deeïtelijk af te graven, ter verkrijging van een betere in- en uitvaart bi] die brug, mede in verband met een verlegging van den Gee3tersingelweg, die bereids gedeeltelijke aanplemping van net singel- water ter plaatse noodig heeft gemaakt. Nu B. en W. blijkt aat deze afgraving zonder bezwaar vervallen kan, doen zij den raad het voor- stol op het vroeger daartoe genomen besluit betrug te komen en liun voor het wijzigen, der oerverlajiv een crediet toe te staan van f4340, inbegrepen de kosten voor het rooien van bestaande en net weder planten van nieuwe boomen langs den te wijzigen oever. EEN BOTSING, Zaterdagnacht om kwart na twee is op net Zieke in Pen Haag oen autobus tegen een stilstaande wagon opgereden, waarbij eenige menschen zijn gewond. De chauffeur van de autobus kroeg een. groote wond aan de linkerhand, de ingenieur S; een Bnywond in de rechterwang on eenige kleinere wonden, mej. C. werd aan het linkerbeen verwond en mej. A, kroeg een wond bh' het rechteroog. Deze vier pcreonon werden door den Eers te-Hulpdienst naar hot ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd* waar zij behandeld werden. NED. HERV. KERK IN NOORMTOLLANIL Hot getal .prodikants-vacatures in do Ned. Horv. lerk bedroeg op 1 Jan- 1924 in het geheel 247, tegen 246 op 1 Jan. 1923 en 255 op 1 Juli j.L Verdeeld naar de provincies waren in Gelderland 82 plaatson vacant, in Zuid-Holland 44, Noord- Holland 39, Zeeland 19, Utrecht 11, Friesland 28, Overijsel 14, Groningen 22, Noord-Brabant 17, Lim burg 7 en Drente 14 plaatsen. In 1923 zijn 18 predikanten overleden, 13 eme ritus geworden, 5 bot een anderen werkkring over gegaan. Opnieuw in dienst zijn getreden 11 predikanten, die emeritus waren or uit 't buitenland zijn ge komen. VAN EWIJCKSLUIS. Op Zaterdag 19 Januari 1924 werd door den Jeugdbond voor Onthouding te Anna Paulowna, tenhuize van den heer Jan Keuris alhier, een open, bare bijeenkomst gehouden. Door do leden van genoemde vereeniging wer den na opening door den voorzitter, een tweetal toonoelstukjes tem beste gegeven. Het eerste was getiteld ..Opwaarts", een propagandastuk, het tweede „Óm oen dood baarsje". Beide stukjes werden heel aardig ten uitvoer ge bracht. Jammer voor hot goede doel, dat de zaal van den neer Keuris niet geheel gevuld was. Een tachtigtal personen waren echter toch 'nog aan wezig. Het geheel was een nuttige en prettige avond. VAN EWIJCKSLUIS. Maandagmorgen kwam weder voor het eerst onze ijverige postscMpper, de heer Joh. Baijs ,met zijn motorbootvan Wieringon de haven van de Van Ewijcksluis binnen. Dit is voor velen wederom een oplovon vooral voor de reizigers in verschillende waren, die al dien tijd green of heel slecht gele genheid hadden om naar Wieringen te kunnen overkomen. Toch moet men den kapitein der wieringer potsboot rospeotoeren, dat hij met al dat ijs in zee, met zijn stoere mannen nog bijna dagelijks mot do ijsvlet overkwam, Het is een heole prestatie, wel oen woord van hulde waard 1 oudesluis. Do heer J. Dolver Hz. alhier, heeft zijn boer derij verhuurd aan den heer N. Bruin te Schar gerbrug. barsingerhorn. Op 1 Februari a.a. zal de heer K. Dekker als brievenbesteller achtereenvolgens te Spanbroek, Groot-Schermor, Spierdijk en alhier, samen 25 jaar in dienst der Posterijen zijn geweest BILJARTEN. TT VT Onder leiding der bilj.-veroemging Holl. Noor derkwartier, zullen de heeren J. Domniormg, kam pioen eerste klasse van Arnhem en do bekende amateur C. B. Koopman van Zaandam een party van 1000 punten spelen op groot matchbiljart kader van 45 o.M. Deze ontmoeting van beide Groot meesters op biljartgobiod, zal plaats hebben in café Central van don heer O. Berkhouwer te Alkmaar, op Maandag 28 Januari. BEZUINIGING OP HET RIJKS ARCHIEFWEZEN. De Minister van Ond., Kunsten en Wetensch. beeft aan verschillende wetenschappelijke ambtenaren bij het Rijksarchiefwezen mét ingang van' 1 April eervol ontslag gegeven. Alleen in Den Haag zullen daardoor zes vacatures ontstaan, dio natuurlijk naet aangevuld worden. a Ook heeft een wetenschappelijk! ambtenaar van het Bureau der Rijks Geschiedkundige Publicaties eer vol ontslag ontvangen, DE NEDERLANDERS IN DAVOS-PLATZ. Voor do internationale wedstrijden te Davoe, welke na die te St. Moritz werden gehouden, war ren de volgende Hollandsche rijders ingeschreven: J. P. de Koning, C. J. de Koning, W. Koe, Boot, Blaisso en Krul. Ztf hebben het echter tegen de Finnen met kunnen halen. Do wedstrijd over 500 M., welke den eersten dag werd gehouden, had tot resultaat: 1. Thunberg (Finland). 43% sec.; 2. Wallenius (Finland). 44% seo.; 3. ökudnabb (Finland), 45% sec.; 4. Blaisse, Amsterdam, 47% sec. Boot deed er 48 sec. over, doch liet de laatste 80 M. loopen. Hij had anders zeker een botoren tijd gemaakt dan Blaisso. O. P. do Koning maakto een tijd van 53% seo.; J. P. <ie Koning 51% seo., Kos 52 2/5 en Krul 53% sec. Een rocordpoging over 1000 M. gelukte met. Het record was 1 min. 81% seo. en Thunberg deed er 1 min. 82% sec. over. Jacq. do Koning reed de 1000 M. in 1 min. 48 seo. De wedstrijd over 5000 M; was zeer interessant. Skudnabb (Finland) reed die in 8 min. 50% seo.; 2. Thunberg (Finlandj, 8 min. 51.9 sec.; 3. Wallenius (Finland), 9 Imin. 8% sec. De snelste Nederlanden was Boot in 9 min. 86% seo. Vervolgens Blaisse 9 min. 39% sec.; C. J. de Koning- 9 min. 41.5 sec.; Kos 9 min. 59.1 sec.; Krul 10 min. 21.4 sec.; J. P. de Koning 10 min. 24 seo. Do eerste dag, aldus do N.R-CrL, deer internationa le schaatsenwedstrijden te Davos bracht de teleur stelling, dat de beroemde Noren niet uitkwamen, en evenmin de Zwitsers, zooclat de strijd beperkt bleef tusschen' de beste rijder s uit) Finland, Zweden, Duitschland', en) Nederland. Wijj mogen over 'de ver richtingen onzer landgoo'ten weder tevreden) zijn. Dat zij van de Finnen verliezen zouden, stond vast, en is ook gebeurd. Het was echter oen aangename verrassing, dat Blaise de vijfhonderd meter in snelle ren tijd reed dan Wingner, den. kampioen van Zwe den; en dat ook Boot dien» tijd evenaarde. Zoowel op de 500 als des middags op de 5000 mieter waren Boot en Blaisso don Duitschen kampioen Müller verre de baas, terwijl op den korten afstand de oude Jocquos de Koning en op dien langen afstand' diens jongere broeder en Kos eveneens de bedde Duitschers ver- Bloegen. Er bestaat dus alle grond: voor de opvatting, dat reeds op dit oogenblik, na zoo korte training onze snelste rijders alleen) do Noren en Finnen als hun meerderen uit Europa behoeven te erkennen Zaterdag volgde de internationale wedstrijd! over 1500 M. Deze word. gewonnen door den Fin Thun berg in 2 min. 21% sec.; 2. Wallenius (Finland), 2 min. 22sec.; 3. Skudnabb (Finland), 2 min. 28 2/5 sec. Van de Hollanders was Blaisse de snelste. Tijd fc min. 39eoc. Boot reed niet mee. Aan den wedstrijd over 10.000 M. namen Boot, Blaisse, Krul en J. P, de Koning niet deel. De wed strijd werd gewonnen door Skudnabb in 18 min. 2% sec.; 2. Thunberg, 18 min. 12% sec.; 3. Wallenius, 18 min. 411/5 sec. Do snelste Hollander was Cor de Ko ning in 19 min. 51% sec.; Kos deed er 20 min. 18% sec, over. De aardigste wedstrijd van den tweeden dag alhier, was ongetwijfeld voor 't publiek in 't algemeen en voor onze landgenooten in 't bijzonder, <ie rit over 1500 Meter tusschen Müller, die de vorige maand het officieele akmploenschap van Duitschland behaalde, en onzen jongen provinciaal Kos uit Oudkarspel. Het moet voor Kos een eigenaardig gevoel zijn ge weest, dat hij, die nog nimmer de grenzen der pro vincie Noord-Holland had overschreden, thans plot seling in do internationale sportwereld een bekende figuur is geworden en onder luide toejuichingen van een internationaal publiek van vele honderden met enkele meters verschil den' kampioen van Duitsch land geaiagen heeft. Kos gaf blijk uitstekenden figh/ting spirit te bezit ten. Nog een halve baan.' voor het einde was hij aan merkelijk bij Müller ten achter, doch, in de laatsic bocht de binnenbaan krijgend', wist bijl den achter stand ln te halen en op het laatste rechte eind met viertiende seconde voorsprong juiat te winnen. Even' tevoren had onze oud-kampioen, J. P. de Koning, trots zijn 44 jaren, op ongeveer gelijke wijze den tweeden Duitsch er Stoehr geslagen. DE MIDDENSTANDSBANK TE SNEEK. Hot parket uit Leeuwarden stelt een onderzoek in ten kantore van de Middenstan dsbank te Sn eek, welke surséance van betaling aangevraagd heeft Gisteren was te Heerenveen gearriveerd! de directeur dezer bank, de heer J. Reyenga, die sedert de staking van betaling niet meer ten kantore verschenen was. De zaken der bank zijn verward met dé particuliere zaken der directie, die ernstige verliezen moet heb ben geleden. De crediteurenvergadering der bank zal 1 Februari in het paleis van jueftitle te Leeuwarden gehouden worden. De Algemeene Middenstands- spaarbank alhier, die f93000 te vorderen heeft van de Middienstandsbank, heeftfc ook surséance van beta ling aangevraagd. Commissarissen der Midden- standisbank zijn de heeren P- J. Deboop, burgemees ter, R. Bergsma, veearts, J. Velleman, K. Zandhui- zen en P. Ypes, allen kooplieden te Snoek. Tel. De beide directeuren van de Middenstandsbank te Sneek zijn thans gearresteerd. De heer J. Reijenga wordt verdacht van verduistering van gelden, wel ke hij uit hoofde van zijn beroep als zaakwaarne mer onder zich had en de heer H. M. Reijenga is aangehouden onder verdenking van verduistering van sommen, welke hij in zijn kwaliteit van secre taris-ontvanger van het waterschap „Hommel t- Sneek" en als zaakwaarnemer onder zich had). Er moet zeer geknoeid zijn door de gearresteerden. Zoo schijnen van de bedragen van een aantal spaarbank boekjes van de Middenstandsspaarbank afgeschre ven en inplaals daarvan door de gearresteerden per soonlijk geteekende kwitanties aan de houders te zijn uitgereikt. De burgerlijke rechter zal nu hebben uit te maken of houders van dergelijke kwitanties worden beschouwd als crediteuren van de Midden standsspaarbank, don weli van die verdochten Reijen ga persoonlijk. Juist deze zaak maakt het moeilijk den toestand der Midde nstandsbank en hare credi teuren thans reeds te beoordeel en. De bedragen, wolko naar aanleiding van de arrestatie van de beide zaakwaarnemers genoemd worden, spreken van honderdduizend gulden en meer. ZIJPE. Politie. Bij den Burgemeester dezer gemeente zijn itwce gevonden portemonnaies met inhoud gedeponeerd, terwijl ter Gemeente-Secretarie inlichtingen zijn te bekomen omtrent een' gevonden) auto-binnenband en een autopomp. ZIJPE, Wij vernemen, dat de ontvanger dezer gemeente voortaan eens per kwartaal op nader bekend: te maken dogen in elk der dorpen dezer gemeente zitting zal moeten houden voor het in ontvangst ne men van belastingen en schoolgelden. Wij vermoe den, dat deze maatregel door veie ingezetenen zeer op prijs zal wordeni gesteld. WARMEN HUIZEN. Zaterdag word door den heer Wartenhorst, op zichter te Dirkshom, aanbesteed: het bouwen van een woonhuis voor den hoor P. Vlam P. Pz. Ingeschreven werd voor het timmerwerk: C. Bak ker f 2275; S. de Geus en P. Wildeboer f 2124. Metsel werk: J. Ruis f1847; M. de Nijs f2070. Timmer- en metselwerk: K. Westra f4535; S. die Geus en P. Wildeboer f4114. Schilderwerk: G. Pastoor f680; P. Pastoor f 635; Jb. van Baar f 525; A Kistemaker f 520. De begroeting was f 4540. Gegund: Timmerwerk aan S. de Geus en P. Wil deboer; metselwerk aan J. Ruis; schilderwerk aan J b. van Baar. ZUIDSCHARWOUDE. Aan den heer Jb. Korver alhier, vertegenwoordi ger van de firma Groenewegem, Meijiboom en) Van der Horst to Amsterdam, is de levering gegund van 29000 Kg. kalizout en 7750 Kg. Belgische kluitkalk gebluscht voor de Aankoopvereenigïng te Warmen- huizen. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat van verschillende inwoners alhier, hun katten spoorloos verdwijnen. Men ver moedt dat liefhebbers van kattemhuideni hieraan niet vreemd' zijn. WINKEL. Het getal leerlingen» der UHO.-school is van dien aard, dat ernstige pogingen gedaan rullen) wor den om dat getal op te voeren. Voor dat doel heeft het gemeentebestuur de medewerking der Ouder- commies's gevraagd, welke commissie's zullen be raadslagen over de wijze waarop het meest doelma tig propaganda zoo in als buiten de gemeente ia te voeren. WINKEL. Gp Zondag jl'. vergaderde ten) 'huize van den heer D. A. do Bruijn de afdeeling van don) Bond voor Staatspensioneering. Slechts oen 12-tal leden waren aanwezig. Het ledental bedraagt 168. Na de opening door den voorzitter en de lezing der notulen door den secretaris, wordt door de finan cieel e commissie verslag uitgebracht over de reke ning 1923 en geadviseerd tot goedkeuring in ont vangst op f 140.97% en dn uitgaaf f 17728. Tot goed keuring wordt besloten. De secretaris brengt verslag uit over 1923, welk verslag dankbaar wordt aanvaard. Tot loden der commissie, die de rekening over 1924 zullen nazien, worden benoemd de heereni W. Blaauboer en P. Zwagerman- Tot bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den hoer A. Mantel (niet herkiesbaar) wordt be noemd de beer K. Zeeman Pz. De heer A, Volger, de secretaris, wordtJ herkozen. De regeling van een propaganidaravond wordt aan het bestuur opgedragen. De rondvraag levert niets op, sluiting volgt. NIEUWE NIEDORP. Aan de timmerlieden Gebrs. de Heer alhier is opgedragen het bouwen van een boerderij met woon huis aan de Langereis,, voor rekening van den heer K. Vel alhier. NIEUWE NIEDORP. In Maart a.s. zal voor de Geh. Onthoudersvereeni- glng alhier op haren jaarlijkschen feestavond op treden de heer Kleinveld uit Amsterdam. NIEUWE NIEDORP. In het Ned. Hervormd Kerkgebouw werd) Zon dagavond 20 Januari JA eene gemeentebijeenkomst gehouden, waarbij een flinke opkomst van belang stellenden was. Met lied 132 vers 1 en 3 werd de bijeenkomst geopend en toen deze samenzang was geëindigd, sprak Ds. Schermerhorn namens den Ker- keraad een hartelijk welkom tot de aanwezigen en constateerde met blijdschap, dat zoovelen thans hier waren. Er mag zeker van alle aanwezigen wel wor den verondersteld, dat zij. het eens zijn met datgene, wat de Iverkeraad voornemens is. Het doel is, hiertoe te komen, dat de kerk is het middelpunt van het religieuze en geestelijke leven. Bij het programma, dat ontworpen is, zegt Ds. Schermerhorn, is mijn bedoeling en die van den Kerkeraad wij zijn hierin homogeen om de gebruikelijke preek niet geheel en al af te schaffen, daar wij van meening zijn, dat een preek haar waarde heeft, of kan hebben. En wanneer niet iederen Zondag maar minder keeren gepredikt wordt, kan dit de preek zelve juist ten goede komen en worden op de Zondagavon den, waar geen preek plaats vindt, leerrijke onder werpen behandeld. Waar vele Protestanten niet met de geschiedenis van het Protestantisme bekend zijn, (hoewel dat wel treurig is, nu de tegenstellingen scherper worden), waar velen niet weten wat er is afgespeeld, hoe het Protestantisme heeft geworsteld en zich baan gebroken heeft in de wereld, is de bedoeling om onder meer ook de voor velen zoo leerrijke geschie denis van het Protestantisme te behandelen. Verder zal over Kerkgeschiedenis, over Christen dom, het Boeddhisme en 't Mahomedanisme, over Godsdiensigeschiedenis gesproken worden en ook over Cultuurgeschiedenis, de geschiedenis van het menschelijke denken, de wording van wat wij als geestelijke beschaving in de wereld kennen, de cul tuur, die de menschheid heeft doorgemaakt. De beschavingsgeschiedenis van Griekenland, van Egypte, van 'tRomeinsche rijk, het tijdperk der Middeleouwen en dat der Renaissanco zijn verder ook belangrijke onderwerpen <ter be handeling. Hoe meer kennis en inzicht wij ons verwerven, hoe rijker ons leven is. En de waar achtige rijkdom is wat wij aan geestelijke schatten bezitten; dan worden de menschen genezen van het dwaze inzicht, als waren wij nu aan het einde der beschaving en ontwikkeling. Want dat is niet zoo en hoopvol kunnen wij de toekomst tegemoet gaan, wanneer we begrijpen dat er is een eeuwige evolu tie, waarbij uit het lagere altijd het hoogere wordt geboren. Verder is in het programma ook aan behandeling van de geschiedenis der wijsbegeerte gedacht on is het voor den beschaafden mensch wel noodig dat hij kennis neemt althans van de grootste wijsgeeren, van wat zij in de menschelijke historie de wereld brachten, wat zij als waarheid meenen te hebben gevonden. Groote denkers uit de middeleeuwen en uit onzen tijd hebben zich geplaatst voor de raadselen van het menschelijk leven en hebben, getracht, te begrijpen wat de zin is van het menschelijk leven; waarom of wij hier zijn: bij toeval, of dat ons leven zin heeft. In ons programma is mede opgenomen behan deling van w-erken van groote klassieke dichters. Wij moeten in de klassieke litteratuur niet langer vreem den zijn, maar trachten er in thuis te komen, en er wat van te begrijpen terwille van onze ontwik keling zelve. Ook is het onze bedoeling zoo nu en dan kunst avonden te hebben, o.a. voor orgelspel en anderen vragen om muziek te laten hooren, terwijl er op zulke avonden werken worden gedeclameerd en oolc aan oprichting van een zangkoor wordt gedacht, dat zoo nu en dan in de kerk zal zingen. In het volgende winterseizoen is het doel om ook in de week cursusavonden te houden voor het be handelen van sommige onderwerpen van weten- schappelijken aard, die beter in de week op een aparten leeravond, dan 's Zondagsavonds kunnen worden behandeld. Ik zal a.s. Zondagavond beginnen zoo doolt Ds. Schermerhorn mede de geschiedenis van het Pro testantisme in Nederland te behandelen, waarmede in 't geheel we! 3 avonden gemoeid1 zullen zijn. Ik heb bij het vele werk dat ik hierbij op mij neem, één voorwaarde: dat ik zal kunnen rekenen op me dewerking en belangstelling. Wij moeten, al zal er wel tegen geageerd worden door den geest der reactie, ons daarom niet bekommeren en niet afwijken van de richting, die wij voor oogen hebben. Ik hoop dat wat wij ondernemen, een gezegend werk zal zijn. De slotzang was lied 127 vers 1 en bij het slui ten der bijeenkomst wenschte Ds. Schermerhorn van harte, dat, waar wij den voet op nieuwe wegen zetten, dit ons moge voeren naar een groot doel. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 20 Januari gaf het fanfarecorps „Excelsior", alhier, uitvoering in het lokaal van den heer C. Groot. Het programma bevatte verschillende aardige nummers, o.a. ouvertures, fantasie's, enz. en hetgeen men ten gehoore bracht, droeg den stempel van ijverige studie en degelijke leiding. De muzieknummers werden kranig vertolkt en de leden van het muziekgezelschap en hun flinken di recteur, den heer P. Dekker, kunnen voorzeker met voldoening op een welgeslaagde uitvoering terug zien. Ter afwisseling werden verschillende zangnum mers en een voordracht ten beste gegeven door den heer Schrijver, van Zuidscharwoude, die over een mooie, klankvolle stem beschikt en veel bijval ver wierf. Met een gezellig bal na werd deze prettige avond besloten. AARTSWOUD. Wegens bedanken van den heer P. Vos werd Zondag 6temming gehouden voor een lid van het Kiescollege. De uitslag is. dat er eorst weder een tusschenstcmming moet plaats hebben tusschen de heeren E. Liet en D. Nieuwpoort, die ieder 7 stemmen behaalden, en daarna herstemming met den heer F. Mienis, die 24 stemmen kreeg. AARTSWOUD. Zondagavond werd hier in de kerk een bijeen komst gehouden voor In- en Uitwendige Zending, speciaal voor de afdeeling „De Streek". Ds. Kastein, onze vroegere voorganger, zette eenvou dig en duidelijk uiteen de buitenlandscho zending, terwijl Ds. Aalbers de zending in ons land krachtig verdedigde. Aan het einde werden eenige keurige lichtbeelden uit Indië op het doek gebracht. Ds. Spaargaren opende en sloot de bijeenkomst. Doel van don avond: steunen, steunen. OUDESLUIS In verband met in dit nummer voorkomende ad vertentie zij gemeld, dat do heer Paarlberg alhier, voortaan op Donderdag tweemaal met ae auto bus naar Schagen rijden. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, zal E. Zondag aj. tegen „Storm vogels" van Spanbroek spelen. Daar deze 2 clubs mo menteel de le en 2e plaats bezetten, zal het er zeker aan spanning niet ontbreken. VERZEKERING VAN DE SLACHTVARKENS. Donderdag vergaderde^ te Amsterdam hot Comité gevormd uit de afdealingsbesturen van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw en don L.T.B in Noord-Holland, om actie te voeren tegen do hooge z.g. fondsgelden, welke de slagers eischen bij net koopen van varkens. De voorzitter van het Comité de heer C. D. Kaaskooper, burgemeester van Oosthuizen, deelde mede dat het Nationale Slachtveefonds te Utrecht de varkens wil verzeke ren de gewone sla-chtvarkens voor f 1 en de zouters on exportvarkons tegen f 1.50 por stuk. Hot comité wil nu op deze wijze de varkens van do boeren verzekeren, hetgeen veel voordeeligór is dan dó de heffing van de slagers, welke f8 en soms ook wel f 5bedraagt. Bij de thans voorgestelde regeling wordt geen lidmaatschap vereischt en men is met betaling van do premie van alle risico af. Do varkenshouders moeten alleen op een desbetreffende lijst teékenen, welke hun door de z.g. vertrouwensmannen spoedig wordt aangeboden. De lijsten moeten voor 10 Fe bruari bij het comité terug zyn on dan gaat de 'nieuwe vorzekering met 1 Maart in werking. POGING TOT DOODSLAG. Op verzoek van den Amersfoortschen commissa ris van politie is te Botterdam, waar hy op familie bezoek was gegaan, gearresteerd een drogist uit Amersfoort, wegens poging tot moord op zyn vrouw. Gebleken moet zyn, dat in do kamer, waar de vrouw was gaan rusten, een verborgen gas- kraantje was opengezet, terwijl ÏÏe touwen van do ramea; waren doorgesneden. De vrouw merkte ech ter onraad en vluchtte naar de buren, die de poli tie met het geval in kennis stelden. Deze arrest teerde toen ae dienstbode, onder rerdenking van medeplichtigheid en liet den drogist in ifotter- dam aanhouden, waarheen hij met zijn winkel juffrouw vertrokken was. Eenige weken geleden was op dezelfde drogist' vrouw een poging tot moord gedaan door middel van arsenicum-vergiftiging, waarvan de toeleg mislukte, maar do sporen gevonden werden. In verband met den onguinstigen toestand van de zaak van den thans aangehoudene, wordt nu ook een poging tot brandstichting, een half jaar geleden gepleegd, tegen hem aangevoerd. Als drijfveer van een en ander wordt gemeld, dat ed vrouw, die nog maar kort met den drogist getrouwd is, geld heeft en de zaken slecht gingen. De justitie uit Utrecht heeft den verdachte aan een verhoor onderworpen. Hij ontkent echter alles. NOODLOTTIGE AANVARING. Het sleepsckip „Dato 10'\ g'oladen met zand, mot bestemming naar België, is op de Scholdo nabij Bath door een zeeboot aangevaren en gezonken. De schipper werd gered. Zijn vrouw en vier kin deren zyn verdronken. Nader vernemen wij, dat do sleepboot, die nabij Bath overvaren is, de „Bato 10" is van do Trans- portmaatschappij „Bato" te Dordrecht. Het schip word overvaren door het Duitscho stoomschip „Radboud" van Emden. Het ongeval had Zondagmorgen tegen 10 uur plaats. De sehip- Ser van de „Bato Kr*, zekere Pais, werd goreo. ijn vrouw en vier kinderen, waarvan het oudste vier jaar en het jongste enkele weken oud is, verdronken. OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 26 Januari 1924, nam. half twee, ten raadhuize alhier. Agenda: Installatie van den Edeliachtbaren Heer B. J. F. Meijer, Burgemeester. De Burgemeester zal dien dag, komende van Schagen, in optocht worden afgehaald van de frrens der gemeente, de Vennik. Zal daar vermoede- ijk om half elf v.m.. aankomen. Route over Zijde wind, naar 't Veld en vandaar naar Oude Niedorp. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot Will'em Kos, de Noordhol- landsche^ kampioen^ die zooals men weet, in Zwit serland is, waar hij o.m. aan don internationalen' wed8trijd> in hardrijden heeft deelgenomen, za\ heden Dinsdagavond weer in zijne Heimat terug- keeren. Het bestuur van de ijsclub heeft besloten hem van het station^ Alkmaar af te halen on om streeks half twaalf in den avond officieel te ont vangen in de kolfbaan van den heer Vis, waar dan juist de uitvoering van de operetteclub zal zyn afgeloopen. Op AP ontvangst zelve willen we niet vooruit loopen^ doch we wilden het even raededeelen voor hen, die onzen stoeren ryder, die ook in deni vreemde zulke mooie lauweren oogstte, mede willen verwelkomen. LOONSVERLAGING BIJ DE NED. SPOORWE GEN. Zaterdag is te Utrecht gehouden een huishoude lijk congres van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel. Daar werden besproken de voorstellen van de Spoorwegdirectie, voortgesproten uit het met de personeelsvertegenwoordiging gehouden overleg. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. adviseerde bij monde van den heer Moltmaker, deze voorstellen aan te nemen. Daar een aantal afgevaardigden bindend mandaat hadden, werd besloten Zondag 3 Februari het con gres voort te zetten. Te Utrecht werd ook nog gehouden een vergadering van den Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen. Hier was men algemeen van oordeel, dat in de voorstellen der Directie voor de groote meerderheid van het personeel meer verslechtering ligt, dan in den algemeenen loonaftrek van 10 KLERKEN BIJ DE NED. SPOORWEGBff. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft aan de organisaties van het personeel meege deeld, dat de op wachtgeldstelling van de in 1916 in dienst getreden klerken is ingetrokken, en dat bij voorkomende gelegenheid in stede van klerken, voorshands als regel oudere ambtenaren, commiezen, enz. op wachtgeld zullen worden gesteld, en wel zij, die deelgenooten zijnde van het pensioenfonds, in 1925 den pensioengerechtigden leeftijd bereiken. GASVERS TIKKING. Uit Egmond aan Zee, 21 Jan. Hedenmorgen is de 35-jarige B. Bont, landbouwer alhier, door gaswr- stikkiing bedwelmd' in zijn woning gevonden. Pogin gen om het leven1 meit een zuurstof-apparaat op to wekken, mislukten. De man was overdag bij zijn fa milie thuis, maar 's nachts aüeom in zijn woning. De oorzaak is onbekend. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Haarlem. In de Maandag gehouden zitting van het Centraal Stembureau is benoemd tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland in de vacature ontstaan door het overlijden van dien heer S. Prins, den heer G. C. Dekker te Purmerenld. DE GRATIFICATIE AAN DEN GASDIRECTEUR TE KROMMENIE. De gemeenteraad; van Krommenie besloot voor ©enigen tijd om aan den gasdiirecteur f2000 gratifi catie© uit te keeren wegens bemoeiingen in verband niet nieuwe regeling der gaslevering aan Assendelft. Het sociaal-democratische raadslid Of man wendde zich hierop tot Gedeputeerde Staten met verzoek aan dit raadsbesluit goedkeuring te onthouden. Gedepu teerde Staten berichtten evenwel, dat het besluit hun goedkeuring niet behoefde. Daarop verzocht genoemd raadslid aan do Koningin om het raadsbesluit te vornietigen wegens strijd met het algemeen belang. Adressant heeft thans echter van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht ontvan gen, dat voor de gevraagde vernietiging geen termen aanwezig worden geacht. EEN GEVANGENE ONTVLUCHT. Zaterdagavond' ongeveer 7 uur is uit het Huis van Bewaring te Haarlem een gevangene ontvlucht. De omstandigheden waren hem daartoo gunstig. Met twee andere gevangenen was hij, onder leiding van een bedaarder, belast om brood te halen uit de strafgevangenis, hetwelk word afgegeven aan de poort od de binnenplaats, welke beide gestichten scheid L Bij den terugkeer naar hot Huis van Bewaring werd hem opgedragen, een handwagen) naar binnen te rijden, terwijl de bewaarder de beide andere men schen binnenbracht,. In plaats van den wagen naar binnen te rijden, reed hij dien naar de binnenplaats tot aan een der lange muren, sprong daar op den wa gen, klom op den muur en gleed aan den anderen kant naar beneden. Daar viel hij' door een ruitmaar zonder belemmering wist hij verder de spoorbaan Haarlem-Amsterdam te bereiken en verdween. Zij-n vermissing werd spoedig ontdekt; men ging per auto verschillende richtingen uit, maar zonder resultaat. De ontvluchte is J. Kleen, oud 23 jaar,; hij is lang 1.79 M. en blond. Hij woont te Amsterdam en zat in preventieve hechtenis wegens inbraak bij mr. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer. Hij behoort to* do zeer gevaarlijke personen en heeft al zware straf fen ondergaan. Dit is de tweede maal, dat hij met j succes ontvlucht. Hij ds nl. vroeger als regeerings- j kind in het Rijksopvoedingsgesticht ,te Doctinchem] opgevoed, doch ook uit deze inrichting wist hij toen te ontvluchten. Echter maakto hij zich destijds al-j weer spoedig aan misdrijf schuldig. K. was reiniger^ in het. Huis van Bewaring en genoot dus een zekere1', vrijheid. Men had hom die gunst toegestaan met hetj oog op zijn gezondheidstoestand. Do bewaarder, een accuraat man, zou weinigd schuld treffen. Door een ingevoerde bezuiniging zoi'% er te weinig personeel zijn. NIEUWE NIEDORP. j In het lokaal van den heer J. Peetoom alhief/ vond Maandagavond jX eindwedatryd plaats vaa

Schager Courant | 1924 | | pagina 2