Binnenlandsch Nieuws. Ingezonden Stukken. fcjjd een vermindering van 10.837 3 ïfc. Door do krachtige samenwer- en Parlement zijn de pogingen te beperken in de volgende boek- t, met het resultaat, dat de mili- vtaiio nog tot 6312 millioen gedaald# zijn in 1921, (nieuwe vermindering van lWo millioen) en in 1922 tot 4910 millioen, (nieuwe vermindering van J.402 millioen) en zij waarschjinlyk op het zelfde peil zullen blijven in 1928 en 1324. Is een dergelijke bezuiniging ook op de andere uit gaven verwezenlijkt? Wat de schuld betreft, klaar blijkelijk niet. Het vredesverdrag heeft alle kosten van den oorlog, die Frankrijk werd opgelegd, ton laste van Frankrijk gelaten. Schadevergoedingen waren slechts voorgeschreven. Hieraan heeft Duitsch- land zich onttrokken. Van 1355 millioen in 1913, is do binncnlandsche schuld sindsdien tot ongeveer 13 milliard gestegen. En de staat blijft belangrijke be dragen aan do goteisterden schuldig. Men moet zich geen illusie maken, de belastingschuldige in Frank rijk heeft zijn uiterste best gedaan. De druk der be lastingen is bijna ondragolijk. De geregelde inkom sten van Frankrijk, (die in 1913 4 milliard 907 mil lioen bedroegen) zijn in 1921 gestegen tot 16 milliard 547 millioen, in 1922 tot 20 milliard 519 millioen en voor 1923 zijn deze op meer dan 21H milliard ge schat. De goede wil van een volk kan zéér groot zijn, maar er zijn grenzen aan zijn belastingcapaciteiten. EEN KONINGSDOCHTER VOOR DE RECHTBANK. mengster voor do jury stond. Milica, de afstammelinge van de oude Servische koningen, was beschuldigd in 1922 beproefd te heb ben professor Stulpnagel en zijn geheele gezin te vergiftigen. Zij woonde als gouvernante in bij de Stulpnagels; zij werd verliefd op den veel ouderen professor, dien zij tot echtscheiding trachtte, over te halen; toen dit niet gelukte, zou zij volgens het O. M. beproefd hebben het geheele gezin te vergifigen. Talrijke vooraanstaande figuren uit de Weensche society woonden het proces bij, mannen als vrouwen. Milica wekte al dadelijk bij haar verschijnen in de rechtszaal opzien: zij vroeg de ontruiming van de KLEIN VEE. „De Klein veeteelt" (Arnhem) geeft een Kerstnum mer uit dat voor liefhebbers van kleinvee de moeite waard is. Het bevat, bij vele en goede illustraties, artikelen o.a. over: Kleurenfok bij de Wyandottes, Eierproductie in den winter, Het Rijnlandsch ge vlekt konijn. De zinnen der bijen, De Duitsche board tuimelaars, De kanariezang, Bouviers, de uit Bolgiö stammende honden. De grasmusch, enz. DE PROEFZUIVELBOERDERIJ TE HOORN IN VERBAND MET DE BEZUINIGINGSPLANNEN VAN DE REGEERING. Naar aanleiding van de plannen van de regeering om de subsidie van de proofzuivelboordorij te Hoont e<m instelling, nauw verbonden met 'het Rijksland- bouwproefêtation alduar belangrijk in te krimpen, hebben het Kon. Nederlandsch Land'bouw-Comité, de Nederlandsche Boerenbond, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Algemeene Nederlandsche Zui- velbond, door een deskundige commissie, bestaande uit de hoeren J. J. C. Ament, te Roermond, voorzit ter: D. de Boer Dzn., te Stompetoren; A. H. Leenstra te Haskerhorne, en U. Kooistra, te Leeuwarden, secre taris. een onderzoek laten instellen naar de positie van de proefzuivelboerderij. haar beteekenis voor het zuivel- en landbouwbedrijf en haar exploitatie-mo gelijkheid onder de huidige tijdsomstandigheden. De besturen van de vier organisaties hebben thans het rapport van de commissie met welks inhoud zij i volledig instemmen aan den minister van binnen- Vijf dagen lang heeft geheel JJlandsche zaken en landbouw doen toekomen, met ander» geloefd dan voor het procaa-Milica Boako verzoek bi) verder te nem9n maalregelen inzake den Brankowitsj, het 29-Jange koningskind, dat als gift- j^j^s-voorlichtingsdienst op landbouwgebied met de wenschen, in het rapport neergelegd, rekening te hou den. De volgende vragen zijn in het rapport behandeld: lo. Heeft de proefzuivelboerderij reden van be staan? 2o. Op welke wijze kan de proefzuivelboerderij worden geëxploiteerd, om aan het doel te beantwoor- woorden zonder te groot nadeelig saldo? Wat lo. betreft, wordt o.m. gewezen op de vele onderzoekingen tijdens bet bestaan van de boerderij met kaas, die voor de praktijk der zuivelbereiding van veel belang waren en zonder eigen bedrijf lastig, zoo niet onuitvoerbaar zouden zijn geweest. Feitelijk tribunes met de woorden:-„Allen, die hier kwamen, valt de vraag dan ook terug op het Rijksbouwproef- werden daaitoe alleen door nieuwsgierigheid gedre-1 station, dat. zal dit behoorlijk kunnen functionnee- ven, zij moeten vertrekken." Haar verdediging was ren, een inrichting als de proefzuivelboerderij paast al even sensationeel. Indien ik dit wenschte, zou ik zich moet hebben. De commissie is van oordeel, dat, den titel \an prinses van Servië kunnen doen gel-;waar de zuivelbereiding een der hoofdbronnen voor den. In de 14e eeuw heerschte mijn voorvader, een ons volksbestaan is, het Proefstation en de proefzui- ecboonzoon van koning Lazar, als vorst over half Servië. In den slag van. Kossowopolje, waar Servië zijn onafhankelijkheid verloor, verried hij zijn land aan do 'lurken, Daarvoor werd hij gevloekt met oen vloek, die thans nog voortleeft in de Servische ka gen: ..God verdoeme de Brankowitsien; moge nooit een hunner voorspoed deelachtig worden, noch tot welvaart komen, moge het graan van hun akkers en de kinderen van hun huis niet groeien en bloeien". Mijn vader, zoo vervolgde Milica, was de laats.e, mannelijke afstammeling van ons ras. Deze vloek drukt op ons leven." De ambtenaar van het O. M. bezwoer de jury, zich niet door den nimbus van deze vrouw te laten ver bluffen. De psychiaters verklaarden Milica toereken baar, maar uiterst zenuwachtig. De president van de rechtbank, die haar als da- .me behandelde, vertelt de correspondent van de „Voss. Z.", beleedigde zij door haar wijze van optre den tegen hem. Het regende in haar cel huwelijks aanzoeken, niettegenstaande in den loop van het pro ces bleek dat Milica ten tweede male als giftmeng- De commissie heeft geen reden, de begroote posten op grond van ervaring samengesteld aan te vechten. Een andere vraag is, of verdere Inkrimping van het bedrijf is te verdedigen. Wat dit betreft, stelt de commissie voorop, dat de proefzuivelboerderij nimmer moet worden vergele ken bij een normaal bedrijf, en zij wijst erop, dat bij een verder streven naar rentabiliteit van het bedrijf het doel zelf proefnemingen, en onderzoe kingen in het gedrang moet komen. Te veel stre ven naar een sluitende exploitatie zou het nut van deze instelling tot nul kunnen reduceeren. Uit zake lijk oogpunt zal de proefzuivelboerderij altijd duur moeten zijn. Bij vereenvoudiging van het bedrijf, ton slotte neerkomend op opheffing van hei. boterfa briekje,, zou do studie van het kaasberoidingsproces, door do commissie noodzakelijk geoordeeld, misschien voortgezet, kunnen worden, maar voor de studio over het vet in do melk, de onderzoekingen betreffende het karnproces kj het algemeen, de kwaliteit, de stevig heid en gebreken van de boter (b.v. schimmolen) is het noodzakelijk, dat boter bereid kan worden uit eigen melk. Wat de voederproeven betreft, de commissie meent, dat het een economische werkwijze zou zijn, wanneer de proefzuivelboerderij als afdeeling van het Rijks- landbouwproefstation wat „diverse voederproeven" be treft (de overige proeven betreffen onderzoekingen van zuiver wetenschappelijken aard en den invloed van het voeder op melk en melkproducten, welke proeven geheel op het terrein van de werkzaamheden der proefzuivelboerderij zelve liggen) aanraking zocht met datgene, wat in deze elders in den lande wordt gedaan, waarbij een zeer nuttig gebruik kan worden gemaakt van de diensten van rijkslandbouwleeraren. Verder acht de commissie het gewenscht, -dat belang hebbenden bij deze voederproeven weten, wat hier omtrent wordt verricht, terwijl, zoo noodig, advisee- rend kan worden opgetreden. De voeling tusschen proefstation en de praktijk, die hierdoor bevorderd zcu worden, acht -de commissie ook voor het wer ken van het Rijkslandbouwproefstation zelf van groot belang. Het proefstation is een wetenschappelijk instituut, dat heeft te zorgen voor uitbreiding van het weten, dcch om hierin te slagen, is kennis van de vragen van de praktijk noodzakelijk. Het behoort in de prak tijd te staan en alles dient te worden aangewend om dit te bevorderen. De commissie is ten slotte van oordeel, dat het be- drijf der proefzuivelboerderij niet verder kan worden 1 ingekrompen, en dat de aangevraagde subsidie voor het volgende jaar niet kan worden verlaagd en zij adviseert, dat het volgende jaar rekening zal worden gehouden met haar opmerkingen over de veevoeder- proeven. en verder te overwegen, in hoeverre het mo gelijk zal zijn, voor bepaalde onderzoekingen en proef nemingen 1n het boterfabriekje van elders aange voerde melk te verwerken. ZIJ komt. tot de volgende conclusies: 1. Het is van groot belang van de veehouderij en de zuivelbereiding, dus van de volkswelvaart in het algemeen, dat het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn in de toekomst krachtig blijft doorwerken. 2. Aan het proefstation behoort noodzakelijk een proefzuivelboerderij verbonden te zijn,. 3. Met betrekking tot proefnemingen en onderzoe- velboerderij, te zamen één geheel vormende, zoo lang mogelijk in staat moeten worden gesteld, krachtig door te werken. Het peil, waarop de zuivelbereiding thans staat, moet behouden blijven, zoo mogelijk worden opgevoerd. Een der middelen daartoe i?y zoo schrijft de commissie, uitbreiding van kennis en ver nieuwing van inzicht, en wij mogen ons verheugen in het bezit te zijn van het Proefstation te Hoorn, dat ook in het buitenland hoog staat aangeschreven. Wat 2e. betreft, de exploitatie van de proefzuivel boerderij in 1900 opgericht, is in handen der vereeni- ging tot exploitatie van een proefzuivelboerderij. In I ro het bestuur worden twee leden door de regeering dingen over melk en melkproducten is het voorgestel aangewezen, terwijl de leden van den raad van be- i werkplan over 1924 als uiterste grens van vereen-- heer van het Proefstation, de drie directeuren, advi-1 voudiging te beschouwen. seerende leden zijn, i 4. Ten aanzien van proefnemingen over veevoe- De gebouwen cn 20 H.A. land zijn eigendom van 'r»ing is het gewenscht te onderzoeken, in hoeverre en en worden kosteloos in gebruik afgestaan door het on welke wijze meer aanraking mogelijk is met Rijk. In de eerste jaren, toen de proefnemingen zich proefnemingen op di+ gebied, welke elders in het n hoofdzaak tot de studie van het kaasbereidings- ,iarid worden genomen. proces bepaalden, waarvoor betrekkelijk weinig melk 1 5 commissie dringt er op aan, dat de aange ef UIL milieu urn iw«eu« urnie «nul,*..*- n°odlf? waSl w?,rd h.ot der toegestane sub- vraft*de subsidie over 1924 wordt toegestaan. i sidie niet bereikt; in de oorlogsjaren verkreeg men DOOD. niet Wezen dat i^iwkelM^had Sn iS zelfs overschotten on de exploitatie De erebleken wen- Te Honselerdijk is een how bejaarde, alleenwo- v6e?: «".Wad der KeZewC Se5dt T'T haa™n*, reTfn,- gil niet voldoende waran. Met zes tegen zes stemmen ^tteva^haafw^en d°°r V'am' word de quaestie van moord ter zijde gesteld, Z1J -oriumproeven, mede uit te strekken tot de bere'ding de GEHUWDE AMBTENARES, kwam er af met twoe jaar gevangenisstraf wegens 7fllve. ^eed de behoefte gevoelen aan eigen fabriek- Naar hel Correspondentiebureau in Den Haag matige boterbereiding. Hiervan waren, bij eigen melk verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, de winning van ongeveer 650 K.G. per dag, noodig een wachtgeldregeling voor ambtenaren aldus te wijzi- nieuwe boerderij en een boterfabriekje, waarvan de g.enj dat ambtenaressen, die gedurende de periode van bouw in 1923 'beëindigd is. Waar men evenwe' een voortwreiding van de ontslagretrelinc- in het huwelijk grootere boerderij heeft gesticht, zonder bijkoor van tredcrli beschouwd zullen worden alsof zij na het in land. worden de kosten van het houden van (ongeveer werk1n(f treden van het besluit tot ontelagrefceling ge- 60 stuks) vee, door inhuring van land of aankoop ^uw-d zijn van veevoeder, plotseling aanzienlijk verzwaard. Wal het houden van zooveel' eigen vee betreft, zij opge merkt, dat zulks mede noodig werd geacht voor het nemen van goede parallel proeven met veevoeder. Waar van regeeringszijde onder de tegenwoordige omstandigheden bezwaar werd gemaakt tegen de noo- dige verhooging van de subsidie om het tekort te dekken, ontwierp het bestuur een eenvoudiger op zet, zich daadbij slechts tot het hoogst noodige be- nalend. en waarbij uitbreiding van den veestapel of aankoop van herfstkalvers nagelaten is. Het gevolg daarvan is, dat. bij een totaal benoodigde subsidie van f20 000. waarbij' f4000 inbegrepen is als onge dekt tekort over 1923 de voederproeven het toebrengen van lichamelijk letsel. Haar toeleg om haar rechters te imponeeren, ge lukte volkomen. En haar rechters niet alleen. Het publiek, dat met binocles gewapend) was verschenen voegde zij toe: „Het betreft hier géén operette, maar een ernstige zaak." Den. rechters verzekerde zij, dat zij niet in staat waren de worsteling van een vrou wenziel te volgen en te begrijpen; geen oogenblik ♦oonde zij eenig teeken van berouw, geen traan ver goot zij. Zij wilde overwinnen door imponeeren. De president liot haar op een stoel voor zich plaats ne men, omdat hij haar niet als vorstin in de beklaag denbank wilde zetten. Ongehinderd verliet zij de zittingszaal, wanneer haar dit behaagde. Dan verscheen zij weer, dreef een getuige in een hoek, maakte een deskundige belache lijk, sprak op voornamen toon, om het volgende oogenblik van taktiek te veranderen on bescheiden om verlof te vragen zich te mogen verwijderen ge durende het verhoor van mevrouw Stuipnagel. Twee jaar gaat de beroemd geworden Milica' thans de gevangenis in. Het was een frissche Novembermiddag. Er stond wat wind en witte wolkenmassa's dreven aan den helderblauwen hemel; de bladeren ritselden, hot was prachtig weer. Hun laatste rit zou dus wel in do gunstigste omstandigheden plaatshebben. De laatste rit! Warburton's mondh jekjn t.okken omlaag. Nooit meer met haar te kunnen uitrijden. Wat zou het hem kosten, haar nooit weer te zien. Maar het moest. Hy zou nooit dankbaarheid van haar Jrunnen verdragen. Hij moest verdwijnen, zooals do goede geest in een sprookjervernaaL Als hij nu wegging en zij ontdekte naderhand wat hij voor hen gedaan had zou zij altijd aan hem blij ven denken met een vriendelijk (gevoel, zelfs wel met eenige verteedering. Maar toch, zij zou het hem kwalijk blijven nemen, dat hij in het uur van haar vernedering \vas binnengekomen! Hij herinnerde zich plotseling de twee houten borden in do picnio-mand. Wie zou haai' ontmoe ten? Och, wat kon het hem ook eigenlijk schelen,? Na vandaag zouden zij voor altijd gosoneiden wor den. Het meisie hield het hoofd hoog. omdat haar hart overvol was. Nooit meer te zullen rijden op frissoho morgens, tegen den wind in, met den geur van het gras en de bloemen om zich heen. Nooit meer met de honden naast zich en de roodgorokbe jagers voor zich uit door velden en bosscnen te rennen. Wat had zij toch misdaan om zoo gestraft te worden? En nu zou zij, die in weelde en le digheid was opgevoed, de handen uit de mouw moeten stoken. Zonder buitengewoon weroldsoh te zijn, kende zij de wereld. Als zij eenmaal in het publiek was opgetreden, zou zij voor haar stand- gonooten niet meer bestaan. Het is waar, zij zou den haar nog wel bü zich d>ilden, maar meer ook niet En dan zou het onaangename onderhandelden komen met impressario's, lange en vermoeiende reizen, ongezellige hotelkamers, nieuwsgierige men- schen, die de vroegere dame van de groote wereld eens van dichtbij wilden zien en de portretten, die van haar in de bladen zouden verschenen en in de winkelkasten tentoongesteld. Al do onbesprokenhoid, zoo gewenscht voor een meisje van. goede familie, zou voorgoed verloren gaan'. En zij was nog pas even in de twintig, aan het begin van haar leven. Gedurende den langen rit (want zij legden wel ze ven mijlen af) werd er door geen van beiden een woord gesproken. Toen zij door een open plek ln het bosch kwamen, waardoor een beekje stroomde, hield rij in en hief haar rijzweep in de hoogte. Hij was zeer verbaasd. Zoo ver hij zien kon, waren hij en het meisje alleen. De derde persoon, waarvoor hij, volgens zijn berekening, dat andere heulen bo*d bad ltuwe en schrale huid van handen, en gelaat verzacht en geneest men het beste met PuroL In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. LOONREGELING SPOORWEGPERSONEEL. I-Iet Kamerlid Mr. Oud heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: Is de minister bereid, om, hangende de ontslag aanvraag van hot kabinet, geen beslissing te nemen iuuut< omtrent wijziging in de loonregeling van het spoor- moeten vervallen, terwijl het boterfabriekje in den j w^Snï»?wi winter ongeveer drie maanden stil staat. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Gistermiddag heeft onder de gemeente Haarlemmer- ■j1meer een ernstig ongeluk plaats gehad. De ruim 30- i jarige chauffeur W. Eveleens, die er zijn beroep van moeten meenemen, kwam niet opdagen. I maakte met zijn auto bloemen uit Aalsmeer, waar Kr'lag een groote platte steen aan den waterkant, hij woonachtig is. naar Den Haag te vervoeren, zou Zij knikte in die richting, Warburton ledigde de zich met zijn auto met de Sassenheimer veerpont la- rnand en spreidde het servet over den s^een uit ten overzetten. Waarschijnlijk doordat er sneeuw tus- Daarna plaatste hij er de sandwiches, de salad3. de schen de remmen zat en hij deze niet voldoende kon olijven, do amandelen en de twee zilveren bekérs vastzetten, reed de auto over de pont in de Ring- op. Nog steeds spraken zij geen woord. Warburton vaart, mot het gevolg,-dat Eveleens en do 14-jarige bezig met zijn taak, sloeg 'de oogen niet naar haar Dirk Maarssen, die naast hem zat en eveneens te op. Aalsmeer woonachtig was. zijn verdronken. Hun lij- Het meisje had haar gelaat tegen Jane's kop ken zijn later opgehaald. ZE PROBEEREN HET MAAR. Vrijdag is te Amsterdam in een bontwinkel in be taling gegeven een 100-dollarbiljet. dat later bleek door verandering van het waardecijfer gemaakt te zijn van een 2-dollarbiljet. EEN RATTENOORD. Te Den lip (gom. ILpendam) was een premie gesteld op het dooden van ratten. Wegens gebrek aan de noo dige gelden is nu het geven van eeni premie stop gezet. Dat er nog genoeg ratten zijn, moge hieruit blijken, dat bij een inwoner op een huiserf in één week 184 ratten zijn gevangen, hoofdzakelijk door honden. VALSCH BANKBILJET VAN 25 GULDEN. Uit Kerkrade, 22 Dec. In een wisselbank ailhier werd door een Duitsche vrouw een valsch bankbiljet van f25 in betaling gegeven. De daderes is door de politie gearresteerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Dezer dagen reed een vrachtauto van de firma W. Dabekousen uit Heerlen, op de „Kleine Berg" te Eind hoven in volle vaart op het trottoir. Op hetzelfde oogenblik passeerde daar do 16-jarige loopjongen C. Winkels uit Eindhoven per fiets. De jongen werd door de auto gegrepen en tegen het trottoir plat ge drukt. Het rijwiel werd totaal vernield. De auto reed tegen een woning, waarvan de muur gedeeltelijk werd ingedrukt, terwijl verschillende ruiten werden ver nield. De jongen werd in een nabijgelegen woning bin nengebracht, waar een inmiddels ontboden genees heer de dood werd geconstateerd. De politie legde be slag op de auto, terwijl de chauffeur M. v. d. M. in arrest werd gesteld teneinde verhoord te worden. TOCH DIEFSTAL. Bij de Nederlandsche Bank (kantoor Breda) werd eenigen tijd geleden duizend gulden vermist Aan vankelijk werd niet aan diefstal gedacht. Deze dagen evenwel, tpen wederom 300 gulden vermist werden, kreeg men vermoedens dat een bediende der bank dit f;eld zou hebben verduisterd. De politie nam do zaak n onderzoek en constateerde dat do vercLaohto groei tere verteringen maakte dan men meende dat zijn sa laris toeliet. Vrijdagmorgen om half elf ia de verdachte B., oud 18 Jaar, wonende Bredazche weg te Prlncenhage van gelegd en twee tranen gleden langs haar fluwee- lige wangen. Plotseling keek hij op en zeide: „Alles is klaar, juffrouw." Zijn stem klonk hcosch Het gezicht van haar tranen ontroerde hem onuit sprekelijk. Zij liet de teugels vallen, streek zich over de oogen en een zonnige glimlach verscheen op haar gelaat. „Mijnheer Warburton", zeide zij zacht „laten wij hu maar niet langer tégenover elkaar blijven ko mediespelen. Ik ben er te bedroefd voor." HOOFDSTUK XXV.. Het luchtkasteel, Hoe 8 til was het in het bosch. Het beekje mur melde niet langer, de bladeren ritselden niet méér. Een zonnestraal kwam tusschen het loover door glijden en viel juist op haar hoofd, zoodat zij stond als in een aureool. Wat Warburton aangaat, hij stond zoo onbeweeglijk alsof hij plotseling ver lamd was. Zij wist het en had het al' dien tijd ge weten.... Hij kon niets anders doen dan haar aan staren.... Dick stapte in het beekje. „U u wist het dus?" Zijn stem klonk hem zelf vreemd in de ooren. „Ja. Van het begin af aan wist ik dat u een heer was, In de vermomming van een koetsier; d.w.z. toen ik u in het politiebureau zag zitten. Eerst was ik in de war gebracht, doordat u uw baard had afgescho ren, maar plotseling herkende ik in u den heer, dien ik aan boord gezien had". Zij had hem dus opgemerkt! „Dien avond dacht u dat ik uw zuster Nancy was. Maar dit ben ik pas kortgeleden te weten gekomen. En don avond dat ik bij haar op bezoek was liet zij mij portretten zien. Daaronder was er ook een van u, zonder baard". Warburton schrikte. Dat hij heelemaal niet aan deze mogelijkheid had gedacht! Wat moest zij hem in stilte uitgelachen hebben! Wordt vervolgd. zijn bed gelicht. De Jongeman bekende onmiddellü]: de 300 gulden te hebben verduisterd. Tot een bekente nis van den diefstal van f1000 heeft men hem nog niet kunnen bewegen. De politie onderzoekt alsnog of er termen zijö arrestatie van een persoon tegen wien men eveneens verdenking heeft, over te gaan. Deze persoon wor it n.1. verdacht aan het verdwijnen der f 1000 niet onku„. dlg te zijn. Nader verneemt hot Dgbl. v. N.-B., waaraan we h%\ bovenstaande ontleenon. dat do 18-jarige B. bokonii heeft in November j.1. ook een bankbiljet van f 1000 te hebben weggenomen. In het geheel word derhalve 1 dror B. f1300 ton nadeele der Nederlandsche Bank ge- g stolen. Het onderzoek heeft reods uitgowozen, dat de Jon- goman, die uit den aard van zijn leeftijd en geringe t bekwaamheid, een klein salaris genoot, hut grootste deel van het geld in Antwerpen verbrast 'hoeft, waar heen hij zich gewoonlijk per auto liet brengen. ANNA PAULOWNA. Het Bestuur van „Huiszorg" vergaderde vorige week in het Polderhuis, dat tot groote dankbaar heid van het Bestuur voor deze bijeenkomsten be schikbaar is gesteld en waar het een aangename ontvangst ten deel viel. Twee giften, groot f5 en f6.81, werden der verocni- ging toegedacht, do eerste van de gewezen tooueel- vereeniging .„St, Michael", de laatste van eenige da mes, aan wier clubje een lid ontviel. Uit boven staande mededeelingen moge afdoende de sympathie voor „Huiszorg" blijken. De 22 Nov. jl. te Breezand gehouden bijeenkomst mocht op weinig belangstelling bogen; toch trader: eenige leden toe, cn werd bijgedragen in de oprich tingskosten der vereeniging. Tot helpsters werden benoemd mej. Rooswinkel U Heerhugowaard, ingaande 1 Januari 1924 en mej. Boerman te Anna Paulowna, ingaande direct. Getracht zal worden, de inkomsten der vereeni ging te verhoogen, want ondanks de grooto belang stelling waarvan blijk wordt gegeven, zullen alle kosten niet bostreden kunnen worden. Bovendien blijken voor verschaffing van kleeding enz. maatre gelen noodig te zijn. Voor een en ander werden twee commissies uit damesleden gevormd. Nadruk werd er op gelegd, dat alleen hulp verleend kan worden wanneer met zekerheid vast te stellen is: Hier moet geholpen wordenl Dit mag niet te los worden opgevat. Na eenige besprekingen over hulp-aanvragen en andere aangelegenheden van huishoudelijken aard. wordt de vergadering gesloten onder dankbetulr ging voor wat gedaan word en aansporing om op den ingeslagen weg ijverig voort to gaan, opdat „Huiszorg" haar zorgen voldoende zal kunnen be strijden. ALKMAAR. Van de' scheepswerf „Nicolaas Wiitsen", v.h. W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar, is to water gelaten een nieuw stalen tankvaartuig, lang 46 voet, breed 10 voet. Het vaartuig is gebouwd voor Amsterdamsche re kening BREEZAND. Ondanks de besneeuwde en op vele plaatsen zelfs vrij gladde wegen Zaterdagavond, waren -toch velen op de openbare vergadering der afdeeling ,Anna Pau lowna van den Jeugdbond voor Onthouding aanwe zig en wij kregen den indruk, dat zij' zich daar uit stekend amuseerden. Do heer Jan Kreijger, de ziel der gehuelonthou- dingsbeweging, hier ter plaatse, en die zich reeds bij verschillende gelegenheden als een vurig propagan dist voor de geheelonthouding deed kennen, hield als voorzitter de openingsrede. Vervolgens zongen de gezusters Anna en Marie Pranger, een paar liede ren, waarna de neer Kreijger het ontstaan en de ont wikkeling van den Jeugdbond schetste, tot aar heit stadium waarin deze tegenwoordig verkeert. Toen kregen we een tooneelspellel je, in 3 kl-ino be drijven, „Opwaarts", door C. Smit en na de pauze een blijspel in 2 bedrijven, „Om een dood Baars-e De souffleur had blijkbaar in beide stukjes geen zware taak, wij kregen althans den indruk, dat al len zeer rolvast waren en er werd met veel animo ge speeld. Mw; belangstelling word. dan ook du vertóo- ning gevolgd er. een hartelijk applaus war Mikens het loon. „Om een dood Baarsje" viel zichtbaar nog hei mees: in den smaak. Dit stukje, onschuldig, verma kelijk en niet te hooge eischen 9tellend aan de ver tolking, is voor jongelui trouwens als geknipt. Zi. pingen er dan ook geheel in op, hetgeen er natuurlijk niet weinig toe bijdroeg, dat de grappige situaties tel kenmale een luid gelach deden opgaan. 1 Ten slotte worden door de jongelui nog een twee tal liederen gezongen. De voorzitter bracht dank aan de aanwezigen vooi de rujyt en orde, die heel den avond hadden ge neerscht, aan den heer H. Pette voor de grimeerint en voorts aan allen, die tot het welslagen van de bij eenkomst hadden meegewerkt, terwijl hij den wenscl uitsprak, dat hetgeen men hedenavond omtrent he werken van den Jeugdbond gehoord had, zou moger naweiken in de hoofden en harten der aanwezigen. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U plaatsing van hot onder staande in Uw blad. Blijkens het in Uw blad van Woensdag jl. voorko mende verslag van de zitting van den Raad, der ge meente Zijpe op 1 Dec. jl„ is door den heer Hooij te sprake gebracht de ongelukkige toestand, waarin d Kanaahveg verkeert. Voor de ingewijden zal het dui delijk zijn, dat de heer Hooij het niet alleen had ovej de verharding van den Rijksweg, Alkmaar—Nieuwe diep, maar voornamelijk over den westelijken bern van dien weg in het dorp U Zand. i Alhoewel de voorzitter, burgemeeser De Moor, ii zijn an'.woord dit niet pertinent beweert, zal we ieder er den indruk uit krijgen, dat de Rijkswater staat niet tot verbetering is overgegaan, -orndö-t on dergeteekende dit niet noodig oordeelde. Dit nu is niet juist. En ik acht mij-, doordat hei antwoord van den burgemeester voor mij minder vioiend is, genoodzaakt tot het schrijven dezer rege len. Laat ik eerst meedeelen, dat er alleen kwestie be staat over den berm te 't Zand. In het onderhoud dat ik in 't voorjaar van 1922 met den burgemeestei j had, heeft ook alleen die berm een punt van bespre j kmg uitgemaakt. Over de noodzakelijke verbetering 1 ervan waren wij het roerend eens, alleen over de be taling van de kosten van evëntueele verbetering be- 1 stond verschil van meening. En dit is ook alleen de I oorzaak dat de berm nog niet verbeterd is. Mocht, de burgemeester zich dit niet meer herinneren, dan ben ik zoo vrij zijn aandacht te vestigen op de brieven. welke het gemeentebestuur in Juni 1913 en Juni 1922 van den Minister over de onderhavige kwestie ont ving. i Van den heer Hooij, als raadslid en wondende te I 't Zand, verwondert het mij ten zeerste, dat hij niet be'er van de kwestie op de hoogte was. Verschillende particulieren te 't Zand weten heel goed, hoe do vork m den steel zit. Had hij het ook geweten, dan I zou ongetwijfeld de zaak door hem anders zijn aan- gepakt. Zooala het nu is geschied, blijven we in. een I cirkeltje rondloopen. j Zijn trouwens in strijd met de waarheid zijnde op merking over mijn gedrag bij de buitelingen van een ouden man, zal wel niemand in ernst hebben i genomen. Bij voorbaat mijn dank voor do plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., J. ROTTEMA, Technisch-ambtenaar v. d. Rijkawaterstaat.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6