zeker. „Heemaf' heeft een zekere som gedeponeerd als garantie dat het werk goed wordt opgeleverd. De hr. Raat zegt dat hij eerst 't zelfde standpunt in nam als de heor Doorn, toen hij die groote mandar ten kreeg te ondorteekenen. Het verschuldigde bedrag is op een kleinigheid na thans betaald, doch „Heein- af" heeft als zekerheid f 10.000 gedeponeerd. Spr.'s persoonlijke opvatting is, dat, waar we geen opzich ter bij het werk hadden, alles niet is na te gaan wat verwerkt is; maar het beste is dat we een situatie- teekening krijgen. Alles zal met de meeste nauwkeu righeid worden behandeld en de Raad kan inzage krijgen. Na deze inleiding wordt tenslotte overgegaan tot behandeling van de agenda. Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd is het besluit tot verhooging van den luiurprijs van de woning te Oudesluis en de onder wijzerswoningen. Goedgekeurd is de rekening der gemeente dienst 1922. Bericht is ingekomen dat de gemeente Zijpe in de kosten voortvloeiende uit de Warenwet, dienst Alk maar, moet bijdragen f918.84. Door den accountant Oosterbeek zijn de boeken var. het G.E.B. gecontroleerd, alles is in goede orde bevonden. Tot plaatsvervangend burgemeester is aangewezen de heer Van der Sluijs en bij diens verhindering de heer J. Raat. Van den heer J. P. Goelema, ambtenaar ter secre tarie, is het verzoek ingekomen, om, wanneer het raadsbesluit tot verlaging van het salaris van bur gemeester en secretaris niet mocht worden goedge keurd, zijn salaris weer te bepalen op f2400. De heer Kapitein bad dit adres verwacht en oor deelt dat wanneer de begrooting met do door den Raad vastgestelde salarissen niet mocht worden goed gekeurd, onze bezuinigingswoede niet zoo ver moet gaan dat deze eene persoon er onder lijdt, maar dat zijn salaris wordt gebracht op het peil van voorheen. De heer Doorn vindt ook dat een bezuiniging op het salaris van één ambtenaar het niet goed kan maken. De heer Rrak is ook voor het toestaan van het ver zoek en wil hot salaris bepalen naar verhouding tot In ons blad, dal Maandag 31 December verscbijnl, beslaat ge legenheid lol het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet aan Be gunstigers, Familie, Vrienden, enz. legen contante betaling van Opgaven S.V.P. spoedig aan ons Bureau oi aan H.H. Kan toorhouders en Boekhandelaars. De Uitgevers. De heer Raat acht ook verlichting noodig, maar i overleg met Holl. Spoorwegmaatschappij dat duurt zoo lang. I De heer Nannis wijst vervolgens op de onbegaan- bare wegen bij den laatsten sneeuwstorm. B. en W. hebben het toezicht op de wegen en spr. meent nu dat het polderbestuur niet de hand heeft gehouden aan het begaanbaar maken der wegen. Voor het ge- j deelte te Oudesluis dat in onderhoud bij het Hoog-1 heemraadschap is, is door het Hoogheemheemraad-1 schap direct ontzettend ingegrepen. Spr. is van oor-1 deel dat het van het polderbestuur een verzuim is ge-1 weest en vraagt of 't niet op den weg van B. en W. ligt op dit verzuim te wijzen. De toestand leverde I hier en daar gevaar op. Voorzitter zegt dat wel door het polderbestuur bij bruggen enz., zand is gestrooid, enz., mjior spr. is het er mee eens dat bijv. te Schagerbrug <lo toestand gevaar opleverde. We kunnen hot polderbestuur ver zoeken hieraan aandacht te schenken. De heer Nannis meent, dat het bij het poldorbestuur meer dan eens naar voren is gebracht en spr zou dan ook willen dat B. en W. zelf ingrepen. Voorzitter vermoedt toch dat wanneer B. en W. dit vragen, het polderbestuur meer zal opletten. De pol der heeft zijn menschen, ze kunnen dan aan de wegen toch niets doen. De heer Nannis hoopt dat B. en W. zullen ingrij pen. De heer Nannis vraagt of, in verband met de werk loosheid Je ijsclubs weer 50 subsidie krijgen als er ijs komt. Voorzitter denkt niet, dat daartegen bezwaar is. Den heer Nannis doet het genoegen dat B. en W. voor de werkverschaffing zeer actief zijn geweest en hoopt, dat de werkloosheid niet zoo'n omvang zal ne men als vuig jaar. De heer Doorn vraagt inlichtingen over de afreke ning met den aannemer van het electrisch net en vertrouwt dat B. en W. met die afrekening ook reke ning zullen houden met de belangrijke besparing, doordat het net niet zijn oorspronkelijke lengte van 43 ÏLM. heeft gekregen. Spr. vertrouwt wel dat B. en W. actief zijn in dezen, maar hij vraagt of de Raad inzage krijgt van de afrekeningen. Spr. informeert verder naar de 10 garantie die na een jaar moet de salarissen van burgemeester en secretaris, wan neer de verlaging van die salarissen niet wordt goed gekeurd. De heer Raat acht een salaris van f2000 voor een ambtenaar ter secretarie alleszins voldoende. De heer Goelema heeft hier een mooie betrekking en spr. stelt voor het adres ter zijde te leggen en niet^ontvanke- lijk te verklaren. De heer Hooij had precies hetzelfde als do heer Raat willen zeggen. In verband met de gemeente-fi- nantiën heeft de Raad de salarissen vastgesteld en spr. meent dat de veriagingen moeten worden gehand- haald. Het is niet onze bedoeling geweest door die verlaging de personen te treffen, maar wij meenen dat ae arbeid in deze omstandigheid niet meer mag worden beloond dan de arbeid in de gewone maatschappij. Hoe ook de beslissing van GedL Star ten zal zijn, spr. wil het besluit handhaven en het adres voor kennisgeving aannemen. De beer Van der Sluijs meent, dat de bescheiden vraag van den heer Goelema gerechtvaardigd is. Spr. wijst er op dat het salaris is vastgesteld bij de op roeping en spr. oordeelt dat het niet opgaat hot sar laris nu maar te verlagen. Door concurrentie is het nu ook niet mogelijk een andere betrekking te krij gen, en onze finantiën zijn nu niet zoo zwaar, dat we niet aan het verzoek van adressant kunnen voldoen. De heer Appel is voor bezuiniging, maar om het op één persoon te verhalen, daaraan wil spr. niet meedoen. De heer Hoedjes vindt het een beetje kiesch om één persoon te treffen, al is hij wel voor het verlagen van de salarissen. Met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hooij en Raat, wordt gunstig op het verzoek van den heer Goelema beschikt. De heer Nannis: Geldt; dit nu ook voor de raads leden? De heer Kapitein tot den heer Nannis: Die zijn geen tel, maar als do salarisverlaging niet wordt goedgekeurd door Ged. Staten, dan stel ik voor het presentiegeld weer op f4.te bepalen. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en jvleesch. De Inspecteur kan zich er niet mee vereeni gen, dat uit een andere gemeente ingevoerd vleesch, nogmaals moest worden gekeurd. Tot regent van het Algemeen Weeehuis werd met algemeene sommen herbenoemd de heer J. Rampen. De heer W. Klok wordt met 9 stemmen herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op den heer H. Over. Eveneons met 9 stemmen werd tot lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs herbe noemd mevr. A. Schipper—Koopman, terwijl mevr. A. J. Bakker—Kistemaker 2 stemmen verkreeg. Op verzoek wordt aan den heer J. Raat Dz.. eer vol ontslag- verleend als lid der commissie tos we ring van schoolverzuim te Burgerbrug, met dank betuiging voor de verleende diensten. In. zijn plaats wordt de heer J. Boontjes Dz. benoemd met 9 stam men, 2 stemmen op den heer A. Jongbloed. Van den heer E. Steijn is ingekomen het verzoek om eervol ontslag als gemeente-ontvanger, ingaan de 1 Januari 1924. Voorz. zegt, dat 't bekend was dat do heer "Bteijiv met Juni ontslag zou nemen, doch hij meende nu zeker reden te hebben dit veiaoek eerder te doen. Met Juni zou het 25 jaar geleden'zijn d&t de beer Steijn de functie van gemeenteontvanger op zich nam en van deze plaats past een woord van hulde voor de plichtsbetrachting voor het keurige werk, en voor de weftjrtllendheld tegenover de ingezetenen. De heer Steijn hooft zich fn dio 25 jaren doen kennen als iemand op wiens werk nooit eenige aanmerking ia gemaakt en daarom breng ik den heer Steijn woorden van huldo on dank voor de bewezen diensten. Het ontslag wordt hierop eervol verleend. B. on W. stellen voor het bedrag dor door den ge meente-ontvanger te stellen zekerheid te hopeden op f 15000 en regeling volgens art. 6, 2e lid der gemeente- borgtochtenwet. Op de vraag van den heer Brak of dit bedrag vol doende is, wordt door voorzitter bevestigend geant woord. De heer Appel wil de kosten van de borgstelling voor rekening van den gemeente-ontvanger doen ko men en niet meer voor rekening der gemeente. De heer Hooij sluit zich daarbij aan en vraagt in lichtingen over de gemeente-borgtochtenwet. Met algemeene stemmen wordt besloten om het be drag der te stellen zekerheid op f15000 te benalen en eveneens om de kosten der borgstelling niet meer voor rekening der gemeente te nemen. Aan de orde komt de benoeming van een gemeente- ontvangpr. De aanbeveling luidt: 1. J. Sleutel Sz. te St. Maartensbrug. 2. C. Schagen te Oudesluis. Dp Raad vaat in comité. Na heropening wordt zonder op- of aanmerking de instructie van den gemeente-ontvanger goedgekeurd. Tot stemming overgaande, verkrijgt de heer Sleu tel 5 stemmen, de heer Schagen 6 stemmen, zoodat de heer C. Schagen te Oudesluis is benoemd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1