Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktbericht#». BEZOLDIGINGSBESLUIT BURGERLIJKE AHTB« In dtaat overtuigd te zijn, 4e beweging een epon- TENAREN. tane manifestatie ia van den oprechten wensch der Naar wij vernemen zal de herziening van het Be-'inwoners naar afscheiding van het Duitsche rijk. Bolditfingiheslnit burgerlijke Rijksambtenaren 1920.1 Van Britech standpunt beschouwd kan men moeilijk dat op verzoek der Regeoring aanvankelijk ter handbegrijpen waarom de wensch naar plaatselijke auto- was genomen door den heer H. A. van IJsselsteijn, nomde, indien deze oprecht is, zich niet op constitu- oud-minister van Landbouw, worden voortgezet i tioneele wijze demonstreert. door den hoer 3S. P. Wosterveld, minister van De quaestie is er een, die slechts op wettige wijze Marino. HdbitL. WINKEL. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is be noemd tot boekhouder-armvoogd', de heer J. Rooker, lid van dat college. OUDE NIEDOHP. Wij vernemen, dat de nieuwe Burgemeester, die beer B. J. F. Meijer, 15 Januari oa zijn ambt zal aanvaarden. HOOGE PACHTEN, Ondanks de slechte uitkomsten, waarover de Frie sche boer in zijn bodrijf klaagtt, blijken de pacht prijzen vani boerderijen hoog te blijven. Di't geldt niet alleen boerderijen op de kleigronden, maar evenzeer zelfs op de hooge zandgronden. Zoo Is deze week' ini de gemeente Opsterland een boerderij voor gemengd bedrijf verhuurd voor 200 gld, per HA. EEN PLAUWE AARDIGHEID, Tijdens de laaate vorst- en sneeuwperiode hadden kwaadwilligen de eenige deur die toegang geeft tot het hutje van een in de buurtschap Eaveld, geraeen- te Barnoveld, alleenwonend 72-jarig man zoo stevig dichtgebonden, dat de grijsaard zijn stuipje niet vöt- iaten kon en bijna 4 dagen gevangene in zijn eigen verblijf je is geweest Gelukkig werd zijn hulpgeroep eindelijk door voor bijgangers gehoord, die den stakker toen oogenblik- keliik in vrijheid stelden. HET VERZET DER AMBTENAREN. Gisteren kwam het bestuur van het A.C.O.P. bijeen, ter bespreking van de situatie, waarin het Rijks- en onderwijzend personeel is gekomen, tengevolge van de wijize, waarop de kabinetscrisis is opgelost. In de beschouwingen, welke'„De Standaard" over het „noodkabinet" heeft geleverd, -wordt uitgesproken dat dit opnieuw met haar bezuinigingsvoorstellen voor den dag zal komen. Helt comité concludeerde, dat hierdoor voor het Rijke- en onderwijzend) perso- kan worden te berde gebracht op grond van de be palingen der grondwet van Wei mar en men da te Londen van oordeel, dat een lichaam als die Rijn- landcoramissie onder geen omstandigheden wettig bevoegd is om erkenning te verleenen. aan eon .Auto nome" regeering van eendg deel van het Duitsche rijk. GRIEKENLAND. Athene, 11 Jan. Vonizelos heeft hedenmiddag te vier uur dp opdracht aanvaard een kabinet to vormen. De nieuwe ministers zullen heden avond to zeven uur den oed afleggen. Venizelos heeft het ambt van premier aanvaard. DE GEZONKEN ENGELSCHE ONDERZEEëR Volgens een nader bericht, bestond de bemanning van do duikboot L 24, die bij Portland door oen linie-schip in den grond is geboord, uit 43 koppen, do offioieren inbegrepen. Er is nog niots bekend geworden over het lot van de duikboot. Londen, 11 Jan. Er wordt nog slohts eon zoor flauwe Loop gékoosterd, dat de orfioioren en min deren in den onderzeeër L 24, die gistoron bil Portland tot zinken werd gebracht, levend gered zullon worden. De admiraliteit meldt dat een wrak, hetwelk naar men gelooft de onderzeeër is, gesig naleerd is tien mijlen ten Zuidwesten van Port land in dertig vadem of 180 voet water en dat duikers en bergingstoeetellen gereed zijn aan het werk te gaan zoodra het weer het toelaat. Er, staat helaas evénwel een halve storm en ruwe zeeën maken het den duikers onmogelijk te dalen tot een diepte van 180 voet, hetgeen ongeveer de grens is, waartoe zij zelfs onder de gunstigste omstandigheden kunnen gaan. Volgens de jongste berichten hebben vrijwilligers moedige pogingen gedaan om af te dalen, echter zonder succes Een havenambtenaar te Portland deelde aan de pers vertegenwoordigers mede, dat als de diepte to groot blijkt voor de duikers, een poging zal worden gedaan om den onderzeeër door middel van tros- nteel het gevaar dreigt, dat de Regeering haar plan- w nen, in de millioenonrTioba neergelegd, zal handba- Sen van mijnenvegers naar ondiep water te sleepen, ven, en niet/ tegen „woordbreuk" tegenover het Rijks- waar het gemakkelijker moet zijn het vaartuig aan en onderwijzend personeel zal opzien en besloot zich de oppervlakte te brengen. per manifest tot zijn leden te wenden, om het tot Het lot der bemanning zal in groote mate afhan- waakzaamheidi aan te sporen.gen van den aard der schade, aan den onderzeeër LOONSVERLAGING VOOR HET SPOORWEGPER- toegebracht. Duikers, die heden het slagschip „Re- SONEEL. Het hoofdbestuur van den bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen bericht, dat het bereid is tot het plegen van overleg met de directie inzake de te nemen bezuinigingsmaatregelen. De directie heeft, nu aan dezen bond! als voorwaar de van toelating tot» het overleg den eisch gesteld, dat do bond zal afzien van zijn voornemen, den rechter "té laten beslissen over het rechtmatige van de 10 per cent loonsverlaging. De bond heeft omtrent dien eisch nog geen beslissing genomen. Ook de neutrale bond van spoor- en tramwegper soneel heeft aan do 'directie verzocht, aan het 'over leg te mogen deelnemen. Deze bond zal dus op de conferentie van Maandag a.s. hoogstwaarschijnlijk vertegenwoordigd zijrt. NOG EEN OPDRACHT AAN EEN BUITENLAND- SCHE WERF. De reederij Erhardt en Dekkers to Rotterdam heeft aan de Clyde Shipbuilding Company te Glasgow op dracht gegeven tot den bouw van een vrachtboot van 5600 ton. Er waren ook aanbiedingen van Nederland- scho werven gevraagd, doch het prijsverschil tus- schen de Nederlandsche inschrijvingen en die van de Schotsche werf, aan welke thans de opdracht gege ven is. was niet onbelangrijk. WAT ER IN DONKER AMSTERDAM GEROOFD WORDT. Amsterdam, 11 Jan. Do afgeloopen nacht hooft don hécoovers in donker Amsterdam een grooten buit opgeleverd. Het politieraport ver meldt tenminste een berooving in perceel O. Z. Achterburgwal 46 voor 1.000.000 Oostenrnksche kro nen, 200.000 Hongaarsoho kronen, 100 Tsjechische kronen on eenigé milliarden Duitsche marken. In perceel O. Z. Voorburgwal 21 huis is iemand berooid Van f 10 en 1000 Deensche kronen en in een perceel Nieuwe Nieuwstraat iemand van f270. Tenslotte heeft een Duitsoher, aangifte gedaan, dat hij in een onbekend gebleven perceel beroofd werd van f400. DE POLITIEKE MOORD TE SPIERS. Uit Berlijn, 11 Jan. Uit Spiers wordt gemeld, dat ook.het zesde bij den aanslag op de separatisten leiders zwaar gewonde slachtoffer overleden, is, zoodat het aantal dooden thans zes bedraagt. Uit Berlijn, 11 Jan. Het onderzoek naar de da ders van den aanslag te Spiers is in weerwil van alle pogingen der Duitsche politie en der Fransche gen darmerie tot dusver vruchteloos gebleven. De separatisten zetten hun terroristische vervolgin gen voort. Op vele plaatsen zijn nog meer gijzelaars gearresteerd, o.a. te Ludwigshafen do directeur der Badischo Anilirifabrik, Weibel. De Rijksregeering zal te Parijs en Brussel een pro test nota doen indienen naar aanleiding van het ge vangen nemen van gijzelaars. De „Echo de Paris" verneemt uit Mainz, dat gene raal Demetz de volgende strafmaatregelen te Spiers heeft getroffen: De toegang tot de Palts is verboden voor ieder, af komstig uit het onbezette gebied, die geen' vaste woonplaats heeft in de Palts. De bruggen over den Rijn worden afgesloten, ter- wijl alleen de spoorbrug Ludwigshafen-Mannheim op bepaalde uren voor het vervoer per trein van le vensmiddelen naar de Palts open zal 'Zijn. In het stadsgebied van Spiers wordt van 7 uur des avonds tot 6 uut des morgens elk verkeer verboden. In dien tijd moeten ook alle openbare gelegenheden gesloten zijn, terwijl tevens alle vergadering van wel ken aard ook, verboden zijn. Vrijdagmorgen werd ook de brug tusschen Mann- heim en Ludwighafen afgesloten, zoodat het verkeer tusschen den linker- en den rechteroever volkomen is afgebroken. Van alle kanten komen de protesten tegen de er kenning der autonome Palts. De katholieke geestelijkheid1 in1 de Palts publiceert oen protest tegen de vorming der z.g. autonome Palts, dat is toegezonden aan de regeeringen van al le staten, den- Paus en de leden der Rijnlandcommis- sie on waarin o.a. wordt verklaard, dat. de katholie ken in de Palts de z.g. autonome Palts als ndet be staand beschouwen. Zondag zal van alle katholieke en protestantsche kansels in de Palts een protestverklaring worden voorgelezen. Uit Berlijn, 11 Jan. De Duitsche ambassade te Parijs en de legatie te Brussel hebben opdracht ge kregen, een protestnota te overhandigen, tegen de z.g. registratie van verordeningen der „autonome re- geering" van de PaUs door de Rijnlandcommissie, waarin tevens wordt goöischt, dat de Fransche en de Belgische regeering onverwijld daartegen opkomen. Do Britsche regeoring heeft op krachtige wijze haar wensch te kennen gegeven' inzake ?en onbe vooroordeeld onderzoek uit de eer»4© hand' naar do separatistisch© beweging in de Beierse Mo Palts en er hebben besprekingen plaats tusschen Londen en Pa rijs over de voorwaarden waarop zulk een onder zoek zal plaats hebben. Met de inlichtingen, waar over zij thans beschikt, ia de Britsche regiering niet sohition" onderzochten, waarmee de onderzeeër in botsing kwam, vonden sporen van een zwakken stoot aan bakboordzijde. Er wordt op gewezen, dat als de onderzeeër alleen maar geraakt werd, de bemanning nog in leven zou kunnen zijn. Zij heeft lucht en zuur stof en voedsel waarop zij ongeveer vier dagen kan uithouden als de waterdichte schotten zijn gebezigd, maar als de onderzeeër opengescheurd of in tweeën gesneden is, is er geen hoop. De afwezigheid van olie aan de oppervlakte der. zee, die gewoonlijk volgt op het breken van een onderzeeëër, is als een hoopvol teeken aangemerkt, maar. anderzijds wordt er op'ge wezen, dat het mogelijk is, dat als er olie aan de oppervlakte is gekomen, deze door de woelige zee zou zijn weggeslagen. Heden is aan boord van hel slagschip „Resolution" een onderzoek begonnen naar de ramp. Uit niet-offi- cieele mede deel ingen blijkt, dat de onderzeeërs-flot- tilje zee koos om een aanval te doen op do slagvloot als deze Portland) verliet. Dit was een deel van het program voor de voorjaans-manoeuvres. Van het vuurschip Shambles, ongeveer vier mijl van Portland zag men de L 24 op de gewone wijze duiken, blijk baar ter voorbereiding van 't offensief. Eerst na het eind' van fön schijn-aanval, toen de onderzeeërs- floltilje aan de oppervlakte was gekomen en de L 24 niet weer verscheen, werd een ongeluk gevreesd Aan boord van het slagschip „Resolution" was een schok gevoeld, maar zoo licht, dat niet beseft werd, dat het schip In aanraking was gekomen met een onder zeeër en eenigen tijd; lang werd het spiegelgevecht voortgezet. Dit feit droeg bij tot de moeilijkheid de plaat9 van heb gezonken vaartuig e bepalen, OOK EEN VERJAARDAG. De Duitsche bladen bevatten artikelen in verband mot het fedt, dat het heden een jaar geleden is dat do Roer werd bezet en maken de balans op van dat j optreden der Franschen en Belgen, Zij1 wijizen op den schadelijken invloed daarvan, niet alleen voor het bedrijfsleven van Duitse hl and, De bladen, schatten de economische schade op vier milliard! goudmark en brengen in herinnering dat gedurende de bezetting honderd twee en dertig menschen zijn gedood, negen en dortigduizend vijfhonderd vier en twintig ambte naren, beambten en arbeiders melt gezamenlijk een honderd zesduizend eenhonderd vier en twintig fa milieleden verbannen, Tweeduizend1 een en twintig Duitschers smachten nog in de gevangenis, waaron der dJriehonderdvijftig in het buitenland'. Tweehon derd negen scholen voor honderdzeven en twintig duizend negenhonderd leerlingen zijn in beslag ge nomen, honderd' drie en zeventig bladen verbodem TE VEEL TUSSCHENPERSONEN. Uit Londen, 10 Jan. Belangwekkende conclusies worden getrokken in het eindrapport, dat juist door de departementale commissie, ingesteld tot het doen van een onderzoek' naar de distributie en de prijzen van landbouwproducten, is gepubliceerd. Een der con clusies luidt, dat „het verschil tusschen den kostprijs en den verkoopsprijs ongerechtvaardigd groot is. Als geheel genomen, zijn de distributiekosten veel zwaarder dan de maatschappij kan dragen. In som mige branches bestaan te veel winstnemende orga nen,, bij de distributie betrokken. Het algemeen be lang eischt een besliste poging van de zijde van alle betrokkenen om een reorganisatie tpt stand te bren gen en het marktwezen en het distributiestelsel als gehpe) te verbeteren." EEN BRITSCHE ONDERZEEëR VERGAAN. Uit Londen, 10 Jan. De admiraliteit deelt mede: De onderzeeër L 24 is tot zinken gebracht, naar ge vreesd wordt met verlies van alle opvarenden, bij oefeningen ter hoogte, van Portland. Alle pogingen worden in het werk gesteld om de plaats, waar het gezonken vaartuig zich bevindt, en die ongeveer bekend is, met juistheid vast te stel len. Lloyd's agent te Weymouth meldt, dat de onder zeeër L 24 Portland' verliet met de Atlantische vloot, toen hij geramd werd door het slagschip „Resolu- tion" (een der schepen van de vloot) en tot zinken gebracht. De „Resolution" is naar Portland terugge keerd. Het weder was tijdens het ongeluk nevelig en de zee vrij kalm. Van andere zijde wordt gemeld, dat er naar men gelooft, extra-manschappen aan boord van den on derzeeër waren voor bijzondere oefening. Een vaar tuig, speciaal gebouwd voor het lichten van gezonken onderzeeërs, werd met allen spoed naar de plaats ge zonden in de hoop nog eenige opvarenden te redden. De gezonken onderzeeër werd in het laatste deel van den oorlog op stapel gezet en kort na den wapenstil stand te water gelaten. Het vaartuig had onder wa ter een verplaatsing van 1070 ton en liep 17 knoopen. Het had een bemanning van minstens 30 koppen. Bij het vertrek.der vloot uit Weymouth, twee jaar geleden, deed zich een dergelijk ongeluk voo* met den onderzeeër K 5. DE STORM OP ZEE. Een draadloos bericht meldt, dat er op de kusten van Engeland een hevige storm heeft gewoed. Schier do heele kust werd door een verblindenden sneeuw storm geteisterd, die Dinsdagnacht begon en Woens dagavond luwde. De storm heeft groote schade aan gericht. Een sterke springvloed stortte op Teign- mouth en Portland. Laatstgenoemds plaats werd ge- isoleerd tengevolge van de zware zeeën, terwijl de spoorweg tijdelijk onbruikbaar was. Uit Madrid. 10 Jan. Een hevigs storm woedt aan ds noordkust van Spanje. Uit St. Sebaatiaan wordt gemeld, dat een vertrekkende stoomboot veronge lukte, waarbij negen menschen verdronken. Uit Brest, 10 Jan. - Sedert gisteren zijn in de buurt van Ouessant zeven schepen als in nood vor- keerendo gesignaleerd. Het Italiaansche sa. „Taa- manla" is in zinkenden toestand gezien on geheel ontredderd. Een sloep, waarin zich de kapitein en een gedeelte der bemanning bevonden, is door den stroom meegesleept. Uit Madrid, 10 Jan. Tengevolge van den storm aan de N, W. kust is bij Gijon een stoomschip gezon ken, terwijl vele andere emstigo averij opliepen. Bij Bilbao werden omstreeks 40 visschersvaartuigen j vernield. Ook op de kust van Portugal en van Tandzjer heeft het geducht gespookt. Melding wordt gemaakt1 van tal van scheepsrampen. Op de kust van Tandzjer j was de storm zoo hovig, dat tal van séhepen de ha ven van Casablanca niet konden bereiken. ERNSTIGE FABRIEKSRAMP IN ENGELAND. Uit Londen, 10 Januari. Te Bradford is heden in de Zetland Wolspinnerij oen ernstig ongeluk ge beurd. De vloer van de derde verdieping van eon der fabrieksgebouwen bezweek voor den last van eon zware machine, die daar wpi opgesteld, zoodat de machine door de beide andere verdiepingen hoen naar beneden viel. De meeste arbeiders in dit ge deelte der fabriek wisten zich nog bijtijds in veilig heid te brengen, doch een veertigtal werden onder do puinhoopen bedolven. Des middags konden reeds twee lijken en 12 gewon* den onder de puinhoopen worden vandaan gehaald. Het reddingswerk werd evenwel zeer bemoeilijkt door het gevaar van verdere instortingen. Het kermen van de onder "het puin nog begraven gewonden was hart verscheurend. Een man, die een arbeidster tusschen de balken beklemd zag liggen en pogingen wilde dóen om haar te redden, werd daarin door de politie wegens het gevaar, dat daaraan voor zijn eigen leven verbon- den was, verhinderd. Zoo snel als maar mogelijk is, wordt evenwel aan den reddingsarboid voortgewerkt j om de nog levende slachtoffers onder de puinhoopen ten minste te kunnen behouden. DE NOOD IN DUITSCHLAND. Als resultaat van een onderzoek' bij de burgemees ters van de groote steden, merkt het Bérliner Tage* blatt op, dat de Duitsche kinderen het meest van de huidige ellende te lijden hebben. Uit het onderzoek bleek, dat er te Dresden gemiddeld 700 kinderen met een leege maag naar school komen, het twaalf uurtje ontbreekt geheel en al en dagelijks bezwymen er op school kinderen uit zwakte. Van de 1200 kinderen van eenige scholen lijden er 285 aan ernstige ruggegraats- verkromming. Te Neurenberg bleken er van de 7850 onderzochte kinderen 6000 sterk ondervoed. Te Leip- zig onteert negen percent van de» schoolkinderen warm eten. Te Munchen bleek 78 percent van de onderzochte kinderen tuberculeus. Trouwens overal in Duitschland zijn de tehuizen voor tuberculeuze kinderen en volwassenen te klein om aan de aan vragen te voldoen. De verspreiding van de ziekte wordt nog in de hand gewerkt door de slechte wo ningtoestanden, waardoor vaak zes of meer leden van een gezin in één kamer moeten slapen. SCHADE VOOR HET ONDERWIJS. In de Vrijdagavond gehoudon vergadering 'der Ou- dor-Commissie voor de Openbare Lagere School al hier, welke goed bezocht was, word een motie behan deld tot den Raad te richten, waarin verzocht wordt, het bestaande getal onderwijzers te behouden. Deze motie werd aangenomen. Op de Dinsdag te houden Raadsvergadering zal n.1. door B. en W. worden voorgesteld, om in de plaats van den heer Porte geen anderen onderwijzer te benoemen. De Oudercommissie meent, dat hierdoor schade aan het onderwijs wordt toegebracht. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De afdeeling Schaffen van den Bond van Neder- land»cho Onderwijzers vergaderde Donderdagavond in „Het Oude Slot". Daar die heer F, J. Damen niet aanwezig kon zijn, bracht mevr. W. Paap-Krul ver slag uit over het in de Kerstvacantie gehouden con gres to Arnhem. Op dit congres zijn twee voorname besluiten genomen, nl. toetreding tpt 't N.V.V. en het toelaten van hoofden In den Bond. De heer K, C. L. do Kmegt, di© wegens zijne benoeming te Rotterdam niet langer voorzitter kan zijn, werd in zijn functie opgevolgd door, mevr W. Paap-Krul .terwijl die hee- ren C. J. Mol te St. Maartensbrug en JL van Ekeren te Burgerbrug als secretaris en penningmeester wer den herkozen. MARKTOVERZICHT. Het is weinig van waarde wat het weer on» thans biedt. Koeien on schapen komen er hoegenaamd niet, zoo was het Donderdag J.l. ook hot geval. In de vette koeien was de handel matig, 't liep niet over. De prij zen varieerden van 50—67 ct. het pond. De handel in kalf- en geldekoeien was dan ook in de stallen. Weinig vraag in stieren, de prijzen waren van 45' tot 50 cent per pond. Drie vaarzen waren er. maar aangevoerd, handel niet veel gedaan. Stug was het in de nuchtere kalveren. Met de overhouders' was het vrij goed. f 46 is er voor de besten besteed. De handel in biggen en schrammen was matig. Veel vette varkens waren er, aangevoerd. Eigenaar dig is dat met de slechte wegen. Ieder voor zich denkt: er zal weinig komen, en waagt een kansje, in de hoop op een beste markt, en het gevolg is: veel aanvoer, handel trekkend. Veertig ct. is er be steed voor de besten. Kippen en konijnen goede handel, weinig aanvoer. Boter 10 ct. per pond' duurder bij' do vorige week, grager handel. Kipederen handel trekkend, i.% ets. goedkooper middenmarkt. EEN SCHADEPOST Donderdagmiddag viel op dè Markt een vette koe van den heer D. de Geus aan de Stroet, dood) neer. HUMOR. Hoe heeft de declamator Sternheim ons Donder dagavond laten gevoelen wè,t humor* is, wanneer een begaafd mensch, een kunstenaar, dien in zijn werken tot uiting brengt; wanneer iemand als Sternheim, óók altist, dien humor met stem en gebaar en mi miek weergeeft! Het is een ware succés-avond ge weest in de goedgevulde Igesz-zaal, de aanwezigen hebben tranen gelachen bij de kostelijke dramatisee ring van het Salieavondje en zich dan weer geroerd gevoeld bij zoo'n zuiver-de-kind'erziel-beeldend frag ment als het Falklandje van Heijermans, waarin heel de gespannen verwachting van Liesje met haar boterham-met-muisjes te gronde gaat als de ooievaar „Moeder heeft meegenomen". Sproker mocht dan in z'n inleiding opmerken, dat de aard van het Nederlandsche volk den humor niet nó, ligt, hij heoft toch zeker wel ervaren, dat we heel goed humor waardééren kunnen, en dat onze dichters en prozaïsten heusch niet behoeven achter te staan bij wat het buitenland aan goeden humor heeft geproduceerd. Hoe schitterend droeg Sternheim voor: „De Wil gen" en „De Dijk" van Adema van Scheltema: dat was sprekend schilderen! En ook de meer tot het ge moed sprekende „Peinzerij bij een bloempje" en „De Sterren" van onzen volksdichter, hoe lééfde dat! Noe men we verder nog „Het Hia van mijn Ezelken" van Pol- de Mont, „Vox Populi" van V. de la Montagne en het Vlaamsche volksliedje van Lapper Chrispijn, met tot slot 't ondeugende „Wijven zijn vellen van haaien, en leder is vel van de koe", en vergeten we vooral niet den heer Sternheim voor een volgend seizoen een dubbel hartelijk „tot weerziens" toe to roepen, ón namens leden, èn namens bestuur der Ver. v. Win- terlezingen! „BONNA". Zondagavond treedt bij den heer Zwaag de Berger Dilettarftentooneelclub op, met het Indisch Tooneel- ttuk „Sonna". Deze tooneelvereeniging heeft een goe den naam, terwijl ook dé Inhoud vnn het op te voe ren stuk een mooien avond voorspelt. In drie bedrijven schreef Jan Fabricius zijn „Sonna", hetwolk tevons do naam is van oeri SoondaneeKcho vrouw, de hoofdfiguur in dit tooneelwork, \vojke In den strijd om haar kind komt te staan tegenover oen vader behebt mot alle vooroordealen van 'n Wos-ter- sche beschaving; zij moot heloasi 't onderspit delven tegenover haar zielenadel. Hot stuk speelt in eon klein stadje aan do kust van Java, in eon kapiteinswoning, gelegen to mici den eener natuurpracht van overweldigende schc heid on. rijkdom. Het eerste bedrijf heeft plaats ongovoor nogen uur in den ochtend, het tweede tegen vijf uur in den na middag, het derde omstroeks middernacht volgend o;- denzelfden dag, wanneer de Indische nacht met zijn helderen maanhemel vol is van een zwoele geheim zinnigheid en de Mahomedanen door hot sluan op bedoek» worden opgeroepen voor het gebed In :-t laatsto bodrijf voort Fabricius zijn rnonsehon. op tot oen climax van odelo schoonheid in hun strijd on- het kind om geheel verschillende reden door de bei de partijen voor zich opgoöischt. Do Berger Dilettantonclub houdt or van haar too- neelwerken goed te verzorgen en zal daarom haar eigen décors meebrengen, welke vervaardigt zijn door eon zeer bekend kunstschilder. De costumes wordon golovord door „Het Voetlicht", het kapwerk door Andréo Steoniman van Amsterdam. Voor verdere hijzondorhodon verwijzen wij naar de advertentie in dit blad voorkomend. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar is tot voorzitter van de af- deeling .„Klein-bedrijf' gekozen de heer Ch. H. Th. Bohmalz., alhier. EEN VOORSTELLING TEN BATE VAN DE ZET HELDEN. Bet Dorus Rijkers Fonds (Nationaal Fonds voor Hel'den der Zee) heeft evenals zoovele nuttige in stellingen te kampen met financieeie moeilijkheden. Bedeeld Fondis, welks doel het is hulp te verleenen aan die mannen, die meermalen hun. leven hebben gewaagd, teneinde hun medemenschen aan een ze keren dood' te onttrekken; mannen, die met terzijde stelling van eigen levensgeluk al hun zeemanskuji^ aanwenden om andero gezinnen gelukkig te maken, wij noemen slechts den naam van Doru.s Rijkers. De directie van' het Theater Rcvynl te Scha yen heeft het goede voorbeeld gegeven "haar geheel© ex ploitatie ter beschikking van bovengenoemd Fond* te stellen, zonder ook maar een minimum winst to betrachten. Op Zaterdag 19 Januari a.a zal in boven-, genoemd theater een voorstelling worden gegeven, die tot in de puntjes verzorgd mag heeten. Het -tech nische personeel zal ook welwillend medewerken om dezen avond te doen slagen, terwijl een' gezellig bal met orkest balmuziek, den avond zal besluiten." Wij behoeven zeker geen opwekkend woord' te spreken om een ieder óp to wekken- een steentje bij te dra gen in den financieeien nood van onze zeehelden. MELKPRIJS. De kaasfabriek aan den Molenweg te Schagen be taalde over het tijdvak van 11 November tot 8 Decem ber gemiddeld f 10.77- per 100 K.G. melk uit. „HELP U ZELF". In de kwartaalvergadering van de verceniging „Help U zelf', vereeniging tot. geldelijke uitkeering bij ziekte en ongevallen, werden de gewone versla- yen uitgebracht' over het 4e kwartaal 1923. In dat kwartaal bedroegen de ontvangsten f330, de uitgaven f378.43J4, alzoo een nadeelig saldo van f48.43&. Er kwamen bij 11 leden 274 ziektedagen voor, die eene uitgaaf van f291.25 vereischten. Vier leden ontvingen uitkeeringen wegens ongevallen: 1 beenbreuk/ 2 z&agmachineverwondingen on 1 borstkneuzing bij val. Voorgesteld werden 1 vrouw en 3 mannen, waar door het ledental tot 151 steeg. Besloten werd de wettelijke verzekering kalm af te wachten, doch tevens om zich krachtig te verzet ten tegen een te ver gedreven centralisatie, van welko zijde die ook moge komen, hetzij van uë re georing, hetzij van de organisatie. Van' de heeren Van Ketel en Kamper waren be dankjes ingekomen, als bestuurslid, terwijl de heer Roep zijne ontslagneming als voorzitter op verzoek heeft ingetrokken. WEDER GOEDGEKEURD. De uitgifte der Paaschloten is voor 1924 weder goedgekeurd bij Kon. Besluit van 31 December 1923, No. 60. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Tennis, zoon van Arie Schóorl en van Dirkje Kuln. Overleden: Jan van Scheijen, oud 82 Jaren, echt genoot van Aaltje Slot. POLITIE. Gevonden-: -een damesbeursjo; een portemoivnaie. Gevonden: een grijze handschoen; een sleutel een paar handschoenen. Verloren: een paar handschoenen; een mkntol- band. .ALKMAAR, 11 Januari 1924. Op de heden gehouden graanmarkt waren aango- voord 336 hectoliters. Tarwe f 1113.50, Gerst ehev. f 11.10. Haver f 11.5012, Bruine boonen f40 46, JBrwten gTodfne (groote) f 2026, grauwe f 46, vale f44 per 100 kilo. ALKMAAR, 11 Januari 1924. Op' de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 83 stapels, wegende 73829 kilogrammen. Fabriekskaaskleine met rijksmerk f62, zonder rijksmerk f56, commissiekaas met rijksmerk f60. ^Boerenkaas; kleine met rijksmerk f59, zonder rijksmerk 57.50. Commissiekaas met rijksmerk f59. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 11 Jan. 1924. Grove uien f 10.80 a 11. Drielin gen f8.50. Peen f6.40 a 6.60. Roode kool fö.60 a 8.50 doorschot f6.90 a 8. Gele kool f6.60 a 8.70, doorschot f6.80 a 7.40. Deensche witte f3.90 a 5. doorschot f4.80, alles per 100 Kg. Aanvoer op 10 Jaip: 650 Kg. uien, 800 Kg. peen, 116800 Kg. roode kool, 42100 Kg. gelé kool, 1Ö9700 Kg. Deensche witte. LANGENDIJKER GROENTEVEILING. 11 Jan. Roode kool, le soort f6.80 a 9. Gele kool le soort f5.50 a 8.70. Witte kool', lo soort f3.80 a 5, 2e soort f2.30, alles per 109 Kg. Aanvoer: 47200 Kg. roode kool, 82800 Kg. gele kool. 95300 Kg. witte kool. WARMENHUIZEN10 Jan. 1924. Roode kool, le soort f7 a f9.10, id. 2e soort f6.60 a 8.30, id. uitschot f2.90 a 3.50, gele kool le soort f7.60 a 8.60, id. 2e soort f6.70 a 7.40, id. uitschot f2.60 a 3.30, witte kool, le soort f 3.90 a 4.80, peen f 5.50 a f5.90. Aanvoer: 60300 K.G. roodo kool, 6000 K.G. gele kool, 28650 K.G. witte kool 2200 K.G. peen. WARMENHUIZEN, 11 Januari 1924. Roode kool, le soort f7.50 a 8.90, 2e soort f 6.30 a 8, uitschot f2.90 a 3.50. Gele kool, lo soort f7.80 a 8.60. Witte kool, le soort 4 a 5. Be soort <(3.813 a 4. Uien f 10.60 a 10.80. Peen f5.40 a 5.90, alles per 100 Kg. Aanvoer: 66800 Kg. roode kool, 10650 e Kg. gele kool, 43000 Kg., witte kool, 400 Kg. uien, 2125 Kg. peen. ALMAAR. 11 Januari 1924. Appelen xl8 a J27 per 100 Kg. Prei flo.20 a 17.60 per 100 bos. Roodo kool f 2.90 a 8.40. Gele kool f3.20 a 6.70. Uien f5 a '11.60. Peren f 18 a 32. allee por 100 Kg. Boerenkool f 1.10 a 6.80 nor '100 stuks. Spruiten r 7 a 38. Witlof f 40 ai 65 per 100 Kg. Wortelen f4.10 a 5.30. HOORN, 10 Jan. 1924. 7 Stapels kl. Fabriekskaas f61, gem., 2 stapels kl. boerenkaas f55, gem.; 1 stapel fabrieks comm, kaas f60, gem.; 2 stapels Boeren Comm. kaaa f53, gem. 12 Stapels, wegende 11527 K.G. 1 Stapel 20+ prijs ftö.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10