Binnenlandse!! Nieuws. Dinsdag 15 Januari 1924. 67ste Jaargang. No. 7366. WIERINGEN. Vergadering van de Visschersvoreeniging D.E. T.V. te Wieringen, op" Maandag 7 Jan., 's namid dags 2 uur, in hotel M. de Haan. Voorzitter, de heer J. Tysen, opent de vergade ring met een woord van welkom tot de vele aan wezigen. Hetgeen hedenmiddag besproken zal wor den is zeer zeker van groot belang voor de Wieriri gor visschers. Dat het een belangrijke vergadering is, getuigt wel de groote opkomst; ruim honderd namen komen er op de presentielijst voor. Verschil lende punten zullen op deze vergadering worden besproken, doch het voorftaamste is toch wel het afdijken Van het Amsteldiep. AI jaren lang*is dit in bespreking geweest, doch nu is het een voldongen feit. Het werk is aanbesteed en binnenkort wordt hiermede begonnen. Dezen zomer reeds zullen de visschers er de nadeelen van ondervinden, in niet geringe mate, cn van den herfst, als de winter voor de deur staat, is het nog veel erger. Dan is zeer zeker de halve visschcrsvloot tot werkeloosheid gedoemd. En wat dat wil zoggen, hierover is ver der commentaar overbodig. Dan zijn die menschen broodeloos. Door onze Regeering is, zödver óns bekend, nog geen enkele maatregel genomen om de visschers schadeloos te stallen. Wel zijn door de visschers verschillende opgaven verstrekt wat be treft waarde van schip en vischwant en. is naar die gegevens ook een wetsontwerp gemaakt, doch in behandeling is dit in de Tweede Kamer nog niet geweest. Öp een bestuursvergadering, met het college van B. en W., is door ons besloten twee afgevaardigden te zenden naar de algemeene ver gadering. De hoeren M. Kooij en Jb. Lont, onze secretaris, zullen hiervan aanstonds verslag uitbren gen. Door het Centraal Comité te Volendam wordt steeds voor onze belangen geijverd, doch tot nu toe met weinig succes. Hoe de stand van zaken nu is, zult gij aanstonds vernemen. Ik hoop van harte, dat onze gezamenlijke pogingen succes mogen heb ben in het belang van onze vissehersb vol' i - Hierna worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen en onder dankzeg ging goedgekeurd. Volgt stemming voor vijf nieuwe bestuursled m. Drie wegens periodieke aftreding, n.1. de hoeren S, Zomerdijk, M. Kuit en Tj. Wig-hout, die allen met groote meerderheid wederom worden benoemd. En twee wegens bedanken, n.1. de heeren S. J. Bak ker en Jb. Ruitenburg. Hiervoor worden gekozen de heeren P. Bakker cn G. Dirks. Allen nemen hun benoeming aan. De heeren B. Kat. P. Bakker en IT. van Kals- beek, belast met het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Kaleveld, brengen bij monde van den heer Kat, verslag uit, dat deze keurig in orclo is. Dat r in kas was begin 1923 f 384.47. Ontvangsten f 154.00. Totaal f519.39. Uitgaven f88.74. Batig s ildo op dit ©ogenblik f432.65. Nu moeten er echter over 1°23 nog rekeningen binnenkomen, vah ongeveer totaal f 50. Voorzitter dankt do commissie voor hare mede- deelingen en den penningmeester voor zijn nauw keurig beheer en verzoekt nu de afgev., verslag uit te willen brengen van de vergadering te Am sterdam. Door den heer Lont wordt nog weer eens uit voerig medegedeeld, wat er alzoo op deze vergade ring was besproken. Aangezien echter in verschil lende bladen reeds een verslag van deze vergade ring heeft gestaan, zullen wij dit niet geheel weergeven. Algemeen was de vergadering van oor deel dat er toch zooveel mogelijk op moet wor den aangedrongen, dat er een regeling wordt ge troffen voor de visschcrs; Zooveel mogelijk moeten de verschillende autoriteiten worden ingelicht om trent het groote belang dat hier op 't spel staal, voor do YVieringer visschers, omreden die er nu zoo aanstonds al schade van hebben- Er wordt door den lieer Zomerdijk een schrijven voorgelezen van den hoer van der Bilt, Katholiek Kamerlid, die vraagt, hem zooveel mogelijk allo inlichtingen te verschaffen. Door den heer Kalsbeck wordt voorgest. ld om in verschillende bladen te schrijven over den toestand, wcllce zich hier aanstonds zal voordoen, indien de Regeering geen maatregelen neemt. Door voorzitter wordt toezegging gedaan, zoo mogelijk hiervoor te zorgen. Gok komen er voorstellen ora eigenmachtig stap pen te doen. Dit wordt echter door hot Bestuur ontraden. Door den heer Af. Kooij wordt medegedeeld, dat hij het noodig acht, dat er eens een paar leden van het Centr. Comité naar Wieringen komen, om zich met eigen oogon eens te overtuigen, van de nood zakelijkheid, dat hier wordt ingegrepen. Ook tn Amsterdam, aldus spreker, heb ik dit naar voren gebracht. Ik heb gezegd: hier wordt veel gespro ken, maar inmiddels wordt de dijk gelegd, liet is meer dan tijd, dat er krachtig wordt, gewerkt voor do schadeloosstelling. Spreker zegt, dat hem door den voorzitter, den heer Demmers, de toezegging is gedaan, dat eenigo heeren van het centraal comité, als wij het noodig oordeelden, bereid wa ren om naar Wieringen te komen. Door den heer D. Minnes wordt nu het woord gevraagd. Gehoord de vele besprekingen, aldus spreker, kom ik tot do conclusie, dat de vergade ring geheel accoord gaat met de besprekingen van de vergadering te Amsterdam. Ook wat betreft de schadeloosstelling'. Dat wil zeggen volgens het Wetsontwerp 1920. Naar aanleiding hiervan stel ik do volgende motie voor: ,.De yergadering besluit, het Centraal Comité in kennis te stellen met het verhandelde op deze vergadering en deze to verzoeken er bij het Mini sterie op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk de schadeloosstelling voor de Zuiderzcevisschers in be handeling te nemen, en als basis te nemen, het eerste Wetsontwerp volgens gegevens van den Zui- derzee-Raad." Deze motie wordt met algemeeno stommen aan genomen. Rondvraag. Door den heer Tj. Wigbout wordt gevraagd, of er voor zal worden gezorgd, dat d neer Van der Bilt de noodige inlichtingen krijgt. Voorzitter antwoordt, dat hier voor gezorgd zal worden. Door den heer II. Breed wordt voorgesteld den secretaris een vergoeding te geven voor de velé werkzaamheden, dfe deze zich voor de vereen, ge troost. Voorzitter zegt, dat dc secretaris van geen ver goeding wli weten. Wordt besloten als een bewijs van waardeering een blijvend aandenkf-n te koopen. Dit wordt aan 't bestuur opgedragen, hiervoor te zorgen. Dc heer P. Bakker stelt voor een'bepaling of re geling te treffen voor afsluiting Texelstroom, wat betreft korren van consumptie-mosselen. Voorz. stelt voor, deze regeling in een bestuurs vergadering nog eens nader te bespreken. Algemeen goedgevonden. Niemand meer het woord verlangende, wordt, door voorzitter met. dank voor de groöte opkomst, de vergadering gesloten. WIERINGEN. Zuiderzee nog vol ijs. J.l. Woensdag, Donder dag en Vrijdag kon de postschipper onmogelijk met de iisvlet door noch over het zeeijs, dus drie dagen geen post. Zaterdag 12 Jan., des voormid dags, gelukte het, de post over te brengen en met de post van den wal terug te keeren. De ijs- vlet was boordevol postzakken en hadden de post boden Zaterdag en den heelen Zondag een enor me post uit te zoeken en te bezorgen. Sinds Dinsdag 8 Januari, des middags, hadden we geen Sost gehad, dus 4 dagen zonder, 't ligt voor de and, dat de post overal welkom was. WIERINGEN Jl. Dinsdag hield de ijsclub te Hippolytushoef een avondfeest op haar ijsbaan. Op de baan had men palen geplaatst, welke van electrische lampen wa ren voorzien, hetwelk een mooi gezicht opleverde. De muziekvereeniging „Harmonie" gaf er een con cert. .zoodat onder de vroolïjke toonen van „Harmo nie" do aanwezigen op de verlichte baan reden. Do snerpende koude had velen thuis gehouden, zaodat de belangstelling niet overgroot was en dc moesten die er waren vonden erniets aan, men had er meer van verwacht, zoodat het feest., doordat velen weer vroeg vertrokken, spoedig afgeloopen was. WIERINGEN. Uitslag der jl. Dinsdag gehouden ijswedstrijden: a. Te Westerland, hardrijden voor mannen, 18 deelnemers: le prijs, f20, de heer P. Buitenburg, 2e prijs, f 10. dc heer C. Sieigstra, 3e prijs, f5, de heer S. Poel Nz. Verder werden nog drie troostprijzen toe gekend en wel, de le, f7.50 aatn d:en heer A. Poel Az., de 2e f 5. aan den heer Al. Klein Sz., en de 3e, f 2.50, aan den heer C Kooij Pz. b. Te den Oever, hardrijden voor dames met een biljartbal op een bordje. 36 deelneemsters: le prijs mej. Tr. Lont Cd. 2e prijs mej. A. Kotgans Nd., 3e prijs mej A. ten Bokkel Pd.. 4e prijs mej. A. M. Mul der Cd., 5e prijs mej. Adr. Staddg-de Haan. Beide wedstrijden werden door vee! publiek bij gewoond. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. WIFRTNCEN. Steeds is t rondom ons eiland nog al'.es ijs en zijn wij van het vasteland afgesloten. Gelukkig weet- de postschipper met zijn knechts per ijsvlet den post dienst oen® per dag te volbrengen, al is het dan ook niet beo. vee! moeite. WIERINGEN. Vergadering van de ijsclub Wieringen, in het hotel van den heer M. de Haan. Aanwezig 03 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Nan Kaan, die de aanwezige heeren-welkom heet, worden door •den secretaris, oen heer C. Duijnker, notulen cn jaar verslag gelezen en met dank onveranderd: goedge- keura. Hierna deed' de penningmeester, de heer II. G. Rump. rekening en verantwoording. De heeren J. Do- ves. Jb. Bruul en W. Klaasse Bos onderzochten deze en bevonden alles in dg beste orde De ontvangsten waren f 129.4b, de uitgaven f61.25, terwijl ook nog te betalen is een renteloos voorschot ad f50, zood'at er dan een kasgeld overblijft van ruim f 18. Met alge* meene stemmen goedgekeurd. Een bestuursvoorslel, om de contributie te verhoo- gen met 25 et. en. te brengen op f 1. wordt, aangeno men. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de opbrengst der lijsten voor het huren van land, inmalen. van wa ter enz. voor een te maken! flinke ijsbaan was f 235.50, en dat de kosten van de nieuw© baan bedragen f 450. zoodat er een tekort is van ongeveer f215. Door 't heffen van en tree's op de banen van niet-leden' en. 't geven van een avondfeest op de electrisch verlichte baan. waarvoor de muziekvereeniging „Harmonie" zich beschikbaar Stelde, hoopt men het tekort to dekkern Verder pog enkele huishoudelijk© besprekingen, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den wcnsch, dat van de nieuwe ijsbaan een druk ge bruik moge worden gemaakt.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5