Tweede Kamer. Marktberichten. HET WEGENTRAAGSTUK TK NOORD-HOLLAND. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheem raadschap Noordlhollands Noorderkwartier hebben een uitvoerige beschouwing voorafgegaan dojr eer. i conclusies tot de Staten gericht, naar aan leiding van de voordracht van Gedeputeerde Skaten Min de inning der lasten van de streekbelanghebben den van den Zaanlandscheni Communic&tieweg aan hun waterschap op te dragun. Dijkgraaf en Hoogheemraden verzoeken ara, in dien hun instelling mert de administratieve bemoeiin gen wordt belast, ook het wegenonderhoud aan hun waterschap op te dragen, waardoor h.i. een econo misch beheer in de hand) wordt gewerkt. Wanneer biji overheidsbedrijven zoo zeggen Dijk graaf en. Hoogheemraden, niertl steeds de moest eco nomische wijze van werken, gevolgd wordt, vindt dat vele malen haar oorzaak hierin, dat het technische element niet steeds door herti economische in even wicht wordt gehouden. De inrichting van een water schap geeft in dit opzicht bi. die vereiste-te waar borgen. Ten slotte geven Dijkgraaf en Hoogheemraden in overweging om de weggeldbelasting, die Gedeputoer- die Staten voorstellen) in te voeren, niet als retributie voor heit gebruik' alleen van provinciale wegens maar als een „bijzondere belasting" voor het gebruik van alle voor automobaelverkeer opengestelde wegen; te beffen. Daardoor zal het weggeld eerder en reeds aan stonds tot een hooger bedrag kunnen worden gehe ven dan volgens bet voorstel van Gedeputeerde Sta ten mogelijk is. LANGENDIJK. In de gehouden jaarvergadering van' den L.TJ3 afdi. Langendlijk, werd' de heer J. Schuiti alis bestuurs lid herkozen. In die plaatis van den heer J. Zijp, die niet meer in aanmerking wenischte te komen, werdi gekozen, de heer J. Broersen. In dezelfde vergadering werd besloten, als punt op dien beschrijvingsbrief voor do algemeen© vergade ring van den Noorder MarkÜbondi te plaatsen: Het invoeren van een uniforme lossing voor uien. LANGENDIJK. Thans is door 3 van do 5 gemeenten, aangesloten bij de Gemeenschappelijke Gasfabriek aan dien Lan gend ijk en St. Pancras, het voorstel van de Gaacom- roissie aangenomen, om kachelgas voor 0 cent be schikbaar te stellen. Daardoor is men dus van in voering van dezen maatregel verzekerd, LANGENDIJK- Gisteren werden van de veilingen te Warmenhui- zen, Noor.dscharwoude en! Broek op Langendijk circa 100 spoorwagons groenten verzonden, Dat is nog even de moeite waard' en ook de opbrengst bij- de gelden de hooge prijzen, die in de laatste dagen wordlen be steed LANGENDIJK. Een twintigtal weigerachtige^ tot het aansluiten bij de Provinciale Waterleiding in de gemeente Zuid- 8charwoude, zijm door den Kantonrechter veroordlteld tot f2 boete, subs, 1 dag gevangenisstraf. We verne men, dat door enkelen in hooger beroep zal wordlen gegaan' om een beslissing in hooge ie instantie uit te tokken. Ook in de gemeente Noordlscharwoude zijn verschil lende huiseigenaren weigerachtig gebleven bun be- woondó perceel'em aan de waterleiding aan te sluiten. Zij werden eveneens veroordeeld tot f 2 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf. Vreemd, dat in de gemeenten Broek en Oudkarspel geen vervolgingen worden uiifi- geloke, terwijl ook daar tal van weigerachtigeni zijn. Het schijnt dat de Burgemeester van Zudd- en Noordr scharwoude zich streng aan die wet wil houden. BROEK OP LANGENDIJK. In die laatste raadzitting werd mededeeling gedaan, dat de sluis opnieuw voor den tijd van twee jaar ge pacht is door den heer A. tien Bruggecate alhier, voor f 1640 per jaar. Het verzoek om subsidie voor den ontsmefttinga- dienst van hert, Witte Kruis werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Het doofstx>mmeninstituut te Groningen' werd we derom bedeeld! met een subsidie van f50. Gevraagd was f100. Adihaesie werd! betuigd op een adres van het ge meentebestuur van Werkendam aan H.M. de Konin gin te zenden, waarin wetswijziging verzocht wordt ten opzichte van het Hooger en' Middelbaar onderwijs, waarbij zal worden! bepaald, dat de kosten van dit onderwijs alleen door het Rijk zullen worden gedra gen, eventueel met varhaal op de oudera. Door den gemeenteveldwachter was het verzoek gedaan om een verhooging van salaris tot 1800 gul den, omdat hij' merti f 1400 niet rond! kan' komen. Be sloten werd het salaris tot f 1600 te verhoogen. Het voorstel van de gascommissie om den prijs voor gaskachelgas op 6 cent per M3. te bepalen, werd met! l.stem tegen aangenomen. Tot lid van het Armbestuur werd herkzoen de heer Jb. Huiberts. GASMISèRE AAN DEN LANGENDIJK. Zoc langzamerhand zien we het gebruik van1 petro leumlampen meer en meer toenemen'. Menschen die tot voor korten tijd nog steeds hun gaslampen brand den, gaan er nu toe over om de petroleumlamp op ie hangen, ©enerzijds omdat de toevoer van gas bij hen van dien aard is, dat geen voldoende licht verkregen wordt en anderzijds, omdat hert. bedrag dre kwi tantie bun lang niet evenredig toeschijnt aan de hoe veelheid gas die geleverd! wordt Daarbij komt dat de reductie op het meerder gas verbruik na 1 Januari grootendeels is komen te ver vallen, waardoor elke meter gas ten volle voor den prijs van 14 en 15 cent betaald moet wordón. We vermoeden, dat de hoofdzaak der misère zit in de kwaliteit van het buizennet. Er is een volle kracht workzaani cm het. water uit de potten te pompen. Als het nie vriest ziet men hem driemaal djaags gaan. Het is zoo langzamerhand een vaste dienst geworden. Als er zooveel water binnenkom*., schijnt er dus wel wat aan dt buizen te mankeeren. ANNA PAULOWNA. Van de gehouden biljartmatch in t café van den beer C. Slikker is de uitslag als volgt: Hoogste serie Jb Stammes van. Oudteeluis met 20 punten, hoogste gemiddelde K. Jongejan met 4.34. Gespeeld, worden 16 partijen van 100 punten! lihre; d© rasteerencLe 9 zullen worden gespeeld! in café Kreijger te Oudeeluis. JULIANADORP. Woensdagmiddag geraakte een' paard gespannen voor een kar, van, dien veehouder J. E. aan de School- vaart alhier op hol. De jeugdige voerman G. d. W. be vond! zich in een hachelijke positie, hetwelk ook spoe dig bleek. Doorda» de kar. met een dor wielen in aan raking kwam, met een torzijdó van den weg opge slagen hoop basaltslag, kantelde deze en bekwam de bestuurder daardoor een paar belangrijke vleeech- wonden aan oen zijner beenen. De heer B., het geval ziende, snelde ter hulp, doch de voerman was zoo kordaat en wist het dier op het erf van dien heer Z. tot staan te brengen. Daarna werd voor De W. dok tershulp ingeroepen. Wij vernemen dat de wondon van niet al te ernst igen aard zijn. WIERINGEN. Men' dieelt ons mede, dat aan raej. A. d» Vries-Kam man, telephoniste op het Rijkstolephoonkantoor, te de Haukes alhier, in verband met het ontslag aan de gehuwde ambtenaressen, tegen 1 Maart a.s. ontslag uit hare functie is aangezegd. Het telephoonkantoor wo$dt dan bij het hulppostkantoor te de Haukes on dergebracht. Deze ongevraagde ontslagaanzegging is een geduchte financieel® schadepost voor de betrok ken ambtenares, die met veel ambitie haar taak ver vulde en bij het telephoneerend publiek hoog stond aangeschreven. Het publiek zal de overplaatsing de* te lep hoon uit het havenkantoor, vlak bij do haven, vischafslag, postboot, enz., zeer zeker missen, daar men dan voortaan naar heit aan het begin der haven einde Haukes liggende postkantoor moet gaan, om te kunnen telefomeeren. Alle veranderingen zijn dan ook lang geen verbeteringen. WIERINGEN. De jongeheer Jan Lont Dz. te Hlppolyituahoef had bij het zg. schotsentrappen het ongeluk te vallen en zijn been te breken. Onmiddellijk ingeroepen heel kundige hulp van Dr. Piccardt werd scheenbeenbreuk geconstateerd. ONGELUK. Dinsdagavond ia bij Halfweg een brievenbesteller door een auto aangereden. De man zag, op zijn fiets gezeten, door het verblindende licht van een aanko mende auto, de goede richting niet meer en werd aangereden. De fiets werd geheel vernield, de berijder licht gewond. LOONSVERLAGING. Aan het personeel der chocoladefabriek der Fa. Droste te Haarlem is medegedeeld, dat met ingang van 1 Maart a.s. de loonen met 10 pet. zullen worden verlaagd. GAS VERSTIKKING TE ROTTERDAM. Een 26-jarige verpleegster is te Rotterdam in haar woning aan de Maaskade dood op bed gevonden, tengevolge van gasverstikking. Bij onderzoek bleek, dat zich in de slang van het gascomfoor een scheur bevond. Het gas is daardoor ontsnapt en heeft zich in de kamer verspreid. DE GERAFFINEERDE OPLICHTERSSTREEK MET DE POSTWISSELS. Naar wij hebben meegedeeld zijn jongstleden Za terdag te Amsterdam een groot aantal kleine post kantoren ieder voor een bedrag van f 300 opgelicht. Dat geschiedde door de aanbieding van valsche post-1 wissels. Er zijn te Amsterdam 26 bijkantoren van de post en hert staat wel vast: de daders hehbeni slechts aan: enkele kantoren hunne clandizie onthouden. Na de publicaties in de pers, kwam de patroon op- j dagen van een chauffeur, die de oplichters heeft ge reden. Die chauffeur kwam jongstleden Zaterdagmor- gen omstreeks kwartier voor negenen, van een rit i met zijn huurauto bij het Rijksmuseum terug, toen twee heeren naar hem toekwamen. Het waren jonge mannen, naar schatting even over de helft van de twintig, de een kort van gestalte, dé andere langer en met een Joodsch uiterlijk. De kleinste vroeg of de chauffeur hen langs de post- kantoren wilde rijden, zij moesten daar chèques in nen. Op dat oogenblik stond bij het Rijksmuseum een juffrouw in een blauw mantelpak, naar schat- j ting van twintigjarigen leeftijd. Vóór de auto waarin de mannen plaats namen, vertrok, heeft zij met hen gesproken; maar de tocht langs de bijkantoren maak- te de juffrouw niet mee. Wel heeft zij zich nog enkele malen in de nabijheid van een of ander postkantoor i vertoond en dan even met een der beide mannen j gesproken, doch aan de misdadige operatie nam zij geen deel. Het zijn de twee mannen die het oplichtingsplan uitvoerden. Als de chauffeur, die rijkelijk van sigaretten werd voorzien en na afloop een royale fooi kreeg, voor1 een postkantoor stilhield, ging een van de twee dat bureau binnen, doch eerst nadat hij zich een hoornen bril op den neus had gedrukt. Bij de aanbieding van de postwissels maakte de reflectant naar de f 300, geen haast. Hij praatte on derwijl over „ditjes en datjes" en mopperde over de Rijks Girodienst die hem noodzaakte, zijn geld thans zélve te innen en het vroeger slechts een boekings- quaestie gold. In een der kantoren heeft de desbe-. i treffende oplichter, na geruimen tijd met den amb tenaar die hem de f 300 had uitbetaald over het Rijks Giro te hebben gesproken, gevraagd om den chef te spreken. Ook aan hem heeft hij zijn beklag gedaan over genoemde rijksinstelling en geïnformeerd of het nog lang zou duren, alvorens het daar weer in orde was. In eenige andere kantoren is, toen naar legitimatie papieren werd gevraagd, een van een portret voor zien abonnement op het Belgische spoorwegnet ver toond, ten name van L. de Boer; de foto was inder daad die van den aanbieder. Na van 's morgens negenen tot 's namiddags half drie de operatie te hebben voortgezet, kreeg de chauf feur opdracht naar de „Bank voor den Diamanthan del" te rijden. Ter hoogte van die Bank voegde de juffrouw in het blauwe maritelcostuum zich weer bij het tweetal. Met hun drieën zijn zij het banklo- 1 kaal binnen gegaan, zij hebben er in totaal ongeveer 700 Belgische en Fransche francs gekocht, en deelden mee naar België en naar Parijs te zullen gaan. De langst van de twee mannen gaf op te heeten: dr. I'renkels de Paris. De kleinste van het tweetal zei, toen hij met den chauffeur een gesprek voerde, deze te kennen en wel eens te Utrecht te hebben ontmoet, de chauffeur meende zich dit flauwtjes te kunnen herinneren, doch was er niet heel zeker van. Langs een omweg zijn de twee oplichters, het meisje was intusschen weer ver- trokken, naar 't Centraal Station geredien, Zij namen 1 in den omtrek van het Stationsplein afscheid van den chauffeur en gaven hem een zeer ruime fooi. Op hel perron was het meisje wederom in hun gezelschap Het onderzoek heeft uitgewezen, d'at zij niet niet de mannen op reis is gegaan, deze hebben twee kaartjes J lste klasse Maastricht genomen en zijn toen in de richting van 't Zuiden des lands vertrokken. Veron- j dersteld wordt dat zij in den nacht van Zaterdag op Zondag te Maastricht hebben gelogeerd. De Cominis-1 saris van Politie heeft zijm collega aldaar met het vermoeden in kennis gesteld -dat het tweetal te Maastricht) heeft vertoefd, of nog vertoeven. Dat dit vermoeden niet ongegrond was, bleek uit hetgeen gistermiddag is geschied. In het „Grand Ho tel du Levrier et de 1'Aigle Nok*" te Maastricht heeft de politie twee personen aangehouden, genaamd Van Renkel en. Hommersom. Zij komen overeen met het signalement van de personen gegeven, dÜe de val sche wissels hebben gepresenteerd. Van zekeren Hommerson is door «de politie te Arnhem de opsporing gevraagd wegens de verdenking, dat deze zich aan oplichting van rijwielen heeft schuldig gemaakt Ver moed wordt dat het dezelfde persoon betreft, thans te Maastricht gearresteerd. Beide arrestanten zijn ter confrontatie naar Am sterdam overgebracht. WIERINGEN, JL Zondagavond tusschen 7 en 9 uur heeft men zich door openschuiving van een raam toegang ver schaft tot de woning van den landman E. E veris te Stroe, terwijl deze met zijn vrouw even bij hun oudera op bezoek was. In de linnenkast is de boel wat over hoop gehaald, dóch blijkbaar was het den dieft ven) om geld; te doen geweest, wat echter niet te vinden was. Vermist wordt een electrische zaklantaarn. Bij de Rijkspolitie werd onmiddellijk aangifte van 't ge val gedaan, die direct een onderzoek heeft ingesteld- Van den dader(s) tot nog toe geen spoor. CALLANTSOOG. Door den aanhoudenden dool moest die voor 13 Ja nuari aangekondigde gecostumeerd» ringrijdórij wor den uitgestelde Later bleek echter, dlat het feest, wart betreft dien toestand! van het ijs, wel gehouden had kunnen worden, daar deze week nog geregeld op het Zwanen water is geredón. Vele menschen hebben reeds genoten van den spiegelgladWen ijsvloer, en te- vens van het prachtige natuurschoon, wat het Zwa- nenwater oplevert. Het plan bestaat nu, om de wed strijden Zondag 20 Januari te doen houden. S CALLANTSOOG. De beer J. ScbeUen te Groot* Eeetea, beeft een nieuwe autobus in den maak, waarmee over plm. 6 weken uit onze gemeente een autodienst zal onder houden, en wel op Donderdag van Callamlsoog naar Sc hagen, en op Vrijdag van Callantsoog naar Alk maar. BROEK IN WATERLAND. Do nieuwe burgemeester, de heer P. J. Peereboom, dó voormalige secretaris van den Duitschen. ex-keizer, is Woensdagmiddag in een daartoe gehouden raads vergadering geïnstalleerd. O.m. was aanwezig de va der van den heer Peereboom, de burgemeester van Ilpendam. NIEUWE NTEDORP. Op Woensdagavond 16 Januari werd! dóór het de partement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tel Nut van 't Algemeen een Nuitsavond g)ahoudei\ waarin de toonkunstenaar A. Alt uit Bolsward optrad. De heer A. J. Veurman opende de samenkomst, heette alleni welkom, wees er op, dart- de heer Alt oor ons geen onbekende is en gaf dezen daarna het woord. De heer Alt, aan wien wij hier reeds zeer aange name herinneringen hebben van vorig optreden, be gon daarna op de hem eigene en zoo boeiende wijze te vertellen van de mooie opera „De Meesterzinger van Neurenberg." Rijk aan inhoud' als deze opera het grootste meesterwerk van Richard Wegnar is. was het een groot genoegen, om sprekers uitlegging daar van aan te hoorern, terwijl de heer Alt ons verschil lende melodiën op voortreffelijke wijze op het kla vier liet hooren. Mei de groote verscheidenheid, die de inhoud van deze heerlijke opera biedt, werd de verklaring van dit werk van den grooten Wagner nog des te aan trekkelijker, waar zij vergezeld ging van vcrt.ooning van op de opera betrekking hebbende lichtbeelden, met ae sciopticon. Met aandacht werd naar den heer Alt geluisterd en de heer Veurman dankte de aanwezigen in zijn slui- tingswoord daarvoor, tevens den heer Al t dank en waardeering brengende voor het vele, dat die ons he denavond had geschonken. NOG MEER POSTDIEFSTALLEN. Evenals in andere plaatsen heeft de Amsterdam- sche recherche ook te Deventer een onderzoek inge steld naar een op geraffineerde wijze gepleegde op lichting van de Rijkspostspaarbank. Een jong,e man liet eenigen tijd geleden een spaarbankboekje op zijn naam stellen met een inleg van f2.50 en slaagde er in, de cijfers zoo te vervalschen, dat er f 152.50 kwam te staan, terwijl het desbetreffende strookje handig werd overgeplakt. Toen hij dan ook een be drag van f 100 van dit boekje kwam halen, werd hem dit aanstonds uitbetaald. Te Zutphen, waar de buit i f250 bedroeg, te Arnhem en Nijmegen heeft hij met! succes dezelfde truc uitgehaald .De dader is nog I niet gevonden. NIEUWE NIEDORP. De heer Jb. v. Rekum heeft een dubbel woonhuis, slaande aan de Slijksteeg alhier, gekocht van den heer J. Breebaart Jz. te Winkel. OUDKARSPEL. De ijsclub Volharding heeft hare werkzaamheden weer hervat, welke ze de vorige1 week tengevolge van de dooi moest opgeven. Met bekwamen spoed worden beden Donderdag de banen wederom in orde gebracht en blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie hebben Vrij dag, Zaterdag en Zondag de wedstrijden plaats welke de vorige week zouden worden gehouden. NIEUWE NIEDORP. Onze ijsbaan is weder geopend, spiegelglad en sterk. De wedstrijden zullen Vrijdag weder beginnen met schoonrijden voor paren. (Zie advertentie.) ONZE SCHAATSENRIJDERS TE ST, MOHITZ. De Sporfc-redacteur van het Hdbld. seint: De wedstrijd tusschen Nederland en Zwitserland is Woensdagochtend bij zwaren sneeuwval begon- nen. De strijd over 500_ M. werd op uitnemende wijze gewonnen door Blaisse uit Amsterdam, in 47 7/10 sec. Dit is een nieuw Nederlandsch record. Tweede was Boot uit Purmerend in 48 3/10 sec. derde de Zwitsersche nationale kampioen Spengler in 48 4/10 seo en vierde, de Zwitser G-eromini in 50 2/10 seo. In den wedstrijd over 500 M., welke door Blaiie werd gewonnen, was W. Kos zesde, in 52.8 sec., Bonimei" van Vloten zevende en C. de Koning achtste De studentenwedstrijd^ over 500 M. werd weer gewonnen door Blaisse in 48.2 sec., 3. Eccen in 55.3 sec. Des middags werd een wedstrijd gehouden over j 3000 M. Tengevolge van den sterken sneeuwval1 kon de baan met moeite sneeuwvrij worden gehouden. In buitengewoon mooien stijl werd Boot uit Pur merend winnaar in 5 min. 30.2 sec., bijna 40 secon den onder het Hollandsche record, 2. Sjef Blaisse, Amsterdam in 5 min. 38.2 sec., 3. Willem Kw; Oudkarspel in 5 min. 45.4 sec., 4. Van Eyck. burg 5 min. 49 sec., 5. Gerominb Davos, 5 min 49.4 sec. 6. Cor de Koning, 5 min. 49.7 sec. Da laatstgenoemde was onmiddellijk na den start ge vallen. Daarna volgde Krul, Wildervank, De /Blecourt.^ Bommel van Vloten, Veenbaas en IIan Haag, de Zwitser Spengler, Eccen, De Boer, Sta- veman en Tetzner. Heden wedstrijden over 1500 en 5000 M. en Vrijdag wedsstrijden om de Lindeman-schaats. EEN OVERLOOFER. Naar hert „Vad." verneemt, is het gewezen vrija-dem. Kamerlid jhr. mr. dr. E. A. v. Bereeteyn toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. Daarzal hij nu zeker zijn politieker geluk willen beproeven1 RUIM 3 MILLIOEN MINDER De Rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand f3.34 millioen minder opgebracht dan over December 1922; over het jaar 1923 beliepen de mid delen f 39.90 millioen minder (ten over 1922. Vlootwet opgai, waar de Regeering een latere be handeling in het vooruitzicht heeft gesteld en de be zuiniging vooraf laat gaan. In zaae ae door de S.D.AJP. voorgestane Kameront binding was Mr Troelstra allesbehalve positief. Hij zeiue i>.v.: Vraagt men hem: zijt gij zoo gebrand op oe nieuwe verkiezing? dan zegt spreker „neen". Is liet thans voor spreker een gunstig moment om zulk een verkiezing uit te lokken? Spreker gelooft bet wel, inaar bij weet het niet zeker. In elk geval heeft opreaer uaarhij geen dringende baast. Maar van meet ai aan heeit hij gemeend, dat ueze crisis werkelijk moet worden opgelost. En hij kan in de terugkomst van dn ministerie geen oplossing zien. De kiezers moeten ten slotte beslissen, hoe de oplossing behoort te zijn. De heer Dresselhuijs interrumpeerde: „Wanneer wilt u dan Kamerontbinding?" Waarop de heer Troelstra antwoorode: „Het kan zijn, dat er een be paald conflict komt, dat daartoe aanleiding, geeft. Spreker erkent echter, dat eerst de begrooting zal moeten worden behandeld. Hij blijft er op aandringen, dat de regeering de Kamerontbinding op haar pro gram zal zetten en deze bij te eerste gelegenheid in praktijk zal brengen. De heer Marchant zegt, dat do regeoringsverkla- ring niet lang is, maar dat etr toch voor een ander uit te loeren valk Van het antwoord op eenjga vra- gen zal afhangen de mate van waardeering, waarme de hij de Ministers in hun nieuwe formatie zal kun nen begroeten. Het land' was bijna gebi acht jn een staat van,1 anarchie door dó weigering van de rechter zijde om haar parlementaire verantwoordelijkheid te dragen. Daarvoor heeft het aanblijven, van dit Kabinet ons behoed en daarvoor verdient het ouzen dank, daar deze Ministers stellig niet voor hun genoegen zijn aangebleven. Spr. neemt niet aan, dat men daar bij te doen heeft met een daad van die Kroon, waar voor deze en niet de Ministers, verantwoordelijk zou zijm De Grondwet, sluit de verantwoordelijkheid der Krooü uit. Het kabinet is verantwoordelijk voor iede re regeeringshandeling, ook voor zijn blijven! zitten, Ministers tegen wil en dank zijn, vindt spr. een on denkbaar iets. De Kroon moet zich dus vooraf heb ben vergewist, dat zij' niet bij" hun verzoek om ont heffing volhardden. Ministers zijn geen soldaten m dienst van de Kroon, Den vorm, waarin het aanblij ven is geschiel, kan spr. niet zoo verkeerd! achten. Im mers daaruit' moest blijken, dlat dit Kabinet een an der is dan hert eerste en het tweede Kabinet-Ruys, Een parlementair retetoch of Christelijk Kabinet is thans onbestaanbaar. Derhalve is ook bet Kabinet geen' parlementair recfrfcsch Kabinet Het is een nood- Kabinet of liever, een nationaal Kabinet, dlat bij zijin Regeering steun zal zoeken zoowel rechts als linkSL Id dien zin vertsaat, spr. de laatste zinsnede der Re- geeaingsverklaring. Voorts merkt spr. op, dat de be zuiniging thans voorop zal! gaan en eersrt daarna dó zorg voor de dófensie. Men heeft dit opgevat, alsof er een1 nieuw voorstel-Vlootwet zou wordlen inge diend!. Maar de Minister vani Financiën in het tweedJe Kabinei-Ruys zag voorbij, dat vóór 1925 onmogelijk de financieel© toestand dóór nieuwe maatregelen kan zijn verbeterd. Thans beteekent dó verklaring van het derde Kabinet-Ruys dus, dat men een nieuwe Vloot wet, in welken vorm ook, vóór de verkiezingen van 1925 niet zal terugzien. Mr. Marchant stelde vervolgens scherp aan de kaak het gepruts de/* Rechtsche coalitie tot het vor men van een nieuwe regeering; verweet heftig do adviseurs van H. M. de Koningin, dat zij geen mede werking van Links hadden gezocht en in eigen krin getje waren gebleven, en viel ook den Minister van Financiën Colijn aan, dien hij niet in staat achtte de begrooting sluitend te maken met zijne ingediende voorstellen. Dat was bluf en dikdoenerij. Mr. Marchant eindigde zijn filippica ongeveer als volgt: Of er Kamerontbinding zal moeten komen, weet spr. niet. Maar aan de rechterzijde zal moeten komen politiek verantwoordelijkheidsgevoel en een nieuwe oriënteering. Anders wordt het Kabinet-Ruys ook na 1925 permanent en bereikt men met Kamer ontbinding niets dan verwarring. Alleen als er een positief conflict is tusschen Regeering en Kamer, is er grond voor Kamerontbinding, die eenig resultaat kan opleveren. Spr. herinnert aan de rede van den heer Loeff van 8 December 1913, toen het extra par lementair Kabinet Cort van der Linden was opgetre den. Toen wreef de heer Loeff de vrijzinnige con centratie onder den neus, dat haar het gevoel van verantwoordelijkheid ontbrak. Spreker biedt die woorden thans ter overdenking aan de rechterzijde aan. Maar tevens vroeg de heer Loeff aan het Kabinet: weet gij wel wat gij gaat doen door voor de heeren de kastanjes uit het vuur te halen? Dit kan beteekenen het begin van de verza king der parlementaire democratie. Daar zit:en ze nu, met hun 59en. Ze hebben met elkaar ruzie ge kregen, omdat de gemeenschappelijke grondslag hun ontzonk. En toch hebben ze geweigerd de linkerzijde in de Kabinetsformatie te betrekken. Dit is het groo te misdrijf der rechterzijde. Wellicht zal zij nog tot beter inzicht komen, wanneer dit Kabinet nog eeni- 1 n tijd mocht aanblijven. Wanneer de militaire uit wen ook in de bezuiniging mochten zijn begrepen lan is spr. bereid tot de maatregelen van dit Kabinet op bezuinigingsgebied mede te werken, ook indien deze anders mochten zijn dan spr. onder normale omstandigheden zou kunnen goedkeuren. Ten slotte voerde de communist Van Ravesteijn het woord, die Kamerontbinding wonscht. Hij geeft zich niet over aan de illusie dat de toestand daardoor zou verbeteren bij het stelsel der evenredige vertegen woordiging dat leidt tot bevriezing der partijverhou dingen. Wij zouden geen anti-kapitalistische meer derheid krijgen. Sprekers conclusie is: deze crisis is niet anders geweet dan een soort camouflage, een manoeuvre om te bewerken dat de duistere kapita listische machten weer aan de regeering verschenen. En in dezen toestand zal geen verbetering komen, zoolang onder de arbeiders niet het eenheidsfront zal zijn gevormd. De heer Duys: Ja vriendje, het zal je toch niet luk ken, dat eenheidsfront te krijgen. Uit al deze redevoeringen valt vrijwel' te tonclu- deeren, dat niet ernstig op Kamerontbinding ral wa den aangestuurd, en d'at! d!e Regeering op voldenden j s'eun kan rekenen bij haar bezuinigdngsvoóreieilen. Woensdag is de Tweede Kamer begonnen met de debatten over de Regeeringsverklaring. Vier leden van links hebben de Regeering en de Rechterzijde bittere pillen te slikken gegeven over de gedragslijn sinds 26 October gevolgd. Mr. Dresselhuis was de eerste spreker, die zijn rede beëindigde als volgt: Is nu nog Kamerontbinding noodig? Drie dagen geleden achtte spreker Kamerontbinding nog wel wenschelijk. Maar thans blijkt uit de regeeringsver klaring, dat er geen strijd meer is tusschen Kroon en parlement. Nu zou, door Kamorontbinding, de economische reconstructie weer drie maanden op de lange baan worden geschoven en dat is hoogst "onge- wenscht. De regeering heeft een gevoelige snaar bij spreker aangeroerd door de verklaring, dat thans maatregelen zullen worden genomen tot herstel van het ziekteproces van ons economisch leven. Die maat regelen toch zijn spreker in het algemeen hoogst sympathiek. Op de uitnoodiging aan de Kamer tot medewerking aan de oplossing der hangende vraag stukken in 's lands belang antwoordt spreker namens zijne vrienden, die medewerking van harte gaarne te willen verleenem. Mr. Troelstra viel natuurlijk de regeering en rech terzijde heftig, aan, terwijl ook Mr. Dresselhuijs het moest ontgelden, nu die zijn tegenstand tegen de SCHAGEN, 17 Jan 7 Gektekoeicn, raag. f 250 a 350, 36 «tem, vette f350 a 575, 18 kalfkoeien f350 a 525, 4 vaarzen f240 a 285, 22 cucht. kalveren f 10 a 28, 212 overhouders f 38 a 46 16 varkens, mag. f 20 a 28, 89 idem, vette p. Kg. f 0.60 a 0.74, 141 biggen1 f 10 a 23, 32 konijnen f 0.50 a 8, 1« kippen f 1.50 a 2.50, 87 Kg. boter 12.40 a 2.60, 3457 kip- eieren f 10 a 11 LANGENDIJKER GROENTEVEILING. 16 Januari 1924. Losse wortelen f 2.30 a 5.40. Roodo tooi, le soort f 7 a 9.30, 2o soort f 4.40 a 6.A Gele kool, le soort f 6 a 8.90, 2e soort f 4.80 a J Witte kool, le soort f 4 a 5.20, 2o soort f 2.40 a 2M Uien, le soort f 1L20 a 12. Drielingen f8.20, all« per 100 Eg.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2