r t TWEEDE BLAD. Tsjecho-Slowakije. Uit den W.F.V.B. Ingezonden Stukken. Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Donderdag 3 Januari 1924 67ste Jaargang. No. 7360. Vervolge Weer gaan er ruim honderd jaren voorbij, in Duitschland ontstaat de groote hervorming, in Sak sen, aan de Boheomsohe grenzen neemt de bewe ging groeten omvang aan en weldra is ook Bohemen hervormd. Eenige jaren na den rijksdag te Worms is Bohemen voor 90 pet hervormd. Rome had) er dus afgedaan! Ten tijde dat de hertog van Al va in de Nederlanden' woedde en de inquisitie duizenden goed en bloed ontnam, stond de zaak der hervorming in Bohemen er veel beter voor. Nederland, Duitschland en Zweden zouden1 langs den weg des bloeds terugge voerd worden in den schoot der moederkerk. Ook Bohemen bleef bij deze woreldberoering niet onbe wogen, maar leed lang niet zoo dan de noordelijke landen. Evenals in de Nederlanden de huwelijken van Maria van.Bourgondiö en Maximiliaan van Oos tenrijk en van Filip de Schoone en Johanna van Ar- ragon zulk een geweldige invloed op onze geschie denis hebben gehad ,is ook Bohemen door zulk een vorstenhuwelijk in de hervormlngsoorlogen betrok ken. Ook hun vorstenhuis geraakt aan de Hambur gers verwant en dit is én rijk èn volk eindeloos noodlottig geworden. Na den dood van den eenza men koning Rudolf II in 1611 brak <Je ongelukstijd voor land en volk aan. Ferdinand II of III (welko weet ik niet precies, ik ben de tel kwijt geraakt), de fel-katholieke Oostenrijksche vorst, kreeg het bewind in handen, ook over (Bohemen, Echter was de kloof tusschen beide landen al heel groot, zij behoorden absoluut piet bij elkaar. Het eene land, germaansch en fel katholiek, het andere Slavisch en protestant. Wi£ Nederlanders van dezen tijd, beklagen ons wel eens, dat de troonrede zoo weinig beteekenend is. Welnu, voor ruim 300 jaar hield voornoemde Fer dinand' een troonrede, die voor eenige millioenen menschen van heel veel belang was, ja, hun nood lottig is geworden, 't Was feitelijk maar een regel of zes die hun vonnis inhield en wel deze: „Ik regeer lievor over een geheel land zonder inwoners dan over een land ftiet ketters" De verdelgingskrüg begon, de Bohemers verdedig- digden zich moedig, maar zij stonden voordon overmacht van Oostenrijkers en hun zaak stond slecht. Engeland en Ilolland steunden zooveel mo- §elijk, maar hadden thuis ook nog zooveel te oen en bovendien, Bohemen had gobrok aan de zee, die juist voor de beide steunende landen van zoo groot nut was. De leider der Boheemsche le gers was Jan Zizka, een boer. Deze man had echter een geboren aanleg voor vechten en moedig voerde hij zijn legers aan. Ongeloof olijke staaltjes heeft hij volbracht en in taliooze verhalen leeft zijn roem onder het volk van heden voort. Ik heb indertijd bü mijn bezoek aan Tremos- nice de ruïne van den burcht Lignitz eens beschre ven; welnu deze burcht, op een hoogen rots ge legen en in dien tijd onneembaar geacht, is door jan Zizka ingenomen en verwoest. Zoo ik reeds schreef, was voor dien tijd alle land in handen van het groot-grondbezit, de burchtheeren, zoodat men kan nagaan, dat het aantal van deze sterkten legio was. En juist die burchten hebben wel het moest geleden in dien oorlog; bijna stuk voor stuk werden zij bezet, belegerd en verwoest. t Bloedig en hardnekkig was de verdediging van Bohemen, maar zij verloren. Het grootste gedeelte van Bohemen was al ten onder gebracht; Jan Zizka hield nog twee belangrijke punten in stand, Tdbor en Cfèslav. Eindeink vielen ook deze plaat sen en de moedige en éaele Jan Zizka werd go- vangen genomen en gemarteld. Op zekeren dag werd het vonnis aan hem vol trokken. Eerst werd zijn rechterhand afgekapt, daarna nog vele andere martelingen en toen werd bij nog eenmaal het stadje doorgevoerd. Op do markt werd hü tenslotte, toen hij ai bijna bezweken was, onthoofd en zijn lijk wera gevierendeeld. De deeleu werden aan hooge palen aan de hoeken 'der stad opgehangen, alwaar zij een jaar moestem hangen als afschrikwekkend voorbeeld. Kutna Hora, dat dicht bij Cdslav ligt, had in ai en. rijd flinke zilvermijnen, waar voor aen vernie tigenden oorlog van 20 toe 30 duizend arbeiders werkten. -Door den oorlog werden do mijnen echter verwoest en nu werden de groeven voor het vol gend# doel gebruikt. Een groot deel der inwonors van Caslav werd gevangen genomen, een deel van hen verminkt, opgehangen, en onthoofd. Maar nog anderen werden eerst gespaard, want bij de zilver mijnen van Kutna Hora zouden de Oostenrijkers een overwinningsfeest geven en daar moesten die ,-evangenen bij zijn. Op den dag van dat feest wer den 4000 mannen, vrouwen en Kinderen langs den weg van Cdslav naar do zilvergroeven gedreven. Daar gekomen werden zij, eerst twee aan twee, lattr bij meerderen tegelijk, aan elkaar gebonden en in do mijnschachten geworpen. Tabor werd ook bijna geheel uitgemoord, trou wens de meeste plaatsen ondergingen dit lot Zoo bijvoorbeeld is Borovsko, het dorpje waar ik was, thans een gehucht van 38 huizen. Voor dien oorlog woonden er ochter ruim 3000 menschen en stond er een flinke burcht Borovsko lag eigenlijk niet gewin een brandpunt van den strijd; toch werd de burcht totaal verwoest en velen, de meeste inwoners van Borovsko, werden op 't hoogste punt van, het dorn, aan den openbaren weg opgehangen. Het cru* i7ra^f i. Prooo® plaafe vona, heet nu nog oibinka. dat is galgenveld, en het behoort bij do plaats van den heer BesL Dit jaar hobben wij op plaat®» waardens dit arama plaats vond, jardappejeai srerooicL En van de steenen, die eens de trotsehe burcht vormden, is het huis van den hoer Rooi gebouwd. Nog zijn rondom den hof de grachten, die den burcht toen omringden, te fcien. waren niet gegraven, maar in de steenon uitge houwen. Het ganscho dorp Borovsko is toen ver brand en was dus letterlijk - van 'den aardbodem verdwenen, t Is dan ook nooit meer do verwoes- nti, ,>OT£n gekomen. Talloos zijnde gruwelen, toen in Bohemen be- ju11** F worden 27 edelen voor het mooie stadhuis te 1 rnag onthoofd, zij waren in den be slissen den veldslag gevangen genomen. -Want, of schoon deze oorlog bloedig was, werd de strijd Sf08 rarc?j' voor burcht uitgevochten; zelden kwam het echter tot een ontmoeting to velde tus schen de beide legers. Alleen den 6en November 1620 werd de groote mag brj Bila Hora, (Witten Berg) geleverd en deze slag was den Bohemers noodlottig: zij bo sliste den ondergang van het rijk. Toen braken donkere dagen aan. Niet alleen hadden de Oos tenrijker het land overwonnen, maar nu word hot katholiek gemaakt en een ieder die niet in do „moeder -kerk wilde terugkoeren, word gedood. Natuurlijk ontvluchtten een groot doel der pro testanten hun ongelukkig vaderland; in korten tijd verlieten 180 adellijke en 36.000 burgorlijke families hot land. De meeaten vestigden zich in Engeland Holland (de Hernhutters), waar zij tenminste vrijheid van geloof hadden. Ook de beroemde Bo- heemscbe sohrjjror Jan Axrcw Ormfrdns kwam in ons land, hij is te Naarden gestorven en begraven en in 1905 hebben de Tsjechen daar een gedenksteen voor hem opgericht. Tien jaar na den slag bij Wit- tenberg konden de Oostenrijkers en Rome tevreden zijn; een millioen-volk. eerst voor 90 pot. protes tant, was nu katholiek gemaakt en Weenen zou wel zorgen, dat het dat bleef. En nu, na 800 jaar is het volk nog katholiek, dus de Weensche remedie ia wel afdoende gebleken. Als bijzonderheid moet ik even zeggen, dat ik de beschrijving van die gni- welen van menschen heb, die zeli katholiek zijn en de roomsoh-katholieke kerk bezoeken.' Maar nooit vergeten zij datgene, dat Woenen en Rome hun hebben aangedaan. Ik zou nog wol' heel wat over den godsdienst der Tsjechen kunnen schrijven (maar dan zou dit artikel te lang worden. Ik heb nu hun godsdienst van voor 300 iaar beschreven en hoop later nog eens een verhandeling over den to- genwoordigen toestand op dit gebied te geren. Keeren we dus tot de economische toestanden van dien tijd terug. Het eens zoo bloeiende land had door den verwoestenden oorlog geweldig go- leden en tijdens de onderdrukking der Oostenrij kers is het dat nooit te boven gekomen. Elke po ging van Oostenrijk om Bohemen te ver-Duitsohan, mislukte door het dubbel krachtige verzot der be volking, alles wat van dien kant kwam, wat bij de Bohemers al bij voorbaat veroordeeld. Alle goede ren en bezittingen, die de gedoode of gevluchte protestanten waren afgenomen, worden aan Oos tenrijksche graven en vorsten gegeven, voor mil lioenen wera tevens nog door de staat geconfis- ceerd. Eerst in 1785 kwam er een kleine opluch ting, keizer Jozef gaf het onderdrukte volk weer eenige voorrechten, o.a. vrijheid van godsdienst, d.w.z. dezelfde vrijheid die tijdens de Dordtsche. overheersching i!n Nederland bestond. T AAN DE LEDEN. Het wedstrijdprogram ma voor Zondag 18 Januari wordt de volgende week geplaatst. De afgevaardigden en leden worden herinnerd aan de Algom. Vergadering op Zaterdag 5 Januari &.S. te Nieuwe Niedorp. Het B.B. rekent op een groote op komst. H. WILBRINK. Adm. Redact. M. de Red, Vergun mij een klein plaatsje in trw veel gelezen blad; bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van uwe ingezonden stukken van Zaterdag 29 Dec. las ik, alsdat de heer (hij noemt zich oen protestantscli kiezer) daarop kan tegen wezen, dat men oen Roomscb persoon (die zijn werk uitste kend verstaat) benoemt als gem.-ontvanger. Ik voor mij geloof nte\ dat de protastantsche kiezer daarover heeft nagèdacht, en ook veracht hij nog wel een ge loof, daar hij zelf niet weet, of zijn eigen geloof wel goed is. En Juist daarover moest ik denken en schrij ven. De protestaütsche kiezer moet hieraan denken, dat een gemeenteraad niet mag kijken naar een go- loof, het geloof moet er steeds buiten blijven, zoo gauw ale men met den bloei en welvaart) van een ge meente in aanraking komt, dat kunnen alleen goed ontwikkelde personen doen, maar geen geloof. Nu komt die man daar mee «ati met een varroom- sching in ons vaderland, ik zou u daarover wel eens kunnen vertellen, maar dat zou teveel tijd» in beslag nemen. Maar daarover zou ik u kunnen verwijzen naar de boeken van den ex-priester Jos. van Veen, te den Haag. Maar al was het ook zoo, zooals u zegt, ri»n moet ik voor mij toch denken, dat gij (protestantseh kiezer) niet vast in uw geloof staal Als do Room- schen het moeten doen, zou het met behulp van een hooger wezen, b.v. God, zijn, dan staat gij dwars te genover God. (Gij als protestant). En u schrijft over het Zuiden van ons land, daar over moet u beter poolshoogte nemen (men moet spreken over het gros, nietwaar?). Nog eens, mijn heer, als men naar een geloof moet kijken of gehoor zamen, zou men den bloei' en het welzijn der gemeen schap terughouden. Daarom mijn dank aan de ge meente Zijpe, dat zij. zich niet aan zulke onnoozele praatjes storen. Do gemeente Zijpe hoeft het niet met een zwarte kool aan te toekenen, maar vooreen socia liseering der gemeente Zijpe». EEN BUITENSTAAND KR, Geachte Redactie l Vermoedelijk tengevolge der feestdagen, kwam my eerst gisteren het no. van 22 December van Uw courant in handen en kon ik dientengevolge ojrer een daarin voorkomend verslag van don Raad de* Gemeente Anna Paulowna. U niet vroeger vragen, mij .eenige ruimte te willen^ verleanen, teneinde daarop een kleine kanttoekening to maken. Ik noop^ dat U mij daarvoor alsnog de gele genheid wilt verleenen. Bij voorbaat mijn vóllen dank. Voorop, zü gezegd, dat mijn stokje niet bedoelt een aanmerking te zijn op de juistheid van het verslag, (ik heb de raadsvergadering niet bijge woond), doch een paar passages in het verslag be treft, welke een onjuiste opvatting welko terzake datgene wat bij werkloosheidsbestrijding door den Ned. Bond van Landarbeiders wordt voorgestaan. Volgens het verslag^ van de vergadering van bo vengen oemden Raad, in het bovengenoemde no. van Uw oouramfc, geeft ao heer Looij uitvoerige mede- deolingen van de wenschen van den Landarbei dersbond", wenschen, die hij niet geheel en al on derschrijft- De Bond wil ae benoeming van een commissie die door den Bond zou worden gead viseerd. Verder wil spr., dat er ondersoheid wordt ge maakt, wat het; loon betreft tussohen georgani- soerden en ongeorganiseerden. Spr. wijst op het be lang van hot bestaan dor werkloozenkassen, waar aan de georganisoerden contributie betalen. Spr. wil daarom, dat aan georganiseorden toeslag wordt gegeven omdat hij anders vreest, dat vale geor ganiseorden den werkloozenkassen den rug zullen toekeere: In deze pasage mt het verslag, komen alles behalve duidelijk de wenschen van den Land- arbeidersbond naar voren en door de verdere dis cussie werd het nog onduidelijker. Om de juiste wenschen van don Landarbeiders- bond, waar het hier om firmg, uit to doen komen, moet ik het .citaat in drieën klieven la. De Landarbeidersbond vraagt niet hem tot adviseur te maken, doch wel, hem te erkennen bij het bemalen der arbeidsvoorwaarden. 2e. dat aan de verzekerde arbeiders bij werkver schaffing een pré wordt gegeven op de ongeorga niseerden. 3e. dat aan de verzekerde arbeiders, gedurende den tijd dat zjj uit de „kassen" trekken, indien door de ongeorganiseerden meer wordt verdiend dan de uitkeoringen bedragen, wordt gewaarborgd, dat hnnne inkomsten minstens met die der laatstge noemden 'in overeenstemming zullen worden ge bracht Wat le. betreft, hiertegen kan mi. redelijk- hcidshalvs bij een democratisch bestuur goen be zwaar bestaan. En wat 2e. betreft, ook door de Regeering is deze wensoh meermalen te kennen terecht merkt de Burgemeester op, dat het verzekerd zijn der arbeiders ook oen gemeente belang is. welke wijze .die voorrang kan worden gere is, vertrouw ik, in overleg tuuohen gemeente bestuur en Bccdsbes turen te regelen, do oh hier» bij rekenen wij en gaarne met dat, vrat men onder toeslag verstaat En wat 8e. aangaat, daar kan, zoo noodig, een toeslag worden gegeven, doch liever is ons eene in overleg te treffen andere regeling. Voorts zij, naar aanleiding van wat de heer Van den Bergh zeide, nog opgemerkt dat de Moderne Landarbeidersbond zeer zeker in niet sterkere mate dan de R. Kath. en Christ. Bonden een politiek doet en alléén op politiek terrein komt, als net be lang zijner leden zulks noodwendig maken. Het laatste kan niet altijd van de andere Bonden worden gezegd. Geachte Redacteur, ik vertrouw, dat. U niet zult wenschen, dat Uwe lezers eona onjuiste meo- ning zullen hebben betreffende de wdze waarop de Moderne Landarbeiaerebond meent, ae belangen zijner leden' te moeten dienen. Daar door het raadsverslag do onderhavige kwes tie de pers bereikte, voelde ik mij genoodzaakt U te verzoeken, een en ander even to mogen ver duidelijken: Nogmaals dankend, teeken Ik, Hoogachtend, M. JONKMAN. Hoofdbestuurder van den Ned. Land' arbeidersbond. Utrecht, 80 December 1924. Grisisoomedta. Onder'boven staand opschrift verklaart in een hoofd artikel Het Vaderland (lib.), dat alles puur comedie- spel is geweest en dat het ministerie va-banque «peel de, zonder voornemen, als het verloor te betalen. Het blad zegt oa: Van meet af aan is dus de opzet geweest en door de heele coalitie gesteund, om èet. kabinet, dat hara kiri gepleegd had, weer op te wekken uit den dooda. Nu behoeven wij ons niet meer te verbazen over den Hr. Kooien als kabinetsformateur, hoewel men wist, dat deze niet kon slagen om den Christelijk-Histori- schen en Anti-revolutionnairen afkeer van den Room se hen formateur. Nu wordt hert duidelijk, dat ook de Hr. Beelaerta van Blokland, veel te goed politiek on derlegd, om niet te weten,-dat hij niet slagen kon,, niet andere gedaan heeft dan dien dienst aan de coa litie te bewijzen van haar tijd te gunnen, die op het Nedérlandsche volk den indruk moest maken te zijn besteed aan ernstig onderling beraad. Hert is eene po litieke operette van voortreffelijke ensceneering ge weest, waarbij men alleen het groote nadeel heeft te boeken van spelen mert de belangen der natie en schending van de rechten1 der kroon, welke laatste in hoofdzaak op rekening van de anti-revolujtionnairen to schrijven zal zijn. Dr. Kuyper, zoo besluit het „Vad", noemde het ka binet-Heemskerk „in onvoorzichtigheid geboTen"; het kabinet-Ruys de Beerenbrouck is in onvoorzichtig heid gestorven en zal nu, ten nadeele van 'net land, weer uit den doode worden) opgewekt Een nationaal bezm/nigixuis-kabfnet? Do Tijd (r.-k.) verneemt, dat dé koningin, naar in parlementaire kringen verwacht wordt, de bespreking' met de meerderheid als geëindigd zal beschouwen en vermoedelijk een poging zal doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd nationaal be- zuinigingakabinet te laten vormen. De Maasbode (r.k.) schrijft niet verwacht te heb ben, dat de rechterzijde zou moeten bedanken voor de opdracht, haar door de koningin verstrekt, Het blad zegt o.m.: Nu rest weinig anders dan een aanblijven van het huidig kabinet, al dan niet met enkele persoonswis selingen. Houdt het aan zijn program in zake vloot» wet en bezuiniging vast, dan lijkt ons een nieuw con flict onvermijdelijk en zou Kamerontbinding tan «lot te nog de eenige oplossing kunnen bieden. Een ministerie „boven de partijen*7 De „Msb." (r.-k.) schrijft naar aanleiding van het bericht van de conferentie tusschen do "Koningin en mr. P. W. A. Cort van der Linden o.m.: Het verschijnen ten hove van deze persoonlijkheid, wekt het vermoeden, dat de Koningin thans wederom nu de 59 politici der "rechterzij do verklaard hebben, tot het aanwijzen van een formateur geen kans te zien een oplossing der moeilijkheden zoeken wil in een ministerie, dat zou moeten pogen zich hoven de partijen te plaatsen. Die oplossing lijkt ons minstens zoo goed als ©en aanblijven van de huidige bewindslieden, die de facto toch geen kabinet in don constitutioneelen zin zouden vormen. En in dit stadium zou zeer zeker de rechterzijde er weinig tegen reclameeren kunnen. W ARMENHUIZEN. Aan den onderwijzer, den beer G. J. Duinker U op zijn verzoek als tijdelijk onderwijzer eervol ontslag verleend en ia tot tijdelijk onderwijzer benoed de heer J. R. van Mansum te Helder, ZIJPE. Onder bijzonder groote belangstelling van de zijde der gemeen/te ia in de dagen, die achter on9 liggen, door onzen predikant, Ds. Buiskool, met zijn leerlin gen en de jongere schoolkinderen het Kerstfeest gör vierd in de vier kerken der Hervormde Gemeente. Overal heerschte een blijde, dankbare stemming, zoo wel bij de ouderen, als de jongeren, mede een bewijs, dat er ook in dit opzicht een goede verhouding en sa menwerking bestaat tusschen den predikant en de zoo uitgestrekte, veel arbeid vragende gemeente, dei op het oogenblik slechte één voorganger heeft Aan allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze vier Kerst feestvieringen, een woord van haarwlijken dank! ONTSLAG VAN GEHUWDE AMBTENARESSEN. Aan de gehuwde ambtenaressen, voor zoover zij geen kosfwinster zijn J>ij den dienst dor posterijen, telegrafie en telefonie hebben vanmorgen do directeu ren op last van den directeurijgenoraal haar omslag aangezegd, met ingang van 1 Maart, wegens dit ls do gewone formule opheffing van haar betrekking of verandering in de richting van het dienstvak. Op het postkantoor te Rotterdam hebben 5 gehuwde ambtenaressen tengevolge van den nieuwen maatre gel haar ontslag gekregen; bij den rijksitolognuif- an telefoondienst 87 ambtenaressen. KACHEL GESPRONGEN. Gisteravond om 7 uur, toon oen gerfn ie Groningen om do kachel zat, sprong dezo mot een geweldigen knal uit elkaar. Een kind van 8 maanden werd docr een scherf aan hot hoofd gewond, do moeder kreeg een verwonding aan den pols, geen van beiden ech ter ernstig. Do materieele schade was zeer groot: do ruiten waren totaal vernield., de gordijnen ver scheurd. DE KABINETSCRISIS. De heeren Nolens, Rutgers en Schokking hebben namens hun fracties in de Tweede Kamer aan de Koningin verzocht, van de aan de rechterzijde gege ven opdracht to worden ontheven. DE MOORD TE CULEMBORG. De centrale recherche heeft nasporingen verricht in verband met den moord te Culemborg. Nadat de vo rige week iemand was aangehouden on weer vrijge laten, is thans een Rotterdamsch metaalbewerker ge arresteerd en op transport gesteld'naar Culemborg. Bedoelde persoon, die gedurende de Kerstdagen te Tiel gezien ia, zal geconfronteerd warden met perso nen, die hem de vorige week zouden gezien hebben. De aangehoudene ia iemand, die tot dusverre nog niet met de justitie in aanraking kwam, De eantwijztegeii tegen hom moetep door darosche recherche niet s.erk gaebt worden OMKOMEN VAN VEE BIJ BRAND. De voorzitter van de Nederlandsche Vere ^.ng tot Bescherm!Dg van Dieren, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, heeft dezer dagen te 's Gravenhajge geïnstal leerd de commissie, die zal' hebben te overwogen, wel ke maatregelen genomen kunnen worden», teneinde to voorkomen, dat onder paarden, koeien er. ander vee, telkens weer slachtoffers vallen bij brand in boerde rijen, stallingen, enz. Mededeeljngen voor de commissie, welker samen stelling bereids word medegedeeld, en als welker voorzitter optreedt ir. R. P. O. D. Wijnmalen te 'sGra- venhage, moeten worden gericht aan het bureau der Vereeniging, 40 Prinses Madestraat aldaar. CALLANTSOOG. Zaterdag 29 December werd 'hier de najaqrvergade- ring gehouden van de vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te C&llantsoog. Aanwezig waren 14 leden. De voorzitter opent de vergadering en memoreert de belangrijkste gebeurtenissen in 't afgeloopen jaar; sportfeest, strandwedstrijd, Floraliatentoonstel iing. Hij hoopt dat zij, die hun krachten hebben gegeven tot 't doen alagen dezer feesten, ook hét komende jaar bereid zullen zijn de vereeniging in deze te steunen, De notulen der vorige vergadering worden daarna onveranderd goedgekeurd. Van den Diecteur van het Post- en Telegraafkan toor te Schagen was bericht ingekomen, dat het hulp postkantoor te Callantsoog voorloopig niet zal wor den opgeheven. De begrooting voor 1924 wordt vastgesteld op: ont vangsten f125 (vermoedelijk saldo f25, contributie leden f 85, donateurs f 10, buitengewone leden f 5); uit gaven f 125 (reclame en advertenties f 75, administra tie f 30, A.N.V.V. f 5, onvoorzien f 15). Tot het nazien der rekeningen worden door den voorzitter aangewezen de hoeren Jb. Vos Az. en G. Baken, Deze heeren zullen in de voorjaarsvergade ring over hun bevindingen verslag uitbrengen. Van den heer J. Lovell ,den Helder, was een schrij ven ingekomen, waarin hij aanbood te leveren een 20 voets vlet voor f275. De commissie, welke de boot in oogenschouw heeft genomen, adviseert tot aankoop. Met algemeen© stemmen wordt tot aankoop besloten. De vlet zal dos zomers onder zeil geborgen worden en 's winters, tegen een vergoeding van f 10, in den stal van mevr. van Tekelenbuig. In verband, met 't feit, dat de laatste storm dé strandtrap gedeeltelijk heeft vernield, wordt besloten een nieuwe ,doch breedere trap te maken. Het bestuur wordt opgedragen dit nader te regelen. Het plaatsen» van takkemscherraen onder aan de 'trap, kon geen goedkeuring wegdragen, daar men 't middel erger achtte dan de kwaal. Mede werd besloten voor de bank aan den weg een straatje te maken. Daar de Nieuweweg vanaf den Helder bijna voltooid is, wordt) de wenscholijk'heid; uitgesproken, van weg wijzers in de Groote Koeten en bij 't spuithuisje, De A.N.W.B. zal hierover worden aangeschreven. Aan do onderaf deel ing „Florolia*1 wordt evenals het vorige jaar een subsidie toegekend. Aan het bestuur van den poldor Callanteoog was verzocht 1 H.A. nolleniand in erfpacht te. mogen ont vangen. Op dit schrijven was nog geen antwoord ont vangen. Een der leden meent te weten, dat er afwij zend op het verzoek zal worden beschikt, daar God, Staten geen verkoop of erfpacht toestaat, dan alleen voor bebouwing. In dit verband wijst de heer Smit oc op, dat Ged. Starten wellicht tegen bebossching geen bezwaar zullen hebben. Een verzoek in dien geest aan Ged. Staten worden» gericht, terwijl tevens het Polderbestuur zal worden verzocht te willen goedkeu ren, dat in genoemd request zijn modewerking wordt toegezegd. In verband met 't isolement van Callanteoog Wordt door 't Bestuur voorgesteld een automobielonderae- ming te aubsidioeren. voor een dienst Schagen-CaJ- ianteoog, gedurende de seizoenmaanden. Het bestuur zal hierover nadere inlichtingen inwinnen. Aan de orde komt nu verbetering van plein en etreat Na vele besprekingen te men van oordeel, dat t doelmatigst is eerst de straat, daarna het plein. Het Bestuur wordt hierin verder vrij mandaat gegeven. De rondvraag bracht als meest belangrijke een ■voorstel van den heer P. Vos, om een tentoonstelling voor huisvlijt 'te houden en wel in Maart. De verga- dering is er in principe wel voor, doch den genoem den tijd acht men niet de geschiktste. Beier wordt geacht deze tentoonstelling te organteeeren ongeveer ln Juni, bij de opening van b&dseizoem Dit wordt algemeen goedgevonden. Hierna sluiting, onder een woord mn dank voor de houden*"™0 Wl>M waAroP deze vergadering v.as ge- WIE RIN GEN. Vanwege de felle vorst wordt de postdienst on beurt veerdiensten over zee, door het veto zee ijs be lemmerd en kunnen deze hoogst waarschijnlijk niet meer varen. Door don postechipper is de ijsvJet in ge bruik genomen om zijn moeilijke tochten ov er cn door net zee-ijs te volbrengen. Voor zoover het oog riikti zit t rondom vol ijs. WIERINGEN. D® door dt noaivereeniging „Dorcaa" vervaardigde kleedingstukken. welke voor belangstellenden jl. Vrij dagavond in de beueöenzaal ter bezichtiging werden gwiteld, waren een beter bexook wnardlK geweeet. Door enkelen werd de collectie, en die was groot in oogeiwchouw genomen. Na afloop der bezichtiging werden ender 38 behoeftigen 150 kleedingstukken uit gereikt. Dat deze mot de koude dankbaar werden aan vaard, behoeft goen vermolding. Wel dient vermelding van een woord van hulde aan de volijverige leden van ..Dorcas' die bun vrijen tijd zoo goed bestelen ten dienste van de algemeen© armen. WIERINGEN _MoJ Caih Zomerdijk s'tiler (gedipl. wijkverpleegr- Eïï' «I® wijkzuster hij bet \Vrt-G«te KtuJ. te Castricum (N.-H.) eanirenoiiu'n. OUDE MEDORP. Tot secrfar» penningmeester van do hnnne alhier is DObwrnd d. heer P. Kooldijk to Heerhugowaard. ANNA PAULOWNA. Oe heer Jb. Scbrieken aJMor, heeft zijn Boerderij verkocht aan den heer Schippers to Maasdam (Z H BREEZAND. De huismanswoning met 2» FT.A. land van den heer D. de Leeuw, is uit de band verkocht aan den heer Jansen te Noordwljk, NIEUWE NIEDORP. Nadat door Da N. J. C. Schermerhom Maandagavond in de N. H. Kerk een boeiende Oudejearaavondpreek was gehouden, werd na den dienst door dendrie in zijne zoo welgekozene woorden oen hartelijk afscheid genomen van den kerkekoster, J. dè Graaf, die eervol onteiag uit die betrekking heeft erlangd en dozen avond voor 't laatst dienst deod. De predikant bracht de Graaf en diens echtgenoota hulde voor de flinke manier waarop het kostersambt en het werk, dat daaraan verbonden is, door hen zoo'n lange reeks van jaren is vervuld en wenscht hen nog menig jsar van welverdiende rust toe. Ook wordt do Graaf ultgenoodigd, straks in do consistoriekamer bij den kerkeraad te komen tot bot in ontvangst nemen van eer bewijs van waardeering. HOOGWOUD. De door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente opgemaakte voordracht voor Hoofd dor Open bare Lagere School in de Kerkelaan alhier luidt ais volgt: No. L M. van dor Kuur, onderwijzer to Berkhout; no. 2. I. Hoekstra, hoofd der school to IJlst; no. 3. A, do Vries, onderwijzer te Koedijk. HOOGWOUD. Tot tijdelijk Hoofd der Openbare Lagero School in de Kerkelaan alhier is benoemd mej, H. C Iiuijne, ondarwijwree aldaar,

Schager Courant | 1924 | | pagina 5