1 Vr Jud in Nieuw Nieuwjaarsgroeten. r£> p- comj*- ,ii"' j«n W8T. SV, dat Ma» .4 om hieromtrent aie het worlt mlI ulit- zijnde, volgt sluiting. \l Tweeërlei welvaart is er: zedelijke en materieele en de beste krachten der wereld spannen zich in om aan dè menschheid do eene ol de andere te verzekeren. Ethiek en techniek, economie en poli tiek: alle streven naar hetzelfde doel. Dat is: naar het bereiken van een dezer twee deelen van het ideaal welvaart. De man, die eerlijk, ook in zijn binnenkamer, tracht het geheele ideaal te hereiken, moet meer dan een mensch zijn, waar zelfs het gemakkelijkst te benaderen der twee n.1. de materieele welvaart, zulke enorme moeilijkheden oplevert. Wat zedelijke welvaart is, bleef door alle eeuwen een strijdpunt. Alle filosofen, alle godsdiensten, alle leiders op geestelijk gebied, hebben een ander ideaal gesteld voor zedelijke welvaart en daarenboven heb ben zij in vele gevallen alleen die van het individu, geenszins die van. de menschheid op het oog. Zij hebben ons definities gegeven, waarin zij welvaart vervangen door „deugd", door „naastenliefde", „godsvrucht" en tal van andere begrippen en zijn het nimmer eens geworden. Hun wijsheid is geen krantenkost. Doch men zal zeggen: ook ten aanzien der ma terieele welvaart zijn de geleerden het niet eens. Toegegeven. Ook hier bestaat het gemis aan een definitie en doet zich het bezwaar gevoelen, dat ma terieele welvaart voor Individu, groep en gemeen schap verschillende begrippen zijn. Begrippen, die voorts herhaaldelijk met elkaar moeilijk in over eenstemming zijn te brengen, soms elkander schijn baar uitsluiten. Velen zijn er zelfs,die zich op het standpunt stellen, dat de#> materieele welvaart van een indi vidu zoodra zij zich verheft boven een gegeven norm alleen mogelijk is door een tekort by an deren die dexhalve onder het mogelijke nor maio peil blijven. Hun oplossing is de nivelleering tot Jhet hoogst bereikbaar normaal peil. Ande ren, erkennend, dat egalisoering niet leidt tot het beoogde doel, trachten het individu in staat te stellen en aan te sporen tot het vorkrijgon van een hooger standaard, meenend, dat de een den ander meetrekt. Ook hier dus verschillen, die moeilijk zijn te overbruggen op vattingen die elkander schijn baar uitsluiten. Dit wilden wij even laten voorafgaan aan ons jaaroverzicht, aan de balans der welv&drt over 1923. Immers de lezer heeft er recht op, te weten ,wat wij verstaan onder „welvaart", als mij daar over gaan schrijven en een J>eeld willen geven van de voornaamste wijzigingen in liet afgeloopen jaar. De welvaart, die wii in dit artikel op het oog hebben,.de toestand, aie ontstaat door ae inwer-' king van de verschillende factoren van binnen- en buitenianösche politiek en van economischon aard. Het spreekt van zelf, dat wij zelfs niet bii benade ring allo factoren kunnen opnoemen, laatstaan bespre! ©n ot'nog minder in hun werking nagaan. De wereld had tien iaar geleden een periode van rus», en bloei1 op velerlei gebied boreikt. Zeker, er ware oneemgheden, er waren wel eens vage ge ruchte- van oorlogsgevaar, van onderlinge bedrei ging, maar de wereld schoen te zijn gaan inzien, dit oorlog du sïeohtst denkbare speculatie was. in Emtpn bestonc. een machtsevenwicht, dat zoo was uitgobalanooerd, dat niemand aan de sohaal durfde tippen. Op handelsgebied waren de banken, de if.odoriien, de groote lichamen, opzettelijk dik wijls, doch veelal als ongewild als resultaat van ge wone transactie, zóó sterk met olkander in con tact, dat hunne belangen vaak geheel parallel lie pen en do eene „ooncurrenfc", dikwijls als aandeel houder Ir de zaken van don ander betrokken was. Dit gaf een zekere stabiliteit aan de^ woreldtoe- standen. Toen kwam de oorlog aan dit alles een eind maken. Hoo het er na is gegaan, ziet men om zich heep. De wereld is door ae vernietigingen gedurende ruim vier jaren zeer veel armer geworden. Vooral omdat de productie in dien tijd zoo goed als geen economische waarde had. Men vervaardig de wapentuig, dat geen waarde hoeft, dan wel middelen en werktuigen om den strijd te ver lengen en gaande te houden of ter vernietiging van economische goederen. Ten slotte werd overal „roofbouw" gepleegd en dit heeft zioh op ernstige wiize gewroken. De natuur is mild genoeg, doch steeds voldoen aan hoogere, zwaardere oisohon, zonder dat de uitgemergelde grond op den duur zelf voedsel ontvangt, gaat eenmaal niet. Derhalve moest na den oorlog een inzinking komen. Zij werd vertraagd dooh tevens nog verergerd door de korte periode van schijn-wel vaart, toen het leek alsof, ae wereld niet alleen behoefte had aan alles dit was en dit is nog zoo maar ook in een positie verkeerde om zich alles, aan te schaffen en alles te betalen. Dit was niet zoo, maar de opkoopers, Speculanten en gelegenheidsfabrikan ten hebbon ondervonden. Er bleek op een oogenblik ondor-consumptio to bestaan. De wereld was te zeer verarmd, van ver- schillende staten was het geldwezen to zeer ver armd., andere waren te uitgeput: men kon niet koopen en zeker niet op de fantaisieprijzen van dm kettinghandel. Toen ae. koopers verdwenen, liep ietwat later de productie vast, met als gevolg do werkloosheid, den stilstand in vele bedrijven. En als gevolg hiervan werden zij, die tot dusverre werk hadden, en dus koopers waren, als 7,oodanig uitgeschakeld, waardoor onder-consumptie nog zoo veel erger werd. Dit waren de omstandigheden waarin wij 1923 uitvonden en feitelijk zijn z nog precies als een jaar geleden. Alleen zijn zij nog- veel ernstiger geworden door het conflict aan de Roer, de poging van Frankrijk en België om zich zelf betaling en tevens veiligheid te verschaffen door zich moester te maken van het Duitsche nijverheidsgebied, zoogenaamd als deur waarders der Entente, maar feitelijk als rechter in eigen zaak, hetgeen duidelijk werd toen Engeland geheel en Italië grootendeels weigerde mee te oen. Het Roerlana werd bezet. De passieve te genstand volgde en van Januari tot November Heeft de bezetting door militairen, de inbraken m banken en regeeringsgebouwen, het wegnomen van voorraden by mijnen en fabrieken, niet meer dan een zéér klem percentage opgeleverd van de enor me schade aan Duitschland als afnemer en pro ducent op de wereldmarkt toegebracht. Pas in den allerlaatsten tijd is er een geringe ontspanning merkbaar, nu de Duitsche fabrikanten, staande voor de keus. hun personeel te ontslaan en hun mij nen en fabrieken te 'sluiten, of een contract aan te gaan met den overweldiger, het laatste verkozen, in de hoop, dat deze bereidwilligheid zou leiden tot een betere verhouding tusschen Berlijn en Parijs. Een hoop, tot dusverre althans, van Fran- scho zijde verijdeld. Door deze latente crisis echter, samen met de in ternationale vreemdsoortige financieele opvattin gen, waarvan men te Berlyn blijk gaf, is de econo mische toestand zeer verergerd voor zoo goed als geheel Europa, dat het Roergebied noch als af nemer voor allerlei grondstoffen, noch als leveran cier van allerlei artikelen kan ontberen. Duitschland met zijn ruim 60 millioen menschen, zakte weg en er voor inplaats kwam pas in den al lerlaatsten tijd en in zeer geringe mate Sovjet- Rusland, dat; terwijl nog in het voorjaar door Nanscn en allerlei oomltó'e gebed5 d motet r. orden, ter bostrnding van honjersnc'A, thwis erorrce hoevoelhoaon graan exporteert. Hoe dit mogelijk is en hoevoel mcnsoheijlovons do prijs zullen zijn van deze spooulatie van Litwlnoff on don Contro- sogus,. woot nog goen monseh. Als is hot natuurlijk dudelük, aan elk, behalve een bolohiwist, dat of hot tekort aan graan in het voorjaar on do hon gersnood of het besohikbaar surplus in den na zomer een grove comodie was. Rusland is in elk geval weer leverancier en koo- per op de Europeesche markt, doch dit vergoedt Slechts in zeer geringe.mate het. verdwijnen van Duitschland als zoodanig. De crisis, die wellicht zou kunnen worden overwonnen als zoowel Duitsch land als Rusland herleefden, kan door het beetje meer verkeer met Rusland niet worden genezen. Het heeft een oogenblik geschenen, alsof Duitsch land kans kreeg op herstel. N.1. toen de Engelsohe regoering in samenwerking met de Amerikaanscho poogde tot beter inzicht in den Duitschen toestand to geraken. Een poging, die afstuitte op Poincaré's verzet, dio boven de Commissie van Herstel, waar in hij de meerderheid heeft, niets duldt en die schrikt als hyj hoort, dat onbevooroordeelde men schon eventueel ook iets zouden to zeggen krijgen over den omvang en de wyzo van betaling der schadeloosstelling en over de manier waarop Duitschland moet worden behandeld. Do onpartijdige, zelfstandige commissies, door Balduin en Hughes uitgedacht, zijn veranderd in creatuurtjes van de Commissie van Herstel en dientengevolge staat het officieel resultaat in tegenstelling wellicht met het moreel gevolg dat zy zullen bereiken, thans reeds vast. Toen is de poging van Baldwin niet zonder betee- kenis geweest, vooral thans niet nu paradoxaal genoeg!! Baldwin zelf verdwijnt om plaats te maken voor zijn politieken tegenvoeter Macdonald. Want Baldwin's tegenstander is nog veel ernstiger strijder voor een wer.kelijken vrede en tegen raili- tairismo en imperialisme, dan Baldwin net was, als hij dit euvel opmerkte in een andere natie.... Van de verschillende Engel&che regeeringen heeft Frankrijk sedert 1919 niet veel te verwachten ge had doch het minst van alles van Ramsay Mac- donald's Kabinet, dat van zelf sprekend een inter nationale tint zal vertoonen. Op zich zelf zou dit een voordeel kunnen zijn voor den algemeenen toestand, Doch Macdonald en zijn partij hebben nu eenmaal andere eigen schappen, die minder hoopgevend zijn voor een goed reslutaat hunner internationale bemoeiingen. We bedoelen de heffing ineens, die natauurlijk neerkomt op een waar de-vermindering der En- gelsche S taats-obligaties, met als alternatief een Êoging om van de schuld aan Amerika af to omen. Een* millioen pond per dag voor rente op de staatsschuld is zéér veel, maar Engeland weet beter dan eenig ander 'land, dat den staat, die poogt zich aan zijn financieele verplichtingen te ontrekken op den weg naar den afgrond is. Weet Macdonald ait niet, dan heeft hij slechts te let ten op de Fransche wisselkoersen te Londen en New York Het pogen om de schuld te verlichten, anders dan door betaling, zou verder ongetwijfeld het gevolg hebben, da/t vAmerika nog meer dan thand kopscnuw werd gemaakt om iets, wat dan ook, voor Europa te doen. En juist de onthouding van Was hington en Wallstreet zou de situatie nog kun nen verergeren. Amerika heeft zich omringd door een tarief- muur. zoo hoog, dat buitenlandsche producten bij na geen kans nebben. Noodig heeft Amerika de rest van de woreld, slechts voor enkele artikelen» Zoodab het tarief zuiver eu alleen beteekent: hot weghouden van den buitenlander als leverancier, het opdrijven der prijzen .voor don Amerikaan en het bevorderen van allerlei prijsafspraken. Vijf mi nuten bladeren in de annohce-pagina van eeïi Amerikaanseh blad toont dit aan. Alles is vior of vijl maal duurder, dan in ons toch waarlijk oolc "niet goedkoop Nederland. Maar als Amerika voortgaat het goud to ont trekken aan do landen, die zijn debiteuren of af nemers zijn (en als onze dwazen hun Nederland- scho effeoten gaan omzetten in dollar-sharos, waar meo hun vaderen al bestolen en begapt zhn op de ergerlijkste manier!) komt er een oogenblik dat betaling der vorderingen niet meer mogelijk Is, dat met goederen moet worden betaald, die Amerika niet kan accepteeren, omdat zyn trusts on cartels hot niet toelaten. Dan komt de „dum ping" uit Amerika^ waaraan geen houden zal zijn. Alleen door Amerika te interessooren bij do her stelling van Europa's welvaart, kan dit worden verhoed. In Nederland was op. eoonomisoh gebied de vrees voor oen waardedaling van den gulden pen zeer opmerkelijk en belangrijk feit.. De heeren, die on9 in het afgeloopen jaar finantieoel regeerden* hebben getoond niet opgewassen te zijn tqgen de inzichten hunner ambtgonooten. De Geer, die zijn best had gedaan de schatkist op slot te houden,, moest eindelijk het veld ruimen, toen de rest van het Ministerie de urgentie der Vlootwet ging po neeren. En ziin opvolger, Colyn, zelf. voorstander van militairistische wetten, wist niet oefcer le doen. dan door een procentueel© verlaging van bepaalde begrootingsposten naar bezuiniging te streven. J Do zwevende schuld nam toe en groeit nog steeds,cn, terwijl er oon periode geweest is, waarin lagere .rente voor staatsfondsen mogelijk word, heeft men. die kans laton voorbijgaan, zoodat het tokorl opnieuw toeneemt. Dit wekt ongerustheid. Men heeft vlak over de grenzen, naar allen kant, de droevige gevolgen ge zien van onbedacht huishouden en leenen door den Staat, heeft daardoor de mark waardeloos, de franc belangrijk lager zien worden en vreest voor Nederland zij het dan ook in mindere mate - iets dergelijks. O.i. is die vrees niet gewettigd, omdat de Nodorlandsche Bank beter wordt, be stuurd en minder afhankelijk is van de regeering, dan bijv de Duitsche Rijksbank.. Maar als Visse ring op een dag den staat krediet zou weigeren, zou wel de waarde van het bankpapier zijn gered, doch niet die van Jf>t staatscrediet. Bij de groote goudschat van de Ned. Bank lijkt echter de vrees voor een werkelijke waarde-vermm- j dering van ons geld tamelijk ver gezocht en der halve zijn wij het niet eens met de dames en heeren, die hun fondsen gingen omzetten in dol- j larpapieren, waardoor zij, tegen hun eigen belang, den .dollar duurder on dus hun verder Neder- i landsch bezit goedkooper maakten. De grenze- j looze dwaasheid over Indische leerlingen tegen zeer onereuze voorwaarden liefst 3 pet. te duur! te New York uit te geven, terwijl de obligaties ervan bijna onmiddellijk hun weg terug- j vonaen naar Nederland, is dan ook weer een van die feiten, die de onjuistheid bewijzen van het spreekwoord, dat met net ambt ook het verstand j komt... j Het gevolg van deze onbekwaamheid is dan ook j dat van de ruim honderd millioen gulden laat- stelijk door den Staat in Schatkistbiljetten ge vraagd, slechts 65 millioen werden genomen.. Ge deeltelijk hangt dat samen met het terugkeeren van het Duitsche kapitaal, dat hier tijdelijk belegging heeft gezocht, zoolang het thuis niet veilig was. Nu de Nederlanders zelf dollars prefereeren, zou een Duitscher dwaas zijn, als hij de Nederlandsche waardeering van den gulden niet volgde en bovendien geven zijn rentemarken hem nu ook een soort belegging op vaste basis. Het merkwaardigste bij' dit alles is, dat de Ne derlanders, die sedert 1915 voortdurend in Marken hebben gedobbeld en voortdurend hebben verloren, opnieuw den geest om zich vaardig voelen worden, thans om het met Duitsche aandeelen te probee- ren. Verschillende gokkantoren to Amsterdam opo- een roe "s Je ^e1e::«rihoiJ om „ook op termijn" in titze g' gene „prima" DuM.schc aandoelon te dob belen Aandeden dio, dit mooten wij or bij zog gen ,dan ook in de buurt van 20 staan (omdat ze zoo prima zljnl) en dus weinig kans op ernstig verlies bieden. Doch tnen ziet het.: Duitschland belegt niet meer hier; men vraagt ons geld voor Duitschland on de Nederlandsche Staat raakt er bij in het gedrang. Een tweede merkwaardig verschijnsel is het op komen van voortdurend meer. voortdurend duide lijker afkeer van het parlementarisme in zijn tegen- woordigen vorm. Het parlement, samengesteld als thans, biedt weinig aanlokkelijks. Feitelijk is het 't systeem van een „holding company". Dit is een vennootschap met betrekkelijk gering kapitaal dus weinig medezeggers die de helft plus één heeft, van de aandeelen in de N.V., die M -f 1 heeft in de Mij, die 1 heeft enz., enz. enz. Het partijbestuur beheerscht de districtsbesturen, die de plaatselijke besturen, die de „kiezers". En die met de helft plus een hunner „afgevaardigden" de Kamer en deze de regeering. De afkeer van een systeem, dat partijdiscipline als ideaal heeft (zie het lawaai om de 10 Katho lieken!) voert tot onrechtvaardigheid ten opzichte van het geheele systeem, tot minachting van de Ka- mei, tot een streven naar het opdoeken van een college, dat, volgens velen, geen werkelijke vertegen woordigers van liet volk, doch alleen van de partij besturen schijnt te zijn. De pogingen door Dr. Verviers om tot een katho liek, en van Dr. de Jong om tot een blanco-fascisme te komen, zullen wellicht in het zand verloopen. Ten zij natuurlijk politieke uitspattingen van Kamer- of andere demagogen aan hun pogen een soort basis en rechtvaardiging verleenen. De ontevredenheid over den gang van zaken bij hen, die bij voortduring wor den geroepen om te voorzien in de kosten dier avon turen van princip'ieele of gelegenheidsvolksvrienden begint een voor deze heeren en hun streven be- denkel Ijken omvang aan te nemen. Hier komt nog bij, dat wij in ons politiek leven eigenlijk geen enkele fractie bezitten, die niet demo cratisch en niet vooruitstrevend is. Als men het lijstje nagaat is het alleen een kwestie van percentage. Wie uiet democratisch voelt of een andere opvatting van democratie is toegedaan, dan de algemeen heer- schende, moet wil hij zijn stem niet vergooien den man (en daarmede dus de lijst) kiezen, die het minst van hem verwijderd is. De niet-democraat: con. servatief, reactionair, actualist, fascist, om het even, heeft tot dusverre geen partij. Dit wreekt zich bij ons op twee manieren. In de eerste plaats uit een toenemende minachting voor het. parlement bij hen, dio er zich niet vertegen woordigd gevoelen. In de tweede plaats bij de be staande partijen, die allemaal een zekere van hun prrgramstandpunt gezien; betrekkelijk conservatieve ballost moeten meezeulen. Als er naast de roode en minder roode, doch nog steeds rosé partijen (want, afgezien van het kerkelijk etiket, hebben wij geen andere) een behoudende par tij komt, zou men althans de waarheid on de poli tiek ietwat meer hebben benaderd, kan men met open vizier strijden, inplaats van zooals nu met een soort guerilla eu intrige in do panijen zelf te ngeeron. Bij het bestaan eener conservatieve partij had het met de coalitie nooit zoolang geduurd, zouden do in terne strubbelingen bijv. in de katholieke partij reeds lang zijn opgelost en zou van een kabinetscri sis als de tegenwoordige geen sprake zijn geweest. Het is geen ideaal, als een land, dat van harte de mocratisch is, een anti-democratische groep op komt, doch het is boter te weten, wie en waar de antidomocraten zijn, dan hen te moeten vermoeden en vreezen in eigen kring en groep. In zooverre zouden wij een conservatieve partij een voordeel vin den boven den tegenwoordigen toestand. Men zou weten, wie men voor heeft. Als men dit wist, niet alleen op gebied van bin- neniandsche politiek, doch ook op dat van buiten landsche staatkunde, van economie, van handel, zou de wereld veel verder zijn en zouden we het nieuwe jaar met veel meer vertrouwen kunnen ingaan, dan thans het geval is, nu op allerlei gebied de opzette lijke of gedwongen camouflage nog steeds zoo in de lucht zit. Als 1924 daarin verbetering brengt zal het een goed jaar zijn Bïnjnftnlandsch Nteuws, DE REGEERINGSCRI8I8. Naar de „Res. Bode" medodeelt is men in de dezer dagen gehouden fractie-vergaderingen der reohtsoho partijen zoo goed als algemeen tot de overtuiging gekomen, dat de oplossing der orisis, zooals die ^laatstelijk beproefd werd. n.1 .de kabi netsformatie door de rechterzijde met mogelijk is en dat het op die manier niet tot aanwijzing van] een formateur zal komen, die zou kunnen optreden namens ae drie rechtsche fracties. Ook uit rechtsche parlementaire kringen uit Katholieke zoowel als Christelijke Jioórde het blad, dat de meening, als zou er niets anders meer opzitten 'dan dat het kabinet-Ruijs, geheel of go- doeltelijk terugkomt, vrijwel algemeen wordt, wijl de Koningin, wanneer ook doze derde op lossing faalt, het kabinet zal verzoeken op zyn ontslagaanvrage terug te komen. De N. P. Crt. meldt: Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, is het sinds de jongste vergadering der anti-revolution- naire partijclub vrijwel een uitgemaakte zaak, dat de veelbesproken formatie door de rechterzijde geen practische resultaten zal opleveren. Dit schijnt goeddeels toe te schrijven aan de houding dor anti-revolutionnairen, 'üio den heer Colijn, wars als deze is van alle concessies, niet ontrouw willen worden. Omtrent de voorgeschiedenis van de wonderlijke opdracht aan de rechterzijde vernomen wij nog net volgende: aanvankelijk lag het 'in het voornemen do formatie op te dragon aan de heeren Ruys de Beerenbrouck en Colijn^ twee ministers dus van het demissionnairo kabinet. Toen dit den leider der Christelijk-Historischen, den heer Schokking, werd medegedeeld, gaf hij te kennen, dat bij deze opdracht een deel der rechterzijde, n.1. de Chris telijk Historische Kamerclub, wera tor zijde ge schoven, hetgeen hem minder wenscheliik voor kwam. Deze bezwaren hebben niet geleid tot de opdracht aan een driemanschap, maar tot de op dracht jioor bemiddeling van het driemanschap Nolens, Rutgers en Scnokking, aan de geheele rechterzijde. In# hoeverre aanvankelijk, toen aan H. M. ae Koningin het advie3 was gegeven de formatie! aan de twee voornaamste ministers van het demissionaire Kabinet op te dragen, bij zekere raadslieden van de Kroon de bedoeling heeft voór- gezeten, itot een reconstructie van het Kabi- net-Ruys de Beerenbrouck-Colijn te geraken, kan op dit oogenblik kwalijk worden uitgemaakt. Even wel staat vast, dat er leden der rechterzijde zijn, die uit eene eventueele mislukking van deze jong ste poging gaarne de slotsom zóuden willen trek ken, dat „er niets anders meer op zit dan dat het Kabinet-Ruys, geheel of gedoelteliik terug komt." De Residentiebode van^ Zaterdag 29 Decem ber is-reeds tot deze conclusie gekomen. Wij be hoeven don getrouwen lezers t van ons blad nie\. mede te deelen, dat in waarheid (al duurt een cri sis reeds langer dan twee maanden) nog in. geenen deele alle deugdelijke middelen om tot oplóssing te geraken zijn beproefd. Het verloop der.verschillen- ae „phasen" schijnt veeleer een bevestiging van het geen minister Ruys de Beerenbrouck, kort vóór do itemmlnj o>«r da Vlootwet, ouder de diepste tfohoimhoucung aan do Roomscho port mededeelde: dat n.1. bü vonverping van dit wobwntworp een niouw Kabinet, (uitsluitend) stounoiuie op de par. tijan der rechterzijde,.... onmogelijk zou zijn, don een argument voor het behoud \an het domiwion- naire Kabinet. Intusschon worden or ter roohter- zijde nog steeds ettelijke afgevaardigden rayon, don, die ondanks do grooto moeilijkheden, ver bonden aan de vorming van een zuiver coalitie kabinet, zich met hand en tand verzetten tegen een oplossing, waai bij bet mogelijk zou zijn, een veel breedere basis voor het nieuwe Kabinet te vinden In dit verband vestigen wij ook de aandacht op de beschouwing, die „van zeer geachte zijde' aan de redactie van het Christelijk Historisch dagbla^ i Nederlander" is toegezonden en in het nummer'van 1 Zaterdag 29 December ic to vinden. Daarin toCh lezen wij o.a. het volgende: „Misschien had oen bui ton ae partijen" gevormde Kabinetsformatie, i waarin dus ook mannen van links konden ^T'_ !<den opgenomon, eene oplóssing kunnen beu gen. Immers was het verworpen wetsontmerp waren overige aanhangige belangrijke maati*. gelen van technischcn aara, en hadden jnet. 4 I beginselen, die thans links van rechts scheidea, niets van doen. Maar zoodanige oplossing ware in de gegeven omstandigheden slechts mogelijk ge. weest, indien geen der> drie rechtsche groepen I daaraan hare medewerking onthield, eene mede- werking die echter niet verkregen is." AANGEVALLEN. le Groenendijk (gem. Horatenisse) is de maréchaus see de M., door eeh Belgisch deserteur, den schaap- herder S., met een mes aan den slagader van zijn hals ernstig gewond. De maréchaussee school zijn revolver af en trof S. in den buik; deze werd daarop gearresteerd. De maréchaussee en de aanvaller zijn naar 'het ziekenhuis te Middelburg overgebrache. De Belg schijnt in een vlaag van waanzin te hebben ge handeld. PETROLEUM IN DEN NEDERLANDSCEEN BO DEM? Uit Arnhem ,9 Dec. Dezer dagen liepen or ge ruchten, dat te Corle, bij Winterswijk, petroleum aangeboord zou zijn. Op grond van zeer betrouwbare informaties, welke wij heden ter pltatse hebben In ge wennen, kunnen we mededeelen, diat er alleen m>g maar vermoedens zijn gerezen da/t te Corle petroleum in den grond zit. Reeds zijn springproeven genomen, welke echter niet het minste resultaat hebben opge leverd. Geen druppel petroleum is er mog aange boord. TeJ. ST. MAARTENSBRUG. Door onbekende oorzaak ontstond tusschen Vrij dag- en Zaterdagnacht pen begin van brand in Je boerenhofstede van den heer IC Schuyt en bewoond door den heer R. Brouwer. Gelukkig werd dit nog tij tijds door een der bewoners ontdekt en wist men, hoewel met moeite, de vlammen meester te worden. Een gedeelte van 't schuurschot werd een prooi der vlammen. Hulp van do brandspuit, die spoedig ter plaatse was, bleek niet noodig te zijn. NIET BEREKEND VOOR HUN TAAK7 Professor Bonger, sociaal-democraat, schrijft in dë Socialistische Gids over Raden vani Beheer in bedrij ven o.a: „Voor het lidmaatschap van den Raad van Beheer en Toezicht zijn echiter geheel andere kwaliteiten noo dig. Wie geen balans kan lezen, wie geen begrip heeft hoe een grootbedrijf in elkaar zit, kortom wien het) ontbreekt aan kennis van het bedrijfsleven, kan daar gemist worden, Mocht zoo iemand er toch lid van worden., dan zijn er twee mogelijkheden. Is hij een bescheiden man, dan zal 'hij zwijgen als een mof en denken: wat ben' ik begonnen met hier lid) te wor den? Hoe kom ik er met goed fatsoen weer vanaf? Is hij minder bescheiden, dan zal hij meo praten (kletsen zal wel een juister terminologie zijn) over alles en nog meer waar hij geen Verstand van heeft en de werkelijk deskundige loden, tot vertwijfeling brengen." Zou men, vraagt de Tel., deze woorden niet met evenveel succes in toepassing kunnen brengen op an dere bestuurslichamen als Tweede Kamer en Ge meenteraad? SCHAGERBRUG. Zaterdagmiddag geraakte de groote veeschuur van den heer G. van Schaik in brand, vermoedelijk door het stoken van een kookpot voor het bereiden van veevoeder. Het vee kon worden gered, doch een par tij voeder ging verloren. De stal bleef grootendeels gespaard. Verzekering dekt de schade. S. Keesman. N. Keesman—Van Zandwijk, wenschen hun Turnvrienden een ge lukkig Nieuwjaar toe. Schagen. 1 Jan. 1924. A Bakker. C. BakkerStam. Schagen, 1 Jan. 1924. m.g. Aan Familie, Vrienden en Begun stigers een Gelukkig Nieuwjaar toe- gewenscht. J. Snijders. A SnijdersVan Leijen. Verlaat, O. Niedorp, 1 Jan. 1924. F. Schermer. Agent v. „de Nederlanden van 1845" M. SchermerWildeboer. Schoorl, 1 Jan. 1924. m.g. J. F. Frankvort. Rijwiel- en Autoherstellcr. Warmenhuizen, 1 Jan. 1924. m.g. Jb. Bes G. BesDelver, wenschen alle Vrienden en Kennis sen een Gelukkig Jaar toe. Bergen N.-H., 1 Jan. 1924. R. Bolmeijer. A. Bolmeijer—Reek. Merensstraat. Hoorn, 1 Jan. 1924. m.g. P. C. Geel. f A. Geel—Breed. Hotel ,'t Wapen van West-Friesland1 Hoorn, 1 Jan. 1924. m.g. Aan Familie, Vrienden en Beken den een gelukkig Nieuwjaar toege- wenscht. Jac. Smit en Echtgenoote. Velsen, 1 Jan. 1924. Joh. Wiers. M. Wiers—Bestevaer. Velsen, 1 Jan. 1924. m.g. C. Marees. 3e Machinist K.P.M. Weltevreden (N.O.I.), 1 Jan. '24. m.g. Nieuwjaarsgroet aan Schagen en Omstreken, H. Blok en Eohtgenoote. Santpoort, 1 Jan. 1924.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2