Het'aater uitknijpen helgoed zachtjes inden oorspronkelijken vorm Dinsdag 15 Januari 1924. 678te Jaargang. No. 7366. Uitgevers t N.V, v.h. TRAPMAN CoScbagen Binnenlandse!) Nieuws. SCHASEB Mimici ïiiiis- CDURAIIIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSfREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden fl.65. Losso nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot B regels f 1.10, iedere tegel moer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. JULIANADORP. •Vrijdagavond il Januari hield, bet Ondersteunings fonds bij Ziekte „V.Z.O.S." zijne gewone jaariijksche algemeen© ledenvergadering in bet lokaal van den beer J. Slikker Ca. Aan den oproep van het Bestuur hadden 30 leden (waaronder 3 damesleden)' en 1 do- nateur gehoor gegeven, De voorzitter der vereeniging, de beer L. Tiche laar, opende met de gewone plichtplegingen de ver gadering en heette de aanwezigen welkom en wel In heit bijzonder de dames. Daarna geeft de spreker het woord aan dien secre taris, den beer I. J. Gaakeer Pz.,jdie de notulen van de vorige algemeene vergadering leest, welke onver anderd en onder dankzegging voor die keurige weer gave, worden vastgesteld. Daarop volgde het Jaarverslag over 1923, van den secretaris, waaruit wij het volgende weergeven. Al lereerst een keurige inleiding, waarin bij den toe stand van V.Z.O.S. schildert voor zooveel betreft het gepasseerde jaar 1923. In dit 14e jaarverslag worden vervolgens gememoreerd, dat het afgeloopen jaar niet rijk aan emoties is geweest, maar wel aan vele en langdurige zieken. Het aantal donateurs en dona trices steeg tot 17. Het ledental verminderde van 121 tot 111. Aan 26 ledten, waaronder 14 mannen en 11 vrouwen, werden 701 ziektedagen uit gekeerd, De secretaris eindigt zijn verslag met een stevige op wekking om het ledental wéfer te doen pijzen. Voorzitter spreekt namens de vergadering een woord van dank voor het keurig Bamengesteld ver slag. Volgt het verslag van den penningmeester, door den Raad van Toezicht, waaraan we het volgende ontleenen. Ontvangsten: Saldo 1922 f 723.02, ontvan gen contributie f776.03, begunstigers f50, Landbouw Onderlinge 116.25, terug van den penningmeester f25, totaal f159030. Uitgaven: Uitkeerfng ziekengeld f888.75, bodeloon f 77.76, secretaris en penningmeester f 50, porto, druk werk enz. f 78.05. Bond van Ziekenfondsen) f 27.90. To taal f 1122.40. Saldo per 1 Januari 1924 f467.84. Die voorzatter vraagt, of er dit jaar gieen rente ge- klweekt is en ontvangt een bevredigend antwoord en wordt daarna het verslag goedgekeurd met dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer en aan den Raad van Toezicht' voor de gehouden controle. De vergoedingen voor secretaris en penningmees ter worden opnieuw vastgesteld op f25, voor ieder, Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden de heeren K. Bregman, J. Wijngaard, P. Heijblok, terwijl de voorzitter te kennen gaf niet langer als bestuurslid' te kunnen fungeereni De hee ren K. Bregman en J. Wijngaard werden herkozen, terwijl gekozen werden de dames M. Bregman-Kui- per en N. Kossen-Glas. Voor den Raad' van Toezicht was aftredend de heer P. Verver, die herkozen werd'. Allen namen hunfne benoeming aan. Tot afgevaar digden voor de Bonds- en' districtsvergaderingen wor den benoemd de heeren Speur en Gaakeer. Daarna brengt de heer Speur verslag uit van de Bondsvergadering te Alkmaar. De contributie voor 1924 wordt na veel discussie vastgesteld een half jaar zooals bet thans is, 55 cent voor de volle en 30 cent voor niet-volle ledeni per maand, en in het zomerhalfjaar worden die bedragen respectievelijk 75 en 40 cent per maand. Een en an der in verband met den achteruitgang der koa we gens de zware uitkeeringen. De uitkeeringen blijven, mede omdat de contribu tie wat verhoogd 19, bepaald op f7.50 en f3.75 per week. Deze beide punten joegen heel wat stof in de lucht, maar werden overigens met groote meerder- j beid van stemmen aangenomen. Het bodeloon bleef bepaald op 10 pet en werd de heer Van Wilsem in zijne functie gehandhaafd. Thans was men genaderd aan de rondvraag, waar bij verschillende punten werden aangeroerd, die echter voor een courantenverslag minder geschikt zijn em die wijl dan, ook als van minder belang maar achterwege zullen laten. Op het maandblad Zelfbe heer werden nog 2 abonné's gewonnen. Alzoo aan bat tónde der vergadering zijnde, neemt de voorzit ter (thans voor het laatst) heit woord, zegt dank voor de steeds prettige wijze waarop hij de vergaderingen heeft mogen leiden; verder voor de samenwerking op dezen avond', en hij hoopt, dat de besluitien mogen zijn in bet belang der vereen!ging, waarna sluiting volgt Onmiddellijk vergaderde hierna het Bestuur; tot het verdeelen der verschillende functies. Tot voor- tótter werd gekozen de beer P. Bregman, tot vice- voortótter de heer J. Wijngaard, tot secretaris de neer L J. Gaakeer Pz. en tot penningmeester, de heer JL Bregman. Allen namen de benoeming aan. ANNA PAULOWNA, Op 1 Januari 1923 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 4089. Gedurende het jaar 1923 werdén 62 meisjes en 48 Jongens geboren, terwijl er 19 vrouwelijke en 17 mannelijke personen overleden. V6s^8"den tóch 181 vrouwelijke en 189 manaie- lijke personen en er vertrokken 171 vrouwelijke en 142 mannelijke personen, zoodat het totaal aantal Inwoners op 1 Janaurl 1924 4210 bedroeg, een voor uitgang dus van 121, ANNA PAULOWNA. PolHa. hooivorK™' °ea 11881 HoekBtra schaatsen en een Gevonden: oen paar handschoenen, een gouden dnmesnng, een nieuwe dameepamoffél, en een al- pacca beursje, inhoudende eenig geld. Inlichtingen te bekomen ter secretarie. VATBAAR HEID VOOR AAR D APPELWRATZIEKTE Bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst. Door het Laboratorium voor Mycológie ep Aard appel-Onderzoek is, in samenwerking met den Plan- tenziektenkundigen^ Dienst een onderzoek ingesteld naar de vatbaarheid van verschillende aarakppel- eoorten voor de wratziekte. Het onderzoek is uib- wolcT Öan aardappel-selectiestation te Oosv- Vatbaar zijn gebleken: Afke, Antje. Bintje. iMauwpuntjeSj Boerenjongens, Bravo, Concurrent. Duiteche muis^Douwe Jan, Eersteling. Effect. Uw wollen trui, U heeft geen IdSe hoe zorgvuldig deze gewasschea moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en «teerfs In haar goeden vorm dragen, zorg dan te na het wasschen in LUX voorzichtig In de vorm te trekken en leg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. LUX DE LEVERT» ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNUGHT en TWINK. Kruger, Pieter, Present, Roode Industrie. Roer mondsehe Roode, Rotten, Schoolmeesters, Splendo, Thorbecke, Tuinparel, Vroege van Bystein, do Wet, Zeeuwsche Blauwe. niet (laat). Fontein (half iaat;, duli muizen {vroeg), Kruislang (laat), Lieuwe (half laat), Parnassid (laat), Rooae star (lae,s Aan de Redactie van ANNA PAULOWNA. Het was niet zonder aarzeling^ dat T.A.G-.0.; 6teeds strevend naar versoheidenheid. in Februari haar leden en bezoekers (laat), Triumph (half laat), van de Schager Couranti 1921 voor het iet eerst bood. In hadden vergist. T.A.G.O. besloot dan ook, dat eer ste concert door een tweede te laten volgen en nu in dit seizoen geeft T.A.G.O. zijn derde concert en wel, (zie de desbetreffende advertentie,) Zaterdag avond 19 Januari. Inplaats van twee musici zal nu een trio t uit Amsterdam optreden en wel de heeren Jesse (violist), Van der Molen (cellist) en IJspeerd 9den op 20 December 1922 en gaf aan rv 2268 wa gons roode kool, 1675 Hg. wagons gele kóól, 1757 wagons Deensche witte, 740 wagons uien en 440 wagons peen. Totaal 6880 wagons, dus in Januari 1924 totaal 2043 wagons minder en wel: 703Vs wa gons roode kool, 831 wagons gele kool, 537 wagons uien én 267 wagons peen, terwijl er nu 295V» wa gons Deensche witte meer zijn. Wel is hier een tijdsverschil van 14 dagen, maar dat kan op den meer of minderen voorraad niet zoo'n versohil veroorzaken. WARMENHUIZEN. Vrijdag trad alhier voor „het Nut" op de heer Louis Landry, voordrachtkunstenaar te rs Graven- hage, met werken van Oscar Wilde, Multatuli, Pot- gieter, Hildebrand, Middendorp e.a. Zeker omdat ae heer Landry nog nooit in dezen omtrek was opgetreden, dus geheel oen onbekende was, waren er velen afwezig-, waar zij nu wel spijt van zullen hebben, als zij van de wei-aanwezigen hooren, hoeveel fifucces deze heer had. Voordrachtkunstenaar noemt zich de heer Lan- een salaris minder dan #2000 4H pcü perxsdoenbij'- dïragen te-verhalen, Het lid Volger (Comm.) stelde voor alle salarissen boven de f2500 te brengen op f2500. Het lid Prins (S.D.A.P.) stelde voor, een salaris-commissie te be noemen. Geen van deze voorstellen is aangenomen, zoo dat de salarissen voor 1924 ongewijzigd blijven. Daar wB ieder watl anders, en or wordt niets be reikt. DE RIJKSNORMAALLESSEN TE HOORN. Men meldt uit Hoorn, dat heft plan van den Minis ter zou zijn, de normaallessen aldaar, evenals die te Helder, af te schaffen, en te Alkmaar een kweek school te stichten. De leerlingen uit Purmerend en omgeving zouden naar Zaandam -moeten gaan. Men doert pogingen de normaallessen te behouden. De afdéeling van „Volksonderwijs" zal: medewerking vragen aan het hoofdbestuur. Het gemeentebestuur van Hoorn zal tóch met een adres tot den Minister wenden en vraagt aan 52 be trokken gemeenten adhaesiebetuiging. De Rijksnor maallessen te Hoorn hebben in de laatste 10 jaar ruim 90 onderwijskrachten geleverd en de school wordt momenteel bezocht door 75 leerlnigen. EEN ONTAARDE MOEDER, Do politierechter te Utrecht beeft volgens „U. D." de vrouw die 21 December jl. baar vijfjarig zoontje blootsvoets buiten had gezet, terwijl het kind slechts kleertjes over het bovenlijf aan bad, hem daarna een emmer water over heft lijf bad gegooid; en in buis gestopt, om hem zoogenaamd zijn onzindelijk heid af te leeren, veroordeeld tot f40 boete subs» 20 dagen hechtenia TOOROP'S DRIE-KONINGSRAAM. In de gehouden vergadering van den Utrecbtechen Kerkeraad is met algemeene stemmen hert Drieko- ningenraam ter plaatsing aanvaard voor do Dom kerk te Utrecht. In Den Haag was door bert Kerkbestuur helt raam geweigerd!, omdait bet motief van bet kunstwerk te Roomsch zou zijn. AUTO-ONGELUK, DO autobus van Ellewouiadijki naar Goos ls bij Nisse door de gladheid van den weg in de sloot ge reden, De bus vervoerde voornamelijk schoolkindo ren. Alle fntóttond'en kwamen anet d)a schrik1 vrij; DE MOORD TE ETTEN. Het „Dagbl. v. N. B." meldt nog, dat een. vrouw uit St. Willebrord, van wie vermoed wordt dat zij met de plannen der verdachten zou bekend zijn, gis teren naar Breda overgebracht en in voorloop iga bewaring gesteld is. Dc aangehoudenen Van Peer, Bals en! Van Settem blijven ontkennen. Het lijk van den vermoorden landbouwer Naalden is Zaterdag ter aardt, besteld. De aangehoudene De Klerk, is, evenals de knecht Sprenkels, op vrije voe ten gesteld. Een groot pakket bewijsmateriaal is naar Breda gezonden. 0.a. is op hert terrein van den moord! ge vonden een handschoen1, toebehoorende aan een der gearresteerden, alsmede diens tabaksdoos. Een der sokken van hert knechtje, dat door een der bandieten voor zijn handschoen was aangezien, was door hom medegenomen in zijn haast en moet door hem nabij bet huis in het boech weggeworpen zijn. Omtrent de drijfveer van de misdaad tast men nog steeds in het duitóer. Het zal zeer moeilijk vallen te bewijzen, dat gelden gestolen zijn, daar niemand ook maar het minst met de financiën van den vermoorde bekend was. Hieromtrent was hij Steeds zeer geslo ten. Moest hij een enkelen keer aan huis ook maar het kleinste bedrag uitbetalen, dan moest iedereen zijn verirek ontruimen!. Hij sloot dan deuren en ra men, waarna hij eerst overging om zijn spaarpot te openen. Vermoed' wordt, dat hij in een of anderen verbolgen boek vain zijn huis zijn geldl bad verbor gen. Best mogelijk dan ook, dat de inbrekers dit geld niet hebben kunnen vinden. WIERINGEN. Door do directie der Zuiderzeewerken is het ma ken van een betonrug achter het hoogo land van Stroe alhier, bij* openbare aanbesteding gegund aan den heer J. O. Fiom, aannemer alhier, voor f7.459. BARSINGERHORN. Voor de betrekking van onderwijzer. aan de O. L. School te Barsingerhorn, hebben zioh 7 sol licitanten aangemeld. LANGEND IJK. Niet minder dan 291 wagons groente werden de af gek tenvei tijd t ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer Schoenmaker verga- is iet minder aan zyi wagons groente weraen ae igeloopen week van de twee Langendüker groen- enveilingen verzonden. Dit aantal is in langen ijd niet Bereikt. Eigenheimer, Elips, Enorm, Excellent, Excelsior, branschon, Frisms, Geeltjes, Groninger Ktwd, Ide- I aal, Industne, Kaxupioen. lvoh-i-Nonr, Lena, Maai ke, Milord, Monopool, Opperdoeeohe röade, Paul Dit .Trio gaf tot heden slechts intieme kunst- avondjes in de hoofdstad, maar het T.A.G.O.-bö- stuur heeft deze heeren weten te bewegen, vooA een enkelen keer daarvan eens af te wijken, door bij uitzondering ook eens voor T.A.G.O. op te treden. Liefheb oei s van goede muziek wacht dus Zaterdag zeer zeker een avond van muzikaal kunst genot. HOOGWOUD. Bevolking op 31 Dece mber 1922: 1082 mannen en 1019 vrouwen. Ingekomen in 1923: 70 mannen en 72 vrouwen, te zamen 142; vertrokken in 1923: 89 mannen en 94 vrouwen, te zamen 183. Geboren j in 1923: 9 mannen en 10 vrouwen, alzoo een ver-1 mindering in 1923 van 1 man en 2 vrouwen. j Totale bevolking der gemeente Hoogwoud op j 31 December 1923: 1081 mannen en 1017 vrouwen, te zamen 2098 inwoners. Voltrokken huwelijken: 14. INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN IN N OORD-F PLLAND. De j.L gehouden inventarisatie van stapel-proe ducten vfui de bij den Noord-Hollandschen Bond i van Veilingen aangesloten Vereenigingren, geeft aan, dat op 3 Januari j.1. nog aanwezig waren: 1564Va wagons roode kool, 844 wagons gele ko.ll, 2052V* wagons Deensche witte, 203 wagons uien en 173 wagons peen. Totaal 4o37 wagons. In het vorige seizoen is deze inventarisatie gehou-l dry, en werkelijk, dat is kunst, wat hij geeft. Prachtig van gebaren, houding, maar bovenal van stem, hebben wij hem bewonderd. Genoten' hebben wij van Multatuti's „Wijs mij do plek, waar gij i u-ftzaaid heeft". Doodstil was het in de zaal. En dan "It van Middendorp „Soa" (aan den heer derde het comité voor de Muiioktent. Deze verga dering was belegd om middelen te bespreken, die er toe konden leiden, de schuld, waarmee het comité nog tót opgescheept, zoo spoedig mogelijk te delgen. Na verschillende besprekingen wera be sloten, dat ieder der aanwezigen enkele personen -„i- -Jschenken als het ware brei Lancty opgedragen), toenTïing mem aan sprekers lippen. Aan bijval ontbrak het dan ook met Wij roerpen den hoer Landry een haih telijk tot weersziens toe. WARMENHUIZEN. Bij den onderlingen kolfwedstrijd der kolfolub alhier werden de prijzen behaald door de heeren: le prijs N. Pronk, 2e prijs P. Quant, 3e prijs P. Vergaai, 4o prijs H. Slikkor. DOOR DE VORST. Te Landsmeer had men, toen tijdens de Kefrsftva- cantie de vorst intrad', verzuimd om "het water in de buizen der centrale verwarming van die o. 1. school af te tappen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de buizen zijn stuk gevroren. Tot genoegen van de kinderen, die nu schaatsen konden rijden, werd de Kerstvacantie verlengd, totdat de buizen deze week hersteld waren. ZOOVEEL HOOFDEN, ZOOVEEL ZINNEN. "In de gehouden raadsvergadering van Warm er- veer werd bij het behandelen der begrootlng door het lid Kamer (a.-r.) voorgesteld alle salarissen van de ambtenaren en werklieden, die door dén Raad worden vastgesteld, met 10 pet. te verlagen, Wethou der De Vries (r. k.) stelde voor van de ambtenaren met een salaris van f2000 en meer 8# pet. en met ongerveef personen /zullen daartoe worden aangezocht. LANGENDIJK. De handel gaat nog rfbeeds naar wensch, de prij zen blijven vrijwel op dezelfde hoogte, doch jam mer is het, dat er weer wagengebrek komt. Als er genoeg rollend materiaal was. zou er nog meer groente kunnen worden verzonden, zou alzoo de voorraad sterk verminderen en bleef oen grootere kans, dat straks de prijzen beter geregela bleven door vraag en aanbod. Pogingen om meer wagons te krijgen, worden intusschen in het werk gesteld. HUURPRIJS AMBTSWONINGEN. Zoolang onderstaande titularissen de beschikking hebben over een ambtswoning, zal voor "het genot daarvan achterstaand bedrag daarvoor worden in- eouden op de jaarwedde: Secretaris 'Anna Pau- na f 200Secretaris Harenkarspel f100; Secre taris Schoorl f350, ingang 1 Maart 1921; Burge meester Wieringcn f450; Secretaris Wieringen f285: Secretaris Wieringerwaard f500; Burgemees ter Zuid-Scharwoude f600; Secretaris Zijpe f200. BROEK OP LANGENDIJK. Ged. Staten hebben de jaarwedde van den Ont vanger der gemeente Broek ojp Langendijk gere- feld als volgt: diensttijd minder aan 2 jaren 700; van 2 tot 4 jaren f750; van 4 tot 6 jaren f800; van 6 tot 8 jaren f850; meer dan 8 jaren f900.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1