Schager Courant Herdenking van het 25-jarig bestaan der Groentenvereen „Tuin- bouwbelang" te Noordscharwoude. Donderdag 17 Januari 1924. 67ste Jaargang. Mo. 7366. Het toeval wilde, dat we weer eens bekend' waren net op het nippertje af van de te houden ver- gadering van de vereeniging „Tuinbouwbelangfen dat nog wel de 25ste jaarvergadering. Toen we de zaal binnen kwamen, bad deze reeds een eenigszins feestelijk aanzien. Een tweetal planten met lichtroods bloemen op de bestuurstafel en lange met wit bedekte tafels voor de leden. Dat deze bijeenkomst ook een mm of meer offi cieel karakter zou dragen, bleek ons uit het aanwe zig zijn van den voorzitter en enkele bestuursleden van den Noordermark bond, enkele oud-bestuurders en den heer Burgemeester. Toen de vergadering door den voorzitter geopend werd, waren een groot aantal leden aanwezig, echter weinig meer dan op de gewone jaarvergaderingen, die steeds best bezocht worden. De voorzitter, de heer G. Barten, opent de ver gadering in ongeveer dé volgende bewoordingen: Het is me altijd een groot voorrecht geweest de vergaderingen onzer vereeniging als Uwe voorzitter te mogen openen en leiden. Nu echter is het me een bijzonder groot voorrecht, omdat de vereeniging herdenkt haar 25-jarig bestaan. Als we terugzien op onze gewone jaarvergaderin gen, blikken we gewoonlijk niet meer dan een jaar terug, nu echter 25 jaar. Ik zal er u niet mee bezig houden wat in die 25 jaar gepasseerd en ^pt*stand gebracht is. Ik zou in de rechten van den secretaris treden. Toch wil ik er een enkel woord van zeggen. Toen ik en andero ouderen vóór de oprichting ook als tuinbouwer ons werk verrichtten, was het een ganach andere toestand. Geleidelijk zijn we tot betere tóestanden gekomen door de organisatie. Altijd is het een moeilijk werk zich met de organisatie bezig, te houden;, altijd ondervindt men tegenkanting, omdat men zich niet altijd direct in het nieuwe kan be geven, er niet altijd de yoordeelen van*ziet en men soms aan verouderde begrippen meent te moeten vasthouden. Toch geloof ik, dat het begrip van or ganisatie in deze 25 jaar in tuinbouwkringen zooveel recht gekregen heeft, dat bijna allen van tegenstan der voorstander zijn geworden, men is er wel in gaan zien, dat daarin de kracht zit, en dat er door verkregen wordt wat door den eenling niet te be reiken is. Wat we tot stand gebracht hebben kunnen we da gelijks zien. De verbeteringen kwamen soms gelei delijk, soms ging het met groote sprongen, doch in het geheel genomen, is de toestand in de tuinbouw geleidelijk vooruitgegaan. Het doet me genoegen op het oogenblik te kunnen constateeren, dat niet alleen de vereeniging in leden tal, doch ook in krocht, humaniteit en samenwer king steeds vooruitgegaan is. Het doet me genoegen en ik ben er trotsch op, dat ik als voorzitter van vele jaren op het oogenblik kan constateeren, dat noch tusschen het bestuur, noch tusschen bestuur en leden eenig incident van beteekenis is voorgevallen. Steeds hebben we op de meest genoegelijke wijze samengewerkt. Dat is zeker een groot voorrecht. We hebben in deze 25 jaar jaren gehad die finan- tieel zwaar waren, we hebben goede jaren gekend, we hebben de oorlogscrisis meegemaakt. In al dien tijd. hebben we schouder aan schouder gestaan en op het oogènblik kunnen we constateeren, dat we niet alleen staan, doch goed. vast staan. Onder zeer gunstige omstandigheden vieren we thans ons 25-jarig bestaan. Dat brengt in den ge moedstoestand gerustheid mee. We weten het, nauwte zoekt grauwte! Als het nijpt, zoekt men het in alle dingen. Dat helpt echter nooit iets; ook in tijden van tegenspoed moeten we schouder aan schouder staan. Noodig was het zeer zeker, dat een tijd kwam dat onze menschen finantieel meer werden gesteund, doch nu kunnen we opgewekt zijn. Niet alleen over het direct voordeel, doch inzonderheid omdat we de laat ste jaren een al te pessirüistisch inzicht hadden in de toestanden. De toestand waarin na den oorlog onze grootste afnemers gekomen waren, deden ons vrcezen dat we er nooit op hadden te rekenen dat onze pro ducten geld zouden opbrengen zoolang die tcvistand bleef. Wat weten we echter van de toekomst af? We maken nu niet alleen goede, doch zelfs hoogs prijzen. Als er nog pessimisten in ons midden zijn, laten ,ze den toestand dan anders gaan inzien en wordt meer optimist. We vieren op het oogenblik ons 25-jarig bestaan, waardoor we enkelen hebben uitgenoodigd, w.o. een gedeelte onzer voortrekkers. Het spijt me dat ik ze niet alle een woord kan toespreken. K. Wagenaar en R. Ootjers zijn reeds sinds geruimen tijd van ons weg geroepen. Slotemaker de eerste voorzitter en Kleier medeoprichter en oud-bestuurslid konden niet aan wezig zijn. Gaarne had ik gezien dat ze dezen dag allen mee hadden kunnen vieren. We vergeten ze echter niet. Hulde aan hen, die het initiatief tot de oprichting namen, wat ook geldt voor de heeren A. Barten en A. Heeman, hier beiden aanwezig. Het doet me genoegen dat ze hunne bemoeiingen bekroond kunnen zien met een zoo bloeiende tuin- bouwvereeniging. Hen beiden heet ik van harte wel kom en ik hoop dat zse met genoegen met ons samen zijn en met genoegen aan hun tijd van oprichting kunnen terugdenken. Ook de vroegere bestuurleden, die thans geen be stuurslid meer zijn, en waarvan ik niet weet waar om ze meenden te moeten bedanken. Daaronder zijn de heer K. Opperdoes en tot ons leedwezen de heer S. Opperdoes, die we allen kennen als een humaan man, die niettegenstaande zijn lichaamsgebrek steeds nog met ons meeleeft Laten we hopen dat hij.nog eens genezen mag en met ons in vergadering bijeen kan zijn. Ook hartelijk welkom tot den heer C. Keeman, die zijn krachten als bestuurslid gegeven heeft. Wel kom ook de Burgemeester, de heer Jhr. Van Spengler, die zoo welwillend was aan de uitnoodiging gehoor te geven. Het getuigt van een meeleven in het tuin bouw en het gemeenteleven, hoewel we roods wisten dat Z.Ed. de belangen van deze gemeente op uitne mende wijze weet te behartigen. Ook van harte welkom de heeren vertegenwoor digers van den Noorder Marktbond, waarvan we we ten dat ze meeleven en medewerken de tuinbouw- beweging vooruit te brengen. Nog meerdferen worden toegesproken, waarna voor zitter eindigt als volgt: Vergadering, ge hebt altijd getoond, dat ge echt vergaderen kunt. Ik vertrouw dat dit ook heden avond zoo zal zijn en vooral gezellig en opgeruimd, opdat de pers, die ook bij deze welkom geheeten wordt, aan onze buitenstaanders bekend kan maken, hoe echt de tuinbouwer» te Noordscharwoude ver gaderen kunnen en hoe echt Tuinbouwbelang weet te jubileeren. Leve de tuinbouw van Noordscharwoude. (Applaus.) Ingekomen is een felicitatie van de zustervereeni- ging „de Eendracht" te Oudkarspel. De Burgemeester Jhr. Van Spengler vraagt hierna het woord en zegt gsarne deze bolangrijke vergadering te hebben wil len bijwonen. Ik stel, aldus spreker, heel veol belang in uwe vereeniging. De beste wenschen voor de vol gende periode en van harte geluk. Bijzonder veel ge noegen doet het me, dat dit jubileum samenvalt met een beteren toestand. De stemming is er zeker opge- wekter door. Bij uwe woorden dacht ik onwillekeu rig aan de tegenwoordige bestuursleden, die een krachtig bestuur voor de vereeniging vormen, wat ze zeker noodig hepft. Do vereeniging wensch ik geluk met baar bestuur en in het bi;zuirder met haren voorzitter, die heden juist 20 jaar lang den. hamer hantoeau. Ik h op, dat do tot-stand zou mag doorgaan en doe als mijn wensch kenbaar maken, een foto to willen 3chenken van al- Jeü die thans aan de bestuurstafel zitting hebben, als een blijvend aandenken. (Applaus.) De voorzitter dankt voor deze welwillende en waar- doerende woorden, inzonderheid voor de gedane aan bieding. welke we zeker met blijdschap zuLlon aan vaarden. Inmiddels was het aantal leden zoodanig toegeno men, dat do drie lange tafels totaal bezet waren. Daarna wordt door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waarin gememorerd wordt, hoe de na tuur -ten nauwste verband houdt met het bedrijf. De producten zijn door den winter aanmerkelijk duurder geworden, wat gelukig voor allen reeds een aardig voordeeltje gebracht heeft, We waren er trouwens bit- ter aan toe. Mogen we, aldus het verslag, niet te veel aan pes simisme toegeven, evenmin als we mogen denken dat het in sommige tijden opgeschept is. De grootste afnemer Duitschland blijkt zelfs nu te kunnen koopen en koopt ook. Er zijn 4 beetuurs- en 3 ledenvergade ringen gehouden. De redder in den nood was voor sommigen bet provinciaal crediet, waarvan veel te weinig tuinders geprofiteerd hebben, een gevolg van verkeerde uitlegging door ben, die geheel buiten on ze herweging staan. De vereeniging is met 4 leden vooruit gegaan. Het aantal is nu 188. De kas staat er niet zoo kwaad voor. De kunst- mestcommissae werkt zeer ten genoege van hen, die er aan deelnemen. De aankoop van huisbrand was grooter dan die geweest is en dé kwaliteit der kolen is uitstekend. De afgevaardigden in het marktbestuur hébben de belangen der tuinders met nauwgezetheid' behartigd. Er is dit jaar geen contributie geind', door den slechten finantieelen toestand der ledten eni den goe den toestand! der kas. In samenwerking met „Da Een dracht" is weer een tuinbouwcursus begonnen, waar aan die deelname niet zoo groot is, doch die zekér nuttig werk verricht Er is hard geijverd om den zomertijd! weg te krijigen, Hij is later begonnen, we haddén gaarne gezien, dat hij ook vroeger geëindigd was. Het is een groot nadeel voor dén geheelën tuin bouw en we zullen daarom niet rusten voor dé zomer tijd geheel weg is. Groote gebeurtenissen hebben niet plaats gehad. Met den wensch dat de aangename samenwerking van blijvenden aard mag zijn, dat de donkere wolken steeds door zonneschijn mogen wor den opgevolgd, waaraan we allen zeker groote behoef te hebben, besluit het verslag. 'Uit de rekening van den penningmeester blijkt een ontvangst van f 2632.66 K, een uitgaaf van f562.0014, elzoo een saldo van f 2070.66. Het saldo vorig jaar was f 2477.23H. De rekening, nagezien door de heeren W. Kaan en G. Gutter, is in volkomen orde bevonden. Uit het verslag van dé kunstmestcommissie Wijkt, dat 70800 Kg. kunstmest Is aangekocht voor een to taal bedrag van f8444.05. Hert betreft drie leveringen, die allen zijn uitga- voord door den heer D. Kansen als den laagsben in schrijver. Ook de animo voor dien aankoop van kali- zouiti Viel niet tegen. Daarvan werd 22000 Kg. 40 pet, aangekocht, waarvan het gehalte ruina voldoende bleek te zijn. Als lid van dé commissie bedénkt dé heer K. Swa- ger, In wiens plaat® benoemd wordt do heer P. Swa- ger Kz. Voor het nazien dér volgendé rekening wordén aan gewezen dé heeren K. Zeeman, K. dé Geus en N. Kooif. Als ledén Van het bestuur wordén herkozen) dé 'beie ren C. Keeman Cz. en J. Ootjers, respectievelijk met 103 en 102 van de 108 stemmen. Beiden nemen de be noeming wederom aan. Het volgende punt is voorstellen voor dé algemee ns bondsvergadering. De heer K. van Dijk stelt voor. een paar lampen te doen aanbrengen in de goot waar het in de dónkere dagen gevaarlijk is. De heer W. Wagenaar zou van den onderhendschen verkoop van sneezenkooj 1 pet. willen vorderen. De heer J. Ootjers onderstreept het eerste voorstel geheel. Het is nu zeer goed uitvoerbaar. Daar beide voorstellen in de vergadering ruim voldoende onder steund worden, komen ze op de agenda. De heer N. Kooij zou met de L.G.C. to Broek op L. er met Koophandel in overleg willen treden omtrent het openhouden van de vaart naar Alkmaar. BIJ een goe de regeling kan deze vaart wel een paar dagen lan ger openblijven en een paar dagen eerder openge maakt worden. De kosten behoeven niet zoo hoog te zijn, als een motor daarvoor aangewezen wordit De heor Reek maant tot voonzichtigheddj aan. Hij wil een commissie benoemd zien voor een onderzoek naar de kosten, wat ook 's heeren Kooij's bedoeling blijkt te zijn. De heer Kliffen is voorstander van het openhouden der vaarten» doch er dient rekening mee gehouden te worden, dat ook de vaart vanaf Alkmaar open is. Anders helpt het toch niet. De heer Ootjers deelt mee, d!at het nu door dé schippers gedaan ie, die daarna een tegemoetkoming van de marktbesturen gevraagd' hebben. In die rich ting kan ook dé oplossing gezocht wordén. De heer Verbuig wil er een ijisbreker voor laten komen, die dan ook het ijs langs de huizen breken kan Zoo zal het geen geld kosten, doch veel geld geven. Ook dit voorstel komt op de agenda. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering wor den gekozen d» heeren C. Keeman, A. Barton, Wa genaar, K. v. Dijk, IJ. Kaan, T. Kostelijk, D. Kansen en H Reek. Als plaatsvervangers worden gekozen de heeren W. Wagenaar, K. de Geus en K. Zeeman. Als het niet noodig blijkt, zal voor het behandelen van den beschrijvingsbrief geen ledenvergadering be legd worden. Daarna geeft de secretaris een beknopt over zicht van net 25-jarig vereenigingsleren, wat er in dien tijd voorgevallen en gedaan is. We stippen daaruit het volgende aan: In 1898 werd in jipt lokaal van den heer D. Stam door 43 personen een vereeniging van tuin bouwers gesticht, welke vergadering geleid door den heer O. Slotemaker en tevens was/bijgewoond door de heeren G. Wagenaar en A. Dirk maat uit Broek op Langendijk. In dezelfde vergadering werd besloten een af- deeüng te worden van de N.V. landbouw- en hande&vereeniging. Het bestuur werd gevormd cloor de heeren C. Slotemaker, voorzitter, A. Heeman, permingmeeetieir .A. Barten Pz., secretaris en O. Kleier en KI. "Wagenaar. leden. Dat zelfde jaar werden 15 vergaderingen gehou den, zoodat er werk aan de winkel bleek te zijn. Spoedig werd de heer K. Wagenaar de ver eeniging door den dood ontrukt en meende de heer C. Kleier als bestuurslid te moeten bedanken. n huu plaats werden gekozen de heeren K. Opper does en R. Ootjers. Talrijke klachten kwamen spoedig, omtrent di verse aangelegenheden, welke om verbetering vroe gen. De produoten lagen veel te ver over tijd, door e speculatie van den koopman? de betalingen gin- 5en ook niet vlot. Het duurde weken, soms m:, i- en. Some bleef het geheel achterwege. Op voorstel van nu wijlen den heor P. Gouds blom werd later besloten, alleen op contract te verkoopen, welk stelsel jarenlang goede diensten gedaan heeft. Weer later is een harde strijd gevoerd, om de toe-tallen' we$ te krijgen. Voor het invoeren van contante betaling gingen ook spoedig stemmen op en zoo werd een regeiing tot stand gebracht, dat al bet gekochte con tant betaald werd tegen vergoeding van IVj pet., waarvan 1 pet voor den koopman en Vi pet voor den betaalmeester. Dit was wel een van de grootste verbeteringen, die tot stand gekomen zi]n. Elke tuinder was daardoor van een groote zorg ontlast. Verder wordt herinnerd aan den verkoop per gewicht inplaats van per maat, voor wortelen, uien, enz., aan .de rattenbestrijding, waarvoor de kosten werden gevonden, door een omslag per snees, aan het gestichte' veilinggobouwtje bij Gorters- diepje, aan de nummers voor de aanvoerders en de loting, waardoor moer regelmaat bij de vei ling kwam. Aan de aanleg van Rijksproefvelden, waardoor het verbruik van- kunstmeststoffen zeer is toege nomen en daarna aan de ernstige pogingen, die ge daan werden om een eigen laadplaats te bekomen. De voorvechters daarvoor waren de heeren Corn. de Geus, Jb. Smit en ook de stationschef Frank van der Goes. De pogingen moesten echter ten slotte worden opgegeven aoor gebrek aan medewerking van om liggende vereenigingen. V erder werd gewezen op een belangrijke be- stuursverandering na 5 jaar, het verplaatsen van het veilinggebouwtje naar de plaats achter de N.-H. pastorie, waarmee wol eenige verbetering, doch geen afdoende verbetering tot stand kwam. Na deze gebeurtenissen wera eenigen tijd later besloten, tot afscheiding van de N.V. Landbouw- en Handelsvereeniging, omdat daarin de belangen niet samengingen, waarna ook de N.V. langzaam aan het kwijnen ging. Daarop werd een federatie van tuinbouwv.er- eenigingen gesticht, waar door 's voor rit ter 8 gemoe» delijk optreden, nog wel enkele goede dingen tot stand kwamen. Ook werd toen de Coöperatieve Boeren!eenbink gesticht die den tuinbouwer reeds vele goede dien sten bewezen heeft. Ook werd herinnerd aan de vallers in de kool en aan de draaihartigheid, waarvan de bestrijding groote moeite gekost heeft, totdat de natuur hierin blijkbaar tegemoet gekomen ie. Ofschoon de vele genomen proeven weinig of niet gebaat hebben, zijn de vallers nu geheel weg en komt de draaihartigheid slechts sporadisch voor. 16 Juni 1911 werd het epoorplan aoor den voor zitter wederom ter sprake gebrkcht,nadat het reeds 30 jaar lang geprobeerd was. Aanknoopingspunfcen werden gezocht en gevon den, eerst bij „Nieuw Leven en spoedig ook bij „De Eendracht". Talrijke vergaderingen en tallooze conferenties zijn gehouden, totdat het ten slotte op de finantiën na voor elkaar was. Toen na de tuinders ook de gemeente en polderbesturen n den zak tastten, kwam ook dat voor elkaar. De groote offervaardigheid, het harde werken, nacht en dag, bracht ons wat we wensch teneen laadplaats aan de Wuiversloot. Toen dit in handen van de N.V. gebracht was, werd begonnen aan de_ stichting van een nieuw markfcgebouw en ook dit kwam, zij het ook met vele opofferingen, tot stand. Het gebouw staat daar nu als een symbool van eendracht, .ons in de iaren 1912 en 1913 gebracht. Spoedig daarop brak de oorlog uit met al zijn verschrikkingen en die ons de maatregelen bracht, die ons nog frisch in het geheugen liggen. Veol werk en zorg werd daardoor teweeg ge bracht en het was vooral de organisatie, £ie ons daarbij uitstekende diensten bewees, waardoor dui zenden verdiend zijn, waarvan anders nooit iets zou zijn terecht gekomen. De jaren van beroering hehbeii we op dé beste wijze doorgemaakt. De jaren na den oorlog hebben eveneens groote zorgen gebaard. Soms wordt in den laats ten tijd smalend ever het vereenigingsleven gesproken, waardoor soms pogingen moesten worden opgegeven vóór do mijlpaal gepasseerd was. L'e loop der tijden hebben ons te veel het belang van het vereenigingsleven doen zien, om de waarde er van te miskennen. Met een hulde aan de mannen die voor de ver eeniging dé eerste stee» gelegd! hebben, sluit het verslag. Applaus. Daarna wordt een half uur gepauseerd om de hospes gelegenheid te geven dé tafels in orde té maken voor versterking van den inwetndigen raensch, waavan na de pauze natuuljjk een dank baar gebruik gemaakt wordt. Do neer Brugman, die spoedig vertrekken moest, sprak enkele woorden van waardeering tot het bestuur en bracht zijn felicitatie aan bestuur en vereeniging. De heer J. Ootjers wees er in een korte speech op, dat de vrede in de vereeniging vooral te dan ken is aan het vertrouwen in de leiding, vooral van die van den voorzitter en vraagt de goedkeu ring van de leden voor een daad van het bestuur, die een kleine greep gedaan heeft in de kas van den penningmeester, voor het aahkoopen van een klein aandenken voor den voorzitter. Applaus. In gepaste bewoordingen wordt door den heer Ootjers aan den voorzitter een stoel aangeboden, waarvoor de voorzitter in korte bewoordingen rijn hartelijken dank betuigt. De heer Keizer dankt voor de uitnoodiging, re citeert 'de vereeniging op dezen jubileumdag, die zoo schitterend verloopt en laat nog enkele- voor vallen van de laatste 25 jaar de revue passeeren en hoopt dat de leiding der vereeniging nog jaren in dezelfde handen magblijven. De voorzitter dankte voor de welwillende mede werking van alle leden, deelt nog mee, dat voortaan twee inplaats van drie kunstmeetleveringen zullen plaats nebben, de een in Maart, de andero einde April, wijst er op dat nu een nieuw 25-jarig tijdperk wordt ingegaan, die zeker sommigen van ons niet tot het einde zullen doormaken, wijst er op. dat we leven in een goed land, een goede streek én een goed dorp, hoopt dat dit steeds zoo blijven mag, zegt dat hij ook de Oud-Burgemeester Saarne in ons midden gezien had, doch ook deze oor lichaamsongesteldheid niet aanwezig kon zijn, hoopt dat de prijzen niet slechter, doch mogelijk nog beter zullen worden en sluit de vergadering, toen de klok half een reeds gepasseerd was.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5