Binnenlandse** Nieuws. i kameraden, die aan den Yzer en ieuveld zijn. en slotte beiden even somber gewor- ell'endig, die verwoesting te zien en aan ut. Öetigen van al die bloeiende menschen- levens te denken. Maar in den trein vergaten wij dafc alweer,, voor al ook, omdat de Belgen en vooral^ de Vlamen zulke types zijn, die je onwillekeurig in een goede stemming brengen. Ik vrees a zeli3 dat we, vóór we in den trein zaten, al in een betere, meer opgewekte stem ming waren, omdat we overal, waar we keken, knappe, frissche meisjesgezichten zagen. Vooral "het frissche en pittige viel op. Allewèl, zulle I de journalist. Proost dicht in de Hengeloosche Crt. als volgt over den journalist Do man 4ie als de weerhaan keert, 't commando kent van „reksomkeertl*' die observeert en critiseert, maar nooit specialiseert De man van tact, die t heeft geleerd, dat h ij de piet is, die laveert, die distilleert, begeert en weert, zich zelve steeds neutraliseert. Wordt hij gevierd, gebombardeerd, nog éven kalm z'n pen hanteert, omdat heUhem niet raakt en deert, omdat hij lijdzaam heeft geleerd dab hij gevierd wordt als hij smeert Do man, die heden hem flatteert* hem morgen immers, omgekeerd, hoeft hij zich dan vergalloppeerdi den rug toekeert.... O leokl ik wilde, dat go H wist, wat apekool dient opgedischt, wat onbolangrijk3 nagevischt, en ln wat modder moet gegrist Met welk een tact, geduld en list de tii'09 van nieuws wordt afgertót Hij dient voor alles, telephonist, voor marco.... cub.... en futurist gaat om met elk, 't zij Cal vondst 't zij Spiritist of nihilist, 't zij patriot of anarchist, Wijnkopinees of socialist, enfinwaar 't maar zoo'n beetje gist;.. Hij gaat z'n gang als publicist, door koude, donderslag en mist, geen schouwburg nóch conceit gemist, viert bal-masquó.begrafenist Stel, dat je nu dit krantje mist en niets van ganschlijk Twente wist, van huwelijk, uitverkoop en twist, wanneer t Stadhuis hier wordt vernist, Kortom.... wie denkt om rolletjes? Wie om de brandweerbelletjes? het is, mij- docht, reeds welletjes! Ergo, wie kan dus niet gemist, al wordt hij eeuwig uitgesi9t (Wie v/eet er nog een woord op ,4st'ff) Maar zonder flauwiteit wie is 1* De journalistl beslist !l van ewijcksluis. Vrijdag 21 December 1928 word ten huize van de heer Jn. Keuris alhier, een Nutsavond gehouden met dames. Omstreeks half aoht opende de voor zitter, de heer O. F. Sieuworts, ae bijeenkomst, en sprak de wensch uit, dat deze avond weer even gezellig mocht zqn als vorige avonden. Het looneelclubje, verbonden aan de Nufcsveroeni- ging had wederom een heel aardig toonoelstukje en oen paar kamerstukjes ingestudeerd^ Wij hadden verder een rijk programma. Verschillende voor drachten werden ten beste gegeven. Door mej, Anna Smit werd een stukje gezongen, getiteld ,tDe Ooievaar", hetgeen op zeer verdienstelijke, wijze werd weergegeven. "Verder worden verschillende nummers gegeven door een nieuwe ster in ons mid den, met name Pool van Kolhorn. Wij willen hopen, dat deze persoon meermalen in ons midden mag verschijnen. Zijn zang on voordracht werden prachtig weergegeven. Ook hebben wij een goede aanwinst gekregen door onze vriend J. D. Aij, welko op het tooneel oen aantal voordrachten ten beste gaf. Omstreeks 12 uur sloot do voorzitter de bijeen komst, den wensch uitsprekende, dat wij op een volgende Nutsavond wederom allen hier mogen ztyti burgerbrug. Voor rekening van den heer 0. Nieuwland te Bergen wordt hier een woonhuis met auto-garage gebouwd. Het werk is opgedragen aan den heer JEnks loonsverlaging spoorwegpersoneel. Men meldt, dat de minister van waterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de verlaging van de tractementen en loonen van het spoorwegpersoneel op 1 Januari met 10 procent. de kabinetscrisis. Het Nederlandsch correspondentiebureau in Den Haag meldt: Do Koningin heeft door bemiddeling van de heeren mgr. W. II. Nolens, mr. V. II'. Rutgers en mr. J. Schokking, aan de i'echterzijde in de Tweede Kamer opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. nederlanders in duitschland. Men schrijft uit Zevenaar: Zooals bekend is de nood onder de vele Hollanders in Duitschland thans 'buitengewoon hoog gestegen. De laatste dagen komen dan ook reeds troepjes iandge- nooten de grens over om zich bij den grenscommis- saris C. de Jongh te Zevenaar te verzoeken om hulp. Op het commissariaat is het sedert een tijdje over- J matig druk om aan alle aanvragen om steun te kun nen voldoen. Daar zit een staf van menschen dag aan 1 dag en soms tot diep in den nacht om maatregelen tot hulpverleening te treffen. De aanvragen uit Duitschland zijn legio en indien niet spoedig en afdoende wordt ingegrepen, bestaat er gevaar, dat duizenden onzer verarmde landgenoo- ten naar hier zullen komen. De geVolgen zouden in dat geval niet zijn te overzien. De arme stumperds zijn veelal zonder voeding en kleeren en het ligt dus voor de hand, dat er veel noodig is, om daarin te voorzien. Thans is te Ze venaar een centraal kleedingmagazijn, mede onder leiding van den heer De Jongh, van waaruit kleede ren worden gedistribueerd. De door het geheele land gedane oproepen om klee ding en levensmiddelen blijven niet zonder resultaat. Reeds zijn groote zendingen kleeren per vrachtauto naar verschillende plaatsen in Duitschland gebracht, terwijl ook op andere wijze wordt bijgesprongen. Een en ander vergt veel werk en zorg en het behoeft geen betoog, dat men hier dus de handen vol heeft. Er is een geregelde samenwerking met de comité's over de grens, zoodat alles vlot van stapel loopt, mits het voornaamste (geld, levensmiddelen, kleeding) in voldoende mate aanwezig is. met den trein meegesleept. Zaterdagavond zou een 43jarige koopman uit Schie dam op het perron te Leidon in den reeds in bewe ging zijnden trein stappen, die te 10.24 van daar naar Rotterdam vertrekt. Terwijl hij het portier met de eene hand zou openen, stootte de koffer, welke hij in de andere hand droeg, tegen den wand van den waggon, waardoor de man viel en tusschen de tree plank en het perron door den trein werd meege sleurd over een afstand van pl.m. 25 M. Met inge drukte borstkas werd de ongelukkige opgenomen. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. dubbele moord TB culfmdor®. Te Culemborg is in den nacht van Zondag op Maan dag de ruim 16-jarige landbouwer Th. van Wiggen, die met zijne zuster alleen aan den Achterweg al daar woonde, overvallen en met spadeslagen afge maakt. Zijne zuster is op dezelfde wijze ernstig ver wond en naar het ziekenhuis tc Culemborg overge bracht. Zij is nog in leven, maar haar toestand is zeer ernstig. Sporen van inbraak zijn aanwezig. Het po litieonderzoek is iD vollen gang. Het parket van Tiel is ontboden. Tegen drie uur Maandagmiddag is de politie het huis binnengedrongen. In de woning vond zij het lijk van den 70-jarigen man. terwijl diens zuster ern stig gewond bleek te zijn. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat vermoedelijk twee personen gis- j teravond omstreeks 11 uur, toen de 'bewoners zich nog niet. ter ruste hadden begeven, hert huisjo zijn binnengedrongen. Zij hebben met een spade den ou den man drie ernstige wonden aan het" hoofd toege bracht, aan de gevolgen waarvan hij overleed. De vrouw werd vermoedelijk met een ander voorworp j ernstig aan het hoofd verwond. Zij' werd bewusteloos j gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd. Daar zij nog niet tot bewustzijn gekomen is* kon zij nog niet gehoord worden. De indringers hebben zich meester gemaakt van I al het aanwezige geld, waarvan het bedrag echter nog niet bekend is. Geen enkel spoor van braak werd gevonden en de woning was gewoon gesloten. Het was bekend, dat de oude lieden een spaarpotje i hadden. Eenigen tijd geleden is in dezelfde woning 1 een poging tot inbraak gedaan, die evenwel mis lukte. Hdbld. Inverband met den moord bij den landbouwer Van Wiggen te Culemborg, arriveerde Maandagavond het parket van Tiel. Het onderzoek duurde dien nacht tot half drie. De heer Van Ledden Hulsebosch, uit Amsterdam, was tot Dinsdagmiddag met het schei kundig onderzoek bezig. Door oon rijkspolitiehond is een aanwijzing verkregen, die buiten de gemeente leidt. Een trommel met geldswaardige papieren en sie-> radon is boven in een bed gevonden; op de theetafel in de huiskamer lag een doosje met f1820. Vandaag wordt het slachtoffer 'begraven. De zuster is gisteren overleden, zoodat het thans een dubbele moord is. Drie personen zijn reeds in verhoor genomen. valkkoog. Dinsdagavond, len Kerstdag, werd alhier in het kerkgebouw, bij een prachtig verlichten en versierden Kerstboom Kerstfeest gevierd. Door Ds. Tinholt werd een inleidend woord' gespro ken en de beteekenis van het Kerstfeest uiteengezet, eenige vragen omtrent het Kerstfeest en zijne betee kenis tot de schoolkinderen gericht, werden door hen lief beantwoord', waarna onder leiding van den heer; Speets door de schoolkinderen eenige Kerstliederen heel iuooi werden gezongen. Door mej. Baas word een aardige Kerstvertelling gehouden, die met alle aandacht door de kinderen, alsmede door de ouderen werd aangehoord. Hierna werden de kinderen ont- haald op chocolade en speculaas en als aandenken i elk naar leeftijd, een heel mooi boek mee naar huis kreeg. Met eenige woorden van hartelijken dank. door Ds. j Tinholt gesproken tot onderwijzer en onderwijzeres, alsmede tot kerkbestuur en kerkeraad en het groot aantel belangstellenden, werd dit in alle opzichten goed geslaagde Kerstfeest gesloten. Aan den uitgang werd een collecte gehouden met1 open schaal ten behoeve van noodlijdende geloofsge- nooten in Duitschland. i eenigenburo. Zaterdag werd alhier in do oonsistorie der Ned. Herv. Kerk de tweede gemeenschappelijke bij eenkomst gehouden, waarbij van onze zijde nogal belangstelling was. gezien do goede opkomst. Door Dr. t Snethlago werd deze bijeenkomst ge-1 opond en hierna hot woord vorleend aan don heer Henoweerwelke in korte schetsen uitlegging gaf van de totstandkoming der arbeidswetgeving. Na do i beëindiging hiervan volgde een gemeenschappe lijke bespreking over dit punt on kwamen de ton- j gen los en juist dit is hetgeen geschieówn moei, om het beoogde doel te bereiken, omreden hier door de monsch aan het denken wordt gebracht en met deze de eerste stap tot verdere ontwikkeling i9 i gezet waarnaar deze gemeenschapavonden streven. Voor de eerstvolgende bijeenkomst werd als punt van behandeling opgegeven door den heer C. Kos: „De wereld van heden en hoe deze moet wor-1 den." Hierna sluiting. oudesluis. Naar wij vernemen, heeft de heer G. Aldens, wo nende aan do Groote Sloot, alhier zijn .boerderij uit de hand verkocht aan dom heer P. Westen te Op meer. oudesluis. Op een alhier gehouden Ouderavond zijn de hee ren J. Delver, Kr. Kater, H. Jippes, K. Paarlberg cn Jn. Stammes wederom als bestuursleden herkozen, waarvan de heer Paarlberg als voorzitter. oudesluis. Woensdagavond, 2en Kerstdag, werd alhier in de N.H. Kerk, onder groote belangstelling, de kerk was geheel gevuld, zoowel onder als op de galerij, het Kerstfeest gevierd et de kinderen van de openbare school alhier en die van 't Zand. Een zeer mooie Kerstbomi was aanwezig. Nadat door Ds. Buiskool deze bijeenkomst met gebed was geopend, en een inleidend woord, waa gesproken, werd door de ge meente Gezang 194 vers 1 gezongen, waarna door de kinderen alsmede de leerlingen van de catechisatie werd gezongen „Stille Nacht", waarna door dominee een Kerstvertelling werd gehouden. Daarna werd door de kinderen gezongen „De nederige Geboorte'' en door de catechisanten „Engelenzang", waarna een tweede vertelling volgde en hierna wederom door de kinderen werd gezongen „Hallelua", waarna de uitdeeling der geschenken plaats had. Aan de oudere kinderen passende boeken en aan de jongere sinaasappelen en zakjes met lekkernijen. Hierna dankte de dominee allen die hadden bijgedragen tot het welslagen van dit feest, waarna door de ge meente een danklied werd gezongen. biljarten. Het derde klasse kampioenschap biljarten', hetwelk op het groote matchbiljart in café De IJsbreker, Weesperzijde, Amsterdam, wordt gehouden, op 27, 2-8, 29 en 30 Dec., bevat de volgende spelers: Van Frank, Visser, Oei, Groen, De Leeuw. Cassing, De, Windt en' het lid der biljartvereeniging Holl. Noor derkwartier, de heer C. Slikker. Voor -den heer Slikker is het volgende speelpro- gramma opgesneld: Vrijdag 28 Dec., nam. 4 uur, Oei—Slikker; 's avonds 10 uur, Cassing—Slikker; Zaterdag 29 Dec., nam. 4 uur, Groen—Slikker; 's av. j 8 uur, v. Frank—Slikker; 's avonds 10 uur, De Leeuw! —Slikker; Zondag, 30 Dec., nam. 2 uur, De Windt— Slikker: nam. 4 uur, Visser—Slikker. Den eersten, dag (Donderdag) is de heer Slikker vrijgesteld. kolhorn. Den len Kerstdag gaf de tooneelvereeniging „Oefe ning baart Kunst" een goed geslaagde uitvoering in de zaal van Jonker. Opgevoerd werd' het tooneelstuk „Worden en Vergaan". De opkomst was goed1 en het spel heeft zeer voldaan. kolhorn. Met de uitbreiding van het electrisch net in deze gemeente is men druk bezig. Gereed zijnde zal de geheele uitgebreide gemeente electrisch verlicht zijn. verlaging vrachttarieven spoorwegen. Er komt, volgens „Het Vad.", 1 Jan. een belangrijke verlaging in het vervoer van bestel-, ijl- en vracht goed. zoowel stukgoed als wagonladingen op de lij nen der Nederlandsche Spoorwegen. schagerbrug. In de zaal van den heer Broor was Zondagavond bii de derde opvoering van ,,Een Walsdroom", door de opereite-vereeniging „Euphonia" wederom een fair ijk publiek aanwon r. Men heeft aoh «r uitmuntend geamuseerd en ae spelers konden zich dan ook weer verheugen in een welverdiend succes, dalt» flfoh uitte in een krachtig applaus. Zoo heb ben de uitvoeringen van „Euphonia" aan honder derden een groot genot verschaft en kan aan de vereeniging en haren Directeur een woord van wel verdienden lof worden gebracht. schagerbrug. Wij vernemen, dat door den timmerman C. Dek ker alhier op een vrij perceel een nieuw hec«rén- huis zal worden gebouwd en w^ï naast het r eroeel van Van der Sluys, aan de G-rootesloot. zijpe. Men deelt ons mede, dat de heer K. van Loenen bedankt heeft als penningmeester van de Woning bouwvereniging „Zijpe". zijpe. ln een op Maandag j.1, gehouden buitengewone vergadering van den Raad dezer gemeente, werden, in handen van den Voorzitter, door den heer C. Schagen de vereisohte eeden afgelegd, in verband met diens benoeming tot Gemeente-Ontvanger. barsingerhorn. Nadat de zaal van den heer Van Stipriaan voor den Zaterdagavond al spoedig was uitverkocht, werd op Maandag j.1. voor do zesde maal de be kende revue ten tooneele gebracht, alweer voor een staandvolle zaal. Maar nu hebben de medewer kenden er een punt achter gezet. I Daar de heer Polak verhinderd was de pianobe geleiding te geven, heeft Mej. M. Mars, als bege-; leidster van den zang alhier al van jaren her Dij uitstek thuis, voor ae zooveelste maal de zange ressen cn zangers aan zich verplicht. Hetzelfde mag gezegd worden van Mej. J. SchenkSleutel, die de rol van een afwezige zangeres bereidwillig overnam. Na hot slotkoor van „Mooi Hólland", dankte de heer P. Pluister het publiek voor zijne belangstel ling en de velen die hem zulk oen krachtigen steun hadden verleend bij de uitvoering van het door hem ontworpen plan, terwijl daarop door den heer K. Breebaart, Burgemeester, mecfe namens het aan wezige publiek, een woord van hulde werd gerioht tot den neer Pluister en tot het Revue-personeel in zijn geheel, dat met zooveel succes aan honderden eenige avonden van ongestoord genot had yer- Bchait, met den wensch, dat er een volgend jaar weer eens zulk een revue door dit gezelschap mocht worden opgevoerd. oude niedorp. Voor secretaris-penningmeester bü de banne Oude Niedorp, hebben zich aangemeld 5 sollicitanten. oude niedorp. Door B. en W. is tot tijdelijk hoofd der schóól alhier benoemd de heer F. J. C. van Don, thans in gelijke betrekking te Marken-Binnen, wegens ziekte van den heer M. H. Woutman, die verlof heeft oude niedorp. Zondagavond gaf „Molière" alhier, in liet lo kaal van den heer A. Mijts oen openbare uitvoe ring voor een volle zaal. Opgevoerd werd „Mot tige Janus", tooneelspel in 6 bedrijven, door M. Spree. Zooals we dat van deze vereeniging gewoon zijn, werd er weer best spel geleverd. Dit niet onaar digo stuk werd prachtig opgevoerd. Dat hun spel bij het publiek in den smaak viel, bewees wel de groote aandrachttüdens de uitvoering en het dave rend applaus na elk bedrijf wat hun ten deel viel. Na afloop werd de heer A. Mijts die iuist 30 jaar als werkend lid dezer vereeniging had mede- gespeeld en de laatste jaren daarvan ook de leider was, verrast met een cadeau, n.1. een schemerlamp. Ook werden hem bloemen aangeboden door de leden van de Kamer. Slot bal na. nieuwe niedorp. Eersten Kerstavond werd in den door „Cicero" uitgeschreven fcooneelwedstrijd opgetreden in *,D« Prins Maurits" door de rederijkerskamer „Kunst naar Kracht" van Sint Panoras, die opvoerde een tooneelspel in drie bedrijven voor Jan C. van Ees, getiteld „Worden en Vergaan." Door Ds. Schermerhorn werd namens den voor zitter van Cicero het thans optredende gozelsohap verwelkomd en werd tevens medegedeeld, dat het publiek op daartoe bestemde biljetten de best; spelende dame en dito heer kan aangeven. Deze stembiljetten worden opgehaald en verzegeld, ter- I wijl do uitslag van deze oordeelvelling op den avond der prijsuitreiking zal worden "bekend ge maakt. In het heden vertolkte tooneelspel komen een dozijn optredenden voor en voor verschillend? der dames en heeren zijn de rollen ver van gemak kelijk. Er is intusschen over 't geheel flink werk geleverd en de typeering van wat men had uit te i beelden, gaf in verschillende passages veel goeda 't Was een genotvolle avond, die de vereeniging „Kunst naar Kracht" ons met haar kranig optre- aen heeft geschonken. Opwekkende muziek vulde de pauze na ieder bedrijf en een geanimeerd bal I na volgde tot besluit broek op langendijk. Den 2en Kerstdag werd in de Doopsgezinde Kerk alhier het Kerstfeest der kinderen van de Zondags school gevierd. De kerk was stampvol, terwijl de kinderen om den Kerstboom waren gezeten. Dominé Arn. de Jong deed de Kerstvertelling, waarnaar rnet aandacht werd geluisterd. De Kerstfeest vierende kinderen ontvingen allen een aardig geschenk en! wa ren ten zeerste verheugd over den prettige n avond. noordscharwoude. Eersten Kerstdag gaf de gymnastiekvereeniglng met Hygiea een uitvoering in het lokaal van den heer De Bakker, welko als altijd uitmuntend be zocht was. Reeds Zaterdagavond, toen mede de klei nen onder de gymnasten hun prestaties op waardige, talentvolle wijze hadden getoond, was er eeru be langstellend publiek. Behalve enkele kleinere feu ten wisten de leden hun ouden roem te handhaven en wisten hun naam als ijverige en ferme beoefe- naars(sters) der sport alle eer aan te doen. Het was weer een mooie avond voor hen, die meenen. dat ook een goed geleide gymnastiekvereeniging haar eigen aardige verdiensten heeft. noordscharwoude. „Sempre Crescendo", ons bekend syphoniegezel-1 schap, gaf voor een goed bezette zaal in „Concordia" haar Kerstuitvoering. Als gewoonlijk werden weer een keur van fraaie nummers ten gehoore gebracht, die het hart van den muziekliefhebber goed deed en alle eer en hulde deed toekomen aan de leden met hun ijverigen directeur, den heer Pranger. Het was een alleszins genotvolle avond. nieuwe niedorp. Tot ouderling bij de N. H. gemeente is benoemd de •heer G Bobeldijk. De heer Iv. Blokker is herbenoemd als ouderling, terwijl tot diaken is herbenoemd de heer C. Rutsen. wieringen. Uit 26 sollicitanten voor kaasmaker aan de stoom- zuivelfabriek „De Eendracht" te Oosterland, alhier Is benoemd de heer D. Modder te Stompeloren. wieringen. Aan den dienstplichtige P. R. Smid te Oosterland is voor den tijd van 2 jaar ontheffing van dienst plicht verleend wegens kostwinnerschap. wieringen. Naar wij vernemen, zal de naaivereeniging ,.Dor- cao" op Vrijdag 23 Dec., des avonds 7 uur, de door haar vervaardigde kleedingstukken in de beneden zaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushocf voor be langstellenden ter bezichtiging stellen, waarna de kleedingstukken aan behoeftigen worden verdeeld. Wij kunnen een ieder aanraden een kijkje te neenen. 'wieringen. De Kerstfeestvieringen met de kinderen van de verschillende Zondagscholen alhier zijn luisterrijk gevierd. In de Ned. Herv. Kerken te Hippolytushoef, Oosterland, Westerland. de Kapel te den Oever en in Réob; th te Hippolytushoef, waren Kerstboomen op gericht en keurig versierd, welke des avonds, toen alle lichtje® werdea o»t»tok©B en tij ia. volle glorie prijkten ,een prachtig gezicht opleverden, en door de kleinen met groote oogen bewonderd werden. Ds. van der Veen en de Evangelist Eppinga, hielden keurige Kerstvertellingen,, terwijl door de kinderen de Kerstliederen werden gezongen. Na afloop werden aan alle kinderen cadeautjes en versnaperingen uit gereikt, zoodat allen voldaan en met vergenoegde ge zichten huiswaarts togen. Aan gebrek aan belang stelling van volwassenen ontbrak het in geen der kerken. de sneeuwval. In Gelderland is Dinsdagnacht zeer veel sneeuw gevallen. In deze omgeving ligt de sneeuw op som mige plaatsen een halven meter hoog. langendijk. Men deelde ons mee, dat de pastoor in deze pa rochie zijn geloof sgenooten op het ver Ir eerde heeft gewezen yan het, aoen van inkoopen bij de Coöpe- peratieve Verbruiksvereeniging en daartegen vanaf aen kansel hooft gewaarschuwd. Als het waar is, (en we twijfelen daaraan niet) dan achten wij dit niet erg to rijmen met het bekende streven dor R. K. om ook zooveel mogelijk den ecónómischen strijd in coöperatieve vereenigingen te voeren. En kele jaren geleden werd hetzelfde verbod door Pastoor Willenborg gedaan; toen stond de zaak er eeni<pzins anders voor. Het was toen een uitge sproken arbeiderscooperatie, georiënteerd naar de de politiek der S.D.A.P. en ae moderne vakbewe ging. Met de tegenwoordige coöperatie is dit gansch anders. "*t Is een gewone burgerlijke coo- Seratie, waar de achturige werkdag en andere door e moderne arbeidersbeweging gevorderde sociale eischen geen opgeld doen. In het Bestuur zit do Vriiheidsbonder naast den soo. dem. en beiden in gezelschap van hen, die niet aan politiek doen. Waar ook deLangendijker arbeiders slachtoffer zijn van do sociale en economische omstandigheden, on dus ook die yan de R. K. riohting, denkon we niet, dat velen zich aan den Pastoor zullen storen, zoolang deze althans niet het initiatief neemt tot hot oprichten van een R. K. coöperatie of een winkeladres, waar de waren tegen lagere prijzen worden verkocht. anna paulowna. Voor een volle zaal bracht het hier reeds herhaal delijk opgetreden gezelschap» Het Hollandsche Tooneel" ander dir. van Jb. ae Vries, op den "Eer sten Kerstaag in het lokaal van den heer C. Slik ker „Offers!" ten tooneele, dat onder ademloóze stilte werd aangehoord. „Offers" is een stuk# van sterk anti-militairis- tisch tendenz en het is nu eenmaal het Noodlot van schier all'e tendenz-stukken, dat zij zelfs den besten acteur vaak dwingen tot half werk. Aan Meester Ouinot, (Jb. de Vries) werd door den schrijver yan „Offers" de taaie opgelegd, diens anti-militairistische ideeën te lanoeeren en, wij hoor», den dan ook herhaaldelijk in hem don redovoeron- den meeting-propagandist. Ook in andere rollen sprak soms wel eens de propagandist inplaats van den mensch, doch gelukkig toch maar heel zelden. En zoo is „Offers" een stuk kunnen blijven dat, dank zij z'n vele goede kwaliteiten en sterke speel- momenten waarvan een uitmuntend gebruik werd gemaakt, wel in staat is, om diepen indruk te maken. Goed was het spel van den jongen lui ten abt (B. Blits), heel goed ook dat van de vrouw die krank zinnig wordt als zij in het hospitaal den dood van haar zoon verneemt, (Julie de Rijp). Levendig en natuurlijk en vaak vol' gevoel speelde Mevr. Lena Faber de rol van Marie, de dochter van pachter Lebou. We kunnen eohter zo mot vóórtgaan eh alle 12 rollen de revue laten passeeron, doen zouden het ons zelf niet kunnen vergeven, wanneer wij Mevrouw Clara Rens (Clarans stond op het programma) als Mevrouw d'Urbex vergaten. Van vergeten kan trouwens geen sprake zijn, waht zij droeg ongetwijfeld het leeuwendeel bq tot het succes van dezen, voor het Hollandsoh Tóóneel zoo succesvollen avnd. Haar spel was beschaafd natuurlijk en vol gevoel; bovendien zónder óók maai- het minste effect-bejag en juist daardoor zoo vol effect Summa summarum heeft het talrijk publiek een mooien avond gehad. anna paulowna. Met 1 Januari hoopt de heer A. de Bóer zijn 40- jarigen loopbaan als ónderwijzer te herdenken. Eerst was de heer de Boer verscheidene j&ren aan de openb. schol dte Breozand werkzaam, dóch werd later op zijn verzoek naar do schóól te Kleine Sluis overgeplaatst schoorl. Vrijdagavond vergaderde Algemeen Welzijn in het lokaal vati den heer J. Èeeldman, De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst. .Voluien worden gelezen en goedgekeurd. Hierna krijgen wij eer, verslag van de Floraliatentoonstelling. Voorzit ter brengt hiervoor dank aan mej. Nuijos. Ue heer M. v. d. Garde vraagt of deze tentoonstel ling voortaan niet wat vroeger gehouden kan wor den, daar er nu veel bloemen waren uitgebloeid en vraagt, of het bestuur dit in overweging wil nemen. Dit zal gebeuren. Hierna volgt verslag van de kunsttentoonstelling hieruit bleek, dat er ongeveer 1000 bezoekers zijn geweest. Vervolgens verslag van de bibliotheek. Hier uit blijkt, dat er veel gebruik van gemaakt werd, ook door de vreemdelingen. Het aantal hoeken be draagt thans meer dan 1000 stuks. De heer K. Zuurbier vraagt, of de kosten hiervan afzonderlijk werden beheerd en vindt het zuiverder als dat heden ook behandeld werd en vindt dat wij de zaak dan beter kunnen bekijken. Daar hot ver- eenigingsjaar loopt vanaf 1 September, werd er be sloten, om dat voortaan vervolgens gelijk te doen zijn, om beter finantieel overzicht te krijgen. De heer Ds. Boeke vraagt, of de leden willen me dewerken om de catalogus zooveel mogelijk te plaat sen. De heer Zuurbier meent, dat het beter is om hier mede rond te gaan bij de lezers. Volgt verslag rekening van den Penningmeester. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten zijn f 151.50 en de uitgaven f 151.13, aldus een batig saldo van 37 cent Het nazien van de rekening werd' opgderagen aan de heeren C. v. Zooneü eni M. v. (L Garde. Punt 5, onze Courant. Daar het streven van Alge meen Welzijn is om een eigen courant te hebben, ia de vergadering er ook nu weer voor om voor een nieuwe courant steun te geven. De heer Boeke vraagt om oenige inlichtingen van den heer Zuur bier. Daar deze lid is van dio commissie geef fc ae heer Zuurbier hierover eenige inlichtingen. Voorzit ter vindt het niet noodig hierover verder te spre ken wil afwachten een vergadering van de corre*- pondentcommissia Punt 6, winterplannen. De voorzitter geeft dit punt over aan den secretaris, den heer Ds. Boeke, dea* deze toch deze dingen het meest behandeld. De heer Boeke acht wel wat bezwaren aanwezig, omdat V.V.V. dit punt ook al behandelt en acht het misschien beter om samen te werken met V.V.V. De heer Zuurbier zegt, dlat 9 Jan, Ds. Schermerhorn komt en met Maart nog een avond met eigen krach ten zal organiseeren, maar wil wel vragen of wij dan den iaatsten avond met. V.V.V. samen kunnen werken en spr. gelooft dat V.V.V, geen afwijzende beslissing zal nemen. Verder doet de heer Zuurbier een voorstel om een cursus te houden van handwerk en allerlei aardige dingen en vraagt of het niet mo gelijk is om iemand te krijgen die hier een cursus kan geven. Het bestuur zal dit in gedachten houden. Nadat er nog eenige dorpsbelangen besproken zijn,

Schager Courant | 1923 | | pagina 2