Ingezonden Stukken. Reclames. Uit en Voor de Pers. l)e Engelsche Politieke Parlijen vóór den groolen Veldslag op 16 Januari a.s. Marktberichten. Predikbeurten sl» Gemengd Nieuws. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor myn hartoliiken donk. In den nacht van Dinsdag op Woensdag i.1. brandden hier twee peroeelen af, waarvan één toebehoorde aan bakker Haverkorn. Daar de brand, aangewakkerd door een ijzigen Oostenwind, zeer snel om zich heen greep, kon aan redden van have en goed niet gedacht worden. Gelukkig zyn geen persoonlijke ongelukken te betreuren, doch voor het dienstmeisje van den heer Haverkorn is deze brand toch zeer noodlottig geworden. Vóór lichaamsbehoud beducht, was net ook haar on mogelijk iets van haar bezittingen, die niet ver- assureerd waren, uit de vuurzee te redden, zoodat dit meisje als het ware geheel geruïneerd is. In dezen tijd, nu alles nog maar niet goedkooper wil worden, allee te moeten aanschaffen, (ze heeft zelfs geen schoenen) is natuurlijk een totale onmogelijk heid. Daarom zal bij de ingezetenen van Oude- sluis en omgeving een lijst worden aangeboden, waardoor ieder in de gelegenheid wordt gesteld een tastbaar bewijs van deelneming te geven. Het is te hopen, dat door de oneindige aan vragen om steun voor hot buitenland, de oogen niet gesloten zullen worden voor de nooden in eigen omgeving. Nogmaals vriendelijk dankend voor de plaatsing, DAAN POOL. Oudesluis 14 Januari 1924. Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel tegén galzucht, slechte spijsvertering en verstopping! vindt gij in Fosters Maagpülen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. KAMERONTBINDING. De S.D.AJP. eni het N.V.V. hieldten Zondag een groo- te meeting omi te protesteeren: tegen 'het blijven zitten der tegenwoordige regeeritng. Wat) de S.D.AP. na streeft, uitgesproken door de voormannen Troelstra, Wibaut en Schaper, is weergegeven iin het volgende resumé, dart; het H-blad van de drukbezochte meeting geeft: Er zijn enkele belangrijke punten in de rede van den heer Troelstra, die aanwijzingen bevatten om trent de houding dor sociaal-democraten in de Twee de Kamer ten opzichte van heft kabinet De oplos sing van de crisis noemde hij „een kaakslag, toege bracht aan het Ned'erlandsche volk". Na de uitspraak van de Tweede Kamer over de politiek van het kaïn- not-Ruys hadl men mogten verwachten, dat wel met in de eerste of tweede, maar tenminste in de derde plaats ook een kans ware gegeven aan een „demo cratische arbeidsgemeenschap", een kabinet van de sociaal- en vrijzinnig-democraten en <lten katholie ken linkervleugel. Met opzet is men die parlemen taire mogelijkheid voorbijloopen. En miert) verkrach ting van onze oonstitutkxneele gebruiken, is heft ka- bine:, dat het vertrouwen der volksvertegenwoor diging niet bleek ttje hebben, nai 74 dagen van „onsma kelijk gesnuffel rondom het lijk der coalitie," ge handhaafd. Er zijn er in, den lande, die o zoo gaarne hadden, dat de sociaal-democraten hun protestactie lieten ontaarden in een strijd tegen de Kroon. De heer Colijn had) dan kans de populairste ma van Ne derland ite wordeni. „Maar", zoo verklaarde de heer Troelstra, „wij zullen ons dien weg niet laten op dringen. Ik ben lid van het Nederland9che parlement en ais zoodanig heb ik het beginsel der Nederland se ho Grondwet te aanvaarden, dat de Koningin van persoonlijke verantwoordelijkheid ontheft. Er moet altijd een minister zijn, die verantwoordelijk ia WIJ zullen dus dJe regeering, die er zit, ervoor aanspreken dat zij er zit." Wat de sociaal-democraten willen, dat ié Kamer ontbinding, opdat de kiezers zich uitspreken kunnen zoowel over de Vlootwet als over het bezuiniging»- plan-Cclijn. In de oplossing der crisis ziet de heer Troolstra een fascistisch element, dat zich openbaart in een streven tot uitschakeling van het parlement, om „een sterken man" van bovenaf te doen regee- ren. Meneer Verviers hoeft eigenlijk zijn zin gekre gen, zoo meent de heer Troelstra, In zijn rede gaf hij ook nog een kenschets van het onderscheid tus- schen het bezuinigingsplan-Colijn en dat „van den heer Wibaut". Het eersto wil een sluitende begroo ting in een of twee jaren, met opoffering van sociale en cuitureele volkswaarden, het tweede een sluiten de begroeting over veel meer, jaren, maar met be- houd van die waarden. Het standpunt van' de Vrijzinnige Democratische Kamerfractie ten opzichtte van eene eventueel© Ka merontbinding wordt in het navolgende artikel van de hand van Mr. Marchant weergegeven. Daar blijkt uit, dat de leider van den V.-D Bond van Kamer ontbinding geen heil verwacht Hij schrijft: Het wordt mode, om in onze politieke moeilijkhe den het woord „Kamerontbinding" uit te spreken als een too verwoord. Als het onfeilbare geneesmiddel prijst men do ontbinding zonder meer aan, en men zegt of denkt, dat de Kroon en 'hare ministers er niet aan willen, omdat zij daarvan een nederlaag ver wachten voor hot antirevolutionair-christelijk histo risch beleid. Vroeger hebben wij reeds betoogd, dat deze zaak mifnder eenvoudig is dan velen schijnen te meenen. Zij redeneeren ald'us- hot volk is in meerderheid' het politieke spel der laatste maandien beu; het volk is in meerderheid) tegen de Vlootwet; wij zullen wel zorgen door onze propaganda, dat die meerderheid een meerderheid zal brengen in de Tweede Kamer. Dan is het land gered. Wie dte dingen zoo zien, zullen bedrogen uitkomen. Eten Kamerontbinding zonder behoorlijke voorbe reiding en formuleering van punten van geschil zal weinig haften. Zonder dat zal ieder op zijn wijze van voorlichting dienen. Er zal verwarring ontstaan, en uit die verwarring zal nagenoeg dezelfde vertegen woordiging der evenredigheid opkomen. De crisis, die wij beleven wordt veroorzaakt door de ondeskundige leiding der rechterzijde in de eer ste plaats. Zij. stelt dJe geschilpunten! niet, doch zij ziet ze met opzet voorbij. Het is een minderwaardige kibbelpartij. Ecnerzijdls klinkt het verwijt: gij;, katho lieken, hebt u op 26 Octobor onverantwoordelijk ge dragen; gij hadt de hoogste belangen van het land, de weermacht, boven alles moeten stellen; gij moet uw roekeloos bedrijf erkennen. Anderzijds antwoor- dle men: gij wilt ons vernederen, gij wilt over ons heerschen; gij wilt het goed recht van ons standpunt niet erkennen; wij onderwerpen ons niet.. In dit ge kibbel spelen afgunst" en onderlinge betwisting van de hegemonie een gnoote rol. Ter wille van dit gehaspel heeft men onze parle mentaire practijk verknoeid en den geest der Grond wet miskend. Feitelijk is de oorzaak van deze oneenighteid de crisis in de roomsch-katholieke staatspartij. Zij is uiterlijk een eenheid gebleven, doch inwendig staan daarbinnen twee geestesrichtingen „denkrichtingen" heeft men. het zelf genoemd, tegenover elkander. Ware dit niet het geval, dan zou de Vlootwet! de cri sis niet tot uitbarsting hebben doen komen. Men kan derhalve veilig zeggen, dat! de grooto cri sis wordt veroorzaakt door de crisis onder da ka tholieken, Zoolang deze niet tot oplossing is geko men, zullen dte moeilijkheden worden bestendigd. De genen onder de katholieken die om het democratisch beginsel weinig geven of daartegenover vijandig staan, zouden Zelfs mat Dr. Schokking en da zijnen wel tot overeenstemming komen. Zij moeten daar- itee ecliter concessies doen,, die de partiji als geheel ter wille van de democraten niet voor hare reke ning kan nemen. Dit proces, onder de katholieken, moet zijn loop hebben. De vraag is, of mem door thans een Kamer ontbinding te provoceeren, dezen loop zou verhaas ten. Gesteld al, dat men een juiste formuleering van d'e geschillen zou kunnen stellen, zijn wij ge neigd om aan te nemen dat op dit oogenblik de ont binding den toestand niert zou zuiveren. Men zop de zelfde verhouding, behoudens wellicht een onbetee- kenende verschuiving van een paar zetels van recht® naar links, terugzien en geen stap zijn gevorderd'. Hier is, wanneer de Tweede Kamer weer aan hert werk zal zijn gegaan, allereerst ori tenteering noodig. Dat het Kabinet-Ruys zal blijven zitten, is van on dergeschikt belang.. De strijd zal langs het Kabinet heengaan. Heit is onbekwaam tot het geven van lei ding. Het is mogelijk, dat zich een verhouding zal gaan aft eekenen, die voor een bepaald beleid dten grondslag zal aanwijzen. Op dit oogenblik is die er nog niet en ia zij door een Kamerontbinding niet 'te voorschijn te roepen. IL Do groote Blag is nog steeds in voorbereiding. .Merkwaardige feiten hebben zich inmiddels voor gedaan. Men kan eigenlijk zeggen, dat er oen veldslag plaats zal hebben tusschen drie groote legers Een conservatief-, een liberaal- eij een labour-leger. Wat het conservatieve leger betreft, zijn alle on derdooien het roerend eens, dat zfj aangevallen zul len wonden in hun stelling: de Regeering van En geland, en dat de twee andere legers hen zullen aanvallen. Men is als aangevallene eensgezind. In de twee andere legers is men wel overtuigd, dat er aangevallen moet worden, doch men is het nog absoluut niet eens omtrent het aanvalsplan. Laten wij de legers eens nader bezien. Het Labour leger staat onder commando van den! heer Ramsay Macdonald. Hij heeft onlangs een1 soort feestelijke wapenschouw in de Albert Hall gehouden. Het is toch eigenaardig, dat de Sociaal-Democra ten in alle landen iets gemeen hebben, dat is het vie ren van overwinningen vóór de overwinning er wer kelijk is. In Albert Hall kwamen de Labour Party-leden bijeen, om eene overwinning te vieren. Welke over winning? Dit zal ik u zeggen. De overwinning van de stembus en de toekomstige van 16 dezer tezamen. De overwining aan de stembus is een zeer betrekke lijke, want men staat nog altijd' 67 zetels beneden de conservatieven en slechte 32 zetels boven de libera len; van eene volstrekte meerderheid is dus geen sprake en het aantal gewonnen zetels is niet dn ver houding met het betrekkelijk geringe aantal meer dere stemmen, waarmee Labour uit de bus ia geko men. Maar men gunt de Labour. Party toch graag haar vreugde over de overwinning. De andere overwinning, nl. het verkrijgen van de Ministerportefeuilles op 16 Januari as. is nog heele- maal niet zeker. Er zijn 615 Kamerleden, 258 Unionisten, 191 La bour, 159 Liberalen en 7 onafhankolijken. Geen der partijen heeft de volstrekte meerderheid. Labour kan absoluut niet zeggen, wij Labour zullen de Unionisten er uit stemmen en ons zelf op het kussen brengen. Labour kan de Unionisten er slechts uit krijgen met behulp der Liberalen. Van eene overwinning ten opzichte der minister portefeuilles is dus nog geen sprake. Laten wij echter den Engelschen socialisten hun viering van overwinning gunnen, en eens kijkon wat de heer Ramsay Macdonald gedurende de feestver- gadering aan zijne volgelingen gezegd heeft met het oog op de eventueele aanvaarding der regeering. De heer Macdonald heeft precies een) half uur ge sproken, de vergadering was zeer ordelijk( socialis tische liederen en het kerkgezang, Heer geef ons vre de, werden gezongen. Wanneer wij de regeering aanvaarden, zei de heer Macdonald, dan doen wij dat omdat wij niet terug schrikken voor de groote verantwoordelijkheid, die in -de evolutie der tijden tot ons komt. Wij zijn een partij van idealisten, doch al zijn wij mot onze gedachten dikwijls in het land der toe- komstdroomen, toch zullen •wij1 niet de dwaasheid hébben een sprong in het duister te wagen. Wij zullen niet naar eene algemeeno verkiezing heenigturen, maar wij willen regeeren, omdat wij werk willen verzetten. Indien het geld uit ons land mocht vluchten, dan zal dit niet wezen omdat wij er aanleiding toe geven, maar omdat er lieden zijn, die paniek willen schep pen.. Indien er onrust in het Parlement zal' wezen, zal men niet in ons hoofdkwartier naar den modernen Guy Fawkes moeten zoeken, doch in dat der conser vatieven. Wij hebben in onze gedachten en in onze harten idealen en plannen, die naar vrede gericht zijn en wij tarten zoowel Liberalen' als de Tories om ons de uitvoering onmogelijk te maken. Onze allereerste taak zal wezen om den vrede in dte wereld te herstellen, dte speldeprikken tusschen Frankrijk en Engeland zijn betreurenswaardig, de Volkenbond moet beter en hechter geconstrueerd worden en buitendien moet het Hof van Internatio nale Justitie weer naar voren gebracht en meer ge bruikt worden. De opgeblazen dwaasheid om het Russische Gou vernement niet te willen erkennen moet uit zijn.. Er moeten regelingen getroffen worden van Japan tot Ierland. Indien ten behoeve van betere huieves ting subsidie voor woningbouw noodig is, zal men die subsidie moeten geven. Mochten trusts bestaan om dien woningbouwpolitiek te verijdelen dan zul len wij die trusts omver werpen. Ik denk niet aan een partij, ik denk aan het alge meen belang der natie. Deze verklaringen werdén gedaan in den avond, dat het Lagerhuis weer bijeen gekomen1 was, om den President, den Speaker, te verkiezen. Eerst waren de Lagerhuisledon door Black Rod be volen om naar het House of Lords te komen. Baldwin en Macdonald waren het eerst opgestaan om aan dit bevel te voldoen, de een, omdat hij de King's Prime Minister, dte ander omdat hi) de leider van de King's Opposition is. De socialisten riepen, toen de heeren elkaar naderden, hun leider too: een hand geven, waaraan Macdonald met een lachje vol deed, terwijl Baldwin de gegeven hand hartelijk drukte. Achter de leiders kwam Lloyd' George en de groo te meerderheid dér Kamerleden. In liet Hoogerhuis vernamen, zij, dat zij oen Spea ker moesten kiezen-en zorgen, dat ib beëedigd wer den. De aftredendie Speaker, Mr. WhltJey, werd bij ac clamatT.e herkozen. Hij werd: aanbevolen door een Unionist en door een Labour momber. Ondanks dat Mr. Whitley liberaal is. Hij geniet het vertrouwen van alle partijen. Weliswaar heeft een lid, de Colonel John Ward! zijn ergernis gelucht, over het feit, d&i de Speaker nog altijdi het oude gebruik volgde om de partijlei ders en degenen, die door dezen naar voren go .scho ven werden, het woord te geven, inplaats van «die le den, die om het woord vroegen, omdat zij van het bepaalde onderwerp een studie nadden gemaakt. De dames en heeren wordtem nu beëedigd en ko men 15 dezer weer bij' elkaar. Op dien dag zal de Koning de troonrede voorlezen. Het adres van antwoord op de troonrede zal dan het punt zijn, waaromheen in het Lagerhuis de po litiek zich een of meer dagen zal concentreeren. Uit de rede van Macdonald volgt nu heel duide lijk, dat de Labour Party vast besloten is: le. om ,te trachten het Kabinet-Baldwin te doen vallen; 2e. om zelf dte Regeering te aanvaarden, indien de Koning besluit aan Laibour de vorming van een Ka binet op te dragen. We weten dus van twee legers wat we er aan hebben. De conservatieven zitten in de stellingen en zul len die verdedigen. De socialisten- zullen probeeren de conservatieven er uit te werpen om dan alleen die stellingen te bezetten. Ze kunnen echter de conservatieven er niet uit wer pen zonder hulp dér Liberalen. Wat zullen die doen? Zullen die Labour helpen de Conservatieven er uit te werpen en zich dan tevreden stellen met in de buurt der door Labour te bezetten stellingen hun kamp op te slaan? - De heer J. H. Thomas, de algemeen1 bekende led- der van het Engelsche spoorwegpersoneel en een der voormannen van de Labour Party, heeft voorspeld, dat Donderdag 17 dezer om kwart over ©lvem, de Unionisten overwonnen en uit hun stellingen gewor pen zou zijn. Ten eerste wordt echter sterk betwijfeld of de quaestie in twee dagen tijd' haar beslag zal krijgen, ten tweede of het nu allemaal wel zoo glad' zal gaan. Zoowel in het Labour- als in het Liberale kamp is or nog steeds geen vast program van aanval. Men moet bij Labour wel degelijk rekening hou den met de verschillende kleurschakeeringen waar uit Labour bestaat. Vooral met de uiterste linker vleugel en wel met de Schotsche leden, waarvan de heftige Mr. "Wheatly de leider is. Mr. Wheatly is bij zijn Schotsche collega's heel erg in de pas, maar heelemaa! niet zoo erg bij Macdo nald, Clynes en Thomas. Wanneer het adres van Antwoord op de Troonre de aan de orde komt, zal Labour een amendement daarop indienen. Hoe zal dat amendement er uit zien? Dat kon wel eens zoodanig gesteld worden, dart) de Liberalen niet kunnen besluiten het te steunen-. Slechts een gematigd gesteld amendement kan, in I dat geval, het voor Labour gewenschte resultaat be reiken. Er wordt in dit verband gewezen op dte „Hebze" der uiterste linkerzijde, vooral der Schotsche socialisten, die nu eenmaal nooit bedaard kunnen denken, maar altijd willen schreeuwen, vechten en kapitalisten eten. Volgens Sir William, kan er nog heel wat gebeu ren, indien Macdonald niet tijdig zorgt, dat die hee ren blindelings de bedaarde, gematigde, volkomen parlementaire houding van Macdonald en de andere groote leiders der Labour Party volgen Hij had vandaag eenige vooraanstaande Liberale Kamerleden gesproken, die er op gewezen- hadden, dat zij na lezing van hetgeen Macdonald in de Al bert Hall gesproken had. geen moment aarzelden om van een/ Labour-amend'ement te stemmen met de geheele consequentie van een Labour Regeering. Hij vertelde echter, dat een andere Libornl nog bee- lomaal niet genegen was om de Labour Party aan he'. bewinu1 brengen. In het Liberale kamp is men nog lang niet una niem besloten om Labour te steunen. Men vindt het zeer onaangenaam, dat Asquith, de partijleider, ziek is en sommigen verwijten, hem, dat hij al te gauw naar Labour toegesprongen is, inplaals van de prachtige situatie om op de wip te zitten, in het lands- en partijbelang, uit te spelen. Men vreest, dat de Engelsche kiezer met het nuch tere gezonde verstand der Engelschen zal oordee- •en, dat, indien de Liberale Kamerleden zoo spoedig bereid zijn hun zelfstandigheid prijs te geven, en met Labour mee te gaan, zonder zelfs onafhankelijk slag te leveren, men evengoed Labour kan stem men, indien men niet conservatief is. Liberaal zou dan verdwijnen. Ik besprak dit vandaag met een vriend van mij, een oud hoofdambtenaar, omdat voor mij, als Hol lander. het natuurlijk vreemd aandoet dat men dan mindei partijen zou krijgen. Ik beu er nu eenmaal aan gewend, dat er in Hol land ieder jaar eenige partijen bijkomen. Mijn vriend was van oordeel, dat het heel best kon gebeuren, dat men weer naar het stelsel van twee partijen in Engeland zou terugkeeren. Liberalen hadden, meende hij, afgedaan. Hij achtte bot ook in 's lands belang, dat er §leohts twee partijen zouden zijn. evenals vroeger, toen er slechts Conservatieven en-Liberalen bestonden, ómdat er dan altijd een pap tij met eene volstrekte meerderheid aan her. bewind kon zijn en dan met het vertrouwen van de meer derheid der bevolking krachtig ko». rogeeren. Zoo- woi naar binnen als naar buiten krachtig Het is bijna pijnliji: ie bemerken, hoa gekrenkt de Engelschen zijn, dat zij naar buiten hun prestige in geboet hebben. Hun voorkeur voor Labour of hun gelatenheid inet Labour, komt dan ook bijna uitsluitend voort uit de overtuigiug, dat noch de Liberalen, noch de Conservatieven, noch eene coalitie van die beide par lijen, :ets hebben kunnen bereiken, zoodal no. 3, de Labour Party maar een kans moet hebben. Ik be sprak de quaoetle van de Internationale tendenzen der socialisten, tendenzen, die in elk land bij de so cialisten naar voren komen. Och, zei mijn vriend, indien dit werkelijk zoo is, en het zal blijken, dat Lord Birkenhead gelijk heeft met zijne bewering dat vreemd kapitaal onze La bour Party financeert, dan zal niet alleen de La bour Regeering. gauw uit zijn, maar tevens het Britscho volk in groote meerderheid Labour in den steek laten. Van vreemde inmenging moet een Brit niets heb ban. Ik vraag mij ook af, of die geruchten over finan- cieerimg der Labour Party door Rusland! of zoo, mo gelijk zou zijn. Eten zouden de Liberalen dat toch ook wol ge hoord hebben. Van die kan m»r toch niet verwachten, dnt zij in dat g>val met Labour zouden meegaan om Baldwin te doen vallen, De Liberalen zullen fodh eerdér met Die Hards en omgekeerd Die Hards met Liberalen samen gaan, dan dat Liberalen of Conservatieven zouden dulden, dat een Regeering van hot Britscho wereldrijk uit den vreemde geld, due, als consequentie, ook orders, zou ontvangen. Wamt de Engelschen hebben een heel1 typisch spreekwoord, waarin- zij aan.toonen, dat wie geld geeft ook de lakens mag uitdeeler. Dat spreekwoord is: W'ho pays the piper, may call the cune. Ik sta weer verwonderd over hot beheerschte van het Engelsche volk. Of ik een conservatief of een socialistische arbei der spreek, zij' zijn beiden volkomen correct en be- heerscht. Ik schaar mij aan hun zijde in afwachting van de dingen, die komen zullen*. Vermoedelijk: Éen La bour Kabinet in het conservatief genoemde Enge land. WARMEN M 1ZEN. 12 Januari 1924. Roode kool: le soort f7.80 a 8.90, 2e sóórt fö.40 a 8 uitschot 12.50 a 8.40. Gele kool: le soort f7.40 a f 8, 2e soort f6.40 a 7, uitschot f3. Witte kooi: le soort f4.20 a 5.10, 2o soort f3.80 a 4.20. Poon i f 5.50 a 5.80. Aanvoer: 38000 Kg. roode kool, 7508 Kg. gele kool', 39000 Kg. witte kool, 500 Kg. peen. ALKMAAR, 12 Januari 1924. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 5 paarden f150275, 4 koeien en ossen f375 tot 540, 29 nuchtere kalveren f 1232, 92 vette .schapen f 8856, 1 vet varken f 65, 26 magere var kens f2830, 142 biggen, 10 w .f45—26, 3 bokken en geiten f4—18. Boterprij9_ van heden: lsto soort f"VI51.85, 2e soort f 0.951.10, kipeieren f 911.50, eendeieren f 7 ALKMAAR, 14 Januari 1924. Appelen f17 a 28 per 100 Kg. Prei f 12.80 a 14.30 per 100 bos. Rooae kool f3.20 a 9. Gele kool f3.60 a 7.60. Wortelen f3.20 a 4.80. Uien f6.50 a f 11.40. Peren f10 a 27, alles per 100 Kg. Boerenkool f0.50 a 4.60 per 100 stuks. Spruiten f10 a 23. Witlof f 30 a 50, per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND. Noord-Scharwoudo. 14 Jan. 1924. Grove men f10 a 10.70. Drie lingen f8.80. Peen f4.80 a 5.10. Roode kool f6.10 a 8.20, doorschot f 6.10 a 7.20. Gele kool f 6.10 a 8.60. Deensche witte f3.70 a 4,90, doorschot f3.50. alles per 100 Kg. Aanvoer op 12 Jan.: 3300 Kg. peen, 44500 Kg. roode kool, 12400 Kg. gele kool, 98300 Kg. Deen sche witte. WARMENHUIZEN. 14 Januari 1924. Roode kool1: le soort f7 a 8.70, 2e sóórt f6.40 a 7.50, uitschot f2.90 a 3.70. Gele kool, le soort f7.50 a 7.90, uitschot £3.20 a 3.50. Witte kool, le soort f4 a 5.10. Uien f 11.10. Peen f5.50 a 5.70. Aanvoer: 38800 Kg. roode kool', 5850 Kg. gele kool, 53100 Kg. witte kool, 450 Kg. uien, 1010 Kg. peen. LANGENDIJKER GROENTENVEELING. 14 Januari. Losse wortelen f 1.20 a 5.30. Roode kool, le soort £5 a 8.60. 2e soort f3.50 a 4.50. Gele i kool, le soort f5.50 a 8.30, 2o soort f4.70 a 5.20. Witte kool, le soort f 4 a 5.20, 2e soort f 2.60 a 3.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 75400 Kg. roode kool, 58400 Kg. gele kool, 91800 Kg. witte kool, 2475 Kg. wortelen. AMSTERDAM, 14 Januari 1924. Binnenl. Granen. Tarwe f 10VsllVs; rogge f9Vs10: wintergerst f 9Vs; haver f10lOVa; aui- venboonen £1718; paardeboonen f 12Vagroene erwten f 2526, per 100 Kg. AMSTERDAM, 14 Januari 1924. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 514 vette koeien. Prijzen waren: le kwal. f 1.201.80, 2e kwal. f 1—1.20, 3e kwal. f0.75—1 per Kg.; 100 Melk- eD kalfkoeien f350500 por stuk: 74 vette kalveren 2e kwal. f0.901.04, 8e kwal. f 0.800.90 neii Kar-;- 85 Nuchtere kalveren f 1424 per stuk48 Schapen f f4852 per stuk; 489 Vette varkens, Holl. le kw. f0.940.96, 2e en' 3e kwal. fO.920.94 per Kg. Handel slecht; 41 Paarden f200400 per stuk. ALKMAAR, 14 Januari 1924. Op dp heden gehouden veemarkt waren aange- voerd: 29 koeien en ossen f225575, 2 vette kal veren f 6075, p. ned. pond f 1.401.80, 17 nuohtero I kalveren, 619 varkens f7278. I ceh WOENSDAG, 16 JAN. var NED. HERV. GEMEENTE te: j Barsingerhom, nam. 7 uur, Ds. Brinkerink van yia Spankeireni. Bevestiging 3 Kecrkemadsledenu >/lQ DE STRIJD OM DE PALTS. Frankrijk is er op uit, de Palts in te palmen, al thans om de Palts los van Duitschla/nd te maken. Zijn vertegenwoordiger, Generaal De Metz, heeft daartoe de Separatistische actie gesteund; die tot ge volg heeft gehad, dat een zestal separatistische lei ders is vermoord. De bevolking van de Palts verzet zich met band en tand itegen de Fransche doeleinden, en het onder staande verhaal van den Handelsblad-correspondent G. Nypels, geeft een duidelijk inzicht, wa)t daar op 't oogenblik voor een harden strijd wordt gevoerd1. Hij schrijft: Naar ik van een der dramatis personae verneem, begaf zich op 21 December jl. een deputatie van vijf tien Paitser notabelen naar Koblenz, teneinde de Hooge Commissarissen der Rijnland-Commissie, en verdere daar gevestigd© hooge autoriteitten van ge allieerde landeni, op de hoogte te stellen van de on gehoord© toestanden in de Beiersche Rijn-Palts, en van de rol dioor generaal De Metz daar gespeeld. Do Fransche Hooge Commissaris, de heer Tirard, ont ving de heeren natuurlijk uiterst koel; maar diens Belgische en Engelsche collega's e® ook de bezochte Italiaan, verklaarden niets te weten van wat men hun kwam vertellen en betoonden zich zeer belang stellend en voorkomend. Kort na deze démarche te Koblena werden deze vijftien heeren elk afzonderlijk met Fransche auto's naar Spi©rs gehaald. Nadat men mijn zegsman daar meer <lan twee uren dn een' wachtkamer had gehou- gencx El V< Kon Hl H. op 'J »nnc Alkr mots Uit l bleek 1923 ting ontva gaf e houd Beslo richte gezon lege. Doo den, werd hij. voor vier Fransche officieren gebra.cht, die hem verklaarden, dat generaal d© Metz zich zóó beleedigd achtte door het feit, dat ze met hun klachten, achter diens rug om, niaar Koblenz gegaan waren, dat hij ze zelf niét moer wenschte te vien. Daarna werd hij twee volle uren aan een nauw keurig verhoor onderworpen en weer naar huis go stuurd met de herhaalde verzekering dat hij hot zoo wel bij den generaal a3e diens Bezirksgedelogeerd! voor goed verbruid had. Toch begaf zich enkele dagen later weer een de putatie, thans uit de Paitser beambten, naar Koj blenz. Deze werd niet meer tot den1 heer lirard toe teki o gelaten, maar vond ook weer een zeer welwillend tot ee gehoor bij diens collega'a metho Merkwaardig lijkt het mij, dat de Paitser dagblflï den h den, die door de Fransch-separatistische censuuf steeds verhinderd werden over deze stappen bij de Hoofrt Commissarissen te Koblenz te spreken, thans blffl hd' ga ken wel de démarche te mogen doen, die gistere® ring bi een groote deputatie van alle mogelijke Paitser cof poraties (gemeentebesturen, Kamers van Roopha» DE del, Boerenbonden, enz.) bij generaal de Metz dee« Zond orn bij dezen energiek te protesteeren tegen de hujj neelvoc opgedrongen .Autonome regeering", cn h?m er vaj landscl in kennis te stellen, diait zo hedten dienzelfden swt J^ttantc te Koblenz zouden herhalen. J j jonri Zou generaal de Metz beginnen te merken, dat "Ij ait tooi zich vergaloppeerd heeft?. i weerge<

Schager Courant | 1924 | | pagina 2