mmm Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. -Ggat ee«pa/L Predikbeurten. Tsjecho Slowakije. Uit en Voor de Pers. krijgen wij een lering van dei heer W. v. d. Molen. die zeer in den smaak viel. Hierna een viertal mooie liedjes, gezongen door mej. Nuijes en een paar mooie pianostukjes met fluit door Ds. Boeke en R. Boeke. Verder kregen wij nog een drietal lezingen door de heeren Da. Boeke, C Jonker en mej. J. Koogvorst en een paar lieve stukjes op de mandoline door mej. C. Jonker. Zoo ging het nog wat door en was het weer een zeer aardige avond. SCHAGEN, 27 December 1923. 6 Geldekoeien mag. f250 a 380, 63 idem vette f300 a 550, 10 kalfkoeien f350 a 500, 5 vaarzen f200 a 275, 19 nuchtere kalveren f 17 a 33, 16 schapen vette f45 a 56, 298 overhouders f 36 a 45. 82 varkens vette per K.G. f 0.72 a 0.80, 122 biggen, f 12 a 23, 11 konijnen f 0.50 a 3, 84 kippen fl.— a 2.50, 43 K.G. boter f2.15 a 2.25, 1354 stuks kipeieren f 11.50 a 13.50. NOOBDERMARKTBOND. Noord-Scharwoude. 24 Dec. 1923. Grove uien f8.60 a 8.90, drielin gen f7.90. Peen f3.80 a 4. Roode kool f 3.80 a 4.80, doorschot f 3.40 a 4.60. Gele kool f 3.40 a 4.40. door schot f3.10. Witte kool II a 1.10. Deensche witte f2.10 a 2.60, doorschot f2.10. Rapen fl.60, allee per 100 Kg. Aanvoer op 22 Deo.: 750 Kg. aardappelen, 4950 Kg. uien, 3800 Kg. peen, 56700 Kg. roode kool, 32000 Kg. gele kool, 4400 Kg. witte kool, 24200 Kg. Deensche witte, 6600 Kg. rapen, 225 st. bloemkool LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 24 Dec. Losse wortelen f3.20 a 3.70. Roodo kool, le soort f 2.50 a 5.20, 2e srt. f 2 a 2.80. Gele kool, lo soort f2 a 4.60. Witte kool, le srt. fl.10 a 2.40. Witte kool, 2o soort f0.80 a 1. Bieten f7.70. Rapen f 1.60. Uien, le soort f 8.40 a 8.80. Drieungo* f 6.90 a 8.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 81700 Kg. roode kooI, 23700 Kg. gele kool. 13700 Kg. witte kool, 8000 Kg. wortelen,, 7525 Kg. uien, 200 Kg. rapen, 175 Kg. bieten. ALKMAAR, 24 December 1923. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 5 koeien en ossen f340480, 4 vette kalve ren f 50135, p. ned. pond f 1.201.80, 9 nuchtere kalveren, f1632, 135 vette varkens p. ned. pond f 0.74 tot 0.86. PURMEREND, 24 December 1923. Op de heden gehouden markt waren aangevoerd: 73 stapels fabnekskaas f55, m.m. f58, 6 stapels boerenkaas m.m. f60, 551 Kg. boter f2.202.25, 136 runderen, 85 vette fl tot 1.39 por Kg., 47 melk- en geldekooien 150200, handol stug; 6 vette kalveren f 1.400 tot 1.65, handel matig; 76 nuchtere kalveren, voor de slacht f10 tót 40, vóór de fok kerij, f 1632, handel stug; 139 vette varkens, voor de zouterij .f 0.72 tot 0.76 per Kg., vöör de slachterij f 0.780.82. handel matig19 magere varkens f 20 tot 40. handel matig; 138 biggon Ï1624, handel matig: 429 schapen f3550, handel matig; 8 bok- kon, 7 zwanen f1618, Kipeieren fll13 per 100 stuks 40 zakkema ppelen f3.50 4 per zak. WARMENHUIZEN, 24 December 1923. Roode kool, le soort f 3.60 a 4.60, 2e srt. f 2.50 a 4.30. uitschot fl.60 a 2. Gele kool, le soort f 3J60 a 4. Deensche witte kool, le soort f2. Uien Ï8.20 a 8.30. Peen f 2.60. Aanvoer: 6210 Kg. roode kool. 1440 Kg. gele kool, 430 Kg. Deensche witte kool, 1300 Kg. uien, 685 Kg. peen. BEKRONINGEN. Op de tentoonstelling van pluimgedierte en ko nijnen te Helder, werden aan inzenders uit dc ge meente Schagen de volgende bekroningen toegekend- G. Brokken: Amerikaansche kalkoenen, le prijs; fanzen: le prijs en eereprijs; Hollandsche konijnen: eerste prijzen, 2 eervolle vermeldingen, 2e zeer- eervolle vermeldingen, 3 derde prijzen. Zilveren beker als collectieprijs, driemaal te winnen of tweemaal achtereen, benevens zilveren medaille, uitgeloofd door de gemeente Helder. C. Moeijes: Javakrielen 2e prijs (2 maal), zilverko nijnen, ram, le prijs, idem voedster le prijs, idem 2e prijs (2 maal). Bij zilverkonijnen ontving de heer Moeijes de imitatie-zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Jb Verfaille. H. Brouwer: Barnevelders, trio, le prijs; Wyandot- tes (zilver) le prijs en 2e prijs; postduiven eervolle vermelding. A. van Herkhuizen: Wyandottes, 2 eerste prij zen, 2 zeer eervolle vermeldingen; Rhode Island Reds 2 eerste prijzen, 2e prijs, 3e prijs, zilveren medaille uitgeloofd door de Heldersche Crt. P. Kok, postduiven, doffer, le prijs. P. Timmerman Jr.: Minorca's, le en 2e prijs; Trio's le prijs en automatische droogvoedeihak; konijnen, Weeners, 2e prijs. J. Zijlstra, witte Pekingeenden, eereprijs. KERSTFEESTVIERING. De kinderen van de Zondagsschool van Dominé Van Dijk vierden Tweeden Kerstavond hun Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk alhier. Rondom den mooien boom zat een heele schare van blijde kinderen. Het Kerstfeest is een kinder feest bij uitnemendheid en voor jong en oud al bij zonder aantrekkelijk. Het waren ook ditmaal een paar aardige uren en Dominé had ditmaal er al bijzonder veel werk van gemaakt. Zang van de kleinen en daarbij nog een cantate uit gevoerd door de dames van het kerkkoor en de kin deren van de Zondagsschool, brachten een aange name afwisseling niet alleen, maar de wijze waarop gezongen werd, deed de talrijke bezoekers zeer ze ker met veel genoegen luisteren. De heer Hovenier, de directeur van het Kerkkoor, is iemand die den zang buitengewoon goed verzorgt, muzikaal is in zijn opvatting en dat waarborgt iets goeds. Welnu, het geheel slaagde uitnemend. De kinderen werden nog op andere wijze prettig bezig gehouden en kregen behalve nog tal van ver snaperingen, mooie presenten mee naar huis. o Het Kerstfeest van de kinderen der Zondagsschool Bethel werd in het lokaal aan de Lanóbouwstraat ge vierd. Ook hier goede zang van het Kerkkoor, even eens een feestboom, opgewekte kinderen, een ernstig w°ord van Ds. Boeke, versnaperingen en veel ge- scnenken. gemeente schagen. Trijntje, dochter van Klaas Middelbeek en van Kl&zina Peper. Overleden: Cornelia Jacobs Ran, oud 85 Jaren, echtgenoote van Hendricus Vonk. politie. Verloren: een paarse mantelband. een kerstverrassing. Drie kinderen uit het eerste huwelijk van wijlen George J. Gouid, den milliordair, die voorloopig tot de arme rijken behooren, wijl door verschillende ge- •ehüle» de erfenis nlat vrfj ie, hebben via het New- Yorksche Gerechtshof een aardige Kertsmisverrassing gekregen, nl. 562.871 dollar elk. De overige kinderen uit het eerste huwelijk, zoowol als die uit het twee de kunnen hetzelfde bedrag krijgen, mits zij een uitspraak eischen in kort geding, wat tot dusver al leen de drie eerstgenoemden hadden gedaan. OF HET HELPEN ZAL7 In het Zuid-Slavische parlement is een onderwijs wet ingediend die onder meer de bepaling bevat, dal de kinderen van die ouders, welke hun achter stallige belasting voor het begin van het volgend schooljaar niet hebben betaald, niet naar een hoogo- re klasse kunnen worden bevorderd. EN DAT TEGEN EEN GEMEENTE-BEDRIJF. Te Bonn heeft de justitie een vervolging inge steld tegen de directie der gemeentetram wegens woeker, omdat ze te hooge tarieven voor het pas sagiersvervoer berekende. Thans heeft de mij. de tarieven mot 25 pet. verlaagd. BOERDERIJEN IN IERLAND DOOR BANDIETEN GEPLUNDERD. Te Flaskagh in Ierland is een boerderij door ge wapende bandieten overvallen. Zij namen een bedrag van achthonderd pond sterling mede. Do bewoners boden eerst tegenstand, doch waren tegen de zwaar gewapende bende niet opgewassen. Intusschen is de politie er in geslaagd, reeds ver scheidene personen, die bij dezen overval betrokken zijn, in hechtenis te nemen, EEN AFDOENDE FASCISTISCHE POLITTEMETHO- DE. Te Straatsburg werd, zoo meldt het „Journal", de zer dagen een 22-jarige vrouw aangehouden, Marie Hujer geheeten, van Nederlandsche afkomst en be- hoorend tot een familie, die met een circus der waarts was gekomen, die er van verdacht werd uit een juwelierswinkel een ring met steen ter waarde van 14.000 francs te hebben gestolen. Het kleinood werd niet op haar bevonden, wel het etiketje dat er aan bevestigd was geweest. Vermoedend, dat de vrouw den diamant van de ring heeft ingeslikt, heeft de politie haar een flinke dosis wonderolie toege diend. DE AARDBEVING IN COLUMBIA. Naar met betrekking tot de aardbeving in Columbia nader draadloos uit New York gemeld wordt, is de stad Gachala, die ongeveer 45 mijlen ten Westen van Bogota ligt, nagenoeg verwoest. Hierbij zijn twee per sonen om het leven gekomen. Duizenden zijn dak loos. Uit Bogota (Columbia), 23 Dec. Een hevige aard schok werd hedenmorgen om 5 uur waargenomen. Speciaal de streek van de Oostelijke Cordilleras werd geteisterd. De dorpen Cachala en Gacheta zijn ge deeltelijk vernield. Er zijn verscheidene doodon. Te Bogota zelf werd eenige materieele schade aange richt. Een nieuwe schok, minder sterk dan de eerste, werd om 1 uur hedenmiddag gevoeld. MOORDEN. Gedurende de Kerstdagen zijn in Engeland en Ier land eenige gruwelijke moorden gepleegd. Draadloos wordt gemeld dat te Coopermills een krankzinnige man, na er niet in geslaagd te zijn om zijn vrouw te bewegen tot hem terug te keeren, zes personen, zijn vrouw, haar beide zusters, den graafschapsbestuur der, diens echtgenoote en zoon heeft doodgeschoten. Daarna joeg hij zichzelf een kogel door den kop. Naar luid van een ander draadloos bericht is Com- mander Leslie Robertson met afgesneden keel in de buurt der marinekazernes te Chatham gevonden. DE CRISIS IN DEN REGEERINGSVORM IN GRIE KENLAND. Uit Athene, 25 Dec. De regeering ontving een telegram van Venizelos, waarin hij mededeelt, dat hij na lang beraad besloten heeft, gehoor te geven aan het op hem gedaan beroep. Hij zal tijdelijk naar Grie kenland terug keeren teneinde mede te werken aan de regeling van zaken, doch hij zal niet weer op het politiek toóneel verschijnen. Venizelos zal 29 dezer te Marseille scheep gaan. Hij verzoekt hem geen feeste lijke ontvangst te bereiden. SNEEUWSTORMEN IN DENEMARKEN. In Denemarken heeft gedurende de Kerstdagen een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor over hét ge- heele land het spoorwegverkeer veel vertraging on dervond. Op tal van plaatsen werd de sneeuw door den wind vele meters hoog opgehoopt. Aan den West kust strandden verscheidene schepen. „Een blijde Kerst-boodeehap" noemt het blad de mededeeling van j.1. Maandag. „Beschamend" voor de rechterzijde. De „Residentiebode" (R.-K.) denkt er heel anders over dan het Rotterdamsche katholieke orgaan. Het blad zegt, dat deze twee dingen met stelligheid uit deze duistere opdracht te concludeeren zijn: Allereerst, dat deze derde opdracht van de Koningin ons geen oplossing brengt van de crisis, die, tot groo- te schade van het algemeen belang, reeds veel te lang duurt. En ten tweede, dat de regeeringskaros zóó vast ge- loopen is, dat zelfs de Koningin geen oplossing meer ziet. Dit zijn voor het blad de twee eenige positieve fei ten in deze „allesbehalve prettige Kerstboodschap" aan het Nederlandsche volk. En die voor de rechterzijde, volgens de „Rsb.", in het bijzonder wel beschamend is. VOETBAL noo/t onbeheerd staan. 1 De kwaliteit brengt een j r ieder in verleiding! ZONDAG, 30 DEC. NED. HERV. GEMEENTE te: St Maartensbrug, nam. 7 uur, Ds. Buis kool. Collec te voor Emeriti en Weduwen. Dirkshorn, nam. 7 uur, Dst Schermerhom. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Barsingerhorn, geen dienst, vac. Heerhugowaard, voorm. halftien, Da Broekema. Winkel, geen dienst Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Da van Meura. Voenhuizen, geen dienst Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Da van Loon. Callan/bsoog, vcoorm. 10 uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Da v. cL Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst Stroe, voorm, 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen. breezand. len Kerstdag speelde B.F.C. II een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Helder Adspiranten. Onder lei ding van den heer Boerman kwamen om 2 uur de beide elftallen in H veld; 't waren twee stevige elf tallen, toen ze opgesteld waren, doch B.F.C. bleek niot tegen het vlugge en mooie samenspel der adspi ranten op te kunnen. Toch deden zij hun best en vooral de achterhoede en backs werkten zeer goed. Het middentrio der voorhoede had echter meer naar voren moeten blijven. Over het geheel ls het een mooie wedstrijd geweest B.F.C moest met 30 ver liezen. Op den 2den Kerstdag had de wedstrijd plaats tusschen B.F.C. I—Helder 4 en 5 gecomb. Voor dezen wedstrijd was een medaille uitgeloofd. Als scheids rechter do Vries uit den Helder, beginnen blaast, verschijnt B.F.C. volledig op het goede, doch op en kele plaatsen gladde terrein. De aftrap is voor B.F. C., welke tegen wind speelde En nu ontwikkelde zich een prachtig spel met Helder iets in de meer derheid. Er werd van beide kanten enthousiast ge speeld. Velen zijn de prachtig gecombineerde aan vallen der H.-club, doch zij stuiten steeds op de ach terhoede en backs van B.F.C., welke enorm op dreef zijn. Toch wordt het kort voor de rust onhoudbaar gedoelpunt En rust treedt in met 1—0 voore H. Dool" de koude werd niet lang rust gehouden en het werd nu een spannende strijd en steeds is B.F.C. in den aanval, doch de voorhoede is iets te twijfelachtig. Een felle aanval van H. volgt en een worsteling ontstaat voor het B.F.C.-doel; door een fout van een der B.F. C'ers wordt door hem een doelpunt gemaakt, wart wel jammer was, maar hij kon er ook niets aan doen. Nu valt B.F.C. weer aan en ©en fe lschot uit de B.F.C.-voorhoede laat de keeper uit zijn handen vallen, ongeveer op of over de lijn. Scheidsrechter kan geen doelpunt constateeren en de bal wordt on partijdig opgegooid. Hierdoor ontstaat hands, deze wordt in een doelpunt omgezet, zoodat do stand 21 wordt. Nog houdt B.F.C. vol, maar spoedig ls het einde daar en heeft H. gewonnen met 21. Hierna wordt door den aanvoerder van B.F.C., den heer Weijers, de medaille uitgereikt, met een woord van dank aan de spelers voor den aangenamen wed strijd. Het is jammer, zegt 3preker, dat het doel vai\ B.F.C. mislukt is, nl, dc collecte voor arm Duitech- land. Toch is er nog f 12 bijeen gebracht Na de ge vers dank. te hebben gebracht geeft spieker de me daille uit aan l-I.'s captain, welke deze met een dank woord aanvaard, hopende nog vele wedstrijden met B.F.C. te spelen. Een blijde boodschap. De „Maasbode" (R.-K.) verklaart nog eens, dat geen andere oplossing der crisis mogelijk mag wor den geacht dan de vorming van een nieuw rechtsch parlementair kabinet. Want het is duidelijk, zegt het blad, dat ditmaal van een mislukken geen sprake mag zijn. Deze daad van Hare Majesteit wekt den indruk, alsof zij aan de groepen die nog maar aldoor in oneenigheid den tijd verdoen, wil beteekenen dat er nu een eind aan dient te komen en zij met voorbijzien van persoonlijke gevoeligheden om 's lands belang hebben te denken. Wij twijfelen er niet aan, of de wenk zal begrepen worden, wij durven zeggen; is reeds begrepen. Winkel, 8 December 1923. Alzoo behoorde mijn reis dus tot het verleden en nu heeft de lezer alle recht om te vermoeden dat de brieven onder opschrift „Tsjecho Slowakije" niet meer zullen verschijnen. Dat vermoeden is echter totaal onjuist, zoodra hun einde gekomen is, hoop ik dat behoorlijk aan te kondigen. Het is niet zoozeer voor uw of mijn pleizier, lezer, dat ik nog een eindover- zicht wil geven, maar om verkeerde indrukken te voorkomen en te bestrijden. Het is mij n.1. uit ge sprekken met lezers gebleken, dat zij uit mijn schrij ven hebben opgemaakt dat Tsjecho-Slowakije een achterlijk land is waar soms nog middeleeuwscho toestanden heerschen. En die indruk is niet juist, in wat nu volgt hoop ik de conclusies van den heer Bosch en mijn persoontje zoo duidelijk mogelijk te beschrijven en zal tevens ter afwisseling geven den indruk van onze plaatsvervangers, de heeren Pro- chazka en Resl, over Holland. Mijn plan is achter eenvolgens te behandelen: de geschiedenis en ont wikkeling van het Tsjecho-Slowaaksche volk, hun karakter en godsdienst en taal en de economische en politieke toestand van hun land in dezen tijd. Hierbij hoop ik beknopt te zijn en zakelijk te blij ven en mochten er soms lezers zijn die uit eigen er varing of goede bron met mij van meening verschil len, welnu ook voor hen is in de „Schager Courant" mogelijk wel een plaatsje beschikbaar en ook wil ik het met hen mondeling bespreken. Maar ter zake. Ten tijde dat Nederland door Germaansche volks stammen bevolkt werd. dus voor onze jaartelling, leefde er tusschen de Donau en de Oostzee een volk, onderverdeeld in verschillende stammen, die elkaar onderling bevochten ofschoon zij naar taal en ras één volk waren. Van hun geschiedenis is al even weinig bekend als van die der Bataven. Eerst door de grooto volksverhuizing wordt iets meer van hun geschiedenis bekend. Deze kwam voor hen eenige jaren vroeger dan voor de West-Germaansche volken en was voor hen fataler dan voor de laatstgenoemden. Werd Ne derland meer bevolkt door de verdreven Germaan sche volksstammen, vooral de Saksers, hun land werd overheerscht door de Hunnen, toen echte barbaren. Zij waren n.1. door die onderlinge twisten en oor logen zoo verzwakt, en hun land zoo dun bevolkt, dat zij geen noemenswaardigen tegenstand konden bie den. De Hunnen trokken hun land kinnon eh vestig den er zich voor een deel. Dit was van grooten in vloed op den loop der volksverhuizing, die werd er eenige jaren door gestuit en toen deze massaopachui- ving, door steeds voortdurenden toevoer uit het Oosten, weer in beweging kwam was toch haar grootste kracht gebroken, zoodat zij nooit die gevol gen voor West-Europa heeft gehad, die zich zonder bovenbeschreven omstandigheden wel zouden hebben geopenbaard. Weer gaat een tijd van eeuwen voorbij, waarvan I weinig hekend is. Het oude volk krijgt in de geschie- idenis den naam van Westslaven en zij vermengen >zich weinig met de in hun land gevallen Hunnen. I Hun gebied wordt ten zuiden begrensd door wat nu de steden Weenen en Budapest zijn, ten Westen 'van de Beiersch—Boheemsche grens tot Stettin aan de Oostzee en ten Oosten van Koningsbergen tot den Noord westpunt van Zevenburgen. Weer voeren zij onderling oorlog en verzwakken zij merkbaar. Tot weer een nieuwe volksverhuizing voor hen aanbreekt, ditmaal niet uit het Oosten maar uit het Westen. De S&kserv werden een groot en machtig zoowel West- als Oostwaarts breiden zij zich uit.i Westslaven, verzwakt en verdeeld, waren hun eed gemakkelijke prooi en na een weinig bloedigen,maar toch voor de wereld zoo belangrijken oorlog, was de volkeren kaart van Middel-Europa totaal gewijzigd. Bijna alle stammen der Westslaven trokken zich te rug in de landstreek thans bekend al» Bohemen en Moraviö en wat nu Duitschland is werd aan de Sak sera gelaten. Maar ais sterk bewijs dat de Westslaven een eigen op zich zelf staand volk zijn, kan het volgende die nen. Zooals ik schreef, trokken bijna alle stammen zich terug voor de sterke, overwinnende legers der Saksers, enkele, heel weinige stammen bleven ech ter achter en hun naam wordt in de geschiedenis niet meer genoemd. Zij bleven echter hun ras of liever stam en taal getrouw, zoo sterk zelfs dat men nu, na ongeveer 1500 jaren, nog 250.000 Westslaven, of zooals zij in Duitschland nu meest heeten Slowaken, kan vinden die nog steeds de Slavische taal spreken ofschoon zij als Duitsche onderdanen natuurlijk ver plicht zijn de Duitsche volksscholen te bezoeken. Zij hebben zich nauw vereenigd en hot hoofddoel van hun vereeniging is nog het behoud van stam en taal. Daartoe onderhoudt hun vereeniging oa ook nog eigen scholen, waar onderwijs in de stamtaal wordt gegeven. Maar het grootste deel der Westslaven was dus beland in Bohemen en Moraviö, waar voordien ook hun stamgenooten woonden. Hierdoor werd dit land flink bevolkt, dus moesten de vruchtbare deo- 'en des lands ontboscht worden om voedsel voort te brengen. Deze noodzakelijkheid werd hun tot heil, het leerde vreedzaam arbeiden inplaats van onder ling vechten en spoedig ontwikkelde er zich een vreedzaam, landbouwend volk, wat mede te danken is aan don vruchtbaren bodem. Door de dichtere bevolking van <het land en het zich meer één gevoelen der bewoners, werd ook hun weer baarheid grooter en haddon zij niet zooveel te lij den van verwoestende oorlogen. In het begin der middeleeuwen was Cechy, zooals Bohemen en Moraviö toen heeten, een onafhankelijke staat, die door den rijkdom van den bodem steeds in bloei toenam. Onder koning Karei IV, wiens naam veelal nog met eere genoemd woiydt, bereikte die blo6i ongeveer haar hoogtepunt. Even wil ik hier stilstaan bij den economischen toestand van het rijk in dien tijd. De voornaamste bestaansbron was natuurlijk de landbouw, in de ste den ontwikkelde zich langzamerhand een nijvere handwerkersklasse; hier en daar word het zilver- en kupererts uit den grond gehaald en verder bewerkt, maar het grootste deel des volks was bij den land bouw betrokken. En juist over dio landbouwtoestan- den van toen heb ik waardevolle inlichtingen beko men, daarom wil ik ze hier mededeelen. Het land was als eigendom van burchtgraven, graven, edelen en hun soort. Zij woonden meestal temidden van hun grondbezit, dat bijna altijd aan elkander lag en tor grotte van 200 tot 1000 en einer H.A. Hun burch ten waren op de meest ontoegankelijke rotsen ge bouwd en ware steenklompen. Bulten de muren der burcht waren de hutten der arbeiders, meestal strooien hutten. De arbeiders waren allen lijfeigenen, zij behoorden als een stuk vee aan hun heer, deze had ten allen tijde het recht om zijn arbeiders te verkoopen of dood te schieten of te slaan. Mogelijk dat sentimenteele lezers of lezeressen bij 't lezen van deze beschrijving kippenvel krijgen en daarbij den ken aan allo mogelijke vreeselijko toestanden en misbruiken, maar daarom wil ik u even geruststellen. Het best is do verhoudnig van meester en lijfeigen© uit dien tijd te vergelijken bij die tusschen een flin- ken boer en zijn paard uit dezen tijd. Beide laatst genoemden dien(d)en voor nuttig gebruik en een normale boer gaat toch zijn paard niet doodschieten. Wat niet zeggen wil, dat het stelsel van lijfeigenen geen misbruiken meebracht, ik zal het hier heusch niet verdedigen, Maar in elk geval, de toestand van do lijfeigenen uit dien tijd is niet te benijden, rech ten hadden ze niet en plichten zooveel te meer. Maar altijd was er toch iets wat hun een deel recht ver schafte en wel het volgende Dat die burchtheeren een groot machtsgevoel en weinig vrees bezaten kan men zich indenken als men nu nog voor do ruines van hunne sterkten staat: eerst oen gracht, dan een metersdikke muur en daarbinnen de eigenlijke burcht met soms muren van 4 tot 5 meter dik en dat geheel meestal op een hooge rot© gelegen. En dan te bedenken, dat hun vijand dat gevaarte met pijl en boog. stormrammen en ladders moest bevechten, ter wijl de verdedigers met pijl en boog ach er de mu ren zaten met groote voorraden steenen, werpsperen, brandende hoepels en meer van die vecht werktuigen. Geen wonder dat sommige burchtheeren zich weinig aan den koning of collega's stoorden en zich vaak, me; geweld of door roof, rijk maakten ten koste van anderen. Deze burchtheeren waren een macht in den staat, daar zij den koning geld en legors moes ten verschaffen om den troon te handhaven. Gelukkig echter, voor den koning, dat zij nooit in oen vakvereeniging hun heil gezocht hebben, want dan had de vorst naar hun pijpen aioeten dansen, wat soms evengoed al niet vrij was. In 's koning© voordeel was, dat zij meestal in onderlinge *e©ten on twisten hun vermaak zochten. Vaak voorden zij on derling oorlog, veelal de eene burchtheer tegen den andere soms waren zij in partijen verdeeld. Wanneer 'n heer oorlog kreeg en z'n burcht word belegerd dan werden voor de omsingeling eerat de lijfeigenen binnen de muren gelaten en hun hutten verbrand. Zij waren dan de verdodigers van het bezit van hun heer. Nu kon ik wel een heele opsomming geven hoe het er bij zoo'n landbezittersoorlog toeging, maar dat ia geenszins mijn bedoeling. Ik wilde alleen maar dui delijk maken dat die burchtheeren vaak de lijfeige nen noodig hadden voor de verdediging van hun be zit of en hun leven Behandelde nu zoo'n heer zijn volk slecht, dan wist hij bij voorbaat dat, ingeval van oorlog, zijn weerstand klein was en deze om standigheid verschafte aan de lijfeigenen een onge schreven maar toch groot recht. Zoo bestaat er toch altijd een soort evenwicht, ondanks wijd verschil lenden toestand. Ook hier in Nederland hebben we een deel van boven omschreven toestanden gekend in de middeleeuwen, maar bij ons heeft toch nooU hot grootgrondbezit die omvang gehad als in Bohe men. Hier toch waren de burchten, vooral in Hol land, te tellen, maar in Bohemen was in die dagen niets anders dan grootgrondbezit. Geen wonder dat. nu, na bijna 600 jaar, deze toestanden nog nawerken, aan verschillende, eoms heel kleine uitingen, ma nieren, gewoonten en omstandigheden ontdekt men nog hun afkomst uit de middeleeuwen. Toch had het rijk in die dagen een bloeiende landbouw, toen tertijd de hoofdtak van bestaan voor het geheel© volk. Van de regeering van Karei IV (13461378) tot Ru- dolf II (1575lCtll) dus ruim 250 jaar lang, leefden land on volk in welvaart en bloei. Maar in dien tijd pakten zich teven© donkere wolken samen boven het rijk. Ditmaal niet op economisch of politiek terrein, dc oorzaak was de godsdienst De kerk van Rome had het hoogtepunt van haar macht bereikt. De bui tengewoon geloerde en bekwame monnik Hildebrand later paus Gregorius IV, had wel de grondalag voor Rome's macht gelegd en daarop was door ander© pausen voortgebouwd. Rijdom, macht en eenheid werden de fundamenten der kerk. Soms stond er Iemand op die Rome dorat te weerstaan( 't zij een vorst of een geleerd©, maar steeds nog wist Rome den strijd te winnen. Omstreeks 1400 waagde ©en Boheem sche geleerde het met de kerk van meening te ver schillen, het concilie van Constanz beslist© over zijn meening en.... over zijn leven, en in 1414 werd hij, Jan Hus, levend verbrand. Maar zijn naam en leer bleven voortleven onder het volk. Er groeide in den Boheeroschen grond een ander zaad dan dat der Roomsche eenheid. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3