Binnenlandsch Nieuws. VOETBAL Mark*berictit«a. Gemengd Nieuws. *4 g iss. rojnmTJE. jier heeft een zilverkonijn, op de Tentoonstelling van en te Amsterdam op 26 Dec. ©ereprijzen behaalde; bronzen apparaat, zilveren medaille. n van de gemeente Schagen, lichting toegewezen aan de hieronder vermelde koru„ N. J. Baas, 21e Regiment In fanterie: M. J. Brammer, idem; M'. Bij post, idem; G. A. H. Bijwaard, idem; J. Dekker, 6e Regiment Veld-artillene: J. A. Dekker, Regiment Genie troepen; P. O. Dekker, Regiment Kust-artillerie; J. N. G Domper., 21o Regiment Infanterie; J. J. Faber, 6e Regiment Veld-artillerie* E. de Jongh, 21e Regiment Infanterie; P. G. Keet, 2© Regi ment Veld-artillerie; L. J. Koomen, 21© Regiment Infanterie; G. Pranger, idem; P. C. Smit, Zee macht; M. Ploeger 21© Regiment Infanterie. BEGRAFENISVEREENIGING. Vrijdagavond; had de eerste algemeene ledenver gadering plaats van bovengenoemde vereeniging, in het lokaal van den heer J. K. Boontjes. Er waren ruim 40 leden aanwezig. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer J. Schoorl Pz.. heette de aanwezigen welkom, hij zag in de vrij talrijke opkomst een bewijs, dat er voldoende belangstelling voor het doel der vereeni ging bestaat, terwijl ook het toegetreden ledental aanwijzing mag heeten, dat de nieuwe vereeniging onder gunstige voorteekenen haar arbeid begint. wSpr. memoreert de voorgeschiedenis, en licht vervolgens het doel en wezen der vereeniging toe. Het doel is: aan de leden bij overlijden eene ordelijke, nette en eerbiedige begrafenis te bezorgen, en de nagelaten betrekkingen zooveel mogelijk met raad en daad bij te staan. Voorts bezorgt zij de begrafenis van niet-leden met dezelfde goede zorgen. Voor de leden geschiedt de begrafenis op kosten der vereeniging; voor de niet-leden tegen een bepaald tarief, alles bij reglement te bepalen. Na deze toelichting worden statuten en huishoude lijk Reglement artikelsgewijs behandeld, en na be spreking en enkele aanvullingen en wijzigingen, met algemeene stemmen vastgesteld. Daarna wordt een bestuur van 7 leden gekozen. Als zoodanig zijn benoemd de heeren: J. Schoorl Pz., J. Koelemeij, N. Hoogschagen. K. Kerkmeer, J. Prins, W. J. Kesteloo en J. K. Boontjes. Allen namen hunne benoeming aan. De vergadering kiest vervolgens uit dat voltallig bestuur tot voorzitter den heer J. Schoorl Pz., tot secretaris den heer J. Koelemeij en tot penningmees ter den heer W. J. Kesteloo. Besloten wordt dat de vereeniging op 1 Januari ajs. in werking zal treden. De vergadering werd vervolgens gesloten met de gewone plichtplegingen. Tijdens de vergadering traden nog verschillende leden toe. Dit bedraagt thans ongeveer 640, terwijl nog meerdere toetredingen worden verwacht. Enkele der belangrijkste bepalingen der vereeni ging willen we hier even vermelden. Ieder ingezetene van Schagen kan lid worden, mits niet ouder dan 70 jaar. De echtgenoote en in wonende kinderen worden mede als lid beschouwd. Stemgerechtigd is men op 21-jarigen leeftijd. Jong geborenen worden dadelijk ingeschreven. Levenloos geborenen worden op kosten der vereeniging begra ven. Het bestuur heeft het recht leden te weigeren (b.v. in geval van .piekte bij toetreding). Bij toetreding na 1 Juli 1924 is de contributie aan merkelijk hooger dan bij dadelijke toetreding. Dit geldt niet voor personen, die zich nieuw in de ge meente vestigen en zich voor een bepaalden tijd aan sluiten. Het personeel der vereeniging bestaat uit een ad- viseur-voorlooper; 3 mannelijke en 3 vrouwelijke af leggers; een costuumbewaarder; 8 dragers en 4 re servedragers. De kosten van de aflegging, de ter-aarde-bestel- ling en de gemeentelijkei begrafenisrechten zijn voor rekening der vereeniging. Al naar den leeftijd van de(n) overledene, geschiedt de begrafenis met lijkkoets met 2 of 1 paard, 2 of 1 volgkoets(en) en met 8. j> of 2 lagers. Het meerdere wordt in re kening gebracht. Bij verhuizing kan men lid blijven. Begrafenis naar andere plaatsen kan ook door tusschenkomst en met personeel der vereeniging geschieden. MARKTOVERZICHT. Trekkend: -doch duur werdeni de vette koeien jl. Donderdag verkocht; de hoogste prijs die besteed word was 67H ets. Veel handel in de kalf- en gelde- koeien was er niet. In de pinken was het zeer stug. De handel in de nuchtere kalveren was vlug, ta melijk duur. Vette schapen komen er maar zeer weinig moer. Die er waren werden nogal goed verkocht; de hoog ste prijs die besteed was, is f 56 per stuk per koppel. In de overh ouders was het een zeer matigen handel, f 45 werd besteed voor de hoogste markt per koppel. Met de biggen ging het nu ook direct niet. naar wensch., een stugachtigen handel. Vette varkens wa ren er nogal wat aangevoerd; ook een stuggen han del, iets trekkend 40 ct. de hoogste prijs. Op de kippenmarkt bij 't oude. De eieren en boter werden weer duurder bij de vorige week; de eieren waren zoo verkocht, maar de boter was weer trek kend. DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den Dienstplicht moeten worden ingeschreven de personen geboren in 1905. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzon der gelegenheid worden gegeven op Donderdag 3 Januari a.s. ter gemeente-secretarie van des voor middags 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur. Schagen, 29 December 1923. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. KOLHORN. Op 26 Dec., 2en Kerstdag, werd in de zaal van den heer Buis alhier eene bioscoopvoorstelling gegeven door de eerste Wieringer bioscoopvereeniging. Voor gesteld werden de gehouden ubileumfeesten te An na Paulowna, Wieringerwaard' en Dirkshorn, alsme de de Schagerbrugger tentoonstelling alles dus uitden naasten omtrek en door vele bezoekers in werkelijk heid gezien. Hoofdnummer was een drama in 5 ac- ten, zeer aangrijpend en wel „De Bruid van Armand' Gautier", daarna nog: Intocht van H.M. de Koningin te Amsterdam tijdens de feesten. Schetsen van het eiland Urk en nog eenige vermakelijke kluchten. De opkomst was zeer goed, een en ander was een mooie avond. De Wieringers hebben velen aan zich ver plicht en volgaarne ziet men deze bioscoop hier weer eens terug. Ook eene kindervoorstelling, 's middags, trok veel bezoek en was o zoo mooi. HET TRAMONGELUK TE ETTEN. Omtrent het tramongeluk te Etten word nog gemeld, dat het veroorzaakt is door den enormen sneeuwval. Het ongeluk gebeurde t juist waar de tramlijn den weg naar Warm kruist en daardoor waren de sporen met sneeuw gevuld. Do 16-tons zware machine ligt met den kop voorover in de sloot. Men zal trachten de machine weer op te takelen door oen takel te bevestigen aan <een langs de sloot staanden peppel. Het ge vaar is echter niet uitgesloten, dat deze boom on* der de vracht bezwnkt. Op het oogenblik aat het ongeluk gebeurde, ston den zes man op'de machine, die allen met den schrik vrij kwamen. EEN JEUGDIGE DIEVEGE. In den avond van den len Kerstdag was een schipper te Sneek met zijn huishoudster naar de bioscoop geweest. Bij thuiskomst kwam de man tot de ontdekking, dat een onbekende tijdens zijn afwe zigheid een ongewenscht bezoek had gebracht en een geldkistje, inhoudende f254, benevens verschil lende papieren van waarde, had meegenomen. Het door de politie ingestelde onderzoek leide tot e aanhouding van een 15-jarig meisje, 't welk spoedig bekende het vermiste te hebben ontvreemd. Het kistje was door haar opengebroken. Het geld er uitgenomen en daarna het kistje met den overi gen Inhoud te water gegooid, waaruit het later werd opgevischt. Het land is ter beschikking van de politie gesteld. IJS IN DE ZUIDERZEE. Lemmer, 28 Dec. Er is hier veel ijs in zee. Alle stoombootdiensten zijn gestaakt. NOG MEER SNEEUW. In Twente is vannacht een voet sneeuw gevallen. ijs. Uit Volendam, 27 Dec. De haven van Volendam is door hot ijs van de zeezijde niet meer te bereiken. De visschersvloot ligt in de haven. De havenlichten zijn hedenavond niet ontstoken. Uit Zaandam, 27 Dec. Alhier werd heden bij de Hembrug reeds vrij druk schaatsen gereden. VEE-VERGIFTIGING. Van den landbouwer Beekman te Delfgauw bij Delft zijn wederom drie koeien aan de gevolgen van het gebruik van vergiftigd voedsel gestorven. EEN VROUW VERMOORD. Uit Eindhoven, 28 Dec. Hedenmiddag heeft te Gestel een drama plaats gehad. In de woning van W. Coppens, koopman aan de Laagstraat, word de vrouw van genoemden koopman in een vreeselijk verminkten toestand vermoord gevonden. Het hoofd was overdekt met wonden. Haar hersenpan bleek met een plank ingeslagen te zijn. De vloer was be dekt met bloed. Dr. Kramer was spoedig ter plaatse en kon slechts den dood constateeren. De politie be waakt op het oogenblik de woning. Coppens is in arrest gesteld. Omtrent, den dader valt nog niets jmede te deelen. Het politioneel onderzoek, onder lei ding van den commissaris, is in vollen gang. Tel. ALKMAAR. i Tot Majoor bij de Rijks veld wacht te Alkmaar is be noemd de heer J. Rab, majoor der Rijks veld wacht te J Medemblik. De benoeming gaat in 1 Januari a.s., ter- 1 wijl op dien datum voor Majoor Leegwater eervol ontslag met pensioen ineaat. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Vrijdag 28 December 1923. I Uitspraken: J. v. d. Pol, Alkmaar, onjuiste belastingaangifte, ,2 maanden gevangenisstraf. Camyllus v. d. Berge, (ged.), zonder vaste woon plaats, poging tot zware mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. I A. P. A. Strooper, Den Helder (op vrije voeten ge- steld wegens zeer ernstige ziekte van zijn vader), j diefstal van vee uit de weide, 9 maand gev. ZUIDSCHARWOUDE. De heer D. Swart Sr., heeft voor zijn benoeming tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk bedankt. Er i wordt, nu weer een ander aangezocht. ZUIDSCHARWOUDE. De Zangvereeniging „Gemengd Koor", heeft, even als het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", beid© onder directie van den heer P. Pranger te Noordscharwou- de, de uitnoodiging om een uitvoering te geven ten bate van noodlijdend Duitschland, aangenomen. We vernemen nu, dat zij gezamenlijk in de Ned. Herv. Kerk zullen optreden. ZUIDSCHARWOUDE. Eigenaars van bewoonde perceelen, die nog in ge breke zijn gebleven deze bij de Provinciale Waterlei ding aan te sluiten, zijn nu gedagvaard om voor het Kantongerecht te verschijnen. Men is nu benieuwd, hoe de uitspraak zal zijn, vooral voor hen, die uit financieels onmacht niet tot aansluiting overgaan. LANGENDIJK. Ten einde de aanvoer van groenten aan de veilin gen mogelijk te doen blijven, werden de vaarten met ijsboeiers opengehouden. De tuinbouwvereenigingen i zorgen daarvoor. LANGENDIJK. Of het een gevolg is van het winterweer is niet met stelligheid te zeggen, doch velen houden het er voor, dat dit de oorzaak is van de verbeterde kool- prijzen. Het was vandaag druk; er werd heel wat met permissie verkocht en er werd vrij wat goed ver laden. Als het nu eens zoo kon blijven, of beter ge zegd, de prijzen nog wat hooger mochten worden, dan zal dit voor vele tuinbouwers zeer van pas ko men, vooral in deze dagen, nu er weer zooveel aan landhuur en rente moet worden betaald. Het wordt zeer noodig, dat er verbetering in de tuinbouwtoe- standen komt. WINKEL. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar opgebracht f519.75, tegen f533.25 in het vorig jaar. Met inbegrip van het saldo van het vorige jaar, kon van dit be drag aan 39 gezinnen een uitkeering worden gedaan in de lste klasse van f 12.50, en aan 2 gezinnen in de 2e klasse van f 10. WINKEL. De 17-jarige P. K. geraakte Vrijdagavond bij het breken van koeken in den molen van den heer Post, met zijn hand zoodanig tusschen de machine bekneld en verwond, dat onmiddellijke overbrenging naar het St. Elizabethsgesticht te Alkmaar noodzakelijk was. LOONSVERLAGING BIJ HET SPOORWEGPERSO NEEL. Nu de Minister van Waterstaat aan de loonsverla ging van het spoorwegpersoneel zijn goedkeuring heeft gehecht, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen d.d. 24 December j.1. de volgende Dienst order uitgevaardigd: De bestaande loonregeling, n eergelegd in het R. D. V. 1921 (S.S./H.S.), sluit zich niet meer aan bij de tegenwoordige omstandigheden. Niet alleen zijn de loonen in de particuliere nijverheids- en landbouw ondernemingen aanmerkelijk gedaald, waardoor de thans bij de spoorwegen betaalde bezoldigingen over het algemeen vèr daarboven uitsteken, maar ook zijn de kosten van levensonderhoud sedert einde 1920, toen het geldende R.D.V. tot stand kwam, in beduidende mate afgenomen. Er is dus alleszins aanleiding om het loonpeil ook bij de spoorwegen te herzien en dat bij* de gewijzigde omstandigheden te doen aanpas sen. Gelet nu op de zeer ongunstige uitkomsten van ons bedrijf, hebben wij geen vrijheid gevonden om den bestaanden toestand, wat betreft de loonregeling, nó 31 December a.s. te bestendigen en hebben wij dus ook geen gevolg kunnen geven aan het advies van den loonraad, die geen aanleiding voor eenige loons verlaging aanwezig achtte. Wij hebben mitsdien besloten een nieuwe loonre geling, geldende van 1 Januari a.s. af, in te voeren. Vermits evenwel aan de toepassing daarvan reeds op dien datum, ook al zou de wijziging in een uni forme loonsverlaging met 10 bestaan, administra tieve bezwaren verbonden zijn, en aangezien wij voor ons er de voorkeur aan zouden geven zonder over haasting tot een nieuwe regeling te komen, welke de meest billijke oplossing van het vraagstuk geeft, is de mogelijkheid geopend om voorloopig in afwach ting van de tot standkoming der nieuwe regeling - van alle bezoldigingen en van alle met de bezoldiging verband houdende uitkeeringen, tot nadere verreke ning over den tijd nó. 31 December a.s. tien procent in te houden. De bevoegdheid tot deze inhouding is omschreven in het nieuwe artikel 185 van het R.D.V. 1921 (S.S H. S.) Deze Dienstorder moet aan ieder van het personeel uitgereikt worden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 26 tot 28 December 1923. Geboren: Guurtje, dochter van Klaas de Waard en Aagje de Vet. Boudewyn, zoon van Aart Adriar nus Schouten en Magdalena Overdorp. Ondertrouwd: Johannes Schavemaker, 29 jaren, te Uitgeest en Maria Ooievaar, 23 jaren, alhier. NIEUWE NIEDORP. Den eersten Kerstdag speelde N.V.V. I tegen Blauw Wit I van Winkel op de seriewedstrijdien dezer ver eeniging te Winkel. N.V.V. verschijnt met 4 inval lers, waaronder 2 van het 3e elftal. Voor de rust mooi spel met wisselende kansen, met N.V.V. iets in de meerderheid Men kan het net niet vinden. De mid denvoor van N.V.V. heeft pech als hij den bal van korten afstand keihard tegen den keeper schieu Rust 0—0. Na de rust maakt BI. Wit kort na elkaar 2 doel punten. N.V.V. laat geheel den moed zakken en laat zich bijna insluiten. De rechtsback viel wegens bles suur uit, zoodat de druk op het doel steeds grooter wordt. Einde 50 voor Blauw Wit. De middenvoor van BI. Wit leverde schitterend spel en nam 3 puntjes voor zijn rekening. Anders was dit met den N.V.V.-mid den voor, die met zijn drijven bij na niets tot stand kon brengen en alles op zijn eigen houtje deed. Speel eens wat meer samen! Had N.V.V. haar volledig elftal in het veld gezon den, dan ware stellig de nederlaag niet zoo groot geweest. Scheidsrechter Wijn leidde uitstekend. De competitiewedstrijd N.V.V. II—Stormvogels II is niet doorgegaan wegens afkeuring van terrein. De korfbalwedstrijd N.K.V.U.D.I. II is om de zelfde reden niet doorgegaan. ALKMAAR, 28 December 1923. Appelen f lé a 24. Roode kool f 2.90 a 5.90. Gele kool f3.30 a 5.20. Wortelen f3.20 a 3.80. Uien f8.20 a 8.80. Peren f 12 a 19, alles per 100 Kg. Boerenkool f 2.60 a 7.40 per 100 stuks. Spruiten f 21 a 49. Wit lof f30 a 63 per 100 Kg. HOORN. 27 December 1923. 9 Stapels "kl'. Fabriekskaas f57.50 gem.; 1 stapel kl. Boerenkaas f53 ongem; 2 stapels Fabrieks Comm. Kaas f56.50 gem.; 3 stapels Boeren Comm. Kaas f 53 gem. Aanvoer: 15 stapels, wegende 13052 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 27 December 1923. Roode kool, le soort f3.30 a 5.30, 2e soört f4.50 a 4.70. Deensche witte kool f 2.30 a 2.80. Witte kool, le soort f0.90. Uien f8.10. Aanvoer: 8025 Kg. roode kool, 5200 Kg. Deensche witte kool, 2900 Kg. witte kool, 575 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND. Noord-Scharwoude. 27 Dec. Grove uien f 8.20. Drielingen f 7.30. Roode kooi" f4.40 a 5.60 doorsch. f3 a 5. Gelekoól f 3.50 a 4.20, doorschot 13.30 a 3.70. Deensche witte kool f2.30 a 2.80. doorschot fl.70, alles per 100 Kg. Aanvoer op 24 Dec.: 3150 Kg. uien, 3500 Kg. peen. 22800 Kg. roode kool. 10100 Kg. gele kool, 6000 Kg. witte kool, 19400 Kg. Deensche witte, 3200 Kg. rapen. ALKMAAR, 28 December 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 91 stapels, wegende 77590 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met ryksmerk f58, zonder ryksmerk f55, commissiekaas met rijksmerk f58. jBoerenkaas: kleinemet rijksmerk f56, zonder rijksmerk f56, commissiekaas met rijksmerk f55. Handel vlug. ALKMAAR, 28 December 1923. Heden werden aangevoerd 727 H.L. Tarwe f 11 12.75. Gerst Chev. f 11—11.75, Haver f 10.50—11.25 Bruine Paardenboonen f 32—46 Blauw Maanzaad f42. Groene Erwten (kleine) f28, Grauwe Erwten f4850 Vale erwten f41, alles per 10P Kg. WARMENHUIZEN, 28 December 1923. Roode kool, le soort f4.40 a 5.70 2e sóórt f4.50 a 5.30. uitschot fl a 3.60. Gele kool', le soort f4.40 a 4.70. Deensche witte kool. le soort f2.60 a 2.90. Aanvoer: 48220 Kg. roode kool. 2200 Kg. gele kool, 6500 Kg. Deensche witte kool. NOORDERMARKTBOND. Noord-Scharwoude. 28 Dec. Grove uien f8.40 a 9.20, drielingen f8.40 a 8.70. Roode kool f4.60 a 6.10, doorschot f4.60 a 5.50. Gele kool f3.90 a 5., doorschot f3.80 a 4.90. Deensche witte f2.30 a 3, doorschot f2 a 2.60. alles per 100 Kg. Aanvoer op 27 Dec.475 Kg. uien, 25800 Kg. roode kook 14200 Kg. gele kool. 17500 Kg. Deensche witte. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. 28 Dec. Losse wortelen f3.80 a 4.10. Roode kool le soort f3.10 a 6.20, 2e soort f2.70 a 3. Gele kool, le soort f2.50 a 5.10, 2e soort f2 a 2.40. Witte kool. le soort fl.10 a 2.60, 2e soort f0.90 a 1. Bieten f7.50. Uien, le soort f8.50 a 9, drielingen f8.70, alles per 100 Kg. Aanvoer: 39000 Kg. roode kool, 17100 Kg. gele kool, 44800 Kg. witte kool, 5300 Kg. wortelen, 2900 Kg. uien, 100 Kg. bieten. gentten patiënten moesten ln het ziekenhuis worden opgenomen. EEN GEWELDIGE HAGELJACHT IN ZUID- Uit Pretoria wordt melding gemaakt van een on- gekend-hevige hageljacht, die Dinsdag de pannen van de daken joeg, de tuinen vernielde, het elee- trische licht onklaar maakte en de telefoongelei dingen stuksloeg. Br waren hagelsteonen bij die 16 Nons wogen. v' STEEDS MEER SNEEUW IN DUITSCHLAND Er 18 opnieuw zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer volslagen gestremd dreigt te worden Der gelijke kolossale hoeveelheden sneeuw zjjn sedert jaren in Zuid-Duitschland onbekend. Ret treinver keer is sterk gestoord. Als de dooi invalt, zal Nederland wél met hoour water op den Rijn te kampen krijgen. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. EEN SCHIP DOOR ROOVERS AANGEVALLEN, Uit Hongkong. 28 Dec. Het Britsche s.s. „Hydran- gea" is. terwijl het zich op weg naar Swatow bevond, door Chineesche roovers. die vermomd als passa giers aan boord reisden, in beslag genomen. Bij de Bias baai liep het schip vast. Na het te hebben ge plunderd, wisten de roovers te ontkomen. Er werden geen personen gewond. ZWARE SNEEUWVAL IN ITALIë. Uit Rome, 28 Dec. Uit het noorden des lands ko men berichten omtrent ernstige sneeuwval. Het sta- stion te Modane ligt zes voet onder de sneeuw. Het goederenvervoer is gestaakt en de treinen hebben zes of zeven uur vertraging. Er zijn 200 man doende ora de rails naar den Mont-Cenisttunnel vrij ie maken van sneeuw. FRANKRIJK EN SOVJET-RUSLAND. Uit Parijs, 28 Dec. De bladen vernemen uit Hei- si ngfors, dat volgens een bericht uit Moskou de Sovjet-regeering besloten heeft, den Russischen han delsvertegenwoordiger te Parijs terug te roepen. EEN ARRESTATIE. Uit Berlijn, 28 Dec. Het iö de Berlijnsche politie gelukt den inbreker, die onlangs een bankbiljetten- drukkerij binnendrong en voor ruim 520.000 goud mark in millioenenbiljetten stal, te arresteeren. Hij had nog voor 50.000 goudmark in zijn bezit, de rest had hij te Berlijn verteerd. GEDWONGEN PRIJSVERLAGING. Uit Wezel, 27 Dec. In de Duitsche grensplaatsen heeft de politie een onderzoek ingesteld in de ver schillende kleeding- en manufacturenwinkels. Groote voorraden kwamen voor den dag en het gevolg is geweest, dat de prijzen reeds met 25 zijn vermin derd. LLOYD GEORGE. Draadloos wordt gemeld, dat Llovd George een zware ,kou heeft gevat en vermoeid is tengevolge van zyn verkiezingscampagne, ©en rustkuur is voorgeschreven, die hij zal doorbrengen in Wales. ALCOHOLVERGIFTIGING. Uit New York, 27 Dec. Zeven personen zyn te New York overleden tengevolge van alcoholver giftiging. opgedaan gedurende de Kerstviering. Ne- Het bericht, dat de 33-jarige prins va Denemarken, de zoop van prins> Waldeinar verloofd heeft met juffrouw Lois Franc^ W0fch to Ottowa heeft in Canada groote belang) 1^ gaande gemaakt. Het nieisie is een kleiig] van den multi-millionair John. R. Booth, ei^naa^ van groote houtzageryen, die zyn loopbaan Won als knecht in een houtzagerij te Waterloop, dorpje van Quebec. Prins Erik nad een hoeve in Alberta, in de van die van den prins van Wales. De jongelui ben elkaar twee jaar geleden voor het eerst moet in West-Canada. Na dien tyd is de prins wy'ls bij de ouders van het meisje aan huis ga\ men. Prins Erik heeft vroeger ook op een boerderij b, Engeland gewerk. Hy Ss een tantezegger van koningin Alexandra en een neef vah kohihg Chris- tiaan van Denemarxken. Zijn vader prins Walde- mar, is 'n week geleden uit Kopenhagen naar CaK fornië vertrokken, en men brengt deze reis in ver band met een andere aanstaande verloving in zijn familie, die van zijn jongsten zoon, prins Viggo, met de dochter van den New Yorkschen bankier een coöperatie van zwervers. Wij hebben reeds herhaaldelijk gewezen op het treurige leven van de millioenen daklooze, ouder- looze kinderen in Rusland, die door het land zwerven en bedelend en stelend hun armzalig bestaan onder- ihcuden. De bolsjewistische pers heeft reeds herhaal delijk gewezen op het gevaar, dat deze kinderen in de toekomst zullen opleveren, en heeft geëischt dat de regeering handelend zou optreden, maar de re geering beschikt niet over voldoende middelen om te helpen, de gemeenten zijn arm, zoodat de toestand blijft zooals hij was. Den laatsten tijd is echter kentering te merken. Een gedeelte van de kinderen schijnt, ondanks den vurslappenden invloed van het zwerversbestaan, nog genoeg wilskracht te bezitten om te beproeven zich zelf te helpen. Zij organiseeren „arjelj's" (arbeids- ccöperaties), die een of ander leegstaand huis betrek- ikcn en door arbeid hun brood probeeren te verdie nen. Een dergelijke artjelj wordt in de Izwetsia alT dus beschreven: Het villapark Sokolsriki was leeg en verlaten. Maar op het erf van een onbewoonde villa zag ik een troep havelooze kinderen pakken papier uitlaten en naar binnen sjouwen. Het waren jongens, die nog kort geleden op de trottoirs van de hoofdstad sliepen en het ellendig bestaan van bedelaars en dieven hadden geleid. Nu j hebben zij deze leegstaande villa „bezet" en een artjelj gevormd, die zich bezig hield met het plakken van papieren zakken. De aanvoerder van de artjelj, een jongen van een jaar of zestien, ging naar mij toe, stelde zich voor en weldra ontspon zich tusschen ons een geanimeerd gesprek. De jonge leider vertelde me de wordingsgeschiedenis van hun artjelj en hoe zij in deze villa beland zijn. De groep telde op dat oogenblik 36 leden, allen daklooze kinderen van 15—16 jaar, die vader noch moeder hadden." Daarna leidde hij mij naar hun villa. In de groote zaal stonden 10 britsen met platte matrassen. De o\erige jongens sliepen op den vloer en onder de britsen. Dekens en kussens hadden zij niet. De jon gens slapen met hun kleeren aan, die zij bijna nooit uittrekken. De ruiten waren gebroken en met pa pier beplakt. Wij bezochten de eetkamer en werk plaats. In de werkplaats stonden twee oude ma chines, die ëen liefdadigheidsorganisatie hun had geschonken. Bij de deur lagen eenige uit een funda ment gerukte baksteenen. „Willen een oven maken", verklaarden de jongens naar de baksteenen wijzend. (In R. worden ovens en kachels van baksteen gemetseld). „En hier is de slaapkamer van de meisjes. Zij wa ren met haar vijven, maar twee konden de koude niet verdragen en zijn gevlucht", vertelde mijn cice rone. Een meisje zat op een vensterbank en las een boek. Zij wikkelde zich in een verscheurden doek en probeerde haar bloote voeten en beenen met wat lom pen tegen de hevige koude te beschermen. „Hoe komt u hier? Leeft nog een uwer ouders? vroeg ik. „Neen, ik woonde vroeger in Batoem in een kinder- asyl. Ik ben naar Moskou gekomen om mijn zuste* te zien. Terug naar Batoem kan ik niet gaan, omdat ik geen geld heb. Twee maanden lang heb ik door de stad gezworven. Nu ben ik hier". „Hebt u niet te lijden door onhebbelijkheden van de jongens?" Zij schudde ontkennend het hoofd. „De taak van de meisjes is op te ruimen. Dat is alles wat zij; te doen hebben". Twee andere meisjes zaten op den vloer, apathische wezens, die voor alles in de wereld onverschillig wa ren. „Hoe leven jelui?" vroeg ik de jongens. ..Het gaat wel. Het is alleen te koud en velen hebben geen schoenen. Een asyl heeft ons 25 pakken en even veel paar schoenen op afbetaling gegeven, maar wij zijn met ons 36. het is dus niet genoeg. Wij hebben even eens op afbetaling gekregen 35 pond cacao. 13 poed grutten en 20 poed meel. Kort geleden mochten wij kosteloos naar het bad gaan (velen van ons hadden zich in geen vier, vijf maanden gewasschen) en toen heeft ieder van ons een stel ondergoed ontvangen Als iemand ons maar wilde helpen! Wij kunnen tocb werken! Wij willen werken, en wij zouden later alles betalen!" Op de tweede verdieping bevond zich hun club. tevens werkplaats voor het plakken van papieren zakjes, de eenige broodwinnig van de artjelj. In de keuken was de kok, een, jongen van veertien jaar, bezig in een grooten ketel het middagmaal te koken. Rondom den oven stonden een tiental kin deren de verkleumde handen en voeten te warmen. In een schuur hebben de jongens een schoenlap perswerkplaats ingericht, waarvoor zij uit eigen, mid delen de noodige werktuigen hadden aangekocht. In een andere schuur wordt een timmerwerkplaats in gericht; voor het aanschaffen van de allernoodigste werktuigen wordt nu gespaard. De jongens kunnen, naar het schijnt ,goed met elkaar opschieten. Sommigen kennen een of ander ambacht en leeren hun makkers dat vak. De artjelj maakt in het algemeen een zeer gunstigen indruk. Hdbld. DE RUGGEMERGTERING. Uit Munchen wordt gemeld: dat het volgens de Beiersche „Staatsztg." aan dr. Kraepelin aldaar geluld is om de tot nog toe onvolledig bekende oorzaken der ruggemergtenng op te sporen. Dit wetenschapp^ lijk succes zou den grondslag vormen voor nieuw soort bestrijding van deze ziekte. HET MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. In verschillende Engelsche provincies kwamen mj elkaar 39 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voor. Afgemaakt werden tot dusverre 55.761 runde ren. 22954 schapen. 28.102 varkens en 40 geiten. De schadevergoedingen door de regeering te betalen aan de betrokken boeren bedraagt thans reeds 1.647.000 pond sterling.

Schager Courant | 1923 | | pagina 16